LEIDSCH DAGBLAD Arrestaties ophanden i in affaire-Kennedy? Informateur praat met alle fractievoorzitters JAMIN E9 N.v.v.d. Velde Citroën Washington sceptisch over onthulling uit New Orleans LOPPENHEIMER l OVERLEDEN Weerbericht Bombardement geen rem voor infiltratie Vuurgevecht in Djakarta Soekarno wil „nog eens nadenken over eisen van het leger Dpgericht 1 maart 1860 lirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 No. 32108 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 De officier van justitie in New Orleans, Jim Garrison, heeft laterdagavond meegedeeld dat arrestaties ophanden zijn in erband met de in november 1963 gepleegde moord op presi- ent Kennedy. Bij deze zaak waren „naast Lee Harvey Oswald nderen betrokken". De moord was het resultaat van een ew Orleans gesmeed komplot, zo zei Garrison. "Er bestaat een schijn van twijfel dat New Orleans een factor vormde voorbereidingen". Volgens Garrisons bewering werd de moordaanslag op de president beraamd in de zomer van 1963toen Oswald in New Orleans ivoonde en actief was in een organisatie „Fair play for Cuba". Garrison beweert dat er geen twijfel aan kan bestaan dat aanklachten tegen Oswalds mede- komplotteurs zullen worden in gediend en dat deze lieden ook zullen worden veroordeeld. Dat de zaak in New Orleans aanhangig kan worden gemaakt komt, om dat de staat Louisiana een wet heeft, die samenzivering verbiedt, aldus de officier van justitie. Aanklachten "ie verwachten lerder had hij op een pers- iferentie verklaard dat de mmissie-Warrendie door pre- lent Johnson met het officiële derzoek ivas belast, het bij het \keerde eind heeft gehad met \ar conclusie dat Oswald zelf- indig optrad. El Cubaan i 62-jarige leeftijd is in Prin- i in de VS ,waar hij de laat- twaalf jaar hoogleraar was. rieden prof. dr. J. Robert Oppen- er. Hij kreeg wereldvermaard- als leider van het team natuur- idigen en technici, dat de eerste ombom ontwierp. Na het einde de tweede wereldoorlog werd hij eerbewijzen overladen, doch la- volgde een diepe vernedering toen op gronden van natïortale veilig- m het kennisnemen van omgeheimen werd uitgesloten. Hij in 1963 slechts gedeeltelijk ..van vernedering gerehabiliteerd. Op ^ina 4 van dit blad schrijven wy roeriger over het merkwaardige n deze briljante fysicus. ADVERTENTIE HBi luid westelijke wind Öet KNMI in De Bilt verwacht van >r len tot morgenavond: vannacht >0|iar bewolkt met tijdelijke regen. rgen overdag een wisselende be- h'king met plaatselijk een bui. af tige tot krachtige, aan de kust pelijk harde zuidwestelijke wind verandering in tempera- (opgemaakt om 11.15 uur). 21 februari ion op: 7.45 uur; onder: 18.04 uur op: 13.20 uur: onder: 6.27 uur. ogwater te Katwijk te 12.34 uur ?water te 8.05 en 20 48 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's De „New York States Item", de krant die het eerst iets onthulde over Garrisons overtuigingen en on derzoekingen, heeft intussen ge meld dat een 26-jarige Cubaan, een zekere Miguel Torres, die nu in New Orleans in de gevangenis zit, bij het komplot betrokken zou zijn geweest. Torres zou in de zomer van 1963 niet meer dan een blok van Oswald af hebben gewoond in New Orleans. Het blad zegt verder dat de politie druk zoekt, onder andere in Miami, naar een „grote en gevaarlijke Cu baan", die samen met andere samen zweerders achter een groot aanplak bord zou hebben gezeten op de straat in Dallas, waar president Kennedy op 22 november 1963 werd vermoord. Deze Cubaan zou samen met Oswald 1963 pamfletten hebben verspreid >r de al genoemde „Fair play for Cuba"-organisatie. Enige leden van de commissie- Warren, die het regeringsrapport op stelde waarin werd betoogd dat er geen enkel bewijs was dat iemand anders dan Oswald bij de moord be trokken zou zijn geweest, lieten zich gisteren heel voorzichtig uit naar aanleiding van de beweringen uit New Orleans. Afgevaardigde Gerald Ford zei dat Garrison eventuele in formatie onmiddellijk zou moeten doorgeven aan de president en oud directeur van de C.I.A., Mc Cloy zei: Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zijn vanochtend na een huwelijksreis van bijna zes weken uit New York op Schiphol teruggekeerd. Zij werden daar begroet door de Koningin, Prin ses Christina, Prins Claus en de ouders van de bruidegom. Mr. P. van Vollenhoven heeft voor het hmoelijk en de huwe lijksreis ruim drie maanden bui tengewoon verlof gehad. Hij zal zich op 1 maart weer bij zijn on derdeel moeten melden. Prins Bernhard was door ver blijf in het buitenland verhin derd op Schiphol aanwezig te zijn. Hij bevindt zich op het ogenblik in Neiv York voor het bijwonen van een bijeenkomst van de Amerikaanse luchtmacht. De Prins wordt donderdag in Nederlanri teruovryjncht I ontdekt". Mc Cloy wees er echter op dat de commissie-Warren Os- I walds verblijf in New Orleans uit- voerig heeft nagegaan, maar dat dit niets heeft opgeleverd. Pers GARRISON „We zullen moeten zien wat de nieu we gegevens zijn. Het is altijd moge lijk dat er nieuwe feiten worden Het sceptisisme van het ministerie van Justitie in Washington en ooi van de leden van de commissie-War ren tegenover de onthullingen var Garrison lykt overigens gedeeld te worden door de Amerikaanse pers. Slechts relatief kleine berichten over de kwestie waren te vinden in de zondagbladen. Dit is echter in over eenstemming met de algemene hou ding van de Amerikaanse pers sinds de moord op Kennedy. In tegenstel ling tot de Europese kranten, heeft men nooit veel geloof gehecht aan verhalen over een samenzwe ring. Theorieën in die richting, zo als van Buchanan, de advocaat Mark Lane, schrijvers als Epstein en Joesten zijn meestal alleen in boek vorm of via tijdschriften tot het gro te publiek doorgedrongen. Des ondanks is kortgeleden bij een opi nie-onderzoek vastgesteld dat de gro te meerderheid van de Amerikaanse bevolking gelooft dat het rapport- Warren niet de gehele geschiedenis uit de doeken heeft gedaan en dat een deel van de moord nog steeds niet is opgehelderd. De bombardementen op Noord-Vietnam hebben de in filtratie van mannen en mate rieel naar Zuid-Vietnam niet belangrijk kunnen verminde ren en er zijn geen bewijzen dat meer aanvallen meer suc ces zouden hebben, aldus de Amerikaanse minister van De fensie McNamara in een ver klaring voor het Congres. Toch was de bewindsman van me ning dat de luchtcampagne tegen het noorden geslaagd was gezien in hel. licht van de doelen die men zich heeft gesteld. Deze zijn: Verhoging van het moreel van de Zuidvietnamezen Verhoging van de kosten voor infil tratie van het noorden; Verhoging van de politieke prijs welke het noorden moet betalen om de campagne in het zuiden voort te zetten. „Dit waren dé doelen die wy ogen hadden en deze hebben wij bereikt", verklaarde de minister. McNamara zei verder, dat de rege ring nu veel aanwijzingen heeft dat de Noordvietnamese infiltratie, welke in de eerste negen maai n gemid deld 5.300 man per maand bedroeg. de periode oktober-december scherp is afgenomen. Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat ten minste 700 Noordvietnamezen zyn gesneuveld bij een gevecht, dat zondag in de provincie Kwang Ngal I ming op 500 km ten noordoosten van Sai gon is geleverd tussen een bataljon Zuidvietnamese parachutisten en naar schatting twee bataljons Noord vietnamezen. Rond 400 Noordvietna mezen waren gevallen by een aanval op de stellingen van de Zuidvietna mese regeringstroepen. Zij waren vernietigd door de artillerie en de vliegtuigen die de Zuidvietnamezen steunden. Tien Noordvietnamezen werden gevangen genomen. Een beeld uit Milaan, dat even als de rest van Italië in de greep van de winter is geraakt. De dui ven op het plein hebben hevig te lijden van de zioare sneeuwval. Als gevolg van het slechte weer zijn in het land twee personen om het leven gekomen, zes worden vermist. Honderden vrachtauto's zijn gestrand op onbegaanbare wegen die van de Brennerpas naar Oostenrijk leiden. Adenauer in Parys Oud-bonds kanselier Adenauer is gisteren in Parijs aangekomen. Hij zou daar vandaag met president De Gaulle spreken. Daarna keert Adenauer, die bezoek van vijf dagen aan Ma drid heeft gebracht, naar huis terug. ADVERTENTIE pinda rotsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk Gisteravond zou zich in Djakarta een vuurgevecht hebben voorgedaan tussen mariniers, die op de hand van Soekarno zijn, en anti- Soekarno-gezinde parachutis ten, aldus de correspondent in de Indonesische hoofdstad van het Japanse blad „Sankei Sjimboen". Het gevecht brak uit nadat mariniers het hoofd kwartier hadden overgenomen van de studentenorganisatie Kami. De mariniers werden later door de parachutisten verdreven. Er zouden aan Vijfde dag kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. J. Zijlstra is vanochtend zijn werk als informateur begon nen met een unicum: hij zal ge sprekken voeren met alle fractie voorzitters in de Tweede Kamer. Zaterdagmiddag kreeg hij in Soest- dijk van de Koningin het verzoek haar rapport uit te brengen „over de mogelijkheden om te komen tot vor- i kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordi ging". De katholieke fractievoorzitter drs. Schmelzer was vanmorgen om half elf de eerste, die zijn opwachting maakte in het kabinet van de minds- ter-president aan het Plein 1813. Oriëntatie Omstreeks twaalf uur begon de informateur zijn gesprek met de socialistische fractievoorzitter drs Den Uyl. Daarna kwamen voor een bespreking naai het Plein 1813 de fractievoorzitter van de CHU, mr Bcernink (om ongeveer twee uur) de fractievoorzitter van de ARP. mr Biesheuvel (half vier) en tenslotte de fractievoorzitter van de VVD, mr Toxopeus, die omstreeks vijf uur de rij voor vandaag zou sluiten. De fractievoorzitters van de zes overige partijen in de Tweede Kamer zijn morgen uitgenodigd voor bespre kingen met de informateur. Het ka rakter van het. overleg is van zuiver oriënterende aard Nog nooit Het nog nooit voorgekomen, dat informateur zijn werk begon met besprekingen met alle fractievoorzit ters in de Tweede Kamer. Tot nu toe bepaalde een informateur zyn werk zaamheden 'ot besprekingen met de vijf potentiële regeringspartijen. De beide zijden tal van doden zijn gevallen. Generaal Soeharto en andere In donesische legerleiders hebben giste ren in Bogor drie uur lang met pre sident Soekarno gesproken om op nieuw te proberen de crisis over het leiderschap op te lossen, die is ont staan door Soekarno's weigering af te treden. Soekarno weigerde giste ren opnieuw heen te gaan en toon de brieven van personen uit geheel Indonesië, die hem steunen. Soekarno had aan zijn weigering toegevoegd, dat hy enkele dagen wil hebben om er nog eens over na te denken. De legerleiding had hem na- melyk gevraagd af te treden >mdat hy anders zal worden afgezet. De linkse „Moerba-partij" heeft steun betuigd voor de ontwerpreso lutie van het parlement, waarin ge vraagd wordt generaal Soeharto aan te wijzen als waarnemend president na het ontslag van president Soe karno. Waarnemers in Djakarta zei den, dat het besluit van de Moerba- die tot voor kort vóór Soekarno was, aanduidt dat de partyleiding volko men van standpunt is veranderd en nu de tegen Soekarno gerichte „nieu we orde" steunt. Een byzondere militaire rechtbank in Soerabaja heeft gisteren twee le gerofficieren ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de staatsgreep van oktober 1965. Het zyn kapitein Soembodo en eerste- lui tenant Soebono, die hebben mee gedeeld president Soekarno om gra tie te zullen verzoeken. Het proces tegen brigade-generaal Soepardjo, dat vandaag zou begin nen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Soepardjo wordt als het mili taire brein achter de mislukte staats greep van oktober 1965 beschouwd. Intussen zyn elf Indonesische marine-officieren gearresteerd op beschuldiging van deelneming aan de mislukte staatsgreep van 1965. Volgens het legerblad „Berita Joed- ha". dat deze arrestatie meldt, is in een rapport van de marinecomman dant van Djakarta, admiraal Nim- poena, meegedeeld, dat de commu nisten er in geslaagd waren in de marine zes communistische cellen te vestigen, vyf daarvan zyn Inmiddels opgerold. woordvoerder van de Informateur was vanmorgen niei bereid om nadere uitleg te geven aan deze vry uitzon- derlyke situatie. Het is mogelijk, dat informateur Zylstra wil nagaan hoe breed de basis voor een mogeiyke re gelingssamenstelling kan zyn. Vooral de positie van D'66, waarover nog betrekkelyk weinig bekend is. kan daarvoor van belang rijn. Dat zou kunnen betekenen, dat de uitnodi gingen aan de andere kleine fracties als een soort camouflage zijn bedoeld ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWE# 23 LEIDEN - TELEFOON 21156 ©ucf leuwo 's Konings verjaardag werd hier ter stede gevierd door het uitsteken der natio nale vlag van de openbare gebouwen en van de huizen der ingezetenen. Te 12 uren had op het plein de Ruïne eene groote parade plaats van de schutterij, de infante rie en de artillerie. i AdvertentieVoor vast H werk en goed loon, vraagt H men een bekwamen behan- gersknecht. liefst gehuwd Brieven franco onder letter H. met bewijzen van goed ze- delijk gedrag, aan het Bu rn reau dezer Courant.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1