LEIDSCH DAGBLAD Drijvende bom' voor Britse kust 116 Hoogovens en Billiton gaan boren in Noordzee *ct 30ct. Groko ANDIJVIE»' Nederlands schip kan moment ontploffen Soekarno weigert het land te verlaten machtsstrijd Voedt ook i tibet Geheim plan voor vrede in Vietnam kosmos-142 café 'f TONNETJE tafé ZILVERSPOOR eh 600gr. 0.99 SOEPGROENTEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 No. 32103 LrecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer V DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 De Delf zij lse kustvaarder Lucy drijft sedert gisteravond onder bemanning voor de Britse westkust met een explosieve iding chemicaliën aan boord. Een woordvoerder van de Britse ustbewaking noemde de Lucy „een drijvende bom'', die elk genblik kan ontploffen. Schepen in de nabijheid hebben het üvies gekregen uit de buurt te blijven. let raketten tot inken brengen? De 600 ton metende Lucy heeft lading van 4500 vaten carbid ilcium carbide) aan boord. De stwacht heeft gezegd dat als de i-jji cy in de scheepvaartroutes zou jjven, het schip waarschijnlijk door P^ildel van luchtraketten tot zinken worden gebracht. „Het schip is gevaarlijk dat dit de enige op- iing is". )e kustvaarder liep gistermiddag mijl ten westen van Milfordha- (Wales) op de rotsen en stootte Toen er water bij de lading id kwam ontstonden er explo re gassen. Deze dampen dwongpn zeven bemanningsleden van boord gaan in een reddingsvlot. Ze wer- door een Britse kusttanker aan ird genomen en bevinden zich ongedeerd in Milfordhaven. Vuurpijlen We hebben verscheidene vuurpij- afgeschoten", verklaarde kapitein SpaJtman (28) uit Haarlem, aar toer er gas vrijkwam durfden dat niet meer te doen. Een en- j vonk had een geweldige explosie men veroorzaken" Dit was ook de en dat men het te gevaarlijk id een sleepboot een tros te laten irbrengen. Lucy kwam gisteravond bij hoog uit zicihzelf vlot en dreef daarna naar zee. Het water sloeg over het dek en Let schip voerde geen licht. De kustwacht heeft de afgelopen nacht getracht het schip in de zoek lichten te houden en de politie waar schuwde de bewoners niet op de rot sen in die buurt van het schip te ko men in verband met de gevaarlijke lading. Vanochtend bevond de Lucy ziel. op ongeveer drie mijl ten noorden van de plaats van de stranding, Bridebay. Volgens een woordvoerder van de Delfzijlse rederij (Wijne en Barends) is het schip zijns inziens nog niet zo dicht bij de scheepvaart route. Vliegtuigen houden de „drij vende bom" in de gaten. De Groninger kustvaarder Con Brio van rederij F. v. d. Laan uit Appingedam bevond zich vanoch tend op ongeveer 80 mijl ten noor den van de Doggersbank in moeilijk heden. Omstreeks vier uur vannacht seinde het schip dat Let motorsto ring had en zware slagzij maakte. Volgens berichten, die radio Scheve- ningen had opgevangen, was twee uur tevoren de stuurman overboord geslagen. Later op de ochtend meld de de Con Brio dat de motorstoring I was verholpen en dat men het schip weer in de hand had. Er is nog steeds geen beslissing genomen wat er moet gebeuren met Let wrak van de ertstanker Jacob Verolme. Meer dan een week houden de sleepboten Zwarte Zee en See- falke het ondersteboven drijvende wrak gaande voor de kust van Gran Canaria in afwachting van de be slissing die de assuradeuren moeten nemen. olgens In Peking aangeplakte urkranten voeren de tegenstan- van Mao Tse-toeng in Tibet, b Ier aanvoering van legercomman- en eerste secretaris van de imunistische partij Tsjang Kwo- I, een „bloedige onderdrukking" Mao's aanhangers uit. Tsjang volgens de mededelingen rode disten en Mao-gezinde militairen iben gearresteerd en in de hoofd- Lhasa de staat van beleg heb- ingevoerd. ij gevechten in Tibet zou één gardist zijn gedood en vele re- iitionaire rebellen zijn gewond, al- de muurkranten, die op 13 febru- waren gedateerd. )e wegen naar Lhasa zouden zijn K1 ezet met versperringen, waar mi- Iren controle op in- en uitgaan- lizigers uitvoeren. tolgens de berichten had op 3 fe- lari een pro-maoïstische reorga- atie van het partijcomité van Ti- plaatsgevonden, maar waren al- veranderingen teniet gedaan door ingrijpen van het leger" en de latsvervangend leider van het co- té tot uitvoering van de culture revolutie, Tsjang Tsai-wang, die 10 februari in Lhasa met troe- maoïstische weerstandsgxoepen hebben aangevallen Tibet is de derde grensprovincie ar gevochten wordt. Ook in bin- i-Mongolië en Sinkiang langs de stelijke en noordwestelijke grens het al tot botsingen gekomen. /EERBERICHT \Meer wind Pet KNMI in De Bilt verwacht van pen- tof morgenavondop de pste plaatsen droog weer met toe pende bewolking, vooral in het pden en westen van het land. Ma te tot krachtige zuidoostelijke wind. pnacht lichte vorst, morgen over ig ongeveer dezelfde temperaturen jjvandaag. Ppgemaakt om 11.15 uur). 16 FEBRUARI Pn op: 7.55 uur; onder: 17.55 uur. taan op: 10.13 uur; onder: 0.37 uur. [Hoogwater te Katwijk te 7.24 en Mo uur; laagwater te 3.03 en 15.27 u. it oammei bestaat uit 18 pagina's President Soekarno heeft gister avond een laatste aanbod om eer vol af te treden van de hand ge wezen en militaire woordvoerders hebben verklaard dat dit kan beteke nen dat de veelomstreden president voor de rechter zal worden gedaagd. Andere militaire zegslieden deel den echter mee dat Soeharto er wei nig voor voelt Soekarno te laten be rechten omdat men daarmee het hele Indonesische volk in de rechtszaal brengt .Deze woordvoerders menen dat men nog compromis-maatrege len moet overwegen. De militaire commandanten in Indonesië, onder leiding van gene raal Soeharto, de sterke man ln het leger, hebben Soekarno een geteken de verklaring voorgelegd waarin hem werd voorgesteld Soeharto volledige volmachten te geven en het land te verlaten. Soekarno heeft dit gewei gerd en is met een tegenvoorstel ge komen waarin hij zei alleen zijn goedkeuring te willen hechten aan de volmachten die Soeharto in maart 1966 al heeft gekregen. Dit betekent volgens woordvoer ders dat Soekarno hoopt Soeharto de volmachten slechts op tijdelijke ba sis te kunnen overdragen om ze te kunnen intrekken als hem dat goed dunkt. De militairen hebben dit voor stel afgewezen. Het Joegoslavische staatshoofd president Tito brengt met zijn echtgenote (beiden rechts op de foto) een officieel bezoek aan het buurland Oostenrijk. Samen met de Oostenrijkse president Jonas en zijn echtgenote poseren zij voor persfotografen tijdens een officiële ontvangst, die vooraf ging aan een galadiner in de Hof burg in Wenen. De weigering van Soekarno om af te treden betekent dat het congres door zal gaan met een onderzoek naar de banden die Soekarno heeft gehad met de Indonesische commu nistische partij. Het congres zal be gin maart bijeenkomen en studenten en parlementsleden hebben al druk uitgeoefend om Soekarno volledig te ontslaan en een plaatsvervangende president te benoemen. Als het congres klaar zal zijn met het onderzoek leiders in het con gres hebben Soekarno er al van be schuldigd dat hij rechtstreeks bij de mislukte communistische staatsgreep betrokken is geweest zal er geen andere keus overblijven dan de pre sident te berechten, zo menen waar nemers in Djakarta. De door generaal Soeharto als lei der van de veiligheidsoperaties aan de congresleiding verstrekte gegevens over Soekarno's rol bij de staats greep zijn nu geordend. Deze gegevens moeten voor de zes tig man tellende vaste commissie van het Volkscongres dienen als mate riaal om te kunnen komen tot een door Soekarno uitgebrachte verslag. Volgens deze stukken moet Soekarno rekenschap afleggen van, wat hij over de staatsgreeppoging wist, zijn houding en de door hem als opperste uitvoerder en bevelhebber van de strijdkrachten in deze gedane stap pen. Alle macht en verantwoorde lijkheid berustten volgens de stuk ken bij Soekarno. Zijn houding tij dens de staatsgreep bewees zijn ver keerde bedoelingen ten aanzien van de tegenstanders van de communis tische staatsgreep. In het rapport wordt de vraag gesteld of Soekarno niet beschouwd kan worden als ,de organisator, leider en uitvoerder' van de staatsgreeppoging. Na Brits-Russische bespreking Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven hebben een voor stelling bijgewoond in het nieuwe Metropolitan Opera House in New York. Het paar zal vandaag niet meestemmen, heeft de RVD meegedeeld. „Wij weten niet wanneer het paar van huwelijks reis terugkomt. De heer Van Vol lenhoven heeft met ingang van 20 november in verband met alle drukte rondom het komende hu welijk met Prinses Margriet drie maanden verlof gekregen, waar bij begin januari van dit jaar is vastgesteld dat deze verloftermijn pas op 1 maart zal eindigen". Hij zal die tijd moeten nadienen. Voor wat betreft het niet stem men van het bruidspaar wees men erop, dat leden van het ko ninklijk huis wel mogen stemmen maar geen stemplicht hebben, wat nu ook geldt voor de heer Van Vollenhoven. De Britse premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis gesproken van een geheim plan dat te gelege- ner tijd vrede in Vietnam zou kun nen bewerkstelligen. „Er is sprake van een initiatief een plan dat morgen vrede zou kunnen brengen, dat maar heel weinig nodig heeft om het hele gecompliceerde mechanis- I me dat ons naar vrede zal leiden, op gang te brengen', zo verklaarde hij, het parlement voor de tweede I maal in een etmaal inlichtend over I zijn besprekingen van de afgelopen dagen met de Russische premier Ko- sigin. Bijzonderheden over het plan wil de hij niet meedelen. Wel zei hij dat het voldoende zal zijn wanneer de bij het conflict betrokken partijen de wens te kennen geven met elkaar te praten. ,Wij weten dat Gromiko in dat geval met onze minister van Bui tenlandse Zaken zal samenwer ken om die wil in daden om te zet ten", aldus Wilson. Bijeenroepdng van de conferentie van Genève, waarvan Gromiko en Brown de voor zitters zijn, achtte de premier op dit ogenblik niet mogelijk. Waarnemers merken op dat een dergelijke conferentie, zelfs wanneer de rechtstreekse belanghebbenden er mee instemmen, toch weinig kans van slagen zou hebben wegens de hoogstwaarschijnlijke boycot ervan door China. Zij vermoeden dan ook dat Wilson en Kosigin er iets anders op hebben gevonden en op een ge schikt moment rond Noord-Vietnam en de Amerikanen uitsluitend ge sprekspartners zullen verenigen die oprecht vrede wensen in Vietnam. Dit zou onder auspiciën van de twee voorzitters van de Geneefse confe rentie kunnen gebeuren. Wilson verklaarde voorts ervan overtuigd te zijn dat zowel de Ame rikanen als de Noordvietnamezen op recht vrede willen. Er moet echter wederzijds vertrouwen worden ge kweekt. Geduld, tijd en grote volhar ding van de bemiddelaars zijn hier voor noodzakelijk. Tijdens het afge lopen ,Tet'-bestand was men in de pogingen om vredesoverleg op gang te brengen al zeer dicht bij een suc ces geweest. Noord-Vietnam had ech ter het bestand benut voor massale troepen- en goederentransporten naar het zuiden ,op veel grotere schaal dan tijdens het kerstbestand en nog vele eerdere wapenstil standsperioden het geval was'. Ha- nol vreesde kennelijk, aldus Wilson, In groep Noordwinningmet vijf buitenlandse maatschappijen dat de ongeveer 100.000 Noordvietna mezen die zich op het ogenblik in het zuiden bevinden bij uitblijven van versterkingen en goederen in een benarde situatie zouden komen te ver keren. Een honderdtal Labour-afgevaar- digden, niet tevreden met Wilsons uiteenzetting, heeft een motie inge diend waarin de hervatting van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam wordt betreurd. Voorts hebben twaalf Labour-afge- vaardigden bij de Amerikaanse am bassade in Londen tegen de maat regel geprotesteerd. Vervolg op pag. 2 Koningspaar van Nepal naar ons land De Koning en Koningin van Nepal zijn voornemens op uitnodiging van Koningin Juliana en Prins Bernhard van 25 tot 28 april een bezoek aan Nederland te brengen. Dit deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Een Russische kunstmaan, de 142a in de Kosmos-reeks, is gisteren met wetenschappelijk doel in een ellipti sche baan om de aarde gebracht. De omloopsnelheid is 100,3 minuten. De hoogte van de baan wisselt tussen 1.362 km tot 214 km. ADVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent) De Hoogovens en de Billiton Maat schappij hebben met vijf internatio nale concerns een overeenkomst ge sloten over het opsporen en winnen van olie en gas in de Noordzee. De groep, die het Nederlandse continen tale plat als arbeidsveld ziet, zal sa menwerken onder de naam „Noord winning". De bedrijven beschikken gezamen lijk over een grote kennis en erva ring in het opsporen en winnen van delfstoffen. Hetzelfde geldt voor de verwerking ervan. Het zijn bedrijven, de grote behoefte hebben aan eigen energie, in verband met de ontwik keling op lange termijn van hun chemische en metallurgische produk- ten. Zij zullen in eerste instantie gaan onderzoeken of een rendabele energievoorziening voor hen te ver wezenlijken is. Hoogovens gaan hun activiteiten in de „Noordwinning"-groep onder brengen in een nieuwe dochter N.V. De vijf buitenlandse maatschappijen, die met Hoogovens en het in Den Haag gevestigde Billiton de groep vormen, zijn: American Metal Cli max, Inc. in New York, Selection Trust Ltd. in Londen, Wintershall AG in het Duitse Kassei, United Gas Co., Shreveport (V.S.) en Falcon Seabord Drilling Co, in de Texaanse hoofdstad Houston. Een dochtermaatschappij van het Newyorkse bedrijf zal de opsporing van de exploitatie van gas en olie uitvoeren. Deze maatschappij, Amax Petroleum Corporation, heeft al drie jaar onderzoekingen verricht op het Nederlandse continentale plat. De resultaten daarvan zijn in han den vam de groep. Wanneer de groep in de Noordzee bodem het begeerde aardgas zou vin den, zouden Hoogovens en Billiton dit. gas niet zonder meer in hun be drijven in Nederland kunnen gebrui ken. Er zou althans een procedure gevonden moeten worden om de be paling te omzeilen, die zegt dat alle in zee gewonnen aardgas dat voor binnenlands gebruik bestemd is, aan de Gasunie moet worden geleverd. Nu kan de minister van Economische Zaken ontheffing van deze bepaling verlenen. Het kan ook dat men een formulering vindt waardoor het gas formeel niet wordt „geleverd", maar binnen de groep blijft die het heeft gevonden. Anderzijds kan het zijn dat de Nederlandse industrieën toch wel enige behoefte zouden hebben aan contacten met de Gasunie, in ver band met gastransport landinwaarts. ADVERTENTIE 3EESTENMARKT 4 3REESTRAAT 14 dolf nel <N CZ> o z z £2 O ra ADVERTENTIE Kwalltelts diepvries Voor de handelDIEPVRIESUNIE Verkley, Alphen a/A R., tel. 01720-2491 ©uc/ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 15 Februari 1867: Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat in den tuin van den Weleerw. heer Ds. L. S. Meijer, te Uit- huistermeeden reeds peulen en doperwten in mooije rijen boven den grond staan. Zij zijn in het laatst van Novem ber gezaaid. Ter gelegenheid van 's Ko- nings vijftigsten verjaardag zal a.s. Dinsdag de Minister van Buitenlandsche Zaken een groot diné aan het korps diplomatique geven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1