«Harster mbtenaren Zopf waren correcte in incorrecte staat en Britten bezuinigden op defensie 7.5 miljard Gladiolenvoorraad te klein gebleken Spanje heeft met godsdienstvrijheid grote moeilijkheden Opnieuw oproep tot protest in Barcelona Premier Sato in Japan herkozen KWEKERS UIT RIJNSBURG EN VALKENBURG KREGEN BOETE TITO akkoord met EEG-plan van Wenen Ketters instituut I VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Verdediger in het proces in München: „Na de oorlog is ook het Nederlands Rijks- Instituut voor Oorlogsdocumentatie gebleken dat het aandeel van de beklaagden Harster en Zöpf in de jodendeportaties heel wat geringer Is geweest dan aanvankelijk werd aangeno- zo luidde gisteren tijdens de negende Opvallend •al Het bleek na heit twee uren du- inde pleidooi van dr. Leer niet al- een opvallende uitspraak, maar vaststelling die helemaal Voor rekening van de Münchense •leiter moet komen. Vertegenwoordigers van het Rijks- efcituut voor Oorlogsdocumentatie, H die het proces in het. Justitzpalast in glinchen bijwonen, lieten er in de ndelgangen van het enorme ge- geen twijfel over bestaan dat Leers conclusie weinig waartiedd en voorlaatste dag van het proces tegen Har- op deze manier met zichzelf in het ster en Zöpf en Gertrud Slottke de opvallende uitspraak van dr. Leer in zijn pleidooi voor het Münchense Schwurgericht ten behoeve van zijn cliënten Harster en Zöpf. „Na de oorlog ie ons niets gebleken een geringere verantwoordelij k- van de heren Harster en Zöpf. :endeel. zou ik haast zeggen, de lenten geven geen reden om ufcan deze veronderstelling ook maar attge waarde te hechten", was de Li eaotie van de heer A. J. van der Hoge prijzen in Lisse In het marktoverzicht bij de prjfs- oteringen schrijft de velling ^lOBAHO in Lisse, dat er aan de ran de prijsnoteringen dnide- jk te zien is, dat de voorrraad gla- iolen te klein is gebleken. Speciaal maten 8/10 en 10/12 zijn oneven- defedig duur. Een exporteur vertelde ons deage- raagd, dat de gladiolemhandel ge- gel «oon uit de hand Is gelopen. Men ïoet hoge prijzen geven om nog zo- l eel mogelijk te kunnen leveren, wat In zijn pleidooi, dat dr. Leer hield voor een buiten verwachting zeer goed gevulde zittingszaal, probeerde de Duitse advocaat stelselmatig aan te tonen dat de misdaden die nu Hiamstiab? en Zöpf worden aangere kend in geen verhouding staan tot die van de toenmalige staat en poli tici. „Wij zitten met het probleem of het onrecht van het derde rijk ook moet worden gezien als het onrecht van haar afzonderlijke ambtenaren". Dr. Leer probeerde het Schwurge richt vele malen in zijn pleidooi te wijzen op de buitengewone omstan digheden van de nazi-tijd. „De psy chologische achtergronden die toen het leven bepaalden, zijn nu bijzon der moeüyk te begrijpen. Een volk van 60 miljoen stond onder een dic tatuur, laten we dat niet vergeten. Wij moeten de werkelijkheid van toen bedien met de maten van die tijd", vervolgde dr. Leer. Het waren woor den die al zo vaak in Duitse rechts- enkele maanden geleden nog werd verkocht. De meest ongewone verhoudingen komen uiteraard in veel gevraagde soorten voor. Normaal ls een aflo pende prijs van grote naar kleine bollen. De bekende Morning Kiss ech ter liet de afgelopen week volgens de bovengenoemde prijsnoteringen het beeld omkeren, 14/ op f 5.35, 12/14 f 5.65. 10/12 f 5.80 en 8/10 f 5.65! Extreem rootfinanciëel schandaal in Marseille P In het gebied van Marseille is eer nancieel schandaal aan het licht ;h akomen met ongedekte wissels et» üjbeques en gefingeerde expeditielijs- -armee een bedrag van vijftig ïiljoen franc gemoeid zou zijn en aar aanleiding waarvan reeds ne- :.a en personen zijn aangehouden, on- wie de 43-jarige Louis Rotta uit hoge kringen van de stad. Ook g° oor andere plaatselijke persoonlijk- eden zou deze zaak gevolgen kun- ,an en hebben en een aantal banken du erdoor in moeilijkheden kunnen xejeraken. De zask kwam aan het rollen door arrestatie op 3 februari van de irecteur van de boerenleenbank van rles en de chef van de afdeling geschillen" daarvan, resp. Joseph 'ontaime en Antoine Fluchaire. Deze Jfi p/ee zouden leningen hebben ver ban rekt aan min of meer fictieve in- s (tellingen. Door de waarborg van de T{ Derenleenbank meenden andere ee anken in alle vertrouwen (ongedek- Jr wissels en cheques te kunnen cepteren. De leiding van de na- Jonale bank voor landbouwkrediet 75 reeg echter argwaan en liet een on. erzoek instellen, wat tot de eerste 41 rrestaties op 3 februari leidde en s en aantal andere op 10 februari. Tegenvaller voor Clayton Powell De Amerikaanse negerpredikant geJdam Clayton Powell heeft bij de j land. Ook de binnenlandse bloemprij- 0 ugingen zijn zetel in het congres 8 :»rug te krijgen tegenslag ondervon- ten door een verklaring van zijn 8^r chtgenote van wie hij gescheiden ken eeft. Voor een commissie van on- i erzoek van het Huis van Afgevaar- zei mevrouw Powell, dat zij Dt vorig jaar december op de sala- «Jst van het congres heeft gestaan, llaar dat zij sinds haar huwelijk met Mitowell in 1960 slechts tweemaal een ajfelarischeque tod gekregen. Toen ien haar negentien cheques met lnJ aar handtekening voorlegde, Andere extreme prijzen rijn bij voorbeeld f 8.40 en f 8.80 voor de 10/12 van Alfred Nobel en Herman v. d. Maric. Hoge bedragen voor deze maten, die echter nog worden over troffen door de f 9.60 van Friendship. Het is op het ogenblik normaal, dat de kleinste maat meer dan vier gulden per honderd kost.. Spie and Span komt echter met f 5.85 uit de bus. Dit zijn noteringen die maar zelden voorkomen. Happy End is wel duur maar daar is de reeks normaal n.l. f 10.- voor 14 cm, f 8.50 voor 12/14. f 6.60 voor 10/12 en f 3.80 voor de 8/10. Nieuw Europa die aanvankelijk ook nogal eens rare verhoudingen gaf is nu netjes f 6.85, f 5.95, f 4.95. Zo is er nog wel een rijtje te vin den, Acca Laurentia, te beginnen bij f 7.80, Bloemfontein, Blue Conqueror. Concordia die dit. jaar overigens heel wat duurder is dan verleden jaar, de 14 cm kosten nu f 8.20. Elan met f 5.80, Gold Dust f 6.70, Oscar, Pac- tolus. Perosi, Polygoon. Poppy Day die allemaal in de buurt van de f 5.80 tot f 6.50 liggen en de kleöne- re mo^n nnven^n* «^edkoper. Bij de H.B.G. Bij de Coöperatieve Bloembollen veiling HBG (g.a.) in Lisse zijn de aanvoeren nog maar klein en de prij zen zeer hoog, vooral in de maten 8/10 en 10/12, waarnaar nog steeds vraag bestaat. De schaarste aan plantgoed stimu leert ook de belangstelling voor de voorverkoop-transacties. De handel in hyacinten, tulpen en narcissen voor het komende seizoen vertoont een levendig beeld. Ook hier stijgen, de prijzen. De publikatie van de tulpenstatis tiek, die een duidelijke inkrimp van het beteelde areaal te zien gaf, werkt hiertoe mee, evenals de goede prij- bolbloemen in het buiten zalen zijn gehoord als het ging om de verantwoordelijkheid van Duitse oorlogsmisdadigers voor him naaa- optreden. Emotioneel Dr. Leer, studievriend van Zöpf vroeg rich in zijn vaak emotioneel geladen pleidooi af, of het Schwur gericht geen rekening moet houden met het verband tussen schuld en noodlot. .Degenen die het geluk hadden la ter geboren te worden, hebben nooit in de omstandigheden verkeerd waar in de twee beklaagden zich destijds bevonden. Het blijft trouwens toch de vraag of zij zich ander de om standigheden van Harster en Zöpf niet hetzelfde zouded hebben gedra- I gen. Ook in dit proces is deze over weging de moeite van het overdenken waard", zed dr. Leer, die daaraan toe voegde: „De führer-staat van toen was een totale staat, beheerst door fanatici. Bedenk dat toch, rechters". Leitmotiv bleef: .Harstér en Zöof waren geen politici maar ambtena ren, Zij waren correcte ambtenaren in een incorrecte Staat, die geen in vloed hadden op d» verschrikkelijke gebeurtenissen". Dr. Leer zag de vroegere SS- en SD-l'eider in Nederland, Harster, als een man die als politiejuiüst de voet stappen van zijn vader wilde volgen, als een man die in Nederland werd gezien als een vakman en niet als een partijman. Harster zowel als Zöpf voelen zich mede schuldig aan wat er gebeurde, omdat zij destijds ondanks ernstige vermoedens van wat er met de weggevoerde Joden zou gaan gebeuren, hun posten niet hebben verlaten. In beide gevallen zag dr. Leer, gedeeltelijk afwijkend van de mening van de openbare aan klager, dr. Huber, strafvermlnderen- de omstandigheden„Harster en Zöpf hebben bekend. Het waren oprechte bekentenissen. Zij hebben geprobeerd te komen", vond de verdediger. Dr. Leer vond Zöpf al zwaar ge straft met de vervolgingsdrelging die hem sinds 1959 Ln Duitsland steeds boven het hoofd heeft gehangen. „Jarenlang heeft hij ln de grootste spanning moeten wachten op zijn aanhouding. Het Schwurgericht moet daar mijns inziens rekening mee houden". Dr. Leer vroeg het Schwurgericht Harster en Zöpf een lagere straf te geven dan de openbae aanklager had voorgesteld (15 jaar tuchthuis voor Harster en 10 jaar tuchthuis voor Zöpf). „Vrijspraak kan ik niet be pleiten. De bedde beklaagden hebben immers bekend. Het Schwurgericht moet er rekening mee houden dat ik ook niet voor oppervlakkige mildheid heb gepleit. Maar wij hebben ook niet het recht deze verdachten te verdoe men", zo sloot dr. Leer zijn plei dooi af. Ontslag voor vele duizenden bij Duitse lucht- en ruimtevaart De Westduitae lucht- en ruimte vaartindustrie zal in de naaste toe komst mogelijk ongeveer zesduizend man, ongeveer vijftien procent van haar totale personeel, moeten ont slaan, zo heeft de vakbondsleider Ernst Schwarz gisteren op een pers conferentie in Miinohen verklaerd. Hij weet dit aan het ontbreken overheidsplannen op langere en aan de gebrekkige coördinatie tussen de ministeries die bij de lucht vaartprojecten zijn betrokken. Verleden week hebben sommige fa brieken uit de Westduitse lucht- en ruimtevaart reeds meegedeeld dat de eersten van ongeveer duizend werk tuigkundigen en technici deze week ontslag aangezegd zou worden. De besnoeiing op de uitgaven voor de lucht- en ruimtevaartindustrie, het gevolg van de vermindering van de begrotingsuitgaven voor 1967, heeft er reeds toe geleid dat de verdere ontwikkeling van de DO-13, een ver ticaal opstijgend en landend vlieg tuig van Domier, ls stopgezet. Ondanks de duidelijke uitspraken van het Vaticaanse con cilie over het recht van ieder mens op volledige vrijheid bij de uitoefening van zijn geloof, heeft Spanje met deze vrijheid onoverkomelijke moeilijkheden. DI lijk is eigenlijk alleen in de R.-K. OlSSCilOppen I Kerk mogelijk. Verloofden, die kon- 1 1 den bewijzen, dat zij niet-r.-katholiek i i 1 i gedoopt waren, konden ontheffing 2" akkoord-staat tegen dat mowc huweiuk. Gemengde huwelHken waren zo eoed Pamfletten uitgedeeld ADVERTENTIE Vertrouwde iteer van weleer nog steedj bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. Hfci'I' GEHELE JAAR GEOPEND In Barcelona heerste vanochtend een nerveuze stemming. De laatste dagen hebben clandestiene organisa ties van arbeiders en studenten pamfletten uitgedeeld, waarin de in woners worden opgeroepen om te protesteren. Dat protest is hetzelfde als reeds vele jaren en het is ge richt tegen de hoge prijzen en de lage lonen, het gebrek aan vrijheid bij de oprichting van beroepsvereni gingen en de beperktheid van het recht van meningsuiting. Het ls in Spanje nooit precies van tevoren na te gaan hoeveel resultaat een dergelijke oproep zal boe ken. Drie weken geleden brachten de pamfletten in Madrid tienduizenden studenten en arbeiders samen op straat. Het werd de rumoerigste de monstratie, die het regime van ge neraal Franco ooit te verwerken kreeg. In Barcelona is de oproep nu uitgegaan van de illegale vrije stu dentenbonden, van de socialistische arbeidsorganisatie die eveneens verboden is en van een aantal jonge geestelijken uit de Katholieke Actie. In Barcelona begrijpt men niet goed waarom de studenten opnieuw grote risico's willen lopen. De straf fen, die de overheid aan de demon stranten uitdeelt, zijn niet mis. Die tasten bovendien de beurs van de ouders van de studenten aan. Examens In Spanje te het universitaire on derwijs nog geheel per Jaargang In gedeeld. De studerenden moeten over gangsexamens doen om tot een vol gend studiejaar te worden toegelaten. In deze maand februari worden die examens gehouden. Als door nieuwe protesten en demonstraties de uni versiteit weer gesloten zal worden, verliezen de studenten het recht op examens en moeten een jaar dou bleren of hun inschrijvingskaarten worden ingetrokken. Als ztf verder willen studeren moeten hun ouders het inschrijfgeld opnieuw betalen. De arbeiders lopen minder risico. Zij klagen over het feit dat him collectieve arbeidsovereenkomsten niet tijdig worden verlengd, dat hun gratificaties en premies niet volledig worden uitbetaald en dat hun ar beidstijden te lang zijn. Hun protest ls niet politiek gericht, maar tegen de praktische sociale tekortkomingen van de Spaanse maatschappij. Het is een vraag of Barcelona een her haling van de gebeurtenissen in Madrid van drie weken geleden te zien zal geven. Journalisten in Spanje kunnen ge vangenisstraffen krijgen wanneer zij onware of .gevaarlijke" berichten publiceren. Dit staat in een amen dement op het wetboek van strafrecht dat de commissie voor justitie van het Spaanse parlement gisteren heeft goedgekeurd. Pierre Vanderburie, voorzitter van de Franse studentenorganisatie, die 72 uur in Madrid gevangen heeft ge zeten, is vanmorgen vrijgelaten. HIJ moest Spanje verlaten en is inmid dels per vliegtuig naar Parijs ver trokken. aarde mevrouw Powell, dat deze fcor iemand anders waren onderfe- ?rb fcid. Op de vraag wie volgens haar >n Ik» handtekeningen kon hebben M lepaatst, antwoordde zij„Het hntsdhrift komt me bekend voor", -ad tod haar echtgenoot of iemand Aders echter geen machtiging ge- ndi Itven de cheques te tekenen. Haar Maris, als medewerkster van con- ïwlid Powell, bedroeg ruim zeven- bele ^duizend gulden per jaar. Gedu bde de afgelopen twee jaar zou zij haar echtgenoot ongeveer vijfen- Isldertigduizend gulden hebben ontvan gen. Mogelijk krijgt Powell door de ver garing van zijn vrouw moeilijkheden !t de justitie. De voorzitter van de oimissie van onderzoek zei, dat het risten e van Justitie een onderzoek l instellen. liggen, gezien de resultaten op de HBG-bloemenveiling, gunstig. De vraag naar verpakte bloemen ten behoeve van de verkoop in de levensmiddel enbedrij ven ontwikkelt zich zodanig, dat het nog inspanning zal kosten aan deze vraag tegemoet te komen. Het Japanse parlement, het „diet", heeft vandaag Eisakoe Sato met 279 van de 470 uitgebrachte stemmen herkozen als premier. Het nieuwe ka- binet-Sato zal dezelfde samenstelling hebben als het woensda gafgetrede- Vermindering troepen buiten Europa De niet r.-katholieke minder heid in Spanje wordt officieel oogluikend toegelaten. Protes tantse kerken hebben geen rechtspersoonlijkheid, zij worden slechts geduld, zonder dat zij aanspraak op een officiële positie in het Spaanse leven mogen ma ken. Al vele jaren wordt in Spanje ge sproken over een wet, die voor de toekomst het recht op vrijheid van godsdienst vastlegt. Hiervoor is sterk geijverd door de vooruitstrevende ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Door deze amb tenaren is jaren geleden een statuut opgesteld voor de niet-r.-katholieke godsdiensten. Hangende de bespre kingen van het Vaticaanse concilie werd dit statuut in de politieke Ijs kast geborgen. Het vorig jaar werd het daar weer uit tevoorschijn ge haald. Er werd een commissie samen gesteld van deskundigen van de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en van Justitie en van een aantal theo logen van de R.-K. Kerk. Deze oom- missie heeft na maandenlange be sprekingen een nieuwe tekst voor dit statuut opgesteld. V olledige erkenning De tekst is aan het Vaticaan en aan de Spaanse bisschoppen voorge legd, die er mee akkoord zijn gegaan. De niet-r.-katholieken zouden volle dige erkenning krijgen. Zij zouden vrij hun eigen erediensten mogen houden. Tot nu toe was het voor niet-r.- katholieken bijzonder moeilijk om in Spanje te huwen. Op het Iberisch schiereiland is de r.-katholieke gees telijkheid tevens ambtenaar van de burgerlijke stand. Een Spaans buwe- Gemengde huwelijken waren zo goed als uitgesloten. Dit zou in het nieuwe statuut allemaal mogelijk worden. Niet-r.-katholieken zouden ook over heidsfuncties kunnen krijgen en ln militaire dienst zouden zij niet lan ger verplicht worden r.-katholieke diensten bij te wonen. Zware slag Zoals gemeld is dit statuut door het Spaanse kabinet verworpen. Het is teruggewezen naar de commissie, die een minder vrijheidslievende tekst zal moeten opstellen. Dit ls *n zware slag voor de 30.000 protestantse ge zinnen in Spanje, die eindelijk na vele jaren van onderhandeling op» officiële erkenning hoopten. Men vreest in Madrid, dat deze handel- vrije van de regering, die duidt op ernstige spanning onder de ministers, nieuw voedsel zal geven aan de on rust, die in het land heerst. De Britse regering heeft over een periode van drie jaar op defensie een bedrag van 7J/j miljard bezuinigd, zo werd gis teren in het defensie-witboek onthuld. In 1964 was besloten er voor te zorgen dat de jaarlijkse defensieuitgaven beneden de limiet van ƒ20 miljard zouden blijven. Daarom zijn de ra mingen voor 1969-'70 4 miljard of 16% verlaagd. De belangrijkste bezuiniging sal moeten komen van terugtrekking van Britse strijdkrachten overzee. Het plan is om per 1 april 1968 25.000 man en 6.000 militaire gezin nen van buiten Europa naar huis te laten keren. Dit heeft waarschijnlijk vooral be trekking op de vermindering wegens het einde van de confrontatie met Indonesië van het Britse garnizoen ln Maleisië en Singapore, waar 50.000 man Brits personeel is gelegerd. Het is de bedoeling om per 1 april 10.000 man uit het verre oosten te repa triëren. Zuid-Arabië zal eind van het jaar worden geëvacueerd en 2000 man zullen uit Cyprus terugkeien. Kleine garnizoenen, zoals Malta en Gibraltar, zullen worden verminderd. De defensie-nota zinspeelt even eens op mogelijke vermindering van het Britse Rijnleger, om buitenland se valuta te sparen. De nog steeds onvoldoende financiële tegemoetko ming van Bonn is een oud strijd punt, waarover aan het eind van deze maand verder in Londen samen met de Amerikanen zal worden ge sproken. Het Britse opperbevel zal in geval van noodsituaties meer en meer steuntn op snel luchttransport. De Britse regering ziet op het ogenblik weinig gevaar voor agressie in Euro pa en bepleit de wederzijdse vermin dering van de strijdkrachten van de NAVO- en Warschau-verdagen. tie in concrete niets, maar wat niet wegneemt dat men wellicht in Bonn door de open exposé's van de Britten over de moeilijkheden waar mee zij te worstelen zouden krijgen bij een toetreding, iets meer van deze moeilijkheden begrepen hebben, als het daar al in principe om zou gaan. Volgens een 54-jarige kweker uit Rijnsburg zou hij zich vergist heb ben en dat was oorzaak, dat hij 5,48 are tulpen teelde zonder daarvoor de nodige vergunning te bezitten. .Merkwaardig te het, dat het ge woonlijk een voordelige vergissing is", zo constateerde de Haagse politie rechter, want er was berekend, dat verdachte door zijn vergissing f 8000 teveel zou hebben ontvangen. De of ficier van justitie wilde in dit ge val volstaan met f 300 boete, het geen verdachte nijdig maakte. „Waar moet ik dat vandaag ha len", protesteerde hij. „Ik zou maar blij zijn, dat de officier het zo schap pelijk met u maakt", aldus het oor deel van de rechter, die conform de eis veroordeelde. „Zolang de verordening er was, moest deze worden gehandhaafd", al dus het standpunt van de officier van justitie b(j de Haagse politie rechter. Dit werd gezegd in de zaak tegen een kweker uit Valkenburg, die 491 m2 anjers en anemonen had ge teeld, waarvoor geen vergunning aanwezig was. .Ze werden slecht en moesten er toch uit", aldus verdachte. De offi cier vond, dat al te de verordening dan thans vervallen, dit geen ver schil maakt voor de strafwaardig heid en hij eiste daarom f 1000 boete De rechter veroordeelde de Valken burger tot f 600 boete. Ds. J. Korpershoek niet naar Leiden Ds. J. Korpershoek, hervormd predikant te IJsselstein, heeft be dankt voor het beroep van de Leidse hervormde gemeente (va cature dfi. J. Groot). Onrust in India Tijdens verkiezingsonlusten in Nieuw Delhi heeft de politie gisteren een kandidaat voor het Indiase par lement gearresteerd. Tien personen werden gewond. De politie nam ruim veertig betogers in hechtenis. Ook uit Belgharia_ een voorstad van Calcut ta, komen berichten over onge regeldheden. De regering van de Indiase staat West-Bengalen heeft politieversterkingen gezonden. Er zou één dode zijn gevallen. Dezer da gen wordt in geheel India gestemd. De eerste verkiezingsuitslagen ver wacht men na 21 februari. Het bliksembezoek van de Britse premier Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken Brown aan Bonn heeft geen nieuwe zekerheden geschapen. Dit vierde bezoek in een rij van besprekingen in de hoofdste den van de EEG-landen betekent voor de Britten alleen en uitslui tend een sondering over de mogelijk heden voor Engeland's toetreden tot de EEG. Vóór zijn komst hadden de Westduitsers laten weten, dat ze na tuurlijk deze toetreding zouden toe juichen, maar niet ten koste van de vrede binnen de EEG. De regering- Kiesinger/Brandt bedoelde hiermee te zeggen dat ze niet tegen de wens van de Franse president ging, Enge land in de economische gemeenschap der Zes te pousseren. Bij het ver trek van Browr merkte de regering in Bonn op dat zU voor de toetre ding was, maar „dat de Britten met een crisis wel als laataten waren ge diend". Zo veranderde aan de situa- (Van onze Weense correspondent) Nu maarschalk Tito zijn bezoek aan Oostenrijk heeft beëindigd, kan men zeggen dat er na een eerste pe riode van goede nabuurschap op het ogenblik een hartelijke vriendschap J3OHU is ontstaan tussen Joego-Slavië en Oostenrijk. Tijdens de politieke besprekingen legde de Oostenrijkse premier Klaus een verklaring af over het Oosten rijkse standpunt inzake een associa tie met de EEG, die volgens de re gering in Wenen niet in strijd is met de neutraliteit;. Tit» knikte hierbij met het hoofd en Wet merken, dat hij geen bezwaar heeft tegen deze plan nen. Dit kan misschien van goede in vloed z(jn op het afwijzende stand punt van Moskou, vooral nu blijkt dat ook Tito belangstelling heeft voor de Europese integratie. Van zijn kant legde de maarschalk de bijzon dere nadruk op de blokvrije landen, die in de huidige politieke situatie een voorname rol spelen. In verband hiermee werd er ook gesproken over de „club van de negen", waarvan Joego-Slavië en Oostenrijk lid zijn met het doel om de vrede en veilig heid in Europa te waarborgen. Wat Joego-Slavië en Oostenrijk betreft bestaan er geen onoplosbare vraagstukken. Er werd zelfs een ge mengde commissie in het leven ge roepen i.vjn. het verzoek van Bel grado tot teruggave van Joegosla- vtech archiefmateriaal, dat zich ln Oostenrijk bevindt. Voor het overi ge vertoonde dit bezoek steeds meer het karakter van grote hartelijkheid 11 en vriendschap. Daartoe heeft Jo- lAlRIlCrCD Hit klOOS' vanka. de echtgenote van de maar schalk. vooral bijgedragen. Terwijl haar man ln het begin nog een iet- Kerkelijk Leve» NED. HERV. KERK Beroepen te Baam (vac. J. v. Slie- ctoegjt) Iz. Kak, woonachtig te Zeg veld;- te Nieuw- Lekker land. J. Vroegindeweij te Goudswaard. Aangenomen de benoeming tol bijstand in het pastoraat te Ouwer- kerk I. Faber, as emeritu6-predikant te Schoonoord. Bedankt voor Ruurlo J. H. Bokho- ve te Neede (Old.) Beroepbaarstelling dra. S. Ypma te Groningen is beroepbaar ver klaard. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmen-Zuid D. JL Borgers te Nijverdal; te Laren als ziekenhulspred. Joh. Knol te Bever wijk. Aangenomen naar Hellevoetslui» Ds. H. M. Matter te Rotterdam- Kralingscheveer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal J. C. Verstra te te Meliskerke. Bedankt voor Scherpenise® M. O, Mouw te Middelhamla. Beroep van Paus voor hulp aan buitenland Paus Paulus heeft een beroep op de Amerikaanse r. katholieke bis schoppen gedaan ten behoeve van de .miljoenen van onze broeders die zelfs het strikt noodzakelijke moe ten ontberen'. In een brief verzoekt de Paus de bisschoppen al hun steun te geven aan de Jaarlijkse Inzamelingsactie voor hulp aan hert; buitenland, die van 26 februari tot 5 maart in alle parochie® in de Ver enigde Staten wordt gehouden. De leden van de Nederduits Geref. Kerk in Zuid-Afrika mogen geen lid meer zijn van het „Christelijk insti tuut", aldus is in Johannesburg offi cieel meegedeeld. Zoals destijds ge meld sprak de generale synode van deze kerk als haar mening uit, dat het voor alle rassen openstaande en niet tot een bepaalde belijdenis be horende Instituut de .zuivere leer en goede orde ln de kerk" ondermijnde, ketters wa« en tweedracht tussen de leden zaaide. De mededeling van thans betekent, dat de parochiële in stanties disciplinaire maatregelen zullen moeten nemen tegen kerkle den die tot het instituut belhoren. De directeur van dit instituut, ds. Beyers Naude, is reeds uit zijn kerkelijke functie gezet nadat hij besloten had de leiding van het Christelijk insti tuut in handen te houden. Hij en prof. Albert Geyser van de universi teit van Witwatersrand hebben een klacht ingediend tegen de theoloog prof. D. A. Pont uit Pretoria van wege de artikelen welke laatstge noemde in ..Die Hervormer", het of ficiële orgaan van de Nederduits Her vormde Kerk, heeft gepubliceerd en waarin hij het instituut en zijn lei ders kritiseerde in termen welke wer den opgevat als beschuldigingen van communisme en sabotage. wat stroeve indruk maakte, wist deze knappe vrouw met haar na tuurlijke charme al dadelijk de sym pathie te winnen. Tijdens haar bezoek aan de Ween se Sangerknaben knuffelde zij de zangertjes en nodigde zij het ge hele koor uit om in Belgrado en op het eiland Brioni op te treden. Ook de Oostenrijkse president werd voor een tegenbezoek uitgenodigd. Het hoogtepunt vormde de opvoering van de operette „Die Fledermauss" van Johann Strauss in de opera. Als dirigent trad Robert Stolz op, die de onderscheiding kreeg van het Joego slavische vaandel met gouden krans. Daarop volgde een galareceptie in het kasteel Sohöntorunn. waar Tito, de vroegere soldaat in het Oosten rijks-Hongaarse leger, als een mo narch werd ontvangen. ter onder sociale zorg Ee" rechter in de Canadese plaats St. Jerome heeft beslist, dat alle kin deren uit een klooster van een sekte aan de hoede van de overheids instantie voor sociale zorg moecen worden toevertrouwd. Vorige maand werd door de poli tie een grootscheepse razzia gehou den toen vele kinderen door kloos terlingen verborgen gehouden wer den ln het klooster bjj St. Jovite. 80 km ten noord-westen van Montreal. De kloosterlingen deden dit nadat een rechtbank had uitgemaakt, dat het klooster ongezond en gevaarlijk voor hen was. Ruim 40 kinderen be vinden zich nog in handen van de kloosterlingen, die zich apostels van de oneindige liefde noemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9