LEIDSCH DAGBLAD Commissies uit de Kamer vragen om meer macht Honderd doden hij gevechten in Tibet Nog geen tekening de kabinetsformatie in JAMIN Ter bescherming van de burger Ex-echtgenoot doodt Oosterhoutse vrouw Troepen naar Lhasa gestuurd Talrijke winkeliers willen gaan sluiten (9uc/ ^óte, Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 No. 32107 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57059 (Van onze parlementaire redactie) De commissies voor de verzoekschriften uit de Eerste en de Tweede Kamer willen grotere bevoegdheden. De commissies, tot wie zich jaarlijks meer dan vierhonderd nensen wenden die recht zoeken, dat langs de gewone weg liet is te krijgen, hebben daarom een nota gericht tot de beide Carriers, waarin voorstellen worden gedaan om hun positie te ■ersterken. Regering moet inlichtingen meller geven De belangrijkste verlangens zijn: De regering moet sneller in- chtingen verstrekken dan tot nog het geval is, by voorkeur binnen n maand. Bij ingewikkelde kwes- es wil de commissie binnen die ter- ujn weten of het departement met e kwestie bezig is. De commissies willen zelf een iderzoek kunnen instellen naar de rieven van de klagers en verzoekers, aartoe wordt in de nota een wijzi ng van de enquetewet voorgesteld. De commissies willen een eigen mbtelijk apparaat. Ingewikkelder De commissies zijn los van elkaar de slotsom gekomen, dat ze ter ïscherming van de burger in de ADVERTENTIE steeds ingewikkelder wordende maat schappij veel meer dan tot nog toe: a. recht hebben op uitvoerige mo tivering van overheidsgedragingen. b. een kwestie met de macht van het parlement moeten kunnen verde digen. c. een minister de kans moeten kunnen geven terug te komen op een verkeerde beslissing. De vraag of er een ombudsman moet komen willen de commissies in het midden laten. Ze willen alleen hun werkwijze verbeteren. De prak tijk zal moeten uitwijzen of er bo vendien een ombudsman nodig is. In landen waar die instelling bestaat zijn echter geen parlementaire ver zoekschriftencommissies. Zelf koren De commissies krijgen de Inlich tingen, die ze over adressen en ver zoeken aan de ministers vragen, schriftelijk. Die antwoorden zijn moeilijk te controleren, terwijl het weinig voorkomt dat nader overleg met een bewindsman .vordt gepleegd. De commissies willen d -rom zelf ambtenaren kunnen horen, en stuk ken inzien, zodat ze zich een oordeel kunnen vorme over de ministeriële beslissing. Bovendien willen ze getui gen. particulieren en deskundigen kunnen raadplegen. Dat gebeurt te weinig, omdat de commissies niet over geld kunnen beschikken om reis- en verblijfkosten en inkomsten derving aan de betrokkenen te ver goeden. (Van i Bredase correspondent) Een 49-jarige man uit Oosterhout stapte gistermiddag bij de politie vai zijn woonplaats binnen met de mede^ deling, dat hij kort tevoren in haar woning aan de Korte Hoogstraat in Oosterhout zijn vrouw had gewurgd. De politie, die onmiddellijk op onder zoek uitging, stelde in de woning vast dat de vrouw inderdaad was ge wurgd. De man verkeerde in over spannen toestand. Het slachtoffer ls een 46-jarige vrouw. Zij leefde reeds enkele jaren van haar man gescheiden. Het echt paar had acht kinderen in de leef tijd van zes tot negentien jaar, van wie er één is getrouwd. De overige zeven kinderen waren nog by de moeder thuis en zijn nu bij familie en kennissen ondergebracht. Zy waren niet thuis, toen de man zijn vrouw gistermiddag om half drie Parachutisten bij Korps Mariniers (Van onze Rotterdamse correspondent) Met ingang van 1 april zal een aanvang worden gemaakt met de op leiding van een kleine groep mari niers tot parachutist. Het is de be doeling dat deze groep onderdeel blijft van het korps, zoals dit heden ten dage ook beschikt over een kleine groep kikvorsmannen en commando's Dit heeft generaal-majoor A. M. Luijk, toen hij gisteren het korps commando overnam van generaal- majoor J. C. M. Nass bekend ge maakt. kwam bezoeken. De man bezocht haar meermalen, wat niet altijd aanleiding tot moeilijkheden gaf. By het bezoek van gistermiddag moet er ruzie zijn ontstaan, waarna een gevecht volgde. Op het politiebureau in Breda is in de loop van de namiddag sectie ver richt op het slachtoffer. Het onderzoek en de ondervraging van de man heeft nog geen uitsluit sel gegeven over de vraag of hier sprake is geweest van koel beraad en kalm overleg, dan wel of er in een vlaag van woede gehandeld is. Ver dachte staat niet ongunstig bekend, maar raakt door drankmisbruik nog wel eens in moeilijkheden. Zuidafrikaanse minister „Wij bestelden geen duikboten in Nederland" De Zuidafrikaanse minister van De fensie, Botha, heeft gisteren ver klaard, dat Nederlandse scheepsbou wers enige tijd geleden Zuid-Afrika voorstellen hebben gedaan met be trekking tot de levering van onder zeeërs. Op een partij verga dering in Kaapstad zei Botha, dat Zuid-Afri ka zelf Nederland nimmer heeft be naderd en dat het in dat land ook nooit bestellingen voor onderzeeboten had geplaatst. Zuid-Afrika zou een dergelijke or der niet overwegen zonder er zeker van te zijn, dat huidige en toekom stige Nederlandse regeringen de ver plichtingen op lange termijn willen nakomen, aldus Botha. Keizer Haile Selassie van Ethi opië en koning Hassan van Ma rokko (rechts) ontmoetten elkaai in een Neivyorks hotel tijdens hun verblijf in de Verenigde Sta ten, waar zij, afzonderlijk, be sprekingen met de Amerikaanse president en andere autoriteiten hebben gevoerd. In het Tibetaanse deel van de Hi malaja zouden meer dan honderd personen zijn omgekomen bij bloe dige gevechten tussen volgelingen en tegenstanders van Mao Tse-toeng, zo melden Japanse journalisten uit Pe king. Op muurkranten van de Rode Garde in de Chinese hoofdstad wordt gemeld, dat de gevechten zich heb ben voorgedaan in het district Nasjoe en verder in Heimokoengtsja, Tsjang- toe (Tsjamdo) en Lhasa. Tibet is sinds 1951 door de Chinese commu nisten bezet. Radio-Lhasa meldde OP DE DERDE DAG (Van onze parlementaire redactie» Het zal dit weekeinde rustig zijn aan het formatiefront. Pas maandag valt de benoeming van een (in)for- U I? P D D r D T I_J T mateur te verwachten. Men houdl ithnDtnlUn I j het er in Den Haag nog steeds op dat prof. Zylstra de meeste kans maakt op een opdracht. Als premier en als minister van Financiën kan hy het beste nagaan wat er van de verkiezingsbeloftes k-*n komen. WEEKEINDE MET ZON on- weerkundigè-medewerker) een kort bezoek van de winter in wij de laatste twee dagen snel de lede weg naar de lente ingeslagen. dit weekeinde een flink aantal 'en zon te verwachten, waarbij de iddagtemperatuur tot zeven a tien !,j aden stijgt. Alleen op de kunst- baan in Deventer zullen wij dit 5 «keinde, via de televisie of met Cn ogen, nog een winters beeld treffen. Ook vanmorgen kwam 8 latseiijk lichte vorst voor. maar dit :eft met de winter weinig meer te -n. Oceaanfronten zullen mor- weer naar Engeland en Frank- doOrdringen met later ook in ons I weer wat meer bewolking, ge lig door een kans op regen. een verschil: toen 20 jaar ge ien Prinses Christina werd gebo- zaten wy met ruim tien graden irst midden tn een lange en strenge Inter, die pas half maart verdween! 19 FEBRUARI Zonop: 7.49 uur; onder: 18.00 uur. ian op: 11.27 uur; onder: 4.20 uur. «gwater te Katwyk te 9.53 uur en uur; laagwater te 5.11 uur en 5 uur. i/2 hoogwater te 11.11 uur en 9 uur, laagwater te 6.30 uur en '■24 uur). Dit nummer bestaat oit 29 pagina's Voorkeur De voorkeur van de confessionele fracties vooral die van de KVP gaat waarschijnlijk uit naar de be noeming van een informateur. Door een informatieperiode wordt de voor de KVP moeilijke keuze tussen VVD en PvdA nog even uitgesteld. Boven dien kan een informateur al heel wat voorbereidend formatiewerk verricht ten. In dat geval wordt er toch met alle vijf grote partijen gesproken, hetgeen in strijd is met de wensen van de socialisten en van de libera len. Zowel de PvdA als de VVD wil len, dat er een formateur wordt be noemd. die snel een keuze doet tus sen de mogeliike regeringspartijen De socialisten zijn van mening, dat de als gematigd proeressief bekend staande anti-revolutionaire lijsttrek ker mr. Biesheuvel formateur wordt De liberale voorkeur gaat waarschijn- lijk uit naar een formatie-opdracht aan prof. Wel of niet? Beslissend voor de eerste fase van de formatie kon de houding van prof Zijlstra zelf wel eens zijn. Blijft Ml vasthouden aan zijn verlangen om niet meer in de politiek terug te ke ren? En houdt dat ook in dat hij ook geen informateur wil zjjn? Vandaag komen in Huis ten Bosch de fractieleiders van de kleine par tijen hun advies aan de Kon'ngin brengen. Hun raadgevingen zullen wel wat minder zwaar wegen dan die van de leiders van de grote fracties die gisteren door de Koningin werden ontvangen. gisteren, dat er drie Chinese leger divisies. waaronder een uit Peking, naar Tibet zyn gestuurd om de tegen standers van Mao te verslaan. De Ti betaanse hoofdstad Lhasa zou van andere delen van het land zyn af gesneden. Volgens China-kenners in Hong kong hebben de aanhangers van Mao Tse-toeng nu in zowat één derde deel van China de macht in handen. De Maoïsten schijnen de baas te spelen in alle plaatsen ten oosten van de lijn, lopend van de provincie Joen- nan aan de grens met Birma in het zuidwesten van China tot Heikoeng- kiang in het noord-oosten aan de grens met de Sowjet-Unie. Dit bete kent. zo zei men in Hongkong, dat de culturele revolutie geslaagd is in Chi na's grote industriële gebieden, voed- selproducerende streken, provincies aan de oostkust en grote steden als Sjanghai, Kanton, Peking, Nanking, Tientsin en Woehan. Volgens de laat ste berichten zouden de Maoïsten ook de macht hebben veroverd in de pro vincie Foekien. De Maoïstische pers en radio zeg gen niet veel over de toestand ten westen van de geschetste lfjn. Hier liggen o.m. Tibet, Binnen-Mongolië en de strategisch zeer belangrijke „autonome" provincie Sinkiang- Oeighoer, waar China's kempoten- tieel geconcentreerd is. Uit muur kranten in Peking heeft men wel kunnen opmaken, dat deze uitge strekte provincies centra van verzet tegen Mao en zijn politiek zijn. Radio-Peking heeft gisteren de Chinese studenten en scholieren op geroepen, onmiddellijk naar de col lege- en schoolbanken terug te ke ren die circa een halfjaar onbezet zijn geweest. Zij moeten hun revolu tionaire activiteit op de scholen voort, zetten, hun ideeën met name door- dryven op die onderwijsinstellingen die tot dusver een kapitalistische koers volgden en het oude onderwijs stelsel vernietigen, dat het revisio nisme in de kaart speelde, aldus de radio, een hoofdartikel „Wen Hoei Pao' uit Sjanghai cite' rend. het Japanse blad „Nihon Hei- zai" in Peking, de muur kranten ci terend. Volgens de aanwijzingen van Mao, die aan de bibliotheken, musea en uitgeverijen over het gehele land zouden zijn toegezonden, zouden er maatregelen moeten worden genomen om het Chinese culturele erfgoed te bewaren. Mao Tse-toeng heeft bevolen dat er een einde moet worden gemaakt aan de vernietiging van boeken uit de Chinese klassieke litteratuur. Dit berichtte gisteren de correspondent Gevechten in steden van midden-Java Voor- en tegenstanders van Soe- karno voeren in steden in midden- Java straatgevechten, aldus betrouw bare berichten die in Djakarta zyn ontvangen. In Magelang is een stu dent gestorven nadat hij door Soe- kamo-gezinden was mishandeld. In Solo hebben militairen waar schuwingsschoten gelost om een hand gemeen te voorkomen, nadat een or kestje geweigerd had een nummer te spelen waarin Soekarno lof wordt toegezwaaid. Het gewoonlijk welingelichte stu dentenblad Kami spreekt ook van spanning en botsingen in midden- Java. Kami zegt dat aanhangers van Soekarno moeilijkheden veroorzaken. Zy zouden worden gesteund door militairen die Soekarno trouw zijn gebleven. President Soekarno zelf schijnt zich geen zorg te maken over zijn positie. Donderdagavond, toen hjj met jour nalisten sprak, toonde hij zich voor namelijk bezorgd over de kwaliteit van de persfoto's van zichzelf. Hij is gisteren met zijn particuliere heli kopter naar zijn zomerpaleis in Bo- gor gevlogen. In Djakarta zijn vier vooraanstaan de leden van de verboden communis- I tische party gearresteerd, zo is door de militaire autoriteiten in de Indo nesische hoofdstad bekendgemaakt. Drie der arrestanten waren leden van het centrale comité: Rachmat, mevr. Soedjimah en mevr. Soelami. De derde gearresteerde vrouw is mevr. Soepit, echtgenote van een voormalig lid van het centrale comité. ADVERTENTIE ADVERTENTIE dilllMijlllllMifilfl ADVERTENTIE BREE5TRAAT 173 ADVERTENTIE Vele aanvragen om hulp Minister van Staat, dr. Beel. kwam na het uitbrengen van zijn advies aan de Koningin bijna te vallen op de trappen van Huis ten Bosch. De adjudant van de Koningin, kolonel Van Dorp, kon hem nog juist bijtijds beetpak ken.. Dr. Beel was een de In de eerste week, dat er nu voor het midden- en kleinbedrijf gelegen heid is geweest zich op te geven voor hulp bij verbetering of beëindiging van een zaak, zyn bij de stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf reeds 2400 acht personen, die gisteren door aanmeldingen binnen gekomen. de Koningin werden ontvangen «'aarvan 90 procent voor uitkering bij Behalve dr. Beel de Kamervoor- liquidatie. zitters en de fractieleiders van de vijf grote partijen. Een steekproef op de eerste hon- J derd meldingen van deze stormloop, die overduidelijk de noodsituatie van vele middenstanders tekent, heeft uitgewezen dat het in 75 procent van die gevallen ging om ondernemers van 5565 jaar, aan wie bij sluiting van hun noodlijdend bedrijf een wel- vaartsvaste uitkering van f305.— k f539— per maand in het vooruit zicht is gesteld Op die eerste hon derd voldeed 65 procent zonder meer aan de voorwaarden, die door de overheid voor ontwikkeling en sane ring zijn gesteld. Heeft O onze collectie ai gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. Terwijl de vroegere bar- baarsche gewoonte niet meer bestaat om den bakker, die met zijn waar bedrog had gepleegd, met het oor aan den deurpost te spijkeren, is dezer dagen een bakker te Zwolle ivegens het leveren van te licht gewicht brood gestraft met een boete van 100 ten voordele van de al gemene armen. Bij gelegenheid der ten toonstelling te Parijs zullen eenige eerste zwemmers trachten het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland over te steken. Om te rusten zul len de zwemmers een plank voor zich uit mogen drijven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1