Merkwaardige merkwaardige keus van Maderna Klompe Minister Klompe opent komende Boekenweek Fanfare en koorzang boeiden Rijnsburg Jacques Klein in Rachmaninow Enorme interesse KOUDE IN V.S. HOUDT AAN Studentenfestival Beweeg '67 Tafeltennis programma margriet Het Beste (GaiTiisette "j RIJDAO 17 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 De muziekvereniging Wilhelmi- na te Rijnsburg heeft geen mis greep gedaan om haar jaarlijkse uitvoering in de Maranathakerk te geven. Deze royale ruimte kan tenminste de koperklank goed verwerken, die in de forti vaak een lust voor het oor was. Het concert, dat door de heer Koo- mans, burgemeester van Rijns burg en ere-voorzitter van Wil- helmina werd geopend, stond voor het eerst onder leiding van de nieuwe dirigent Jan Mey. trombonist van de KMK. Voorts werkte een mannenkoor uit Scheveningen aan het program ma mee. Koralen vormen steeds een zekere waardemeter voor fanfareorkesten Als deze in fraai legato worden ee- blazen is reeds de verwachting ge wekt. dat ook 't eigenlijke reperto're een verklanking van gehalte ten deel valt. Nu, het openings- en slotkoraal klonken zeer gaaf en in genoemde verwachting zijn we meestal niet te leurgesteld. Het spelen van een vier tal marsen klonk als goed routine werk, terwijl grotere stukken als ou vertures en suites van o.a. Boudiin op slechts kleine onzuiverheden in accompagnementen bij solopassages na een genuanceerde vertolking kre gen. De ouverture Caesar van Bou dün doet wat gekunsteld aan met het niet consequent volhouden van oude toonsoorten, maar heeft toch een plechtige sfeer. De suite ..Happy Time" van dezelfde componist werd zeer levendig gespeeld. Jan Mey heeft natuurlijk met op zet niet hoog gegrepen. Hierdoor ver raadt hij te zijn een goed orkest pedagoog, die Wilhelmina door en kele tegenvallers juist van node heeft. Wat nu reeds bereikt is recht vaardigde het openbaar concert stel lig. Het is te hopen, dat spoedig meer jeugdige muzikanten in spé zich geroepen zullen voelen onder deze muzikale en kennelijk prettige leiding mee te musiceren! Na de pauze liet zich het Scheve- nings Mannenkoor onder leiding van de heer H. Herzog horen In een tiental koorwerken, deels oorspron- kelük, deels bewerkt voor mannen koor. De dirigent streeft een zeer geva rieerde nuancering na, die zyn men sen ook wel kunnen verwezehjken. De toon van baritons en bassen is sonoor, waartegen de melodievoe rende partij van eerste tenoren soms niet gunstig afstak. Deze zin gen vaak te open, wat het gevaar van ruwheid in het forte inhoudt. Maar we weten hoe moeilijk het is, met ongeschoolde stemmen in de te norpartijen van het mannenkoor de vereiste stemenglans te bereiken. Ook dit mannenkoor toonde een zeker gebrek aan evenwicht tussen hoge en lage stemgroepen. Overigens-leent het koor zich wil lig voor de muzikale Intenties van zijn leider. Hierdoor werd de mede werking voor het dankbare gehoor dan ook waardevol, wat uit de bijval bleek. Alles bjjeen was dit concert voor de RUn&burgers, die reeds aan een bepaald streven hun steun willen geven een dankbare avond. Ad. Int. Merkwaardige Maderna: wie durft het als hij aan, een sier- Mk en charmant paard uit de goede oude tijd als Webers „Auf- rderung zum Tanz" op één programma te plaatsen met één tn zijn ultra-moderne vondsten: de voor zes slagwerkers ge- „Toccata per percussion" van de hedendaagse Mexi- anse componist Carlos Chavez? Daarbij dan nog Rachmani- tweede pianoconcert, gespeeld door de Braziliaanse ■anist Jacques Klein en als klap op de vuurpijl de zonovergo- n, lichtvoetige en stralende „Italiaanse Symfonie" van Men- deze laatste nog altijd een voorbeeld van vindingrijk- met flitsende herinneringen aan diens geniale Midzomer- ichtsdroomouverture Igenschijnlijk een „ratjetoe", ar het gaat allemaal aannemelijk .Ier Maderna's dwingende leiding. Mfrendien staat het Rott. Philh. Or- dat met hem gedurende drie ken musiceert, volkomen paraat! Weber-walsmelodieën gaan er bést in niet voor niets heeft tan Strauss er hem later om be- vooral in de geraffineerde eststratie van Hector Berlioz, die dit gebied van wanten wist. En ging het hier naar ons gevoel nog altyd even luchtig toe, toch wist e muziek het gehoor te dompelen de vereiste romantische sfeer, arbij Maderna niet naliet voor trastrijke tempowisselingen zorg dragen. We kunnen ons in- ïken, dat speciaal vorige gene- ies er hun intense vreugde aan eefd hebben en er moeilijk bij iden stilzitten. ilerst niet op dreef acques Klein kon aanvankelijk, I imen met het orkest, in Rach- I ninow moeilijk op dreef komen. Uicht gevolg van het feit, dat zyn Eno-zetel te hoog stond en eerst r een assistent omlaag gedraaid est worden, wat met een applaus- 0' gepaard ging. Maar bevorderlijk er onmiddellijk „in" te komen, dit beslist niet. >e zangerig-rijke melodieënschat. Raclunaninow in dit concert paJstrooit, werd door Klein met warm ehoon bijzonder krachtdadig ■fteher gespeeld, waarbij 't orkest zijn wilde overstemmen, terwijl bo- idien 't evenwicht in 't samenspel eens verloren ging. Het bijzon- uitgesponnen weergegeven AdcT- werd gevolgd door 't meeslepende jpegro, waarna Maderna alle zei- moest hJjsen, om bü de hier plotseling kolossaal hard van iel lopende Klein in de pas te r. Dat Klein echter een vir- van het eerste water is bleek rduidelijk, speciaal in het aller- Iste passagewerk. len kan over Rachmaninow den- zo men wil: vaststaat, dat zijn hoge mate effectrijk' en naar een jante climax voerend pianocon- nog altijd velen imponeert, on- Jiks de zwakke constructie en de fat conventionele pianistiek, die U wn Inherent zijn. Klein kon dan na zfjn meeslepende voordracht, ;e*rin hü zich niet te buiten ging 1» i overdreven zwelgende pathetiek, uitbundig succes incasseren. Verrassing van Chavez en totaal onverwachte verrassing gde na de pauze: slechts zes slag- stonden op 't podium en in-1 ireteerden waarlijk overrompe- le „Toccata per percussion" in denkbare ritmische gecom- .Jfcerdheid. De in 1899 geboren ivez eenmaal dirigent van het j puestra Sinfonica de Mexico is man, wiens modern gerichte ositietechniek beinvloed wordt Mexicaans-inheemse (al of niet ou de) invloeden. Dit folkloristische ele ment komt ook in deze Toccato dui delijk tot expressie, doch de geraffi neerde wüze, waarmee hij 't slagwerk in al zijn (tooh beperkte) kleurver- scheidenheid, waartoe ook het klok kenspel bijdroeg, laat opklinken, moet niet te lang duren. Anders gaat zij vervelen, vooral als de eerste kunst. kALeiöoscoQP De befaamde Franse panto mimespeler Marcel Marceau is thans werkzaam op een kunst academie in Hamburg. Hij maakt daar acht lithografieën, getiteld „De dromen van BIP", die bin nenkort geëxposeerd zullen wor den in een Galerie in Bad Godes. De pianist Jacques Klein en dirigent Bruno Maderna. (Foto L.D./Holvast) l verbazing er af is. Chavez heeft zich die beperking gelukkig bewust we ten op te leggen, want wij waren juist aan de grens van ons absorp tievermogen gekomen, toen na alle roffelende en heftige onweersexplo sies, het verstilde einde kwam. Het kunnen van de vertolkers in deze originele, driedelige compositie was bewonderenswaardig vooral in ritmisch opzicht worden de onge looflijkste eisen gesteld! met een Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 25 februari om vier uur wordt in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, een expositie geopend van schilderijen van Adrian Stahlecker en van ceramiek van Henk Verberkmoes. Koorconcert Wassenaar Zaterdagavond 25 februari voert in de Sint Josephkerk aan de Parklaan in Wassenaar, „Stella Maris" met medewerking van solisten en orkest het Requiem van W. A, Mozart en het Magnificat van J. S. Bach uit. Medewerkende solisten zijn: Quirine Elias. sopraan: Marian Dieleman, alt: Ben Smithuis. tenor: Chris Ver hoog, bas. Van onze kunstredactie De commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek heeft voor de 32ste boekenweek die van 25 februari t/m 4 maart wordt gehouden een groot aantal pijlen op de boog. Er is het door Jan den Hartog geschreven gratis boekenweek-boek Herinneringen van een bramzijgertje". Er is een door Hans Keller en Daniel de Lange samengestelde speciale boekenweek-uitgave Theater in de tijd". Er is een boekeniveek-film „Fahrenheit-451" van Frangois Truffaut. Er is de première door de Associatie Studententoneel (ASTU) van de eenakters „Code" van Henk Sparreboom. en ,J)arts" van Bodewijk de Boer. De Boekenweek wordt volgende week vrijdagavond in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam geopend door mej. dr. M. A. M. Klompé. Daarna volgt een grote .feestavond van de boekgeneratie' die haar ein de vindt in het traditionele boeken bal, waarvoor Metten Koornstra en Pieter Groot op het ogenblik bizar re versieringen maken. De boeken week wordt beslosten met de premiè re van het toneelstuk .Een man. een man' van Berthold Brecht door .Centrum' in Haarlem. De première van ,Code' en .Darts' vindt op 2 maart plaats in Tivoli in Utrecht. Woensdagmiddag 1 maart reikt de Amsterdamse Boekverkopersvereni ging haar vijfjaarlijkse prijs uit aan Simon Carmiggelt voor zijn gehele oeuvre. digd leger van boekenvrienden dat slaags is met een leger van boeken- vernielers. Metten Koornstra is bezig met de bouw van een speciaal baet- paleis. Op het bal zullen enkele da mes de hiervoor speciaal uit de V.S. overgebrachte eerste papieren kledingstukken dragen. Ook zal de best-geklede auteur worden uitge roepen. Bal uitverkocht De belangstelling voor de ope ningsavond en het boekenbal in het RAI-congrescentrum is zó groot dat reeds sinds enkele dagen geen kaar ten meer te verkrijgen zjjn. Een troost kan zijn dat de VARA-televisie het eerste deel van het programma Jive' uitzendt en de KRO het twee de deel de volgende avond. De be zoekers van het Boekenbal zul len o.m. geconfronteerd worden met een door Pieter Groot vervaar- Koude poollucht heeft zich giste ren snel over het oosten van New York, New England, Oost-Pennsyl- vania, New Yersey en Maryland uit gebreid. De bittere kou, welke woens dagavond het kwik in het noorden van Minnesota tot 39 graden celsius onder nul deed dalen, is in zuidelijke richting doorgedrongen. Van Zuid- Dakota tot de staat New York ligt een laag sneeuw van 15 tot 20 cm dik. Schilderijenkopers in arrest Twee Italianen, de 34-jarige Guido Bottini en de 28-jarige Ve- nezio Izzo, zijn door de Franse politie gearresteerd toen zij op het punt stonden Parijs te ver laten met een Picasso, een Cha gall, twee doeken van Braque en nog andere schilderijen van Ita liaanse meesters, alles bijeen tot een waarde van verscheidene tienduizenden francs. Bottini had naar zijn zeggen een kunstzaal in New York en Izzo zei vertegenwoordiger van een kunstzaal in Lugano te zijn. Zü hadden schil derijenhandelaars overbluft met een overvloed van „zakenbrieven" waar uit hun connecties met musea overal ter wereld moesten blüken. Na hun keus gemaakt te hebben betaalden zij hun aankopen echter met cheques op rekening van een bank in Lugano, die een tegoed van niet meer dan honderd Zwitserse fx-anc bleek te hebben. De door het tweetal bü vüf Par ij se zaken aangekochte werken waren een portret van Max Jacob van de hand van Picasso, „La tasse a café" en „Le ciel bleu" van Braque. „rOffrance" van Chagall en verschei dene waardevolle doeken van Bar- berie en Severini. Het aangehouden tweetal, dat de politie opviel vanwege hun grote geldtransacties, werd ook in Italië gezocht. Operapremières in Glvndebourne Het zal voor velen als een verras sing komen dat Glyndebourne, op het Festival van dit jaar voor de eerste keer een opera van Puccini zal bren gen. Sinds het Festival in 1954 werd gehouden is Mozart de meest gespeel de componist geweest, maar in de af gelopen jaren is het repertoire aan- zienlijk uitgebreid. Derhalve is Puc cini dit jaar vertegenwoordigd met „La Bohème", dat op 29 mei in pre mière gaat. De opera zal worden geproduceerd door Sir Michael Redgrave, regis seur, en Bardon en Walker, ontwer pers. Hetzelfde trio was verantwoor delijk voor de alom bewonderde pro- duktie van Massenets „Werther" van verleden jaar. De zangers zijn allen Italianen, met o.m. Anna Novell!, Al berta Valentina en Ottavio Garaven- ta. Italië is ook het land van her komst voor de noviteit van dit jaar, Cavilla's „l'Ormindo", in een versie die opnieuw ontdekt is en bewerkt door Raymond Leppard. Deze opera werd oorspronkelijk in 1644 in Vene tië opgevoerd. De producent voor deze opera is Gunther Rennert en de de cor. en kostuumontwerper is Erich Kondrak. Kost as Paskalis, de Griek se bariton, die in 1964 en 1965 een overweldigend succes oogstte als Macbeth, zal de rol van Don Gio vanni zingen in een nieuwe produktie van deze opera door Franco Enriquez met ontwerpen van Emmanuele Luz- zati. De openingsvoorstelling wordt die van Donizetti's ..lTHisir d'amore", waarbij kostuums en het décor wor- len ontworpen door Franco Zeffirelli. Het Festival begint op 25 mei en duurt tot en met 31 juli. Evenals in vorige seizoenen zal de begeleiding in handen zün van het London Phil harmonic Orchestra onder de diri genten John Pritchard, Myer Fred- man en Carlo Felice Cillario. In Utrecht: De Utrechtse studentenvereniging „Prometheus" organiseert in maart een klein kunstfestival onder het motto „Beweeg '67". Aan de experimentele voorstellingen nemen drie takken van kunst deel, namelijk toneel, dans en mime. Prometheus kon dit initiatief verwezenlijken door de mede werking van het centrum voor werkende jonge mensen, het jeugd- en jongerencentrum „Ruimte", het Oecumenisch Stu dententoneel en de Centrale Hervormde Jeugdraad. Bert van der Helm naar Stockholm De Nederlandse tafeltennisteams. die van 11 tot en met 21 april deel nemen aan de wereldkampioenschap pen in Stockholm, zün als volgt sa mengesteld: heren: Frans Schoofs, Bert van der Helm. Bert Onnes en Bert Schoofs. Dames: Ursula Stulemeyer, Anne- marie Wijnants en Ria Bogmans. Ereklasse A: Scylla Ned. Lloyd; AMVJWibats. Ereklasse B: VVGA Belcrum; SVESNL/Smash. Hfrt- klasse B: AMVJ 2—ScyUa 2; Tref fersJCV; Wibats 4Eendracht 2. Hoofdklasse D: DocosNever Des- pair; Ned. Lloyd 2—ATTC; HOC— Si. Servaas. Overgangsklasse F2: TOG—Elan; Scylla 3 vrij. Gl: St. H TSB 2—AMVJ 3; Excelsior 1—Tref fers 2. Hl: TOV—The Victory; Wi- bataAVGA 2. Op 3 maart treedt in de Buurkerk in Utrecht de toneelgroep .Theater Terzüde' uit Amsterdam op onder I leiding van Anne Marie Pruis. Ge speeld wordt het stuk .Over Viet nam'. Het dansgezelschap „Eigentijdse dans" uit Amsterdam onder leiding van de choreograaf Koert Stuyf geeft op 10 maart in de Geertekerk in de Domstad een opvoering van „Wlnterpremière". Koert Stuyf staat bekend als een .doorbreker' van de in ons land bestaande opvattingen over dans en ballet. Tenslotte zal op 17 maart in de Janskerk de mime-werkgroep Be wegingstheater uit Amsterdam voor het voetlicht treden. De zeven me- I dewerkers staan onder leiding van I Frits Vogels, die met zijn werkgroep streeft naar een radicaal nieuwe j aanpak van het vak mime. De Utrechtse studenten hebben de drie kunstgebieden samengebracht, omdat deze volgens hen alle drie hoewel geheel zelfstandig werkend qua intentie en werk wüze vele raak vlakken vertonen. Bovendien willen zü Utrecht niet laten „inslapen". De organisatoren venvachten, dat ongeveer 1.00 bezoekers de drie voor stellingen zullen bywonen. De kosten bedragen ongeever f 5000 maar de studenten hebben zich reeds weten te verzekeren van subsidies tot een be drag van f 1500. Dukla Praag, op 1 en 8 maart tegenstander van Ajax in de kwart finales van de Europa Cup voor landskampioenen, heeft gisteravond te Sedan met. 11 gelükgespeeld te gen een combinatie van Racing Paris en Sedan. Het ij shoe key team van het Oos- tenrükse Kitabühel, dat een dag eer der met 101 van Hüs Hoky verloor, heeft gisteravond met 9—7 de eer aan de ploeg van Den Bosch moeten laten. Het Nederlands jeugdzaalhand- balteam (dames) uitkomend onder de naam Antilopen, heeft in Tilburg met 6—4 gewonnen van het Fraose leugdteam. Onverwoestbaar In scherp contrast hiermee Men- i delssohns verrukkelüke „Vierde j Symfonie" (de „Italiaanse"), on- verwoestbare herinnering aan diens verblijf in Italië, in alle lichtende doorzichtigheid gespeeld, met een Maderna wiens leiding tot in de kern doordrong en toch ook de grote lün bewaarde. Merkwaardige Maderna: een man, door en door vertrouwd met de mo dernste muziekstromingen, doeh die zijn hart blijkbaar toch ook aan deze sprankelende Mendelssohn voor 109 procent verpand- heeft. Het orkest voelde zich met zijn intenties ten- volle verbonden. Een heerlijk besluit van dit derde en laatste „populaire" K. en O. concert, waaraan men zich zonder enige reserve willig heeft overgegeven. ADVERTENTIE Deze week in: de advertentie van Uit voorraad leverbaar bij: Alphen a.d. Rijn: P.J. Couvee, Den Hertog, Werneke. Hazerswoude: Huisman. Katwijk aan Zee: E.J. Lugthart. Koudekerk a.d. Rijn: Cor Ketel. Leiden: P v.d. Horst, Vroom Dreesmann N V Vlasveld, W.J. Zirkzee, H.J. v. Moorsel Zn., Van Cleef, v. Leeuwen. Noordwijk a. Zee: W. Baalbergen Zn. Rijnsburg: C. Verduyn. Sassenheim: J.M. Meiman, J. v.d. Meer Zn. Voorschoten: C. Bolle Zn. Warmond: S.G. v. Stijn. Rotterdammers bij K. en O.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15