Felle reactie op „corruptie" dienst van V.S. door geheime Oratie prof. Dubbink als Leids hoogleraar Amerikanen de deur gewezen9 juistheid aantijging ontkend Pas op voor S.V.B. Libelle modeshow Leids studente op W. singel verongelukt Triest beeld: zeer rustige handel D'66 gaat praten met PvdA I ERDAG 18 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 International Student Conference verontwaardigd De In Leiden gevestigde en in Oegstgeest gehuisveste Inter national Student Conference heeft in een verklaring zeer 6cherp gereageerd op Amerikaanse berichten, dat de Ameri kaanse geheime dienst CIA in de miljoenen guldens toegestopt zou hebben aan studentenorganisaties, onder meer indirect deze International Student Conference. Het doel van deze gecamou fleerde subsidies zou zijn geweest, propaganda voor de Ameri kaanse opvattingen te verspreiden buiten Amerika en even tueel dank zij financiële banden inlichtingen te verwerven. Koelbloedig verraad Namens de ISC werd vrijdagmid- ig een verklaring uitgegeven, waar din de Amerikaanse regering en de geheime dienst beschuldigd werden eerst thans onthulde pogingen ngljtot corruptie, en waarin de Ameri- 2 studentenorganisatie, die lid de ISC en inderdaad door de gecompromitteerd schijnt te JdUjn. verzocht wordt zich uit de ISC terug te trekken tot een volledig on derzoek een definitief oordeel moge- maakt. Aan de verklaring van de 3,1 ISC ontlenen wij het volgende: Het secretariaat van de Interna tional Student Conference, dat de la nationale studentenorganisaties van neer dan zestig landen vertegen woordigt, is diep geschokt door de recente onthulling van een van de organisaties, namelijk de United States National Student Association (USNSA), dat gedurende vele jaren >x relaties hebben bestaan tussen de ÜSNSA en de Amerikaanse geheime dienst. Het ISC-secretariaat veroordeelt regering van de Verenigde Sta- :n en haar geheime dienst CIA voor de corrupte omkoperij van een ogen- ei schijnlijk democratische studenten organisatie. De term „veroordeelt" is dit verband jammerlijk zwak. Deze schandaad heeft geen parallel in de gehele geschiedenis van de vrije nternationale studentenbeweging. Het is een koelbloedig verraad van de idealen van Amerikaanse studen- hun collega's in Afrika, Azië, Zuid-Amerika en Europa, die ver toonden zijn aan de International Student Conference. Het is een vol- u ledige schending van de grondbegin selen van de ISC, wanneer men die samenvat als het ideaal van een vrije universitaire gemeenschap in 'n vrije maatschappij. Deze schand daad dwingt de studenten inde ge- iele wereld tot de vraag aan de Verenigde Staten, of elk democra tisch ideaal, dat uiterlijk zo sterk wordt beleden, op soortgelijke wijze _ls besmet door daden, die tot doel hebben de zogenaamde koude oorlog si te stimuleren. Onderzoek Hoewel de huidige leiding van de gjüSNSA heeft verklaard, dat de be trekkingen met de Amerikaanse ge heime dienst inmiddels zijn verbro ken, is de betrouwbaarheid van de ^JÜSNSA thans fataal ondermijnd, [et secretariaat heeft derhalve vrij- ag de USNSA verzocht, het lidmaat- schap van de ISC op te schorten tot eventueel het comité van toezicht >p de ISC gelegenheid heeft gehad deze affaire tot in de grond uit te roeken en er een oordeel over uit te spreken tijdens de eerstkomende ver gadering. Sinds het ogenblik, waarop enkele lagen geleden de ..USNSA heeft toe gegeven dat de betrekkingen met de geheime dienst inderdaad bestonden, zjjn er ook aantijgingen geuit tegen de integriteit van de ISC, die van ■^de geheime-dienst-giften zou heb ben geprofiteerd. De ISC ontkent de juistheid van deze aantijgingen ten enen male. Middelen De ISC voert een zeer gevarieerd programma uit over de gehele we reld. De financiële middelen voor die activiteiten zijn ten dele afkomstig van de bijdragen van de nationale studentenorganisaties, die bij de ISC zjjn aangesloten. De omvang van de activiteiten maakt het evenwel nodig, het grootste deel van de middelen te H verwerven uit andere bronnen. Der halve ontvangt de ISC bijdragen van larticuliere instellingen zowel in de herenigde Staten als Europa en van overheidsinstellingen en internatio- ale organisaties als de Unesco. Voor iet verkrijgen van deze bijdragen wordt een vaste procedure gevolgd. Het secretariaat verzoekt hulp voor vast omlijnde projecten, tot uitvoe- ring waartoe is besloten langs demo- cratische weg door democratisch sa mengestelde organen van de ISC De ISC heeft nimmer bijdragen geac- cepteerd waaraan onder pressie be paalde condities verbonden waren. Oogmerken oorspronkelijk afkomstig zouden zijn geweest van op de achtergrond blij vende instanties die andere oogmer ken zouden nastreven dan de ISC Borreltje op... Voor de Haagse politierechter stond een Leidenaar terecht die on danks de vermaarde waarschuwing .Borreltje op zich niet liet rij den, doch zelf achter 't stuur plaats nam. Bovendien, zo bleek uit het on derzoek, was zijn auto rijp voor de sloop. Op de Haven te Leiden reed ver dachte tegen een geparkeerde bestel auto die zo'n duw ontving, dat nog twee geparkeerde auto's in de averij deelden. De autobestuurder stapte uit, doch tot ieders verwondering, nam hij weer achter het stuur van de auto plaats, reed wat ach teruit en verdween. Hetgeen echter niet kon voorkomen, dat de politie hem opspoorde, want er waren vol doende gegevens. Allereerst het auto nummer dat was opgenomen en voorts twee getuigen, die nu voor de Haagse politierechter verklaarden, verdachte heel beslist als de bestuur der van de auto te herkennen. ,Hij is in Leiden een zeer bekende figuur, .aldus hun verklaring. Ver dachte zelf liet verstek gaan doch had te kennen gegeven, dat niet hij, doch een „onbekende man" die avond zijn auto had bestuurd. Daar geloofde de officier geen woord van. De politie had het vehikel na onderzoek in beslag genomen vanwege de vele ernstige gebreken. ,Hij heeft niet eens de moeite ge nomen om naar zijn eigendom te informeren', wist de officier te ver tellen. En evenmin had verdachte iets over de schade laten horen. De officier eiste voor het doorrij den na de aanrijding, twee weken ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs, wegens de aan rijding f 100 boete en verbeurdver klaring van de auto. De rechter veroordeelde tot resp. f 100 van de boete en zes maanden intrekking rijbewijs, nog eens totaal f 100 en onttrekking van de auto aan het verkeer. Leids echtpaar 50 jaar getrouwd Het zal dinsdag ongetwijfeld druk worden in het huis Atjehstraat 85, waar de heer en mevrouw Welling openlijk doet. In dit opzicht zijn de de Amerikaanse regering en de lei aantijgingen zonder enige grond. De ISC wijdt zich aan het bevor deren van het welzijn van de stu dent, aan de verwezenlijking van de universitaire autonomie en aan de studenten-activiteiten op het gebied van de sociale, economische en edu catieve ontwikkeling. Deze activitei ten en geen enkele andere zijn en blijven de basis van het werk van de ISC. In de verklaring wordt voorts een opsomming gegeven van verschillen de grote projecten waarmee de ISC zich heeft beziggehouden en het standpunt van de ISC ten aanzien van actuele wereldproblemen in de laatste jaren. Geschokt Het bestuur van de Nederlandse Studentenraad zegt in een gisteren uitgegeven verklaring met ontstelte nis kennis te hebben genomen van de nauwe banden tussen de USNSA en de CIA. Het bestaan hiervan heeft het bestuur ten zeerste geschokt in zijn vertrouwen in de USNSA als een onafhankelijke vrije en democrati sche studentenunie. Het bestuur heeft zich tot de Ame rikaanse zusterorganisatie gericht in een brief, waarin het de politiek van ding van de USNSA scherp deelt. Samenwerking op internatio naal niveau tussen nationale studen tenunies wordt op deze wijze onder mijnd, zo niet onmogelijk gemaakt. In zijn brief deelt het bestuur van de NSR mee, dat het de relaties met de USNSA zal opschorten, in af wachting van het openbaar worden van alle feiten en van de uitslag van het onderzoek, door de Internatio nal Student Conference aangekon digd. Afhankelijk daarvan zal het be sluiten of het de USNSA als Repre sentant van de Amerikaanse studen ten kan erkennen. De rector-magnificus van de Leid se Universiteit deelt het volgende me de: Naar aanleiding van berichten in de plaatselijke en landelijke pers betreffende financiële steun aan de International Student Conference (I.S.C.) te Leiden door de Ameri kaanse Geheime Dienst (C.IAJ, stelt het bestuur van de Leidse Universi teit er prijs op te verklaren, dat de International Student Conference een te Oegstgeest gevestigde interna tionale studentenorganisatie is, die niet geliëerd is aan de Universiteit. De in een landelijk ochtendblad met de IJS.C. in verband gebrachte stu dent De V. is bij de studentenadmi nistratie van de Leidse Universiteit onbekend. Voorzitter N.S.A. „De komende verkiezingen voor studenten-grondraden en tegelijkertijd voor de Nederlandse Studentenraad (NSR) zijn van beslissend belang. Primair is de keuze welke richting de studenten willen gaan met de studentenbelangen-behartiging". Tot- deze conclusie kwam vanmor gen de heer R. Gilyamse, landelijk voorzitter van het „Nederlands Stu dentenakkoord" (NSA), die op het verkiezingscongres van zijn studen ten-organisatie uitvoerige aandacht schonk aan het optreden van de Ne derlandse Studenten Vakbeweging (SVB) Wat er dan aan de hand is, ziet men aan de versierde voordeur, waar een groot bord hangt met de woorden .Gelukgewenst met het gouden hu welijk'. Op 21 februari komen de zes kinderen, veertien kleinkinde ren en beide achterkleinkinde ren op bezoek om bruid en bruide gom te feliciteren. Het gouden bruidspaar kreeg al veel blijken van belangstelling. Mee levende buren versierden het hele huis, zodat het er feestelijk uitziet. De heer T. H. D. Welling heeft zijn leven lang in Leiden gewoond, waar hij werkte als stukadoor. Zijn vrouw is Haarlemse van geboorte, maar kwam al op 16-jarige leeftijd naar de Sleutelstad, waar zij sindsdien is gebleven. Een van de liefhebberijen van de nog zeer actieve gouden bruid is het verzorgen van planten. Dat komt bij zonder goed uit, want zoveel kennis- hadden planten gestuurd, dat het hele huis er mee vol stond. In de modeshow, die het dames weekblad Libelle gisteren tot drie maal toe in de Leidse Stadsgehoor zaal gaf, waren soms verrassende modellen te zien. Een van de opvallendste was on getwijfeld een katoenen avondjapon in de .African print', waarmee op het ogenblik in Parijs veel wordt ge werkt. deze „robe-bubu" laat een schouder bloot, wat het sarong ef fect, dat al ontstond door het motief in bruin-zwart-geel, nog verhoogde. De schouders mogen trouwens deze zomer toch wel worden gezien, want de meeste japonnetjes hebben smalle schouderbandjes, als onderdeel van de tent-lijn. Aangezien wij ons niet meer ver wonderen over gedurfde kleurencom binaties heeft men gezocht naar an dere schok-effecten, om toch iets ge heel nieuws te brengen. Dit heeft men gevonden in de vorm van over- goolers en pantalons met een heel smal bovenstukje, waarin de gaten vierkant zijn Veel van de getoonde modellen zijn vrij gemakkelijk zelf te maken, zelfs de mantelpakjes leveren geen proble men meer op, omdat de jasjes geen kraag of rever meer hebben. Hier door kan men afwisseling brengen door er de kraag of col van een blouse in een andere kleur of stof overheen te dragen. De meest gebruikte stof is kantoen, omdat is gebleken dat kunststoffen, hoe praktisch ze ook mogen zijn, toch het nadeel hebben dat ze bij warm weer nogal plakkerig gaan aanvoelen. De kleuren zijn dit jaar: oranje, geel, bruin, lichtblauw, ma rine, appelgroen, zuurstokroze, steen rood en lila. Ter hoogte van perceel 72 aan de Witte Singel vond gister middag omstreeks twee uur een aanrijding plaats, die het leven heeft gekost aan de 23-jarige Leidse studente, mej. P. de Graaf, wonende in de De Laat de Kanterstraat en afkomstig uit Beverwijk. Mej. De Graaf, die op nog onver klaarbare oorzaak werd gegrepen door een haar achteropkomende vracht auto van Van Gend en Loos, werd met haar rijwiel tegen de grond ge slingerd. Vermoedelijk is mej. De Graaf bij haar val terechtgekomen onder het rechterachterwiel van de vrachtauto. Dokter Jasperse, voor wiens woning het ongeluk gebeurde, was onmiddellijk voor eerste assisten tie aanwezig. Hij achtte het echter raadzaam onmiddellijk de hulp van de E.H.D. in te roepen. Met zware in wendige kneuzingen heeft de E.H.D. het slachtoffer naar het Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst is het slachtoffer aan de opgelopen verwondingen bezweken. Dit is reeds het vierde verkeers ongeval, met dodelijke afloop, dat zich dit Jaar in Leiden voordeed. Ge tuigen van dit ongeluk wordt ver zocht zich voor het geven van inlich tingen in verbinding te stellen met de Leidse politie, bureau Zonneveld straat. Tegenover het streven van de NSA en van de NSR naar een geïnstitu tionaliseerde overlegpositie en naar een studentenvertegenwoordiging, die gebaseerd is op de gedachte van sa menwerking en overleg, stelde hij de Studenten-Vak-Beweging, die zijn doelstellingen „niet tracht te berei ken door overleg, maar door felle ac ties, demonstraties en (college-) sta kingen". De heer Gilyamse kwam o.m. tot de- conclusie, dat de SVB haar idealen in het buitenland gevonden heeft en wees erop, dat een studen tenraad met een SVB-meerderheid slechts leidt naar een volkomen fail liete studentenraad, die „geteisterd wordt door de ene crisis na de an dere, naar één totale verwaarlozing van de studenten-belangenbeharti- ghig". De heer Gilyamse wees er met na druk op, dat verwezenlijking van de linkse en ultra-linkse idealen het eigenlijke doel van de SVB is en dat de studenten-belangenbehartiging nu nog de dekmantel is om grote groepen studenten achter de SVB te krijgen. Gespreksdiensten in Bevrijdingskerk Op vier zondagavonden worden er in Zuid-West, in de Bevrijdingskerk, door de kerkeraad van de Hervorm de wijkgemeente „Boshuizerwijk" bij zondere diensten (gespreksdiensten) gehouden. Morgen wordt de eerste van deze diensten gehouden. Spreker is mr. A. W. Kist, directeur van het vormingscentrum „Oud-Poelgeest". Onderwerp: „De uitslag van de ver kiezingen". Op 5 maart spreekt prof. dr. H. Berkhof. Op 23 april: ds. E. Saraber en op 28 mei ds. J. M. Hoek stra. Sleutelstad wandeltochten Op zaterdag 11 en zondag 12 maart worden onder auspiciën van de Leid se Wandelsportvereniging „Willen Is Kunnen" de traditionele Sleutelstad wandeltochten gehouden. De afstan den bedragen 5, 10, 15 en 20 km met als startplaats de verenigingszaal in de Maria Gljzensteeg (naast de Over dekte). Het 5 km-parcours is speciaal bestemd voor Jeugdige wandelaars (sters) van 8 tot 16 jaar en onge- oefenden. De starttijden zjjn: op zaterdag van 1 tot 3 uur en op zondag van 10 tot 12 uur. Evenals in voorgaande jaren zal bij het volbrengen van één der tochten de beloning bestaan uit een speciaal ontworpen medaille met een specifiek Leids motief (ditmaal De Waag). Deelnemende groepen, bestaande uit ten minste 12 personen, ontvangen een dito in standaard-model en kun nen bovendien nog in aanmerking komen voor een van de vele extra beschikbaar gestelde prijzen, waar voor zij onderweg onder meer op marsvaardigheid worden beoordeeld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Gameren Iz. Kok. woonachtig te Zegveld te St. Jo- hannesga (Fr.) R. Holwerda te 's-Heerenhoek te Wijk bij Heusden S. de Jong te Houten. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) G. v. Estrik te Genemuiden voor 's-Hertogenbosch <K. A. Oskam) M. B. Blom te Hensbroek c.a. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Hoog vliet A. Vreugdenhil, lerend ouderling te Zwartewaal. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen a/d Rijn J. Keu- ning te Veenendaal en C. Smits te Sliedrecht. Beroepen te Boskoop en te Ermelo J. Kruis, kand. te Apel doorn te Schiedam J. P. Ver- steegh te Wormerveer te Urk M. Baan te Zeist. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Assen (voor de arbeid van de zending in Brazilië) S. Braaksma te Soyburg-Vlissingen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Leidse veemarkt (Van een deskundige medewerker) In het trieste beeld van de Leidse veemarkt van de laatste weken trad nog geen verandering op. De aanvoeren bleven nog ongekend laag. Het was dan ook nog steeds een rustige en schrale markt. Slachtvee tamelijk vlot Opwekkend was het bericht, dat de Zwolse markt weer haar poorten kon openen. Men leeft dan ook in de ver wachting, dat de tegen het mond- en klauwzeer getroffen maatregelen mo gelijk binnenkort kunnen worden in getrokken en de markten weer voor de aanvoeren van alle soorten vee zullen worden opengesteld. Als gevolg van het koude weer van de laatste week, trad er ook enige verbetering in de vleeshandel op. De handel op de slachtveeafdeling had een tame lijk vlot verloop. De prijzen trokken iets aan. In nagenoeg alle andere sectoren behield de handel een matig tot zeer rustig verloop. De totaal aanvoer bedroeg 599 dieren. f 1.20 tot f 1.40 tot f 1.60 per kg levend gewicht. Mestkalveren per stuk van f 100.— tot f 125.— en f 175.—. Wolvee. De zeer korte aanvoer in deze afdeling bestond voornamelijk uit vette schapen en slechts enkele stellen. In de handel trad nog geen verandering op. Deze verliep zeer rustig tot matig. Ook de prijzen voor het binnenland bleven ongewijzigd. Notering: vette schapen van f100.— tot f 120.— en f 140.—. Varkens (bulten de markt). In het beeld van de varkenshandel kwam evenmin nog veel verandering. De handel bleef nog steeds erg onover zichtelijk. Eind vorige week liepen de prijzen iets terug. De verwachting van weer iets hogere prijzen werd aan het begin van deze week niet helemaal bewaarheid. Voor zover be kend schommelden hier in het wes ten de prijzen voor lichte slachtvar- kens tussen de f2.20 en 12.25 per kg levend gewicht en voor lichte slacht- zeugen tussen de fl.80 en f150. Gebruiksvee. In deze afdeling ein delijk weer eens een goede en nor male aanvoer waaronder veel Bra bants vee. Voor de handel in melk koeien viel nog geen verandering te bespeuren. Deze verliep zeer rustig tot stil en moeilijk prijshoudend. In de afdeling vare koeien had de han- MET DE TIJD MEE L.C.K.V. GAAT redelijk verloop en waren de goede kwaliteitsdieren zeker niet goedkoper. Notering: melk- kalfs- koeien van f 900.tot f 1275.en f 1500.—, vare koeien van f 650.— tot f 1000 en f 1400.—. Jongvee. Met een klein aantal fok- stiertjes was ook de afdeling jongvee weer vertegenwoordigd. De belang stelling was echter nog niet groot. De handel had een kalm verloop. Note ring: fokstiertjes van f350.tot f 550.— en f 800.—. Vette koeien. De aanvoer in de af deling slachtrunderen bleef nog steeds aan de korte kant. Bij een iets ruimere vraag had de handel aanvankelijk een tamelijk vlot tot redelijk verloop en werden de goede vleesdieren vrij snel verkocht tegen iets aangetrokken prijzen. Voor de mindere soorten verliep de handel iets flauwer. Slachtstieren werden bij een ruimer aanbod vlot en duur der verhandeld. Notering per kg ge slacht gewicht: vette koeien van f3.50 tot f4.10 en 4.65; slachtstieren van f4.10 tot f4.30 en f4.50; worstkoeien van f3.10 tot f3.35. Vette kalveren. Ook in deze afde ling was weer iets meer aanvoer, waaronder echter maar weinig beste kwaliteiten. De afzetmogelijkheden bleven nog beperkt terwijl het aan bod toenam. De handel kreeg daardoor een lui tot zeer rustig verloop. De dieren waren gemiddeld 20 cent per kg le vend gewicht lager in prijs en noteer den van f 3.30 tot f.3.80 en f.4.—. Nuchtere kalveren. Hoewel Lelden nooit grote aanvoeren van nuchtere kalveren zal krijgen, hadden alle andere markten ruime tot grote aan voeren en was er dus aanbod vol doende. De prijzen liepen daardoor nogal sterk terug bij een zeer rustige handel. Notering: slachtnuka's van Coëxistentie in de metafysica Met een oratie In het Groot Audi torium over .Coëxistentie in de meta fysica" aanvaardde prof. dr. J H. Dubbink gistermiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in Leiden in de metafysica in de geest van de theosofie vanwege de Stichting Proklos. In zijn oratie vergeleek prof. Dub bink de beschouwingen van de Rus sische religieuze wijsgeer en feno- menoloog S. Frank (1877-1950) met die van de Kroatische marxist D. Pejovic, hoogleraar in de wijsbe geerte aan de universiteit te Zagreb. Hij stelde daarbij vast, dat zij bei den de vragen. die verband hou den met de verhouding van de indi viduele mens tegenover de techni sche wereld, op bijna gelijke wijze beantwoorden. Beider conclusie is, dat de mens nog leren moet de wer kelijkheid niet alléén te zien als het veld, waarop het technisch-kunnen triomfen kan vieren. De werkelijk heid is ons aller vaderland en heeft dus het karakter van „humamum" ook in zich. wy moeten dus scherp De rector magnificus, prof. dr. K. A. H. Hidding rechts) wenst prof. dr. J. H. Dubbink geluk. de grenzen van het technische den ken gaan onderkennen en in de rea liteit meer gaan zien een me deschepsel. niet onze slaaf, zoals VI. Solojof (1853—1900) reeds zei, of als een „vader-moeder", zoals de grond legster van de theosogische bewe ging, mevrouw Blavatsky (1831-1892) formuleerde. Na afloop van de oratie, die ein digde met de gebruikeiyke toespra ken, recipieerde prof. Dubbink in de ontvangstzaal van de Academie, Ondanks haar leeftyd 47 Jaar weet de Leidse Chr. Kampeerver eniging met haar tyd mee te gaan. Naast de voor dit jaar ultgeschre- kampen ln binnen- en buiten land (o.a. in Zwitserland) wordt er dit Jaar voor het eerst ook een tiener kamp in het buitenland gehouden. Voor dit kamp heeft de L.C.K.V. de keus laten vallen op een skihut in het bergdorpje Wilde Wiese in het Sauerland. Voor de tieners die wat dichter by huls willen bhjven, wordt m kamp In Heerde op de Veluwe georganiseerd. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Caroline Elisabeth, doch- er van Reineke-Veth, Buenos Aires] Erik Hans, zoon van Verkade-Ver hoef f, Arnhem; Elbartus Adriaan. van Van der Horst-Krulswyk, Scheemda; Hendrik Ivo, zoon van De Groot-Marsman, Curitiba (Brazilië). Getrouwd: W. M. Blom en A. M. A. Jonkman, Enkhulzen; J. Mentink Ellen van Veenen, Utrecht; I. J. Hage en B. Groenevelt, Rotterdam; D. T. van Gulik en Nyke Alingh Prins, Rotterdam. Overleden: Pieter van den Broek, 54 J., Utrecht; P. A. G. de Milly van Helden Reinesteln, 85 jr., Warnsveld; Margrit Wellauer, 46 jr., Aerdenhout] Jeanne Book, 85 Jr, Den Haag; A. H. Snettlage, weduwe van H. J. van Veen, Dordrecht. Metro rijdt proef De metro rijdt proef. Wanneer de metro echt zijn diensten aan de Rotterdamse burgerij gaat aanbieden, gaan bur gemeester en wethouders heel bin nenkort vaststellen. Want zover zyn al in Rotterdam: men kan by de RE.T. aardig uitstippelen wan neer de metro klaar voor gebruik zal zyn. In september Is het gehele tra ject van centraal station tot zuid- plein voor proefritten gereed. En dan gaat het hard. Men gokt op be gin 1968. (Van onze parlementaire redacteur). De tweede-kamerfractie van De mocraten '66 is bereid met de socia listische lijsttrekker, drs. Den Uyl te praten over modernisering van ons staatkundig bestel. D '66 is in prin cipe bereid om daarover met iedereen te praten, maar biyft wel vasthou den aan de twee voornaamste pun ten van haar verkiezingsprogram ma: de invoering van een meervou dig districtenstelsel en de invoering van een verkiesbare minister-presi dent. Het gesprek met drs. Den Uyl zal vermoedelijk nog dit weekeinde plaats hebben. De zeven Democraten van mr. Van Mierio krygen ln de Tweede Kamer waarschijnlijk een plaats links van de voorzitter toegewezen, zy komen dan te zitten tussen de WD en de met zes zetels geslonken PvdA in één ry met de, PSP en de CPN. Om de nodige ruimte ter linkerzyde te scheppen zal de met drie zetels uitgebreide fractie van de Bóeren- party naar de rechterzyde moeten verhulzen, waar de KVP acht zetels minder gaat innemen. Aangezien de boeren zich al tyd als een rechtse party hebben beschouwd, wordt aan genomen d. t zy daartegen geen be zwaar zullen maken. Mocht dat wel het geval zyn en zou ook D '66 lie ver links dan rechts willen zitten, dan worden de plaatsen by loting toegewezen. Het nieuwe presidium, dat de volgende week donderdag di rect na de opening van de nieuwe zitting zal worden gekozen, zal zich reglementair over de plaateindeling ln de nieuwe Kamer moeten oltspro#

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3