SP -.-"■SSW5F van T egenstander s Mao boeken succes W erkmans W ilskracht' 'speelt op hoog niveau VANAVOND Stadsgehoorzaal Leiden Witte fietsenplan zeer aantrekkelijk ï6Jm26febmari personenauto berichten uit Kood-Lhma Carl voor Schulze geboeid Leidenaar (16) redt kind uit vuurzee speelde publiek LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 een drukte over het 65-jarig bestaan Een avond muziek onder W. R. G. Blom is een avond, waar men gretig ||tan te voren naar uitziet. Want Blom „iemand" en „Werkmans Wils- iroiracht" wordt onder zijn directie lot een afdruk van zijn (geestelijke) wil. W.W.'s concerten bewegen zich hoog vlak en de stedelijke nuziekschool helpt er soms 'n hand- aan mee. Er lopen draden tussen die twee. Blom bouwt zijn vertolkin- fen op met drie hoofdgegevens: ctheid, klankbegrip en onafhan kelijkheid van denken, kiezen en >nd methodisch doen. Hij bespeelt daar mee zowel de mens als de muzikant. 'nt Hij verlangt de volle inzet en hij ver krijgt die. Het eerste programmapunt illus treerde daar wat van: Fanfare uit m<1 rurmmusik (anno 1613) ln de pre- lentatie van de 70-jarige componist ij Karl Marx. Hier stond geen orkest het toneel, maar slechts een ko oriper-septet om een volledig contra- puntisch examenstuk te presteren, met de taak in de zelfstandige loop pan met elkander wrijvende stemmen tonder verwarring en met doorzich- resultaat stand te houden. Dit ge- jhiedde en dit tekende de muzikale riraties van de dirigent. Op zijn programma misten men iet type commerciële componist. Ook lijn componisten krijgen een eis ge- m steldgeestesdistinctie. En zo ston den voor de pauze tussen twee, ook q_] kl selecte marsen. Zehle en Javalayes ADVERTENTIE GROTE KLIMOPAVOND IN met o.a. Willy en Willeke, Cees de Lange, De Spelbrekers e.v.a. Kaarten voor Klimopklanten tegen inlevering van 3 volle ze gelboekjes aan de zaal. Resterende kaarten f 3,- contant. Kaartverkoop van 15 tot 16 uur en van 19 tot 20 uur. Uitbreiding N.Z.H. rondritten De rondrittenactiviteit van de NZH KV in het komende seizoen een langrijke uitbreiding ondergaan. Ten gerieve van de Leidenaars en de bad- isten in Katwijk, Noordwijk Noordwijkerhout zullen niet minder lan drie gevarieerde rondritprogram - a's worden geboden. A. Een rondrit Leiden en omgeving net bezoek aan de bloemenveiling JfPlora en een Rijnsburgse kwekerij; Een rondrit van Leiden, Kat wijk, Noordwij k en Noordwij kërhout r de Kennemerduinen, IJmuiden Linnaeushof mi c. Een rondrit van Leiden, Kat wijk, Noord wijk en Noordwijkerhout naar Den Haag en Scheveningen met 2 bezoek aan het landgoed Duivenvoor de onder Voorschoten. Al deze rondritten worden in nauw* samenwerking met de WV's van Lei. den i de drie suites, die de kenner alles dui delijk maekn: 3 Parades van Koos v. d. Griend, drie delen uit een Sui te frangaise van Darius Milhaud en een „Kleine Suite voor Harmonie-Or kest" van F. H. Schorer. Geestelijk verfijnde, oorspronkelijke muziek van voorname karakters dus. De moeilijkheidsgraad scheen niets te belemmeren. W.W. speelde het he le programma voor en na de rust (dertien nummers) op gelijkblijvend niveau in 'n klankbeeld en in klank verhoudingen tenaanzien de kwalificaties gedistingeerd de smaak onafgebroken bleven. Van de stukken na de pauze die nen ons de componistische mérites een „Lullaby of Birdland" van For- ster en Shearing, Madeira van Maxi- miano de Sousa en Maracaibo van Morrissey naar voren te worden ge haald: vondsten. Ja. een orkest dat zulke voor beroepskrachten ontwor pen structuren zo moeiteloos reali seert ln zulk een onberispelijk klank - gewaad, moet weinig tijd hebben ver morst in het voorafgegane jaar. W.W. is een orkest geworden, dat ons land in de vreemde kan representeren. Het publiek dwong toegiften af. Op verzoek van burgemeester v. d. Wille. gen werd het o.a. een mars van de erevoorzitter J. Bij (en door deze zelf gedirigeerd), de mars destijds door de heer Bij aan het gemeente bestuur aangeboden. De voorzitter maakte geen drukte over het 65-jarig bestaan: 75 jaar. dat leek hem nog wel wat en dan: „W.W. zal wel zien". Accordeon Aangezien de Leidenaar Henny Lan- geveld het wereldkampioenschap so lo-accordeon behaalde, was de ge dachte opgekomen hem als solo-me dewerker uit te nodigen. Aldus hoor de men Weber's Konzertstück g moll op. 79 (in Langeveld's arrangement) en balletmuziek uit de Urendans van Ponchielli. Blom en Langeveld bleken nu tegengestelder: de dirigent, die nergens in klankuitersten denkt, de accordeonnist, die er bij voorkeur mee werkt, wat uiterlijk en effecten bevorderend. De techniek van deze watervlugge solist is een verbluffen de, zo overrompelend dat zelfs de muzikale mededelingen er haast door verdwenen. Om verkeer te helpen De Kon. Ver. van Transportondernemingen houdt morgen in het nieuwe Amsterdamse R.A.I.-gebouw een congres met als thema „Mobiliteit in gevaar''. Prof. dr. Sj. Groenman, die één van de inleiders is, publiceert in het vandaag versche nen maandblad van de N.Z.H. reeds enige van zijn conclusies. Prof. Groenman ziet de toekomst zo, dat er elke dag een massale toe stroming zal plaatsvinden naar de stad, die aan de rand ervan wordt opgevangen in zeer uitgestrekte par keerterreinen. Aldaar is dan het beginpunt van frequente en snelle busverbindingen naar het hart van de stad met een zeer beperkt aantal of eventueel in het geheel geen tussenliggende stop plaatsen. Op de aan de rand van de stad gelegen parkeerterreinen bevin den zich ook taxistandplaatsen. Men kan ook lopen van de par keerplaatsen en ten slotte zouden er zeer veel fietsen ter beschikking moe ten staan. „Het rijden in de stad zou voors hands vrijgelaten kunnen worden. Het parkeren echter zou in principe over al verboden moeten zijn, met enkele uitzonderingen zoals een vergunning voor laden en lossen van vrachtauto's artsen, die patiënten bezoe ken". Fietsendienst Ten slotte zegt prof. Groenman dat de uitvoering van een witte fiet senplan, waarover in provokringen veel te doen is geweest, hem alleszins aanbevelenswaardig lijkt. „Men kan zich dit zo denken, dat er een stedelijke fietsendienst wordt N.Z.H. -ers krijgen waardevast pensioen Het bestuur van de Pensioenstich ting Transport, waarvan de directeur de NZH, de heer N. Hortensius, voorzitter is. heeft besloten tot een verbetering van de pensioen-uitke ringen. Voor de tot en met 1965 gepensio neerden is deze verhoging met in gang van 1 januari reeds werkelijk- geworden; voor degenen die la ter gepensioneerd zijn of het in de toekomst worden is het besluit van de Pensioenstichting Transport voor in principiële betekenis omdait hierdoor, indien de middelen het toe laten, de NZH-pensioenen een zekere waardevastheid wordt gegeven. Materieel komt het erop neer dat met ingang van 1 januari jl. op het door de Stichting toegekende ouder domspensioen een toeslag wordt ver leend van drie procent voor elk vol dat verstreken is sinds de dag waarop men, wegens het bereiken van 65-jarige leeftijd, gepensioneerd werd. Die toeslag wordt als „rente- op-rente" berekend, zodat iemand die twee volle Jaren gepensioneerd is, niet zes procent, maar 6.09% meer ont vangt. hetgeen bij drie jaar pensioen al 9,27 bij vier jaar 12,55 bij vjjf jaar 15,93 bij zes jaar 19,41 bij ïeven jaar 22.99 wordt, enzovoort. ^Iemand die in 1952 werd gepensio neerd krijgt er meer dan de helft bij. namelijk 51,26%. Mensen die in 1946 of eerder werden gepensioneerd ont vangen voortaan 80,61 meer. Dat is het maximum, want verder dan 1946 wordt niet teruggerekend. Ook voor de weduwen wordt de toeslag berekend van het moment af dat hun overleden echtgenoot de NZH met ouderdomspensioen verliet. Rembrandt- lyceum gaf beatfeest De leerlingenvereniging van het Rembrandtlyceum hield zaterdag in de grote zaal van „De Burcht" een beatavond onder het motto „Carna- by Street". De beat werd gebracht door de Leidse groep „Total loss", een nog niet erg bekende maar veel belovende groep, die veel succes had. Aan de oproep om te komen in de stijl van Carnaby Street werd echter riet veel gehoor gegeven, hoewel verschillende hyper minirokjes broeken werden gesignaleerd, deed echter niet af aan de feest vreugde, want na afloop ging ieder een moe gedanst, maar tevreden naai huis. Woningonderzoek in Leiden In Leiden zal in opdracht van B en W. een onderzoek worden inge steld naar leegstaande koopwonin gen. Onder de thans reeds een tijc leegstaande flats behoren o.m. 2( glats voor alleenstaanden aan dt Churchillln. (koopsom plm. f60.000) Het flatgebouw is in augustus jJ. ge reed gekomen. Van de 126 woningen woningen waren er op dat moment 82 verkocht. De gemeente Leiden, die zich garant heeft gesteld voor de betaling van de helft van een even tueel exploitaiteverlies voor een pe riode van 3 jaar na de totstandko ming van de bouw, zal tlians aan de Coöperatieve Woon vereniging voor alleenstaanden .Rijnland" over 1966 een garantie van f 3925 moeten be talen en over 1967 een bedrag van maximaal f 6275. Zoals bekend zal de De gemeente zou een deel daarvan in de tegenwoordige fietseneige- lars kunnen overnemen volgens een vergoedingsregeling. De stedelijke fietsen zouden inderdaad wit geschil derd moeten zijn en alleen mogen worden gebruikt binnen een nauw keurig aangegeven zone. Deze fietsen zouden op een aantal erzamelplaatsen aan het begin van de dag aanwezig moeten zijn onder r op de parkeerplaatsen aan de rand van de stad. Het gebruik van de fietsen zou kosteloos moeten zijn. en gemeentelijke dienst zou moe ten zorgen voor onderhoud en Juiste distributie Cs avonds verza len en 'er depots verspreiden). Hij besluit: „Ik heb bewondering •or die Haagse wethouder, zelf overtuigd wandelaar, die, hoewel be last met verkeersproblemen, van me ning was, dat de zaak maar in de soep moest lopen. Daarmee wordt in derdaad een gezonde basis gelegd een nieuwe aanpak. Uiteraard meer dan een basis. Nu ons elke dag wordt gedemonstreerd dat het verkeer in de stadscentr pen is, wordt het de hoogste tijd met een nieuwe aanpak te begin- ADVERTENTIE geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegangf3.- ADVERTENTTE IW»1' mantel neet ï»et 1 Motorrijder bij Nog steeds tegenstrijdige botsing gewond n Op de Hoge Rijndijk in Leiden hac' utardagochtend omstreeks kwart 'er tien een botsing plaats tussen ;n 20-jarige motorrijder en een per sonenauto. Het ongeluk ontstond op het moment, dat de bestuurder van de personenauto een uitrit verliet, waarbij hij geen voorrang aan de motorrijder zou hebben verleend. De motorrijder kreeg een hersenschud ding. Hij weid door de E.HD. naar ziekenhuis vervoerd. De auto en de motorfiets werden aanzienlijk be- Kleuter glijdt van brug, vlak voor een auto Een 4-jarig Leidenaartje liep inwen dige kneuzingen en een lichte her senschudding op, toen hU zater dagmiddag omstreeks kwart over vier de voetbrug bij de Jan van Goyenkade afgleed en vlak voor een voorbijkomende auto viel. Het ventje is door de E.H.D. naar een ziekenhuis overgebracht. Affaire-CIA Kamerlid (PSP) wil onderzoek Het Tweede Kamerlid Slotemaker de Bruine (PSP) heeft de minister president gevraagd een onderzoek te doen instellen naar de penetratie van de Amerikaanse geheime dienst CIA in studentenorganisaties in Leiden of elders ln ons land. BBSS asüssa Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Duitse taal- en letter kunde de heer D. C. N. Vos (Den Haag)kandidaats Arabische en Turkse taal- en letterkunde de heer M. H. Ousters (Heer)doctoraal al gemene taalwetenschap de heer P Hendrik (Den Haag)doctoraal II geneeskunde de heren C. TL. Kooh (Leiden) en H. A. M. M. Meyer (Lei den) semi-arts mej. M. V. G. Kagie (Leiden), mevr. A. A. Statema-von Ronnen (Rijswijk Z.-H.) en de he ren R. Fast (Den Haag) en B. S. Wiemer (Den Haag)artsexamen mevr. S. van Dam-Horowitz (Lei den), mevr: A. M. N. Ketting-van Oudenhoven (Den Haag) en mej. P. Th. A. v. d. Stap (Voorburg). Mao Tse-toeng kan elk ogenblik van het toneel verdwijnen. Misschien is hij krankzinnig, aldus dr. L. la Dany, hoofdredacteur van „China News Analysis" in een vraaggesprek met U.S. News and World Report. China zou, volgens de Amerikaanse China-kenner, op de rand van een economische anarchie staan. De maoïsten zouden zelfs in de westelijke gebieden geen heer en meester van de toestand zijn. „Indien zij vasthouden aan het huidige beleid, zal hun macht tot de steden beperkt blijven". De correspondent van het Japanse blad Nihon Keizai citeert een muur krant in Peking, volgens welke pre sident Lioe Sjao-tsji en de secreta ris-generaal van de partij Teng Hsiao-ping al hun functies hebben verloren. Dit is de tweede maal, dat gemeld wordt, dat beiden van hun posten zijn ontheven. Ook op 6 fe bruari was dit het geval. Zoals be kend worden Lioe en Teng als de belangrijkste tegenstanders van Mao beschouwd. Op het Tien An-men- plein in Peking hebben tiendui zenden revolutionairen rebellen giste ren een betoging gehouden, die ge richt was tegen de voormalige pro- pagandachef van het centraal comi té der communistische partij, Tao Tsjoe, en anderen die zich verzetten tegen de hoogste partijleiding. Hoe verward de toestand in Rood- China is, blijkt uit de volgende be richten. die wfjzen op tegenslagen voor Mao Tse-toeng. Zo meldt Radio-Moskou, dat te genstanders van Mao Tse-toeng zich na bloedige botsingen „bijna van de gehele macht" over Binnen-Mongo- lië hebben meester gemaakt. De Ro de Garde zou er niet in geslaagd zijn zich meester te maken van de Folk Beat 14 De jazzavond, die de Leidse Jazz Society Folk Beat 14, zaterdag in de hockeykantine van het sport park Roomburg hield, is één van de meest geslaagde van dit seizoen ge worden. Het Amsterdamse kwartet o.l.v. vibrafonlst Carl Schulze speel de in de goed bezette zaal met een dit keer opmerkelijk geïnteresseerd Brand in Pasteurstraat men over het uitkeren van deze be dragen. Voorts zal een kwaliteitsonderzoek worden ingesteld naar de bestaande bebouwing in voor sanering in aan merking komende stadsdelen. het mlddemach- pubiiek tot ver telijk uur door. Carl Schulze werd terzijde ge staan door Ferdinand Povel (alt/ tenorsax), Arend Neyenhuis (bas) en Martin van Duinhoven (drums). Van dit viertal staken Schulze zelf en drummer Van Duin hoven ver boven hun medespelers uit. Dat werd reeds in de eerste se rie nummers duidelijk, toen Carl Schulze in „A love supreme" (van John Coltrane) een bijzonder fijne solo liet horen en Martin van Duin hoven even later („Satin' Doll" van Duke Ellington) hetzelfde deed. De eerste reeks werd afgesloten met „On green dolphin street", waarin Fer dinand Povel zijn tenorsolo in een exotisch ritme zag overgenomen door Schulze en Van Duinhoven. Naarmate de avond vorderde en de Amsterdamse formatie er steeds meer zin in ging krijgen, verander de het spel van Schulze c.s. enigs zins. Had men aanvankelijk nog eni ge concessies aan het publiek ge daan, later hoefde dat niet meer. Schulze ging zijn eigen weg en in de laatste nummers kwam dat overdui delijk naar voren. Vooral in enkele eigen composities en in „Well you needn't" (van Thelonius Monk) macht in de provincies SJantoeng en Szetsjoean. In deze streken hebben boeren zich aangesloten bij anti- maoïstische soldaten. In de omge ving van Dairen-Port Arthur zou het leger zich tegen de maoïsten hebben gekeerd en alle wegen, die naar de stad leiden, hebben afgesloten. Vol gens zegslieden van de natonaüs- tisch-Chinese inlichtingendienst zijn vorige week bij een gevecht in Szet sjoean tussen voor- en tegenstanders van Mao meer dan duizend perso nen gedood of gewond. Volgens uit Kanton aangekomen Chinese reizigers is men daar be gonnen voedsel te hamsteren en een campagne te voeren om de Rode Garde uit te hongeren. Westerse be zoekers hebben in de voornaamste wijken van de binnenstad welvoor ziene levensmiddelenwinkels gezien, die open zijn voor buitenlandse toe risten, maar volgens de Chinezen heerst in de buitenwijken van de stad levensmiddelenschaarste. Te genstanders van Mao gaan, naar verluidt, van huis tot huls om de be- :rs op te wekken, aan de Rode Garde van Mao voedsel te weigeren. Een aantal in Hongkong aangeko men Chinezen heeft gemeld, dat zij plakkaten hebben gezien, waarop de uithongeringscampagne werd aange prezen. Verscheidene zeiden, dat in bui tenwijken tegenstanders van Mao op luidsprekerwagens door de straten rijden en de bewoners openlijk tot het weigeren van voedsel aansporen. Een der ln Hongkong teruggekeer den zei: „De campagne heeft succes, omdat het volk van Kanton zijn vroegere vrees voor de Rode Garde goeddeels heeft verloren". Stakingen in de afgelegen provincies In de Japanse pers van vandaag worden in Peking aangeplakte muur kranten aangehaald volgens welke de ontsluiting van „afgelegen pro vincies" in China wordt bemoeilijkt doordat arbeiders in gToten getale het werk neerleggen, hiertoe aange spoord door „burgerlijke reactionai ren". De Chinese staatsraad heeft de arbeiders gelast, het werk te her vatten en „de culturele revolutie tot een goed einde te voeren". De Ja panse pers meent, dat met „afgele gen provincies" Slngkiang, Bin- nen-Mongolië en Joennan bedoeld worden. Aan de aanhangers van Mao Tse- toeng in de Oostchinese havenstad Tsingtao is officieel te kennen gege ven dat zij aan het werk moeten gaan in plaats van bijeenkomsten te houden. Het revolutionaire comité van deze stad zegt, dat het aantal deelnemers aan maoïstische parades moet worden beperkt en dat het aantal werkuren niet mag worden verminderd. Het pleitte voorts grotere zuinigheid, het niet-aan schaffen van nieuwe meubels, luid sprekers, radio's, schrijfmachines en camera's en een verbod op het pro duceren van nieuwe armbanden de Rode Garde. dit volgens het rapport gebeurd om dat de nieuwe aanhangers van Mao verschillende provincies, zoals Sjansi en Heiloengkiang gefaald hebben ln het vestigen van revolu tionair gezag en geneigd waren tot individualisme, bourgeois denken en anarchisme". Chinese minister van Vei ligheid, Hsieh Foe-sjlh, heeft gezegd, dat de „ware linkse revolutionairen" einde moeten maken aan de ar restaties in China. Dit was gisteren en muurkrant in Peking te le- Hsieh Foe-sjih, die volgens an dere muurkranten ook voorzitter is de „commune van Peking:", ver zet zich tegen willekeurige arresta ties door revolutionaire rebellenorga- ni sa ties. De minister spoort „de ware linkse revolutionairen "nog aan ,geen luid sprekers meer te gebruiken om hun tegenstanders uit te schelden". De 16-jarige Leidenaar P. Schlagweln heeft zaterdagmiddag door snel reageren een jongetje (10) uit een brandende woonkamer van een huis in de Pasteurstraat gered. Het jongetje speelde omstreeks drie uur ln de woonkamer van het ouder lijk huis met lucifers, waarbij enig plastic speelgoed vlam vatte. In een minimum van tijd breidde het vuur zich uit. De brand werd op dat ogen blik ontdekt door de jeugdige Schlagweln, die zonder te aarzelen het ruitje van de voordeur vernielde en het kind in veiligheid bracht. Daarna alar- needn't" (van rneionius Monk). It4i 1C4UC""C I hiërarchie v»n rnvpiann «»n w meerde hij de brandweer. De ouders van het geredde kind waren op het jDoor het onverwachte uitlopen van revolutionaire (pro-Mao) kaders be- J; t ...v,,,, f,63 moment dat de brand uitbrak niet thuis. Er onts'ond ln de woonkamer het optreden van het Carl Schulze hoorUjk moeten worden beschermd. nog -tccd:. geenvoorstell ernstige brandschade aan het meubilair, het plafond en de raamkozijnen, kwartet kwamen de jamsessions te Deze actie zou een scherpe omme- mogen bezoeken, die auwelTOe^ljfc Ommezwaai Voorzitter Mao zou de activiteiten van de Jeugdorganisaties beknot heb ben. Dit bericht wordt toegeschre ven aan de inlichtingendienst de Chinese nationalisten „achter de linie van de vijand". Het werd spreid door het officiële nationalis tische nieuwsagentschap Mao hebben gedecreteerd dat de nieuwe organisaties en nieuwe partijleden niet erkend moeten worden Huuradviescommissie Het secretariaat Huuradviescom missies in de ressorten Leiden en Al phen a. d. Rijn zal met ingang van 28 februari worden gevestigd in het pand Breestraat 91 te Leiden. In verband met de verhuizing en de daaraan verbonden werkzaamhe den aal het secretariaat van 23 tot met 28 februari gesloten zijn. De heer J. G. de Jong, wonende in de Groen est eeg te Lelden, heeft voor de tweede maal een prijs in een door Ford Nederland uitgeschreven ontwerpwedstrijd gewonnen. De prijs bestaat uit een tweedaagse vliegreis een buitenlandse fabriek van dit concern. De heer D. van der Kwaak (Lei den) is benoemd tot penningmeester van de landelijke Gastmann Wichers- stlchting, een lichaam, dat zich de zorg aantrekt van lepralljders uit Indonesië en de West. Gewichtheffen De L_A.C. De Spartaan organiseert hedenavond om 730 uur selectiewed strijden in haar clubgebouw Lange- brug. Zij zijn bedoeld als een voor bereiding voor de Nederlandse kam pioenschappen gewichtheffen op 25 en 26 februari in Raamsdonkveer, waarvoor De Spartaan de volgende deelnemers heeft ingeschreven: F. Marijt, A. Swagers, K. Brandt, A. de Bruin, S. Holswilder en J. v. Loon. BURGERLIJKE STAND LEIDEN M. T. F. Belt c dron; Leonard us Jacob, 2m var T. van der Meer en W. L van D voorde; Franclsca Geertrulda, J. W. Freken en L. van Dongei drlk Chrlstianus, zn van S. M. en J. G. van Tongeren. OVERLEDEN: Eeden, 34 Jaar. n o4jjb; Priesters mogen naar Engelse schouwburgen Een caconieke wet uit de I9de lull nuiuui w -uw. die het Engelse rJc. geestelijken geen officiële status mogen hebben schouwburg-voor - dat alle oorspronkelijke leidende bï?oek1en' 13 do0r d* 1 hiororrhio Engeland en Wales De bovenwoning kreeg aanzienlijke waterschade. vervallen. «aai betekenen. Waarschijnlijk Hjn of schandalen veroorzaken

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3