„De R.T.N. is opgeofferd om Televizier te redden" I6im26februari Q Bankschandaal brengt velen in verbazing personenauto^ Voorzitter Grit van actie-comité: „IK BEN ER NIET BANG VOOR Verdachte geeft dikwijls grif toe DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 LEDDSCH DAGBLAD j§§ voorlopig correspondentieadres post bus 551 in Haarlem heeft, is van plan zendtijd aan te vragen als het 10.000 leden heeft, die allen vol waardige contributie zullen moeten betalen. Ook zal het comité dat streeft naar de vorming van een tweede R.T.N., dan een eigen pro grammablad gaan uitgeven. Het gaat er vooral om de mensen ervan te doordringen dat de A.V.R.O. wel Televizier, maar niet de R.T.N. heeft overgenomen, aldus de heer Grit. „Als het bestuur van de R.T.N. de moeite had genomen even alle le den aan te schrijven met het ver zoek de contributie van 40 cent te storten zou de R.T.N. zendvergun- gllning hebben kunnen aanvragen die onmiddellijk zou zijn verleend. Maar op het punt van de overwinning gaf men zich gewonnen: het is nu dui delijk dat alles een doorgestoken -fraart is geweest. De R.T.N. moest worden geofferd om het voortbe- van het weekblad Televizier (Van onze Haarlemse correspondent) De Haagse procureur mr. M. Drielsma heeft bij de Amster damse rechtbank juridische stappen ondernomen tot het ont bonden verklaren van de R.T.N. De heer G. A. S. Grit (Haarlem), die voorzitter van het actie-comité R.T.N. is, verwacht dat de zaak binnen vijf a zes weken haar beslag zal krijgen. De uitslag acht hij opgelegd pandoer, omdat volgens de Wet op de Stichtingen een stichting die haar doelstelling niet meer kan bereiken, op voordracht van de leden kan worden ontbonden. „Die doelstelling was het zelfstandig zenden", zegt de heer Grit, „en daar kan nu niets meer van komen". Op het naambordje van de heer Grit in de Haarlemse Louis Pas teurstraat staat de vermelding „Handelsonderneming Exclusieve' Het bedryf houdt zich voorname lijk bezig met de platenproduktie in het tiener-repertoire. Directeur/ eigenaar Grit: „Ik weet door mijn werk dat er zeer veel talent in Ne derland is dat door het huidige roepbestel nooit aan bod komt op radio en t.v. Dat is eigenlyk mijn eerste contact Zendtijd aanvragen geweest met de R.T.N. Ik zag in een nieuwe omroep vele mogelijk heden in de amusementssector en ik had een paar goede ideëen voor leu ke programma's voor de R.T.N. in petto. Op het kantoor in Amsterdam werd ik beschouwd als een goede propagandist voor deze natio nale omroepstichting. En dat was ik ook. Eigenlijk ben ik het nog steeds". De heer Grit verwijt het R.T.N.- bestuur twee grote fouten: „Het laatste halfjaar is steeds de indruk gewekt dat er geen enkele binding meer bestond tussen R.T.N. en Tele vizier. Achteraf blijkt dat men wel degelijk gezamenlijk met de A.V.R.O. heeft onderhandeld. Een tweede grove fout van het bestuur vind ik dat het niet onmiddellijk zendmach tiging heeft aangevraagd toen er 100.000 leden waren. Waarom werd er gewacht tot er een meer commercieel aantal leden was be haald? Daar stak duidelijk iets ach ter". Het R.TJi.-bestuur heeft nog geen contact gezocht met de „opstande lingen". Wel schorste het een dag na de geboorte van het actiecomité de R.T.N.-directeur drs. Van Milo. ADVERTENTIE NEDERLAND 1 NCRV 10.30 10.45 1 10.50 1 11.00 i 11.30 i Voor de kleuters: Pipo de clown NTS-journaal De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest Mensen ln de sport NTS-journaal Attentie Kiss me Kate, musical Rijk en arm; ontwikkelingshulp NTS-journaal Automatisering Sluiting geopend van10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- 1 NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Mogul, mannen op zoek naar olie en aardgas 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Coronation Street, tv-scrie 9.45 uur Verkenning ln wetenschap: „Koude" 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur Dichterbij, uitleg van godsdienstige begrippen 11.00 uur Sluiting ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Laakbaar De heer Grit (35), praat al we kenlang over niets anders meer dan de volgens hem laakbare „Jhandelw^jze van het R.T.N.-bestuur de 260.000 R.T.N.-leden zonder enige ruggespraak met die leden lij de A.V.R.O. onder te brengen. En lij zal er nog veel over zeggen want einds maandagavond is hij de voor- (itter van het piepjonge actie-co- aité R.T.N. R.T.N.-voorzitter Mat er heeft bij het horen van de jj oprichting van het actie-comité p laten weten dat hij „erg ge- tnité laten weten dat hij „erg ge- PSchokt" was. De heer Grit: „Ik denk ■■dat. hij nog wel meer schokken zal II hijgen. Wat hier is gebeurd is niet de haak. Als lid van een stichting mag je niet overal buiten worden ge- ^1 houden. Meneer Matser heeft ge- de Wet op de Stichtingen over het hoofd gezien. De R.T.N. heeft zijn doel niet bereikt en behoort daarom zijn statuten na te leven (het ver krijgen van een zendmachtiging om zelfstandig uit te zenden) of zich te ontbinden. Samensmelting met de iA.V.R.O. is in strijd met de doel- [fptellingen. Jongetje en kindermeisje vonden dood in bergen (Van onze Parijse correspondent) De 4-jarige Stephane Grandet uit Parus, die met zijn 18-jarig kinder meisje sinds dinsdag in het centrum van de Franse wintersport Megeve werden vermist, zijn gisteren door de politie, teruggevonden. Zij waren dood en moeten door een sneeuw storm zyn overvallen, waardoor zij een val van 30 meter in een ravijn hebben gemaakt. Volgens de politie moeten het jon getje en zijn kinderjuffrouw op slag zijn gedood. Men vreest intussen, dat een gymnastiekleraar, die al sedert vorige week vrijdag niet meer in zijn hotel in Chamonix is teruggekeerd zonder iets van zich te laten horen, een overeenkomstig lot ten deel is gevallen. ADVERTENTIE ^DRflKS de harde matras met alle comfort van een zachte! Schaatsnieuws Bjoern Tveter is woensdagavond in het Noorse Sawdefjord winnaar geworden van internationale schaats wedstrijden over 500 en 3.000 meter. De uitslagen luiden: 500 meter: 1/2. Bjoem Tveter (Noorw.) en Neal Blatchford (VB.) 42.7; 2. Roar Groenveld (Noorw.) 43.0: 5. Jorrit Jorritsma (Ned.) 43.7; 7. Kees Verkerk (Ned.) 44.1; 9. Rud1 Liebreohts (Ned.) 44.2. 3.000 meter: 1. Fred Anton Maier (Noorw.) 4.42.3; 2. Rudi Liebrechts 4.43.0; 3. Per Willy Guttormsen (Noorw.) 4.43.6; 5. Kees Verkerk 4.46.0; 6. Jorrit Jorritsma 4.46.4. Algemeen klassement: 1. Bjoern Tveter 90.316; 2. Svein Erik Stiansen (Noorw.) 91.033: 4. Rudi Liebrechts 91.367: 5. Jorrit. Jorritsma 91.433 7. Kees Verkerk 91.767. RTN-voorzitter Matser: El me" Ch. G. Matser, 63 jaar, burge- Cfmeester van Arnhem, vice-voorzitter de Vereniging Nederlandse Ge- ieente en in die kwaliteit gisteren teruggekeerd van een stedebouwkun dig congres in Bangkok en eerste lan van dc omroepstichting Radio 1 Televisie Nederland is geschokt. Gedurende de periode dat hij als congressist gebogen zat over stede- bouwkundige problemen in Thailand werd in ons land een actie-comité opgericht dat bij de rechter de ont bindingverklaring van de huidige stichting wil vragen en dat een nieu- R.T.N. wil oprichten. Hierover las heer Matzer eerst in de nacht van zondag op maandag, toen hem in het ibl}vliegtuig, ergens tussen Bangkok en Bairoeth een stapel kranten werd aangeboden. Geschokt is de heer Matser over het feit dat het hoofd van het bu- de R.T.N., de heer drs. J. G. Milo, inmiddels door het dagelijks be stuur geschorst, zitting heeft geno- n in dit actie-comité. ,Je mag het ons land best met elkaar oneens zijn, de onafhankelijke rechter moet •naar uitmaken of het actie-comité gelijk heeft. Ik ben er echt niet bang voor", zegt R.T.N.-voorzitter Matser. „Maar iets anders is als één van je stafmedewerkers in zo'n actie-comité gaat zitten, zoals met meneer Milo het geval is. Ik ben er echt door g geschokt'. Vooruitlopen op de uit spraak van de rechter (laten we blij zijn met de onafhankelijke rechter') wil de heer Matser niet, maar ik zou het wel betreuren wanneer er een verdere versnippe ring zou ontstaan'. Nader overleg met het actie-comité wordt niet uit gesloten, maar de R.T.N.-hoofdbe- stuurder Matser zegt zelf geen ini tiatieven in deze richting te willen ontplooien. Overigens hadden we zelf al besloten, zegt hy, om de statu ten van onze stichting nog eens heel goed te bekijken. En even later: .Leg de statuten van de A.VÜ.O. en de doelstelling van onze stichting maar eens naast elkaar, dan kom je voor verrassende dingen te staan wat ge lijkgezindheid betreft'. Zaak Teixeira de Mattos: UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Het Omroep Orkest Geen kwartier, hoorspel Hilversum 2 De familie Leenhouts: opschudding ln de (Van onze correspondent) Voor het eerst in het drama Teixeira de Mattos kwam gister morgen de hoofdrolspeler op het toneel: de enig beherend ven noot van het bankiershuis. Sinds 4 juni van het vorig jaar heeft hij in voorarrest gezeten, deze oud-Engelandvaarder, wiens be heer leidde tot de door steeds wilder geruchten omgeven deconfiture van de bank. Om kwart voor tien maakte de Amsterdamse rechtbank, voorgezeten door mr. J. A. Bletz, een begin met de behandeling van de zaak die het uitvloeisel is van het grootste bank schandaal in ons land sinds de tweede wereldoorlog. (Van onze oorrespondent) De officier van Justitie, mr. H. E. in Renesse heeft de beherend ven noot drie gevallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd, een geval oplichting en een geval van ver duistering. In theorie kan de ver dachte veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van 8 jaar en 10 maanden. Mr. Van Renesse heeft drie getui gen a charge opgeroepen: F. J. R. Hyermans. adjunct-directeur van Teixeira de Mattos, A. M. J. Moes, adjunct-directeur van Teixeira de Mattos en directeur van de Forum- bank en J. van Groll, een employé van Teixeira de Mattos. Als getui- ge-deskundigen worden gehoord, de directeur van de Nederlandsche Bank, drs. C. de Bak en de accoun tants L. voor ip 't Holt en J. W. van Westreenen. De belangen van de be herend vennoot worden behartigd door mr. L. P. van de Blink en mr. Th. Keune. Zij hebben geen getuigen k décharge opgeroepen. In de tenlastelegging van de of ficier is sprake van het opzettelijk valselijk indienen van een maandstaat per 31 december 1965 bij William Bullitt (76) overleden William C. Bullitt, die de eerste Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie was, is gisteren op 76- jarige leeftijd in Parys overle den aan leukemie. Hij was drie we ken geleden in het Amerikaanse zie kenhuis in Neuilly nabij Parijs op genomen. Bullitt ging in 1933 naar Moskou m diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. HIJ bleef daar tot 1936. waarna hy zijn land tot 1941 in Frankrijk verte genwoordigde. Buiten de V.S. werd hij beschouwd s een der bekwaamste Amerikaan- staatslieden maar in Amerika zelf as hij weinig bekend. Hij was o.m. journalist, adviseur van president Wilson op de vredesconferentie van 1919 en. na 1941, speciaal vertegen woordiger van president Roosevelt. In 1944 sloot hij zich aan by de vrije Franse strijdkrachten. Als ma joor ln het Franse leger verwierf ;en aantal hoge onderscheidin gen. Servee Wljsen heeft tijdens in- doorwedstrijden in Aken het pols stokhoogspringen gewonnen. De Lim burgse atleet haalde een hoogte van m. De beste prestatie die hij ooit een indoorwedstryd heeft gele verd. HIJS Hokij heeft gisteravond in Den Haag een Ijshockey wedstrijd te gen het Oostenrijkse Kitzbühel met 101 gewonnen. De tussenstanden deze door ongeveer 1500 toeschou- bljgewoonde wedstrijd waren 4—0 4—0, 2—1. de Ned. Bank, waarop in strijd met de waarheid als deposito was ver meld een bedrag van f2.943.000, ter wijl in werkelijkheid van dit bedrag ongeveer f 2.2 miljoen geen vrij deposito was. De behandeling op de eerste dag van het Teixeira de Matto6-proces heeft een steeds terugwijkende ver dachte te zien gegeven. Een voor beeld: De president van de recht bank, mr. J. A. Bletz „Het eigen lijke bankiersvak lag u niet". Ver dachte: „Dat geef ik grif toe". Eerder had hij gezegd: „Het da gelijkse beheer ontging aan mijn oordeel. De liquiditeits-positie van de bank was voor mij geen punt". Uit een citaat uit een van de stukken door mr. Bletz is ook gebleken dat de hoofdrolspeler ln het drama van de verdwenen Teixeira-miljoenen het in onderpand geven van effecten van klanten die niet als debiteur geboekt staan niet toegestaan volgens bankiersnormen als de meest nor male zaak van de wereld beschouwd. „Het mag wel als wij er maar goed 8.35 uur thuis, steravondprogr. en cjióteren Op een opmerking van mr. Bletz, dat hij toch maar beschikt heeft over gelden die hem niet toekwa men zegt verdachte: „Dat gebeurt dagelijks" De aanwezigen in de zaal en op de publieke tribune horen het zwijgend en met stijgende verbazing Een en ander vormt een duidelyke illustratie van het schrikbarende ge mak waarmee het bankiershuis aan de rand van- en in de afgrond kon belanden. De opmerking van de ver dachte aan het eind van de zitting waarin hij zijn leedwezen betuigt met de slachtoffers van het bankschandaal die nadeel heb ben ondervonden door het belenen door de bank van hun obligaties, klinkt sommigen dan ook als een schrille dissonant in de oren Pendant De behandeling van de tenlaste legging zelf levert weinig moeilijk- heden op, Twee keer valsheid in ge- i j| schrifte door op maandstaten voor de i Nederlandse Bank miljoenen guldens i j§ als vry deposito, te vermelden waar het geen vrije deposito's betrof? Ver dachte neemt het grif voor zyn ver antwoording. Het ging gemakkeiyk. Men zorgde dat er twee brieven wa ren van de betrokken bankinstellin gen. een waarin de voorwaarden van de overeenkomst niet en een waarin e W'pp,, de voorwaarden wel waren vermeld, "Cl l"I II Die zonder voorwaarden gingen ln een speciaal mapje dat bestemd was voor het geval de Nederlandse bank het nodig achtte de zaak te controle- „Wat vindt u van de mening dat D'66 een intellectuele pen dant van de Boerenparty is?", vroeg Frans van Houtert aan de grote winnaar Hans van Mierlo. ..Het is dezelfde dwaal- redenering als wanneer je zegt dat de groenteboer de intellec tuele pendant is van de lyk- bezorger, omdat zy beiden iets bezorgen, maar de groente boer een middenstandsdiploma heeft", antwoordde Van Mierlo. De eerste die D'66 feliciteerde was de KVP-voorzitter Aalber- se. Enkele kleine partyen be klaagden zich erover dat zy niet evenveel publiciteit hadden gehad of hadden kunnen ma ken als D'66. De televisie heeft zich gister avond weer voortreffeiyk gedra gen, en een gevarieerde uit- slagendienst in werking gesteld. In Den Haag waakte Herman Wigbold over een computer, die om negen uur nog 3 zetels voor D'66 voorspelde, en 6 zetels voor de PSP, maar om half tien al was omgezwaaid naar 6 zetels voor D'66 en 2 voor de PSP. dat zy het niet zou halen, maar toch biy was. Om elf uur begon de compu ter te vermoeden dat de Party voor Ongehuwden een zetel zou krijgen en dat D'66 er zelfs 7 zou verwerven. We wisten toen ook dat de heren Zylstra en De Quay niet willen terugkeren als minister, evenmin waarschijn- lyk de heer Verdam, die zei hoogleraar zo'n mooie baan te vinden. Uniek De behandeling van de zaak duurt voort. Morgenochtend zal de officier van Justitie zyn requisitoir houden. Daarna komen de verdedigers mr. L. P. van de Blink en mr. H. G. Th. Keune aan het woord. In de nieuwe Willy en Willeke show treedt Willeke op samen met een nieuwe ster: Corrie van Gorp. De uitzending heelt vol gende week zaterdag plaats. Om tien waren de D'66- ers weer een een zeteltje gedaald volgens de computer, maar om half elf hadden ze alle zes ze tels weer terug. Omstreeks die zelfde tyd moest Hetty Bennink (Boerenpartij) bekend maken Uniek was ook weer boer Koe koek, die de computerberekenin gen van een Utrechts sociolo- genteam wantrouwde, want „ze hebben er geen tyd voor gehad het zo snel uit te rekenen", meende hy. Bewondering verdiende de heer Berghuis van de AR, niet alleen om de winst van zyn party, maar vooral om de onverstoorbaarheid waarmee hy zioh liet interviewen tarwyi provo's hem o.a. een hoedje op zetten. Om kwart over elf noemde de heer Schmelzer de uitslag te leurstellend. Tussen acht en tien werden de uitslagen af en toe opgesierd met beelden uit de wedstrijd Inter MilaanReal Madrid, waarby men met behulp van de ampex belangryke momenten „terughaalde", zodat wie over twee toestellen beschikte op sommige momenten ook twee verschillende wedstryden kon zien. Een onvergeteiyke avond, derhalve. VOOR DONDERDAG im 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. Zendtyd politieke partij. zangsollste. 18.55 Ge- telijke godsdiensten. AVRO: 20.00 Nws. ,20.05 Stereo: Omroepork. en solist: klass. en mod. muz. 21.15 Geen kwar- hoorspel. 22.20 Klass. planomuz. Sportrubr. 18.30 deel 19). 20.35 Samen mentsprogr. 22.00 Stereo: Licht tnstr. m 2216 Wyd oudere luisteraars 16.30 Stereo: "ïhts Blaaskwlntet: klass. en mod. 17.00 Stereo: Nederlandse lichte AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10 02 Arbelds- vlt.: Populair verzoekplatenprogr. (11.00 Nws.IVPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een 45 Stereo Nws. 14.02 Uit de buitenlandse 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws 15.02 Lichte muz. 16.00 Nws 16 02 Oude gram.pl. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05—18.00 Pop-Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS/NOT: 10.20 tot 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18 45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal STER: 18 56 Reel. AVRO. 19.00 Popeye. tekenfilm. 19.05 The Thunderblrds. t v-tekenfllm STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal ?n weeroverz. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 AVRO s Televizier 20.45 The Fugitive, tv-fllm. 21.35 ,de vuist- FEBRUARI 402 m Nws en ochtendgy HM' hui VPRO reg. NTS: 22.45—22.50 Jour- ederland 2 NTS: 20 00 Nws. ln art. STER: 20.01 Reel. VPRO 20 05 I Patrouillewagen '54 film. 20.30 Muzen ln spijkerbroek, lit - progr. 20.55 Jazz uit Haarlem 2125 ,Een Is maar een mens. fllmrep 23 Lichte gramjnuz. 21-55 Blik op morgen, ballet. STER: oorpag.) D Reclame. NTS: 22.15 Journaal. 30—7.35 Van de 7 55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 810 22.3023.00 Teleac: Kernfysica (18). Lichte gram .muz. 9.00 Stereo: Strijk- j 9.35 Waterst. 9.40 gr.): klass. muz. AVRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 00 Nws. 11.02 Voor 11.30 Opera-aria's jrk.muz. en zang- soliste 12.25 Beursber. 12.27 Med. t.b.v. 12.30 Overheldsvoorl.: Sport revue. Claveclmbelrecltal 13.55 Voordr. 14.15 IdIJ de thee: gev. progr. .02 Radlo-Ka- 17.25 Stereo: 8.32 Stereo: nb. 12.30 Nws. Med. 12.40 Variant: act. 13.30 Stereo: Lichte Zuld-Amerl- e muz. (gr.). 14.05 Schoolradio. Waarborgsommen naar de staat Een bedrag van f66.000 is toege vallen aan de staat, als gevolg van het niet-behalen van een kamerzetel door negen by de kiesraad ingeschre ven partyen. De in de achttien kies kringen ingeschreven partyen: Party voor Ongehuwden. Liberale Volks party en Landsbelangen betaalden elk f18.000 als waarborgsom. Bedra gen van f 3000 werden gestort door de Ned. Werknemers-Party (de niet geregistreerde lyst Machiela), de party Alarm (de niet geregistreerde lyst Van Breukelen en Grein) en de Chr. Nationale Volkspartij voor mo narchale democratie (CNV). Een be drag van f 1000 werd gestort door de lijst Germeaux, Party van het Recht en door SJ. Rodermond. die alle in een kieskring uitkwamen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5