Naar sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen - albert's corner Wijkpark met kinderboerderij in Leiden-Zuid-West k)k in Leiden ïelangrijke wijziging in schooltypen K0W00K ETEN VOOR EEN RIKS Postkantoor tijdelijk achter Plantsoen VOORSTELLEN AAN RAAD Kosten van aanleg begroot op 795.020 RenniesjJ Promoties LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 PrtjNu de Tweede Kamer de overgangswet met betrekking tot je wet op het voortgezet onderwijs heeft aangenomen, vloeien •ufearuit ook voor de gemeente Leiden te nemen maatregelen 'lort. In de wet is, zoals bekend, bepaald, dat de overgangswet werking zal treden op 1 augustus van dit jaar en de wet op >t voortgezet onderwijs op 1 augustus 1968. voortgezet onderwijs, zoals t In ons land tot ontwikkeling gekomen kent thans een groot Pa fatal afzonderlijke schooltypen, geen op elkaar afgestemd ge- >el vormen en in verschillende otb \tten zijn geregeld. De nieuwe g >t heeft tot doel een sluitend heel van onderwijsvoorzienin- tot stand te brengen, waarin Jee leerling onderwijs kan ont- Ut ingen, dat is aangepast aan zijn zijn belangstel- igssfeer en zijn maatschappe- t€r ke bestemming. 'n)Invoering van brugklassen Dit wordt o.a. bereikt door middel horizontale en verticale door- omingsmogelijkheden tussen ver- lillende vormen van voortgezet derwijs. door de mogelijkheid tot lme differentiatie binnen eenzelfde ïoolsoort en door de invoering van Overleg en advies Over de toekomstige structuur van H t openbaar voortgezet onderwijs in keiiden hebben B. en W. thans over- gepleegd met de directrice en rec- ;n van de openbare scholen voor m.o. en de hoofden van de open de scholen voor u.l.o.t met de rijks- pectiies van het v.h.m.o. en van en met het ministerie van derwijs en wetenschappen. De re- Itaten van dit overleg hebben B. W. verwerkt, in 'n ontwerp pread- waarover zij het advies heb- gevraagd van Curatoren van het inasium, de Commissie van Toe- ht op het Middelbaar Onderwijs de Adviesraad voor het openbaar derwijs. Voorts hebben zij alle do- /an de openbare scholen voor pJortgezet onderwijs een exemplaar het ontwerp verstrekt en de tfden van deze scholen verzocht, overleg met hun docenten, hun les over dit ontwerp uit te bren- N<in. De ontvangen adviezen hebben 00 et tot belangrijke wijzigingen van de t omtwerp-preadvles geleid. Nieuwe stijl i schrijven aan de raad, die februari bijeenkomt, zetten B. en ïn, dat de openbare scholen im or v.h.m.o. en u.l.o. per 1 augustus 68 als volgt zullen worden inge- het Stedelijk Gymnasium: een I mnasium nieuwe stijl; de Louise Coligny-h.b.s.: een scholenge- tenschap, waarin zijn verenigd een heneum en een school voor h.a.v.o.; Rembrandt-lyceum: een scho- igemeenschap, waarin zijn vere nen atheneum en een school ï.a.v.o.; de vier scholen voor vier scholen voor m.a.v.o.; de ondschool voor u.Lo.: een avond- ,hool voor m.a.v.o. M leste kans W. hebben nagegaan of het nbeveling zal verdienen deze scho- met uitzondering van de laatst- noemde, in scholengemeenschap- n n tot grotere eenheden te vereni- ADVERTENTIE I snelwegers iterk, modern van lijn en uitgevoerd gezellige kleuren. Grote, duidelijke chaalverdelingen.onpiiddellijkaflees- (zonder schuiven met gewichten) 123.75 til» 526 Keukenweegschaal 5 Weegvermogen 2 kg. Onderverdeling Per 20 gram. Kleuren: rood, wit en geel. 5 jaar garantie gen. Hoewel zij in het algemeen wel I bezwaren zien in grote scholen, me- nen zjj toch, dat in dergelijke een heden, waarin verschillende school typen zün verenigd, de leerling de beste kans zal worden geboden zich overeenkomstig zijn capaciteiten te J ontwikkelen. In een gemeenschap onder één lei ding zal het beter dan in afzonder lijke scholen of in een gemeenschap van afzonderlijke scholen mogelijk zyn de programma's van de verschil lende studierichtingen op elkaar af te stemmen, waardoor de horizontale en verticale doorstromingsmogelijk heden beter tot hun recht zullen ko men. Hoe veelvormiger het schoolge- heel is, hoe meer kans er ook zal zyn de leerling tijdens zijn school loopbaan door determinatie te bren gen naar de soort van onderwijs, die voor hem geschikt is. B. en W. me nen derhalve dat de doelstelling van de nieuwe wet, namelijk het verkrij gen van een samenhangend geheel van onderwijsvoorzieningen het best in een scholengemeenschap kan wor den gerealiseerd. Deze overwegingen hebben B. en W. doen besluiten de raad voor te stellen de m.a.v.o.-dagscholen met de athenea en h.a.v.o.-scholen tot twee scholengemeenschappen te ver enigen. De eerste scholengemeenschap, die zy de naam Louise de Coligny-scho- lengemeenschap zouden willen geven, zal bestaan uit de huidige Louise de Coligny-h.b.s. en de in de nabijheid van deze school gelegen Plesman- u.I.o en zal derhalve omvatten een atheneum, een school voor h.a.v.o. en een school voor m.a.v.o. Deze scholen zullen tezamen circa 215 leerlingen voor het eerste leerjaar opleveren. De tweede scholengemeenschap, diie zij de naam Rembrandt-scholengemeen- schap zouden willen geven, zal be staan uit het huidige Rembrandt-ly- (zonder de op te heffen gym nasiumafdeling) en de Professor van der Leeuw-u.l.o., de Thorbecke-u.l.o. de Wethouder Verwey-u.l.o. Tus- deze vier scholen bestaat ook thans reeds een goede samenwer king, om welke reden B. en W. zon der in de eerste plaats op de af stand tussen de scholen te letten, aan de voorgestelde indeling de voor keur geven boven een indeling waar bij elke scholengemeenschap twee m.a.v.o.-scholen telt. De Rembrandt-scholengemeen- schap aal op een eerste leerjaar van circa 350 leerlingen kunnen rekenen. Het Stedelijk Gymnasium nieuwe stül zal ten nauwste met deze laatste gemeenschap samenwerken. Deze as sociatie, die nog zorgvuldige voorbe reiding zal eisen, zal het mogelijk maken, dat door determinatie in de brugklasse het volgen van gymna siaal onderwijs voor iedere daartoe geschikte leerling van de gemeen schap aanwezig blijft. Een gelijke sa menwerking in lossere vorm zal be staan tussen het Gymnasium en de Louise de Coligny-scholengemeen- schap. ADVERTENTIE Blijf tussen werk en bioscoop gezellig In de stad. Om die ene rijksdaalder hoeft u het niet te laten. Morgen na vijven: Fish and chips: Kabeljauwfilets (gebakken) met sla, patat frites en ravigote saus. Portie poffertjes met roomboter en poedersuiker slechts 0.68 j TOT ZIENS IN STATIONSPLEIN 24 (t.o. het station), LEIDEN maandag t/m zaterdag 6.00 - 22.00 uur j Het Staatsbedrijf der P.T.T., wij schreven daar reeds eerder over, is voornemens het Leidse post- en telegraafkantoor aan de Breestraat geheel te vernieuwen. en ue determinatie van de leerlin gen vermoedelijk bestemd voor het gymnasium, voor het atheneum, voor het h.a.v.o. en voor het m.a.v.o. Het is n.l. pedagogisch-didactisch niet verantwoord een leerling voor wie waarschijnlijk het m.a.v.o. zwaar genoeg zal zijn, in eenzelfde klas te plaatsen als a.s. astheneumleerlin- gen. Hij zal het tempo niet kunnen bijhouden en het niveau ligt voor hem te hoog. Het zal van groot belang zijn voor die leerlingen voor wie de keuze nog niet vaststaat speciale brugklassen te vormen (atheneum-h.a.v.o., h.a.v.o -m.a.v.o., gymnasium-atheneum). 3. Hierna rijst het probleem: hoe is het te realiseren, dat leerlingen, van wie na enkele maanden blijkt, dat zij te hoog of te laag zijn ge plaatst, naar de voor hen juis te groep overgaan. Dit probleem kan opgelost worden door een goed ge bruik van de in iedere burgklasse be schikbare studielessen. taie en verticale overstapmogelijk- heid zowel tussentijds als aan het einde van het brugjaai-, zoeken naar de wijze waarop objectieve criteria kunnen worden samengesteld. 5. Het is gezien de verschillende bestemming van de leerlingen ge wenst, zo niet noodzakelijk, dat zo wel leraren van het v.w.o. en het h.a.v.o. als van het m.a.v.o. in de 6. De taakomschrijving van de lei ding in de twee te vormen schoolge meenschappen dient nader te wor den bezien. Er zal veel wijsheid voor nodig zijn, om het werk in het brugjaar goed te doen verlopen. De groep van leraren die in het brugjaar werkt zal een team moeten vormen, waar bij van naast en langs elkaar heen- werken geen sprake mag zijn, omdat men gezamenlijk één doel nastreeft. In verband met deze en andere problemen zijn B. en W. voornemens een deskundige aan te stellen die met een adviserende en coördinerende taak de leiding van de scholen en ons behulpzaam kan zijn bij de ver- De Louise de Coligny-hbs, waarvoor eveneens ingrijpende onderwijsvoorzieningen worden voorgesteld. (Foto LD/Holvast) Onzekerheid Over de inrichting van het onder wijs en andere belangrijke onder werpen zoals de positie van de do centen bestaat nog onzekerheid, om dat de rijksregelingen nog ontbre ken. Dat hierdoor gevoelens van ver ontrusting en onbehagen bij de do centen ontstaan, achten B. en W. begrijpelijk. Zij zullen trachten dat deze gevoelens worden weggenomen. B. en W. gaan nog na of in Leiden aan andere vormen van openbaar voortgezet onderwijs behoefte zal be staan, waarbij zjj in het bijzonder denken aan middelbaar en hoger economisch en administratief onder wijs. Het is noodzakelijk de in dit ge bouw gevestigde dienstonderdelen gedurende de vernieuwingswerk zaamheden elders onder te brengen. De plaats van de tijdelijke vestiging moet uiteraard bij voorkeur in het stadscentrum liggen en gemakkelijk bereikbaar zijn. Aan deze eisen vol doet het braakliggende, rechthoekige terrein tussen de le Gortestraat en de 4e Binnenvestgracht. De P.T.T. heeft de gemeente verzocht dit ter rein te mogen huren om daarop een tijdelijk postkantoor te plaatsen. Het tijdvak, gedurende hetwelk het tijdelijke postkantoor aanwezig moert, zijn, is vanzelfsprekend afhankelijk van de duur van de vernieuwing van het post- en telegraafkantoor aan de Breestraat. Zowel voor de P.T.T. zelf als voor de bezoekers van het tijdelijke post kantoor moeten van gemeentewege verschillende voorzieningen getroffen worden. Van de kosten, verbonden aan 't verbeteren van de 4e Binnen vestgracht, de le Gortestraat en de Gerestraat, wordt de helft door de P.T.T. gedragen: de andere helft dient te worden beschouwd als kos ten van normaal onderhoud, welke voor rekening van de gemeente ko men. De kosten van de overige voor zieningen, alsmede die van het on derhoud van de onderscheidene wer ken, moeten geheel voor rekening van de P.T.T. komen, omdat de noodzaak daarvan uitsluitend voort vloeit uit de plaatsing van het tijde lijke postkantoor. Overeenkomstig het raadsbesluit van 25 oktober 1965 is het driehoekige terrein, omsloten door de 4e Bin- nenvestgracht, de Gerestraat en de achterzijde van de woningen aan de Geregracht, als openbaar parkeerter rein ingericht. Daarop is plaats voor ongeveer 75 auto's. Aangezien naar schatting 25 parkeerplaatsen regel matig zullen worden ingenomen door de P.T.T. en door bezoekers van het tijdelijke postkantoor, zal de P.T.T. een derde gedeelte van de kosten van aanleg van het parkeerterrein voor zijn rekening nemen. B. en W. stellen de raad voor om met het Staatsbe drijf der P.T.T. een huurovereenkomst aan te gaan. Louise de Coligny li.b.s. B. en W. stellen de raad verder voor om t.a.v. de Louise de Colig ny-h.b.s. de nodige besluiten te ne- tot omzetting met ingang van rnrsus 1967-1968 van de beide eerste leerjaren van de hogere bur- gerschool-B met zesjarige cursus in atheneum en van de afdeling middelbare school voor meisjes in zowel voor meisjes als voor jon gens bestemde afdeling hoger alge- voortgezet onderwijs. De leer lingen, die bij het begin van de cur- 1967-1968 in het derde of een hoger leerjaar van de h.b.s.-B. of de afdeling middelbare school voor meisjes zijn geplaatst zullen hun op leiding nog volgens de oude program- kunnen volgen. Met ingang van deze cursus worden echter geen leer lingen meer toegelaten tot het ge meenschappelijk eerste leerjaar en tot het tweede leerjaar van de ho gere burgerschool-B en de afdeling middelbare school voor meisjes. Problemen In hun schrijven aan de raad zet ten B. en W. verder uiteen, dat nog vele zaken een nader overleg en stu die eisen. B. en W. vatten dit in en kele punten samen. Een werkgroep gevormd uit de schoolleiding en de docenten van het brugjaar zal de problemen moeten bestuderen die zich voordoen, zono dig met steun van (een) op dit ge bied deskundige (n). 2. Een van de belangrijkste proble men is ongetwijfeld de toelating tot Nu de bebouwing van het zuidwestelijk stadsdeel in Leiden haar voltooiing nadert, stellen B. en W. de raad voor om tot realisering van het daar geprojecteerde wijkpark, met speel weiden, kinderboerderij en bloementuin, over te gaan. Ook bloementuin en speelweiden Daartoe is thans een plan ont worpen, waarbij rekening is gehou den met het beloop van het nieuwe scheepvaartkanaal ter plaatse (de Korte Vliet). Afgezien van de watergangen zal het park een oppervlakte hebben 4.37.18 ha. Voor de aanleg moe ten verschillende cultuurtechnische voorzieningen worden getroffen. Zo moet een drainage worden aange bracht en moet het terrein verder worden geëgaliseerd. Met het oog op het veelvuldige gebruik, dat van de speelweiden zal worden gemaakt, moet de grond ter plaatse van die, weiden worden verschraald, teneinde het dichtlopen van de tpplaag te voorkomen. Het inzaaien zal geschie den met een zaadmengsel van grove grassoorten. De speelweiden, waarvan er één zal worden voonzien van speelwerktuigen, zullen worden om geven door boomgroepen. De beplan ting zal voornamelijk bestaan uit sterke inheemse boomsoorten, zoals eiken, essen, beuken en populieren, aangevuld met heesters. De verharding van de door het park aan te leggen wandelpaden zal bestaan uit een laag grind-asfalt, afgedekt met Hollandse steenslag, met een gezamenlijke dikte van 8 De totale kosten van de parkaan- leg (f795.020) worden als volgt ge raamd: a. voor de uitvoering van de vorenomschreven werken f 442.520.-, b. voor de reeds uitgevoer de ophoging van het terrein f 115.820,- c. voor de uitneming van grond uit het Grondbedrijf f236.680,-. Nieuwe Geref. School steem HB-80 te bouwen scholen toe te voegen de gereformeerde school voor gJ.o. aan de Storm Buyslng- straat en ten behoeve van de stich ting van deze school een krediet van f923.00,- beschikbaar te stellen waarin niet zijn begrepen de kos ten van meubilair en leermiddelen. Het College stelt voor de bouw van deze school, nadat de vereiste goed keuringen zijn verkregen, on derhands op te dragen aan de Gebr. van Heeswij k's Aannemers Maat schappij N.V. te Eindhoven. Leegstaande flats Op 23 december 1963 besloot de raad met de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten te Assen een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich garant stelt voor de betaling van de helft van een eventueel exploitatieverlies met be trekking tot de bouw door deze N.V. van een flatgebouw voor alleen staanden aan de ChurchilUaan, met dien verstande, dat deze garantie slechts zal gelden, voor een periode van 3 Jaren na de totstandkoming -an de bouw. Aangezien voor de leegblljvende woningen gedurende deze periode de rente op het activum wordt bij geschreven en de afschrijving wordt opgeschort, beperkt het exploitatie verlies zich tot de bijkomende exploi tatielasten, geraamd op f45,- per maand, doch naar thans blijkt f 50,- per maand. Het flatgebouw Is in augustus 1966 gereedgekomen en van de 126 wo ningen waren er op dat moment 82 verkocht, zodat aanvankelijk 44 wo ningen onbewoond waren, welk aan tal is gedaald tot 31 op 31 december 1966 en tot 20 op 1 februari j.I. De coöperatie Woon vereniging voor al leenstaanden Rfjnland' G. A. doet thans een beroep op de gemeente lijke garantie en verzoekt de als ge volg van het leegstaan onbe taald gebleven exploitatiebijdragen over de maanden september tot en met december 1966, in totaal f7.850,- bedragende, voor de helft aan haar te vergoeden. Voor de andere helft heeft de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen zich garant gesteld. Voor de gemeente vergt dit derhalve een uitgaaf van f3.925,- over 1966 en van maximaal f6.275.over 1967. Schadeloosstelling B. en W. stellen de raad voor om voor de onteigening van eigendom men, welke zyn begrepen in het ont eigeningsplan voor percelen, gelegen aan de Morssingel, het Pieter Hui- bertshof, de Rijnsburgersingel en de Stationsweg, een krediet van f377.622,- beschikbaar te stellen waarvan voor de uitbetaling van: schadeloosstelling aan de eigenaar van het perceel: 1. Morssingel 2 in Leiden: f 142.390.-; 2. Morssingel 5 in Leiden: f 138.530,-; en 3. Mors singel 9 in Leiden: f51.080,-, en voor bijkomende kosten tot een to taal van f45.622; idem een krediet van f37.750 voor de uitbetaling van schadeloosstellingen, rente over de schadeloosstellingen, honorarium rechtsgeleerde raadsman van de ge meente en bijkomende kosten in ver band met de onteigening van de in het onteigeningsplan voor de noord zuid-verbinding begrepen percelen Emmastraat la/lb en Oostdwars- gracht 15/15a. Overige voorstellen Behalve aan aantal schikte onderwijs voorstellen exploitatievergoeding, vaststelling leerlingbij drage etc. komen 27 fe bruari de volgende voorstellen aan de orde: Benoeming tot ambtenaar van de burgerlijke stand de heer A. C. Boon, commies A. ter secretarie; een krediet van f 11.040.- be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van spelmateriaal (twee de gedeelte) tan behoeve van open bare en bijzondere lagere scholen en gemeentelijke vJim.o.-scho- len, voor gebruik op de sportvelden; voor de aanleg van het sport veldencomplex in Leiden-noord een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van f22.000.-; teneinde uitvoering te kunnen geven aan een gemeentelijk bestem mingsplan van de heer A. van Eg- mond aan te kopen de percelen wei land, gelegen nabij de Hoge Mors- weg in Leiden, tezamen groot plm. 5.61.80 ha; onteigening van eigendommen in het goedgekeurde partiële uit breidingsplan ,Leiden-De Waard 1902'; ten laste van de N.V. Bank vc Gemeenten te 's geldlening aan f539.000.-, tegen de gemeente met t Neder landsche Gravenhage een te gaan groot rente per jaar, idem op dezelfde voor waarden van een lening van f 2.200.000.-: ten behoeve van de salariëring van het personeel, dat zal worden aangetrokken voor het instellen van een woningonderzoek in het kader van de reconstructie van de binnen stad, voor het dienstjaar 1967 een bedrag van f34.000.- beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! De heer G. W. J. Drewes, geboren te Batavia is aan de Leidse Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen, op proefschrift ge titeld „Paramagnetische relaxatie van enkele koperzouten". De promo tor was prof. dr. C. J. Gorter. De heer R. Koningsveld, geboren te Haarlem, is cum laude, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „on liquid- liquid phase relationships and frac tionation in multicomponent toly- mer solutions". De promotor was prof. dr. A. J. Stavenman. STUDENTENRAAD BEZORGD OVER ONTWIKKELING UNIVERSITEIT In een recente vergadering heeft de Leidse Studenten Raad bij accla matie een motie van het praesidium Facultatum aangenomen, waarin de raad de onlangs ln brieven aan de minister van Onderwijs en Weten schappen en de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitdrukking gebrachte be zorgdheid van het Praesidium Sena- tus der Leidse Universiteit over de door de minister voorgestelde maatregelen, inhoudende een bezui niging van vijf procent op de ln het vooruitzicht gestelde uitgaven voor de exploitatiekosten en handhaving van de achterhaalde (voor de Leidse Universiteit 13% te lage) prognose voor het aantal studenten in 1970 als basis voor <Se personeelstoew ij zing onderschrijft. De raad is met het Praesidium Senatus van mening, dat het we tenschappelijk onderzoek en het door de maatschappij verlangde postdoctorale onderwijs ernstig zal stagneren. HU meent voorts, dat de voorgestelde maatregelen een al gemene numerus clausus voor 1970 onvermijdelijk zullen maken. De Leidse Studenten Raad bepleit, ge zien de fundamentele betekenis van de universiteiten en hogescholen voor het leggen van de basis voor de ver dere ontwikkeling van de maat schappij, verhoging van de voorge stelde bedragen en personeelsbezet ting. In Leiden-Noord Kleuter gered van verdrinkingsdood In de sloot bij de Willem de Zwij gerlaan in Leiden-Noord is gisteren bijna een kind verdronken. Het was de 3-jarige Ronnie Hendrikse uit de Koningstraat, die wilde proberen of het ijs al sterk genoeg was. Hij raakte daarbU in het water. Een van de vele omstanders probeerde een das naar hem toe te werpen, maar de kleine Ronnie kon deze niet te pakken krijgen. De Rotterdammer W. Kardinaal, die in de straat bezig was met het bekleden van pijpleidingen van de gasfabriek, zag de vruchteloze po gingen. HU bedacht zich geen ogen blik en sprong ln het koude water om de kleuter, net op tUd, er uit te halen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren Marco Erwin, zoon van MolierSchulte Nordholt. Wassenaar Mark, zoon van Rutte—Dilling, Den Haag; Jacob Willem Laurens, zoon van ReerinkKöhler, Rotterdam. Overleden: E. B. de JonghMaas' Geesteranus, Rotterdam; Isidor Zec- kendorf, 78 J., WaalwUk; Gerard Die- derik Verwey, 86 j„ Amsterdam; A. M. I. Ridders, 56 J., Abcoude; W. de Haan, Amsterdam. ADVERTENTIE HENK NIEPOTH j Doezistraat 9 - telefoon 3X494 - leiden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3