LEIDSCH DAGBLAD Dure wensen voor Zijlstra NU 125 Soekarno overdracht bereid tot van macht ANDIJVIE v» JAMIN 10 VISSTICKS Gezamenlijk verlanglijstje van vakcentrales Streven naar 40 uur werken per week Ook cle schrijven werkgevers informateur Johnny Kraaykamp weg bij Sleeswijk Mhelle Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 No. 32110 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bU vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) De drie grote vakcentrales (NVV, NKV en CNV) hebben gisteren een gemeenschappelijk actieprogram aangeboden aan de kabinetsinformateur prof. dr. Zijlstra. Zij zeggen zich ervan bewust te zijn dat enkele van hun 36 onderwerpen tellend ,Program van actie" hoge kosten met zich meebrengen. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales, dat voor het eerst ge- amenlijk een lijstje met wensen heeft opgesteld, is echter be leid de kostbare onderdelen van het gewenste beleid te zien ,in het kader van de planning op lange termijn". Nadat de drie voorzitters van vakcentrales aan informateur injfelstra hun wensen hadden over- tndigd, zei C.N.V.-voorzitter Van ibergen, dat in de programma's de meeste partijen in de Tweede ïer wel iets te vinden is van vensen van de werknemersbon den. „Ik heb 112 zetels geteld voor punten", zei hij. Zeven punten Zeven punten bleken de vak- ■ntrales het meest na aan het hart liggen: de fundamentele herziening n de ondernemingsstructuur, de erkgelegenheid als resultaat van een ctief arbeidsmarktbeleid, de inspraak de vakbeweging op de Europese Q itegratie, de ontwikkelingshulp aarbij de vakbonden een eigen taak en, de „leefbaarheid" waarvan de pkcentrales zich bewust zijn dat de- hoge kosten met zich meebrengt, lorzieningen voor bejaarden en ver- invoudiging van de sociale verzeke- igen. Van groot belang achten NVV, KV en CNV drie punten van her- ening van de structuur van de on- l prnemingen: zij willen een eind ma- »njen aan de alleenzeggenschap van aandeelhouders, zij wensen een [kerkelijk meespelen van de onder- smingsraden" en de mogelyk- eid tot vakbondswerk binnen de be- rijven. „Geld kost dit niet", meent V|VV-voorzitter Kloos. „Er zal inte- indeel produktiviteitsverhoging uit niortkomen". In het streven naar jlledige werkgelegenheid moet een rotere coördinatie komen tussen de iinisteries en instanties, die daarbij etrokken zijn, aldus de vakcentra- Voor ontslagen willen zij een ettelijke minimumregeling, die verworven rechten veilig elt en toekenning van schadeloos- ellingen regelt. Loonbeleid Bij het loonbeleid wil de vakbewe- ng de verantwoordelijkheid voor loon irming zien bij de partijen, die col- ctieve contracten afsluiten. Slechts idien de loonontwikkeling in strijd komen met de algemene doel- nden van de economische politiek, loet de overheid uit hoofde van haar iteindelijke verantwoordelijkheid de logelijkheid hebben tot ingrijpen ihteraf. Bij maatregelen tot her van het economisch evenwicht moet de overheid de beleidsinstru- en zo hanteren, dat alle inko mensgroepen naar draagkracht hun bijdrage leveren. De lage inkomens moeten zoveel mogelijk worlen ont- De vakbonden willen een spoe dige wettelijke regeling van het mi- im-inkomen, dat gekoppeld moet zijn aan de index van de regelings- n. Beloning en arbeidsvoorwaar den voor mannen en vrouwen moe ten gelijk zijn. De vakcentrales zeggen te streven aar verkorting van de arbeidstijd oi hoogstens 8 uur per dag en 40 ur per werkweek. Op korte termijn ordt echter een verkorting gewenst tot 42,5 uur per week. Bij invoering ploegenarbeid moet overleg zijn tussen werknemers en werkgevers. Overwerk en nachtarbeid moeten voor jongeren beneden 19 jaar zijn verboden. De vakbeweging wil de va kanties stellen op tenminste 3 weken plus vijf snipperdagen voor volwasse en vier weken en evenveel snip perdagen voor jeugdigen. Vervolg op pag. 2 ADVERTENTIE Kwaliteits diepvries de handel: DIEPVRIESUNIE ■y, Alphen a/d R., tel. 01720-2491 WEERBERICHT Zacht weer met enige regen Het KNMI in De Bilt verwacht an heden- tot morgenavond: zacht "eer met veel bewolking en af en oe regen of motregen Overwegend latige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 FEBRUARI on op: 7.40 uur; onder: 18.07 uur. laan op: 16.13 uur; onder: 7.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 131 uur; laagwater te 10.19 en 22.46 >it nummer bestaat uit 18 pagina's Koekoek NIET in hoger beroep (Van onze parlementaire redaktie) De fractieleider van de Boerenpar tij, de heer H. Koekoek, heeft afge- van hoger beroep tegen de li berale mevrouw H. van Someren- Downer, die hij op verkiezingsbij eenkomsten van de Boerenpartij ten onrechte heeft beticht lid van de nationale Jeugdstorm te zijn ge weest. Kort voor de verkiezingen door de Boerenpartij via de tele visie aangekondigd, dat de boeren leider in hoger beroep zou gaan. De termijn voor het aantekenen hoger beroep is gisteren echter verstreken. De heer Koekoek werd op 2 fe bruari bij vonnis van de Arnhemse rechtbank verboden om te zeggen, mevrouw Van Someren-Downer sou zijn geweest van de jeugd storm. Tijdens het proces is beves tigd, dat dit niet waar is en dat de beschuldigingen van de heer Koe koek elke grond missen. Verdere verkorting van a rbeidsdu u r ongewenst (Van onze Haagse correspondent) De Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden heeft in een nota aan de kabinets informateur aandacht ge vraagd voor een aantal wensen en opvattingen met betrekking tot het sociaal-economisch be leid. De werkgevers wensen een beleid waarin de overheid blijk geeft van vertrouwen in het bedrijfsleven als bron van werkgelegenheid en welvaart. De werkgeversverbonden wensen een duidelijk beleidsprogramma op middellange termijn met betrekking tot alle bestedingen, waarover in de collectieve sfeer beslissingen worden genomen. Bevordering van een k Na de aatibieding van het ge zamenlijk actieprogram aan ka binetsinformateur Zijlstragaven de drie voorzitters van de vak centrales een persconferentie. Van links naar rechts de heren P. J. J. Mertens (NKV), A. H. Kloos (NVV) en J. van Eibergen (CNV). James Broekway gaf Nijhoffprijs terug (Van onze correspondent) De in Engeland levende schrijver en vertaler van Nederlandse litera tuur, James Broekway, heeft de Nijhoffprijs voor vertalingen, die hij vorig jaar van het Prins Ber nard Fonds heeft gekregen, ge retourneerd. Ook heeft hij zijn lid maatschap van de Ned. Mij. van Letterkunde opgezegd. De heer Broekway wil hiermee protesteren tegen de naar zijn smaak niet juis te manier waarop Nederlandse wer ken in het buitenland en met name in Engeland worden vertaald en uitgegeven. Het gaat niet name om de verta ling van ,Een roos van vlees' door de Engelsman John Scott, die on langs in Londen is verschenen. Broekway heeft eerder een proef- vertaling van dit werk van Wolkers geleverd, maa rdeze werd niet geac cepteerd. Het bestuur van het Prins Bernard Fonds heeft inmiddels la ten weten dat het de indruk heeft dat Broekway in een wat overspan nen toestand verkeert. Jan Wolkers zegt dat Brockways proefvertaling niet goed was. Hij is wel een goede vertaler, volgens Wolkers, maar hij is nu juist niet geschikt om mijn werk in het Engels te vertalen. Juridische moeilijkheden veroorzaakten uitstel (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) President Soekarno heeft in principe besloten al zijn uitvoe rende bevoegdheden over te dragen aan generaal Soeharto. De ondertekening van de overdrachtsakte zou eerstdaags plaats hebben na een bijeenkomst van alle territoriale commandan ten. Onder deze regeling zou president Soekarno aanblijven als constitutioneel president zonder uitvoerende bevoegdheden tot de verkiezingen van 1968. door juridische moeilijkheden waar over vandaag in Djakarta werd be raadslaagd. In politieke kringen in Djakarta wordt deze oplossing, waar bij president Soekarno niet op dra matische wijze uit zijn ambt wordt gezet, als de beste regeling geacht die onder de huidige omstandigheden te bereiken is. Het zou de mogelijkheden van on lusten tussen voor. en tegenstanders van de president verkleinen, en te gelijkertijd zou het voorzien in de voor Indonesië moeilijk te volbren gen omschakeling van een persoon lijk naar een partij-leiderschap. Want de algemene verwachting in Djakarta is nu dat het nieuwe be wind geleidelijk wil aansturen op een herstel van de parlementaire demo cratie. die door president Soekarno in 1960 werd vervangen door het be grip „geleide democratie". Inmiddels is in de Indonesische hoofdstad de vraag gerezen wat er moeten gebeuren nadat president Soekarno voor goed het. veld heeft geruimd. Deze vraag (s neteliger dan verondersteld wordt, omdat de tegen stellingen tussen de nolitieke partii- civiele en militaire ambtenaren het afgelopen half jaar zijn toeee- men. Met name zou de minister i Bn'tenlandse Zaken. Adam Ma- j z 'ch veron tins'en over de toene mende invloed van het leger in het civiele kader. woonlijk welingelichte bronnen en dat, wanneer het leger onder leiding van generaal Soeharto erin die onlangs werd gearresteerd en als militaire leider van de mislukte staatsgreep van 30 september 1965 wordt beschouwd. Het proces zal tot medio maart duren met zittingen In de morgen en in de avond voor het buitengewoon militair gerechtshof. In tegenstelling tot het proces tegen de voormalige minister van Buiten landse Zaken Soebandrio, zullen geen getuigenverklaringen worden ge vraagd van president Soekarno. Dit zou erop duiden dat men de presi dent te zeer betrokken acht by de september-staatsgreep om aan zijn verklaringen objectieve waarde te hechten. MILTVUUR IN WEST-JAVA In het Westjavaanse dorp Tjitaja in 34 personen aan miltvuur ovei leden den gegeten, aldus meldt net Indo persbureau Antara. Het afkomstig van clandestien geslachte zieke dieren. k Deze vindingrijke moeder in Zuid-Vietnam met koopwaar op weg naar de markt, vond er dit op om haar zoontje in het oog te houden. En hij waant zich mis schien een piloot in hoger sferen of kapitein van een scheepje op de verre zee. (Van onze A'damse correspondent) De directie van de Sleeswyk-Revue heeft de komiek Johnny Kraaykamp ontslagen. Zjjn plaats in het komi sche duo met Rijk de Gooyer wordt met ingang van zondag a.s. ingeno men door Rien van Nunen. René Sleeswijk heeft het ontslag gisteravond per communiqué bekend gemaakt. De reden wordt niet ver meld. „Het was onmogelijk om lan ger met hem samen te werken", meent Sleeswyk, die een dergelijke beslissing in de 38 Jaren dat hy als producer werkt nog nooit heeft ge- Het gebeuren heeft Kraaykamp zó aangegrepen dat de AVRO-televisie het niet verantwoord achtte hem vandaag te laten verschenen voor opnamen van de maandelijkse John ny en Rijk-show, die zaterdag zou worden uitgezonden. De rollen zjjn inmiddels overgenomen door de Mounties. De AVRO heeft het con tract met Kraaykamp en De Gi dat tot eind juli loopt, echter niet verbroken. „Wij staan geheel buiten de moeilijkheden die zich bij de Sleeswijk-Revue hebben voorgedaan", aldus het commentaar van de om. Reeds enige maanden geleden heb- ben zich zowel bij de revue als bij de AVRO problemen voorgedaan. Kraay kamp, die een half jaar geleden of ficieel is gescheiden van zijn in Zandvoort wonende vrouw Rim, I bleek door overmatig alcoholgebruik nauwelijks in staat zijn rollen i te spelen. Het was vooral Rijk de Gooyer die hem als tegenspeler uit tal van precaire situaties wist te red den. Het leven van de komiek heeft zich altijd gekenmerkt door moeilijkhe den, die vaak buiten zijn schuld om ontstonden. Johnny Kraaykamp leed aan depressieve buien, waaruit hy zich vaak met steun van zyn vrouw en anderen moest losmaken om zijn komische werk aan te kunnen. ADVERTENTIE Prettig om te dragen mooi om te zien NYLONS Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13e paar gratis! coördineerd beleid op middellange termyn in E.E.G.-verband en behan deling van alle conjunctuur-politieke vragen vanuit een visie op middel lange termyn. Verder wensen de werkgevers: een optreden van de overheid op de ka pitaalmarkt, waarby het bedryfsle- ven voldoende ruimte wordt gelaten voor financiering van de economi sche groei: een loonbeleid dat be draagt tot herstel van de internatio nale concurrentiekracht; incidentele maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid of ter regionale of sectorsgewijze herstructurering. Ten aanzien van de begrotingspo- litiek wordt o.m. gezegd, dat de sty- ging van de overheidsuitgaven be grensd dient te worden door de struc turele styging van het nationale in komen. Wat betreft de loonpolitiek zegt de raad, dat de styging van lonen en sociale kosten zoveel mogelyk geiyke tred moet houden met de trendma tige ontwikkeling van de nationale produktiviteit. Een nationale loonpo litiek wordt onmisbaar geacht; c.a.o.'s moeten worden getoetst door ryksbemiddelaars, steunend op eco nomische rapporten van de S.E.R. en het overleg hierover tussen rege ring en bedryfsleven. Verdere verkorting van de arbeids duur wordt ongewenst geacht. De door de vakbeweging ontwik kelde plannen ten aanzien van ver- mogensaanwasdeling worden afgewe zen. Ook de voorstellen Inzake een spaarloon worden van de hand ge- •n. Het huurbeleid dient gericht te zijn op voortzetting van de libe ralisatie en op herstel van het even wicht op de woningmarkt. De uitge stelde huurverhoging dient per 1 juli aanstaande te worden doorgevoerd. ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur varT niet duur we! heerlijk ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUUIE Verklev, Alphen a/d R.. tel. 01720-2491 (3uc/ eumo Z.M. heeft de doodstraf, waartoe Jannetje van Hou- te, wed. Marinus van Weele, bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland d.d. 17 Sept. 1866, is veroordeeld wegens vergiftiging van ha ren man, verwisseld in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. (Advertentie) Vermist: een wit hondje, met halsband, waaraan lood je van 's-Gravenhage 1866. no. 343; antwoord gevende op den naam van Victor (Fik). De eerlijke vinder kan op eene belooning aanspraak maken. Adres aan het Bu reau van het Leidsch Dag blad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1