Films in Leiden Is SCH 225 CERTENA rsonenautos PIERROT aangevaren? Wie is bang voor Virginia Woolf? „De ongelooflijke overwinning LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Westfriese tulpen voor schaatskampioenen Enkele ruikers veelkleurige West- friese Floratulpen gaven zondag in het Bislet-stadion in Oslo de ceremo nie protocollaire van de wereld schaatskampioenen een extra feeste lijk cachet. Kees Verkerk. Ard Schenk en Fred Anton Maier zwaaiden uitbundig met de boeketten, die hen namens het hele Nederlandse legioen van 6000 man waren uitgereikt door het Haar lemse meisje Len de Graaf. De tulpen waren in een vacuum - plastic-verpakking meegegeven aan enige Noordhollandse supporters die per bus naar Oslo reisden. Los Antillianos Schoolconcert ADVERTENT 1F 111 Leidse Hout Ulo In het kader van de Suriname en Nederlandse Antillen"-week, die de Leidse Hout Ulo organiseert, trad gisteravond het orkest „Los Antil lianos" in de school op. Het bandje werd ingeleid door de heer G. D. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst van het Mu seum voor Volkenkunde, die vertelde hoe de groep was ontstaan. Hij gaf eveneens een kleine toelichting bij de muziek, waarin veel Europese In vloeden zijn terug te vinden (wals, polka, mazurka), maar die een ty- De leerlingenvereniging van het Christelijk Lyceum in Leiden houdt volgende week vrijdagavond haar schoolmuziekavond in de Oude-Vest- kerk. Op deze avond heeft tevens de finale plaats van het schoolmuziek - concours '66'67. pisch Zuidamerikaans karakter heeft, i Voor het optreden van „Los Antil- 1 lianos" werd een film vertoond over het leven op de eilanden, die even eens door de heer Van Wengen werd ingeleid. De voorzitter van de leerlingenver eniging ..Elhaës". Hans Wielaard. I bood hem na afloop een gravure van i Leiden aan, mede uit dankbaarheid voor zijn hulp bij de voorbereidingen van de hele „Suriname en Neder- 1 landse Antillen"-week. Nieuw onderzoek naar vergaan van Willem Sr Op het Leidse Stadhuisplein stonden gistermiddag bra?idweer- mannen aangetrederi. De brand weerlieden waren „uitgerukt" om bij de ingang van het Stadhuis een erehaag te vormen. In het huwelijk trad namelijk hun col lega, de brandwacht lste klasse A. v. d. Berg. Op de foto de Leidse brandweerman en zijn bruid, mejuffrouw Halvermaan. temidden van de belangstellen- denJn-uniform. (Foto LD/Holvast). ADVERTENTIE v^De Scheepvaart-inspectie, die zich bezighoudt met het vergaan van de j in de Noordzee gezonken kotter SCH 225 „Willem Sr.", die vorige week door een marineduiker werd gelocaliseerd, sluit de mogelijkheid van een scheepsmisdryf niet uit. teemt men in eerste instantie aan, dat de moderne kotter gekapseisd j is, de inspectie wil nu bekijken of de romp beschadigd is. Dat zou kunnen wijzen op het feit, dat de „Willem Sr." door een schip is aan gevaren en gezonken. )p verzoek van de inspecteur-gene- ^raal van de Scheepvaartinspectie in Den Haag zal de Koninklijke Marine opnieuw pogingen in het werk stellen de oorzaak van de raadselachtige ramp, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, te achterhalen. Daarvoor zullen duikers opnieuw naar het gezonken schip moeten afdalen teneinde te constateren of er inderdaad ernstige beschadigin gen aan de romp zijn. Aangezien de kotter op vrij grote diepte ligt. moeten daarvoor eerst enorme moeilijkheden worden overwonnen. Burgerlijke stand leiden GEBOREN' Heieen Gerda. d. v. W. van der Plas A. de Vreugd; Angenita Marita, d P. Diender en J. van Lijnschoten: Iwin, z. v. C. J. Hartevelt en J. P. enneulen: Elisabeth, d. v. A. Melet C. P. Bastiaan; Berend Jan. z. v Jongman en C. Stavleu; Dianne Dfohanna, d. v. W. G. H. Bassie en S de Hoog. ONDERTROUWD C. N. de Groot en R. A. van der Pairing: R. A. A. N. van Benten en H C. W. Jagers: C. T. Hoppenbrouwer C. M. Verstraeten; C. B. A. Ahrens M. M. J. Kagen aar; R. Bentteij en P. Kruissink; L. Annokkée en J. albersberg; D. Haasnoot en C. J. W. ot; eijers; W. H. Steenvoorden en M. M. tgaar; W. M. Rosdorff en L. J. C. mcin; C. Bavelaar en M. L. B. Plat- Uiterdijk en J. C. van Leeu- Lien; D. M. Spraitenburg en A. J mo ostrom; M. Hulzer en H. E. Klaver- ijden: J. A. van der Zeeuw en J. de bu Rie: J. Keijzer en M. Gouw; H ruijskamp en K. Giezen; J. W. M en H. M. J. Geerts; S. Hal- a en C. J. Spierenburg; J. A. eijlink en E. M. Hulselmans; L. J. Tul uwerk€rk en M' J- Kret. GETROUWD B. de Witte en E. Slingerland: C. der linden en C M. de Boer: den Berg en J. J. Halvemaan; rtfl D. Wiersma en M. van Soest; J. rapman en E. Lafbouchere; E. T. pins en B. H. Gros; W. J. M. de Vroo- i en H. J. J. Ouwerkerk; N .C. van er Meer en J. P. Votfmóut, któi OVERLEDEN M. T. van Dijk 38 jaar, echtgenote to M J. B. van Ettlnger; H. Rooijak- 11 is. 64 jaar. man; J. Symons,"'3 Jaar; ers ichter: P. Huisman, 50 jaar. man; W. art. 71 jaar, echtgenote van P. H. Intzbergen. Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heren H. S. Croes (Aruba), G. F. Scheltema (Amster dam), M. J. D. A. Hanssen (Heer len), J. A. Beker (Leiden), J. W Meilink (Leiden) en E. W. F. Postel (Leiden). Kamerconcert Op 25 februari a.s. geeft het ,B' orkest van het Jeugdkamerorkest Leiden (tevens orkestklas van de Stichting Muziekschool) onder lei ding van de dirigent Henk Briër een concert in de aula van de Chr. UL.O. school. Asserstraat te Leiden, van Handel, Mozart, Praetorius, Bra- Medewerking verleent het blok fluitensemble van de Stichting Leid se Muziekschool o.l.v. Piet Kunst. Uitgevoerd zullen worden werken van Handel. Mozart, Praetorius, Bra- de, Peurl, Britten, Marx en van He mel. Intrede j. Kranenburg Kandidaat J. Kranenburg uit Kampen zal zondagmiddag intrede doen als predikant van de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) van IJsselmui- den-Grafhorst. Kandidaat Kranenburg werd op 27 maart 1920 te Nieuw-Vennep in de Haarlemmermeer geboren. Hij bracht zijn jeugd door in Haarlem en woonde tijdens de bezetting in Leiden, waar hij plaatselijk leider van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers was. Na de bevrijding volgde zijn benoeming tot districtsdirecteur van de Stichting 1940-1945. In 1951 legde de heer Kra nenburg aan de Leidse Universiteit zijn propaedeutisch examen af. Daarna studeerde hij nog vijf jaar aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerken in Nederland waar hij in ok tober van het vorig jaar zijn kandi daatsexamen aflegde. ADVERTENTIE upend van 10-17 uur en 19-22 uur 13 zondag 10-17 uur toegang 13.- Ontliulling van monument in Auschwitz Op zondag 16 april zal op het voormalig terrein van het concen tratiekamp Auschwitz-Birkenau een monument worden onthuld ter na gedachtenis aan de daar omgekomen miljoenen. Het monument is voor een groot deel tot stand gekomen door in ternationale geldelijke bijdragen, o.a. ook van Nederlandse burgers en de Nederlandse regering. 1 De onthulling van het monument zal door een groot aantal belang stellenden uit alle delen van de we reld worden bijgewoond. Ter plaatse en in het nabijgelegen Kra- kau zullen verscheidene culture le manifestaties worden gehouden, o.a. zal in Auschwitz de eerste uitvoe ring worden gegeven van het .Ausch witz oratorium van de Pool Pende- recki. Naast een film week in Kra- kau over de kampen is er een spe ciale tentoonstelling van documenten en dergelijke- Tevens wordt een ten toonstelling gehouden van werken van kunstenaars, die in het doden kamp werden omgebracht en van kunstenaars die het overleefden. (Het Nederland Auschwitz Comité in A'dam organiseert voor belangstel lenden voor deze gebeurtenis een Juwelier - Horloger Maarsmanssteg 21 - Leiden Uitstapje naar Israël Eén van de beide reisgroepen, elk van 125 personeelsleden (met hun echtgenoten) van het heren- en jon- genskledingsbedrijf van N.V. Gebrs. Coster, waarvan ook in Leiden een filiaal is gevestigd, is uit Israël in Nederland teruggekeerd. Vorige week dinsdag werd van Schiphol met de EL AL naar Tel- Aviv gevlogen, een reis van rond 3500 kilometer. Het personeel maak te in Israël zes grote dag-dochten, waarbij vele bezienswaardigheden in ogenschouw werden genomen, o.a. in Jerusalem, in de woestijnstad Beer- sheba, in Tel-Avl-v en Jaffa, in Na zareth en in de oude Arabische ves ting- en havenstad Acco. in Haifa en in de oudromeinse ruïnestad Caesa- rea. Bijzondere aandacht genoten de Lërdenfcingshal voor de nazi-slacht offers in Jerusalem, het graf van koning David, de universiteitsgebou wen in Jeruzalem en Tel-Aviv, het museum met de Dode-Zee-rollen, de Dode Zee zelf en het meer van Ti berias. In Haifa werden om. de door prachtige Perzische tuinen om geven monumentale Baha'i-tempel en de moederkerk van de paters carme- lieten bezichtigd. Ook werden enkele bedrijven be zocht, o.a. een textielfabriek, een atelier vaar in uit olijfboomhout fraaie kunstvoorwerpen worden ver vaardigd, alsmede een groot aan voer-, sorteer- en verpakkingsbedrijf voor citrusvruchten en één van de machtigste coöperatieve landbouwbe drijven. Hoogtepunten van de reis waren voor alle deelnemers (leeftijd 15 tot 65 jaar) de kranslegging voor de slachtoffers van de concentratiekam pen en de gezamenlijke boomplan ting bij Beersheba. Gelogeerd werd in de badplaatsen Nathanya en Néharya en ook een nacht in gastenpaviljoens van één van Israëlische coöperatieve land bouwbedrijven. Alle deelnemers hebben van deze unieke personeelsreis in hoge mate genoten. De sfeer bleef tot de laat ste minuut goed, mede dank zij de leiding van directeur A. Coster, de gastronomische verzorging, de fees-t- avondjes en de hotelaccommodatie. In de Israëlische pers hebben de initiatieven van de Coster-directie grote aandacht en waardering ge trokken, hetwelk om bleek uit de plannen om één van de nieuwe bosaanplanting e n naar de heren Coster te vernoemen. Aanstaande dinsdag vertrekt de tweede personeels-groep, die onder leiding van de heer C. Coster zal staan naar Israël. LUXOR „Wie is bang voor Virginia Woolf? Reeds honderden malen is dit toneelstuk van Edward Al- bee (met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg) in ons land opgevoerd. Nu de filmbewerking onder de regie van Mike Nichols, in de hoofdrollen Liz Taylor en Richard Burton. Het oorspronkelijke stuk en wat op het doek verschijnt zjjn twee onvergelijkbare groothe den. Dit, als gevolg van talloze ingrijpende verschillen. Het betreft hier het zichzelf totaal kapot makende echtpaar, dat in een soort „liefde-haat" verhouding gedoemd is te le ven. Man en vrouw smijten elkaar de meest afschuwelijke, gruwe lijke, wrede en gemene verne deringen toe, dronken als zij zijn. Beiden zijn in hoge mate kwetsbaar. Desillusies hebben op hun le ven een verwoestende, verteren de Invloed gehad, elk idealisme is hun vreemd geworden. Illu sie en waarheid beheersen hen: er is slechts één ding, het ge loof aan een „imaginaire" zoon, dat beiden zogenaamd nog bindt. Er worden, in het bijzijn van een bezoekend echtpaar, dat eveneens door de drank wordt aangetast, de verschrik kelijkste dingen gezegd en ge daan: een ganse nacht en een nacht duur ontzettend lang Er worden „spelletjes" ge speeld: het „Gasten verne deren". het ..Grijp de gas ten' 'en nog veel minder oirba- re, zoals dat soms toegaat on der mensen, die door de drank alle zelfbeheersing verloren hebben. Steeds erger, walgelijker gaat het toe onder deze vier men sen, voor wie de drankfles on uitputtelijk is, vier zielen tot op het merg lijden in een voor hen allen ondragelijke span ning en die elkaar tooh niet kunnen missen. Totdat het laatste spelletje de totale genadestoot geeft: de man zegt tot de vrouw, dat haar „zoon" dood is. Zij zullen voor- ir Liz Taylor en Richard Burton in „Wie is bang voor Vir ginia Woolf?" taan slechts met hun tweeën het leven moeten door gaan: het ziet er naar uit. dat zij nu eindelijk elkaar zullen vinden, hoewel dat haast on waarschijnlijk lijkt. Een spel als dit eist voortref felijke acteurs: Richard Burton als George en Liz Taylor als Martha voldoen volledig aan die eis. Het is bovenal verwon derlijk, hoe de laatste zich in deze film als een tragedienne van groot formaat ontpopt. George Segal en Sandy Dennis als de gasten Nick en Ho ney passen zich ruim voldoende bij hen aan, om geen breuk in dit wanhopige „klaverblad van vier" te bewerkstelligen. Een beangstigende film, die de toeschouwer enige uren van benauwenis schenkt, terwijl hij toch in hoge mate gegrepen wordt door de niet-aflatende, sfeer, waarin deze aaneenscha keling van helse en lugubere scènes hem gevangen houdt. Moll Flanders CAMERA Moll Flanders met haar amoureuze avonturen is te beschouwen als de vrou welijke tegenhanger van de zo film van enkele jaren geleden: „Tom Jones". In dit geval dus een doodarm, beeldschoon wees meisje, opgevoed door de zigeu ners. dat in de wereld voort drijft op allerlei wilde impulsen en als gevolg daarvan verwik keld raakt in tal van avonturen met mannen. Met haar gespeel de kinderlijkheid tracht zij een rijk huwelijk te sluiten, hetgeen haar inderdaad lukt. maar al vorens het zover is heeft zij héél wat moeten doormaken. Moll Flanders bevat zeker een aantal grappige situaties, maar is als geheel toch ver beneden het peil van Tom Jones geble ven. Het verhaal is niet zo sprankelend, de humor niet zo luchtig. Misschien komt het ook door hoofdrolspeelster Kim Novak, die wel erg mooi is maar als actrice nu eenmaal geen groot talent kan worden ge noemd. Bergman-week STUDIO Het kleine thea ter aan de Steenstraat brengt de komende weken een serie grote films, nl. van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman. Zoals eens van hem is gescnre- ven: Bergman voelt heel sterk de roep van het leven, juist als het in de diepte der vertwijfe ling door het kwaad wordt ont luisterd. Men zou dit het cen trale thema van de meeste van zijn films kunnen noemen, een thema dat hij op zeer ge varieerde wijze en met grote overtuigingskracht weet te pre senteren. Deze week draaien in Studio achtereenvolgens De Maagdenbron. Een les in liefde. Wilde aardbeien en Het zevende zegel. HELDEN VAN TELEMARK TRIANON „De ongeloof lijke overwinning" (Cast a giant shadow) behandelt, zij het zeer fragmentarisch, een recent stuk geschiedenis, dat de wereld in de meidagen van 1948 inderdaad versteld heeft doen staan: de succesvolle strijd van de jonge staat Israël tegen al zy'n Arabische buren, en dat was de strijd van een klein, slecht getraind en slecht bewa pend leger tegen een numerieke overmacht, die met de modern ste conventionele wapens was uitgerust. Op de voorgrond staat in deze film evenwel de persoonlijke in zet van David „Micky" Marcus, een Amerikaanse kolonel van joodse afkomst, die in het voor jaar van '48 vrijwillig adviseur van Palestina's ondergrondse strijdkrachten werd en vervol gens een belangrijk aan deel had in de militaire succes sen tegen de Arabieren. Gedu rende de tweede wereldoorlog was hij o.a. militair adviseur van president Roosevelt in Dumbarton Oaks, Quebec en Jalta en streed hij mee ln Nor- mandië en Duitsland. In hoeverre scemarioschrij - ver, regisseur èn producer Mel ville Shavelson in zijn film de Amerikaanse kolonel een gro tere rol heeft toebedacht dan deze werkelijk heeft gespeeld, valt moeilijk na te gaan. En al ontkomt Shavelson hier en daar niet aan romantise ring, hij heeft in elk geval een boeiende film gemaakt, waarin de iimeële soldate nherodek die de meeste oorlogsfilms ken merkt, tot een minimum is ge reduceerd. De rul van de Amerikaanse kolonel wordt uitstekend ge speeld door Kirk Douglas. De hele bezetting bestaat trouwens uit sterren: Frank Sinatra, Yul Brynner, John Wayne. Senta Berger en Angle Dickinson. Hun namen zullen nu wel op de Arabische index staan. Zeven tegen allen REX Staaltjes van wel haast onmogelijke krachtpatse rij van goedkope soort en het optreden van de dwerg Goliath maken de Italiaanse film „Set- te contro tutti" (Zeven tegen allen) tot een kolderieke film met veel lachwekkende scènes, die echter op niet al te hoog peil staan. Hoofdpersoon in deze film is de Romeinse cen- turio Marcus. Door Vadio, die zijn zinnen heeft gezet op de troon van de provincie Aresti- no, wordt hij tot gladiator ge degradeerd. Met de hulp van de slimme dwerg Goliath weet Marcus met nog 6 collega's te ontsnappen. Hiermee begint de strijd van „zeven tegen allen". Zij bevechten Vadio en zijn huurlingen. Het gelukt hun de toekomstige koningin van Ares- tino te redden uit de handen van de op macht beluste Vadio. Voor het zover is, moet er heel wat strijd worden geleverd, waarin de dwerg een zeer werk zaam aandeel heeft. LIDO Het heeft niet veel gescheeld of de nazi's waren er. door het bezit van een Noorse fabriek in de Rjukan-vallei, in geslaagd als eersten een atoom bom te produceren, met alle rampzalige gevolgen vandien. Maar een troepje dappere No ren heeft dat verschrikkelijke gevaar nog op het nippertje kunnen voorkomen en de tota le produktie van „zwaar water", die door de verontruste Duitsers op een veerboot werd wegge voerd, naar de bodem van de Hardanger fjord kunnen zen den. Die vrees van de Duitsers was ontstaan door een bombar dement van Amerikaanse vlieg tuigen en door een overval van een ploeg van negen Noorse verzetsstrijders. Deze pogingen hadden echter onvoldoende re sultaat. Intussen was bovendien een speciaal opgeleide man schappen bij een vliegtuigonge- lijk in Noorwegen om het leven gekomen. Het zag er dus zeer somber uit. Maar tenslotte wa ren het enige tijdbommen, die het schip met de zwaar-water- tanks deden verongelukken, waardoor de Duitse hoop op een atoombom vervloog. Kirk Douglas als leider van de ploeg Noorse verzet strijders vi de Helden van Telemark". Deze uiterst belangrijke on derneming. die het verloop van de worsteling tussen vrijheid en tirannie op beslissende wijze ten gunste van laatstgenoemde omboog, is in deze Engelse film in kleuren en op het brede doek op uitstekende wijze in beeld gebracht. „De helden van Telemark" geeft een zo getrouw mogelijke nabootsing van wat er zich in die dramatische pe riode van 1943 in Noorwegen afspeelde. Het nadeel is, dat er een paar trage passages in de film voorkomen, die echter spoedig vergeten zijn door de spannende ogenblikken, waar aan de film rijk is. In een vaak geheimzinnige sfeer van sneeuw en halve duisternis ver richten deze moedige Noren een daad, die van enorme betekenis voor de afloop van de oorlog is geweest. Regisseur Anthony Mann zorgde voor een uitste kende rolbezetting, o.a. met Kirk Douglas, Ulla Jacobsson, Richard Harris en Michael Redgrave.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3