IN HOUAND STAAT EEii HUIS „Westfriese Flora" vol bloemenpracht is Kernwapenverdrag nog lang niet rond Geen akkoord over bouw-cao Noordwijker was de arrangeur Verontwaardiging in Zuid-Afrika over een rapport van de Unesco «RAIFFEISENBANK f LEÏDSCH DAGBLAD Prins Claus bezoekt Bovenkarspel Prins Claus heeft vanmiddag In tegenwoordigheid van de sommissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, een be- loek gebracht aan de West- friese Flora 1967 „Hollands jlorie in bloemenpracht" in Bovenkarspel. Deze expositie cverd gisteren door de voor zitter van het Produktschap voor Siergewassen, de heer H. J. Hylkema uit Hillegom, ge opend. De Prins toonde veel belangstelling >or het veelkleurige palet van sier- ijke tulpen, geurende hyacinten en lelgele narcissen, decoratief omge- en door vele andere sierteeltgewas- en. Ook de naar de Prins genoemde >aars-witte crocus, die te bewonde- is in vele borders, had zijn rolle aandacht. Burgemeester J. N. Stuifbergen en 5 heren P. Koster en S. Schaper- tood, resp. voorzitters van de bloem- tollenveiling „West-Friesland" en de Stichting „Westfriese Flora" eidden de Prins rond en boden hem afloop een zilveren siervoorwerp ipgemaakt met bloemen, voorname- Ük tulpen, aan. Heel veel prominente figuren uit het •ollenvak uit de Bollenstreek wa- onder meer ir. Van Os, direc- an de Bloembollenkeurings- lienst, ir. Van Veen .rijkstuinbouw- onsulent in Lisse, de heer J. Barn- namens de Vereniging van aakelaars en zelfstandigen tussen in in het bloembollenbedrijf dt Noordwijkerhout woonden gis- ermiddag de opening van deze ex- ositie door de heer H. J. Hylkema a de immense veilinghallen bij. De voorzitter van het PVS wees er- ip, dat de Westfriese Flora wil aan- dat ook de kleigronden ge- ohikt zijn voor de bollenteelt. Hij k Na de opening maakten de ge- xodigden gistermiddag een rond wandeling over het tentoonstel lingsterrein in de hallen van de tioembollenveiling West-Fries- nd" in Bovenkarspel. Vierde ian rechts de heer H. J. Hylkema xit Hillegom, voorzitter van hgt Voduktschap voor Siergewassen, n tweede van links Bovenkars- xels burgemeester, de heer J. N. stuifbergen. noemde deze tentoonstelling een zaak, die respect afdwingt en bracht hulde aan allen, die aan de totstand koming ervan hebben medegewerkt. Export De heer Hylkema vertelde, dat er in 1966 1.035.000.000 tulpen zijn uit gevoerd, hetgeen 67.000.000 meer is dan in 1965. Hiervan waren er 547.000.000 zift 12 en op (12.000.000 meer dan in 1965), 389.000.00 zift 11/12 (44.000.000 minder dan in 1965) er» 99.000.000 zift 10/11 (in 1965 niets). De basiswaarde van de meeruitvoer van tulpen was ongeveer twee mil joen gulden, waardoor de werkelijke verkoopwaarde de drie miljoen gul den, waardoor de werkelijke ver koopwaarde de drie miljoen gulden zal benaderen. De totale ver koopwaarde van late tulpen bedroeg in 1966 ongeveer 75 miljoen gulden. Van de 12.500 in 1965 geregistreerde bloembollenkwekers, waren er onge veer 8800 in Noord-Holland, 2700 in Zuid-Holland en 1000 in andere pro vincies. In 1966 hebben circa 2700 geregistreerde bollenkwekers hun be drijf beëindigd, zei de heer Hylkema, doch het is nog niet bekend waar die gevestigd waren. In Zuid-Holland zijn 1032 bloem bollenkwekers ook aangesloten als bloemisterij bedrijf, dus bijna veertig procent, en in Noord-Holland 1327 van de 8800, bijna vijftien procent. Nadat de heer Hylkema de orga nisatoren veel succes had toegewenst verklaarde hij de Westfriese Flora voor geopend en maakten de aan wezigen een rondgang over de ten toonstelling. Kleurenpracht De Noordwijkse arrangeur George KJersch heeft „Hollands Glorie" in samenwerking met zijn echtgenote en dochter Georgette, gestalte gege ven. Een knap stukje werk, die bui ten- en binnentuin met de ongeëve naarde kleurenpracht: ongeveer honderdduizend tulpen, hyacinten, narcissen, crocussen, lelies en ande- te bloemen staan er te pronken. Een lusthof, die met recht de naam Hol lands Glorie draagt en die aan bloe men en planten een waarde van een kwart miljoen gulden vertegenwoor digt. Ongeveer honderdduizend bloeiende tulpen en andere sier gewassen kan men bewonderen op de „Westfriese Flora" in Bo venkarspel, die tot en met zondag geopend is. Wanneer men een vergelijking trekt met de bloemenexposities, die ieder jaar in het Rijnsburgse „Flora" worden gehouden, dan constateert men, dat in Bovenkarspel alles veel compacter ls aangelegd. In Rijnsburg vertonen de borders meer ruimte en staan de vlakken met bloemen niet zo dicht op elkaar. De rangschikking van de verschillende kleuren deed echter weldadig aan en vormde een rustig geheel. George Kiersch vond het prettig, dat hij er met zijn medewerkers in geslaagd was rust in de veelheid van kleuren te brengen. Met die grote in zendingen van bloemen had ik zeer zeker twee van deze vierduizend vier kante meter grote hallen kunnen vullen, zei hij. Alle Westfriese kwe kers willen natuurlijk hun prod uk- ten tonen en dan kan je niet zeggen, dat je een teveel aan bloemen hebt. In de buitentuin zijn de muren van de hal onzichtbaar door een na tuurlijke landschappelijke opstelling van dennen, sparren en andere boomsoorten en de binnentuin is laag gehouden en onderverdeeld in grote, onregelmatige rechtlijnige vakken, waarin de bloemen zoveel mogelijk groepsgewijs en naar kleur bij elkaar zijn gezet. In het midden bevindt zich een vijver met fontijn, in een omlijsting van honderden bloeiende planten. De perken zijn afgezet met kinderhoofdjes en de paden zijn zeer ruim. Opvallend was wel, dat er veel de zelfde soorten te zien zijn, zoals on- meer Apeldoorn en Londen, en bovendien, dat de bloemen zeer rijp waren, zodat het zeer de vraag is of ze het tot zondag zullen houden. Als dat nu hee geval is zullen de bor ders dus in de nachtelijke uren weer voorzien zullen moeten worden van ers goed". Een veel grotere oppervlakte dan de bloemenexpositie en dat is zeker in afwijking met andere tentoonstel lingen beslaan de ruimten, waar in men kennis kan maken met de technische aspecten van het bollen- vak, de afdeling mechanica, de vee tentoonstelling en de huishoudbeurs. Er zijn ook inzendingen van bot en andere bloemen van buiten West- Friesland. Een fraai succes oogstte de firma Gebr. Van Zanten uit Hil legom, die met een inzending tulpen de eerste prijs met de lauwertak van de „Westfriese Flora" won. De NV Rjjneveld uit Hillegom bemachtigde met een inzending Kaufmanniana's en Tulipa's eveneens een eerste prijs. Regering over Von Kielmansegg: Geen aanleiding tot onderzoek De regering heeft geen ken- I nis genomen van documenten, I doch slechts van een persbericht waarin melding wordt gemaakt van 1 mededelingen van een Poolse histo ricus. professor Kaminski, welke mededelingen zouden zijn gebaseerd op een onderzoek van bepaalde do cumenten, aldus de demissionaire minister-president Zijlstra in ant woord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid, de heer Brugge- man (PSP), naar het oordeel van de regering over de NAVO-generaal Von Kielmansegg. In deze berichtgeving wordt niet aangetoond, aldus de minister, dat generaal Von Kielmansegg persoon lijk verantwoordelijkheid zou dragen voor laakbare handelingen. Voor zover bekend, zijn in het ka- i der van de berechting van oorlogs- j misdaden in Polen ook nooit beschul digingen tegen hem ingebracht. De regering ziet dan ook geen aanlei- 1 ding tot een nader onderzoek. Diepenhorst acht toekomst zorgwekkend (Van onze parlementaire redactie) Minister Diepenhorst zei, dat de kabinetsinformateur een inzicht ge geven zal worden in de behoefte van het onderwijs in de komende rege ringsperiode. Hij wees er op, dat de toekomst hem met zorg vervult .van wege de enorme kostenstijgingen. De kosten per student bijv. zijn de laat ste tien jaren van f 3.000.- tot f 9.000,- per jaar gestegen. Er wordt in het onderwijs naar doelmatigheid en soberheid gestreefd, Mathematisch congres Op 3 en 4 april zal in het universeel labora torium van de Katholieke Universi teit te Numegen het derde Neder lands mathematisch congres worden gehouden, dat wordt georganiseerd door het Wiskundig Genootschap. zei de minister. Men mag dan ge ïmponeerd worden door de grote ge bouwen, maar bij de TH Twente is bijv. geen sprake van luxe. De ho geschool is aangepast aan het land schap, maar de gebouwen zijn in fei te eenvoudig en praktisch. De ontwikkeling is ontstuitbaar, al dus prof. Diepenhorst, die wees op het aantal studenten, dat in 1980 wordt verwacht, nL 150.000, op de grote specialisatie van het we tenschappelijk onderzoek en op de grote veranderingen die het onder wijs staan te wachten. Zuid-Afrika heeft scherp gerea geerd op een onderwijsrapport van de Unesco, de culturele en weten schappelijke organisatie der Verenig de Naties. Het rapport dat zich bezig houdt met het onderwijs voor Ban toes in Zuid-Afrika wordt beschreven als „een nauwgezet verdraa de, be vooroordeelde politieke aanval", waarin allerlei factoren, die in een analyse van de apartheid en de in vloed daarvan op onderwijs, cultuur, letterkunde en wetenschap niet bul ten beschouwing gelaten kunnen woren weggelaten. Het rapport verraadt, aldus het Zuidafrikaanse oordeel, dat de Unes co haar energie en geld beter kan besteden aan onderwijsproblemen en -gebreken elders in de wereld, bijv. in de rest van Afrika. Het percen tage Bantoes in Zuid-Afr ka, dat kan lezen en schrijven, bedraagt op het ogenbl k ruim 55%, vergeleken met slechts 5% voor de bevolking van Ethiopië en 10% voor Liberië. Ook de kwaliteit van het onderwijs aan Bantoe-kinderen in Zuid-Afrika in vergelijking tot die eUders im» Afrika ls een factor, die door het rapport van de Unesco over het hoofd wordt gezien. In de meeste Afrikaanse staten hebben de onder wijzers een ople ding die gelijk is aan enkele jaren voortgezet onder wijs: in Zuid-Afrika hebben meer dan dertigduizend Bantoe-onderwij zers opgeleid door 34 kweekscho len een opleiding ontvangen, die gelijkwaardig is aan elke andere kweekschool van het land. Het aan tal niet-blanke leerlingen van scholen voor lager en voortgezet onderwijs in Zuid-Afrika is, in verhouding tot de totale n et-blanke bevolking van de Republiek, verhoudingsgewijs groter dan in welke andere Afrikaanse staat ook Zes jaar geleden waren ongeveer 2.000 niet-blanke studenten in geschreven aan Zuidafrikaanse uni- versite ten. Thans bedraagt dit aan tal ruim zevenduizend. Van die 7000 zijn 3000 Bantoe. De overigen zijn kleurlingen (gemengd ras) en In diërs. Het aantal Bantoe-studenten Zuidafr kaanse universiteiten is 1958 tot 1965 met bijna 50 pro cent toegenomen. Op het ogenblik geeft de staat 'twintigmaal zoveel uit aan Bantoe- onderwijs als in 1929 (terwijl de Bantoe-bevolking sedert dat jaar verdubbeld is). De blanke belasting betalers dragen 60 procent bij in deze uitgave. Het aantal niet-blanke leerlingen bij het lager en voortgezet onderwijs nam van 1945 tot 1965 toe met 166 procent. Op hogere scholen en colle ges voor niet-blanken is de leergang en de onderwljsmaatstaf precies ge lijk aan die voor blanken. Volgens een recente schatting zijn er thans meer dan 70.000 Bantoes (telling 1960: 50.692), die aan colleges, uni versiteiten en scholen voor beroeps onderwijs een opleiding hebben ge- Prof. mr. P. J. Verdam, de mi nister van Binnenlandse Zaken, bij aankomst op het Binnenhof voor de sluiting iun de zitting van de Staten-Generaal. noten als advocaat, bioloog, medicus, onderwijzer, verpleegster enz. Het Unesco-rapport, aldus de Zuidafrikaanse reactie, tracht aan te tonen, dat het onderwijs aan blan ken en niet-blanken geheel ongelijk waardig is en dat de afzonderlijke ontwikkeling (apartheid) het onder wijs aan de meerderheid van het volk beknot. „Dit is duidelijk on juist, aangezien de regering van Zuid-Afrika bij een dergelijk beleid de doelstelling van de afzonderlijke ontwikkeling, namelijk de voorberei ding tot het stichten van souverei- ne staten voor de verschillende Ban toe-volken van Zuid-Afrika, nietig zou verklaren". ADVERTENTIE spaarbank en alle bankzaken Gesprek in Genève hervat Na een onderbreking van zes maanden heeft gisteren in Genève de 18-landen ontwapeningsconferentie haar werkzaam heden hervat met als voornaamste doel een verdrag over de niet-verspreiding van kernwapens tot stand te brengen. Zoals bij vorige zittingen reeds het geval was, waren de „achttien" deelnemers in feite maar zeventien, aangezien Frankrijk ook nu aan zijn standpunt vasthoudt, dat het niet deelneemt aan besprekingen over een verdrag dat het niet van plan is te ondertekenen. Hoewel de algemene ontwapening en de vraagstukken inzake onder grondse kernproeven ook op de agen da voorkomen concentreren de deel nemers hun aandacht voornamelijk op het verdrag tegen kernwapenver spreiding. Zoals bekend is zijn de VS, Engeland en de Sowjet-Unie het in grote lynen wel over eens, aar hebben de niet-kernlanden be- Op de openingsvergadering trok de Sowj etrussisohe afgevaardigde, Rosj- sjin, fel van leer tegen West-Duits land, dat hy beschuldigde van pogin gen overeenstemming over het ver drag tegen te houden en zich van in atoombewapening te voorzien. President Johnson heeft verklaard dat het bereiken van overeenstem ming over een verdrag om andere landen te verhinderen in het bezit te komen van atoomwapens, een historisch keerpunt zou zijn in de po gingen het atoom onder de knie te krijgen'. Maar hij zed niets over een ander groot bezwaar, dat het verdrag, zo- iu voorgesteld, geen enkele waar borg bevat voor landen zonder atoomwapens tegen agressie en be dingen van landen die ze wel hebben. Amerikaanse autoriteiten hebben er aan herinnerd, dat de pre sident hulp toegezegd heeft aan elk slachtoffer van nucleaire chantage. Hij deed dat meer dan twee Jaar ge leden. radio-Interview dat het voorgestelde Oost-Westverdrag tegen de verbrei ding van kernwapens .natuurlijk geen echte ontwapeningsmaatregel vormt'. De kernwapenmogendheden .behouden niet alleen hun afschu welijke potentieelze kunnen het zelfs naar eigen goeddunken vergro ten', zo zei hij. Euratom Sinds zij, twee weken geleden, door de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschappen, meer of minder officieel op de hoog te is gebracht van de inhoud van de Amerikaans-Russische overeenkomst over de beperking van de kernbe wapening, heeft de commissie van .Euratom' op bescheiden wijze aan haar bezorgdheid uiting gegeven. Het bezwaar van de Euratom-com missie is in eerste instantie vooral de discriminatie tussen landen, die wèl en landen die niét over kernwa pens beschikken. Volgens haar zal een van de gevolgen van het Ame rikaans-Russische verdrag zijn, dat de landen die wèl over atoomwapens beschikken eigenlijk niet aan con trole zouden worden onderworpen, terwijl de andere landen een deel van him soevereiniteit zouden inboe ten en hun gehele kernenergie die voor vreedzame doeleinden wordt ge bruikt onder controle van het insti tuut in Wenen van de VN zouden moeten stellen. De verdragen van .Euratom' voorzien in een onderlin ge, vrij strenge controle voor landen die hun kernenergie voor vreedzame doeleinden gebruiken, ter wijl zij ook de verworven kennis met elkaar moeten uitwisselen. W erkgevers en werknemersorga nisaties in de bouwnijverheid hebben nog geen overeenstemming bereikt over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, die eind februari af loopt en waarbij rond 300.000 werk nemers zijn betrokken. De voor naamste knelpunten zijn de lonen en zlektegeldregeling. Ten aanzien van het door de werknemers voorge stelde investeringsloon voelen de werkgevers niet voor een collectieve regeling. De werknemersbonden heb ben aangekondigd, dat als de werk gevers blijven weigeren, zij op basis van de wettelijke mogelijkheden zul len overgaan tot het afdwingen van ondernemingsgewijze winstdelings- en andere regelingen. De voorberei dende maatregelen daartoe hebben de drie bonden in de bouwnijverheid reeds genomen. Vier onderhandelingsvergaderingen hebben werkgevers en werknemers sinds 3 februari gehouden. Vrijdag wordt opnieuw een poging gedaan om tot overeenstemming te komen. De drie werknemersbonden hebben laten blijken zich bewust te zijn van de economische omstandigheden en dat het varen van een voorzichtige koers in het kader van de werkgele genheid gewenst la. ZIJ voelen even wel niet veel voor een beleid, dat de werknemers er toe dwingt de buik- riem zo strak aan te halen, dat een kans op een daling van de koop kracht niet denkbeeldig is. Zo menen zij dat het huidige kabinet te ver is gegaan met zijn richtlijnen voor het loo no verleg en bijv. de verkorting de werktijd en het investerings loon tot 1968 is geblokkeerd. De werkgevers hebben zich onder verzet tegen het voorstel van werknemers om alle lonen met een gelijk aantal centen te verho gen. Het aanbod van de werkge vers bleef 1 tot 3 cent beneden de werknemersvoorstellen. Gistermiddag zijn de partijen weer bijeengeweest, maar de standpunten kwamen .riet dichter tot elkaar. De bonden, die niet bereid zijn om officiële verkla ringen af te leggen, gaan nu eerst hun leden inlichten in gewestelijke vergaderingen, waarna op 27 februa ri de bondsraden bijeenkomen om een oordeel uit te spreken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9