Spectaculaire bouw V&D Maarsmanssteeg Marokkaan (33) veroordeeld tot 13/4 jaar Steeds meer fusie van tegenstanders van Mao Minder achter meisjes aan albert's corner DOUCHE-AUTOMAAT G. J. STREEDER K0ML00K ETEN VOOR® EEN RIKS Dr. Swaab benoemd tot Leids lector Frankrijk biedt Rameau eerherstel Van de 150 Kamerleden Tweede behoren er 112 tot een kerk Muur omver gereden DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Investering van 5 miljoen Vroom Dreesmann (Leiden) begint nog deze maand aan een spectaculaire uitbreiding, die het beeld in het centrum van de Sleutelstad een geheel ander aanzien zal geven. In de loop der jaren is de directie van dit grootwinkelbedrijf in de Maarsmanssteeg tot de aankoop van vele panden overgegaan. In totaal zijn dit er acht. Afbraak van acht panden Nu ook het perceel van de firma Paanakker deze week is ontruimd, krijgt V. D. de mogelijkheid aan een grootscheepse sloop te beginnen. Bovendien zijn Ged. Staten van Zuid-Holland akkoord gegaan met het raadsbesluit om de Vispoort aan V. D. te verkopen. Over enkele dagen zal met de afbraak van de acht panden worden begonnen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels en kele faciliteiten verleend om afbraak en bouw mogelijk te maken. Over Benoemingen HCW In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Hollandse Constructie Werkplaats werden benoemd tot leden van de raad van bestuur van de Hollandse Constructiegroep NV de heren ir. J. vrijwel de gehele lengte van de Maarsmanssteeg komt aan één zijde een schutting te staan. Een bouw keet zal worden geplaatst boven het open terrein, dat dienst doet als rij wielstalling (bromfietsen) voor het Stadhuispersoneel (Kapelsteeg). Voor opslag van materialen wordt, met opoffering van een aantal parkeer plaatsen, ruimte gecreëerd langs de walkant van een gedeelte van de Vis markt. Naar een ontwerp van het Archi tectenbureau v. d. Laan-Van Eer den-Hermans en Kirch in Lelden zal op de vrijkomende ruimte een mo dern winkelpand, met parterre en drie verdiepingen, worden opgetrok ken. De totale gevellengte wordt 52 meter bij een diepte van 20 meter. Met deze nieuwbouw, die van rol trappen wordt voorzien, breiden V. D. hun verkoopruimte uit niet een vloeroppervlak van in totaal 4',k dui zend vierkante meter. Bouw en inrichting vergen een to tale investering van circa vyf mil joen gulden. En dit is dan nog pas de eerste fase van de totale nieuw bouw van dit warenhuis. Een vol gende fase ligt aan de zijde Bree- straat. „Maar dit laten wij", zo ver telde ons de directeur, de heer C. Kerckhof, „aan ons nageslacht over". In september 1968 denkt men de eerste fase af te sluiten. In de huidi ge nieuwbouwplannen is een fietsen stalling voor het personeel en een stalling (125) voor rijwielen van be zoekers opgenomen. Het werk zal worden uitgevoerd door het Leidse Aannemersbedrijf Bik Breedeveld. ADVERTENTIE EEN SCHONE AUTO VOOR f3.—. ESSO SERVICENTER ADVERTENTIE Waarom duur-lekker als het ook voordelig- 50 lekker kan7 Morgen: na vijven: Halve kip van 't spit met patat frites en appelmoes DE BEROEMDE KOFFIESTIJL VAN ALBERT'S CORNER Hoewel het eerste kopje koffie het 'einde' Is krijgt u van ons toch het tweede gratis. TOT ZIENS IN k STATIONSPLEIN 24 (t.o. het station), LEIDEN %|;r maandag t/m zaterdag - 08.00 - 22,00 uur Voortplanting en gynaecologische endocrinologie Leidse vrouw met mes gestoken Terzake van poging tot dood- j slag heeft de Haagse rechtbank i vanmorgen een 33-jarige Marok kaanse bouwvakarbeider, die in j Leiden werkzaam was, veroor deeld tot één jaar en negen ir. J. Sandwichman aantrekkelijk „beroep" Voor vele Leidenaars blijkt een sandwichman een aantrekkelijk .be roep' te zijn. De uitnodiging van het Leidatobestuur om op zaterdag 4 maart drie uur in Leiden rond te wandelen voor f 25,- trok circa 800 mannen boven de 18 jaar naar de stadsgehoorzaal. Hoewel de in schrijving eerst om 7 uur begon, stonden de eersten reeds om 5 uur voor de deuren van de Stadsgehoor zaal. Men had er maar 50 nodig De politie moest er aan te pas komen .arbeids- Creatieve cursisten Éénentwintig L.J.A.-cursisten heb ben het landelijk diploma .Creatieve handvaardigheid voor jeugdleiding' behaald. De kandidaten, die onder leiding van de heren A. Labordus en B. Ros- dorff een cursus van de Stichting Leidse Jeugd Actie volgden, legden het examen handenarbeid A dins dagavond in het Leidse Volkshuis af. De opdracht aan de kandidaten luidde: maak een uitbeelding van een nozem op een hoek van een straat bij een lantaarnpaal. Daar naast werden de kandidaten getoetst op hun theoretische kennis. Van de gemaakte werkstukken tijdens de cursus was een expositie ingericht. De namen va nde geslaagden zijn: mevr. C. Schriever-Otto, G. Schoots, H. Spoelstra, J. G. de Ronde, mej. I. Heemskerk, mej. E. Noordermeer, mej. I. Jansen, mej. E. Broekhuizen, mej. C. Boer, mej. E. Insje, mej. H. Aalbersberg, mej. H. Best, mej. A. Smallenburg, mej. H. Paans, mej. J. Plomp, mevr. M. Geul, mej. A. Si mons, mevr. C. A. Otto-Wubber, C. v. d. Stel, mej. M. A. M. Schoots, mej. J. van Poelgeest. Burgerlijke Stand LEIDEN GEBOREN: Michael Jim, zn van \V. Suther i W. J. Willink: Franz Peter, zn Westen en J. G. Schippers; Robertus Marinus, zn van J. Sinteur en C. Ben- ning: Conrad Viktor Egmond, zn van H. V. de Lima en E. V. N. Faries; Marco Johannes, zn .van J. T. M. Heemskerk Guy Mollat du Jourdin voor de Franse kring in Leiden G. Ouwehand M. J. Davids E. Brandsma; Cornells, zn van J. gewoning en C. van der Plas. GETROUWD: J. Carton en M. Nleuwenhulzen. OVERLEDEN: R. A. Leurs, 2 Jaar. zoon. In de Universiteit sprak de heer Guy Mollat du Jourdin voor de „Centre Culturel frangais". Hij is hoofd persconferenties van het Franse regeringssecretariaat, auteur van hoeken over Salzburg, Mozart in Parijs e.a. en ivas or ganisator van eeuwfeesten met betrekking tot Hay dn, Handel, Cherubini, Campro, Liszt. Debussy Zijn lezing over Rameau beperkte zich geenszins tot het in de titel aangegevene: „Rameau et les In- des Galantes". Rameau's werk, aldus de heer Mol lat, geeft met ongewone intensiteit uitdrukking aan de hoogste waarden van zijn eeuw. Geschiedschrijvers plegen, als zij zich met die eeuw be zighouden, daarbij 't muziek-aandeel te negeren. Figuren van het formaat van Paul Dukas of Debussy waren nodig om een renaissance in de her waardering van Rameau te stimule ren. Thans zijn opera's van en ten toonstellingen en voordrachten over hem veelvuldig. Lissabon bijv. had onlangs een Rameau-week. Rameau's grootheid openbaarde zich eerst in een theoretisch monu ment: „Traité de l'harmonie" (1722), waarin het voor zijn tijd revolutio naire idee is ontwikkeld over de su prematie van de harmoniek over de melodiek, een baanbrekend idee voor de latere symfoniek. Fauré en De bussy waren zich bewust, Rameau te bezitten als bron voor hun composi torisch denken. Rameau baseert zich op de in zichzelf volmaakt toereiken de harmonie van de grote drieklank, die uit de geluidsleer te verklaren is. In de tweede plaats betekent Ra meau een hoogtepunt in de clavecim- belkunst. Zijn functie als organist is op deze compositietrant niet zonder invloed gebleven. Aan de hand van het ten gehore gebrachte clavecimbel- stuk „Les Cyclopes" wees de heer Mollat er op hoe de felheid van de aanpak a.h.w. al vooruit loopt op de latere pianomuziek. Na de clavecimbeltijd komt de opera-activiteit. Geclasseerd als theo reticus werd daar niet veel van ver wacht, Maar de ontmoeting van een tekstdichter, het les geven aan de vrouw van een rijke financier, om gang met Voltaire hielpen zijn repu tatie vestigen. Rameau blijft, met vernieuwingen, het oude spoor van Lully en Campra volgen en vindt de nieuwlichter Rousseau tegen zich. Met Voltaire heeft Rameau echter de gave van het polemiseren gemeen en in alle geharrewar hield hij zijn prin cipes hoog. De heer Mollat ging uitvoerig in op de opera's „Hippolyte et Aricie", „Les Indes Galantes" van 1735 (tegemoet komend aan de toenmalige drang naar Oosterse exotiek), ..Castor et Bali beeld en droombeeld In verband met de grote bel an g- I stelling is de tentoonstelling „Ball beeld en droombeeld" ln het Rijks museum voor Volkenkunde verlengd I tot 1 oktober. ADVERTENTIE AMERICANO aperitief, per fles f 7,25 FRUTE WINE org. Eng. Import fa Aprico-, Cherry-. Peach hele fles f7,95; halve fles f4,15 HENK NIEPOTH) Doezastraat 9 - telefoon 31494 - Leiden f Pollux" en „Princesse de Navarre" (op tekst van Voltaire). Ook kwamen door Rameau nagelaten notetten ter sprake. De heer Mollat du Jourdin is met de herverschijning ten tonele van Les Indes Galantes" bijzonder geluk kig geweest, omdat hij daarin het on overtroffen model van de ballet-ope- meent aan te treffen, frankrijk biedt de dramatische componist Ra- nu eerherstel, nadat het hem twee eeuwen aan de vergetelheid had prijsgegeven. Een film over de nationale Ra- eau-herdenking en een aantal ge draaide prachtige muziekstukken hebben de lezing nog verlevendigd. Bij K.B. is dr. L. I. Swaab benoemd tot buitengewoon Leids lector in de faculteit der geneeskunde om on derwijs te geven in de voortplanting van de mens en de gynacelogische endocrinologie. Dr. L. I. Swaab. geboren in 1908, studeerde na het behalen van zijn einddiploma gymnasium aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1933 het artsexamen aflegde, legde. Na als assistent in het Nederlands- Israëlitisch Ziekenhuis op de gynae- cologische-obstetrische en interne afdeling en aan de Universiteits- i jje culsultatiebureaus. men aan internationale congressen op het gebied van de gynaecologie, de onvruchtbaarheid (o.a. New York 1953, Rome 1956, Amsterdam 1959), de family-planning (Stockholm 1953, Bombay 1955, Warschau 1962, Sin gapore 1963 en vele andere), de ora le anticonceptie (als lid ..Oral Group") en de intra-uteriene ge boorteregeling (New York 19641. De ze internationale contacten werden verder verstevigd door lidmaat schappen en latei bestuursfuncties bij de Internationale Steriliteitsver- eniging (I.F.A.) en de Internatio nal Planned Parenthood Federation (IP.P.F.). Sinds 1955 is ddr. Swaab voorzit ter van de medische raad van de NVSH, in welke functie hij betrok ken is bij belangrijke organisatori sche en sociaal-medische facetten, zo als 't eerste Nederlandse onderzoek betreffende de orale anticonceptie en de invoering van deze methode "Sowjet-Unie niet geheel veilig..." De Sowjet-Unie is niel volledig veilig voor aanvallen, omdat het on mogelijk is alle vliegtuigen of raket ten te onderscheppen, aldus waar schuwde maarschalk Tsjoeikow, hoofd van de bescherming bevolking in de Sowjet-Unie gisteren. Deze waarschuwing was in strijd met de conclusies van de Russische generaal Koeroatsjkin. die maandag zei dat raketten die op de Sowjet- Unie worden afgevuurd, hun doelen niet zullen bereiken. De generaal was verder gegaan dan het eerder bekendgemaakte officiële standpunt, waarin werd gezegd dat er vele vijandelijke aanvallende ra ketten zouden worden vernietigd. t alle maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, nadat twee weken geleden de officier van Justitie tegen hem vier jaar met aftrek had geëist. Verdachte had relaties aange. knoopt met een ln Lelden woonachti ge gescheiden vrouw, die hem trouw beloften had gedaan. Toen zij de relatie verbrak, raakte de Marokkaan overstuur en op 11 september van het vorige jaar bracht hjj de vrouw enkele steken met een dolkmes toe. De steken waren niet levensgevaar lijk. Bjj de uitspraak deelde de pre sident mee, dat de rechtbank reke ning had gehouden met de rol. welke de vrouw in deze affaire had gespeeld en ook met de omstandig heid, dat het verblijf in gevangen schap voor verdachte die vrijwel geen woord Nederlands spreekt, zwaarder is dan andere veroordeelden. rouwenkliniek te Amsterdam werk zaam te zijn geweest, maakte hij in 1939 een studiereis naar gynaecolo gische klinieken in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Na zich in 1940 te hebben gevestigd als vrou wenarts te Amsterdam, promoveerde de nieuwbenoemde lector in 1942 op een proefschrift getiteld „Bijdrage tot de therapie van het carcinoma vulvae". Vanaf 1945 was hij als waarnemend chef de clinique aan de Universiteits-Vrouwenkliniek te Am sterdam verbonden. In 1950 richtte dr. Swaab de polikliniek voor sterili- in Behalve zijn proefschrift heeft dr. Swaab verscheidene boeken e neen groot aantal tijdschriftartikelen, zo wel in Nederlandse als in interna tionale vakbladen, op zyn naam staan. Maarschalk Tsjoeikow televisietoespraak dat „er helaas nog geen middelen zijn die de volledige veiligheid van onze steden en belang rijkste objecten zouden beschermen tegen vijandelijke raketten en wa pens voor massale vernietiging. Ds. D. Boer overleden In de ouderdom van 87 Jaar is te Assen overleden ds. D. Boer, emeri tus predikant van de Ned. Hen- Kerk en oud-secretaris van de Bond van Nederlandse predikanten. Ds. Boer studeerde aan de Leidse Uni versiteit en is predikant geweest te Brielsnieuwland, Stolwijk, en Groo- tebroek. Ds. Boer heeft mede de stoot gegeven tot de oprichting in 1912 van de Vereniging van Vrij zinnig Hen-ormden. teit en het Aletta Jacobs Huis te Amsterdam op. van welke kliniek hij sindsdien de leiding heeft. Dr. Swaab legde na de het einde van de Tweede Wereldoorlog vele inter nationale contacten door het bezoe ken van buitenlandse gynaecologi sche klinieken en het actief deelne- Geloof en politiek In het weekblad Hervormd Nederland zijn de resultaten van een onderzoek naar het geloof van de Tweede-Kamerleden ge publiceerd. Dit onderzoek werd verricht door de redactie „Ken merk" van de IKOR/CVK-televisie. Van 149 Tweede-Kamer leden werd de kerkelijke status bekend. Eén kamerlid weigerde mededelingen te verstrekken. Dit kamerlid is on der „geen kerkgenootschap" geteld. blijft klemmen ,op welke wijze de Hervormde Kerk tóch, by zoveel ver schil van inzicht, zijn verantwoorde lijkheid voor het politieke leven via haar lidmaten moet uitdrukken". Van de P.v.d.A.-fractie (37 leden) behoren er 17 tot een kerkgenoot schap, V.VD. (17) 11. Boerenpartij (7) 6. D '66 (7) 3. P.S.P. (4) 2. Russisch blad rapporteert bloedige gevechten in China In geheel China vinden bloe dige gevechten plaats tussen voor- en tegenstanders van voorzitter Mao Tse-toeng, al dus meldt de Russische rege ringskrant Izwestia. Aan de berichten van correspondenten in Peking uit andere landen landen ontleent het blad, dat de binnenlandse woelingen ge paard gaan met voortdurende anti-Russische propaganda. Het doel hiervan is kennelijk, aldus de Izwestia, de aandacht van het Chinese volk af te lei den van zijn eigen verwarring en ontberingen. Het in Hongkong verschijnende blad „The Star" meldt, dat de drie Chinese provincies Hoepeh, Szet- sjoean en Honan besloten hebben een defensief verdrag te sluiten, ge richt tegen de aanhangers van Mao. Het blad ziet hierin een teken, dat de militaire potentaatjes ln China weer op het toneel zijn verschenen. Zoals eerder gemeld verzet ook ge neraal Wang zich tegen Peking en In Vestestraat Weer heeft in Leiden enkele dagen na het ongeval op de Vlietweg een muur het moe ten ontgelden. Een zware vrachtwagen kwam namelijk gistermiddag om streeks twee uur in de Veste straat in botsing met de gevel van een woning, toen de be stuurder van de in de richting Volgens dit overzicht behoren 112 in de 150 Tweede Kamerleden tot •n kerkgenootschap. Van de 150 Tweede Kamerleden zijn er 51 rooms-katholiek. Daarvan behoren er 42 tot de K.V.P., 6 tot de P.v.d.A., 1 tot D '66 en 2 Bóeren- party. De 36 hervormde Tweede Kamer leden zijn verdeeld over 8 partijen, te weten: 12 C.H.U., 9 P.v.d.A.. 6 V.V.D., 3 Boerenparty, 2 A.R.P., 2 '66, 1 P.S.P. en 1 S.G.P. Uit dit overzicht blijkt dat alleen by de K.V.P. (allen r.k.t en by de C.H.U. (allen hervormd) alle Tweede nwTsSapebehortenheteelfde kerkge~ 20-jarige adonis uit Oegstgeest De gereformeerden (synodaal) zijn /er 3 party en verdeeld: 11 A.R.P., 1 P.v.d.A., 1 V.V.D. In de Tweede Kamer zitten 2 le den van de gereformeerde kerken (vrygemaakt), t.w. 1 by de A.R.P. en 1 by het G.P.V. 2 christeiyk-gereformeerden, t.w. 1 A.R.P. en 1 S.G.P. 2 leden uit de Tweede Kamer be horen tot de Gereformeerde Ge meenten .nameiyk 1 S.G.P. en 1 Boe renpartij. De Remonstrantse Broederschap: 2 V.V.D., 1 P.v.d.A. De Evangelisch Lutherse Kerk: 1. V.V.D. De Doops gezinden: 1 P.S.P. De uit Perzië af komstige mystieke Soefibeweging: 1 V.VX). Onder de 38 Tweede Kamerleden die niet tot een kerkgenootschap be horen, zyn er 20 P.v.d.A., 5 C.P.N., 4 D '66, l Boerenpartij, 2 P.S.P. en 6 V.V.D. Van bovengenoemde 20 P.v.d. A.-leden behoren er 5 tot het Huma nistisch Verbond. In Hervormd Nederland wordt op gemerkt dat van de 36 hervormde Tweede Kamerleden precies de helft een kamerzetel heeft van een partij met ohristeiyke beginselen (waarbij de Boerenpartij, krachtens zijn pro gram, ook geteld is). Dat zal wel ongeveer met de wer- keiykheid in de Hervormde Kerk kloppen, aldus Hervormd Nederland, dat er aan toevoegt: „De vraag Haagse officier van justitie tot 20-jarige adonis uit Oegstgeest De zelfbewustheid van een 20-ja rige adonis uit Oegstgeest, die ge woon „Bert" heet, kreeg voor de Haagse politierechter een lelijke deuk. „De meisjes vinden hem een vervelende jongen, die altijd lastig en opdringerig is", aldus het oordeel over Bert in de politieverklaringen. Het klopte wel, want Bert was erg vervelend geweest op het sportveld, waar een gymnastiekleraar bezig was met zUn meisjesklas te trainen. Bert kwam er weer bij staan en deed erg interessant. „Ga nu maar liever weg." zo ver maande de gymnastiekleraar. Maar Bert bleef staan. Hij dacht dat de meisjes hem leuk vonden. De leraar gaf nogmaals een waarschuwing en probeerde Bert van het terrein (e verwy deren. Toen gaf de vervelende jongeman de leraar een klap in het gezicht, zo dat. Beat nu voor de Haagse politie rechter moest verschijnen terzake van mishandeling. Uit de informaties bleek, dat ver dachte veel achter de meisjes aan loopt, en heel erg brutaal is. En de meisjes mogen hem nietDe klap kwam nogal aan, want de gymnas tiekleraar viel." constateerde de po litierechter. Verdachte zei, dat hij excuus heeft aangeboden. De officier waarschuw de hem wait minder aohter de meisjes aan te zitten en dat in elk geval niet te doen tijdens lesuren. irDe meisjes moeten Je niet zo erg. dus laat het helemaal maar", zei hij. De eis luidde f40 boete, doch om dat verdachte inmiddels heeft inge zien verkeerd te hebben gehandeld en omdat hy voor de eerste maal tp- recht stond, werd het vonnis f25 boete. Oude Rijn rijdende wagen een aantal aan de kant van de weg staande voertuigen wilde pas seren en daarbij teveel naar rechts uitweek. De gevel, die door de laadbak van de vracht auto werd geraakt, iverd vrijwel geheel vernield. Daar er gevaar voor instorting bestond heeft de brandweer een gedeelte van de muur moeten slopen. Persoon lijke ongelukken hebben zich bij deze botsing niet voorge daan. De foto laat een deel van de aangerichte schade zien. (Foto L.D./Holvast) de maoïsten. Hij is bevelhebber In de provincie Sinkiang, die aan ds Sowjet-Unie grenst. Volgens de Izwestia heeft een ra diostation in de provincie Hoepei een oproep tot de soldaten uitgezonden, waarin hun wordt opgedragen Mao's tegenstanders in het provinciale cen trale partycomité af te zetten. Tass meldt onrust onder de militaire een heden in China. De Rode Garde heeft opgeroepen tot de grootst mo- geiyke zuinigheid, waaruit volgens Tass wel biykt, hoezeer de economis onder de culturele revolutie te ïyden heeft. Het blad Wenhoei in Sjanghai heeft er by de industrie en particu lieren op aangedrongen zuinig to zyn op elk stukje steenkool. En do boeren wordt opgedragen het lente- zaaien goed ten uitvoer te brengen. Werkloze ambtenaren worden opge roepen by het zaaien te helpen. Ofschoon president Lioe en partij secretaris Teng reeds enige malen zouden zijn ontslagen, blijkt thans, dat zij hun functies* nog steeds ver vullen en dat Mao niet veel kans ziet hen te wippen. Maar wel dienen t|j zich aan kritiek te onderwerpen. Het theoretische tydschrift Rode Vlag, dat onder hoofdredactie staat van Mao's bondgenoot en volgeling Tsjen Po-ta, schreef gisteren: „Leiders, die fouten hebben ge maakt, moeten een kans krijgen hun fouten te bestuderen en te verbete ren. Indien zy hun fouten in zien kunnen zij hun leidinggevende functies behouden. Bovendien kun nen zy ook deelnemen aan tydeiyke gezagsorganen voor het herstel van de macht". Hieraan werd toegevoegd: „Zelfs leiders, die zeer ernstige fouten heb ben gemaakt, behoren grootmoedig behandeld te worden, indien zy zich aan kritiek en stryd onderwerpen. Tenzy zy absoluut niet te corrige ren zyn moeten zy in staat gesteld worden hun houding te herzien. Dit is van toepassing op al diegenen, die fouten hebben gemaakt, daarby in begrepen de leiders in de klassen en de leiders in de party alsmede de verschillende organen. Eveneens geldt dit voor Jonge leiders". Dit laat ste is een zinspeling op de Rode Gar de. Hoewel Lioe en Teng beschuldigd worden van activiteiten tegen de par ty en tegen Mao zyn zy dus nog nist in de categorie van de onverbeter- lyke contra-revolutionairen ge plaatst. Voor beroep bedankt Ds. J. Karens in Nieuwerkerk (Zld» heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de ker. keraad van de gereformeerde gemeen - te aan de Stationsweg in Bodegra ven. Ds. Karens bedankte ook voor Nieuw Beyerland en ontving inmid dels een beroep naar Terwol de.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3