over debat de gastenstatistiek ROB - ONDERZOEK i vermoord IN KATWIJK JEUGDCONCERT WARMOND Onenigheid in de zei hereniging Wat Warmonds raad behandelen gaat Leiderdorp kocht grond te duur ENSDAG 22 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ike oordwijkse raad vergaderde tot t middernachtelijk uur Bejaarden tehuis De historische vondsten in .Cleijn Duijn' Turk (26) in Duivendrecht Brand ontstaan door roken op bed? Roofoverval ot klokslag twaalf hebben Noord wij kse vroede vade- zich gisteravond beijverd hun mening te zeggen over toch zeker niet lange ïda. Een van de meest be en punten was een voor- om de medewerking aan gastenstatistiek zonodig te jien afdwingen door straf- itregelen. in zijn fractie was dit een on- erp van langdurig gesprek ge deelde de heer Alkemade iftjp) mede. In het algemeen vond een dwingende regeling niet 3athiek, maar anderzijds bestond igrip voor het feit, dat er zon- Iwang van de gastenstatistiek terecht zou komen. bepleitte de heer Alkemade een njfle toepassing. Hij verlangde van het college een uitdrukke- verklaring, dat de verstrekte ge- nooit aan de belastingdienst wj>n worden doorgegeven. heer Vogelaar wenste in dit ver- de concrete vraag te stellen of 'fiscus het recht had om inzage de formulieren voor de gasten- itiek te vragen. Belastingdienst rgemeester mr. J. M. Bonnike jnkerde in zijn antwoord, dat het .kt niet de bedoeling is, dat de lie huis-aan-huis de bewoners op Vtn zou gaan slingeren. De rege- j;gis alleen nodig om de statistiek lief te maken. In geen geval ge- de verstrekte gegevens in han- ran de belastingdienst. 'heel onpersoonlijk komen zij in ju lenbaarheid, waarbij de codeRJst Ide pensiongevers op het bureau ié oord wijk blijft. Als de plicht tot ea erstrekken van inlichtingen aan lastingen wel zou bestaan of zou bestaan, kan de gemeenteraad astenstatistiek zonder meer af- RE fen. ic^thouder De Geus (prot. chr. leg- nogmaals de nadruk op, dat liet gastenstatistiek alleen gaat om ilde gegevens te verkrijgen, die zijn om prognoses in het belang ie gemeente fe maken. Daarmee illeen Noordwijk en de Noordwij- gediend. Het voorstel beoogt de bestaande verordening te Com oren. heer Van Duin (prot. chr.) zei zijn met deze duidelijke uit ween, die zeker zouden bijdragen angst bij de bevolking weg te ïi de keuken uitgegleden 75-jarige mevrouw J. Klein-Ar- is kreeg een heupfractuur, toen istermiddag omstreeks 5 uur in euken van haar woning in de lenburgerstraat in Telden uit- De E.H.D. bracht haar naar het nessenhuis. In wel door kolendamp een woning aan de 4de Binnen- racht in Leiden heeft zich gis- iddag omstreeks kwart over vier jeval van koolmonoxydevergifti- voorgedaan, waarbij de alleen- nde 57-jarige mej. J. van.,Zijp werd. De E.H.D. heeft de na haar zuurstof te hebben diend, naar het Diaconessenhuis lebracht. De kolendamp heeft in de woning verspreid, nadat j.l. de schoorsteen omver lid. t K en O n het spoor an Theseus De brand in het bejaardentehuis Vis- I ser In Duivendrecht, die gisteren aan vier personen het leven kostte, is vermoedelijk ontstaan doordat een 68 jarige man op bed in een klein voor- Tijdens de rondvraag vestigde dr. j kamertje op de eerste verdieping van dergelijk systeem J. van Nes (Gem. Bel.) de aandacht op de gevaarlijke situatie in de noordduinen, waar een kind in een bunker was gevallen en ernstig ge wond naar een ziekenhuis moest worden gebracht. B. en W. bleken reeds stappen te hebben genomen. Aan het Staatsbosbeheer was ver zocht de bunkers met zand te vullen en te beplanten met helm. De heer Mesker (K.V.P.) bracht de plantsoenen in het Calorama-kwar tier ter sprake. Wethouder Den Ot ter voelde er voor om deze stukjes grond tot speelplaats te bestemmen. De voorzitter zegde aan de heer Berrevoets toe te zullen bekijken of het mogelijk is vrachtwagens en autobussen niet te laten parkeren in de smalle straten van Noordwijk aan Zee, doch de bestuurders van deze voertuigen naar de grote parkeerter reinen te verwijzen. De heer Burger verzocht een een oversteekplaats voor voetgangers op het kruispunt aan de Schiestraat. Bijstandswet Uitvoerig antwoordde wethouder Sedelaar (K.V.P.) op een vraag van de heer Benschop (Prot. Chr.) of er gevallen bekend waren, dat bewoners bij de omschakeling op aardgas dure apparaten hadden gekocht en daar na een beroep op de Alg. Bijstands wet hadden gedaan om een uitke ring. Dit was naar de wethouder mededeelde, inderdaad het geval ge- Met klem waarschuwde de heer Se delaar, dat aanvragen, gedaan door mensen, die zonder voorafgaand overleg met B. en W. zich dergelijke goederen aanschaffen en later een beroep doen op de Algemene Bij standswet, zullen worden afgewezen. De heer Van Riemsdijk (Gem. Bel.) informeerde naar de verkoop van woningwetwoningen. Uit het ant woord van de burgemeester en wet houder De Geus bleek, dat er bij de laatste enquête 51 gegadigden waren. Daarna ging de raad in comité-ge neraal. het pand zou hebben gerookt. De Rijkspolitie houdt het hier voorlopig op, omdat men geen andere aanwij zingen voor het ontstaan van het heeft. namen van de slachtoffers lui. den: de dames A. M. Giskes-Gor dijn (92, T. Visser-Veldheer 88, en K. Ouwendijk-Van der Marei (86) en de heer J. J. Sibbelee <68). De brand heeft enkele bedenkelij ke feiten aan het licht gebracht. De inspecteur voor de bejaardenzorg in Noord-Holland, de heer C. de Bruin zei dat hij veel contact heeft gehad met de burgemeester van Ouder- Amstel drs. J. J. M. Visser, in ver band met tal van klachten van bu ren die meenden in het rusthuis ge luiden te horen alsof de oudjes tot bepaalde dingen gedwongen werden. De inspecteur heeft het laatst op 14 februari een controlebezoek aan het tehuis gebracht. Zij indruk was dat het een prettig rusthuis was voor dit soort bejaarden, die zeer beperkt zijn in hun bewegingsvrijheid (som mige bejaarden zijn invalide). ,Op dat moment was het zeker niet vol', aldus de heer De Bruin, die echter zei, dat hot tehuis niet helemaal vol deed aan de minimale eisen krach tens de wet op de bejaardenoorden. Zo was er onvoldoende deskundig personeel. Maar, zo voegde de heer De Bruin eraan toe, er is op dit gebied een groot tekort aan tehui zen. Kapitein Stokreef van de Rijks politie uitte kritiek op het feit dat er slechts één trap naar boven was en dus geen extra branduitgang. Burge meester Visser zei gargwaan te koes teren over de gang van zaken in het rusthuis en een onderzoek wenselijk te achten. Daarmede was de zaak nog lang niet uitgepraat. De heer Van Riems dijk sprak zijn verwondering erover uit, dat in een openbare raadsverga dering gesproken werd op een wijze alsof de helft van de bevolking zich schuldig maakte aan het ontduiken van de belastingen. Fel reageerde de heer J. Duindam (PSP). Deze zag in de gastenstatis tiek geen enkel nut en zei dat men deze instelling beter kon opdoeken. De heer Berrevoets (V.V.D.) onder tekende wel de economische waarde van een gastenstatistiek, maar vrees de dat strafbepalingen een averecht se uitwerking zouden hebben. Deze gastenstatistiek is met fluwe len handschoenen in gevoerd en nu komen er een serie dreigartikelen, merkte de heer Vogelaar nog op. HU voelde iets voor een aparte regeling voor de bewoners van het zogenaam de „tweede huis", die in feite de stichters van de villawijk waren ge weest. De heer Burger (Boerenpartij) be toogde, dat het hier ging om een soort logeerschap en daar zijn partij tegen alle „schappen" is, zou hij zijn stem aan dit voorstel niet geven. Nadat de voorzitter en wethouder De Geus nogmaals him visie op het voorstel hadden gegeven, werd het aangenomen met de stemmen van de heren Duindam en Burger tegen. Zeilvereniging De subsidie van f 1000,voor de Zeilvereniging Noordwijk hing even aan een zijden draad. De heer J. Duindam (P.S.P.) zorgde voor een verrassing door mede te delen, dat de vereniging momenteel niet meer bestond. Uit zijn betoog öleek, dat er in deze vereniging ernstige moeilijkheden waren ontstaan en dat 'n splitsing in de zeilclub op handen was. Er zou zelfs niet eens meer een bestuur zijn. Hij gaf het college in overweging het voorstel op te schorten. i Burgemeester Bonnike verklaarde, dat het zeer betreurenswaardig zou zijn als de vereniging door ruzie uit elkaar viel. Hij was het niet eens met een opmerking van de heer Berre voets (V.V.D.), dat zeezeilen een luxe sport zou zijn, die de leden zelf dien den te bekostigen. Onder de zeilers bevinden zich vele jongeren en deze getroosten zich offers voor het zeil ree houden van hun schepen. Het is jongens. echt niet zo maar een stelletje rijke De voorzitter kreeg steun van de leden van de sportcommissie, de he ren Van Nes (gem. bel) en Van Duin (Prot. Chr.). De wethouder van sportzaken, de heer Den Otter PvdA noemde de activiteiten van de zeilvereniging een gezonde vrijetijds besteding, die bovendien nog aan trekkelijk is voor de badplaats. De heren Van Leeuwen K.V.P.) en Vogelaar (Prot. Chr.) maanden aan tot voorzichtigheid als er moelijkhe- den waren. Laatstgenoemde advi seerde, dat de wethouder met het bestuur zou spreken en er op wijzen, dat het gemeentebestuur niet zou tolereren, dat er op het strand twee concurrerende zeilverenigingen zou den verschijnen. Op voorstel van de voorzitter be sloot de raad de subsidie te verstrek ken onder voorbehoud, dat de een heid in de zeilvereniging wordt her steld. De burgemeester deelde mede, dat waarschijnlijk eind volgende week de goedkeuring voor de woningbouw in het Plan „Boerenbrug" kan worden verwacht. De heer Vogelaar (prot. chr.) zette in deze vergadering uit een hóe intens de collega's van B. en W. en de raad zich met dit plan had den bezig gehouden. De zaak loopt nu al een jaar en drie maanden en het resultaat is, dat in 1967 geen deneer Vogelaar*" verdeeld' aldUS Het Warmonds gemeentebestuur volhardt erin om haar rij- De heren J. Duindam (PSP) en j pere schooljeugd, behalve de voorgeschreven onderwijsstof, ook K. Passchier (PvdA) verklaarden zich de kennismaking oog in oog met een heus symfonie-orkest mee tegen het voorstel om f 3000 -e t0 geven> hetgeen helaas maar eenmaal per jaar kan geschie- btTSe'tfvereachten blijde gebeurte-1 den. Als uitvoerend apparaat is het Westnederlands Symfonie i Orkest aangewezen, dat op dit gebied een bijzondere taak heeft gevonden. Sam Swaap, de dirigent van het WNSO volhardt eveneens: hij is 77! Sinds het begin van deze week wor den in het Katwijkse uitbreidings plan „Cleijn Duijn" dagelijks on derzoekingen verricht door de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek uit Amers foort. Zoals bekend zijn bij het graven van sleuven voor het leggen van een riolering een palissade ontdekt en scherven van Visserij-oorlog' voor kust van Zuid-Amerika In de Stille Oceaan voor de kust van Zuid-Amerika is onlangs een soort „visserij-oorlog" gevoerd tus sen de VS en Columbia, Ecuador, Peru en Chili. De laatste vier landen hebben hun territoriale wateren uitgebreid tot 200 zeemijl. De Amerikaanse vissers vloot trekt zich daar echter niets van aan en blijft vissen binnen deze 200 mijl- In de afgelopen maanden zijn in dit gebied veel «Amerikaanse trei- lers in beslag genomen en in enkele gevallen kwamen zelfs oorlogssche pen tussenbeide. De regeringen van de vier genoemde Zuldamerikaanse landen hebben bij Washington ge protesteerd tegen het optreden van de Amerikaanse vissersvloot. Was hington gaf echter niet toe. De be trekkingen tussen de VS en de vier landen zijn sedertdien slechter ge worden. Het omstreden zeegebied wordt beschouwd als een van de rijk ste visgronden ter wereld. 'De gemeenteraad van Warmond komt aanstaande dinsdagavond om acht uur in openbare vergadering bij een. In behandeling komt een schrij ven van B. en W. van Lelden inzake uittreding van deze gemeente uit de gemeenschappelijke regeling genees kundig schooltoezicht Hillegom en andere gemeenten. B. en W. stellen voor akkoord te gaan met deze uit treding voor zover betreft het gebied, dat krachtens de grenswijziging van de gemeente Oegstgeest naar de ge meente Lelden is overgegaan. Naar aanleiding van een in de vo rige raadsvergadering gedane sugges tie om cursussen voor jeugdleiders te subsidiëren, delen B. en W. mee, dat zij er de voorkeur aan geven om sub sidiëring van bedoelde cursussen bij elk voorkomend geval afzonderlijk te bezien en dit zo welwillend mogelijk. Aan de hand van de ervaringen in de praktijk zou men later kunnen beoordelen of het treffen van een formele subsidieregeling nuttig is. Ter tafel komt een verzoekschrift van de stichting Katholiek Onder wijs om een bedrag van f 8.000.- In de bespreking komt een voor stel met betrekking tot de procedure inzake onteigening in het belang van de volkshuisvesting van grond van de heer P. Ciggaar in het bestemmings plan „Endepoel". Bü besluit van 22 februari 1966 besloot de raad een correctie van dit bedrag bij nadere schadeloosstelling aan te bieden van f 127.620,50. In een brief van de rechtskundig adviseur van de ge meente, welke brief ten grondslag heeft gelegen aan vorenbedoeld be sluit vermeldde deze onder meer dat een correctie van dit bedrag bij na dere overweging tot de mogelijkheden bleef behoren. Uit een latere brief van genoemde deskundige blijkt, dat voor een cor rectie, als bedoeld, alleszins aanlei ding is. In deze brief wordt geadvi seerd de schadeloostelling aan de heer Ciggaar in die zin te regelen dat het reeds genoemde bedrag wordt verhoogd tot f 150.000,-, een strook •k Een gemeentewerkman wijst hier een plaats aan waar scher ven van aardewerk uit vroeger tijden zijn gevonden. Foto L.D./Jaap van Duijn) aardewerk uit de Romeinse tijd Door de R.O.B zijn inmiddels ver scheidene vondsten meegenomen voor nader onderzoek. Bij het zoe ken heeft men nogal last van naar de oppevlakte komend water. Hier door was het noodzakelijk de be treffende sleu fleeg te pompen. In schril contrast tot de geheimzin nigheid waarmee het Katwijkse gemeentebestuur de vondsten om geeft, staat het feit, dat het ter rein niet is afgezet om nieuwsgie rigen te weren. Ook is de vind plaats niet dichtgegooid om het weghalen van scherven e.d te voor komen .zoals wel eens wordt toe gepast. Door kinderen is al het een en ander mee naar huis genomen. Een voorlopige conclusie zou kun nen zijn, dat aan de vondsten geen al te grote historische waarde moet worden toegekend. Een 26-jarige in Arnhem wonende Turkse gastarbeider is vannacht om tien voor een in de Spijkerstraat in Arnhem vermoord door een tot nu toe onbekende man. Drie kogels uit een pistool troffen hem in de rug. Vooralsnog tast de politie omtrent bet motief en de identiteit van de dader in het duister. Het drama speelde zich af in pand 233 aan de Spijkerstraat, het pension waarin vele Turken gehuisvest zijn. Omstreeks half een drong een man de woning binnen, die ruzie zocht met de daar aanwezige 26-jarige Turk. Na een kwartier kwamen zij al vechtend en schreeuwend de wo- I nirig uit, de Turk voorop. Deze ren- j de in de richting van de School straat, waar hij precies op de hoek dodelijk getroffen, in elkaar zakte. De schoten wekten velen uit hun nachtrust. Een buurvrouw zag nog net de dader vluchten. Zij heeft een I vermoeden van diens indentiteit. De Arnhemse politie meent er- band te kunnen leggen tussen de moord en een roofoverval, die gister avond in pand nummer 8 aan de Paul Kruger in Arnhem plaats vond. Daar was een man van vage iden titeit van ongeveer 30 jaar door een niet afgesloten achterdeur de woning j binnengedrongen. Hij had een ny- I lonkous over het hoofd getrokken. I Een bewoner van het pension be- i dreigde hij met een revolver en dwong ,hem tot afgifte van zijn portefeuille, waarin f 25,- zat. Uit een tas ont- vreemdde hij voorts een damespor temonnee. Een meisje van 21 jaar. dat even later de indringer in zijn bezigheden kwam storen, bedreigde hij eveneens met het pistool. Ook zij moest haar portemonnee afstaan Daarna verdween de man in het duister. VOORSCHOTEN Mej. A. Lamboo kwart eeuw hij Gezondheidszorg Mej. A .Lamboo zal op 1 maart 25 jaar in dienst zijn als wijk kraamverpleegster van de Stichting Gepondheidszorg Voorschoten. Zuster Anna, zoals iedereen haar in Voorschoten kent, is bijna veer tig jaar geleden begonnen als kraam hulp in diverse gezinnen. Daar na werd mej. Lamboo kraamver pleegster bij „Het Groene Kruis" cn toen de Stichting Gezondheidszorg Voorschoten werd opgericht, is zij daar als wijkkraamverzorgster aan gesteld. In het Gezondheidscentrum aan de Prof. Van derWaalslaan zal 1 maart van 16 tot 18 uur een recep tie worden gehouden, georganiseerd door de plaatselijke kruisvereniginge Ciggaar uit de onteigening wordt ge nomen, de eventuele belastingschade HU voor rekening van de gemeente komt beschikbaar te stellen voor de belo- j en de gemeente zorgt voor een af - ning van een aan haar school voor scheiding, waarin t^ee schuifhekken. Het beroep, ingesteld door B. en W. tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbU goedkeuring is onthouden van het raadsbesluit van 26 april 1965, tot grond achter de schuur van de heer aankoop van grond, is voor de Kroon gewoon lager onderwijs verbonden onderwijzeres lichamelijke oefening. Een dergelijk verzoek is gedaan door de Vereniging tot Stichting en In standhouding van een School met de Bijbel ten bedrage van f3600,als mede voor een onderwijzeres in nut tige handwerken ten bedrage van f 2200,—. De heer Ciggaar gaat met deze re geling akkoord. B. en W. zijn van oordeel, dat het treffen van deze re geling in het belang van de ge meente is, waardoor mede de zozeer geboden vlotte afwikkeling van deze onteigeningsprocedure wordt bevor derd. Voor vergoeding van beleggings- schade zou slechts dan aanlei ding bestaan, zo oordeelt de Kroon, indien de omstandigheden van dien aard waren, dat de verkoopster, van in financieel gelijke positie te ble ven, genoodzaakt zou zijn de ont vangen koopsom geheel of ten dele weder in gelijksoortig onroerend goed te beleggen. Van zodanige noodzaak is in dit geval niet gebleken. De Kroon acht daarom dit raadsbesluit in strijd met het financiële belang der gemeen te. zodat Gedeputeerde Staten te recht aan dit besluit goedkeuring hebben onthouden. Lezing „Oudheden" kunnen worden Het leven van B.E.A. Rottiers igegrond verklaard, Het besluit ging over grondaan koop tot een oppervlakte van 3.8 ha voor de prys van f 100.485. De raad is tot deze prijs gekomen door aan de grond een waarde toe te kennen van f 2.50 per vierkante meter, ver meerder me t5 pet. als vergoeding voor door de verkkoDSter te lijden beleg gingsschade. Op basis van ambtsberichten heeft de Kroon thans aangenomen, dat voor deze grond, mede in verband j 0P f2'25 H-TDsechd™ Sh^oren^belden I alhier en de heer L. S. Gote Oegst- I geest zfjn benoemd tot leden van een examencommissie apothekers-assis tent 1967; de heer J. G. Noorlandt, I eveneens alhier werd aangewezen als deskundige. nis in het prinselijk gezin. Annexatie Bij de behandeling van een voor stel om een nieuwe ingang te creëren tot het wandelpark „Nieuw-Leeuwen horst" zinspeelde de heer Van Riemsdijk (gem. bel.) op een moge lijke uitbreiding van het grondgebied van Noordwijk met een gedeelte van Noordwijkerhout tot de driesprong Gooweg—'s-Gravendamseweg. De heer Van Riemsdijk opperde de mogelijkheid, dat Noordwijkerhout dit aanbod zou doen. Dit bezorgde hem kritiek van de heren Van Leeu wen en Alkemade. Laten wij in vrede leven, aldus de heer Van Leeuwen Wethouder De Geus vond de sugges tie niet eerlijk. Wij weten bij onder vinding dat het afstaan van grond pijn doet. Het gemeentebestuur overweegt voor alle gemeentewoningen een vcentraal antenne-systeem in te voe rder meer het verhaal van de I ren. Daarmee is een bedrag van on_ ïnse koningszoon en de lieftal- geveer f 100.000,- gemoeid. Het voor- Ariadne in beeld brachten. Het komt o.a. schade aan de hulzen, oken commentaar was sober en Dit kwam naar voren tijdens de ïerd afgewisseld door passende behandeling van een voorstel om de woningen aan de Alb. Verweystraat het kader van de Griekse maand gisteren in het Sint-Antonius luis een K. en O.-avond gehou- die gewijd was aan de tocht van gonauten naar het Gulden Vlies heseus' tocht naar Kreta. het programma, ingeleid door P. L. Muller, stond een dia- ;beeld over Griekenland, samen- Id door de Hilversumse padvin- roep „De Argonauten", die vorig naar het Oude Hellas is gereisd te tocht van de Argonauten naar lulden Vlies na te varen met een (se vissersboot en om in het van Theseus de draad van Ine te zoeken in het labyrint op iland Kreta. De Hilversummers een serie mooie plaatjes zien, Mozart's divertimento of serenade 'Eine kleine Nacht mus ik' is een „obli- gaatje" op jeugdcomcerten. Alleen de twee hoekdelen werden ervan ge speeld. Daar deze Naohtmusik alleen voor strijkers gesohreven werd, be hoefden alleen viool, alt, cello en con trabas in hun klankeigen in de loop van de toelichtingen te worden voor gesteld. De volgende presentatie betrof de hoorn in twee delen van het hoorn- ooncert, nogmaals van Mozart. Swaap had ervan verteld dat het een moeilijk bespeeübaar instrument is, waarvan de toonvorming door de lip pen geregeld wordt. De moeilijkheid bleek bij de tweede inzet: de toon werd te hoog gepakt. Overigens hoor den we een uitstekend vakman met zuiverheid en aangename ronding van de toon. Het op naam van Haydn staand Kindersymfonietje kon niet ontbre ken. Vijf jonge dames en één manne lijk lid van het orkest verlieten hun instrumenten en stelden zich naast elkaar op met een trommetje, een triangel, een ratel, een koekoek, een kwartel en nog een speelgoedding (nachtuil?) en amuseerden zichzelf evengoed als de zaaljeugd. Het resterende deel van de strijkers speelde gewoon, de fluit ongewoon. Het is de jeugd dus als ervaring mee gegeven, dat humor, geestigheid, mu zikale grap, géén verboden waar zijn in die zo statig lijkende wereld van de ernstige klassieke muziek. Het kostelijke symfonietje is misschien niet van Haydn, maar van Mozart's vader (Leopold). Met drie Roemeense volksdansen van Bartok waarin heel andere klankkleuren en ritmen vielen waar te nemen en met de Milit&r- Marsch van Schubert nam het orkest afscheid na 't dankwoord va neen plaatselijke organisator. Een van die Dansen gaf geen moeite om aldoor op de verrichtingen van de piccolo te letten. De jeugd leek echt aandacht te hebben, gedroeg zich rustig en cor rect. Prof. dr. H. Brunsting, conserva tor bij het Rijksmuseum van Oud heden hield gisteravond in de reeks voorjaarslezingen van dit museum, een voordracht over B. E. A. Rot tiers. Een Zuid-Nederlandse militair, Antwerpenaar van geboorte, deed in de onrustige tijden van de Franse revolutie en van Napoleon, dienst in de legers van België, Nederland, Spanje en Rusland. Zijn naam was B. E. A. Rottiers, hij leefde van 1771-1858. Toen hij in 1818 als kolo nel uit Tiflis terugkeerde, reisde hij over Constantinopel, Athne en Rome. Speciaal in Athene en op een zwerf tocht door het Griekse vasteland en de archipel verwierf hij, ten dele door eigen opgravingen, een belang rijke collectie oudheden, die hij, in Antwerpen teruggekeerd, in 1821, aan de Staat verkocht. ZU wer den geplaatst in het Leidse Rijks museum van Oudheden, dat hier door verrijkt werd met de eerste spe- cimia van echt-Griekse kunst. Een tweede collectie, afkomstig van een relatie en vooral uit vazen bestaande, volgde in 1823. In 1824-1826 was hij in opdracht van Koning Willem I op expeditie in de Levant, om verdere collecties oudheden voor het museum aan te kopen. Twee boeken over zijn zwerf tochten verschenen van zijn hand in 1829 en 1830. Op 86-jarige leeftijd overleed hij, als gepensioneerd gene raal, te Brussel. Beschuldigingen van de heer A. Vos Inzake de R.E.M. De secretaris van het „Hulpcomité gedupeerden Teixeira de Mattos", de heer A. Vos uit Amsterdam, heeft zich tot de voorzitter van de -aad van bestuur van de VAT de heer W. C. Posthumus Meyes, gewend met het verzoek de heren Verolme en Heerema uit het bestuur van de VAT te verwijderen. In de actualiteiten rubriek Echo van de KRO heeft de heer Vos dit gisteravond meegedeeld. Hij beschuldigde de twee bestuursle den ervan de aandeelhouders van de VAT te hebben willen oplichten. Uit privé-stukken van de beheren de vennoot van Teixeira, die thans terechtstaat, zou zijn gebleken dat de heren Verolme, Heerema en hij eigenaren zouden zijn van een Pana mese maatschappij die 80 van de REM-winst zou opstrijken, waardoor de aandeelhouders in belangrijke mate tekort zou worden gedaan. Bedoelde Panamese maatschappij had het REM-eiland in eigendom. Desgevraagd verklaarde de heer Posthumus Meyes in Echo niet in het bezit te zijn van die stukken waaruit een poging tot zwendel zou blijken. Aan prof. L. van Kampen uit Den Haag is verzocht de geschie denis van de VAT en de REM na te gaan. Wanneer uit diens rapport zou i Prof. dr. P. C. van Traa is be- j noemd tot lid van de examencommis sie staathuishoudkunde en statistiek m.o. 1967. OEGSTGEEST Bezwaren tegen ontgronding van Voorhofpolder Op grond van de discussie in de ledenvergadering van de r.k. Land en Tulnbouwbond afd. Oegstgeest, heeft het bestuur een brief gericht aan de gemeenteraad, waarin het bezwaren maakt tegen ontgronding van de Voorhof polder: een agenpunt dat vanavond door de vroede vade ren wordt behandeld. Zoals eedder medegedeeld, is er een meerderheidsstandpunt bij B. en W die in beroep willen gaan bi) de Kroon tegen het voornemen van Ged. Staten om hiertoe vergunning te ver lenen, terwijl de minderheid (wet houder Van der Voet) het eens is blijken dat bepaalde dingen zijn ge- i met het stnadpunt van GB. om de beurd die niet door de beugel kun- vergunning tot ontgronding ten be nen zal de heer Posthumus Meyes hoeve van zandwinning wel te ver maatregelen treffen. 1 lenen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13