LEIDSCI! DAGBLAD Zijlstra zal spoedig kiezen Sluiting van Frans Beer en snel verwacht Los dekzeil vernielde bedrading spoorbrug L VIER V JAMIN VERWACHTING 6DE DAG KABINETSFORMATIE Informateur houdt een hoog tempo aan Brazilië getroffen door overstromingen bejaarden gedood bij brand (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 No. 32109 Directeur: E. A. E. van Dishoeok Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) De informateur prof. Zijlstra zal waarschijnlijk deze week zijn taak voltooien. Vanmiddag stuurt hij aan de fractie voorzitters een memorandum met de hoofdlijnen van een regeringsprogramma. Op grond van de antwoorden zal prof. Zijlstra proberen een keus te maken tussen de VVD en de PvdA. De antivoorden van de fractievoorzitters worden uiterlijk donder- iagmorgen verwacht. Daarna zal het memorandum met de antwoor den worden gepubliceerd. Verwacht wordt, dat de informateur donderdag rapport zal uit brengen aan de Koningin. Het is vrij zeker, dat de socialisten door de gevolgde procedure buiten spel komen te staan. Hun fractie voorzitter, drs. Den Uyl, heeft teren nog weer eens gezegd, dat hij niet over een programma wil praten voordat er gekozen is tussen de F v.d.A. en VVD. Als hü dit stand punt volhoudt (en die kans is groot) dan zal hy op het ontwerp-program- ma van de informateur niet of nau welijks ingaan. In feite zou hij daar bij de keuzevraag weer aan de infor mateur toespelen, ware het het memorandum zelf voor de libe ralen aanvaardbaarder schijnt zijr. dan voor de socialisten. Ver moedelijk zal de liberale fractievoor zitter mr. Toxopeus zich gezien de inhoud en de strekking van morandum wel bij de gevolgde procedure neerleggen. Naar algemeen wordt aangeno men bevat het memorandum een voorstel, een staatscommissie in te tellen voor een wijziging van het kiesstelsel. Verder zou het enkele voorstellen bevatten inzake de mede zeggenschap in de ondernemingen en de grondpolitiek, alsmede een meer jarig sociaal economisch beleid met handhaving van de norm-Zijlstra. (groei van de overheidsuitgaven niet I SOCIALISTEN WITENSPEL? Vanmorgen om halftien heeft prof. ijlstra een bespreking gehad met Van Dis (S.G.P.). Een half uur later arriveerde de ■actievoorzitter van D '66, mr. Van lierlo. Om elf uur kwam de com- lunistische fractievoorzitter Bakker bezoek, om half twaalf de PSP'er ankhorst en om half één de heer mgeling van het GPV. De heer ioekoek (Boerenpartij) zal geen be- ireking hebben met de informateur. met vakantie in het Zwarte l'oud. In zijn plaats kwam vanmid- ig de heer E. J. Harmsen. Amerika stelt Duitsers gerust over kernwapens Amerika, Sowjet-Rusland en vijf- n andere landen zyn vanmiddag Genève aan de tafel gaan zitten een verdrag op te stellen waarbij elk land, dat nu geen atoom- ipens heeft, verboden zal zün zé 'erven. Thans hebben Ameri- e Sowjet-Unie, Engeland, ankrijk en Rood-Chlna atoomwa- Frankrijk en China zullen niet conferentie verschijnen en heb- al verklaard, dat zij het ver- ag niet zullen ondertekenen. De büeengekomen staten streven in de laatste week van sep- nber, als de Algemene Vergadc- ig van de Ver. Naties in New York eenkomt, een verdrag tegen de rspreiding van kernwapens (non- oüferatieverdrag) gereed te heb- Intussen heeft Amerika een poging om West-Duitsland gerust te illen, dat de leider is van de lan- die bezwaren hebben tegen het rdrag en zelf niet over kernwapens schikken. De Westduitse minister Financiën. Strauss, heeft vorige ek, tydens de besprekingen met Wilson, gezegd, dat hy een /an het verdrag is en het zal strijden, hetgeen Wilson van zijn uk bracht. Strauss n'öemde het ver- „een tweede Versailles". Het rag „discrimineert West-Duits- en wurgt ons economise^", al- Strauss. Hyron Kratzer, woordvoerder van Amerikaanse Commissie voor oomenergie, gaf gisteren als zijn ining te kennen, dat het verdrag gebruik van atoomenergie voor eedzame doeleinden niet zal ver- Kleren. „Wij hebben het ontwerp byzonderheden onderzocht en zyn mening, dat het afdoende ver leringen bevat voor de wettige ïedzame activiteit van elke onder- ïaar. Kratzer was gisteren een in Bonn om het Amerikaanse ndpunt aan de regering-Kiesin- uiteen te zetten. /EERBERICHT Enige regen ..vu KNMI in De Bilt verwacht van den- tot morgenavond. Half tot bewolkt met plaatselyk enige Krachtige tot matige wind ssen west en zuidwest Over het al- meen weinig verandering in tem- ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur), op: 7.42 uur: onder: 18.06 uur. op: 14.42 uur; onder 7.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.14 en uur, laagwater te 9.17 en 21.53 2J Ut nummer bestaat alt 14 pagina's i het nationaal Als prof. Zijlstra zyn informatie- arbeid beëindigt met een soort ad- inzake de partnerkeuze, dan wordt het volgende probleem het zoe ken van een minister-president. In Tientallen doden Drs. J. M. den Uyl, de fractie voorzitter van de PvdA verlaat met een sombere blik op de toe komst?) zijn auto voor een be zoek aan de informateur, prof. Zijlstra. Den Haag overheerst de mening dat prof. Zylstra tenslotte wel over zyn bezwaren zal moeten heenstappen en een premierschap zal moeten accep teren van een confessioneel-liberale combinatie. De KVP heeft nauwe lijks figuren voorhanden, die voor het premierschap in aanmerking zouden kunnen komen, maar wil an- derzyds geen andere niet-KVP'er accepteren dan prof. Zijlstra. Heel anders komt de situatie natuurïyk te iiggen als de verwachtingen niet uit komen en als de PvdA na wat touw trekkerij toch aan het kabinet zou gaan deelnemen. Maar die kans is uiterst klein. Door hun houding te genover de informateur hebben de socialisten zich van het begin af aan meer naar de oppositie dan naar de regeringsdeelneming bewogen. Bo vendien heeft de ruk naar links de socialisten vermoedelijk te ver van het beleid-Zylstra verwijderd. Vanmiddag om kwart voor vyf zou den de voorzitters van de drie vak centrales, de heren A. Kloos (NVV), F. J. J. Mertens (NKV) en J. van I.ibergen (CNV) het gezamenlyke actieprogramma van de drie vakcen trales in Den Haag aanbieden aan de informateur. Weer uitstel voor ir. Heerema De president van de civiele kamer van de Haagse rechtbank heeft van daag ir. P. S Heerema uit Wasse naar opnieuw 4 weken uitstel ver leend om een verweerschrift in te dienen tegen de eis van de bewind voerders van het in definitieve sur séance van betaling verkerende ban kiershuis Teixeira de Mattos in Am sterdam. Bewindvoerders vorderen van ir. Heerema betaling van f 1.6 miljoen (exclusief rente» Ir Heere ma zou dit bedrag schuldig zyn aan het bankiershuis wegens inschrijving op aandelen van de Volksaandelen- trust N.V. (VAT). Op grond van de opdracht van het bestuur van de VAT om in het proces Teixeira de Mattos en ir. Heerema tussenbeide te komen is het uitstel verleend. Ir. Heerema stelt zich op het standpunt, dat hy aan het ban_ kiershuis niets schuldig is na de dé confiture van Teixeira de Mattos. Hii meent slechts een schuld aan de VAT te hebben. Brandweerlieden op het dak van rusthuis Visser in Duiven- drecht. De brand was snel be dwongen. maar ze konden niet voorkomen dat vier personen in de bovenverdieping de dood von den. Een reddingsploeg brengt op een matras een slachtoffer over van de overstromingsramp bij Rio. Er zijn tientallen doden te betreuren. Naar alle waarschynlykheid zal de NV Tricotagefabriek Frans Bee- ren en Zoon in Weert de poorten van haar ondernemingen in Weert, Venray en Nieuw Vossemeer voor goed sluiten. Ingewyden verwachten, dat dit nog deze week of begin vol gende week zal gebeuren. De werk gelegenheid van ruim 800 mensen gaat daarmee verloren. Onder drei ging van die plannen heeft de alge meen secretaris van het bedrijf, P. Kohlmeyer (63) in Weert al ontslag genomen en zich van een nieuwe functie by de Reclasseringsraad ver zekerd. Sinds begin januari is by NV Frans Beeren al een honderd- ontslagen. Voor 125 ande vrouwen is een werktydverkorting ingevoerd. Door de sluiting van de dochteronderne ming NV Belbetri in het Belgische Heusden zyn ook daar al 200 man nen en vrouwen zonder werk komen te zitten. De afgelopen dagen is door direc tie en bewindvoerders langdurig on derhandeld met directeur H. Chapel van het Weerter Gewesteiyk Ar beidsbureau. Over het verloop van die besprekingen L niets bekend ge maakt. Districtsbestuurder Th. Hy- nen in Eindhoven van de r.-k. tex- tielarbeidersbond „Sint-Lambertus" is niet enthousiast over de houding van de leiding by Frans Beeren. „Wat vandaag waar is, wordt daar morgen weer ontkend. Ik heb nog nooit zo'n gekke boel meegemaakt", zei hij gisteren. Ook die vakbonds bestuurder verwacht een spoedige sluiting van het bedryf. Van de plannen is hy nog niet officieel op de hoogte gebracht. Vandaag (dins dag) zou de directie de ondernemers- raad van de laatste ontwikkeling in de onderneming op de hoogte bren gen. De Weerter onderneming raakte rond de jaarwisseling in ernstige li- quiditeitsmoeilykheden. Op 5 januari verleende de Roermondse rechtbank Frans Beeren voorlopig uitstel betaling. Van Houten Door de snelle ontwikkelingen bin nen EEG-verband heeft de directie van C. J. van Houten en Zoon NV, naar zy mededeelt, teneinde de con currentie het hoofd te kunnen blij ven bieden, moeten besluiten haar plannen voor automatisering en tionalisatie in versneld tempo door te voeren. Een inkrimping van het aantal werknemers is noodzakelyk gewor den. Hoeveel personen overbodig worden is nog niet bekend. Het zul len geen grote aantallen zyn. Van Thiel Door de NV fabrieken van klink nagels en schroefbouten P. van Thiel en Zonen in Beek en Donk welk be dryf ook producent is van stalen steigers, is ontslag aangevraagd by het Gewestelijk Arbeidsbureau voor 35 werknemers. f eel vertraging rondom Arnhem Nieuwe overstromingen als gevolg van zware regenval hebben in het weekeinde in Rio de Janeiro en de aangrenzende staten volgens een voorlopige balans ongeveer )0 doden geëist en meer dan 25.000 personen dakloos gemaakt. In de oude wyken van Rio zijn in de nacht van zondag op maan dag verscheidene huizen ingestort. De politie heeft meegedeeld dat al dertig doden onder het puin van een zes verdiepingen tellend huis in Rio vandaan zyn gehaald. Ge vreesd wordt dat er in totaal zeven tig personen bedolven zijn. Het huis was getroffen door rotsblokken die van een berghelling omlaag waren gestort. In het grote Maracana-sta- dion zyn byna 3000 vluchtelingen ondergebracht. Vorige maand verloren bij overstro mingen en aardverschuivingen in hetzelfde gebied duizend het leven. (Van onze Arnhemse correspondent) Vele honderden treinreizi gers zijn vanochtend de dupe geworden van een wapperend dekzeil. Het haalde op de brug over de Rijn bij Arnhem on geveer 300 meter bovenleiding naar beneden. Dat gebeurde om half zes. Van dat moment af kon er op dat traject geen trein meer rijden. Veel vertraging was het gevolg. Honderden treinreizigers moesten met bussen van Nijmegen naar Arn hem of in de omgekeerde richting worden vervoerd. Fas om vijf voor acht vertrok de eerste trein weer uit Arnhem in de richting Nymegen, maar het duurde tot half twaalf i de treinloop weer normaal was. Losgerukt Het elektriciteitsnet werd om half zes door een goederentrein vernield. Een dekzeil van een van de wagons werd door de hevige storm losgerukt en kwam in de bovenleiding terecht. Waarschyniyk was het zeil niet goed vastgemaakt. .Normaal zou alles wel goed zyn gegaan. Maar in die open vlakte by de brug kregen de ruk winden vat op het zeil' zei men by de Spoorwegen. Het 900 vierkante meter grote zeil trok de be_ drading over een blstand van onge- 300 meter naar beneden. De machinist van de goederentrein be merkte pas in Eist. wat er aan de hand was. Hy moest daar stoppen in verband met een euvel aan zyn stroomafnemer. Ongeveer vyftig me ter draad hing nog aan de trein. De rest lag in grote en kleine stukken 3 en naby de Rynburg. Met bussen Even later kregen de reizigers voor de vroege treinen uit Nymegen en Arnhem via de omroepinstallaties te horen, dat ze met bussen zouden worden vervoerd. Reizigers, die uit plaatsen ten zuiden van Nymegen naar het noorden wilden, werd aan geraden via Den Bosch en Utrecht eizen. Dat kostte dan niets ex- Omgekeeru gold natuuriyk hetzelfde. Tot vyf voor acht bleven de uit alle hoeken en gaten aange sleepte bussen ryden. Toen vertrok de eerste trein weer uit Arnhem. Vier bejaarden zyn vanochtend omgekomen by een brand in rust huis Visser aan de Populieren straat in Duivendrecht. De brand ontstond om kwart over negen op de bovenverdieping van één van dt twee woningen, waar in het rusthuis i« gevestigd. De brand beperkte zich tot twee ka mers: in een grote kamer huisden iiri'e mannen en in een er naast gelegen klein kamertje woonde een vrouw. Deze vier personen zijn om het leven gekomen. Een uur na het ontstaan van de brand waren de brandweren van Duivendrecht en Ouderkerk het vuur meester. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het huis werd centraal verwarmd. In to taal bevonden zich elf personen in het pand, van wie zich dus zeven hebben weten te redden. ADVERTENTIE IC0- KÜPPERSBUSCH en Sell keukens KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK. LEIDEN ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur van niet duur wei heerlijk teuwo Voor het provinciaal ge- rechtshof van Drenthe is de doodstraf geëischt tegen S. A. Cohen, wegens brandstich- ting waardoor menschenle- vens in gevaar gebracht en 10 woningen in de asch ge- legd werden. De beschuldigde had reeds 18 jaren tuchthuis- straf ondergaan wegens het schrijven van brandbrieven. De wijfjes-hippopotamus in het zoölogisch genootschap Nature Artis Magistra te Am- sterdam, heeft den I6den de- zer wederom een jong gewor- I pen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1