Jonge natie hecht aan het verleden, maar bouwt aan heden en toekomst dezel*» uW sP' van Canada MET EXPO '67 IN MONTREAL IN ZICHT Het geheim Black Creek Pioneer Village in Toronto een monument PAGINA 6 LEIDSGH DAGBLAD ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 ADVERTENTIE CANADESE NOTITIES j 1 (11 en slot) I door H. de Lange j Leiden: KOREVAAR GARAGE, Korevaarstraat 19-43, Tel. 01710—23730—26372. Katwijk a. d. Zee: GARAGE SEINPOST (A. KUYT), Drieplassenweg 7, Tel. 01718—3014 In de zomer bieden de talloze nfltt orteve beproeW®. 135 Serins voo'( sbucKe* aetata pa SV"01' Hoe\sV®te VOOf^' ldrt\ort"9 «ws aal vT«handeW9 (anfrt°sïtl' Canadese meren volop gelegen heid om de watersport te beoefe nen. Ten noorden van Toronto ligt het Lake of Bays, een prach tig rotsachtig gebied van water en bos. Op het eiland in dit om vangrijke meer bevindt zich het hotel Bigwin Inn. Vele gasten kunnen logeren in de 250 hotel kamers, welke door overdekte honderden meters lange houten gangen verbonden zijn met de grote eetzalen en dansgelegenhe den. Deze gangen zijn daarom ge bouwd om de dames in gala er voor te behoeden dat de kleding bij regen nat wordt. Op de foto rechts boven de eetzalen, heneden de danszaal. Meer naar rechts - niet op de foto te zien, bevinden zich nog een enorme danszaal, een zwembad, een botenhuis en aan legsteigers. Met een motorboot moet men overvaren om dit re creatieoord bij uitnemendheid te bereiken. Bij avond is het een fan tastisch gezicht al die tienlallen verlichte motorboten over het water te zien voortsnellen. Canada in de winter kan bar en boos zijn. De Canadezen weten niet anders. Mevrouw Olive Cush- nie uit Scarboro (Metropolitan Toronto) dacht dat ze zo maar kon wegrijden met haar „car". Dat was er echt niet bij. Hevige sneeuwval had plotseling roei in het eten gegooid. Dat was fe bruari 1966. Woord tot slot 3 Dit artikel is het laatsti van de serie over Canada j Dat hetgeen over dit lane I geschreven werd (slechts en 3 kele facetten konden worder belicht) zoveel belangstel i ling had, betekent een com 3 I pliment voor Canada. He' 3 I bewijst opnieuw hoe nauv 1 de banden zijn tussen het j nieuwe vaderland van dui i I zenden Nederlanders en het J I kleine land aan de Noordzee. 3 aan welke beide landen het zijn tarwe levert in enorme hoeveel heden. Een oprechte bewondering voor Canada hebben ook de pas onafhankelijk geworden jonge landen van Afrika en Azië. De stem van Canada heeft gezag in de Verenigde Naties; -er is vrij wel geen enkele internationale commissie welke grensgeschillen heeft te regelen of te voorkomen, of een Canadees is er lid van. Wat is het geheim van deze benij denswaardige positie? Canada is jon£, het heeft een onbelast verleden, heeft zelf politieke afhankelijkheid gekend, kent geen discriminatie en heeft een open oog voor de toekomst van alle volkeren, wier welzijn het na aan het hart ligt. De positieve bijdrage welke het geeft, krijgt het in dubbele mate terug aan waardering en genegenheid. Gezamenlijke inspanning ONDANKS allerlei Interne strubbe lingen welke o.i. van voorbijgaande aard zijn, ondanks het feit dat zijn bevolking is samengesteld uit tal van nationalitieten, is Canada hard op weg een hechte eenheid te worden. Ie der van zijn bewoners, of zij komen uit het land van oorsprong of van verre, levert zijn bijdrage hiertoe. In mate rieel opzicht, maar in steeds grotere mate ook cultureel, is in Canada een vooruitgang te zien, welke rijke belof ten inhoudt voor de toekomst. Ook in deze heeft het alles te danken aan de Inbreng van velen uit velerlei landen. Met elkaar leveren zij de krachtsin spanning, welke Canada tot een snelle, vreedzame ontplooiing brengt. Janet Leman ziet men hier bezig met het vervaardigen van kaar sen in Black Creek Pioneer Vil lage in Toronto. Een oud hand werk. In haar klederdracht uit de tijd van omstreeks 1840 ziet ze er allercharmantst uit. prijs welke zij voor hun produkt ont vangen, terwijl de consument steeds meer moet betalen. De ontevredenheid in andere lagen der bevolking ontlaadt zich In stakingen, wilde en georganiseerde. Wij hebben er echter alle vertrouwen in, dat Canada zijn problemen op bevredigende wijze zal weten op te lossen. Benijdens waardige internationale reputatie ER IS GEEN LAND ter wereld dat, internationaal gezien, een zo gunstige reputatie heeft als Canada. In elk continent heeft het zijn vrienden. Canada maakt deel uit van de N.A.V.O., maar toch heeft het voorbeeldige be trekkingen met de Sovjet-Unie, zelfs met communistisch China, zü zyn onmetelijke bodemrijkdommen. Deze zomer heeft het bevolkingsgetal de 20 miljoen overschreden. Dat ls nog te weinig. Véél te weinig. Canada zou ook vijftig miljoen zielen kunnen tel len. Voor zijn economie zou alles er veel gemakkelijker door kunnen wor den. Immigratie is dan ook levens noodzaak. Er wordt In Canada wel eens gemord over de enorme Investeringen, welke daar worden gedaan door de Verenigde Staten. Deze investeringen betekenen echter meer welvaart. Door ze te be perken zou Canada zich In eigen vlees snijden. De grote broer aan de zuid grens beschikt over afweermiddelen, welke de Canadezen gevoelig zouden kunnen treffen. Toegegeven, het is een moeilijk vraagstuk waarvoor de Cana dese regering zich geplaatst ziet. Emo tievol handelen heeft echter nog nooit een probleem bevredigend opgelost. Het spreekt vanzelf, dat elk land kan eisen dat de resultaten van onderne mingen, welke daar opereren, mede dit land voor een groot deel ten goede komen. Het ls voor Canada de kwestie in deze aangelegenheid het juiste evenwicht te vinden. Tegenstellingen IN ZIJN BINNENLANDSE politiek heeft Canada de laatste jaren met moeilijkheden te kampen. Men moet er niet al te zwaar aan tillen. De jongens In Quebec en in Brits Columbia kunnen wel lastig wezen, maar de onafhanke lijkheidsverlangens van Frans Canada Canada, land van de zonen Bij Nederlands Boekhuis te Tilburg verscheen in de reeks Tijdsignalen het vlot geschreven boek „Canada, land van de zonen" van de Duitse journalist Peter Grubbe. Maandenlang heeft hij door Canada gereisd, van oost naar west en noord tot zuid. Op boeiende wijze vertelt hij van zijn wedervaren in dit jonge land, dat om mensen roept, ondank» het feit dat Europa reeds zo- velen van zijn zonen aan Canada af stond. Hij vertelt van een onderhoud dat hij had met Canada's premier, Lester B. Pearson, van een gesprek met een voorvechtster voor de rechten van de Indianen, die in reservaten zijn on dergebracht, van zijn wedervaren bij de Eskimo's, van zijn tochten naar het koude, verre noorden waar de rege ring kostbare nederzettingen vestigde, van de urandum-stad Elliot Lake, eens bewoond door 28.000 inwoners, thans na de debacle in de uraniumhan- d.el slechts door enkele duizenden en zoveel meer. We hebben bezwaren tegen enkele van zijn beweringen. Ergens schrijft hij, dat éénderde deel van Canada's bevolking geporteerd is voor aanslui ting bij de Ver. Staten, hoewel hij zelf de grote nadelen hiervan ziet. Waar hij dit cijfer vandaan haalt is ons niet be kend; wij zouden er wel een vraagte ken achter willen zetten. Met Canada als 53e land van de VS zou de wereld onnoemelijk veel schade lijden. Wij hebben grote- naties genoeg; hebben geen behoefte aan nogv grotere. Het verlies van Canada's bijdrage in de wereldpolitiek zou een grote verarming betekenen. Of Peter Grubbe'* kijk op de Cana dese vrouw hij vindt haar materia listisch ingesteld geheel juist i9. wa gen wij te betwijfelen- Er zullen er zijn, zoals de Duitse auteur ze be schrijft. maar daarmee is het nog geen fegel. Tenslotte doet hij onrecht ten aan zien van de culturele vooruitgang in Canada. Al blijft daar nog veel onge daan, in cultureel opzicht is Canada de laatste jaren in een stroomversnel ling geraakt en zijn tal van initiatie ven tot ontplooiing gekomen. Ondanks deze kritische opmerkingen valt er in het boek van Grubbe zóveel positiefs te waarderen, dat wij de le zing er van van harte kunnen aanbe velen. Het hoofdstuk over de Nederlandse emigranten in Canada is van de hand van D. H. Hofmeijer, directeur van de Nederlandse Emigratiedienst. Bijzon der boeiende bladzijden over ontmoe tingen met Nederlanders, die de uit daging met dit harde land wilden aan vaarden en in de meeste gevallen «Lu aa/ien. DE CANADEZEN zjjn trots op d< monumenten van het verleden en hou den deze bijzonder In ere. Een plaat: waar men kan zien hoe de pioniers ir de vorige eeuw woonden en werkten i> Black Creek Pioneer Village, vlak bij Steeles Avenue in noord- west Toron to gelegen. Hier is een soort openlucht museum gehuisvest. Men ziet er de eenvoudige blokhui welke de pionier Daniel Stong in 1816 voor zich en zijn gezin bouwde, welke in 1832 toen de familie tot grotere wel- Canada volk van twintig miljoen stand was gekomen, vervangen werd door een houten woning van twee ver diepingen. Ook het meubilair verraadt dat betere tijden waren aangebroken. In een grote schuur, gebouwd in 1825 staan de landbouwwerktuigen welke door de pioniers gebruikt werden. Een varkensschuur gezouten varkens vlees was de hoofdschotel bij de dis en een stookhut zijn ook op het appèl. Deftiger behuizingen uit de jaren 1844 en 1858 zijn eveneens In Pioneer Village heropgebouwd. Een school en een kerk ontbreken evenmin. Een sme derij herinnert aan het uitoefenen van een zeer oud ambacht. De oude bak oven verraadt dat de oude generatie zeer wel de kunst van het bakken van smakelijk brood en gebak verstond. Even voordat wij Pioneer Village be zochten, was juist bij de korenmolen het vier ton wegende grote schoepen rad, dat de molen in beweging moet zetten, aangebracht. Deze korenmale- rij was oorspronkelijk het bezit van Een oude koren molen aangedre ven door water kracht in Pioneer Village. (foto links) HET WAS IN de beginjaren van de zeventiende eeuw toen de, eerste blanken de bodem van de Canadese provincie On tario betraden. Nederland beleefde toen al zijn Gouden Eeuw. Het land was bevolkt door Indianenstammen, die het de naam Chilaga gaven. Een van deze stammen was die der Iroquois, die in voortdurende strijd verwikkeld waren met de stam der Hu- rons. In een bloedige strijd in de jaren 1649 en 1650 werden de Hurons vernietigend verslagen en verstrooid. De blanke beschaving in Canada is dus nog van vrij jonge datum. Wel tonen oude landkaarten, welke wij in Startford on Avon tentoongesteld zagen, aan, dat reeds een eeuw eerder in de provincie Quebec blanke invloeden zich deden gelden. De sf.ad Montreal nu meer dan twee miljoen inwoners werd eerst gesticht in 1649 op de plaats waar zich de Indiaanse ves ting Hochelaga bevond. In die stad wordt het volgende jaar de grote wereldtentoonstelling EXPO gehouden. de voorvaderen van de premier van Manitoba, Duff Roblin. In Pioneer Village beoefenen vrou wen en meisjes in oude klederdracht de kunst van het spinnen en weven, kaarsenmaken enz. Het geheel is bijzonder interessant. Een soortgelijk „museum" is ook het omvangrijker Upper Canada Village dat meer naar het oosten ligt, vijf uur rijden van Toronto. Ook hier staat de tijd stil en kunnen de bezoekers enige tijd verpozing vinden in deze agra rische nederzetting, welke de provincie Ontario meer dan 3 miljoen dollar heeft Levensnoodzaak PIONEER VILLAGE is het verle den, EXPO '67 heden en toekomst. Ca nada ls een jong en fris land. Het heeft ongekende mogelijkheden, mede dank ven om zich los te maken uit de fede ratie werkelijkheid zou worden, zou de provincie Quebec zich voor ongekende moeilijkheden zien geplaatst. Quebec zou blijken geen levensvatbaarheid te hebben als zelfstandige natie. Tege lijk echter zou het de overige staten grote schade berokkenen. Het zou te hopen zijn, dat voor het binnenlands probleem een gezonde oplossing zou kunnen worden gevonden, die de een heid van de Canadese federatie, wél ke in 1967 haar eeuwfeest viert, blij vend waarborgt. Er zijn meer vraagstukken. Het geld in Canada is duur. De rente bedraagt soms 8 en meer procent. Dat bevordert o.m. de woningbouw niet. De prijzen der bestaande huizen zijn dan ook in de laatste twee jaren met 5.000 dollar gestegen. Er is ook onbehagen over stijgende prijzen van andere artikelen; de melk boeren zijn ontevreden over de te lage Met deze wagen meer dan een eeuw oud - werden de bezoekers van Pio neer Village rond geleid. (foto rechts) Links op de folo van Pioneer Vil lage de oude blokhut van pionier Daniel Stong, daterend uit 1816. Er naast het huisdat hij bouwde toen de familie in betere doen kwam. Op de voorgrond een krui-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6