.EIDSCH DAGBLAD Premier Tsjoe maant •pnieuw tot matiging a Nederlandse aanval op Oosteuropese markt JAMIN Scherpe Russische nota tegen beleg var ambassade lorter werken bij liidenstein-Willink Hanoi zal militair ook concessies moeten gaan doen Spoedig een geul graven alles Vlieland (Suct jjgericlit 1 maart 1860 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 No. 32099 iteuri E. A. E. van Dishoeck Jredacteurr J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, 0,93 per week, (bfj vooruitbetaling)losse nummers 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Roodchinese premier En-lai heeft de aanhan- van voorzitter Mao op- aangespoord zich te be ien bij het beschuldigen Mao's tegenstanders. Ont- :erde tegenstanders dienen gelegenheid te worden ld tot inkeer te komen en fouten te herstellen. Tsjoe :te deze opmerkingen in •ergadering van 1 februari ijoe hekelde de praktijken ode gardisten, die hun te- anders" zotskappen opzet- in ze over straat sleuren, waagde te verklaren dat alle activiteiten van de Garde noodzakelijk, rechtvaardig en juist zijn". Sommigen zijn ten onrechte aangevallen, aldus voegde hij daaraan toe. En hij eindigde met de opmerking, dat „het van het allergrootste belang is ervoor te zorgen, dat de machtsstrijd niet uitloopt in een klucht". De Mao-groep kan niet rekenen op het winnen of consolideren van de macht als de volgelingen van Mao zich niet verbinden met het le ger en met Mao-sympathisanten, al dus hoofdartikelen in het „Dagblad van het bevrijdingsleger", „Volksdagblad van Peking" en het dagblad „Kwangming". Radio-Pe king citeerde deze uitspraken en her haalde ze verscheidene malen. Op (Van onze Enschedese correspondent) :orte termjjn zal de directie textielfabriek Bbjdenstein- N.V. in Enschede een aan- tot werktijdverkorting indie- •eze zal van toepassing zijn (van de ongeveer 1250) per- (leden, verdeeld over de be- in Enschede (530), het ver- ibedrijf in Lonneker (165), jk (140) en Ter Apel (115). inde een periode van negen zal de werktijd met circa 35 it worden verkort, waarbij in ;emeen de werkweek op don- iddag zal eindigen, de werktijdverkorting zal het gehele produktiepersoneel In de administratie blykt werken moeilijker te zijn, om verkoop moet blijven door- li, de personeelsafdeling volop leeft, enz. Over de niet gewerk- ti zal voor iedereen de uitke- tigevolge de wachtgeldregeling a aangevuld tot 90 procent van utoloon. „We zitten niet vast", directie ons, „maar we willen (men dat we in de toekomst eilijkheden geraken". Ge- Ie gunstige ontvangst, die de 'erwikkelingen sen AVRO-RTN? (Van onze Hilversumse correspondent) I zijn niet van plan ons aan overeenkomst te onttrekken, in zin dan ook", zo reageerde men IVRO-zijde desgevraagd op de iten, dat de overeenkomst tus- VRO en RTN op breken zou Verder werd nog eéns uitdruk- gesteld dat de contacten met en Tele,rizier gelijktijdig zijn Dit in tegenstelling tot me ngen van RTN-penningmeester van der Weerle. RTN-bestuursleden, die woens- e fusde goedkeurden, vanavond aw bijeenkomen omdat enkelen ien bezwaren zouden hebben ge il tegen samengaan met de gezien de houding van deze iporganisatie de laatste dagen, tij de AVRO ndet officieel be- „We zijn de fusie nooit anders toet getreden dan in het begin", rzekerde de AVRO. BERBERICHT KNMI in De Bilt venvacht leden- tot morgenavond: over- id droog weer met wolkenvel- ïn hier en daar mist. Zwakke i aanvankelijk veranderlijk la- iit zuidelijke richtingen. Van- i in het binnenland lichte vorst, ïn overdag in het algemeen iets 1 temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 FEBRUARI t>p: 8.04 uur; onder: 17.45 uur. i op: 9.17 uur; onder: 19.57 uur kwater te Katwijk te 4.45 en |U.; laagwater te 0.39 en 12.56 u. "unmet bestaat aft 18 pagina's produkten van Blijdenstein-Willink steeds op de markt hebben gevon den en het huidige welvaartspeil van de bevolking van West-Europa, ver trouwt de directie erop, dat de hui dige afzetstagnatie van niet al te lange duur zal zijn. Ontslagen wor den niet overwogen. Handha ving van de gezondheid van het be drijf verlangt, dat de produktie aan de thans heersende omstandigheden wordt aangepast. Toneelstuk over Adolf Eiclimann Robert Shaw, schrijver van de roman „The man in the glass booth" (De man in de glazen kooi) over de arrestatie en het proces van Adolf Eich- mann, heeft zijn boek omge werkt tot een toneelstuk. Het zal in september in Londen worden opgevoerd door The Royal Shakespeare Company. Het stuk zal worden geregis- seert door Harold Pinter. De rol van Goldman zal worden gespeeld door Donald Plea- sence. grond van de overneming van de macht in ie Mandsjoerijse provin cie Heiloengkiang werd gezegd, dat het onjuist is iedereen met een hoge functie aan de kant te zetten. Daar heeft de partijsecretaris, die eerste president Lioe Sjao-tsji steun de, nu de zijde van Mao gekozen. De Mao-aanhangers in Heiloeng kiang, aldus Nieuw China, hadden zich daar aaneengesloten met geest verwanten in het provinciale par tijcomité en legercommandan ten. zy namen pers, radio en vei ligheidsbureau over. „Dit is de weg oin de volgelingen van Lioe te ver- wyderen. Radio-Peking meldt overi gens, dat tegenstanders van Mao po gingen doen om in Sjanghai weer de j overhand te krygen. Ook uit de provincie Kiangsi wordt bericht, dat „reactionaire elementen daar nog steeds actief zyn". Joelend uitgeleide In Moskou hebben duizenden Rus sen een groep Chinese studenten bij hun vertrek naar Peking een joelend uitgeleide gedaan. De Russische po litie moest de studenten op het sta tion in bescherming nemen tegen de menigte. Sommige Chinese functio narissen werden met sneeuwballen en andere voorwerpen bekogeld. Een auto van de Chinese legatie werd twintig minuten door de menigte te gengehouden. Drie leden van het Chinese am bassade personeel, die in Moskou „zyn aangevallen en ernstig gewond werden door Russische revisionisti sche schurken" zyn vandaag in Pe king teiTuggekeerd. Zy werden op Pekingse vliegveld begroet door vice- premier en minister van Buitenland se Zaken Tsjen Ji en enige duizen den vertegenwoordigers van de „re volutionaire rebellen en het revolu tionaire volk van de hoofdstad". On der tromgeroffel kwamen de drie diplomaten uit het vliegtuig, onder steund door assistenten. 200 Chi nese studenten, die uit het buiten land terugkeerden „hebben een held haftige strijd gevoerd tegen de tra wanten van de Russische revisionis tische regeringskliek". De Russische regering heeft giste ren van China geëist, dat „onmid dellijk een einde wordt gemaakt aan willekeur tegen de Russische ambas- Peking en dat de Russische diplomaten direct hun bewegings vrijheid terugkrijgen". „Tenzy daaraan in de kortste tijd een einde wordt gemaakt en de am bassadestaf haar bewegingsvrijheid terugkrijgt, behoudt de Sowjet-Unie zich het recht voor de noodzakeiyke tegenmaatregelen te nemen". In de nota wordt voorts gezegd dat eerdere waarschuwingen door China zyn genegeerd en dat een dergelyk ge drag de Russisch-Chinese vriend schap schaadt". Vervolg op pag. 2 Samenwerking textielindustrie ic Lachend boven de boom grens" (tekst Wim Kan). De be kende cabaretier geniet in de Zwitserse sneeuw van zijn winter- 'kantie. (Van onze Enschedese correspondent) Vier textielconcerns, Nijver- dalten Cate in Almelo, de Koninklijke Nederlandse Tex- tiel-Unie in Hengelo, Texo- print in Helmond en gebroe ders Van Heek (Schutters veld) In Enschede, hebben be sloten tot de oprichting van een exportcentrale, die haar activiteiten zal richten op de markten in Oost-Europa, inclu sief de Sowjet-Unie. Deze vier concerns vertegenwoordigen 65 procent van de Nederlandse textielproduktie. Het streven om te komen naar gro tore exportcontingenten naar de Oosteuropese landen is reeds geruime tyd aan de gang. Verkenners van noemde textielondernemingen heb ben de markt aldaar reeds verkend, zodat men een beeld heeft gekregen van de mogelykheden en ook van de moeiiykheden die men daar aantreft. Op korte termyn kunnen resultaten, niet zonder meer worden vrt-wacht, maar op langere termyn zyn resul taten, zo vernemen wt uit goede bron, zeker mogelyk. Oordeel minister Rusk: (Van onze correspondent in Washington) Alleen als Noord-Vietnam zijn troepeninfiltratie in Zuid- Vietnam stopzet, zullen de Verenigde Staten hun bombarde menten op Noord-Vietnam staken. Communistische bereidheid om naar de conferentietafel te komen alleen is niet voldoende als tegenprestatie voor stopzetting der luchtaanvallen. Dit was de essentie van wat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk gistermiddag zei tijdens een persconferentie in Wash ington, Daarmee vaagde de minister veler hoop weg op spoedige vredeson derhandelingen, die gisteren extra hoog was opgelaaid nadat uit Lon den berichten waren binnengekomen dat de Russische premier Kosigin in officiële uitspraken maar nog meer binnenskamers tegenover de Britten had aangeduid dat Hanoi zeker naai de conferentietafel zou komen als de bommenregen op Noord-Vietnam stopgezet. Rusks uitlatingen, die gedaan wer den na een lange opsomming van alle Amerikaanse vredespogingen, vorm den feitelyk een antwoord op de vraag waarop president Johnson ty- dens zyn persconferentie van 2 fe bruari geen rechtstreeks antwoord gaf en die in wezen luidde: is Ame- rika's wens tot vreedzaam overleg te komen zo sterk dat de onderhande- hngsbereidheid van Hanoi genoeg is voor een staking der bombardemen ten? Het blykt nu ,nee' te zyn en wel met het argument dat een Ame rikaanse concessie op militair vlak al leen verkregen kan worden door een tegenprestatie op hetzelfde militaire niveau. Indien Hanoi graag wil praten, kan het echter te allen tijde afge vaardigden zenden aldus Rusk giste ren, suggererend dat het onredelyk van Noord-Vietnam was om te willen dat de Amerikanen een deel van hun oorlogvoering stopzetten alleen in ruil voor de bereidheid tot over leg. In dit verband duidde Rusk verder aan dat hy Noordvietnams recente belangstelling voor onder hal delingen na staking van de bom bardementen beschouwde als een handige campagne van de com munisten om militair voordeel uit een diplomatieke situatie te slaan. Deze houding van de Amerikaanse bewindsman stelde vooral diege nen teleur, die zich herinnerden dat president Johnson een week gele den had gezegd dat ,elke step' van Noord-Vietnam in de richting van de vrede voldoende zou zijn om de bom menregen te doen beëindigen en die daaruit hadden opgemaakt dat be reidheid tot overleg als een dergely- ke stap zou worden aangemerkt. Rusk zei nogmaals uitdrukkelyk dat het Amerikaanse doel in Viet nam beperkt blijft: te waarborgen dat Zuid-Vietnam zonder inmenging zyn eigen toekomst kan bepalen. Uitgangspunt is, dat de Nederlandse exportcombmatie om een volledige partner te zyn voor de grote staats- handelskantoren een zeer groot as sortiment moet leveren. De verenig de produktiekraciht iai Twente en Helmond van deze ondernemingen is daartoe in staat. Aangezien ook in de Oosteiyke landen de vraag is gebun deld moet een gelykwaardige part ner hier aanwezig zijn. Deze export- centrale, genoemd Nederlandse ex- portcombinatie voor textielprodukten coöperatieve onderneming G.A., is bereid om ook voor andere Neder landse textielondernemingen te wer ken. Inwoonsters van Zioitserlands grootste stad, Zurich, hebben we derom gedemonstreerd ten gunste van vrouwenkiesrechteerst door een massale bijeenkomst en daar na door een fakkeloptocht. Een van de meegedragen leuzen luid de: „Tegenstanders van het vrouwenkiesrecht behoren niet in het parlement Besluit regering De regering Is onder bepaalde voorwaarden bereid te voldoen aan het verzoek van de gemeente Rotter dam en de aldaar gevestigde olie maatschappijen om Europoort spoedig mogelijk toegankelijk te ma ken voor schepen met een laadver mogen van 225.000 ton dw en een diepgang van 62 voet. Deze toeganke- lykheid zou door uitbreiding en ver vroeging van de Eoropoortwerken omstreeks 1970 bereikt kunnen wor den, doch reeds in de jaren 1968 en zullen de bedoelde zeer grote tan kers, afgeladen tot een diepgang resp. ongeveer 55 en 59 voet, Euro poort via de bestaande (tydelyke) toegang kunnen binnenlopen. De minister van Verkeer en Waterstaat zal op zeer korte termyn nader over leg plegen met de gemeente Rotter dam over de financiële aspecten van dit plan. ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiéts Wobu/effe E.E.G. f399,- GEBIt. IIUIS MA HOGEWOERD 6668 LEIDEN Zuid-Tasmanië Hobart, de hoofdstad van het doof bosbranden zwaar getroffen Austra lische eiland Tasmanië, ziet eruit als Londen na een Duitse luchtaanval tijdens de tweede wereldoorlog, aldus verklaarde de vice-burgemeester van de stad. De buitenwijken van de stad worden nog steeds bedreigd; in de omgeving is de helft van de appel- oogst van zuidelyk-Tasmanië volko men vernield; drieduizend gezinnen hebben hun huis verloren; duizenden schapen z(jn in de vlammen omge komen. Het gevaar i9 intussen nog niet verdwenen: de autoriteiten heb ben gewaarschuwd, dat de voortdu rende droogte en de toenemends wind nieuwe rampen kunnen veroor- ADVERTENTIE zaterdag schaats - kampioenschappen, t.v. kijken? ga éérder naar niet duur we/ heerlijk ADVERTENTIE 180 VERSE BLOEMZADEN Niet overjarig, maar gegarandeerd nieuw zaad. 180 verschillende soorten, ook voor bloembakken. GRASZAAD in verschillende soorten; fyn, grof en mengsels voor schaduwryke tuinen BROEIKASTJES, TURFPOTJES alles voor een vervroegd voorjaar in tuin, kamer of balkon-bloembakken. UW KWEEKPLEZIER BEGINT BIJ heeft Nieuw» Rijn 60 Tfn 2 06 24 (0 17 10) Uit het Leidsch Dagblad van 11 Februari 1867: J Uit Hoogkeppel wordt als I bijzonderheid medegedeeld, dat Donderdag aldaar van een kersenboom eene rijpe kers is geplukt. tAdvertentie) Biscuits (kaakjes) uit de Wereldberoemde fabriek van Peck Trean and Co. te Lon- de", verkrijgbaar bij den I Oudshoorn. Nieuwen Rijn te I éénigen dépót-houderN. C. I Leyden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1