CïQcjenda D GEHEIM Waarom U wel en onze kapelaan niet getrouwd? Flipper redt een zeeman MET EEN ENKEL WOORD KLEUTER UIT ALPHEN VERDRONKEN Lekasin Nacht zonder einde HAAGSE AGENDA PAGINA 2' LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2S FEBRUARI 1987 E loopbaan van president Soe- karno neemt steeds tragischer vormen aan. Meer dan twintig jaar lang heeft hy als hoofd van de Indonesische staat gelegenheid ge had zijn rijke land tot een sieraad van Azië te maken en tot een eta lage van zelfstandig handelen. Hij bracht het niet verder dan een finan- cieel-economisch bankroet. Gelukkig waren er op het ogenblik van de snel naderende schipbreuk mannen aan boord, die het kostelijke fregat van de klippen wisten te houden. De oude kapitein is nu naar de kajuit ver bannen, a1 wenst hij van tijd tot tijd een rapportje over de nieuwe koers te ontvangen. Over ruim een week wordt er scheepsraad gehouden, want dan komt en nu laten we de beeldspraak varen het volkscon gres (tijdelijk parlement) bijeen om definitieve beslissingen te nemen. Volgens de jongste inlichtingen ziet het er nog niet naar uit, dat Soe- karno, nog slechts in naam presi dent, dan wel zal moeten aftreden of zich voor het gerecht zal moeten verantwoorden over zijn beleid, met name ten tijde van de mislukte com munistische opstand in oktober 1965. Want gedwongen heengaan van de president zou tot een botsing binnen de strijdkrachten kunnen leiden, met alle risico's vandien. Hier ligt Soe- karno's laatste houvast en halsstar rig heeft hij dan ook geweigerd zijn land te verlaten, ofschoon hij op die manier althans nog iets van zijn oude reputatie als vader van een onaf hankelijk Indonesië zou kunnen red den. Toch zal hem steeds duidelijker warden gemaakt, dat zijn rol is uit gespeeld en dat zijn behendigheid in het tegen elkaar uitspelen van zijn tegenstanders weinig resultaat meer kan opleveren. Maar zou deze ont dekking hem ertoe kunnen brengen het vliegtuig naar Tokio te nemen om zich daar bij zijn jongste en meest geliefde echtgenote, Ratna Sari Dewi, te voegen? Trouwens, hoe zal het dan verder gaan met Indo nesië? Want wie denkt, dat na Soe- karno's vertrek of zelfs ook maar na zijn volledige uitschakeling alle moeilijkheden voorbij zullen zijn, kon zich wel eens vergissen. Er zijn nog sluimerende tegenstellingen, zoals de president die onlangs in een gesprek met een journalist van de „Frank furter Allgemeine Zeitung" tot uiting bracht, toen hij zich laatdun kend uitliet over de „Batakkers" (lees: Sumatranen) generaal Nasoe- tion en minister van Buitenlandse Zaken Malik. Vandaar zijn betrek kelijke sympathie voor de Javaan Soeharto, inderdaad een voorzichtig man, die al het mogelijke zal doen om de zaken niet op de spits te drij ven. De vraag is dus, of laatstge noemde met de heter gebakerde Su- matraanse kopstukken een trio zou kunnen vormen, dat de situatie goed in de hand houdt en het aanvanke lijk herstel tot een definitief succes kan maken. Van groot belang is wat er dezer dagen in Amsterdam uit de bus komt, waar Indonesische afge vaardigden met vertegenwoordigers van 's lands krediteuren over de schulden onderhandelen. De jongste berichten uit Djakarta zullen de schuldeisers zeker niet onwelkom zijn geweest en hen vermoedelijk eerder bereid maken tot de broodnodige in schikkelijkheid. Binnenlandse rust en buitenlandse hulp kunnen dan snel de achterstand van het tragische verleden doen inlopen. ER is dezer dagen no|ai wat voze kritiek geuit op het feit, dat de Amerikaanse geheime dienst (CIA. d-i. Central Intelligence Agen cy) financiële middelen blykt te hebben verschaft aan de NSA. de National Student Association. Er is allerminst reden om te spreken van „veel herrie om niets", maar wel dient te worden vastgesteld, dat der gelijke affaires koren op de molen zijn van hen. wier politieke vrienden in Oost-Europa over een dergelijke handelwijze in eigen gelederen be paald geen drukte zouden maken. Want ginds is dat een vanzelfspre kende zaak en de aanhangers en meelopers in de vrije wereld pogen, door veel ophef te maken van de Amerikaanse affaire, dit onmisken bare en harde feit naar de achter grond te schuiven. Voor een juiste beoordeling van wat er nu in Ame rika aan het licht is gekomen dient m^n dus te beginnen met nadrukke lijk vast te stellen, dat. Oost-Europa in zaken van geheime bedrijvigheid een onovertroffen staat van dienst bezit. Dat dit ginds niet en in Ame rika wèl opschudding wekt, bewijst ten overvloede, dat er lm Oost-Euro pa nog heel wat schort aan een open en vrije samenleving. De dis cussie in Amerika is derhalve een bewijs voor de kracht van de Wes terse democratie, waartegenover van Oosteuropese zijde en haar aanhang in het Westen een diep stilzwijgen past Na dit voorop te hebben ge steld rijst de vraag in hoeverre de thans aan het licht gekomen gang van zaken al of niet toelaatbaar moet worden geacht. Daarbij dient men niet te vergeten, dat het begin van deze financiële steun in de periode van na de oorlog te vinden is. aan het einde van de jaren-'40 en het begin van de jaren-'50. Van commu nistische zijde was toen. vooral op liet terrein van internationale stu dentenconferenties, een krachtig in filtratie-offensief op gang gebracht. In allerlei organisaties poogden com munisten en hun geestverwanten het heft in handen te krUgen. Die rode infiltratie werd vakkundig geleid en de nlet-gesohoolde tegenstanders za ten min of meer met de handen in het haar. Om dit offensief te keren werd de geheime dienst ingeschakeld, die zich, naar het uitkwam, van „hulptroepen" bediende. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat dit in de felste periode van de koude oorlog een ongepaste tactiek was. Geheime methoden zijn nu eenmaal onont beerlijk om de belangen van de vrije wereld veilig te stellen. Toch dreigt hier een groot gevaar. Want het blijft een „vreemd element", dat in het lichaam van de Westerse wereld In de kerkbode van Vleuten en De Meern schrijft ds. B. Koole over een bezoek, dat 130 r.-k. schoolkinderen aan de hervormde kerk brachten. De predikant ontving het jeugdig gezelschap en hield eerst een inleidend praatje over kerk en kerkdienst zoals de protestanten die beleven. Al spoedig kreeg hij een stroom van de meest uiteenlopende vra. gen te beantwoorden. Wat is het verschil tussen hervormd en ge reformeerd?'' Daar sta je dan met toga en al in je hemd, aldus ds. Koole. „Leg dat nu eens uit aan een meis je van 11 jaar dat van protestants toeten noch blazen weet. Natuurlijk moest ik een antwoord geven en ik praatte dan ook vlotweg over stren gere en minder strengere opvattin gen, over handhaving van de belijde nis en over tucht, waarop het kind gelukkig zeer begrijpend knikte. Ove rigens erg lief van haar. Als ik het in het Russisch had gezegd dan zou ze waarschijnlijk ook instemmend hebben geknikt. In ieder geval zette ze mij al snel in m'n protestantse hemd. Een andere vraag was gelukkig be ter verteerbaar. Is het hier plicht om elke zondag in de kerk te komen? Neen, plicht is het niet, maar wel is het voor mij wat teleurstellend als er zondag aan zondag vele mensen ge woon wegblijven. Als een roomse met een protestant trouwt in welke kerk moeten zij dat dan doen? Antwoord: Er moet eerst uitgemaakt worden wie het meest kerkelijk is en dan moet die ander maar overstappen. Volgende vragen: Waarom slaat u geen kruis als u bidt? Waarom is hier geen biechtstoel? Waarom geen al taar? Waarom geen knielbanken? Waarom mag u wel getrouwd zijn en onze kapelaan niet? Waarom zijn hier geen beelden? Bij zulke vragen speelt de traditie een geweldige rol, welke traditie door de protestanten grotendeels is afgewezen omdat de bijbel alleen ons genoeg moet zijn. Pijnlijk was de vraag: Kunnen alle hervormden hier in de kerk? Het antwoord moest luiden: Nee, zij kun nen er lang niet in, maar toch is de kerk ongeveer groot genoeg omdat er per zondag maar circa 250 mensen in de kerk komen. Leuk waren de volgende vragen: Hoe lang duurt hier een rozen hoedje bidden? Hoe vaak is hier mis op zondag? Eet u hier ook na een be grafenis? Hier laat ik het bij, hoewel ik my nog maar de helft kan herinneren. Enige lezers vragen nu vanzelfspre kend Wat haalt dit nu allemaal uit? Je schiet er niets mee op, want Rome blijft Rome hoe vriendelijk en aardig zij tegenwoordig ook zijn. Toch kan ik dan zeggen: het haalt wel degelijk wat uit, want'door zulke gebeurtenissen worden wy gedwon- Een matroos die van de Bul gaarse vrachtboot Phoenix" was gevallen heeft zijn leven te dan ken aan een dolfijn, zo meldt het Bulgaarse persbureau BTA. Ter wijl de man zich boven water hield en op hulp van zijn kame raden wachtte, dook aan zijn zijde een dolfijn op die met een bijna menselijk geluid zijn soort genoten riep. De dieren vormden een kring rond de drenkeling en weerden de vissen af die hem wilden aanvallen. Zij verdwenen pas toen de matroos aan boord van een reddingboot gehesen ivas. wordt binnengebracht. En zeker mag het voorbehoud worden gemaakt, dat de hoogste regeringsautoriteiten in zage hebben van wkt er gebeurt en overtuigd kunnen worden van de noodzakelijkheid, dè,t het gebeurt. Ei* dient nauwgezet naar gestreefd te worden, dat organisaties als de CIA hoe onmisbaar ook, geen staat-in-de- staat vormen. En hoe eerder deze. op z'n zachtst gezegd „onelegante" methoden verlaten kunnen worden, hoe beter. Het is daarom verheugend, dat president Johnson een diepgaand onderzoek gelast heeft, een voor beeld. dat door de Kremlin-heersers gerust mag worden nagevolgd gen opnieuw duidelijk uit te spreken Gisteren zijn de plannen be kendgemaakt voor de restauratie en uitbreiding van het oude Haagse stadhuis. Tegen de acht- tiende-eeuwse vleugel naar de Groenmarkt zal een nieuw bouw lichaam worden geplaatst wat zal contrasteren met de bestaande vormgeving. De kosten van het project worden geschat op 10.500.000. Hier een maquêtte van het stadhuis (midden) en de omgeving zoals het er over 2 a 2Y2 jaar zal gaan uitzien. den niet zo zeker te zijn, bij ons niet, maar bij de anderen ook niet. Wij zijn allen nog onderweg. En wij zijn alien bestemd om te leven uit de Waarheid, wat onmogelijk kan zon der de eenheid, zoals Christus die be doeld heeft", aldus ds. Koole. Onveranderd dividend Algemene Kunstzijde Unie De raad van bestuur van Alge mene Kunstzijde Unie N.V. (Aku) in Arnhem deelt mede, dat in de gis teren gehouden vergadering van de Raad van Commissarissen is beslo ten aan de vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1966 op de gewone aandelen een slotddvi- dend uit te keren van f 2,40 per aandeel. Tezamen met het reeds ge declareerde interimdividend wordt het dividend over 1966 f 3,60 per aan deel (onv). De algemene vergadering van aandeelhouders zal plaats vin den op woensdag 10 mei in Amster dam. ZATERDAG Chr. Ulo-school Jeugdkamerorkest o.l.v. Henk Br 7.45 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris v Spr. mevr. Khan-de Konlngh „De hei lige weg 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Rapenburg 10: Open Huls i Spr. dhr. J. Eikerbout AKKOORD OVER AUTOBUS-CAO De bij de c.a.o.-autobusdienston- dernemingen betrokken werknemers en werkgevers hebben overeenstem ming bereikt over een herzien- nlng van deze c.a.o. per 1 januari 1967. De lonen zullen in de eerste plaats met 15 of 13 gulden per maand wor den verhoogd in bedrijven die niet, respectievelijk wel bij het. Alge- van Rijnland besproken door one sa- meen Burgerlijk Pensioenfonds zijn menwerkende landbouworganisaties, 8 aangesloten. Deze bedragen vormen Oude Rijn 5: Gem. voor oors] kelijk christendom. Spr. dhr. N. dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra, 10 uur voorm. Zljlslngel 2: Volle Evangelie-zending. Billy Grahamfllm „Jeugd op drift" fi de tweede fase van het inhalen de achterstand die vorig jaar voor de lonen in de autobusdienstonder- nemingen is geconstateerd. Hier bo venop komt over het totaalbedrag een loonsverhoging van vier procent per 1 januari en van nog eens 1,5 procent per 1 juli. Alle bestaande toeslagen (onregelmatigheid-, ge broken diensten en diplomatoe- slagen alsmede de pensioenpremie- compensatie) worden eveneens met deze percentages verhoogd. logie ■penburg 6 i O.-ci i geo- o.l.v. prof. dr. BINNENLAND. Beroemde vogels In Artis is men er bijzonder trots op thans als één van de weinige dierentuinen in de wereld de beroemde Witnek-picathar- tes of Witnekkaalkopkraai te kunnen tonen. De beide exemplaren van Artis hebben zojuist de quarantaine periode achter de rug, waarbij zij zich de Artiskost van huis uit zijn het insecteneters goed lieten sma ken. Ze hebben een plaatsje gekre gen in het vogelhuis. Adjudant van de koningin Met ingang van 1 maart 1967 is benoemd tot adjudant in gewone dienst van de Koningin luitenant-kolonel der artillerie H. Hoftijzer. Luitenant-ko lonel Hoftijzer. die thans 48 jaar is, is ridder in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden. Van Thiel weer voorzitter Mr. I. J. F. M. van Thiel (KVPt is weer benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Telegram Auschwitz Comité Het Nederlands Auschwitz Comité heeft het volgende telegram aan de West- duitse bondsminister van justitie, dr. Heinemann in Bonn gezonden: „De Nederlandse openbare mening pro testeert met de overlevenden van Auschwitz tegen de milde vonnissen tegen de bureaumoordenaars In München, in het bijzonder tegen de heks van Westerbork, Slotke, zonder dat getuigen die voorhanden zijn, werden gehoord. Dergelijke vonnissen moedigen het neo-nazisme. aan. Stille tocht in Wageningen In Wageningen is gisteravond een stille tocht gehouden voor vrede in Viet nam. Er namen 500 personen aan deel uit alle geledingen van de be volking en van verschillende levens- beschouwingen. Zo liepen zowel pro testantse als katholieke geestelijken in de tocht mee, studenten van ver schillende verenigingen, w.o. een flink aantal uit Aziatische en Afri kaanse landen, hoogleraren, raads leden, vakverenigingsbesturen enz. Haagse tram en bus duurder De N.V. Haagsche Tramwegmaat schappij (HTM) verhoogt per medio april de tarieven voor personenver voer per tram en bus. Deze verho ging zal per jaar f 1.75 miljoen meer opleveren. De acht-rittenkaart enke le reis en de zevenrittenkaart met over9tapbevoegdheid worden van f 2.25 op f 2.50 gebracht. Deze kaar ten zijn alleen in voorverkoop ver krijgbaar. Nieuw is, dat op de wa gens een vijf-rittenkaart met over stappen kan worden gekocht voor f 2. De school-maandabonnementen wor den een gulden duurder. Bom gevonden Bij graafwerk zaamheden aan de Dalwagenseweg in het Betuwse plaatsje Opheusden ls een blindganger gevonden. De mijnopruimingsdienst heeft de bom onschadelijk gemaakt en meegeno men. Het mag een wonder heten, dat de bom nooit is ontploft .Hij lag op l meter afstand van de druk bereden verkeersweg en slechts een halve meter onder de grond. Verdronken Op korte afstand van haar huls is gistermiddag in Blokker de zesjarige Marianne Ette- ma in een sloot verdronken. Haar 24- jarige broer heeft nog mond-op- mond-beademing toegepast. maar zonder resultaat. „langharige, haveloze jongelui", zo heeft een woordvoerder in de Liba nese hoofdstad bekendgemaakt. Gehuwd Een gevangene in Chi cago die de dood in de elektrische stoel wacht, is in de werkkamer van rechter Geroulis in het huwelijk ge treden met zijn correspondentie vriendin. De 35-jarige Martin Tajra ter dood veroordeeld voor zijn aan- ieel in een roofoverval, die de dood an een 25-jarige vrouw ten gevolge had. Gokken De Amerikaanse film ster George Raft, die in Engeland speelgelegenheid bezit, mag dit land niet meer binnenkomen. De 71- Jarige Raft was sinds enkele weken met vakantie in Hollywood. Hy zou maandag terugkeren. Het ministe J van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat voor dergelijke besluiten geen motivering bekend wordt gemaakt, doch men meent te weten, dat de overheid het gokken binnen de per ken wil houden. Aanpassingsbedrag De hoge autoriteit van de E.G.K.S. heeft be sloten meer dan 2.300.000 dollar uit re trekken voor omscholingshulp aan 7.367 arbeiders die getroffen zyn door het sluiten van kolenmijnen. De hulp is bestemd voor mijnwer kers in Duitsland, België en Frank rijk. De drie regeringen dragen zelf n deze „wederaanpas singshulp" bij, en wel met eenzelfde bedrag als de Hoge Autoriteit. Fraude Vierentwintig leerlingen zijn van de luchtmachtacademie in de Amerikaanse staat Colorado ver wyderd wegens examenfraude. Twee jaar geleden zyn daar 109 leerlingen voor hetzelfde feit van school ge stuurd. Apartheid Frankrijk zal 30.000 dollar bydragen in het V.N.-fonds voor hulp aan slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika. Dag en nacht Met ingang van 1 maart zal de Russische omroep dag en nacht berichten in het Chi nees uitzenden, zo meldt de Mos- kouse correspondent van het Tsjechi sche persbureau CTK. Men wil de Chinezen inlichten over de Russi sche politiek. Ter dood veroordeeld Vier sol- het Rode Leger die dienst hadden genomen by de SS nadat zy door de Duitsers in 1941 waren ge vangengenomen, zyn wegens hun aandeel in massamoorden tot de dood door de kogel veroordeeld, zo meldt het Russische persbreau Tass. de schemering", Oegstgcest (Witte huis): V.I.R.O. 3pr. dr. J. A. Noordljk over ..Himalaya Koninkrijk Nepal", 8 uur nam. Geb. Chr. Soc. Belangen: Ned. Chr. 3ond van overheidspersoneel. Spr. dhr. r. H. v. d. Jagt „Wat verwachten wy fan de i Krevelen ~Honden en schrijvers", 8 uur nam. OEGSTGEEST - (Rijnlands Lyceum): Lezing dhr. A. Koolhaas over „Dieren in de mensentuln" in kader Boeken week. 8 uur nam. DINSDAG Camera-theater: K. en O.-fllm „Elektra", 7 en 9.15 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub „De detector". 7.30—9.30 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19): Jaarver gadering Vola, 8 uur nam. Niet ver van de ouderiyke woning in de Kortsteekterbuurt in Alphen a. d. RUn is gisteravond omstreeks zeven uur uit de Oude RUn het lykje van het vijfjarige dochtertje van de familie Van der Stouwe opgehaald. Het meisje werd sinds twee uur vrydagmlddag vermist. Zy had toen in de kleuterschool aan de Gouwe straat moeten zijn. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. v. Veelen, 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Pepljn-caba- ret o.l.v. Paul va Stadhuis (trouv sociale raadsvrouw, 46 Universiteit: Centre culturel fran cais. Cursus „Romain Rolland, de Eu ropeaan", 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Pepijn-caba- et oJ.v. Pa W. de Zv spreksavond, VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. Auberge fran?aise: Café-chantant 9 uur nam Ven- Stadsgehoorzaal Huishoudbeurs Lel- dato. 7—11 Lakenhal: Ver. In de Lakenhal. Spr. prof. dr. J. meyer belangstellenden jrof. dr. J. Dank- Leonardo'da Vinei als on derzoeker van de mens, 8 uur nam. Zulderkerk: Uitvoering Chr. Muzlek- Loulse de Collgny-h.b.s.: Interscho- laire Contactcommissie Poëzie- en volksgezondheid kinderbescher- ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver BIOSCOPEN Luxor: „Wie ls bang voor Virglr Woolf?", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 6.45 9.15 uur; zondag 2.15. 4.45. 6.45 uur; zondag 2.15, 4. Lirto: „Een harde noot voor Dan O'Brien", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 9.15 u; zondag 2.30, 4.45, 7 en Kex: „Dodemans dollars voor E go", 14 jaar. Dagelijks 2.30, 7 en i uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 t Camera: Donderdag t/m maandag .Les liaisons dangereuses", 18 Jaar. 2425 febr. De glimlach zomernacht: 2627 febr. Het oog v. d. duivel: 28 febr.1 mrt. De grote stilte. 18 Jaar. Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 WASSENAAR Astra: vrijdag 8 u; zaterdag 7 en 9.15 uur: „G.-man Jerry Cotton. 14 jr. Zondagmiddag 2.30 u.: „Kara ben Nemsl hela van ae woeste Balkan", a.l. Zondag 7 en 9.15 uur: „Bittere rijst", 18 Jaar. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-5 uur: eond. 1-5 uur Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (v.uidae 1 -fi uur) Rehoboth (Rapenburg 10): „700 jr. Leiden" 7.30—10.00 uur nam; zaterdag 2—5.30 uur nam. (t.e.m. 25 februari). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling: „Ball. beeld en droombeeld". Geopend dagelijks 10— 17 uur: 's zondags 13—17 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: •n toonstelling 'an Japanse prenten Kyösaï Dagelijks 10-17 uur; Uns dagelijks vervolgverhaal door Alistair Maclean BUITENLAND. Amnestie De nationale bevrij- dmgsraad in Ghana heeft vandaag bevel gegeven 50- personen, die in „beschermende hechtenis" zaten, op vrye voeten te stellen. Onder hen bevinden zich drie voormalige par lementsleden en 18 districtscommis sarissen uit de periode toen pres. Nkroemah nog aan de macht was. Geen langharigen De Libanese ambassades en consulaten hebben uit Beiroet opdracht gekregen, geen visum meer te verstrekken aan We reden in zuidwestelijke rich ting naar Uplavnik met maximum snelheid zodat we goed opschoten. Om vier uur in de morgen echter niet meer dan een honderd kilome ter van Uplavnik verwyderd stootten we op de sastrugi en moesten we snelheid minderen. De sastrugi golvingen in de bevro ren sneeuw en veroorzaakt door laag over de yskap strykende winden vormde het noodlot van een tractor en zeker van een verouderd model als Citroën. De golvingen volg den elkaar regelmatig op, waren hard van buiten en zacht van binnen en ten slotte konden we alleen nog maar met een slakkegang vooruit komen. Desondanks rolden en stampten de tractor en de sleden als schepen op een zware zee. Soms boorde het licht van de koplampen zich in het steeds dieper wordende duister van de hemel, dan weer speelden de licht- kegels over het wit en de donkere schaduwen van de sastrugi. Ook ont moetten we nu en dan effen, open plekken, maar die waren misleidend, en bestonden slechts uit pas geval len of van het plateau geblazen sneeuw, waar we ons met de groot ste moeite overheen worstelden. Om acht uur in de morgen stopte Jackstraw. Toen het geloei van de motor plotseling ophield, kwam het zware gekreun van de met ys en sneeuw beladen wind er onmiddeliyk voor in de plaats. De tractor stond met de brede zykant naar de wind gekeerd en dwars op de helling. Ik sprong er meteen uit om een be schutting van zeildoek te spannen; het was alleen maar een driehoekig stuk waterdicht zeil dat bevestigd was aan de bovenkant van de trac torcabine, een rupsband en aan een pen in de yskorst. Tydens de maal- tyden was er namely k geen plaats genoeg in de cabine. Ik wilde onder deze weersomstandigheden beschut zyn als we radiocontact met Hill- crest zochten. Bovendien werd het tyd dat Zagero en Levin even bij konden komen. Ze hadden de gehele nacht op de transportslee gezeten bewaakt door Jackstraw of my —en hoewel de temperatuur nog maar een paar graden onder nul lag en de bel de mannen door een berg van kle ren enigszins tegen de kou be schermd waren, moesten ze een meer dan ellendige nacht hebben doorge bracht Wat er nog aan ontbyt was, stond al klaar, maar ik had weinig eet lust. Het begrip slaap kende ik zo langzamerhand niet meer. Ik had byna drie dagen geen slaap meer gehad en verkeerde in een voortdu rende staat van llchameiyke en gees- teiyke uitputting die het haast on- mogeiyk maakte om me tegeiy- kertyd op honderden dingen te con centreren. Meer dan eens betrapte ik mezelf erop dat ik boven myn kop koffie begon weg te doezelen. Slechts met de grootste Inspanning gelukte het me op te staan en me naar de zen der te begeven. Ik was van plan zo wel Hillcrest als de basis op te roe pen de vorige avond had Hillcrest de uren bekend gemaakt waarop Uplavnik in de lucht was. Ik besloot met Hillcrest te beginnen. We had den er geen moeite mee, hoewel ik volgens Hillcrest slechts zwak te ho ren was. Ik vermoedde dat er iets met de generator aan de hand was, want de stem van Hillcrest zelf bleek duidelyk verstaanbaar te zyn. On der het zenden hadden alle mannen, behalve Mahler zich om my heen geschaard de weliswaar ver verwy- derde en onpersooniyke stem door de luidspreker scheen hun toch een soort van geruststelling te verschaffen. Zelfs Zagero en Levln waren slechts een twee meter van het apparaat verwyderd en zaten nog steeds met de voeten gebonden vooraan op de transportslee. Zelf had Ik op een stoeltje van zeildoek plaats genomen. Corazzini en Brewster zaten op de rand van het achterschot van de tractor en hadden het zeil achter zich gesloten om de warmte in de cabine te houden. Dominee Smallwood stond naast me en hielp met de generator. Op een paar passen afstand zag ik Jackstraw waakzaam als altyd en met het geweer in de aanslag. „Ik ontving je goed en duidelyk", zei ik tegen Hillcrest. Ik hield de mi crofoon dicht tegen myn mond om boven het geraas van de wind uit- tekomen. „Vorderen jullie?" Ik wierp de handel over. „Geweldig!" De stem van Hillcrest klonk opgewonden en geestdriftig. „Myn gelukwensen voor uw geleerde vriend! Het gaat allemaal prima en we vliegen als het ware vooruit. We naderen nu de Vindeby Nunataks en vanmiddag verwacht ik er voorby te zyn". Dat was prachtig nieuws. Met een beetje geluk kon Hillcrest ons laat in de avond bereikt hebben. We had den dan tenminste de morele steun van zyn gezelschap en wat nog be langrijker was de grote Sneeuw- kat die alles aan boord had om ons te kunnen helpen. Wanneer het een maal zo ver zou zyn, was eindeiyk het ogenblik aangebroken, dat Jack straw en ik konden gaan slapen. Op eens realiseerde ik me dat Hillcrest nog steeds verder sprak en zyn stem opvallend opgewonden klonk. „In Londen hebben ze eindeiyk Iets los gelaten. Man je zit boven op een kruitvat al weet je het niet. Waar het om gaat ls morgen meteen al etteiyke miljoenen waard als je het Juiste adres tenminste weet. Geen wonder dat de regering zo voorzichtig was, vermoedde dat er iets niet in de haak moest zyn en die geweldige reddingsactie op touw ging zetten. Het vliegdekschip „Triton is er speciaal op uitgestuurd om het te halen. Wordt vervolgd. i Zondags 13 17 RURsi Volkenkunde 1 f Steenstraat 1): Dag 10-17 u: 1 dage 13-17 hut Riiksmu3eum voor de geschiedenis deT natuurwetenschappen: Dag 10-4 Universiteit: L.A.K. Tentoonstelling werk van Slet Zuyderland. Geopend maandag t/m vrijdag 9 uur voorm. 5 uur nam. (tot 20 maart). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, telef. 20136. R. van gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zondag 26 februari gesloten van 8 tot 24 uur. Weefcelndedleust der huisartsen Zaterdagmorgen vóór 12 uur raad plege men de eigen huisarts. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen doktertele- ;eüoor van u\i eciausc tof diens waar t dokterstelefoon 22222. ADVERTENTIE 24 uurs autohulpdienst (van donderdag 23 februari t/m woensdag 1 maart) ZATERDAG 25 FEBRUARI Kurhaus Paviljoen, 15.00 en 20.00 eucte"3 compagI"e Jean Davy; ..Poly- Kurzaal, 20.15 uur: Het concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitlnk. ZONDAG 26 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag sche Comedle: „Je kunt 't nooit we ten". Museum Bredius, 14.30 Edward Wltsenburg, harp. MAANDAG 27 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: To neelgroep Centrum: „Alleen op vrij dag". DINSDAG 28 FEBRUARI Circustheater. 20.00 uur: De Neder landse Operastichting met ..Rigoletto' van Giuseppe Verdi m.m.v. Utrechts Symfonie Orkest en het derlands Operakoor. WOENSDAG 1 MAART Kon. Schouwburg. 20.15 uv Nationale Ballet. Joseph's Place, 22.30 uur: C Chanson „Zlmzalebim" van Jan

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2