411e Chinese grenstroepen moeten waakzaam zijn oorrang voor Mars en Venus Rovers sloten vijf personen in iv.c. op nu al méér dan bond-genoten JAMIN litlvies aan Johnson GERUCHTEN OVER VREDESOVERLEG Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 No. 32101 Leidsch dagblad Hrecteur: E. A. E. van Dishoeck •fdredacteurJ: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bU vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Dagorder van Mao aan Bevrijdingsleger: De Chinese partijleider Mao Tse-toeng heeft dit weekeinde jwaarschuwd dat de Sowjet-Unie troepen samentrekt langs 5 grens met de Chinese provincie Sinkiang. Naar het Japanse persbureau Kiodo meldt, heeft partij- jorzitter Mao in een dagorder aan het bevrijdingsleger gezegd it alle grenstroepen waakzaam dienen te zijn en dat de ilitaire districten Tsinan, Nanking, Kwangtsjow, Footsjow en oenming paraat moeten zijn. Volgens het Japanse persbureau dit bekend gemaakt in vlugschriften in de Chinese hoofdstad. Geen reactie correspondent In Moskou Al moet het feit dat Mao »r alle aan de grens met de Sow- -Unle gestationeerde Chinese troe- i de alarmtoestand zou hebben af- ;ondigd, het conflict tussen Peking Moskou verder verscherpen, toch ift het voorlopig geen Russische ctie uitgelokt. Slechts indirect is Russische bevolking er tot dusver op de hoogte gesteld dat de an- lussische propaganda in China nu steeds nadrukkelijker tot het richt. Blijkbaar wil de Russi- leiding de zaak nog niet dra- tiseren, omdat men in de moge heid van een groot militair con- t voorlopig niet gelooft, lechts terloops schrijven Russische ien, die zich vooral bezighouden de nu al drie wéken ononder- len voortdurende Chinese de- ïstraties voor de Russische am- >ade in Peking, over het steeds ir betrekken van het leger in de ipagne tegen de Sowjet-Unie. Za- lagavond meldde bijvoorbeeld het tijblad, de Prawda, zonder com- ïtaar dat de Chinese minister Defensie, Lin Piao een dagorder uitgegeven volgens welke alle >f voor officieren en manschap- werd afgebroken en de militai- werd opgedragen zich uiterlijk 20 februari weer in hun garnizoenen te melden. Of dit bevel te maken heeft met de alarmtoestand voor de grenstroepen of te maken heeft met gebeurtenissen in de binnenlandse politiek, valt niet te beoordelen. In Moskou hebben het afgelopen weekeinde voorts berichten de ronde gedaan dat premier Tsjoe En-lai de Sowjet-Unie ook in het militaire vlak de voornaamste rivaal van Chi na zou hebben genoemd. De in de Russische hoofdstad voor wat meer bezonnen doorgaande regeringsleider zou hebben gezegd dat een van de voornaamste opgaven voor het Chi nese leger is zich tegen de Sowjet- Unie te verzetten. In Moskou is zaterdagavond ook officieel bevestigd dat Chinese staatsburgers bij doorreis of bij het binnenkomen van de Sowjet-Unie voortaan weer een visum nodig heb ben. De Russische autoriteiten zul len daardoor het doorreizen van Chi nese studenten gemakkelijker in de hand kunnen houden en zo kunnen reguleren dat incidenten met grote groepen Chinezen, zoals de laatste tijd enkele keren hebben plaatsge had, worden vermeden. Steeds vaker melden de Russi sche bladen ook incidenten in ver band met het internationale trans port tussen de Sowjet-Unie en Chi na. Een vermindering van het land- Diplomaten in Moskou zeiden dat het besluit van hel Kremlin er op duidt dat Moskou de hoop de weg naar Hanoi via China open te hou den blijkbaar heeft opgegeven. Dit zou van belangrijke invloed kunnen zijn op de oorlog in Vietnam. De minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China, Tsjen Ji, heeft echter al verklaard, dat zijn land niet het initiatief zal ne men tot het verbreken van de di plomatieke banden met de Sowjet- Unie, aldus een Japans bericht uit Peking. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking heeft de pussische ambassade in die stad latt-, weten, dat de Russische diplomaten weer normale betrekkingen met de Chi nese overheid kunnen onderhouden zolang zij geen incidenten veroorza ken. Zondagmiddag kon een Russi sche diplomaat ongehinderd naar het Chinese ministerie van Bui ten- lande Zaken begeven. Zaterdag heeft premier Tsjoe En-lai op een massa bijeenkomst gezegd dat er egen re presailles tegen Russische diploma tieke vertegenwoordigers moeten worden genomen. Vervolg op pa?. 2 Proces-Harster 15, 10 en 9 jaar De openbare aanklager bij het „Schwurgericht" in München, dr. Huber heeft vandaag 15 jaar tucht huisstraf geëist tegen de 62-jarige dr. Wilhelm Harster, de vroegere luite nant-generaal der SS en hoofd van de veiligheidsdienst en veiligheidspo litie in bezet Nederland. Tegen de 58-jarige Wilhelm Zöpf, hoofd van het zogenaamde „Judenreferat" in Nederland, eiste dr. Huber 10 jaar tuchthuisstraf en tegen Gertrud Slottke, de zelfstandige secretaresse van Zöpf, 9 jaar tuchthuisstraf. In alle gevallen achtte dr. Huber mede plichtigheid aan moord op tiendui zenden uit Nederland weggevoerde joden bewezen. ©I Een Amerikaanse wetenschappel ij - Hiujcommissle, die president Johnson jet adviseren, heeft zaterdag maxi- Be en onmiddellijke voorrang aan- folen voor onbemande ruimte- Ichten naar de planeten Mars en bus. Het doel van deze vluchten 1 zijn, vast te stellen welke van je planeten voor het meest inten se onderzoek in aanmerking komt Bat het huidige hoofddoel van de {lerikaanse ruimtevaart, een be- Ede vlucht naar de maan, tegen is bereikt, e Volgens het commissie-advies zou fral bijzondere aandacht moeten rden besteed aan een onbemande jjflpht om Venus, om de aard van {atmosfeer van deze planeet vast n jktellen. Een dergelijke, vlucht zou pn 1970 kunnen worden gemaakt basis voor een eventuele poging I een onbemande zachte landing ii dergelijke landing zou dan-, in W kunnen worden uitgevoerd. Bals een zachte landing op Mars. commissie acht een ruimtevaar- ADVERTENTIE I E.B.A. - LEIDERDORP IEERBERICHT geinig bewolking pt KNMI in De Bilt verwacht van wén- tot morgenavond: droog weer I weinig bewolking. Matige tot vrij Khtige wind tussen oost en zuid- jt. In de nacht en ochtend lichte jst. midden op de dag tempera- w enkele graden boven het vries- r (opgemaakt om 11.15 uur) 14 FEBRUARI op: 7.59 uur; onder: 17.51 uur. op: 9.49 uur; onder: 23.26 u. ïer te Katwijk te 6.17 en uur, laagwater te 2.09 en 14.26 b iogwatt R7 uur Qommet bestaat alt 16 pagina's tuig van het type Surveyor geschikt voor een Marslanding. Indertijd is een aanvang met de plannen voor dergelijke vluchten ge maakt. Het budget voor de ontwor pen Voyager werd echter ernstig be snoeid omdat men de noodzakelijke bezuinigingen niet ten laste van het Apollo-maan-programma wilde laten komen. Bombardementen nog niet hervat Malinowski(68) ziek Amerikaanse en Zuidvietna- mese strijdkrachten hebben zondagochtend kort na 7 uur plaatselijke tijd (middernacht Ned. tijd) de operaties met volle kracht hervat. President Johnson besloot echter de her vatting van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Viet nam uit te stellen in afwach ting van de laatste diplomatie ke pogingen om een einde te maken aan de oorlog. Dit be treft vooral de Brits-Russische pogingen in Londen. Nadat premier Kosigin en zjjn Britse collega Wilson gisteren vjjf uur lang op het landgoed Chequers bijeen waren geweest, zochten Wilson en zijn minister van Buitenlandse Za ken Brown, de Russische staatsman vannacht om 1 uur in ztfn hotel op en bleven daar nog een uur. Kosigin heeft er gisteren voortdurend" op ge- Joan Dillon, dochter van Ame- rika's ambassadeur in Frankrijk France C. Douglas Dillon, zal in het huwelijk treden met prins Charles van Luxemburg, een jon gere broer van hertog Jan van Luxemburg. De 31-jarige Joan woont in Parijs en heeft een dochter uit een eerder huwelijk hamerd, dat onvoorwaardelijke en definitieve stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen absoluut noodzakelijk is om de Russische in vloed in Hanoi tegenover de Chinese druk staande te houden. Volgens Kosigin Is China nog steeds het grote obstakel voor vrede in Vietnam. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk heeft gisteren in een vraaggesprek voor de t.v. ver- I klaard, dat Hanoi, indien de V.S. I zonder meer over zouden gaan tot stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, veilig en zonder veel moeite troepen en wapens naar Zuid-Vietnam kunnen zenden. De Noordvietnamezen zouden dit wel een halve eeuw kunnen volhouden. Daarom zal Washington de bombar dementen niet beëindigen als Hanoi niet eerst de verzekering geeft, het bereid is zijn militaire activiteit te beperken. Radio-Moskou opgevangen in Tokio heeft verklaard dat China geen vrede in Vietnam schijnt te wil len. Uit Peking was gemeld dat de Chinese machthebbers de mogelijk heid van vrede in Vietnam als ge vaarlijk beschouwen, waarschijnlijk omdat vrede indruist tegen de plan nen van Mao en de zijnen. De leiders in Peking, aldus Radio Moskou, schij nen Vietnam te willen gebruiken als een „schaakstuk" om hun eigen po litieke doelen te verwezenlijken. Naar het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" weet te melden gaat, vol gens Oosteruopese kringen, de Chi nese partijvoorzitter Mao Tse-toeng er evenwel mee akkoord, dat Noord- Viet nam op een daarvoor gunstig tijdstip vredesonderhandelingen met Verenigde Staten begint, mits dit overleg niet via Moskou wordt ge voerd. Mao zou er geen bezwaar te gen hebben, dat de twee landen rechtstreeks met elkaar gaan praten of via een neutrale mogendheid die voor Peking aanvaardbaar is. De kwestie zou nu zorgvuldig worden bestudeerd in Washington. Vervolg op pag. 2 ernstig De Sowjetrussische minister van Defensie, maarschalk Rodion Mali- nowski, is ernstig ziek. zo is uit wel ingelichte oron in Moskou vernomen. Hij zou al drie maanden in het t - kenhuis liggen De 68-jarige maarschalk is reeds tien jaar minisier van Defensie, na dat hij als zodanig maarschalk Zjoe- kow was opgevolgd. Op 7 november 1966, bij ?en militaii défilé op het Rode Plein, verscheen hij voor het laatst in net openbaar De Sowjetrussische premier Kosigin heeft een bezoek ge bracht aan het Hunterston reactor-centrum in Kilmarnock Schotland. Hij werd vergezeld door de staatssecretaris voor Schotland, William Ros. Kosigin woonde in Kilmarnock ook een voetbalwedstrijd van de plaatse lijke club bij. ADVERTENTIE Driest trio stichtte ravage in woning en stal voor ƒ2000 aan geld en sieraden (Van onze Roermondse correspondent) Tweeduizend gulden aan geld en sieraden hebben drie ge wapende overvallers zaterdagnacht bij een brutale roof in de woning van de familie Maarschalk, ver buiten de bebouwde kom van het midden-Limburgse Heythuisen buitgemaakt. De rovers zijn nog spoorloos. Ze belden zaterdagnacht om kwart over twaalf aan bij de voordeur van de tot bungalow verbouwde boerderij van de heer J. Maarschalk (gepen sioneerd, 69 jaar). De heer Maar schalk en zijn vrouw (59) waren toen al naar bed. Jan de Mes (24), kweek schoolstudent In Rotterdam, die met zijn verloofde Tanneke Maarschalk (24) nog in de huiskamer zat, deed open. „Ik zag drie mannen in mili taire overalls. Ze vroegen of ze mochten opbellen, omdat een van hun vrienden even verderop een on geluk had gehad en een been had gebroken. Ik zei", vertelde Jan de Mes zondag, „ga Je gang maar". De drie mannen hadden geen uit monstering op hun pakken. Ze had den hun gezichten zwart gemaakt, vechtpetten op en militaire rijglaar zen aan. Een van hen droeg een wal kie-talkie bij zich. „In de huiska mer", aldus Jan de Mes, „trokken ze alle drie een pistool-mitralleur otnder hun kleding vandaan en na men daar mee de macht in huis over". Trouwringen Wat toen volgde is even driest als onwaarschijnlijk. Door het lawaai wakker geworden kwamen vader en moeder Maarschalk met nog een driejarig kleinkind naar beneden. „Trouwringen afdoen", comman deerde de overvallers. Een van hen demonteerde intussen de telefoon hoorn en sloeg die met een forse klap op een dressour aan stukken De familie Maarschalk aarzelde de ringen af te geven. „Laat maar, maar beweeg je niet", was het vol gende commando. Terwijl één van de rovers alvast op zoek ging naar buit, hielden de twee anderen de vijf be woners van het bungalowtje onder schot. Dat duurde een half uur. Toen werden de vijf personen in de w.c. nauwelijks een vierkante meter groot opgesloten. „Probeer niet er door de deur weer uit te komen. Daar leggen we een mijn voor", snauwden de rovers dreigend Deur open Twee uur lang hoorden de vijf ln het toilet gestommel van de alles doorzoekende roversbende. Pas om half vier waagde vader Maarschalk het door een luchtkoker, waarvan hij wat stenen had losgewrikt, naar bui ten te klimmen. In huis vond hij een grote ravage Alle kasten en la den waren overhoop gehaald De bedden waren wild afgetrokken en door de kamers gesmeten. De deur van het toilet bleek zonder ADVERTENTIE NW gevaar open te kunnen. Snel bevrild- de de heer Maarschalk zijn huisge noten uit hun benauwde positie. Be halve de telefoon bleek ook zijn auto en die van zijn dochter onklaar te zijn gemaakt. Stroom verdelers en bougiekabels waren er uitgetrokken. Vermist werden een bedrag van 850 gulden, een spaarpot van het klein kind (waarin naar schatting 250 gul den) en een aantal gouden sieraden. De politie van Heythuysen is over de identiteit van de rovers nog niet veel wijzer geworden. Vast staat wel, dat het geen militairen zijn geweest. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de overval het werk is van een bijzonder driest trio, dat even voor de jaarwisseling uit de inrichting Groot Batelaar bij Ede is ontsnapt. Van dit drietal is bekend, dat het voor niets terugdeinst. Ze verblijven vermoedelijk in België en komen al leen naar Nederland (in een gesto len auto) voor het plegen van mis drijven. Een onbekend gebleven overval ler heeft zaterdagavond ln de Hout- bleekstraat in Hengelo de 56-Jange sigarenhandelaar R. J. Tempelman beroofd van een tas met f 1800 en enkele waardepapieren. De kleine, sterk bijriende sigarenwinkelier was kort na sluitingstijd op weg van *Jln winkeltje in de Nieuwstraat naar zijn huis, toen een naar schatting 28-jarige man hem achterop liep en zijn tas opeiste. Toen de heer Tem pelman niet direct aar. dit verzoek van de overvaller voldeed, sloeg deze hem de bril van het gezicht en beuk te op zijn pols totdat de sigaren winkelier de tas losliet. De dader verdween met een vlakbij de plaats van de overval staande kleine per sonenauto. NW POSTBUS 8110-AMSTERDAM (Bud BJCieu-w!) 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 13 Februari 1867: i—De Burgemeester van Lei- H den brengt ter kennis van de p ingezetenen, dat, ten gevolge van de werkzaamheden aan de Hoogewoerdspoortde toe gang tot het plantsoen aan die zijde tijdelijk gesloten zal zijn. Vergadering van den Ge meenteraad van Leyden, op Donderdag den 14den Febru- arij 1867, des namiddags te twee uren. Onderwerp o.a Verzoek van de loge La Ver- tie, tot het in huur erlangen van lokalen achter de stads gehoorzaal. unmiiimnniDiirniiioiiniinmiifnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiinnin

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1