Sikkens groeide snel len bestaat 175 jaar Reuzen-olifant Showboot vaart door ons land Prof. dr. J.V. Rijpperda Wierdsma staatsraad Voorlopige opbrengst voor werelddiakoiiaat Vondst in Kenya Koninklijk brons voor C. Kijk in de Vegte Vrachtverdeling moet worden veranderd 14 FEBRUARI 1067 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Eerste lak werd gestookt in poortje ran stadswallen in Groningen ens laktndustrie, kntoor is gevestigd in Sassen- iestaat 175 jaar. Dit bijzondere m is door de directie van de imspannende Sikkens Groep ingegrepen om een drijvende istelling in te richten. In de Ie drie maanden zal een lot 35 plaatsen in onsland in, waardoor afnemers, archi- opdrachtgevers en andere he bbenden in de gelegenheid a i gesteld dicht bjj huis kennis (en van de Sikkens produkten. produkten zjjn het resul- het onderzoek, dat de ont- van de verfwaren sinds de tg in 1792 heeft begeleid. jaar stookte Wiert Willem \fc zijn eerste lak in een Co van de stadswallen van Gro- Zijn zoon Geert Willem, die m zyn vader voortzette, zich in 1837 met Willem 'ril Deze associatie had tot ge- jat de firma voortaan G. W. I Co heette, een naam die 1 gehandhaafd werd. Nog tot leef de zaak gevestigd in de jlpoort, daarna werden gelei- |an in Groningen grotere pan- Igebruik genomen, ioduktie was voornamelijk ge it het buitenland. Toen in 1914 Inzen werden gesloten viel 70 pet van de omzet weg, vergroting van de verkoop egen auto gelopen pet Levendaal eks half negen een 65-jarige aar uit de Sieboldstraat bij èrsteken van de rijbaan tegen lat passerende auto gelopen. De jreeg een zware hersenschud- h 'n bloedende hoofdwond. Ge- van dit ongeval wordt ver- in verbinding te stellen Ét politiebureau, afdeling ver- ZOETERWOVDE HBO-vergadering Ie ,Drie Eendjes' in Zoeter- HR. is gisteravond de verga- Ti gehouden van de afdeling q «oude /Leiderdorp van de Aanwezig waren onder meer f Kragtwijk, dokter De Bruyne fderdorp, de heer Van Dam, fider van de E.H.B.O. en als, f de heer Spaargaren, rijkspo- P in Rijpwetering. peer Spaargaren meende dat lodzakelijk is dat een politie- Tlifnet EJI3.0, op de hoogte is. I taak van deze dienst te ver- Mij ken achtte hü het gewenst adressen van hulpverleners èolitie bekend zouden zijn. oor Kragtwijk was van oor dat een E-H.B.O.-er naast ^plijke ook nog geestelijke hulp "unnen bieden. Hy verzocht "^en E.H3.0. by zeer ernstige ■ijpen direct de geesteiykheid te f. G. de Winter-Berk dankte de [paargaren en pastoor Kragt- jöod hun een kleine attentie OEGSTGEEST «I ezmg over het Mount "Tverestgebiecl .af A. Noordwyk, chirurg in Rot- o. zal maandag 27 februari, IdAds om 8 uur in het Witte b Oegstgeest aan de hand van ((j-een lezing houden over het *-Everestgebied. Deze avond georganiseerd door de Kon ink- Vereniging Oost en West-afd- Af het Unesco-comité Leiden- en de vereniging Ge- Oegstgeest. Het poortje in de stadswallen van Groningen, waar W. W. Sik kens in 1792 zijn eerste lak stook te. op de binnenlandse markt noodza- keiyk maakte. Door de aanstelling van officiële verkopers werd een nieuw afzetgebied in Nederland op gebouwd. In 1928 werd een cellulose- fabriek geopend, hetgeen in 1931 naamsverandering tot gevolg had: de twee N.V.'s, G. W. Sikkens Co en Sikkens Cellusoselakfabriek, werden verenigd in de thans nog gevoerde naam Sikkens' Lakfabrieken N.V. Naar Sassenheim De herhaalde verhuizingen en verbouwingen brachten aanzienlyke hinder met zich mee en daarom werd een geheel nieuw terrein ge zocht, dat ten opzichte van de afne mers gunstig gelegen zou zijn en goede verbindingen had. Sassenheim werd tenslotte als vestigingsplaats gekozen. Burgemeester J. P. Gouverneur plantte op 15 september een boom ter aanduiding van de plaats. Ruim een jaar later werd de nieuwe fabriek in Sassenheim in gebruik genomen. Het bedryf telde in die jaren niet meer dan tachtig personeelsleden. De omvang van het bedrijf was dus niet zeer groot, maar de reputatie ervan was tot ver over de landsgren zen doorgedrongen. De aanloop van de nieuwe opzet in Sassenheim werd anders dan de fir manten zich hadden voorgesteld: de tweede wereldoorlog brak uit en stagneerde de productie, omdat er geen grondstoffen voor de lakken te krijgen waren. Binnen twee maanden na de bevryding maakte men weer een begin met de normale produktie. De schade, toegebracht door ko gels en brand, was snel hersteld. Even snel herstelde zich 't produktiepro- ces. Binnen enkele jaren werd be gonnen met de eerste uitbreiding en sindsdien is „by-bouwen" een byna permanente toestand. Fusies Men zocht om de positie van de werking met aanverwante in- dustriëen. Zo ging Sikkens twaalf jaar geleden een fusie aan met de Alpha muurverffabrieken in Alphen aan den Ryn. Later volgden fusies met de Flexa-fabriekcn in" Sneek, Sikkens Smits in Wapenveld, en Ge- tabever in Beverwijk. Ook buiten de landsgrenzen werden fabrieken ge sticht: in Duitsland, België en Ita lië. Verkooporganisaties zijn opge- bouw in Frankrijk, Oostenryk, Zwitserland en België, terwyi een centrale exportafdeling ervoor zorgt, dat de Sikkens-producten tot in zuid- oost-Azië, Afrika de Nederlanse An tillen en Suriname worden verkocht. In een later stadium werden con tracten gesloten met andere dan verf- f abrieken. Het productieprogramma werd uit gebreid met kunststoffen, lymen en wassen. Op dit terrein zyn in de Sik kens Groep werkzaam Syntese in Bergen op Zoom. Sikkens Wapex in Wapenveld, Struyck in Zutphen Was de Wit tn Voorburg en Poly meric in Utrecht. Sinds enkele ja ren maakt ook Talens deel uit van de groep Een stap verder was betekende de aansluiting by de Koninklyke Zout Ketjen. Een van de motieven nier voor was, dat in dit grotere 'er- band nieuwe gx-ondstoffen, die moge lyk ook voof de verfindustrie van belang kunnen zijn, onmiddellyk ter kennis komen van de Sikkens Groep De leden van de Sikkens Groep trachten in soepel samenspel als zelf standige bedrijven zo doelmatig mo- geiyk de som van hun diensten Veel groter te maken dan de som der dien sten van de afzonderlijke delen Tijd mee gehad de in een poortje van de stadswal van Groningen, 175 jaar verstreken. Bij het opmaken van de balans van wat er in die tijdsspanne tot stand is gekomen moet men concluderen, dat het bedrijf de tyd mee heeft gehad. Aan deze indrukwekkende ontwik keling is nog geen einde gekomen. Ir. A. van Driel, directeur van de Sikkens Groep N.V., voorziet een stormachtige ontwikkeling: ,Er is maar één ding zeer waarschynlyk, namelijk dat er in de komende 25 jaar in de technologische en weten- schappelyke wereld meer zal veran deren, dan in de achter ons liggende 175 jaar". De Sikkens Groep zal in diie ont wikkeling een werkzaam aandeel heb ben. Thans telt de Groep 3000 mede werkers. De hoofdzetel van de onder nemingen met als hoofddirectie ir. A. van Driel en ir. A. Stikker is nog altyd in Sassenheim gevestigd, waar de bouwactiviteiten nog steeds voortgaan. Binnen ruim dertig jaar is het personeelsbestand in Sassen heim ook vertienvoudigd. Er werken nu ruim 800 mensen. Een trotse industrie presenteert zioh De showboot kiest het sop als para depaardje van een bedrijf, waar vaart in zit en dat met zyn tyd in alle opzichten meegaat. Boekhoud i ng van N.S.B. in Eindhoven gevonden De Eindhovense recherche heeft grote belangstelling voor een com plete „boekhouding" van de NSB van 1941 tot 1945. De paperassen zijn ge vonden onder de vloer van een wo ning aan de Centauriestraat naast een vyftigtal collectebussen van de „Winterhulp", het „Thuisfront" en „Moeder en kind", alles zorgvuldig verstopt. De boekhouding laat het gehele doen en laten van de NSB afdeling Eindhoven zien en vertoont alle na men en adressen van leden en zaken en instellingen, die biykens hun by- dragen al of niet uit angst of sympathie de NSB hebben ge steund. Omdat het tijdens en na de oor log verscheidene malen van bewoners is veranderd, is het nog niet moge lyk geweest na te gaan wie voor deze clandestiene teraardebestelling verantwoordelyk is. De gemeente is op. verzoek van de recherche nog bezig de adressen van de voormalige bewoners te achterhalen. Hoffelijkheid in het verkeer Bezinning op fatsoen en hoffe- lykheid is een goed Nederlands be grip. Het duidt een maatstaf aan van .behoorlijkheid' en hoffelijk heid in het onderlinge verkeer, een maatstaf die er de eigen stijl aan verleent en zonder welke dit verkeer niet mogelyk zou zijn. Het kan evenzeer gebruikt worden voor klein-burgerlyke vormelijkheid als voor de moraal en mentaliteit, welke de verhoudingen tussen de mensen beheerst. Deze eis van hoffeiykheid en be zinning geldt dringender, naarmate de mogeiykheden groter worden of zyn, de situatie meer gelegenheid biedt om het te veronachtzamen en daardoor de gevolgen ernstiger zyn voor het verkeer. Dit geldt in bijzondere hoge mate voor het huidige massale, gemotori seerde wegverkeer. Wellicht nog meer voor het op de spitsuren in de ste den ,zich daar tussendoor dringende massale fietsverkeer, vooral voor auto's. De auto is een machtsmiddel, dat de weg beheerst en dat voor ande ren een gevaar kan betekenen als hoffeiykheid en fatsoen niet aanwe zig zyn by hen die dit machtsmiddel bedienen. Het verkeer op de wegen en in nau we straten is uiteraard alleen mo gelijk op grond van ingrijpende rege lingen, verkeersregels, verkeersbor den, verkeerslichten, en verkeersamb- tenaren. Door het intensiever worden van dit verkeer eist dit een steeds inten sievere regeling. Maar regeling al leen is niet vol doende-hier evenmin als elders. Dit intensiever verkeer is zoals de gehele samenleving alleen mo gelijk op grond van een moraal, ge richt op bezinning, ethiek, hoffelijk heid en fatsoen. Men kan ook zonder overtreding van verkeersregels en zonder de vei ligheid ernstig in gevaar te brengen, anderen in het verkeer hinderen, on- hebbelyk zyn door net voor hen uit te schieten, nog net te passeren, net nog even een kleine overwinning te behalen in de strijd om de wegruim- te. waarin het verkeer soms ontaardt. Ditzelfde geldt voor voetgangers, die plotseling van een trottoir een rydende bus achterna lopen om die nog net te halen. Verkeer kan alleen ordelyk verlo pen, wanneer allen, die daaraan deelnemen, niet alleen de verkeers regels op hun duimpje kennen, maar zich ook en vooral bewust zyn van de réchten en in het bijzonder de plichten, welke daaruit voort vloeien. Iets meer fatsoen en hoffe- ïykheid dan men meestal op de Ne derlandse wegen aantreft, kan daar van nog een waardevolle aanvulling zyn. Met dank voor de plaatsing; C. J. van der Wilk, Zoals op de eerste pagina van dit blad is vermeid, werd de Leidse hoog leraar prof. dr. J. V. Rypperda Wierdsma benoemd tot lid va nde Raad van State. Leids hoogleraar sinds 1948 Prof. Rypperda Wierdsma, die op 8 januari 1904 in Nijmegen werd ge boren, studeerde aan de Leidse Uni versiiteit in de rechtswetenschappen, waar hy in 1937. oum laude promo veerde. Daarna was hy enige tyd werkzaam by de Prov. Griffie in Gelderland. In 1947 werd dr. Ryp per da Wierdsma benoemd tot raadsadviseur in algemene dienst by het Ministerie van Wederopbouw, welke functie hy slechts korte tyd bekleedde. In 1948 immers volgde zijn be noeming tot hoogleraar aan de Leidse Universiteit met als leerop dracht staats— en administratief recht. Prof. Rypperda Wierdsma. die in het academiejaar 19601961 rector magnificus van de Leidse Un/iversi teit is geweest, heeft de laatste jaren buiten zijn wetenschappelyke ter rein grote bekendheid yerworven als een van de leermeesters en exami matoren by het doctoraal examen van Prinses Beatrix, voorts leermeester van Prinses Margriet de heer Van Vollenhoven tijdens hun Leidse studie, en laatetelyk als getuige by beider huwelyk. Hij werd ma die studlie van Prinses Beatrix in de Sleutelstad door HM. de Ko ningin benoemd tot Commandeur de Huisorde van Oranje. Prof. Rijpperda Wierdsma zal verband met deze benioemimg z hoogleraarschap beëindigen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel, W. A. S. Lau- rense te Benthuizen; te Aardenburg en St. Kruis, H. Faber te Ronse (Bel gië). Benoemd tot bystand in het pas toraat te Kerkhoven (U), J. Lekker- kerker a.s. emeritus predikant te Loon op Zand. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerhugowaard, Mui- derberg, Slootdorp en te Tuin dorp- Oostzaan, K. zyistra kand. te Bergen i iN.-H.); te Aalten <vac. L. J. Goede) i Bergum (vac. R. Petersen), Idsken- huizen, Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berends) en te Dokkum (vac. A. v. Asselt) J. Jurjens te Vries (Dr.); te Dokkum (5e pred.pl.) G. de Jong te Coevorden; te Nieuwleusen J. B. F. v. d. Brink te Mildam. Aangenomen naar Zwyndrecht (vac. S. v. d. Veen) C. v .d. Woude te Dronrijp, die bedankte voor Nykerk (vac. J. Koppe); naar Schiedam (2e beroep) (vac. J. Couveé) J. C. v. Veen te Maarssen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-zuid D. Biesma te Aalsmeer en I. de Bruyne te Rotterdam-C. Beroepen te Franeker H. v. Mulli- gen, kand. te Zwolle; te Zwaagwest- einde J. Kruis. kand. te Apeldoorn. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Utrecht (vac. J. Happee) dr. C. H. Llndyer te Rot terdam. Collecte in Geref. Kerken Spreekuur van burgemeester De burgemeester van Leiderdorp is verhinderd op 'maandag 20 februari a.s. spreekuur te houden. Het volgen de spreekuur zal zyn op 27 februari van 9.00 tot 10.00 uur Brandje bij de Touwf abrieken Een werknemer by de Verenigde Touwfabrieken aan de zyidyk in Leiderdorp ontdekte gisteravond om streeks negen uur het begin van een brand in een zakkenloods. Het vuur is vermoedelyk ontstaan door broei. Door de bedrijfsbrandweer werden de vlammen snel geblust. Ook de ge meen telyke brandweer rukte uit en bestreed het vuur. De schade ls niet Staalwijkstraat 21. Leiden.1 groot. rrrnrPnOPPl Uit de gegevens, die het Algemeen LblUtjKUUtlr DIakonaa, Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Utrecht tot dus ver ter beschikking staan, kan de voorlopige conclusie getrokken worden, dat de opbrengst van de 5 februari gehouden kerkcollecte ten bate van het wereddiakonaat welis waar hoger zal zijn dan in 1965, maar lager dan verleden jaar. Hier staat tegenover, dat aan rechtstreeks naar het Algemeen Dia- konaal Bureau overgemaakte giften reeds een bedrag is binnengekomen, dat byna tweemaal zo hoog is als het bedrag dat men in 1966 op hetzelfde tydstip aan giften ontvangen had. Er is een duidelyke tendens in de richting van: meer giro's, minder in de collectezak. Van de 280 kerken dat is onge veer een derde van alle gereformeer de kerken is de totaalopbrengst bekend: zy brachten f470.697,05 by- een, tegen f668.056,83 verleden jaar. Hierby dient men te bedenken, dat in het laatste bedrag begrepen zyn giften van plaatselyke diakonieën en giften, die men naar een plaat selyke diakonie zond., daarentegen zyn deze giften nog niet opgeteld by het bedrag van dit jaar. Het be drag wordt stellig hoger: er zijn dia- koniëen, die toezegden, dat zy het bijeengebrachte bedrag zouden ver dubbelen. Opmerkelyk is. dat de opbrengst van de kerkcollecte niet lager is, en in sommige gevallen zelfs hoger, in plaatsen uit gebieden waar de eco nomische ontwikkeling de laatste tyd niet zo rooskleurig is. Wat de rechtstreeks naar het Al gemeen Diakonaal Bureau overge maakte giften betreft, inclusief de toezeggingen is nu f93.150.- binnen gekomen, tegen f47.126,- in 1966 op dezelfde dag. Familieberichten Geboren: Jan Otto Pieter Matthys, zoon van Beelaerts van Emmicho- ven-Heyse, Dordrecht; Peter Paul, zoon van Grundeman-Kortenhorst, Amsterdam; Isabella Cornélie, dochter van Key-de Kanter, Fontai- nebleau (Fr.). Getrouwd: R. S. Goldstein en Y. M. Glaser, Amsterdam. Overleden: Peter Cornells Eecen. 62 j. Amsterdam; Caspar Herberhold. 82 j, Utrecht; Daniël Wille, 60 j. Am sterdam; Aleida Blok-Schut, 56 j. Ryswyk; Johanna Christina Schou ten, wed. van J. G. Oudenbroek, 74 j. Den Haag. In Kenia is onbeschadigd het twee miljoen jaar oude complete geraamte van een reuzen-olifant opgegraven. Het is blijkens een bekendmaking van de National Geographic Society per vrachtauto over een afstand van meer dan 320 km overgebracht naar het nationaal museum te Nairobi, in Kenia. Het uitgraven en het overbrengen zyn georganiseerd door jong Veertig jaar werkzaam bij (le Ver. Touwfabrieken in Leiderdorp De heer C. Kijk in de Vegte heeft gisteren het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken in Leiderdorp. Nog vyf broers zyn werkzaam by deze onderneming en hebben tesamen met de jubilaris ruim 20 jaar in het bedrijf doorge bracht. In de hal van liet bedrijf werd de jubilaris en zyn echtgenote verwel komd door mej. mr. H. G. A. Stree- der, maatschappeiyk werkster, die mevrouw Kyk in de Vegte-Moenen een fraai boeket bloemen aanbood. Door afwezigheid van directeur H. B. Haanappel werd het woord gevoerd door bedrijfsleider I. Vogelenzang, die de levensloop van de jubilaris schetste. De heer Kyk in de Vegte, begon nen in de afdeling spinnerij en glan- zery, werd na enkele jaren overge plaatst naar de afdeling staalkabel- fabriek, waar hy sind 1938 als strengendraaier werkzaam is. De be drijfsleider bracht de jubilaris dank vooi zyn 40 Jaren trouwe dienst, waarin hy zich met toewyding en vakmanschap aan het bedryf had gegeven. Geschenken Als biyk van deze verdienste over handigde de heer Vogelenzang de heer Kyk in de Vegte de gebruike lijke geschenken: het Vererend Ge tuigschrift van de Ned. Mij voor Nyverheid en Handel met het daar bij behorende zilveren draaginslgne, een gouden armbandhorloge, de gou den VT-speld met briljant, alsmede een geschenk onder couvert. Burgemeester mr. R. M. Gallas prees de jubilaris voor zyn doorzet tingsvermogen. Ook betrok hy mevr. Kijk in de Vegte in de hulde. Tot slot reikte de burgemeester de bron zen ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau over. Namens de ondernemingsraad en de jubileumcommissie sprak de neer P. Hillebrand, die de jubilaris en zijn echtgenote feliciteerde met het berei ken van deze mijlpaal. Zyn woor den gingen vergezeld van een ge schenk onder couvert, mevr. Kyk in de Vegte werd een plant aangeboden. In een slotwoord bracht de jubilaris allen dank voor de hulde, die hij in ontvangst had mogen nemen. Hierna volgde een drukbezochte receptie. echtpaar, de natuuronderzoekers Ri chard en Margaret Leakey. Leaky is de zoon van dr. en mevr. L. S. B. Leaky, die erxkele van de be- langrykste ontdekkingen hebben ge daan betreffende de prehistorische De broze fossielen, die thans veilig in het museum berusten, zyn afkom stig van een dier, dat aan de schou ders gemeten 3.96 meter hoog was tegen de 2,13 tot 3,35 meter van de nog bestaande olifanten. „Evenals by- de sabeltandtijger kunnen deze overgespecialiseerde en moeilyk te hanteren slagtanden het uitsterven van de olifant hebben ver haast" meent het aardrijkskundig ge nootschap. Het genootschap heeft meegedeeld, dat Richard Leakey heeft gerappor teerd, dat het geraamte in augustus van het vorige jaar is ontdekt door iemand, betrokken bij een karterings- project, dat door de regering van Kenia wordt uitgevoerd in de omge ving van Baringo, maar Leaky werd uitgenodigd „om het fossiel te iden tificeren en vast te stellen of het de moeite waard was het uit te graven". Het geraamte lag gedeelteiyk bloot op de helling van een klein ravyn en de zichtbare beenderen verkeerden kennelijk in uitstekende staat. Er werden geulen gegraven om het hele geraamte bloot te leggen en aan de onderkant te kunnen komen. Toen werd een plankier getimmerd om het gebeente waar het lag te ondersteu nen, zodat het geheel als een blok kon worden opgevyzeld en op een vrachtauto geschoven. In het ravyn moest een weg wor den uitgehakt om de auto's naar de fossielen en onder het plankier te rij- den en vervolgens naar Nairobi te Leidse broers aangehouden De politie heeft twee broers uit Leiden, resp. 21 en 20 jaar, aange houden, die betrokken waren by de Inbraak in het Prytaneum in de nacht van 28 op 29 januari, waarby sigaretten en drank werden buitge maakt. De jongelui werden in de kraag gepakt na hun terugkeer uit Zuid-Frankrijk, waarheen zy waren gevlucht". De andere daders van deze inbraak waren al eerder aange houden. Dieven op pad In de nacht van zondag op maan dag is ingebroken in het Botanisch Laboratorium in Leiden. De daders moeten via de Hortus Botanicus het gebouw zyn binnengekomen. Zy na men uit verscheidene potjes een to taal bedrag van f 120 weg. Uit de sociëteit Minerva - is in de nacht van zaterdag op zondag een geluidsversterker ter waarde van f 1000 ontvreemd. Van deze diefstal is aangifte gedaan bij de politie. Terzake van diefstal van een mo torfiets is door de politie een 20- jarige Leidse student aangehouden Nederlanders welkom op de Kirchentag De bekende Duitse „Kirchentag" wordt dit jaar niet op de traditionele tyd (eind juli) gehouden, maar een maand eerder: van 20 tot 25 juni. Deze dertiende kerkedag Is in Hann over, de historische hoofdstad van Nieder-Sachsen. Men verwacht meer dan duizend buitenlandse gasten, en men neemt aan, dat de deelneming uit Neder land weer het grootst zal zyn. Het thema van de Kirchentag-1967 is: vrede. Centraal staan vragen als hoe wordt de vrede gered? en wat kunnen wy voor de vrede doen? Oecumenisch contact Twee leden van de Lutherse We reldfederatie, de Finse aartsbisschop Simojoki en de Fransman dr. André Appel, zullen van 25 tot 28 februari de Orthodoxe Oecumenische Patri arch Athenagoras in Istanbul be zoeken, zo is gisteren in Genève mee gedeeld. De Patriarch had hiertoe vorig jaar de wens te kennen ge geven. Na hun bezoek aan Istanbul gaan beide functionarissen naar Athene voor een gesprek met aarts bisschop Chrysostomos en theologen van de Griekse Orthodoxe Kerk. BRIDGE Bridgeclub Sans-Atout Paren- wedstryd, groep zwart: mej. v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw 304 (3), echtpaar v. d. Drift 272 (7), echtp. Brakel 306 (2), echtp. Bernard 263 (8/9), Stik- voort-v. d. Star 364 (1), echtp. Vissers 283 (5). Eling-Slegtenhorst 296 (4). dames Stikvoort-v. d. Zeeuw 273 (6), Mevr. den Dekker-de Jong 263 (8/9), Plu-la Lau 256 (10). Groep rood: mevr. v. d. Heuvel- Postma 212 (4/5), Dubbelaar.Jonkers 212 (4/5), Wendt-Meiboom 199 (6). Mollema-v. Ingen Schenau 198 (7/8), Kop-mej. Bruné 258 (1). v. d. Oever -Rijnsburger 230 (2), dames Kengen- Vlaardingexxbroek 198 (7/8), echtpaar de Koning 221 (3). BUS JSENSCHEEPV AART Het huidige stelsel ge vrachtverdeling, dat in de Neder landse binnenscheepvaart wordt toe gepast, zal niet gehandhaafd kunnen biyven. Minister De Quay van Ver keer en Waterstaat zegt dit in ant woord op schrlfteiyke vragen, die het Tweede-Kamerlid de heer Bak ker (CP.N.) heeft gesteld naar aan leiding van de schippersstaking van 18 en 19 jan. Zoals men zich zal her inneren hebben op de schippersbeur- zen in Amsterdam Rotterdam en Maasbracht op die data schippers geweigerd te reflecteren op de afge roepen aanvragen om scheepsrulmte teneinde op die wijze hun misnoe gen te uiten over de bevrachting bui ten de beurs om. Aan het Tweede-Kamerlid de heer P Voogd, die evenens vragen over deze kwestie heeft gesteld, deelt de minister mede van oordeel te zyn dat zo spoedig mogeiyk een oplossing voor de bestaande moeiiykheden zal evenredi- moeten worden gevonden. Hy meent echter, dat noch de binnenvaart, nocht de economie in haar geheel ermede zou zyn gediend, indien zulk een oplossing cou worden gezocht in de richting van een verstrakking van het huidige regime. Het verschyn- sel van het eigen vervoer met huur- schepen en van het beperkt onge regeld vervoer is, naar mag worden aangenomen, voor een belangryk deel toe te schryven aan de omstan digheid, dat het geldende bevrach tingsstelsel in de wilde vaart de evenredige vrachtverdeling biyk- baar niet in voldoende mate tege moet komt aan het verlangen van verladers naar een zo efficiënt en economisch mogelyk vervoer. Het is naar de mening van de minister niet wel mogelyk de noodzakeiyk te ach ten structurele aanpassing van de wilde vaart aan de opgetreden ont wikkelingen in het vervoer tot stand tc brengen onder vigeur van het hui dige bevrachtingsstelsel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9