LEIDSCH DAGBLAD CVP, VVD en ARP willen Zijlstra Bouw grootste raffinaderij ter wereld Adenauer waarschuwt Europa tegen onmacht JAMIN .v.d.A. stelt zich meteen zeer scherp op EERST EUZE i OEN" Twee tegen en een halfjaar hoofdverdachte Politieke eenheid nodig Voor honden van schoot tot groot ra alles Vlieland (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 No. 32100 fkecteur: E. A. E. van Dishoeck lofdredactenr: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (btf vooruitbetalinglosse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) clog voordat de kabinetsformatie echt op gang is gekomen E bben zich aan het politieke front twee belangrijke ontwikke- igen voorgedaan. De PvdA wil niet aan het formatiegesprek deelnemen als de VVD er ook aan meedoet. Daardoor dwingen de socia listen de confessionelen tot een snelle keuze van partner: VVD of PvdA. De PvdA wil samenwerken met Democraten '66. De vijf grote fracties zijn gisteren in het gebouw van de Tweede \mer bijeen geweest om de verkiezingsuitslag te bespreken. De 'D, de CHU en de KVP herkozen de heren Toxopeus, Beérnink en ïmelzer tot fractievoorzitter. De socialisten benoemden lijsttrek Den Uyl tot fractievoorzitter en de anti-revolutionairen wezen i nister Biesheuvel als fractieleider aan. t|j van de Arbeid zal adviseren de fractie-voorzitter van de ARP, mr, Biesheuvel als formateur aan te wij- de na de bijeenkomsten uit- ren verklaringen is die van de verreweg het belangrijkste. socialistische fractie vindt zich- gezien de verkiezingsuitslag, de aangewezen fractie om een lateur te leveren en is verder mening, dat de formateur eerst keuze tussen de partijen moet i en pas daarna aan het rege- sprogramma moet beginnen, positie verijdelt de hoop van de en de ARP en in mindere mate van de CHU om eerst na te gaan in 'n samenwerking met de WD Ie P.v.dA van de eigen program- te verwezenlijken valt. Vooral KVP wil een soort afvalrace, rbij de besprekingen zullen uit en, wie er afvalt. De liberalen of locialisten. De P.v.d.A. past voor dergelijke herhaling van de be- ite formatie van de KVP'er De t in het jaar 1963 en stelt zich een direct scherp op. De liberale tieleider Toxopeus heeft inmid- gezegd, dat naar zijn mening de r lag wijst naar een kabinet dat op dat van mr. Marijnen (1963- I bestaande uit de KVP, ARP. f en de VVD. Voor de drie con- lonele partijen is derhalve reeds dag na de verkiezingen weinig Jruimte overgebleven. rote vraag ïn confessioneel-liberale samen- dng is op het ogenblik het meest rschfjnlijk. De grote vraag is of nier Zijlstra bereid gevonden kan den een dergelijk kabinet te lei- Hij heeft daarvoor nauwelijks |e hoop gelaten, maar in katho- en anti-revolutionaire kring it men aan dat prof. Zijlstra zich lien wel zou laten vermurwen duidelijk blijkt, dat zijn bereid- beslissend is. Voordat het zover unnen ?r echter heel wat weken verstreken. De uitspraak van grote fracties, dat dé formatie moet slagen zal op de tijdsduur veel invloed hebben. iezien dit alles is het niet on- rschijnlijk dat de fractievoorzit- de KVP, de ARP en de VVD ttlngin Juliana zullen adviseren Zijlstra als informateur te be nnen. Verwacht wordt, dat de Par- Vervolg op pag. 2 Shell op Pernis 'Van onze R' damse correspondent) Op Pernis krijgt Rotterdam de grootste raffinaderij ter wereld aan de oever van de Nieuwe Waterweg: de Shell gaat door de bouw van een vijfde aardolie-destillatie-eenheid j zijn capaciteit opvoeren van 16 mil- joen ton tot ruim 25 miljoen ton per J jaar. Deze enorme uitbreiding, waar in f 120 miljoen wordt geïnvesteerd, moet al in 1969 gereed zijn. Deze kapitale uitbreiding is nog maar een aanzet van verdere fa- brieksuitbreidingen op Pernis in de chemische sector, die ter verwerking van de produkten nodig zullen zijn. Eis in Teixeira-proces (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. van Renesse, heeft vanmorgen een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest geëist tegen de vroegere enig beherend vennoot van het bankiershuis Teixeira de Mattos. De eis werd op de volle publieke tribune met ge zucht begroet. Was het een tegenvaller of viel het mee? Het werd niet duidelijk. „Wie hoog staat kan laag vallen". De verdachte heeft een hoge positie verloren. Hij heeft zijn privé-vermo- gen met Teixeira de Mattos ver speeld. Daartegenover staat de ern stige onrust en de schade die hij veroorzaakt heeft bij tientallen en tientallen kleine spaarders. De ge volgen voor de maatschappij en de andere betrokkenen overheersen ech ter. Een zware straf is op zijn plaats, aldus mr. Van Renesse. Alle vijf tenlasteleggingen drie maal valsheid in geschrifte, eenmaal oplichting en eenmaal verduistering, achtte hij daartegenover duidelijk bewezen. Morgen wordt de jongste in het koninklijk gezin, Prinses Christi na, twintig jaar. Max Koot maakte ter gelegenheid daarvan in Soestdijk deze foto. Belasting over 1966 viel half miljard tegen De opbrengst van de rijksbelastin gen over 1966 is ,in vergelijking met de ramingen in de jongste miljoe nennota, bijna een half-miljard gul den tegengevallen, zo blijkt uit een vandaag gepubliceerd overzicht van het ministerie van Financiën. De niet -kohierbelastingen bleven 245 mil joen gulden achter bij deze ramin gen en de opbrengst van kohierbe lastingen zal, naar het ministerie verwacht, ongeveer 200 miljoen gul den lager blijken te zijn dan in de jongste miljoenennota werd ge raamd. WEERBERICHT Dezelfde temperaturen >e Bilt verwacht van heden- tot "genavond veranderlijke bewolking plaatselijk een bui. Matige tot Jcke wind uit zuidelijke richtin- Weinig verandering in tempera- Jgemaakt om 11.15 uur). 18 FEBRUARI op; 7.51 uur; onder: 17.58 uur an op; 10.54 uur; onder; 3.06 uur. toogwater te Katwijk te 8.51 en 22 u.; laagwater te 4.17 en 16.49 u. I nummer bestaat uit 18 pagina's Volgende week omroepwet in Eerste Kamer Er wordt haast gemaakt met de omroepwet. Begin deze week kwam het voorlopig verslag van de commis sie voor omroepzaken in de Eerste Kamer. De memorie van antwoord (zie pag. 5) is al verschenen. De be handeling van de veelomstreden wet zal nu ook niet langer op zich laten wachten. De griffie van de Eerste Kamer heeft namelijk meegedeeld, dat de Kamer volgende week donder dag hiermee een aanvang zal maken. De reden voor deze haast is, dat de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé wil voorkomen, dat de omroepwet een dreigend struikelblok vormt bij de nu begonnen formatie- pogingen. Uit het voorlopig verslag is al gebleken, dat een meerderheid van de Eerste Kamer geheel achter het wetsontwerp staat. De heren P. J. S. de Jong, N. Schmelzer en J. M. A. H. Luns tijdens het beraad van de KVP- fractie gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer. Op de achtergrond de heer Kleisterlee. Dacler overval aangehouden Na enkele dagen intensief speuren is het de Hengelose politie gelukt de dader van de zaterdag gepleegde roofoverval op een half blinde winke lier te arresteren. Het is een 19-jarige ongehuwde Enschedeër, die in de naaste omgeving van de sigarenwinkel van het slachtoffer, de 56_jarige R. J. Tempelman, heeft gewerkt. De dader was enkele weken geleden door zijn vroegere werkgever wegens een klein vergrijp aan diens eigen dommen ontslagen. Omdat hij schulden had en enkele dingen wilde kopen beraamde de jon geman het plan om de winkelier, die hij vaak met zijn tas had zien lopen, te overvallen. Toen de man, die zeer slecht ziet en maar klein van stuk is, tegenstand bood en begon te schreeu wen, raakte de overvaller in paniek en sloeg zijn slachtoffer neer, zonder hem overigens te verwonden. Van de buit, 1800 gulden, is nog ruim 1000 gulden over. Militairen wijzen aanbod van Soekarno af De militaire leiders van Indo nesië hebben het aanbod van Soe karno verworpen om in ballingschap te gaan als hij zijn titel van presi dent mag behouden. Dit is gisteren in betrouwbare le- gerkringen in Djakarta vernomen. Het zou hier gegaan zijn om het jongste compromisvoorstel van een reeks, door Soekarno en Soeharto over en weer gedaan om uit de hui dige impasse te komen. De permanente commissie van het Indonesische voorlopige Volkscon gres heeft het aanvullende verslag van president Soekarno over zijn be wind, in het bijzonder vóór en tij dens de mislukte opstand in de herfst van 1965, als onvoldoende ver worpen. De commissie bepaalde, dat het Volkscongres van 7 tot 11 maart tussentijds in Djakarta bijeen komen. Eén van de belangrijkste agendapunten zal dan zijn de reso lutie van het parlement van 9 fe bruari, waarin het Volkscongres wordt gevraagd, de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soehar to, een verklaring te laten afleggen over de rol van president Soekarno tijdens de communistische staats greep. Volgens de resolutie zou ver volgens Soekarno moeten worden ontslagen. Vorige week hebben zich in Djok jakarta bloedige botsingen voorge daan tussen voorstanders en tegen standers van president Soekarno. al dus een studentenblad in Djakarta. Onder de antl-Soekarno gezinde stu denten zouden twee doden en der tien gewonden geteld zijn. Samen met de verdubbeling van de capaciteit van de Esso-raffinaderij van 8 tot 16 miljoen ton komt de to tale raffinagecapaciteit van de vijf raffinaderijen in het Botlek- en Europoortgebied op rond 53 miljoen ton per jaar. Gevolgen Het besluit van de Shell viel bin nen een week nadat de regering Rijkswaterstaat opdroeg op de Noordzee de „oliegeul" te baggeren voor tankers tot 225.000 ton dw. Wel ke enorme economische gevolgen de ze beslissing heeft blijkt nu al meteen. Niet alleen geeft het bagge ren van de geul kosten f.75 mil joen werk aan de baggerwereld, de enorme uitbreidingen van de raf finaderijen, waartoe de opdrachten zoveel mogelijk aan de Nederlandse industrie zullen worden gegeven, be lopen investeringen tot f.250 miljoen in totaal. De uitbreiding van de Shell-raffi- naderij geschiedt in de eerste plaats om aan de toenemende vraag naar olieprodukten op de Westeurope- se markt te kunnen voldoen. Gassen Europa moet op korte termijn tot politieke eenheid komen, omdat het anders de dreiging van de Russische en Amerikaanse kernmachten niet het hoofd kan bieden, aldus ver klaarde de 91-jarige voormalige Westduitse bondskanselier dr. Ade nauer gisteren in Madrid voor een gehoor van duizend personen. „Het gevaar voor Europa is groter dan de meesten denken. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten onderhandelen nu over de mogelijkheid om de pro- duktie van kernwapens tot hun eigen exclusieve recht te maken. Het ver drag ter voorkoming van verdere verbreiding van kernwapens houdt het gevaar in, dat andere volken in de wereld, met name die in Europa, hun politieke invloed verliezen en machteloos worden". Adenauer zei verder, dat het ver drag ook inhoudt dat de Sowjet-Unie zeggenschap krijgt over atoomzaken in Duitsland. „Hierdoor worden West- Duitsland en andere landen in West- Europa bedreigd met economische afhankelijkheid van de Sowjet-Unie. Dat zou het einde zijn van een vrij en verenigd Europa". „Het alternatief", aldus Adenauer, „is een snelle politieke eenwording ter bescherming van de Europese belangen en van het bestaan van Europa als politieke factor in de we reld. Men moet niet denken J.at de politieke unie van Europa zich te genover de Verenigde Staten zal op stellen. Het tegendeel is waar. John Foster Dulles en zijn opvolger Her ter hebben altijd gestreefd naar het tot stand komen van een dergelijke unie in Europa". Het Britse en Franse atoompoten- tieel achtte Adenauer niet groot. Hij waarschuwde echter, dat China zich op een kernoorlog voorbereidt en dat de moderne technologie Europa bin nen het bereik van Chinese wapens brengt. ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets ARRESTATIES IN HAVANNA In de Cubaanse hoofdstad Havan na zijn ongeveer vijfhonderd perso nen gearresteerd nadat enkele dagen geleden in een winkel in het centrum van de stad wapens en bommen wa ren gevonden. Dit heeft een Cubaan se vluchteling. Ferdandez, bij aan kon st in de Amerikaanse stad Mia mi meegedeeld. fflobulette E.E.G. f399.- CEBR. ntJISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Om een concentratie van rookgas sen te voorkomen wordt de vijfde installatie gebouwd in het tanken park ten oosten van het huidige fa briekscomplex. Alle mogelijke maat regelen zullen worden genomen om lucht- en watervervuiling te voorko men. Omdat dit nieuwe complex niet kan worden aangesloten op de ln aanbouw zijnde schoorsteen van 213 meter wordt er een nieuwe schoor steen van ruim 10 meter naast ge bouwd. Tegelijk met de uitbreiding van de verwerkingscapaciteit zal de opslagcapaciteit in Europoort moe ten worden uitgebreid en zal een der de pijpleiding tussen Europoort en Pernis worden aangelegd. Het "an kenpark in Europoort gaat de Shell nu ook gebruiken voor de opslag van half- en eindprodukten. ADVERTENTIE advocaatbowls niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de sierlijkste, zelfs inklapbare van metaal (makkelijk meene men). Kussens en dekens. Alles om Uw huisvriend(innetje) lek ker te verwennen met een warm holletje. Reismandjes en fiets mandjes. y h Al vanaf euwo Maandagmorgen kwam te 's-Bosch een aantal boerin nen te markt met hare wa ren. Nadat die verkocht wa ren en huiswaarts willende keeren, was de wind zoo aangewakkerd, dat het water den terugkeer belemmerde en zij een paar dagen werden opgehouden en van haar marktgeld weinig overhiel den. Onder leiding van Mej. I. J. Meerburg bestaat te Lei den een verstelschool, waar meisjes uit den behoeftigen stand kosteloos onderwijs ontvangen in het verstellen van haar eigen goed.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1