LEIDSCH DAGBLAD Instemmende reacties van "1 KVP, VVD, AR en CHU Indonesië heeft 200 miljoen dollar nodig JAMIN Informateur vandaag naar koningin Vierling in Eist maakt het goed Boter- en kaasprijs per 1 april omhoog - Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 No. 32113 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) I Inmiddels zijn de eerste geruchten unie moeten worden bezet. Over de over de verdeling van de portefeujl- l persoonskeuze valt nog weinig te zeg- Informateur Zijlstra werkt met grote snelheid verder aan de ,es a' hoorbaar. De verdeelsleutel S gen, al kan men voor de portefeuille vorming van een vier partijen-kabinet bestaande uit KVP, f.3 2 de hand van Binnenlandse Zaken nu ai de A T-.T-. nTTTT z-.- a i_ e. i i r 4.i liggende en stemt bovendien overeen 1 namen van mr. Geertsema (WD en VVD, ARP en CHU. Gisteren heeft hij van de vier fractielei- j met de eis van de CHÜ dat ttnnljn. mr Bcernink (CHüi horen, ders instemmende reacties ontvangen op zijn beslissing om de ste twee zetels door leden van de I Partij van de Arbeid verder buiten het gesprek te houden. J Begin maken met zetelverdeling Prof. zyistra heeft van de vier overblijvers volmacht gekregen om alvast verder te werken aan het pro gramma en een begin te maken aan de zetelverdeling. Vandaag brengt hij tussentijds rapport uit aan de Ko ningin. De informatiefase gaat daar over in de formatie-fase. De kans dat prof. Zijlstra ook de forma- oor zijn rekening zal nemen is door de recente ontwikkelingen gro ter geworden. De socialistische fractieleider, drs. Den Uyl, vindt de door de informa teur gekozen procedure overbodig. Prof. Zijlstra wist al van te voren dat de partij van de Arbeid eerst een politieke keuze wenst, zo is zijn stel ling. Het is de vraag of ook de fracties m de KVP en de ARP erg ingeno- en zijn met het nogal formele argu ment van de informateur dat de P.v d.A. zichzelf buitenspel heeft gezet door vast te houden aan de els dat eerst tussen de partners gekozen moet worden, voordat er aan een programma kan worden gewerkt, Mr. Biesheuvel (ARP) gebruikte gis teren in dit verband het woord te leurstellend. De KVP liet zich niet ïaar tekenend was wel dat alle drie confessionele fracties met enige nadruk lieten weten dat zjj niet op voorhand met het resultaat zullen Instemmen. Blijkbaar is er een stro ming die vindt dat nu onvoldoende Is aangetoond dat met de P.v.d.A. toch niet is samen te werken. Vader overleg De fracties van de KVP, de ARP de CHU vinden nader overleg ge wenst, zodat er van de wens van prof. Zijlstra om het gesprek tot de hoofdzaken te beperken niet erg veel terecht zal komen. Daarbij zullen stellig nog heel wat wensen naar worden gebracht die ook in het actie-programma van de drie vak centrales voorkwamen. Ook het standpunt van prof. Zijlstra dat pas na de formatie dus door het nieu we kabinet zal moeten worden be slist over die verdeling van de be grotingsruimte over de verschillende departementen blijft omstreden. Stellig speelt bij dit alles de over weging een rol dat een vier partijen kabinet over een betrekkelijk geringe meerderheid zal beschikken: 86 van de 150 zetels. Zelfs een klein aantal dissidenten (en die zijn er zowel in de KVP als in de ARP) zal bij som mige belangrijke stemmingen het kabinet om hals kunnen brengen. Concessies Geen Friendships voor Indonesië De Indoncsisc/he minister van Eco nomische Zaken en Ontwikkeling, Sultan Hamengkoe Boewono, heeft de order voor twintig Friendships, die in 1965 door de vorige Indone- ilsche regering is geplaatst bij Fok- ingetrokken, naar verluidt we tens de precaire financiële toestand aarin het land verkeert. De Indonesische regering heeft ook afgezien van de bouw van een vliegtuigfabriek met Nederlandse mlp. WEERBERICHT Na de bewolking van vandaag zul- in er morgen, in hoofdzaak in de ihtend, opklaringen voorkomen. Een oring zal echter in de middag van- it het zuidwesten naderen; er moet an op een toeneming van de be volking worden gerekend, terwijl la- ^er de kans op regen groter wordt. De zuideiyke wind blijft dit week- IDE (inde matig. Bij luchtaanvoer uit (Suidelyke richting zal de tempe- atuur boven normaal blijven, aldus 'Al iet overzicht van het KNMI van E^0uur. 26 FEBRUARI n op: 7.34 uur; onder: 18.13 uur. Waan op: 20.50 uur; onder: 8.36 uur. 0 loogwater te Katwijk te 4.27 en 16.40 vur, laagwater te 0.19 en 12.44 uur. 27/2 hoogwater te 5.08 en 17.23 uur. laagwater te 1.01 en 13.29 uur). De enige fractievoorzitter die zich zonder meer achter de conclusies van informateur Zijlstra schaarde was de liberale fractievoorzitter, mr. Toxo- peus. In een kort briefje verklaarde hij de conclusies te aanvaarden. De VVD heeft inmiddels een paar con cessies gedaan inzake de medezeggen schap van de werknemers in de be drijven en inzake de grondpolitiek. De ARP en de KVP beschouwen deze als een stap in de goede richting maar voldoende is het naar hun me ning niet. Beslissend voor de hele onderne ming wordt het antwoord op de vraag of prof. Zijlstra zelf bereid zal zijn het premierschap te aanvaarden. Als hy over zyn bezwaren heenstapt zal hy er wel in slagen de aarzelingen bij de KVP en de ARP te overwin nen. Maar als hy het premierschap aan -een ander overlaat (maar aan wie?) dan bestaat er kans dat zijn hele bouwwerk nog in elkaar stort. De informatie, die ongemerkt over gaat in de formatie, draagt immers in sterke mate het stempel van prof. zyistra zelf. Een ander zal dit werk moeilyk kunnen voltooien. (Van onze correspondent) Het Elster gezin G. W. Botterblom is gistermiddag omstreeks twee uur binnen een kwartier met een vier ling uitgebreid: drie jongens en een meisje. De babies, 1660, 1350, 900 en 1550 gram wegend zijn in couveuses opgenomen in het St. Elisabeths- gasthuis in Arnhem. Zij maken het goed, evenals de 39-jarige moeder, mevr. G. C. Botterblom Voor burg. De plaatselyke middenstandcen trale heeft inmiddels een actiecomité gevormd, dat meteen een zogenaamd vierlingfonds stichtte. De centrale stortte er als eerste aanzet 200 gul den in. Per circulaire is de leden vandaag gevraagd geld of goederen in natura te schenken voor het ge zin, dat al zes jongens en een meis je telt, van wie de oudste tien jaar en de jongste vü'ftien maanden is. „Heel fijn, maar...'' De heer Botterblom is veever ger by de familie Ten Bosch in Eist. Hy zei de komst van de vier ling „heel fyn" te vinden, maar hy toonde zich toch wel bezorgd voor de toekomst. „Ik ben maar een gewone arbeider, die zyn geld met zyn han den moet verdienen. We zullen straks heel hard hulp in de huis houding nodig hebben. Vier kinde ren erby is niet mis", zei hy. Op een tweeling haddden zyn vrouw en hy wel gerekend. Dat had dr. J. C. W. Jaspars, de huisarts die de bevalling verrichtte, aangekon digd. „Ik keek myn ogen uit, toen er nog twee kwamen", aldus de rus tige maar gelukkige vader, die by de bevalling aanwezig was. Burgemeester W. M. C. Klyn van j Eist deelde gisteravond mee. dat hij j nagaat in welke vorm het gezin Bot- j terblom het beste hulp kan worden i geboden. Als het met de viering goed J blyft gaan, zal het gemeentebestuur j de geboorte een feestelyke nasleep Over enkele maanden weer conferentie in Nederland De boterprijs zal per 1 april van dit jaar met vijf cent per pakje omhoog gaan. De kaas- prijs stijgt op dezelfde datum met vijf cent per kilogram. Dit is het gevolg van de geleidelijke aanpassing van ons land aan het prijsniveau dat, volgens afspraak, op 1 april 1968 in de E.E.G. zal gelden. Besloten is dat dit jaar globaal de ene helft van deze prysaanpassing zal plaatsvinden en volgend jaar de andere helft. Een en ander is giste ren verklaard door de minister van Landbouw en Vissery, mr. B. W. Biesheuvel. Verder deelde de minister mee dat per 1 april van dit jaar de richtprys voor melk voor de producent voort- 35 gulden per honderd kilogram melk met 3,7 procent vet zal bedra gen. Dit zal echter niet leiden tot een verhoging van de melkprijzen voor de consument. De melkprystoe- slag zal per 1 april worden gehal veerd. De oriëntatieprys voor slachtrun- deren is bepaald op 226 gulden per honderd kilogram levend gewicht; dit is vier gulden meer dan voor 1966— '67. Of de prijs voor de verbruiker van rundvlees hierdoor omhoog zal gaan is niet van te voren aan te ge ven, maar groot kan het verschil in prijs nooit zyn. De minister legde er de nadruk op dat bovenstaande beslissingen geen enkele verandering brengen in de bud gettaire situatie van het rijk. (Van onze Amsterdamse correspondent) Indonesië zal dit jaar buitenlandse financiële hulp ter grootte van 200 miljoen dollar moeten ontvangen, wil het zijn handels balans in evenwicht kunnen brengen. Over een deel van dit bedrag is reeds met hulpverlenende landen waaronder Nederland onderhan deld. Na de gisteravond geëindigde tweedaagse conferentie in Amster dam, waaraan door delegaties uit vijftien landen en van vyftien in ternationale organisaties werd deelgenomen .bestaat er goede hoop dat ook voor het nog openstaande deel van dit kapitaal .donors' zullen orden gevonden. De conferentie, die mede door de goede Indonesische presentatie ondersteund door adviezen van het Internationale Monetaire Fonds vlot verloop had, heeft de deel nemende landen een gedetailleerd inzicht verschaft in Djakarta's fi- nancieel-economische problematiek Mej. mr. Marga Klompé, die in het RAI-Congrescentrum gis teren de 32ste Boekenweek open de, stelde onder meer in haar toe spraak Liever weinig goed dan veel vluchtig". Rechts van haar de heer P. Brand jr., voorzitter van de Vereniging der Boekhan delaren. de strijd tegen de inflatie, het ver groten van de produktie en het in evenwicht brengen van 's lands be talingsbalans. De Indonesische dele gatie heeft er met nadruk op gewe zen dat Djakarta's doeleinden slechts kunnen worden verwezenhjkt als In donesië tydig adequate buitenlandse hulp ontvangt. Deze hulp zal, aldus de Indonesiërs, moeten worden inge bracht in het nieuwe stelsel voor de buitenlandse handel: het zogenaam de bonus-export-systeem, dat voor Nederlandse hulpverlening aan In donesië reeds wordt toegepast. Alle deelnemende landen hebben hun vertrouwen uitgesproken in het Indonesische stabilisatieprogramma inclusief dit bonus-export-systeem. Omtrent dat laatste bestond vóór de conferentie nog onzekerheid, met na me wat de houding der Amerikanen betreft. De groep landen heeft zich bovendien bereid verklaard op Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. ANDREAS PAPANDREOE IN MOEILIJKHEDEN? De openbare aanklager van Athe ne heeft om opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van prof. Andreas Papandreoe, zoon van ex-premier George Papandreoe, ver zocht Hij wil de voormalige minis ter voor Economische coördinatie be schuldigen van deelneming aan een komplot om de politieke macht in Griekenland over te nemen. Het parlement zal het verzoek, dat ook nog een andere voormalige mi nister geldt, in behandeling nemen. Voor de militaire rechtbank /an Athene staan sedert meer dan drie maanden 28 officieren terecht op be schuldiging van deelneming aan het komplot, dat de .Aspida'-affaire wordt genoemd. „Aspida' (schild) is de organisatie die de samenzwering op touw zou hebben gezet. Prof. Pa pandreoe zou de leider zijn geweest. zo soepel mogelijke voorwaarden nieuwe hulp te verlenen, zo mogelyk door overeenkomsten in de eerste helft van dit jaar, zodat Indonesië verzekerd kan zyn van een voortdu rende stroom aan importen. Indone sië heeft daarvoor een prioriteiten lijst opgesteld, die als eerste punt voedselhulp vermeit. Op deze lyst komt ook voor het importeren van textiel, waarvan met name de Ne derlandse textielindustrie zou kun- ïn profiteren. In het begin van de zomer zal de groep nogmaals bijeenkomen in Ne derland, dat zo min of meer zyn kandidatuur stelt voor de permanen te leiding van een toekomstig consor tium voor hulp aan Djakarta. Den Haag zal voor de volgende conferen tie het secretariaatwerk verrichten. Algemeen bestaat de opvatting dat het huidige Indonesische stabilisatie- programma moet kunnen uitgroeien tot een verantwoord ontwikkelings programma. In dat stadium zou de vorming van een vast consortium voor hulpverlening tot stand kunnen komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS n A rtT bodegraven PC I I I I I Kerkstraat 2-28 W' W I Telefoon 01726-2541 re toonzalen of vraagt brochure. Meer dan drie miljoen hoeren in de omgeving van Sjanghai zijn in beweging gekomen in het ka der van de culturele revolutie. Vlaggen van de revolutionaire re- bellenorganisaties waaien over elke commune en begeleiden elke produktiebrigade. Het rode boek je van Mao wordt ook hier ijverig geciteerd. Bostonse wurger ontsnapt Albert Desalvo, die zelf zegt de „wurger van Boston" te zyn, is naar gisteren werd meegedeeld uit de psy chiatrische inrichting ontsnapt waar hy sinds zyn arrestatie in 1964 werd verpleegd. Met hem vluchtten twee anderen. Desalvo heeft steeds gezegd dat hy het was die in een periode van anderhalf jaar in Boston dertien vrouwen aanrandde en vervolgens met nylonkousen wurgde. In januari is hy tot levenslang veroordeeld, ech ter voor een reeks gewapende over vallen en kleinere misdryven. De po litie heeft geen bewyzen kunnen vin den dat hy de vrouwenmoordenaar was en de autoriteiten staan scep tisch tegenover zyn beweringen. In afwachting van een uitspraak in ho ger beroep was Desalvo, die volgens zijn advocaat en ook enkele tydens het proces gehoorde psychiaters in ernstige mate geestelyk gestoord is, naar de psychiatrische kliniek terug gezonden. ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk BREESTRAAT 173 ©ucJ eumo Uit het Leidsch Dagblad van i 25 Februari 1867; Dr. A. Faure, oudste lee- 1 raar bij de Ned. Geref. ge- 1 meente te Kaapstad en se- 1 dert 1818 predikant dier kerk, 1 heeft, volgens de laatste be- richten van de Kaap, het H emeritaat aangevraagd. 1 (Advertentie Koffijhuis de Paauw. Dins. I dag 26 Februari des avonds 1 ten 8 uur buitengewone voor- i stelling door proff. H. P. Mul- 1 lens, PrestidigitateurProff. in de Physische en Biologi- sche wilskracht en de na- l tuurlijke Magie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1