AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBRUIKEN Nieuw drink- plezier |Paus Paulus roept tot echt geloof op Kunst niet eigendom van de heidenen Beschouwing over de verkiezingen en een advies aan de P.v.d.A: Herv. Kerk wil praten li met herv. kamerleden is't eigenlijk met jammer van dieboterham van die biefstuk Ach, 't was wel goed, maar toch wat saai en gewoontjes... Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wél een cent of zo, enperbiefstukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier'in-1-eten* (pjètoïQs v!{ V" "Beter met Boter donderdag 23 februari 1967 LEIDSCH DAGBLAD Paus Paulus heeft gisteren het jaar, lopend van 29 juni 1967 tot 29 juni 1968 uitgeroepen tot „jaar van het geloof". In dit jaar zal namelijk de marteldood van de apostelen Petrus en Paulus herdacht worden. Ter inleiding van deze herdenking heeft de Paus een document het licht icli doen zien, waarin hij de bisschoppen ?n gelovigen aanspoort tot een be- ijdenis van „echt en oprecht geloof". iWij zouden graag zien, aldus paus faulus, dat deze belijdenis opwelt uit iet diepst van uw hart en dat zij in |e hele kerk weerklank vindt. De 'aus spoort dan de bisschoppen aan spreken over het credo en speciale Klsdienstige plechtigheden te orga- teeren. Voorts moeten er diverse H Kerkelijk Leven NED HERV. KERK Beroepen te Dedemevaart (vac. E. Burgstede) C. D. v. Goeverden te Insterwolde, die bedankt voor Oost. nan; te Harlingen (vac. J. M. de ries) (toez.) W. F. Kuil te 't Woud 4.H.)te N.O.P. (wijkgem. Creil-Es- pl) F. de Jonge te Zevenhoven CJï.)j te Steenwijk (vac. J. den Ol- d) K. Venema te Leeuwarden-Hui- z?n; te Nieuwe-Niedorp M. J. de Gus, vicaris te Amstelveen; te Ca- Pëe a.d. LJssel (vac. B. Baks) (toez.) A. jam te Zierikzee; te Giessendam- Neerhardinxveld en te Wierden (3e pre.pl.) Iz. Kok woonachtig te Zeg vele te Enkhuizen (vac. A. M. Arnt- venis) h. de Jonge te Geertruiden- berg. GEREF. KERKEN Berupen te Elburg W. E. Hoekstra te Levjdorp (Zld.)te Grouw-Irn- sum G.Burger kand. te Rotterdam. GERIf. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepn te Hilversum C. Bijl te Hoogezar.i-Sappemeer. CH1. GEREF KERKEN GEREF GEMEENTEN Kerk en industrie ,De predikanten zijn tegenwoordig jgeen herders meer, die hun schapen |moeten lelden, doch assistenten en ulparbeiders, die hun mondige ge- eenteleden helpen hun eigen toe- jkomst te bepalen. Het mag de kerken niet vieer gaan hun eigen .bedrijf' gioot te ma- een, maai* om diensten te verlenen mensen in hun tevenssituatie'. zei pfarrer Horst Symanowsld (55), Duits pionier het kerkelijk werk in de in dustrie, die op ,Kerk en Wereld' in Driebergen een conferentie mee- naakte over de vragen van kerk en industrie. Os. Symanowski, die het bedrijfs- lev»n van binnenuit kent, was ver- gez^d van pfarrer Christa Springe, thecoge en sociologe, docente aan de halfjaarlijkse vormingscursussen, die in Dutsland worden gegeven om pre dikant in te leidein in de wereld van de incistrie. Eerst als wij het be drijf sleen leren kennen, krijgen we inzicht i de huidige samenleving, al dus ds. Symanowski, en vandaar uit is dan e vernieuwing van de kerk mogelijk.Niet andersom. In de grote industriea van Duitsland, maar ook in ander* landen van Europa en in de Ver. Itaten, werken teams van predikantn en leken, die ten dienste staan, zoiel van arbeiders als lei ders, en 4e ook contacten hebben met vakbciden en werkgevers. Wij willen geei instituut zijn om de pro- duktie op voeren, maar om mee te helpen bij de beantwoording van de vele vrage: die werkgevers en werk nemers sois boven het hoofd groei- si de Duitse industriepre dikant, wins ideeën en experimen- zii overgenomen door ker ken in vefi landen. Het gaat vooral over de ragen van de waardigheid de rons, medezeggenschap in de bedrijven eigendomsrecht, ploegen- dienst, abeidsethiek en over gezag en lemocraie in de bedrijven. Ds. Jvmanowski en ds. Springe Isprakei met zorg over de jong- 'fte on;wikkelingen in het bedrijfsle ren. Zij vrezen dat veel van wat op- ijebjHiwd is in de afgelopen tien jaar Inn door werkloosheid en automatl- ïjwrtig wordt bedreigd. Het gaat er om te Ieren leven met deze verande- rinren, aldus ds. SymanowskL keren in de loop van dit jaar plech tige geloofsbelijdenissen in het open baar worden afgelegd. Paus Paulus legt er in het docu ment de nadruk op, dat de apostelen Petrus eD Paulus tot de hele kerk behoren, dus ook tot de kerken van het oosten en de van Rome afgeschei den kerken van het westen, waarin de idee van de apo6toiiciteit geen dode letter ls. Wanneer Petrus en Paulus de mar teldood zijn gestorven is niet precies bekend, maar het moet gebeurd zijn tussen de jaren 64 en 68 tijdens de vervolging onder^ Nero. Paus Paulus heeft zich wat de data van het eeuw feest betreft gericht naar zijn voor ganger paus Pius de negende. In het document keert de Paus zich ook tegen de nieuwe en onjuiste op vattingen, die de kerkelijke leer be dreigen en die de objectieve waarhe den vervormen. De moderne wereld, die op het ogenblik wonderbaarlijke veroveringen maakt op het gebied van de zichtbare werkelijkheid, was er toe gebracht God te vergeten en zelfs zijn bestaan te ontkennen. Maar daar waar God verschijnt, al dus paus PaoiJus, verdwijnt ook de diepste zin van de dingen en het on weerlegbare morele gebod waar de mens niet buiten kan. De Paus waar schuwt dan voor het gevaar op grond van bepaalde „stoutmoedige maar blinde filosofieën" de bijbel te gaan uitleggen of nieuwe theologische op vattingen te lanceren. Men stelt dan dat het godsdienstige denken aangepast moet worden aan de huidige wereldbeschouwing, maar het resultaat, zo zegt de Paus, zijn afwijkingen van de kerkelijke leer. Dominee, politieman én parkeerprobleem Een Anglicaanse dominee in Enge land zette onlangs zijn auto neer op een plek waar hij niet parke ren mocht, met dit briefje achter de voorruit: ,Ik moet naar een bespreking waar ik steevast al 15 jaar kom. Ik ben wat laat, en er is nergens meer plaats voor m'n wagen. Vergeef ons onze schulden'. Bij zijn terugkeer trof hij achter zijn voorruit dit briefje aan: ,Ik ben van de politie en ik werk hier al 20 jaar. M'n baas komt hier straks langs, en hij wordt erg stipt: Leid ons niet in verzoeking'. (Gr. Amsterdammer) Wartburg gerestaureerd Eén van de plaatsen, die een zeer belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de reformatie, de Wartburg bij Eisenach, is geres taureerd en juist gereedgekomen voor de plechtigheden ter herdenking van het feit, dat Luther 450 jaar geleden de hervorming inluidde. Deze restau ratie heeft veertien jaar geduurd; de kosten bedroegen ongeveer vijftien miljoen gulden. De Wartburg werd bekend als één van de bekendste toe vluchtsoorden van Maarten Luther. Het was hier, dat hij werkte aan zijn vertaling van het Nieuwe Testament in het Duits. Men schat dat na de oorlog zeis miljoen bezoekers op de Wartburg zijn geweest; de meeste indruk maakt natuurlijk het vertrek, waarin Luther heeft gewoond en ge werkt. Mr. dr. J. O. Ozinga tijdens een bijeenkomst van C.B.T.B. in Utrecht Volgens velen binnen de kerken ls de kunst het eigendom van de heide nen. Men staat in de kerken vaak nog wat huiverig ten opzichten van de kunst. Eeuwenlang is de kunst geba gatelliseerd. Dit zei de voorzitter van de NCRV, mr. dr. J. O. Ozinga gis teren tijdens een bijeenkomst van de Utrechtse Christelijke Boeren- en Tubidersbond. Ds. F. H. Landsman geeft in „Hervormd Nederland" In .Hervormd Nederland' schrijft dit haai- totaal geen electorale winst ds. F. H. Landsman, de komende se cretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk, in een beschouwing over de verkiezingen onder meer: ,In de eerste plaats zouden wij de v.d.A. willen adviseren nu einde- k eens op te houden haar kracht te zoeken in de propaganda voor de ontconfessionalisering. Niet alleen omdat het nu wel is bewezen, dat Onenigheid teken van leven? De Duitse theoloog prof. dr. Karl Rahner S- J. heeft in een radio-uit zending zeer kritisch stelling geno ten aanzien van de positie van de leek hi de r.k. kerk van Duitsland. Hjj zei, dat hij graag de onrust in de kerk op de koop toe nam wan neer het erom ging de leek in de kerk zijn plaats terug te geven en pleitte voor een echte overtuigende vertegenwoordiging van de leken zo wel binnenkerkelijk als naar buiten. Deze representatie diende volgens hem een zakelijke autoriteit en een mening te hebben. Hij keerde zich dan ook tegen een door de bisschop pen aangewezen vertegenwoordiging leken. Deze moet van onderen groeien. Anders zo zei hij is er eerder sprake van een vertegenwoor diging der hiërarchie bij de leken dan van een vertegenwoordiging der leken bij de hiërarchie. Mondige leken in de kerk veron derstelt ook het vrije woord binnen de kerk, d.w.z. aanzienlijke menings verschillen. Dit verschil van mening moet naar buiten gebracht kunnen worden, ook al ontstaat er daardoor onrust. Die onrust kan bijzon der heilzaam zijn, al denken de bis schoppen daar misschien anders over, aldus Rahner. Het ontbreekt de kerk van Duitsland volgens Rahner aan een open gespreksforum. De mening overheerst nog dat iedere dialoog zo vlug mogelijk tot zwijgen moet worden gebracht om de rust in het land te handhaven. .Onenigheid kan een teken van leven zijn, waardoor stagnatie en de rust van het kerk hof vermeden worden', aldus Rah- ■)p verzoek van het moderamen van d< Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk zal de Hervormde Raad roor de Zaken van Kerk en Samen- bving op 21 en 22 april een conferen- lie organiseren met de hervormde ka merleden nit de beide kamers van de Staten-Generaal. Uitnodigingen voor deze conferentie worden gezonden lan de 36 hervormde Tweede Kamer- Ij leden en de 15 hervormde Eerste Ka- toer leden. 51 De conferentie zal worden geopend door de praeses van de hervormde sy- - node, dr. G. de Ru en zal onder lei ding staan van mr. G. B. van Wal- sum, voorzitter van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving. Tijdens deze conferentie zullen de volgende onderwerpen worden behan deld: „De politieke kaart van Neder land", door dr. A. Hoogerwerf, politi coloog Vrije Universiteit in Amster dam; „De Nederlandse politiek in de komende vier jaren", door prof. dr. W. Albeda, hoogleraar Ned. Economi sche Hogeschool in Rotterdam en „Welke verwachtingen leven er in de kerken met het oog op de politiek van morgen? Wat verbindt de hervormde kamerleden in de verschillende par tijen en op welke punten gaan zij uit een?", door dr. C. P. van Andel, secretaris van Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving van de Ned. Hervormde Kerk. oplevert, maar vooral omdat het Ne derlandse volk daar in geen enkel op zicht mee gebaat is. In deze tijd van groeiend secu larisme (een levenspraktijk waar in het geloof geen enkele rol meer speelt) is er, zeker voor een christen, geen enkele reden te velde te trek ken tegen mede-christenen, die aan het verband tussen geloof en politieke verantwoordelijkheid gestalte menen te moeten geven in de politieke par tijvorming. Ook niet als men, zelf te weinig van evangelische inspiratie in de po litieke praktijk van de huidige con fessionele partijen ontdekkend, er de voorkeur aan geeft de christelijke solidariteit gestalte te geven in een niet-confessioneel partijverband. In de tweede plaats zouden wij de christelijke partijen willen adviseren hun politieke beleid en praktijk nog nauwgezet te toetsen aan de bron van evangelische inspiratie waaruit zij willen leven. Het is de A.R.P. gelukt het beeld, dat zij sinds de Colijn-periode in de ogen van velen van ons volk ver toonde, goeddeels te verbrijzelen, dankzij haar krachtige pleidooien voor sociale hervormingen, ontwik kelingshulp enz. De C.H.U. is historisch minder be last, maar kan er toch niet op bo gen, de c in haar naam zo duidelijk te hebben waargemaakt in het beeld dat zij aan ons volk vertoont, dat er een appellerende en bindende kracht van uitgaat op de jeugd van ons rolk. Over de K.VP. hebben we sterk de indruk, dat deze partij bezig is zich aan een stuk zelfbedrog schuldig te maken, dat vooral haar jongeren niet onberoerd kan en zal laten. Tenslotte: Op de kerken rust meer dan ooit de taak hen, voor wie chris telijk geloof en politieke verantwoor delijkheid geen zaken zijn, die niets met elkaar te maken hebben, samen te brengen, samen te binden in een gemeenschap, waarin de vrij heid van de christenmens gestalte krjjgt ln de dankbare gehoorzaam heid onder de beloften en geboden Gods'. ADVERTENTIE Naar zijn overtuiging is de houding waar hU op doelde niet juist, omdat men als christen in vrijheid kan han delen. Hij vindt, dat de kunst ook een kerkdienende functie heeft. Het van Christus en van de kerk zijn, legt ons allerlei beperkingen op. Voor de christen is het bij de cultuur de vraag, waarmee hij zich wel en waar hij zich niet moet bezighouden. Omdat Christus de mens vrij laat moet hij zelf zien, wat hij mag doen, aldus mr. Ozinga. De NCRV-voorzitter besteedde ook enige aandacht aan de manier waar op men de zondag doorbrengt. Men kan, zo zei hij, de luiken sluiten en de radio afzetten, maar men kan bij voorbeeld diezelfde dag ook de tuin gaan spitten voor een hulpbehoeven de. Hij liet er geen twijfel over be staan, dat hij deze laatste mogelijk heid hoger waardeerde. En passant merkte mr. Ozinga op, dat het ook voorkomt, dat men op zondag al zit te denken hoe men de medemens op maandag een „poot uit kan draaien". Ook hier had hij weinig goede woor den voor. Amerika en Engeland zijn de grootste visimporteurs Amerika en Engeland zijn, hoewel zij zelf een grote vissersvloot hebben, de grootste importeurs van vis en visprodukten. De import van Ameri ka bedroeg in 1965 in totaal 856.000 voor een waarde van bijna 507 miljoen dollar (F 1.8 miljard). Hier mede was Amerika de grootste im porteur van vis. Tot de belangrijkste leveranciers konden worden gerekend IJsland en Japan. De Amerikaanse exporten bedroe gen 93.100 ton (in 1964 114.200 ton). Engeland was nummer 2 op de rang lijst van de wereld van visimporteurs. De totale hoeveelheid geïmporteerde bedroeg 777.700 ton, voor £104.55 miljoen (of ruim f 1 miljard). In ver gelijking met 1964 zijn de importen met 10.000 ton toegenomen voor een waarde van £6 miljoen. De exporten van vis in Engeland bedroegen in 1965 66.400 ton, voor een waarde van 12 milj. (in 1964: 53.200 ton voor 9.2 miljoen). Al deze gegevens zijn ontleend aan het Jaar boek voor Visserij Statistiek (Year book of Fishery Statistics)voor 1965, Hierin staat o.a. vermeld, dat de to tale wereldvangst in dait jaar 522 miljoen ton bedroeg. Hiervan was 36.1 mdlj. ton orf 68.9% (dus ruim 2/3) bestemd voor menselijke consumptie en 16.1 miljoen ton of 31.1% bestemd voor de produktie van vismeel. Van bovengenoemde 68.9%, voor menselijke consumptie werd aangevoerd werd 33.4% verkocht als verse vis, 15.8% als bevroren vis, 22.4% als bewerkte vis en 13.3% als visconserven. Er vanuit gaande, dat de wereld vangst in de jaren 1957/1959 gemid deld 100 bedroeg, is deze in 1965 op gelopen tot 156. doch de vis bestemd voor menselijke consumptie steeg niet in dezelfde verhouding, doch slechts tot 130. De produktüe van vis meel en olie steeg belangrijk, name' lijk tot 314. Een grote stijging zagen wij even eens bij de produktie van bevroren vis. Deze gaf een cijfer van 211 ton te zien en de visconserven 155. West- Duitsland was de grootste importeur van vismeel. Deze import bedroeg 1965 436.000 ton tegen 414.000 ton in 1964. „Witte Zee" hielp kustvaarder De Nederlandse sleepboot .Wltte Zee' heeft de 40 ton metende kust vaarder .Accres' uit Groningen, die in het Kanaal met machinepech te kampen had, veilig de haven van het eiland Guernsey binnengebracht. De .Accres' had dinsdagmiddag op zes mijl ten westen van Guernsey om sleepboothulp gevraagd. /-.* {7>. de beste chef-kok kan üw boterham niet verbeteren ala er \Q) heel gewoon echte bóter op zit thuis, mevrouw. kan zo fijn en lekker smaken elsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt l***# 't Recept is simpel:braden in echte bóter y. i denkt u dat men spreekt van botermalse biefstuk? j/D U weet het bests A zo'n sappig stuk vlees wordt immer een klontje echte bóter op gewone doppertjes om ze super super fijn te maken

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9