Rijnlandse Molenstichting breidt haar bezit weer uit Iets grotere belangstelling Lyceisten musiceren Show van Parijse stoffen Coopvaett Op TV gezien' Al geprobeerd? 1 paar gratis ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Hoewel er ln het. algemene beeld van de veemarkt nog weinig veran derde, was gisteren de stemming ln de handel toch wel Iets beter. Be halve dat het naderende voorjaar in de lucht hangt, hetgeen voor de vee houderij weer meer bedrijvigheid met zich meebrengt, opende België weer zijn grenzen. De verwachting is dat ook andere landen dit voorbeeld spoedig zullen volgen. De naaste toe komst ziet er dan ook weer Iets hoop voller uit. De belangstelling op de markt was gisteren weer wat groter, maar er trad in het handelsverloop nog wei nig verbetering op. Met iets ruimere aanvoer ln de sec toren wolvee en gebruiksvee, bereikte het totaal aanvoertijfer nog slechts het aantal van 714 dieren. Gebruiksvee Evenals verleden week ln deze af deling weer een goede aanvoer. Waar schijnlijk wel door het mooie weer en het naderende voorjaar was de be langstelling ook aanmerkelijk groter, maar het ontbrak nog wel aan koop lust. De sector melkkoeien gaf een rustige prijshoudende handel te zien, terwijl het in de sector vare koeien maar matig toeging, doch waren de dieren zeker niet goedkoper. Notering: melk- en kalfkoeien van f 900,— tot f 1275,— en f 1500.—; vare koeien van f 600 tot f 1000,en f 1350,—. Vette koelen De aanvoer in deze afdeling was slechts weinig meer dan verleden week. By het vry korte aanbod en een redeiyke vraag kreeg de handel een tameiyk vlug verloop. Met een duurachtige inzet van de handel, wa ren de kwaliteitsdieren zeker niet minder in prys. De afloop echter ver toonde een tendens van iets gedrukte pry zen voor de mindere soorten. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,50 tot f4.10 en f4,65; worstkoeien van f3,- tot f3,35. Vette en nuchtere kalveren In deze afdelingen nog weinig ver andering. De handel had een flauw tot zeer rustig verloop met moeiiyk staande pry zen, terwijl de mestkal- veren aan de top weer iet« minder deden. Mijnwerkers in Asturië weer bovengronds De elf mynwerkers die zeven da gen ondergronds zyn gebleven in een myn ln Asturië zyn gisteren uit hun 300 meter diepe verbiyfplaats weer naar boven gekomen. Zij werden meteen gearresteerd en naar het zie kenhuis overgebracht voor medisch onderzoek, zy biyken goed gezond te zyn maar de laatste twee dagen hon ger geleden te hebben. De elf mynwerkers waren zaterdag de myn „Llamas Min as" ingegaan uit protest tegen hun ontslag, zy wa ren van verschillende mynen afkom stig. Ongeveer 6000 mynwerkers in nabygelegen mynen begonnen daar na een sympathiestaking. De elf wil den pas boven komen wanneer zy weer zouden zyn aangenomen, maar de myndirectie sloot de myn en ver bood andere mynwerkers naar be neden te gaan, zodat zy geheel van de buitenwereld waren afgesloten. Notering per kg levend gewicht: vettte kalveren van f3,tot f3,60 en f4.—; slachtnuka's van fl.20 tot f 1,40 en f 1,60; mest kal veren per stuk van f 100,— tot f 125,— en f 165,—. Wolvee De aanvoer van wolvee was weer wat ruimer dan voorgaande weken, waaronder ook weer wat meer fakma- teriaal. Ondanks het feit dat België zyn grenzen weer opende en verwacht wordt dat ook Frankrijk daarin spoe dig zal volgen, was de handel nog niet veel beter. Voor de vette scha pen was deze matig tot stug, maar dank zy de zwaardere kwaliteiten wel pryshoudend. By een nog matige belangstelling had de handel in fok schapen en zgn. stellen een rustig verloop. Notering: vette schapen van f 100, tot f 120,en f 140,fokschapen met 1 lam van f175,tot f200, fokschapen met twee lammeren van f 230— tot f 275,—. Varkens (bulten de markt) Omtrent de varkenshandel is nog steeds geen zuiver beeld te geven. Als gevolg van een vry redely ke vraag by een iets krapper aanbod, kwamen in de achter ons liggende week de prijzen van slachtvarkens wel weer iets vaster en hoger te liggen dan aan het einde van vorige week en wel per kg levend gewicht van plm. f 2.25 tot f2,30 voor lichte slachtvarkens en van plm. f 1,85 tot f 1,90 voor lichte slachtzeugen. Personeelstekort bij HCG duurt voort Tengevolge van een samenloop van omstandigheden is het verloop van de woensdag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandse Constructiegroep on volledig weergegeven. Hieronder vol gen nog enige aanvullende byzonder- heden. De vergadering werd gepresideerd door de directeur der H.C.G.,, de heer ir. E. F. E. Bongaerts, die er in zyn openingswoord aan herinnerde, dat dit de eerste vergadering was van de H.C.G. sinds de naamwisseling na de statutenwijziging op 19 oktober per 1 januari j.l. Ls ingegaan. In de nieuwe N.V. ls de H.C.W. met al haar dochterondernemingen opgenomen. Voor deze N.V. is een Raad van Bestuur nodig, waarvan tot heden al leen ir. E. F. E. Bongaerts en ir. O. J. Schreuders deel uitmaken. Voorge steld werd nu ook de heren ir. J. H. Dickhoff, directeur van de Ned. Elec tro las My., P. 8. Stokman, directeur van de Apparaten- en Ketelfabrlek te Goes en ir. J. H. v. d. Torren, direc teur van het Technisch Bureau Te- botin te Ryswyk, op te nemen. Geen der aanwezigen, tezamen uitbrengend 17760 stemmen, had hiertegen be zwaar. waarop de benoeming by ac clamatie kon geschieden. De heer Bongaerts sprak de hoop uit, dat door hun benoeming de belangen van de nieuwe N.V. nog beter zouden kunnen worden behartigd. Hierna deelde de heer Bongaerts op verzoek van één der aanwezigen nog een en ander mede over de gang van zaken in de verschillende bedry- ven der N.V. Ten aanzien van de hoofdgroep en alle daarmee gelieerde bedrijven is spr. over 1966 niet onte vreden, terwijl 1967 evenmin enige teruggang in activiteit te zien heeft gegeven. Het personeelstekort in Lei den geeft nog geen verruiming te zien door nieuwe werkkrachten. Het is hier zo, dat de gepensionneerden nog maar juist kunnen worden ver vangen. Dir firma Gronheid in Leiden pre senteerde gisteren in de Stadsge hoorzaal op originele wyze de voorJ aars- en zomercollectie van Boussao uit Parijs. De show, die ln snel tempo werd gebracht werd afgewisseld door ga- norama's, een samentrekking van de woorden panorama en gam ma. Daarby verschenen vier of vyf mannequins tegelijk op het podium» die modellen brachten ln hetzelfde kleurtype, maar met alle bestaande nuances en in verschillende mate rialen uitgevoerd. Men kreeg dus een overzicht van alle mogelijkhe den in een bepaalde kleur. Er werd vooral veel strand- en sportkleding getoond, maar daarnaast ook jurk jes en ensembles. De modeshow met strandkleding waarby opvallend veel gebruik was gemaakt van badstof, hetrij effen, hetzy bedrukt. Er waren veel combinaties in ver schillende stof maar met hetzelfde dessin, of in dezelfde stof maar met dessins van verschillende grootte. Men vond ook in deze show de mo dekleuren van dit jaar, appelgroen en zuurstokroze terug. De modellen waren alle van Franse oorsprong, waarby kenmerkend voor de jurk jes de lage taille was en het feit dat de busten zorgvuldig waren wegge werkt. De rokjes waren veeal ge plooid. Maar in de eerste plaats ging het by deze show om de stoffen, die dan ook in alle variaties waren toegepast. Aan een aparte stand kon men in de pauze de stoffen nog van dichter by bekyken en betasten om er ach ter tekomen of ze wel kreukvrij Gouden poor aan Rijndijk Aan de Leldse Ryndyk voor de grenswyzlging gemeente Voor schoten. viert het echtpaar J. Smit- Zwanenburg dinsdag het gouden hu welijksfeest De heer Smit is, zolang hy is ge trouwd, marktkoopman. Als zodanig is hy van Katwyk tot Hillegom, van Lisse tot Voorschoten een bekende figuur. De 72-jarige gouden brui degom heeft met zyn zoon een groente- en fruitstalletje. Zyn werk ziet hy als zyn hobby Ook mevrouw Smit is nog byzon- der actief: wanneer zy niet met huishouden bezig ls, breit zy kleer tjes voor één van haar elf kleinkin deren. Uit het huweiyk zyn vier kin deren geboren. Het echtpaar Smit ls reeds lange tyd geabonneerd op het Leidsch Dagblad. Overhaal hersteld op kosten van de Blauivepolder en de Ver. Oud-Leiden Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u rookt? molen zal de nieuwe naam hebben I bepaald. Zo ging het ook met de naburige Rode Polder, die oorspron- keiyk „West Laage Lants polder" heette. Overhaal De Rijnlandse Molenstichting zal binnenkort een poldermolen haar bezit kunnen toevoegen. Het is de in de gemeente Alkemade op geveer één kilometer ten noorden Hoogmade gelegen Blauwemolen, i forse achtkante, met riet gedekte schepradmolen, die vooral van nieuwe ryksweg 4A goed te zien is. De molen werd ln 1904 door de Oud Adese molenmaker P. Vryburg gebouwd. Ten behoeve van deze bouw werd een elders gesloopte, de molen aangekocht. De voorganger van de tegenwoordige molen was wipmolen. Het moet een grote i len zyn geweest want zyn „vlucht" (wieklengte) bedroeg 25,66 meter. Aanvankeiyk was het de bedoeling weer een wipmolen te bouwen. Toen er evenwel gelegenheid bestond reeds gesloopte, zeer solide achtkan te molen te kopen, werd daartoe op 7 augustus 1903 door het polderbe stuur besloten. Jammer genoeg niet bekend waar de aangekochte molen heeft gestaan. By na een eeuw heeft een lid de bekende molenaarsfamilde Kraan de Blauwe molen bemalen. Piet Kraan geboren op de Hondsdijksemolen bij Koudekerk, werd molenaar op de Blauwemolen. Gelyk byna alle Kra nen was hy groot en sterk, rr nog sterker was zyn zoon Gerrit, die hem in 1912 als molenaar opvolgde. Hy bemaalde de molen tot zyn Vraag spaarkaart Zachte Een bijzonderheid is dat naast de Blauwemolen een overhaal staat, waarmede kleine schuiten vanuit de polder in boezemwater, en omge keerd, met hulp van een krui as over de polderdyk worden getrokken. Vroeger kwamen in Zuid- en Noord- Holland dergelyke toestellen meer voor, maar thans is de overhaal van de Blauwepolder de enige gave in ons land. Toen enige tyd geleden een nieuwe „polderbok" in de polder moest worden gebracht, werd de overhaal daarvoor gebruikt. De „pol derbok" is een vlet van de polder, die beschikbaar staat voor de boeren, die .blokland' in de polder hebben, land, dat niet aan de polderkade grenst en by gemis aan een uitpad afgeslo ten, „geblokkeerd" is, zodat het hooi met behulp van de polderbok ver voerd moet worden. Zeer onlangs is de overhaal hersteld op kosten van de Blauwep>older en de Vereniging „Oud-Leiden". Lang beraad Leidse veemarkt In Stadsgehoorzaal IN OUDE VESTKERK Dat niet alleen beatmuziek by de jeugd aanslaat is gisteravond wel overduidelijk gebleken in de gerefor meerde kerk aan de Oude Vest in Leiden. Daar werd namelijk de schoolmuziekavond van het christe- lijk lyceum aan de Kagerstraat ge houden, onder auspiciën van de Leidse Christelyke Lyceïstenvereni- ging „Amicitla Animoque Juncti". Deze muziekavond betekende tevens de finale van het schoolmuziekcon- cours '66—'67. tige waagde zich aan de moeilijke sonate opus 42 van Schubert. Mis schien iets minder overtuigend dan de eerste prijswinnaar sp>eelde zy dit werk, maar toch nog goed genoeg om er de tweede wisselbeker mee te winnen. Ook Jeanne Dane maakte veel in druk met haar vertolking van de Po lonaise op. 26 no. 1 van Chopin. Als vierde en vyfde werden geklas seerd Nannek© Kooyman, altblok fluit en Max Gerzon, piano. De jury memoreerde nog speciaal Anneke Gerzon die „Für Elise' van Beethoven had gespeeld. Peter Kleefman (es-klarinet) die niet in de prijzen viel zal misschien het volgend jaar tot de eerste gele deren zyn doorgedrongen; voor zjjn jeugdige leeftijd leverde hjj een bij zondere prestatie. Het is ondoeniyk om allen hier te bekritiseren; toch moet nog worden gezegd dat het peil van de uitvoe ringen op goed niveau lag. dood in 1960. Gerrit Kraan was van- De Blauwemolen bij Hoogmade wege zyn lengte en reusach tige kracht een legendarische figuur. De in 1629 gestichte polder heette naar de Oudaa, een natuurïyk wa- biykens een kaart van 1647 eertyds ter, dat in de polder besloten is. De „Oudaase polder", aldus genoemd kleur van de (blauwe) windpolder- De Rijnlandse Molenstichtlng heeft na lang beraad tot de aankoop van de Blauwemolen besloten, om dat de gelden van aankoop nog slechts ten dele bijeenzijn. Wie deze stichting, die waakt voor de in standhouding van de schoonheid van het Hollandse polderland rond Leiden wil steunen, doet daarmee een goed werk. Het secretariaat be rust op het Rijnlandshuis in Leiden en giften kunnen worden gestort ten name van de Rijnlandse Molenstich ting op gironummer 9013 van de Al gemene Bank Nederland in Leiden. De overhaal van de Blauive polder

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3