LEIDSCH DAGBLAD GROTE PARTIJEN OP DIEPTEPUNT Nieuwsdienst abuis Gé VERHOOG Nederland lijkt nu vrijwel onregeerbaar Wat nu? Heftigste aanval van Rusland op China Overleg fondsen en artsen in impasse Wilson en Kiesinger zijn het eens over de grens van Duitsland (9ucJ ppgericht maart 1860 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 No. 321 OS recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11.90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 (Door onze parlementaire redacteur) De electorale aardverschuiving die zich gisteren in de Neder- ndse stembussen afspeelde maakt de politieke situatie er niet inniger op. De vijf grote partijen die samen het hart van de ederlandse politiek vormen, verloren in totaal twaalf zetels zakten van 135 op 123 zetels. Als er iets duidelijk is ge- orden dan is het wel de grote crisis van de grootste twee artijen en het zeer betrekkelijke succes van de middelgrote irtijen. De VVD won op het nippertje één zetel, maar na bijna twee jaar ipositie tegen de kabinetten-C als en -Zijlstra hadden de liberalen eer kunnen verwachten. De ARP heeft zijn winst van twee zetels \tuurlijk vooral te danken aan de goede indruk die de AR-premier jlstra heeft gemaakt. Als hij lijsttrekker was geweest, dan zou de IP een overwinning hébben geboekt, die dicht bij die van Colijn 937) gekomen zou zijn. De CHU die de afgelopen maanden alles n duidelijkheid te wensen over heeft gelaten zag deze houding loond met een verlies van één zetel. Bt is een uitslag, die Neder - d op het eerste gezicht vrijwel egeerbaar maakt. Met de win- rs alleen kan op geen stukken na meerderheid worden gevonden, grote vraag is dus: wie van de liezers moet ermee doen. Het woord op deze vraag wordt nog loeilijkit, omdat niemand eigen- weet uit welke motieven de winst i de A Jt.P. is voortgekomen. Ts de 1st te danken aan de jongeren, die A.R.P. naar links willen hebben lan de katholieken, die niet meer de K.V.P., maar wel op een con- iionele partij wilden stemmen en terecht kwamen bij de A.R.P.? verliezers zullen geen van drieën jan te trappelen om in een kabi- te stappen. De Pv.d.A. heeft in campagne eigenlijk al laten we- dat verlies haar vrijwel zeker de opposittie zal leiden. De heeft gezwegen. Welke koers )en verliezende K.V.P. kiezen? gisch onderzoek verschillend zijn hebben ze een tref fende overeenkomst: het zijn alle bei jonge partijen, die een komeet achtige groei vertonen, al is dan de Boerenpartij duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Het zijn partijen, die hun groei te danken hebben aan een gevoel van protest. Natuur lijk is het protestgevoel bij de boe- renkiezers wat negatiever dan bij de aanhangers van D'66. Maar ook de kiezers, die op D'66 hebben gestemd zullen zich wel niet allemaal hebben, gerealiseerd, wat het verkiezingspro gramma van D'66 omvat, zodat ook bij deze groep het protestgevoel wel aanwezig geweest zal zijn. De de mocraten hebben hun aanhang trouwens voor een deel weggehaald by de boeren (volgens een sociolo- meenten voor ongeveer 15 procent). Samenstelling Dank zy de moderne onderzoe kingsmethoden hebben we nu al aardige aanwijzingen over de sa menstelling van de D '66-aanhang. De Partij van de Arbeid leverde vermoedelijk ongeveer een kwart van deze aanhang. De KVP ongeveer een-vijfde, de liberalen bijna der tien procent en de PSP 9 tot 10 pro cent .Maar ruim dertig procent heeft geen politieke herkomst en bestaat dus uit kiezers, die vorig jaar nog te jong waren om te stemmen. Een ander onderzoek bevestigt dit: meer dan de helft van de D hangers hoort tot de groep van 21 tot 30 jaar, 22 procent kwam uit de groep 31 tot 40 en 1 groep 41 tot 50 jaar. Als men dan verder ziet dan D '66 in de verste delijkte provincies de meeste winst heeft gehaald, dan komt de conclu sie in zicht. D '66 is de partij, die het beste floreert in het milieu, waar de banden met het verle den los zijn en losser worden. De gro te stadsjeugd, die geen weet meer heeft van de crisis, de schoolstrijd, kortom van de vooroorlogse maat schappelijke en culturele emancipa tie van socialisten en confessionelen, heeft zich gericht tot D '66. Als de partij deze toevloed weet op te gen en te verwerken, heeft zy goede toekomst. de ge- electoraat in een overgangsstadium Overgang i nog geen leptepunt K.V.P. en de P.v.d.A. zyn by verkiezingen op een naoorlogs tepunt gekomen. De K.V.P. be- u 26,6 procent waarmee het ia slechtste jaar royaal werd ^troffen. In 1952 behaalde de 1,7 procent, maar in dat jaar :rvond de partij de concurrentie de rechts-katholieke splinter de Katholieke Nationale Partij ter. De Partij van de Arbeid be- u 23,6 en dat is slechts twee de procent meer dan de voor de- ►artij rampzalige statenverkiezin- 1966. En toch had de Pv.d.A. leze campagne heel wat mee: in oppositie, stygende werkloosheid, >ver de olie- en aardgas- Taden in de Noordzee. Voor een alistische party zijn dat winst en. Bovendien heeft de partij originele campagne gevoerd toch heeft dit alles vrijwel niets eleverd en toch werd Den Uyl an om mee te verliezen. Waar- antwoord is te vinden by de partyen en dan vooral by de renpartij en Democraten'66. Ook C.P.N. won iets maar deze winst el van een ander karakter zyn. communisten hebben waar- jnlijk geprofiteerd van de instige conjunctuur en van de van de P.S.P., die verloor a) at de monarchie geen discussie- 1 meer is en b) omdat de Partij de Arbeid wat linkser is gewor- omeet „De kliek van Mao" Het Kremlin heeft China beschuldigd Rusland te willen pro voceren tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Pe king en te trachten zowel de inter nationale communistische beweging als de nationale bevrijdingsbewegin gen in de wereld te willen vernie tigen. Het was misschien de heftig ste aanval die in de Russische pers op China werd gedaan sinds de betrekkingen tussen de twee landen door de „culturele revolutie" een dieptepunt hebben bereikt. hoofdartikel van het orgaan t communistische party der Sowjet-Unie heet het, dat een reden voor de anti-Russische koers China de wens van partylei der Mao is om de aandacht van het Chinese volk af te leiden van „zyn ontberingen en moeilijkheden en van de talrijke fouten en mislukkingen in de binnen- en buitenlandse poli tiek van China". Volgens de Prawda is „de verheer lijking van Mao" tot in het absur de doorgevoerd. Het blad verwyt de aanhangers van Mao alle broeder partijen en de gehele communisti sche beweging en internationale de mocratische organisaties tot doelwit gemaakt te hebben van hun „scheur- makende intriges" en ook ondermij nende acties te richten tegen de jon ge nationale staten en tegen die krachten in Afrika, Azië en Latyns- Amerika die voor hun nationale be vrijding vechten. EE RBER1CHT oe"enienfle kans op regen Kt K.N.M.I. in De Bilt verwacht I heden- tot morgenavond: het algemeen veel bewolking plaatselijk enige regen. Matige, toe vrij krachtige wind tussen en zuidwest. Opnieuw iets temperaturen. ;emaakt om 11.15 uur). 17 FEBRUARI. n op: 7.53 uur; onder: 17.56 uur «nop: 10.30 u.; onder: 1.50 uur 'Ogwater te Katwijk te 8.01 en uur. laagwater te 3.36 en 16.04 Wijziging bestaat uit 20 pagina's De Prawda meent verder, dat reeds enkele jaren een wyziging van de economische oriëntatie van China is te constateren en wel op de kapita listische wereld. De kliek van Mao. aldus de Praw da. heeft in feite de strijd tegen het imperialisme veranderd in een strijd tegen de Sowjet-Unie. tegen de an dere communistische landen en tegen de communistische Deweging. Zodoen de verzwakt zij het front van de an ti-imperialistische krachten en be moeilijkt zij de politieke situatie in Azië en valt zy het heldhaftige Viet namese volk, „dat tegen de impe rialistische agressors strijdt" in de rug aan. De Prawda meent, dat uit dit al les wel geconcludeerd moet worden, dat Peking thans nieuwe bondgeno ten zoekt. Volgens door radio-Vrij Europa opgevangen berichten heeft Albanië, China's Europese bondgenoot, nu Hoxha, de leider van de Albanese communistische partij, zou de revo lutionaire jeugdbeweging in het le ven hebben geroepen toen hij in het begin van deze maand in een rede aandrong op meer kritiek van de ge- Grafschennis in Tilburg (Van onze Bossche corhrespondent) Vandalen hebben op een katholieke begraafplaats in Tilburg 150 graf kruizen uit de grond gerukt en gro tendeels vernield. Bij het graf van een pastoor plaatsten zij een bord met het opschrift „Satan is onze God". Enkele jongens, die voor de gealarmeerde politie vluchtten en Jater werden aangehouden, bleken de daders niet te zijn. Enkele weken geleden werd een soortgelijk vandalisme in twee Til- burgse kerken geconstateerd. Ook in die gevallen zyn de daders nog spoorloos. ,Het oude wordt afgebroken komt iets nieuws in zicht. Het is een proces, dat al vrij lang aan de gang is maar zich steeds sneller vol trekt. In 1948 verwisselden 12 zetels van eigenaar, in 1952 15, in 1956 15, in 1959 16, in 1963 18, in 1966 (sta ten verkiezingen omgerekend tot kamerverkiezingen) 24, en nu in 1967 30 zetels. De slingerbeweging wordt steeds groter en zal nog wel groter worden. Het is een pijnlijk proces, dat op korte termijn de regeerbaarheid van Nederland zal verkleinen. Een nieuw kabinet zal de vierjarige periode hoogstwaarschijnlijk niet uitzitten. Dan komen er vervroegde verkiezin gen en stellig een nog grotere slin gerbeweging. Daar kan men over treuren, maar het is een onontkoom bare ontwikkelingsgang, die alleen verzacht kan worden als de oude partijen veel gehoor geven aan de Uitbundig plezier gisteravond en vannacht in het Amsterdam- J se hoofdkwartier van de nieuwe partij D '66. Lijsttrekker Van Mierlo klapte van vreugde in de i handen, bijgevallen door talrijke enthousiaste aanhangers. Tegen de verwachting in overleg tussen huisartsen en zieken fondsen na bijna zes uur vergade- gisteren in een nieuwe impasse geraakt. De hoop op een oplossing, zicht leek, is tijdens het voort gezette overleg in Utrecht voorlopig bodem ingeslagen. In het ge meenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties is verschil van me ning ontstaan, zo is aan de onder handelingstafel gebleken. De twee grootste ziekenfondsorganisaties, de federatie VMZ en de centrale van onderling beheerde ziekenfondsen (samen tweederde van alle fondsen Nederland) zyn bereid de door de nmissie-Van der Ven genoemde bedragen te betalen, maar wensen zich van de argumentatie van de >mmissie volledig te distantiëren. De overige ziekenfondsorganisaties willen zich over dit aanbod eerst in eigen kring beraden. Zij zouden evenwel niet onwelwillend staan te genover dit nieuwe voorstel, waarmee de beide grote ziekenfondsorganisa- es een einde aan het conflict me en te kunnen maken. De huisartsen voelen vooralsnog evenwel niet veel voor aanvaarding het voorstel, omdat zij het rap port van de commissie-Van der Ven, dat wil zeggen bedragen en argu mentatie, als een geheel zien. Het centraal bestuur van de landelijke huisartsen vereniging zou zich nog over de nieuwe situatie in het con flict beraden. Vanavond wordt een vergadering gehouden van de apo- theekhoudende artsen, waarvoor ook de overige leden zullen worden uitge nodigd. Vrijdag vergadert het LHV-be- stuur opnieuw. De ziekenfondsorga nisaties wachten op het ja of nee van de artsen. Een nieuwe afspraak is niet gemaakt. ADVERTENTIE advocaatbowls De Britse premier Wilson en de Westduitse kanselier Kie singer zijn gisteren overeen gekomen nog eens nadrukke lijk te verklaren, dat een defi nitieve regeling van de gren zen van Duitsland moet wach ten tot er een vredesverdrag zal zijn ondertekend. Dit ak koord maakt een einde aan de discussie, die is ontstaan na een opmerking van de Engelse minister van Buitenlandse Za ken Brown (op een pers conferentie in Londen). Brown zei na Kosigins bezoek, dat het communiqué na afloop daar van „in zekere zin" betekende, dat Engeland de OderNeisse- grens erkent. Browns opmerking had protesten uitgelokt van Duitse vluchtelingen organisaties. Dinsdag werd van ge zaghebbende zijde gemeld, dat Kie singer geprikkeld was over de op merking van Brown. De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken deel de gisteren zijn Westduitse collega Brandt mede, dat zijn uitlating Duitslands oostgrenzen „verkeerd is begrepen". Bij de ontmoeting gisteren deelde Brown Brandt dat het standpunt van de Engelse Géén zetel voor CDU en Noodraad (Van Haagse correspondent) Onze steeds zo accurate radio. nieuwsdienst heeft vanmorgen het ontbijt van Christen-Democraten en de dissidente boeren bijzonder vreug devol gemaakt door mee te delen, dat zowel de Noodraad als de CDU elk nog met één zetel in de Kamer zouden komen. den in hun eerste edities zwart op wit de laatste onvolledige uitslag van de tv-uitzendlng bevestigden, maar deze In latere edities corrigeer den, meldde de nieuwslezer zowel om zeven uur als om half acht eveneens dezelfde foutieve cijfers. Precies een uur lang hebben de splinter-aanhangers van hun triomf kunnen genieten, want het radio nieuws van acht uur kende de twee zetels weer toe aan KVP en SGP. Dus géén Noodraad en géén CDU in ons al zo verdeelde parlement. Het foutje was hersteld. De enigszins uit zijn evenwicht ge brachte hoofdredacteur van de radio nieuwsdienst gaf ons vanmorgen als waarschijnlijke oorzaak: „Vermoede lijk hebben wij de correctie van het ANP vannacht gemist, toen we onze telexmachines die voor deze gele genheid op de redactie waren neer gezet in de telexkamer opnieuw aansloten. Tijdens die korte onder breking van deze nieuwsvoorziening moet de correctie op de voorlopige uitslag zijn doorgekomen. We zoeken het helemaal uit". Het misverstand is ontstaan door een verschil tussen de door het ANP gegeven einduitslag in percentages en de liter gegeven zetelverdeling. Ter verduidelijking zy meegedeeld, dat de kiesdeler, uitgedrukt in een percentage. 0.666666 is. In de einduitslag in percentages werden deze op 1 decimaal na de komma afgerond, waarbij voor Noodraad en CDU 0.7 procent werd berekend. In werkelijkheid haalden Noodraad en CDU iets minder dan 0.6 repetent van de stemmen, zodat zy, volgens voorlopige herberekening, juist niet aan een zetel toekwamen Hierdoor kwam de KVP aan 42 in plaats van aan 41 zetels en de SGP aan 3 in plaats van aan 2 zetels. Inmiddels moeten nog de officiële uitslagen van Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht binnen komen, die iets kunnen verschillen met de gisteravond doorgegeven uit slagen. Juist omdat het voor Nood raad en CDU om minimale verschil len met de kiesdeler gaat, is het mogelijk dat de officiële uitslagen van de vier grote gemeenten nog een wyziging in de berekening der zetel verdeling brengen. Duitslands is. Premier Wilson heeft gisteravond een beroep op Kiesinger gedaan om Groot-Brittannië te helpen in zijn poging lid van de EEG te worden. Aan een diner, dat Kiesinger hem aanbood, zei Wilson: „Het zou een tragedie zijn om het gety te missen, dat, naar ik geloof, nu zo sterk is". Engeland wil niet geheel of zelfs hoofdzakelyk uit economische rede nen tot de EEG toetreden. Het Britse doel is voornamelijk de invloed van Europa in wereldproblemen te ver groten. Wilson drong er by de Duit sers op aan him gehele invloed aan te wenden ten gunste van de toela ting van Groot-Brittannië. In zyn antwoord zei kanselier Kiesinger „Weest ervan verzekerd, dat het Duitse volk een verdere verdieping en versteviging van de vriendschap tussen onze twee volken wenst en dat het de eenheid van de volken van Europa als een van de zeer belang rijke taken van onze tyd ziet. Ik heb de hoop, dat wij deze eenheid zullen meemaken en dat wy haar in elk ge val stap voor stap zullen zien nade ren". Hij herinnerde eraan, dat zyn regering twee maanden geleden in haar eerste bereidverklaring zich had uitgesproken voor toelating van Groot-Brittannië, maar hy gaf geen verdere verzekering van steun. ADVERTENTIE UW SLAGER DEZE WEEK RUNDERLAPPEN in pikante saus Vraagt recept UW POELIER DEZE WEEK WILDE EENDEN met een speciaal recept DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 g Aan Burgemeester en Wethouders van Ley den is 1 verzocht door T. W. van g Hartrop, fabriekant, wonende binnen deze gemeente, om den eigendom van een ge deelte der zoogenaamde Zand. steeg, uitkomende in het Noordeinde en aan het Gal gewater (tussen Weddesteeg en Valkensteeg)waardoor de passage zou worden afge sloten. Aan het schandaal door de voorstelling der meer dan gedecolleteerde Cora Pearl in den schouwburg des Bouffes Parisiens te Parijs is een einde gemaakt. De studenten hebben aan den directeur een brief geschreven dat zij H eent demonstratie zouden g doen. indien die vrouw nog 1 m 'anger zóó op het tooneel 1 verscheen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIUIIIIII

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1