LEIDSCH DAGBLAD Top-getuige van Garrison is dood Zijlstra poogt partners voor kabinet te kiezen Soekarno nu zonder macht Gé VERHOOG JAMIN PvdA: geen optelsom Sigarenfabriek gaat dicht: 172 ontslagen Steeds meer raadsels Vrij koud Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 No. 32111 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Nu antivoorclen binnen zijn (Van onze parlementaire redacteur) Informateur Zijlstra zal vandaag proberen te kiezen tussen een kabinet van de drie confessionele partijen met de P.v.d.A. of met de V.V.D. Als leidraad gebruikt hij de ant woorden van de fractieleiders op zijn memorandum, maar het is de vraag of hij daaruit veel wijzer is geworden. De vijf ant woorden, waarvan de laatste twee vanmorgen bij de informa teur zijn ingeleverd, ontlopen elkaar niet zoveel. Met dit verschil, dat de P.v.d.A. geen antwoord heeft gegeven op de vier vragen (over medezeggenschap, natte mijnwet, staatsdeel neming in particuliere bedrijven, grondpolitiek), omdat zij van me ning is, dat de formateur eerst moet kiezen tussen de partijen. Maar ook deze uitzondering is niet belangrijk, want juist over deze vier punten heeft de P.v.d.A. zich in de verkiezingscampagne dui delijk uitgesproken, zodat de informateur de antwoorden toch wel weet. kwesties van de medezeggenschap zag de liberale fractieleider mogelijk heden tot overeenstemming tussen de VVD en de confessionele partijen. De socialistische fractieleider, drs. Den Uyl, zei gisteren dat het hem ontging op grond van welke overwe gingen mr. Toxopeus tot deze opvat ting kwam. Bij het stellen van de vier vragen geeft de informateur geen eigen mening, zodat onduidelijk is waar prof. Zijlstra zelf aan denkt. voor de verbetering van het kiesstel sel vindt hij urgent. Maar, zo merkt hij op, de verandering van het kies stelsel hangt, ten nauwste samen met de werking van het gehele politieke Dat rondom het Binnenhof nog steeds méér wordt gedacht aan een liberaal-confessioneel dan aan een rood-confessioneel kabinet is meer kwestie van mentaliteit en stem ming dan van nuchtere overwegin gen. De meeste katholieken voelen niet veel voor samenwerking met de socialisten en heel wat socialisten verkiezen na de stembusnederlaag de oppositie boven regeringsdeelneming. De ARP houdt zich op de vlakte. Van de CHU is bekend, dat de voor keur uitgaat naar samenwerking met de liberalen. De liberale fractielei der, mr. Toxopeus, heeft gisteren eens gezegd, dat hij meer mo gelijkheden ziet voor een samenwer king van de confessionelen met de WD dan met de PvdA. Zelfs in de Toenadering In zijn antwoord op het memoran dum constateert drs. Den Uyl uit de economische beschrijving van prof. Zijlstra. dat er toenadering is tussen diens visie en de visie van de Party van de Arbeid. Drs. Den Uyl vindt het onjuist om de verdeling van de ruimte over te laten aan het kabinet. Hij vindt dat daarover afspraken moeten worden gemaakt by de kabinetsvorming. Met de door de informateur voor gestelde vierjarenplannen is de so cialistische leider het eens. De In stelling van een staatscommissie In Twello Drievoudige aanklacht tegen politie De Twellose autospuiter J. Hoven- kamp heeft bij de minister van Jus titie een drievoudige aanklacht in gediend tegen de Rijkspolitie in Twello. De heer Haverkamp beschul dig 1 de politie van opzettelijk mis plaatst gebruik van geweld, vernie ling van zijn eigendom en tenslotte van daden in strijd met de gevestig de zedelijke normen (het verwijde ren van de dekens van het bed, waarin het echtpaar Hovenkamp lag). De heer Hovenkamp werd al dus de brief aan de minister vrij dagmorgen om zeven uur van zijn bed gelicht om voorgeleid te worden de rechter-commissaris. De po litiemannen forceerden de keuken deur door het inslaan van een ruit, drongen de slaapkamer van het echtpaar Hovenkamp binnen. De deurwaarder Herenius uit Apeldoorn had een aanklacht wegens belediging tegen hem ingediend. Na een ver hoor dat vyf minuten duurde, kon de heer Hovenkamp weer huiswaarts keren. De heer Hovenkamp vraagt zyn schrijven een objectief on derzoek en vergoeding van de ver nielingen, die bij hem zijn aange richt. stelsel. Aan het slot van zyn ant woord zegt drs. Den Uyl, dat hij on overkomelijke bezwaren heeft tegen het optellen en aftrekken van de verkiezingsprogramma 's om daaruit dan tenslotte een regeringsprogram ma samen te stellen. Vervolg op pag. 2 Honderden doden bij scheepsrampen Het Teheraanse dagblad Kayhan meldt dat 195 opvarenden van twee t Ti 1 motorboten, die van Daubi naar i J_ll ilt verdronken zijn. Deze ramp was de tweede die zich binnen tien dagen in hetzelfde gebied voordeed. De vorige week zjjn 250 personen verdronken toen er een barkas omsloeg. Aan gezien het jongste ongeluk buiten de wateren van Perzië plaats vond kon den de Perzische autoriteiten geen nadere mededelingen doen. Als ge volg van de zware storm verongeluk ken er in de Golf van Perzië elk jaar tientallen kleine motorboten, die passagiers, smokkelaars en vracht (Van onze Roermondse correspondent) De directie van de tabaks industrie N.V. v/h gebrs. Phi- In naam nog president (Van onze correspondent in Washington) De 44-jarige David Ferrie, volgens de officier van justitie New Orleans, Garrison, de centrale figuur in het moord complot tegen president Ken- ïedy, is gisteren dood gevon- len in zijn huis. Geruchten neldden dat hij onder een la ten werd aangetroffen met lillen en een afscheidsbriefje ïaast zijn bed. Volgens de po- itie was de doodsoorzaak ech- er een hersenbloeding. Garrison verklaarde gisteren dat h van plan was geweest Ferrie vol- ende week te arresteren aangezien U bang zou zUn geweest dat de lan, die hy „een der belangrijkste ersonen in de geschiedenis" noemde •lfmoord zou plegen. De reden voor larrlsons belangstelling voor Ferrie zyn dat deze op 22 november 963 in Dallas op het vliegveld zou zyn geweest met als taak de moor denaar van Kennedy, Lee Har vey Oswald, te helpen vluchten. F?r- rie, die privé-vluchten vloog, werd hierover door Garrison zowel als door de federale politie reeds op 25 no vember 1963 aan de tand gevoeld en nogmaals afgelopen november. Zelf noemde Ferrie zijn „rol" in de moord op Kennedy in een inter view van afgelopen zaterdag echter nog „een grote grap". Volgens Ferrie had hy Oswald tydens diens verblijf in New Orleans in de zomer van 1963 niet eens gekend, als is gebleken dat beiden dienden in de burgerlijke luchtverdediging. De merkwaardige wending door Ferries dood werd gisteren nog aan gevuld met het bericht dat een broe WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van eden. tot morgenavond: wisselend ewolkt met aanvankelijk buien, aarvan sommige met hagel. Wind issen noordwest en west, afnemend >t vrij krachtig of matig, maar aan e kust in de avond nog stormachtig >t hard. Vrij koud. (Opgemaakt om 11.15 uur.) 24 FEBRUARI WATERSTANDEN Zon op: 7.38 uur; onder: 18.09 uur. Maan op: 17.46 uur; onder: 8.04 uur [oogwater te Katwijk om 3.01 en 15.15 uur. aagwater om 11.10 en 23.36 uur. >it nummer bestaat uit 18 pagina's STORMBUIEN weerkundige medewerker) Achter het centrum van een stormdepressie, die vandaag de Noordzee passeert in de richting van Denemarken, is de barometer vanmorgen boven de Britse eilan den uitzonderlijk snel gaan stij gen. Deze stijging bedroeg meer dan 10 millibaar in drie uur. Dit heeft tot gevolg dat er zware buien tot ontwikkeling kwamen, verge zeld van rukwinden tussen 100 en 120 kilometer per uur. Via de ra dio werden Engeland en Wales vanmorgen voortdurend gewaar schuwd voor deze zware buien. Koudere lucht is Schotland bin nengedrongen, waar plaatselijk in de afgelopen nacht en ochtend 10 centimeter sneeuw viel. Het lijkt waarschijnlijk, dat ons land in de komende middag, avond en nacht een staart van deze zware buien meekrijgt. Windstoten bo ven de honderd kilometer per uur zijn daarbij zeer goed mogelijk. Ook bereikt ons tijdelijk koudere lucht, zodat enkele buien van ha gel of natte sneeuw vergezeld kunnen gaan. van een zekere Thomas Killum had geëist dat het stoffelijk overschot van zyn broer zou worden opgegra ven voor nader onderzoek. Thomas Killum kwam in 1964 in Florida om het leven na een val door een win kelruit. Zijn vrouw was nachtclub danseres in de club van Jack Ruby, degene die Oswald in de gevangenis van Dallas doodschoot. Thomas Kil lum beweerde steeds dat hy na de moord op Kennedy bedreigd werd, reden waarom hy naar Florida ver huisde. Geen onrust Al deze curieuze ontwikkelingen hebben bewerkstelligd, dat de be langstelling voor het onderzoek naar het komplot door de officier van Jus titie, Garrison, in de Verenigde Sta ten zienderogen groeit. De New York Times heeft weliswaar nog altijd niet meer dan een korte samenvatting aan de hele kwestie gewyd, maar de televisiestations beginnen nu toch enige aandacht aan de zaak te schenken al heeft bijvoorbeeld de CBS een aantal bijdragen van me dewerkers in New Orleans niet uit gezonden om, naar wordt gezegd, „geen onrust onder de Amerikaanse bevolking te veroorzaken". De voornaamste reden voor de groeiende belangstelling lykt overi gens, dat officier Garrison een serieuze en vasthoudende in druk maakt en dat hy kenneiyk gelooft op den duur resultaten met zijn onderzoek te zullen boeken. Wel iswaar is onloochenbaar dat velen in New Orleans Garrison als een eigen- wyze puriteinse fanaticus beschou wen, maar anderzyds zyn zyn rela ties met Louisiana's machtige rechtse senator Russel Long en gou verneur John J. McKeithen uitste kend en kunnen velen zich niet voor stellen dat Garrison zyn bepaald niet denkbeeldige politieke toekomst in de waagschaal zou stellen met een komplotverhaal dat geen inhoud zou hebben. Vervolg op pag. 2 President Soekarno is zyn laatste bevoegdheden als hoofd van de In donesische staat kwijt. In een toe spraak voor de radio maakte minis ter van Voorlichting, Diah, gisteren bekend dat de president alle macht aan generaal Soeharto, de .sterke man' sinds de mislukte communis tische staatsgreep, heeft overgedra gen. Soekarno schynt zich echter niet zomaar opzy te laten zetten. Hy voegde aan zyn verklaring namelijk toe, dat Soeharto hem over belang- ryke staatszaken rapport moet uit brengen, telkens wanneer hij, Soe karno, dit wenselyk acht. Waarne mers noemden dit een vergaande concessie aan het oude staatshoofd. In feite is Soekarno nog in naam president, een functie die hy 22 jaar lang heeft vervuld. Aangenomen wordt, dat het raadgevende Volks congres hem definitief zal ontslaan wanneer het op 7 maart bijeen komt. De kans bestaat zelfs, dat het con gres dan de berechting van Soe karno zal eisen, omdat hij schuldig wordt geacht aan medeplichtigheid aan de communistische staatsgreep van 1965. Waarnemers in Djakarta menen echter dat president Soekarno niet voor het gerecht gedaagd zal wor den. Hy zou figuren die nog hoge posten bekleden erby kunnen betrek ken, in elk geval is hij een virtuoos voor de microfoon, wat betekent dat het gevaarlyk zou zijn wanneer het proces over de radio in zyn land zou kunnen worden gehoord. Op de vraag of de president, de .grote lei der van de Indonesische revolutie' biyft, de titel waarop Soekarno het PRESIDENT SOEKARNO meest trots is, zei generaal Alams- jah: ,Hy is de grote leider niet'. Het op 20 februari gedateerde do cument. waarin de 65-jarige Soekar no, wiens invloed na de mislukte staatsgreep zienderogen taande zyn laatste mach tres ten uit handen geeft, zegt, dat de president zich er van bewust is, dat het huidige po litieke conflict een einde moet ne men in het belang van land en volk en dat hy daarom de macht over draagt aan generaal Soeharto. Het stuk schijnt echter woensdag bekrachtigd te zyn op een byeen- komst met alle ministers en de be velhebbers van de strijdkrachten die nog geen uur heeft geduurd. De mi nisters kwamen na afloop met ver heugde gezichten uit het met prik keldraad afgesloten paleis. Legereen heden hadden inmiddels strategische punten in de stad bezet, waar het echter rustig bleef. In geheel west-, midden- en oost- Java staan officieren, die trouw zijn aan generaal Soeharto, klaar met orders om elke poging van aanhan gers van Soekarno tot opstand de kop in te drukken en elk gevaar voor een grote uitbarsting op Java in de kiem te smoren. Hoe de reactie in midden- en oost- Java ls op de machtsoverdracht, is nog niet bekend, maar generaal Soe harto heeft gisteren persoonlijk een beroep gedaan op het Indonesische volk, rustig te blyven. Niettemin is er reeds melding gemaakt van bot singen uit Solo en het gebied van Djogjakarta. Vervolg op pag. 11 lips in Maastricht heeft giste ren voor het voltallige perso neel (172 mannen en vrouwen) ontslag aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Maastricht. „De fabriek moet worden geslo ten", zegt de directie, „omdat er niet voldoende personeel voor de mecha nische sigarenindustrie op de oproe pen van Philips-sigarenfabriek is ko men opdagen". De directie ontkent niet, dat ook rentabiliteitsfactoren tot de sluiting hebben bygedragen. Nog vóór 1 juni van dit jaar zal de fabriekspoort achter de laatste man of vrouw voorgoed dichtvallen. Dan komt een einde aan het, precies 150-jarig bestaan van de Maastricht se sigarenfabriek. De „NV v/h Gebrs. Philips Tabak industrie" is het moederbedryf van de groep, waarin ook Velasques Ne derland NV in Meerveldhoven, Duc- George sigarenfabriek in Zeelst en La Bosa v/h C. J. Boele in Kampen sinds 1962 zyn ondergebracht. In de Maastrichtse fabriek werden tot nu toe hoofdzakelyk Martinez-produk- ten gemaakt. De produktie-eenheid van Maastricht zal nu worden over geheveld naar de vestigingen in Meerveldhoven en het Belgische Geel. Het is vooral de stormachtige ontwikkeling van dat Belgische be drijf, die de Maastrichtse fabriek om hals heeft gebracht. De produktie in Geel is nu al vyf maal zo groot dan oorspronkeiyk was opgezet. „Het ondernemersklimaat in België is aanzienlyk beter dan hier", zei ad junct-directeur N. Mudde van de Philips-groep gisteren in Maastricht. „Daarby komen dan nog de gunsti ge faciliteiten van de Belgische over heid by vestiging of uitbreiding van industrieën". De onderhandelingen over sluiting van het bedrijf zyn al vorig jaar ok tober begonnen. De voor Maastricht rampzalige maatregel is gistermiddag aan het personeel bekendgemaakt. In overleg met de vakbonden is een af vloeiingsregeling ontworpen. Nie mand van het personeel heeft aan geboden gekregen mee te verhuizen naar de nieuwe vestigingsplaat sen. Er is daar niet meer personeel nodig. Door storm Fabrieksmiiiir ingestort Om ongeveer kwart voor tien van ochtend is vermoedelyk door een he vige windstoot een blinde buitenmuur van het gebouw van de Seven Up Bottling Co aan de Anthony Fokker- weg in Amsterdam met donderend geraas in elkaar gestort. De muur, die ongeveer 68 meter lang is en 12 a 14 meter hoog, kwam in zyn geheel terecht op de naast het gebouw gele gen parkeerplaats, waardoor volgen» de eerste berichten veel schade aan auto's werd aangericht. Politie en brandweer stellen een onderzoek in. Ook uit andere delen van de stad komen by de politie meldingen binnen over stormschade. Honderden dakpannen zyn reeds van de daken gewaaid en ook televisie-antenne» moeten het ontgelden. In de tuin steden, waar de storm door de ruime straten vry spel heeft waaiden hon derden asemmers om met als gevolg dwarrelende kranten en huisvuil in de straten en portieken. In de Friese gemeente Hardega- ryp heeft de storm vanmorgen om streeks half elf het gehele dak van een blok van zes woningen afgerukt. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. .Rush to jiulg ment' FILM OVER MOORD OP KENNEDY OP DE T.V. Zaterdag 4 maart zal de VPRO „Rush to judgment" („Op zoek naar de waarheid") op de televisie brengen, een documentaire-film bedoeld als een kritiek op de werkmethode en de conclusies van de commissie War ren. waarin Lee Harvey Oswald wordt aangemerkt als de moordenaar van president Kennedy De Newyorkse advocaat Mark La ne stelde n.a.v. het Warren-rapport een onderzoek in naar de toedracht van de moord op president Kennedy. Zyn conclusie was, dat werkwyze en resultaat van de commissie-War ren onbetrouwbaar geacht moeten worden. Samen met de filmproducer Emile de Antonio, maakte hy ver volgens een film op basis van zyn onderzoekingen. Onder auspiciën van Cineclub Am- terdam ging op 3 februari jl. de pre mière van „Rush to judgment" in Nederland. De VPRO zal de film uit zenden via Nederland 2, van 20.05 tot 22.15 uur Centaur-raket gelanceerd De Europese organisatie voor ruimteonderzoek Esro heeft gisteren vanaf haar basis in Kiruna in Lap land met succes een Centaur-raket gelanceerd voor de bestudering van stralingsverschynselen in de damp kring. De raket, met een nuttige la ding van 53 kg, bereikte een hoogte 158 km. ADVERTENTIE UW SLAGER voor le kwaliteit KALFSVLEES DEZE WEEK: Paprika oesters met recept. UW POELIER Alle KIP sterk in prijs VERLAAGD. DEZE WEEK: kip op z'n Frans met recept. ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur van niet duur we! heerlijk ©ucf ©©e, teumo Te Harderwijk hebben 100 gasverbruikers zich verbon den geen gas meer te gebrui ken, als het niet op 15 cents per kub. el wordt gebracht. De fabrikant had op den al- gemeenen aandrang slechts van 18 op 17Yz cent verlaagd. Volgens een bericht is prins Bernhard von Solms door den Hanoverschen vleu geladjudant baron Von We- dell, in een duel doodgescho ten. De prins was een bloed verwant van koning Georg van Hanover.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1