Oppenheimer de atoombom van vader overleden Haringaanvoer was gering Russische vloot vist voor Afrikaanse kust Briljant fysicus vereerd en verguisd Treilervloot van Duitsland iets kleiner WONINGRUIL ROTTERDAM STENO-TYPIST LEIDSCII DAGBLAD MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 Marktberichten (Van een onzer redacteuren) In zijn woning te Princeton in New Yersey (V.S.) is op 62- jarige leeftijd overleden de natuurkundige prof. dr. J. Robert Oppenheimer. Buiten zijn wetenschappelijke kring heeft Op penheimer wereldvermaardheid gekregen als „vader van de atoombom'*, een benaming die hij overigens zelf altijd heeft verafschuwd. Met Oppenheimer is niet alleen een briljant fysicus heen gegaan, doch ook een der meest besproken, zowel met eer bewijzen overladen als veroordeelde en vernederde natuur kundige. Zijn werk, persoon en levensgeschiedenis zijn sym bolisch voor het gewetensconflict van de laatste kwart eeuw rondom de satanische vernietigingsmiddelen, die wetenschap en techniek een geestelijk nog onrijpe mensheid in handen spelen. Ct J! helpen. Tragischer was nog. dat de Cl III lilt 111 bom uiteindelijk toch gebruikt V.S. en Europa Oppenheimer werd op 22 april 1904 in New York geboren als zoon van een Duitse immigrant. Al blonk hij uit door z'n scherpe inzicht, zijn originele invallen, wetenschap pelijke intuïtie, redenaarstalenten en docerende overtuigingskracht. Lijn eerste wetenschappelijke opleiding ontving hij aan de Universiteit van Harvard. In die Jaren na de eerste wereldoorlog was Europa nog het dorado van de natuurwetenschappen. Oppenheimer deed wat zovele fysici uit het Amerika van die tijd deden hij stak de oceaan over om zijn studie af te ronden bij de coryfeeën van de wetenschap aan de oude Eu ropese universiteiten, in Cambridge in Engeland, in het Duitse Göttin- op een moment, dat Japan toch al bereid scheen, het hoofd in de schoot te leggen. De bom is hierdoor niet alleen de laatste klap in de hete oor- jong j log geworden, maar ook de eerste In de koude tussen de voormalige bond genoten Amerika en Rusland. In de ze hele ontwikkeling lag de oorzaak van de groeiende twijfel der geleer den, of hun werk wel verantwoord was geweest. Waterstofbom Ook Oppenheimer twijfelde, doch hij nam niet als anderen een duide lijk standpunt in. Diezelfde twee slachtigheid toonde hij enige jaren later toen onder druk v. d. Rusische gen hü het vermaarde natuurkundige centrum van Leiden bij De Haas en Ehrenfest en in Zürich bij Einstein. Terug in de Nieuwe Wereld werd hij docent aan de Universiteit van Californië in Berkeley nabij San Francisco. Twee factoren In de jaren van het opkomende nationaal-socialise, dat hfj als mens en jood verafschuwde, deden zich twee ontwikkelingen voor die bepa lend zouden worden voor zijn ver dere leven, zijn latere roem en zijn vernedering. In de eerste plaats doemde de mogelijkheid op van atoomsplitsing en eigenlijk direct daarna al het denkbeeld van de atoombom. De tweede ontwikkeling lag op maatschappelijk terrein. Ver moedelijk mede als reactie op de ge beurtenissen in Duitsland kreeg hij meer en meer sympathie voor ultra linkse politieke stromingen en bond hij vriendschapsbanden aan met echte en krypto-communisten. Zijn echtgenote was eerder getrouwd ge weest met een arts, die in de Spaan se burgeroorlog tegen Franco's fas cisten streed. Hoogste leiding Van stonde af aan heeft Oppen heimer zich diepgaand met het pro bleem van de atoombom bezig ge houden, niet in de eerste plaats uit het oogmerk een verschrikkelijk wa pen te scheppen, maar omdat het ging om een wetenschappelijk fas cinerende uitdaging. Mede op grond van zijn reeds duidelijk aan de dag getreden organisatietalenten werd hem in 1942 de kans van zijn leven geboden, toen hij benoemd werd tot wetenschappelijk directeur van het nieuw te bouwen centrale kernbom- laboratorium in Los Alamos in Nieuw Mexico. Oppenheimer leidde deze gigantische wetenschappelijke en technische onderneming met grote vaardigheid, vernuft en door zettingsvermogen ondanks eindeloze organisatorische moeilijkheden, in triges, conflicten tussen prin cipiële vrijheid van wetenschap en militaire eisen van geheimhouding en knellende veiligheidsmaatregelen, ondanks ook psychische spanningen en gewetensconflicten bij alle mede werkers, die wisten waarom het ging. In die jaren trachtte Oppenheimer zich weer los te weken van zijn con tacten met links-georien teerden uit de overweging, dat de belangen van zijn vaderland in die jaren voor al les gingen. Geheel geslaagd is hij in deze bevrijding van zijn verleden nimmer. Hij heeft nooit een van zijn vroegere relaties verraden, maar in één enkel geval heeft hen toch een zeer kwalijke rol gespeeld tegenover een relatie, die hij valselijk bloot stelde aan verdenkingen van de zij de van de Amerikaanse veiligheids diensten. Deze affaire was overigens tekenend voor de sfeer van intriges, van verdenkingen, van geheimzin nigheid en van psychische spanning en onzekerheid, waarmee het gehele atoombomproject omgeven was. Die spanning zou tot ontlading komen, toen het werk was voltooid. laude promoveer- atoombom en verdere onderzoekin gen de vraag gesteld werd, of Ame rika moest overgaan tot ontwikke ling van de nog veel afschuwelijker waterstofbom. Oppenheimer voelde daar niet veel voor maar sprak zich niet krachtig uit. Wel vertraagde hij voortduren d de beslissing en in leidende onderzoekingen, zozeer zelfs dat tenslotte aan zijn collega en ri vaal dr. Edward Teller de opdracht gegeven werd het superwapen te ontwikkelen. En toch heeft Oppen heimer ook daaraan tenslotte, zij het niet van harte, meegewerkt. Vernedering I Inmiddels was de heksenjacht op communisten in Amerika goed op dreef gekomen, mede al gevolg van het atoomverraad van de eerste atoombom. De antecedenten van al le atoomgeleerden, die toegang tot de diepste geheimen hadden, werden opnieuw onder de loep genomen, ook die van Oppenheimer. Men stuitte weer op zijn vroegere linkse relaties, die indertijd niet ge vaarlijk en later zelfs verbro ken schenen. Dit verleden, gekoppeld aan de kennelijke tegenzin om Ame rika de waterstofbom te geven ook toen vermoed werd dat Rusland dit wapen ontwikkelde, leidde er toe dat Oppenheimer in 1954 afgezet werd als voorzitter van de Amerikaanse Twijfel Toen de eerste bom In Nieuw Mexico was beproefd, rees bij de scheppers van het monsterwapen de twijfel, of het gebruik van de bom menselijkerwijs wel verantwoord was, dat de ontwikkeling ter hand was genomen op grond van het ver keerde vermoeden, dat Duitse na tuurkundigen bezig waren Hit- Ier aan het afschuwelijke wapen te commLssIe 1 atoomenergie en ult- ran alle geheime gege- Deze indertijd door president Ei senhower genomen opzienbarende en wereld schokkende beslissing be- Man mishandelt vrouw en dochter (Van onze Roermondse correspondent) Na een eenvoudige woordenwisse ling heeft een 43-jarige mijnwerker- machinist in zijn woning aan de Willemstraat in Amstenrade (Limb.) een aanslag gepleegd op het leven van zijn 42-jarige vrouw en een 19- jarige dochter. Beiden zijn daarbij ernstig gewond in een ziekenhuis in Heerlen opgenomen. Gisteravond waren zij buiten levensgevaar. De man heeft na de aanslag eerst ge probeerd brand te stichten in de woning, daarna heeft hij zich op de zolder van het leven beroofd. Het familiedrama speelde zich af in de nacht van vrijdag op zater dag. De man had een paar uur met zijn vrouw naar de t.v. gekeken. In de voornacht kreeg hij met zijn vrouw ruzie, die zo hoog oplaaide, dat de man In dolle drift naar een moker greep en zijn vrouw daarmee tegen het hoofd sloeg. Op het lawaai kwam de 19-jarige Els de oudste van 9 kinderen naar beneden. Toen ze haar moeder wilde helpen, beukte de man opnieuw met de ha mer op zijn vrouw en dochter in. Beiden liepen letsels aan het hoofd op en bleven bewusteloos achter toen de man het huis uit vluchtte. Korte tUd later is hij daar terug gekeerd. Hij probeerde in de keuken brand te stichten. Die brand werd door de buren ontdekt. Nog voordat de politie en brandweer ter plaatse waren, hadden zij de brand al ge blust. Toen pas ontdekten zij in de huiskamer de beide slachtoffers. La ter vond de politie op de zolder het stoffelijk overschot van de man. De acht kinderen, die op de eerste ver dieping sliepen, hadden niets van het drama gemerkt. tekende voor Oppenheimer een die pe vernedering. Hjj stond voor de keus zonder meer vrijwillig af te tre den, of een verhoor te ondergaan. Hij koos het laatste. Hij gaf zijn vroe gere relaties volmondig toe, hij be aamde zijn aarzeling omtrent de wa terstofbom, maar hij verzekerde, niet uit anti-Amerikaanse maar uit morele overwegingen gehandeld te hebben en niets te hebben gedaan of nagelaten, wat de veiligheid van de VS ook maar enigszins zou kun nen bedreigen. Niemand heeft Op penheimer dan ook ooit van verraad in enigerlei vorm beschuldigd en van verraad is ook zeker nooit sprake ge weest. Niettemin voelde Oppenhei mer het terecht als een zeer ernsti ge krenking, dat men toch zijn in tegriteit in twijfel durfde trekken. Rehabiltatie ten halve Dit hem aangedane onrecht is nooit geheel goedgemaakt. Toen hij In 1963 uit handen van president Johnson de Fermi-prfjg kreeg voor .uitzonderlijke verdiensten', werd dit opgevat als een rehabilita tie maar deze is nooit volledig ge weest, want de toegang tot atoomge heimen is hem tot zijn dood ontzegd gebleven. 150-165, Winter Gold 135-150, Pax 160- 225-275, Olaf Golden Harvt 200-230, Narcl 150-175, Prominence Carlton 90-100, cinten Gemengi eHya- i-225, Golden Yellow per bos; Am. Witte Sim 30-40, Rode Sim 28- Sim 32-42, Carry Sim 30-35. Crowlv kist) renkool 7-1 kg- BARNEVELD, 20 febri kalverenmarkt handel slepend. PrlJ: Na zijn degradatie werkte Oppen heimer als hoogleraar aan het In- bruarl Groenteveiling stitute for Advanced Studies te Prin- ceton. Hij legde zich voorts toe op een studie van de betekenis van de wetenschappen voor het leven van de mens, zowel historisch als filoso fisch bezien. Het. is nog niet bekend, of hij hierover ook nog niet uitge geven beschouwingen op schrift heeft gesteld. Ongetwijfeld heeft hij zich in deze studies ook bezig gehouden met de thans meer dan ooit klem mende vraag, in hoeverre de we tenschappelijke onderzoeker moreel verantwoord is zijn arbeid voort te zetten wanneer blijkt, dat de vruch ten daarvan ten kwade gebruikt zul- j markt len worden. Het is deze vraag ge- koelen weest, waarover zovele natuurkundi C1> gen mèt Oppenheimer gestruikeld 1370-385^325-350!' stieren zijn en die heeft bijgedragen tot het kwal. 405-455. worstkoeien vernederende lot van deze briljante i 315-340. Niar-ktoverziclit fysicus. ^.^F/tfsVe In het midden van de week zorgde België en West-Duitsland. Volgens de een aantal spannen uit Texel voor I gegevens van de Dienst Nederlandse een redelijke aanvoer van verse ha- j Haringcontrole bedroeg de uitvoer ring. Hoewel deze haring niet groot in de week van 6 t.m. 11 februari was. Vond ze toch nog een goede af- vanuit Katwijk 1655 vaten (van 100 trek bij de verwerkende industrieën, Vlaardingen 894 vtn en IJmuiden dit nihil. Totaal 4032 vtn (v.j. 4986 vtn). Amaryllis 25-30 per kelk. soort haring liep van f22 tot f27 De export van gerookte haring KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 fe P" kist. Eveneens vond nog import der rijkscertificaat bedroeg 45.915 kg (p- plaats van koopharing uit Schotland, nette (v.j. 23.564 kg makreel is nog gering. De aanvoer 119.000 6,30, Al 4,50-6.00, A2 h«ft rUet,V veel "uT be tekenen" Zo"'a- eeschiedde in kle'ne kls,ies' d,e ge" neett niet vee te betekenen lo wer middeld f25 opbrachten. De export den in de week van 4 t.m. 11 februari va nverse haring had weinig te bete- in Vlaardingen 68 kantjes harmg1 aangevoerd, de overige plaatsen had- je kwal."3,60-1 den geen aanvoer. In de overeen- "'20' 2e k^al' 3-30"3155' 3 kwal. 2,90- J komstige week van vorig jaar was de 1 aanvoer veel groter en bedroeg 3958 BARNEVELE», 20 februari Coöp. j ka. kenen. per 100 1 10.50-10.75, ïrveiling „Ede" stuks, handel matig. Prljzei 11 februari '53 gram 11.68, 60/ 1-12.26, ö'S/öö gr 12,65-12,93. Vaticaan en Polen ROTTERDAM, 20 februa: onderhandelaar Agostino Casaroli. die zoals koeiei koeien korter, Rusland is misschien van al de Europese visserijlanden de staat die zich het meest bekommert om de uit breiding van zijn visserij-industrie. Kosten noch moeiten worden ge spaard om dit doel te bereiken. Ook aan de opleiding van vissers wordt de grootst mogelijke zorg besteed. De Russische vissersvloot is een dienst, zoals het leger of de zeevaart, met precies dezelfde discipline en orga nisatie, voorts een eigen ministerieel departemen in Moskou, namelijk een visserij admiraliteit. De vissersvloot van dit land kan in 4 groepen worden verdeeld: de vloot voor de gebieden bij Amerika, de Noordzeevloot, de Atlantische vloot en de vloot, die de visserij uitoefent nabij de Westkust van Afrika. De Noordzeevloot en de Atlantische vloot oefenen in hoofdzaak de ha ringvisserij uit in de noordelijke Noordzee en de gebieden tussen de Faröer eilanden en IJsland. Ook vis sen zij vaak in de zuidelijke Noord- De commandant van ieder van deze vloten is een officier-visser en tevens politiek commissaris. Op operationeel administratief en politiek vlak heeft hy het bevel over zijn vloot, die hem een absolute controle toelaat. Opdracht Russische De bemanningen van de schepen komen overal uit Rusland vandaan, sommigen zelfs duizenden kilometers uit het binnenland. De kapiteins en hun officieren zijn zeer bekwame zeelui, die een uitstekende opleiding j 17 hebben genoten. De bevelvoerders worden betaald op basis van een pre mie op de vangsten, hetgeen een uit gesproken wedijver en discussies ver oorzaakt als een bepaalde kapitein van oordeel is, dat zijn vaartuig min der goede visgronden werden toege wezen. De kapiteins hebben tevens een aandeel van 5% in de winst van het vaartuig. Vandaar het grote verlan gen om de vangsten in Nigeria te verkopen. De opbrengst wordt dan onmiddellijk geïnvesteerd in aanko pen ten voordele van de familie. Zo als in alle Russische diensten heerst er ook tussen de officieren en de on dergeschikte bemanningsleden een zekere afstand. Iedere treiler heeft ongeveer 70 be manningsleden aan boord, waaronder i. De vrouwen worden te werkgesteld als kokkinnen en opdien- sters, terwijl zij ook deelnemen aan het ledigen van de vangsten. Geval len waarbij een vrouw het bevel over een treiler voert zijn zelfs bekend. Op de meeste vaartuigen is een goed uitgeruste bibliotheek, terwijl voor andere recreatie wordt gezorgd. Ook wordt speciale aandacht geschonken aan de communicatie tussen beman ning en familie. Op geregelde tijden mogen de bemanningsleden radiotele grammen naar hun families verzen den. Vanaf 31 mei 1966 t.i 1967 bedroeg de totale Scheveningen 157.473 ka (v.j. 203676 ka), in Katwijk 97.306 ka (v.j. 110.936 De Vaticaanse ka» in Vlaardingen 66.596 ka (v.j. mgr Agostino 72.855 ka> en in IJmuiden 12.931 ka (v.j. 7331 ka». Totaal 343.306 ka (v.j Ireeds gemeld in Polen vertoeft, zal 394.848 ka). daar verscheidene weken blijven De uitvoer van het gezouten pro- kathoiieke opinie door en door - hoofdzaak tot 1 te peilen, aldus is van gezaghebben de kerkelijke zijde in Warschau ge zegd. Hij heeft geen formele contac ten met de Poolse regering behal ve eventuele beleefdheidsbezoeken op zijn programma staan. Er zijn geen onderhandelingen met de Pool se regering voorzien. Ofschoon de Poolse autoriteiten op positieve wij ze hadden gereageerd op het verzoek van het Vaticaan om faciliteiten voor de reis van mgr. Casaroli. Mgr. Casaroli zei voor enkele kor te pexioden naar Rome te zullen te rugkeren, teneinde aandacht te schenken aan zijn routinewerkzaam- heden als onder-secretaris voor lui tengewone zaken van het Vaticaan spreken De Duitse verre visserij is het nieu we jaar begonnen met een vloot van 153 schepen, twee minder dan waar mee 1966 begon. In 1965 waren het 146 eenheden. Onder deze 153 schepen zijn 52 hek- treilers. Dit type is nog steeds 0vel de gehele linie in opmars. Over één kant vissende treilers worden in Duitsland niet meer gebouwd. Van de Duitse vloot zijn 38 treilers uitgerust met diepvriesimtaHaties. Z» ^/'afhangen van de beperkte tijd, ,a maar verwacht wordt dat sprekken zullen zijn met pro- munistische r. katholieken, echter De vraag met kunnen als diepgevror Zeventien treilers va ren als volledige diepvriezers. Zij pro duceren uitsluitend diepgevroren vis. Maar ook de aanvoer van verse vis houdt bij de Duitse vissersvloot de volle belangstelling. Nog altijd over treft het aantal schepen voor de ver re visserij dat van de drijvende „vis- fabrieken". Deze tweezijdige belang stelling komt ook in het nieuwbouw- programma tot uitdrukking. Moderne schepen voor de verre visserij berei ken bij hun activiteiten goede resul taten. Omtrent een mogelijk bezoek de Paus, door de Poolse president, Edward Ochab die in het komende voorjaar in Italië wordt vernacht, is van Poolse zijde nog niets bekend ge worden. Evenmin werd iets bekend o\ vraag of mgr. Casaroli ook Moskou zal bezoeken. KILO VLEESKRABJES 1.98 In alle TEEKENS winkels. AANGEBODEN: fraaie 3-KAMERFLAT, lage huur, goede diJ>dirth"tnim"iBUri«n'Tnh'M^öu "^RAAGD: 3-kamerflat, lilt ot le etaee. Leiden of omge- worden uitgewerkt zijn vaak verba- I vmg* zingwekkend. Zo kreeg onlangs een j Correspondentie: Hoge Rijndijk 17, Leiden, telefoon 25886. schipper opdracht een gebied te be- vissen van 8 bij 250 meter. Ook al heeft hij hier tegen argumenten, het i gebeurt. Het is dan ook deze con- trole en deze operationeele tucht, ge- voeld door een overvloed aan inlich tingen, die de enorme vangsten mo- I gelijk maken en die de Zuid-Afri- kaanse vissers de haren ten berge doen wijzen. Op het admiraalschip beschikt de commandant over een centraal ope- ratieplan, met gegevens die bij voor beeld. voor wat de Zuidafrikaanse gronden betreft, teruglopen tot 1960. Zo kan hij bijv. zeggen: „In een be paalde periode in 1963, bij deze of die weersomstandigheden bevond de vis zich in dat gebied op een diepte van 150 meter". Hij kan hierdoor zijn vloot Instellen op deze gegevens. Het visserij vakblad „South African j Shipping News and Fishing Industry j Review", dat deze gegevens publi ceerde, voegt hier nog aan toe, dat de j Russische vloot voor de visserij in de 1 Westafrikaanse wateren over het al- gemeen bestaat uit 30 tot 50 hektrei- lers met een tonnage van rond de 2500 ton. Een groot deel van deze vloot werd gebouwd op Oostduitse scheepswer ven. Deze eenheden worden bijge staan door grote transportschepen, die behalve voor transport ook dienst doen voor de bevoorrading. Deze schepen zijn tevens voorzien van werkplaatsen voor herstel van even tueel opgelopen defecten aan schip, motor of instrumenten. Technische leiding De technische leiding van de vloot is onderverdeeld over de verschillende vaartuigen. Er is een hoofdingenieur met verscheidene andere officier- werktuigkundigen, een aantal inge nieurs In de elektriciteit, duikers, etc. Over het algemeen staan drie dokto ren ter beschikking van de vloot, waarvan één vrouwelilke arts. Het merendeel van de vloot voor Westafrikaanse gebieden is gevestigd in de havens van de Zwarte Zee, dit j neemt niet weg, dat er ook schepen J zjjn in de Baltische Zee thuisho ren. Men heeft geen zekerheid hoe lang zo'n reis duurt, maar over het algemeen vist men vier maanden. Re- kening houdende met de heen- en terugreis, het oponthoud in de Weet- afrikaanse havens of andere belem meringen wordt algemeen aangeno men, dat iedere reis circa 6 maanden duurt. Een vooruit geschoven basis van de vloot werd ingericht in Nige- Schriftelijke sollicitaties Leiden (postbus 54). Op de afdeling corresp dentie van de N.V. Leid Dagblad is plaats Bij voorkeur in het van U.L.O. of gelijkwaai diploma. Leeftijd ca. 20 Js adres: Witte Singel

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4