Moskou wil geen uitstel van anti-raket-systeem „Probeer toch kabinetscrises te voorkomen" Onderscheid tussen defensieve en offensieve wapens Fransen brengen te lans in bun bed en hun badkamer door Brand in slagerij in HCatwijk aan den Rijn Dialoog tussen r.k. en niet - cliristenen Veilingklok stil voor tuinbouwprodukten OENSDAO 22 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II Onlangs heeft president Johnson Sowjet-Unie voorgesteld overleg plegen over uitstel van de verdere jtbouw van anti-raket-systemen, jerop is maandag jl. opnieuw de indacht gevestigd door een gesprek Moskou tussen de Sowjetrussische «nier Kosigin en de nieuwe Ame- kaanse ambassadeur Thompson. Er staat in Moskouse diplomatieke ringen geen twijfel over, dat de ra- rttenproblematiek naast de kwestie- ietnam het voornaamste onderwerp gesprek is geweest, al hult de merikaan.se ambassade zich in een bsoluut zwijgen. Met des te meer aandacht wordt liter het feit geregistreerd dat in Russische publiciteit het antd-ra- ;t-systeem steeds vaker aan de orde Het bestaan van zo'n systeem erd maandag, ter gelegenheid van 49ste verjaardag van het rode le- nog eens bevestigd door generaal erotsjkin. Toen hem naar het ka- kter en de ontwikkeling van de ketafweer werd gevraagd, ant- oordde de generaal na eerst, de ossische raketten van alle types ïr betrouwbaar en precies" te tbben afgeschilderd „Ik kan al- i zeggen: wanneer er met raket- op ons wordt geschoten., zullen raketten hun doel niet bereiken. d tegelijkertijd opsporen en ver- etigen is voor de Russische defen- geen probleem meer". Ondanks de voorzichtigheid die in ht wordt genomen bij de beoorde- de internationale onderhan. lingsvooru'tz'chten op dit punt. rmoeden Westelijke diplomatieke lngen in Moskou, dat de Sow jet- het huidige stadium niet bli nder veel interesse heeft voor een sprek over uitstel. Opmerkingen deze aard werden al gemaakt Kos'gin tiidens zijn bezoek aan inden onderscheid wenste te maken n offensieve en defensieve wa in de eerste plaats zou Mos- tot een ontwapent ngsakkoord offensieve wapens willen komen. ;t vraagstuk van de hoge kasten, gemoeid ziin met de opbouw van anti-raket-svsteem. zou voorlo op de tweede plaats komen. De chfs beperkte belangstelling, d'e K os'gins uitlating in Londen iek. is overigen* onlangs in het rtiiblad Prawda in twijfel getrok- In een ondertekend artikel werd m gezegd dat Kosigin in Londen i bereidheid tot een discussie over verdere u!tbouw zowel van offen- ve als van defensieve wapens had iemons^reerd. Dit commentaar, dat Ideliik in tegenspraak was met Ko- ins uitlating is in Russische krin- onmiddellijk als onjuist van de hand gewezen. Kosigin. zo werd nog eens met nadruk gezegd, heeft wel iswaar een gesprek over het aniti- raket-systeem niet volledig uitgeslo ten maar er ook geen grote interesse voor getoond. Voor de Russische terughoudend heid wordt een aantal argumenten aangevoerd. In de eerste plaats heeft Moskou op dit gebied een voorsprong op de Verenigde Staten, die het niet zonder meer zou willen prijsgeven. De financiële aspecten, die in het Westen zo zwaar wegen, spelen in de Sowjet-Unie een minder grote rol. Voorts past het anti-raket-svsteem goed in de Russische militaire doc trine, die sterk de nadruk legt op het defensieve aspect van de stryd- i krachten. Bovendien acht men het j wantrouwen onder Russische militai- j ren en ook politici jegens president Johnson (vanwege diens Vietnam- politiek) zo groot, dat men het kli maat voor onderhandelingen, die ei genlijk alleen de beide grote mogend heden zouden betreffen, op het mo ment niet geschikt vindt. (Van Parijse correspondent) het onderzoek voorts aangetoond, dat getrouwde mensen de helft minder tijd voor de verbetering van hun vakbekwaamheid en soortgelijke nut tige zaken uittrekken dan vrijgezel len wier leven dan ook wel vrij on- Verlangens van Landbouwschap Een statistisch onderzoek, dat ge lijktijdig in Frankrijk, Amerika, Bel gië, West-Duitsland en de Sowjet- Unie werd ingesteld, heeft uitgewe zen dat de Fransen in vergelijking gezellig moet zijn) tot die andere volkeren per etmaal veel te lange tijd, n.l. gemiddeld acht uur en een kwartier in hun bed. ze ven kwartier aan de dis en vijf en vijftig minuten in hun badkamers doorbrengen. De Rus heeft zijn maal tijden al in vijftig minuten bekeken (en verorberd), terwijl de Amerikaan vijf kwartier en de Duitser anderhalf In een brief aan de kabinetsfor uur aan datzelfde onderwerp pleegt mateur vraagt het Landbouwschap te besteden. j voor de komende parlementaire pe riode bijzondere aandacht van de re gering voor de land- en tuinbouw. uixwa-vx» v-.x u» w. - regeringsbeleid zal erop ge- eerder als hoofdzaken des levens I richt moeten zijn de betreldcelijk zien, dan kunnen zij zich aan de an- i "«ne zelfstandige landbouwbedrü- dere kant beroepen op het feit. datven 'e laten delen in de algemene zij na de Belgen (met zeven en veer- i toeneming van de welvaart. Het tig uur) met een werkweek van vjjf Landbouwschap wijst op de grote en veertig en een half uur toch óók invloed van de EEG en op de positie tot de hardste werkers ter wereld Storm richtte grote schade aan in West-Europa In een groot deel van west-Europa heeft de storm maandag en dinsdag flinke schade aangericht. Ook vielen hier en daar slachtoffers. In Duits land kwamen zeker vier personen om het leven. Bij de Westduitse plaats Merzalben stortten dinsdag twaalf ontwortelde bomen neer op een Ame rikaans militair konvooi. Daarby ver loor een Duitse inzittende van een der wagens het leven. In de Beierse stad Augsburg werd een 61-jarige vrouw door de wind gegrepen toen ze een smalle trap naast het stadhuis afliep. Volgens ooggetuigen werd ze letterlijk weggeblazen. Bij het neer komen op straat liep ze een schedel - basisfractuur op waaraan ze op weg naar het ziekenhuis overleed. In Berlijn, dat de zwaarste storm sinds 1949 meemaakte, woei een 61- De kamerleden dr. ir. IV. J. Droesen, W. Andriessen en mr. dr. Af. van der Goes van Naters zijn benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De drie kamerleden zullen niet te rugkeren in de Tioeede Kamer, waarvan zij van voor de oorlog deel hebben uitgemaakt. jarige arbeider van een dak Hy maakte een dodelijke val. In heel Duitsland ondervond het weg-, scheepvaart- en luchtverkeer dinsdag zware hinder van de storm. Tussen Keulen en Bonn konden 3H uur lang geen treinen rijden, door dat een plaatijzerdak van 500 m2 op de bovenleiding was gesmakt. Ook in Frankrijk heeft de storm huisgehouden. Boven op de Eiffel- t.oren werd maandagnacht een wind snelheid van 148 km per uur geme ten. In Parijs kwamen veel dakpan nen en televisieantennes op straat terecht. Een zeer heftige windstoot rukte de grote wijzer van de ver maarde klok van het Gare de Lyon van zijn as. De brandweer haalde de vier meter lange en tachtig kilo zwa re bronzen pen eraf, voordat hy van zo'n vijftig meter hoogte omlaag zou storten. Wanneer de Fransen dus veel tijd verliezen aan bezigheden als eten en drinken en slapen die zij dan ook behoren. Uit die beide gegevens volgt, dat de Fransman die hard werkt en veel tyd in zijn bed door brengt, derhalve maar weinig vrije tijd per dag kan overhouden. Er res ten hem per dag voor zijn vrije-tijds- besteding op de kop af slechts drie uur en vijf en vijftig minuten. Daar van besteedt hij bijna een uur aan de televisie en precies zes en dertig minuten aan lectuur, waardoor hij zich ook nog als de zuinigste lezer onder al die genoemde volkeren on derscheidt. Over het algemeen heeft de EEG de Nederlandse land bouw Het wenst, een verdere afbraak I van de handelsbelemmeringen tussen de EEG-landen en beëindiging van maatregelen, die de concurrentie ver valsen. Bovendien herinnert het er aan. dat het prijsbeleid voor de landbouw in het vervolg weliswaar door de EEG-organen wordt bepaald, maar dat de Nederlandse regering toch een eigen verantwoording op dit punt blijft houden. Voor de komende regeringsperiode vestigt het Landbouwschap in het bijzonder de aandacht op vier ele menten in het beleid; uitbouw van het structuurbeleid, voorzieningen in verband met ruimtelijke verhoudin gen, verlichting van de financiële lasten bij bedrijfsavememing, verbe tering van het fiscaal klimaat. Een van de zes in het Landbouw schap samenwerkende organisaties, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, heeft de kabinets informateur afzonderlijk een nota gezonden, waarin middelen van fis cale en soolale aard worden voorge steld, die naar het oordeel van deze organisatie kunnen leiden tot een verbetering van de rentabiliteitsba- sis en de concurrentiepositie van de agrarische onderneming. (Van onze Parlementaire redactie i De voorzitter van de Tweede Ka mer. mr. F. J. van Thiel, heeft gis termiddag aan het slot van de laatste vergadering van de Tweede Kamer in oude samenstelling een beroep op de politieke partyen gedaan zich tot het uiterste in te spannen om in de komende vier jaar tussentijdse ka- binetscrises te voorkomen. „Op alle fracties rust de zware verantwoorde lijkheid om in de nieuwe parlemen taire periode een krachtig en conti nu regeren mogelyk te maken", zei hij. „Ik ben mij ervan bewust, dat lk dit ten overvloede vraag, nu de laats te verkiezingsuitslag sterk ln diezelf de richting wijst. Toch meen ik, nu wij weer aan het begin van een nieuwe formatieperiode staan, hier voor nog eens uitdrukkelijk uw aan- In Vaticaanstad wordt gewerkt aan de opstelling van richt-jdacht te moeten vragen", aldus de lijnen betreffende een dialoog van de R.-K. Kerk met de leden kamerPresident. van andere godsdienstige groepen en niet-christenen, aldus: Cfnhilitvit heeft kardinaal Marella, voorzitter van het Vaticaanse secre- oluMIHtCH tariaat voor de niet-christenen, op een persconferentie meege deeld. Kamervoorzitter vraagt de politieke partijen Ook godsdienstige groepen bij gesprek betrokken Het zal er om gaan, aldus de kar dinaal, de Christenen geestelijk op die dialoog voor de bereiden door, na eeuwen van wanbegrip, de op poli tieke opvattingen stoelende kolonia listische mentaliteit uit de weg te ruimen. De tekst der richtlijnen zal niet zozeer van theologische dan wel van technische en psychologische aard zijn. Zij zal worden aangepast aan de mentaliteit van de verschil lende landen. De kwestie van de betrekking met de Joden valt niet. onder het secre tariaat van mgT. Marella maar onder dat voor de eenheid onder leiding van kardinaal Bea. Hierbij is in overweging genomen dat de joden Omstreeks kwart over twee termiddag brak brand uit in 't gersbedrijf van de heer P. J. A. itveld aan de Rijnstraat in itwijk aan den Rijn. Het vuur tstond in de kokerij, vermoe- lijk als gevolg van een defect n de gasstookketel. Doordat vuur voedsel vond in een na- de brandhaard opgeslagen ieveelheid hout, breidde de and zich snel uit, via de hou ten zoldering naar de eerste ver dieping van het pand. De onmid dellijk gealarmeerde brandweer was met een autospuit snel ter plaatse en ivist met één straal spoedig het vuur meester te wor den. Hierdoor bleef de schade be perkt tot een bedrag van onge veer 1500.De eigenaar is te gen brandschade verzekerd. (Foto LD/3, v. Duijn, Katwijk/Z) Laatste steen IJmuider pieren op 28 februari (Van onze IJmuidense correspondent). Het is de bedoeling, dat op dinsdag 28 februari door de twee kraaneilan den de laatste steen voor de noorder- pier van IJmuiden op zijn plaats zal worden gelegd. Dit zal met enig cere monieel geschieden. De weersomstandigheden van de laatste dagen maken het echter twij felachtig of volgende week dinsdag inderdaad het werk van de beide kraaneilanden kan worden beëindigd. De twee kraaneilanden zullen na de laatste werkzaamheden aan de noorderpier naar Rotterdam worden versleept voor een grote reparatie en onderhoudsbeurt. Daarna zullen deze twee kraaneilanden gereed worden gemaakt vooor een nieuwe bestem ming, naar alle waarschijnlijkheid in het buitenland. Dr. W. A. Visser 't Hooft ereburger van Zwitserland De oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr W. A Visser 't Hooft, is gisteren in Genè- ve benoemd tot ereburger van Zwit serland in het kanton Genève. Bij de plechtigheid waren talrijke be langstellenden, onder wie de nieuwe secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. Eugen Carson Blake. Nederland was vertegenwoor digd door de permanente afgevaar digde bij de internationale organisa ties in Genève dr. J. Kaufmann. als de voorlopers van het christen dom worden beschouwd en min of meer naast de christenen staan. Voor de islam is een speciaal on der-secretariaat onder leiding van mgr. Marella ingesteld. Dit met het oog op de joods-christelijke vermen ging die aan de islam ten grandslag ligt. Overigens streeft het secretariaat voor de niet-christenen naar vermij ding van alles wat onderscheid zou kunnen scheppen tussen de christe nen en de niet-christenen, speciaal wat de missie betreft. Bij het missie werk wordt dan ook plaats ingeruimd voor de gedachte van co-existentie en het streven naar een dialoog en niet naar „bekering". Er wordt nu ten behoeve van de niet-christenen een uiteenzetting van de christelijke leer opgesteld in drie talen. Kardinaal Marella wees ver der nog op het belang van het goede voorbeeld dat de christenen zelf door hun levenswandel kunnen geven. Het secretariaat van mgr. Marella onderhoudt contact met raadsman nen in de gehele wereld en in het bijzonder bij godsdienstige instellin gen. Mr. Van Thiel herinnerde eraan, dat in de laatste parlementaire pe riode van de afgelopen vier jaar er drie kabinetten optraden, waarmee In totaal tien formateurs en infor mateurs bemoeienis hadden. Die for maties duren in totaal 140 dagen. „Het is niet mijn taak om op deze plaats de oorzaken van deze crisis nader te analyseren", zei hy. „Maar één ding is zeker; elke organisatie en dus ook een democratische be stuursvorm vereisen een zekere sta biliteit van beleid". Mr. Van Thiel zei, dat morgen bij de opening van de nieuwe zitting 57 nieuwe kamerleden hun intrede zullen doen. De tussentydse openge vallen plaatsen ln de afgelopen pe riode meegerekend, betekent dit, dat bijna tweederde van de Kamer wordt vernieuwd. Behalve een fysieke ver nieuwing houdt dit volgens de ka mervoorzitter tevens in een doorstro ming en verjonging van ideeën. „Op deze wijze vindt de gezonde on rust. die er binnen ons volk bestaat, haar weerspiegeling in de nieuwe Kamer", aldus mr. Van Thiel. Afscheid Kerkelitk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag iwykgem. 15) D C v Wijngaarden te Hootd- Leiltfaal Bui'e dorp; te Schiedam vac. C. v. d. Steen) (toez.) H. J. Groenewegen te Oberland; - door de Generale Sy- aall (|e algeilieiie Verga(lerill£ node als zendmgspredikant op Zuid- o c t» Celebes H. A. v. Dop kand. te Oegst- [•eau vraagt machtiging enige afscheidswoorden. Speciale woorden van waardering richtte hy tot de heren dr. ir. J. W. Droesen lid voor de KVP sinds 1933, dr. W. J. Andriessen, lid voor de KVP sinds 1937 en jhr. mr. Van der Goes van Naters. lid voor de PvdA sinds 1937. Hy deelde mee, dat zy zyn benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau en reikte onder applaus van de Kamer de by deze onderscheiding behorende versierse len uit. Met erkentelykheid werden voors de scheidende plaatsvervan gende voorzitters, de heer J. Bom- mer (PvdA) en mevrouw mr. Stof- fels-Van Haaften (WD) door de kamerpresident uitgeluid. Op valreep De communist Bakker haalde op de valreep nog een politiek succesje. Hy wist dankzy de steun van de Party van de Arbeid een artikel ge licht te krygen uit het wetsontwerp, dat ministers en kamerleden pen sioenrechten toekent. Het bewuste artikel gaf de rege ring de bevoegdheid een politieke ambtsdrager pensioen te onthouden, indien hy zich uit nationaal oogpunt onwaardig zou hebben gedragen. „Daarmee worden kamerleden tot employe's van de regering gemaakt zei de heer Bakker, die het artikel uit de wet kreeg gelicht, waarna het ontwerp z.h.s. werd aanvaard. Aangenomen naar Eibergen (vac. H. Cordeau) A. M. Kalkman te Oos- terhout ca. (Geld.); naar Leeu- warden-Huizum (5e pred. pl.) C. D. j Israël te Velp; naar Gorssel (toez.) E. Gramsbergen ta Honte- nisse (Zld.); naar Wyk by Duur- stede J. v. 't Kruis te Baardwyk en Drunen; naar Nieuwveen J. Ge- bi-aad kand. te Utrecht, die bedankte voor Aagtewerke, Giessen-Oudekerk. Nieuwendijk (NB.) en voor Rynsa- terwoude. j Bedankt voor Oud-Be ij er land (vac. I W. H. v. Kooten) C. Vos te Gouda: voor Bennekom (vac. J. Ewolt) j (toez.) H. C. v. Itterzon te Rhoon: voor Groot - A mm ers C. v. d. Bosch te Gorinohemvoor Den Bommel I (toez.) Jolh. Kortleve te Klimdert (N.B.). GEREF. KERKEN t Beroepen te Noordwijk-Binnen H. j Lyessen te Schonebeek; te Eer beek-Laag Soeren L. O. Steenstra kand. te Lemmer; te Zuidwolde (Gr.) D. Dykstra te Een. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Daarlerveen J. J. Wil- deboer te Driesum. Bedankt voor Heerde D. Nieuwen- hius te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Terwolde J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.) die bedankte voor Bodegraven en voor Nieuw- Beyerland. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Het hoofdbestuur van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen wil een beleid gaan voeren, dat er rekening mee houdt dat over en kele jaren voor enkele produkten de veilingklok moet worden stilgezet. Het vraagt hiervoor de machtiging van de algemene vergadering, die op 23 maart a.s. in Scheveningen bij eenkomt. Het argument van het hoofdbe stuur is. dat de concurrentie tussen de op de veiling kopende exporteurs niet meer prijsverhogend, maar prysveriagend werkt. Die exporteurs komen namelyk op hun afzetmark ten te staan tegenover een steeds meer geconcentreerde inkoop, terwyi hun eigen aantal lang niet zo snel vermindert als dat van hun afne- Op de veilingen heeft dat haperin gen in het prysvonningsmechanisme tot gevolg, die het duideiykst zyn te nierken by de kasgroenten, maar die ook dreigen by andere massaproduk- ten, zowel groente als fruit. Het hoofdbestuur acht nu de tyd gekomen om te beginnen aan de op bouw van een organisatievorm die, als de veilingklok voor sommige pro dukten moet worden stilgezet, kan zorgen voor een rationele afzet en een verantwoorde prysvorming. Een abrupte verandering wenst het echter niet. Het wil de machtiging, voor een of meer produkten tot een actieve prijspolitiek over te gaan. Die machtiging wil het ln de overgangs periode alleen gebruiken om voor be paalde produkten een actieve op- houdpolitiek te voeren. Het wil bo vendien op deze manier een prys- verstoring, die ontstaat op een ho ger niveau dan waarop de huidige minimumprijsregeling functioneert, op dat hogere peil kunnen b^-trij- den. Verder wil het machtiging om deel te nemen in een gezamenlyke orga nisatie met de exporthandel en in handelsondernemingen in de sector van de tuinbouwprodukten. Deze machtiging is vooral gericht op het geen nodig zal zyn in de jaren na het stilzetten van de veilingklok. Tenslotte wil het hoofdbestuur de aangesloten vellingen bindend kun nen voorschryven produkten tegen een door het centraal bureau vast gestelde prys te verkopen aan een door het centraal bureau aangewe zen koper, ln plaats van via de vei lingklok aan de meest biedende. Het is nog niet te voorspellen, wan neer het veilen van een of meer pro dukten stopgezet xal worden; het tydstlp kan ook van produkt tot pro- dukt verschillen. Geen steun meer van CIA aan particuliere organisaties Directeur Richard Helms van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft gisteren voor een senaatscom missie verklaard dat de CIA de fi nanciële steun aan een aantal par ticuliere organisaties xal staken. Dit heeft senator Russell, de voorzitter van de senaatscommissie die toezicht op de CIA houdt, meegedeeld. Na een vergadering van drie uur met Helms zei Russell: „Ik geef er de voorkeur aan niet af te dalen tot een gedetailleerde lyst van alle be trokken organisaties". Wel zei hy: „Het zou goed zyn als CIA de fi nanciële betrekkingen met een groot aantal organisaties verbreekt". Hij maakte duideiyk dat hierby ook or ganisaties in het buitenland zyn. Senator Robert Kennedy heeft gis teren gezegd dat de CIA met de fi nanciering van studentenreizen naar het buitenland, in presidentiële op- dracht handelde. „Indien het een fout is geweest, dan ia het een fout geweest van re geringszijde. waarvoor niet d eCIA verantwoordelyk si", aldus Kennedy. Kennedy. Kennedy zei voorts dat toen hy als minister van Justitie in de regering zat, deze reizen door de overheid werden gesubsidieerd, en dat de be slissingen daartoe op het hoogste ni veau werden genomen, zowel door de regering-Eisenhower. Kennedy als door de regering Johnson. De werkzaamheden van de CIA zyn steeds onder regeringscon trole geweest, aldus Kennedy. Het internationale programma van de National Student. Association (NSA) behoort tot het verleden, aldus heeft Dan Mcintosh, voorzitter van de studentenbond van de universiteit van Califomlë, verklaard. Mcintosh zei by zyn terugkeer van een spoedeisende zitting van de lan- deiyke adviesraad der NSA: „Het internationale programma be hoort tot. het verleden. Aan de ge loofwaardigheid van de Amerikaanse studenten in het buitenland is een zware slag toegebracht. Het nationale programma zal echter worden voort gezet".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11