"Fidës Regering in Bonn gaat partijen subsidiëren 'lannen operagebouw n Amsterdamse raad Kwestie Zuid-Tirol tot 568 in ijskast kc\leiöoscoQP Victor Gollancz - 73 - in Londen overleden Boulez introduceert nieuweigen werk Haast U garantie bij tttft hairspray Bodegraven waardeert klassieke muziek tfDERDAG 9 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Ook NPD krijgt 2 Vz maik per kiezer nteresse van Japanse zijde (Van onze Amsterdamse correspondent) is een nieuwe stap gezet op de lijdensweg van het plan de bouw van een operagebouw in Amsterdam. Vier jaar e indiening van een definitief onwerp door ingenieur B. >et hebben B. en W. gisteren de gemeenteraad voorgesteld ntwerp goed te keuren. Tegelijkertijd doen zij de raad het itel een krediet van 1.115.000 beschikbaar te stellen voor lestek klaarmaken van het ontwerp. In een later stadium oor bestektekeningen voor de constructie en de technische llaties, die 530.000 vergen, een nieuw beroep op de raad en gedaan. „Goede lioop" voorstel van B. en W. bete liet dat Amsterdam nu ook aad het operagebouw krijgt, .llege gaat er in de voordracht It dat het Rijk akkoord zal met de opzet die Amsterdam nkt. Deze houdt in, dat de ge- het operagebouw neerzet en t Rijk de exploitatiekosten van jouw en de kosten van de Ned. jtichting voor zijn rekening „Definitieve toezeggingen van ]k hebben wij nog niet" zei de ider voor kunstzaken, W. Po- een toelichting. Maar bespre- hebben hem „goede hoop" li. „Het risico dat er nog een n de kabel kan komen willen hter nemen. Wij willen voor dat er als er eenmaal ge- zou kunnen worden, nog twee oorbereiding nodig is doordat, an niet bestekklaar is. Het in dienen van dit voorstel is een be wijs van het vertrouwen dat wij heb ben in de toekomst van de opera", zei hij verd°" Zwaartepunt Met nadruk stelde de heer Polak dat het indienen van het voorstel niet in verband staat met de plan nen van de Ned. Operastichting om de komende 5 jaar bij gebrek aan goede accommodatie in de hoofdstad gebruik te gaan maken van het Cir cusgebouw in Scheveningen. „Wü hadden het beleefd gevonden als de Ned. Operastichting ons van deze plannen op de hoogte had gesteld Wij hebben er echter uit de kranten en via het Ministerie voor Cultuur. Recreatie en Maatschappelük Werk van moeten vernemen. Overigens juichen wü alles toe wat de ontwik keling van de opera in de overgangs tijd kan stimuleren. Wü weten dat ook de Operastichting van mening is dat het zwaartepunt in Amsterdam zal moeten liggen". Het operagebouw zelf krügt een zaal met 1400 plaatsen. Uitbreiding van dit aantal heeft men in overwe ging. De zaal en de balkons worden omgeven door brede, geluidisolerende wandelgangen die door glaswanden zichtbaar met de foyer zün verbon den. De bouw van het operagebouw- zal ongeveer 4 jaar vergen, zodat het in het gunstigste geval in 1973 ge reed kan zijn. In 1963 werden de kos ten geraamd op ongeveer f 17.5 mil joen. Gezien de stügingen van prüzen en bouwkosten zal dit bedrag, wan neer de bouw een feit wordt, aanzien lijk worden overschreden. k Maquette van het te bouwen operagebouw in Amsterdam op de plaats van de oude RAI. TheaEkkerv.d.Plas zingt in Parijs De zangeres Thea Ekketr-van der Pas uit Oegstgeest zal volgende week een liederenavond geven in Parüs, waarvan opnamen zullen worden gemaakt door de Radio Dif fusion Franvaise. Het programma zal bestaan uit lie deren van Nin, Poulenc. Badings. Wolf en Britten. Tevens is zü uitnodigd het volgen de seizoen recitals te geven te Glas gow en Londen. Zy zal op deze buitenlandse con certen voor het eerst begeleid wor den door haar vader, de p:an st Theo van der Pas. (Van onze correspondent in Bonn) stuursauto van een Mercedes op een Volkswagen moeten bezuinigen. Het Voor alle Nederlandse politieke partijen mag het een bericht |t«r leniging van deze nood door de om te watertanden heten, dat de Westduitse regering het sub- ^'"tewe[vyêrder in^Upen sidiëren ran aan verkiezingen deelnemende groeperingen op van het constitutionele hof te voor- royale wijze gaat regelen. Per stem, die men op zich weet te komen, omdat het aansluit bü de verenigen, verstrekt de Westduitse overheid voortaan een suggestie van de opperrechters, des- beloning van 2/2 mark. De verschillende deelstaten willen zich I^^^^"onder6dRgmotto ^zal "er met V/2 mark per kiezer voor de regionale stembusstrijd bij de voo"v een vierjaarhjkse zittingsperio- federale gedragslijn aansluiten. de 100 miljoen mark worden uitge- trokken de verdeelsleutel zal dus kraan toedraaien en sindsdien ke- uit de stembus moeten komen, ken de gearriveerde partüen in Ofschoon het parlement, waarin angst en vrees uit naar de volgen- uiteraard slechts belanghebbenden de stap van de NPD. om hen name- zitten, het wetsontwerp in eerste le lijk te verplichten de in de laatste |zing stilletjes reeds heeft goedge- jaren ontvangen miljoenen terpg te ikeurd, dreigt nu voor de tweede in- betalen. De sociaal- democratische stantie alarm van buitenaf. De party, ryk door leden en inkomsten Westduitse bond van belastlngbeta- Doorgaande lijn Het nadeel is natuurlyk wel, dat men eerst de kosten voor de verkie zingen uit eigen zak moet voorschie ten en pas achteraf de rekening krijgt uitbetaald. De drie in de Bondsdag vertegenwoordigde partij en (christendemocraten, sociaal-de mocraten en liberalen) hebben ech ter tot nu toe reeds zo feestehjk ge profiteerd van een onwettige groot moedigheid van de bondsregering, dat het voor hen slechts een door gaande lün betekent. Alleen de ul tra-rechtse NPD zal zich als nieu weling in de rüen der gegadigden kunnen scharen, omdat zü thans ruimschoots het vereiste minimum haalt van 2V£ procent van alle stern- eigen bedryven, is nog wel in staat zo'n slag op te vangen. De CDU echter worstelt nu reeds met een schuld van 8 miljoen mark en de li beralen hebben zelfs voor hun be iers heeft geprotesteerd togen kwalificeert als een .hoogst beden- kelyk partylidmaatschap", dat de kiezer althans als indirecte contribu tiebetaler wordt opgedrongen. Oorspronkelyl en minimum nog afgezien kunst Vonnis had het kabinet 5% voorgesteld, van de omstan digheid dat de NPD ook deze horde met gemak zou weten te nemen, lag ei een vonnis van het constitutione le hof van Karlsruhe, waarin werd bepaald dat ledereen die een paar procent bü verkiezingen op zich wist te verenigingen voor regerings subsidie in aanmerking moest ko- Het was hetzelfde vonnis, dat afgelopen zomer een zwarte streep haalde door de rekening, die jaren lang voor de drie parlementaire groeperingen klandestien zo mooi was opgegaan: overheidssteun onder het motto van bü dragen in het vor mingswerk der burgerij. Een klacht van de buiten dit bestek vallende NPD gaf een verwoestend effect. Het hooggerechtshof verklaarde dit soort subsidies voor ongrondwettig. Het ministerie van Financiën moest de (Van onze Weense correspondent) Vooraanstaande politici van de Zuidtirolse volkspartij zün van me ning dat er vóór de parlementsver kiezingen in april 1968 nog geen de finitieve oplossing mogelük is voor het vraagstuk-Zuid-Tirol. Voor de zomervakantie van het lopende jaar is het vrüwel uitgesloten dat er tus sen Italië, Zuid-Tirol en Oostenrük een compromis tot stand komt, dat rüp is om ondertekend te worden. In de daarop volgende herfst echter zal geen enkele Italiaanse regering bereid zün om dit precaire vraag stuk aan de afgevaardigden in het parlement voor te leggen, vooral om dat in april 1968 in Italië algemene verkiezingen moeten worden gehou den en men dit vraagstuk dan lie ver aan de nieuwe regering wil over laten. Bekend Joods uitgeverdie Vragen over „Bende het voor de Duitsers opnam Gemeentemuseum Wel heeft de voorzitter van de Zuidtirolse volkspartü, dr. Magnago, goede contacten met de voorzitter van de christen-democratische par- 95 rf-v r» geiroiien. ïiling litho's 0ntwerP Ir- BlJvoet van Elisor mies een veiling, die volgende in Brugge wordt gehou- zullen niet minder dan 52 's van James Ensor te worden aangeboden. Het I eerste maal dat een zo t aantal van zijn werken §n keer onder de hamer Onder de litho's bevin- zich de volledige reeks scènes de la vie du Christ" volledige reeks „La gam- fTamour". Ook zullen op veiling, donderdag 16 fe- fi, een reeks boeken over r en enkele van zijn etsen len verkocht. Het ontwerp voor het operagebouw j van ir. Bijvoet is gebaseerd op ves- I tiging op de platas van het oude R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat in het zuidelük deel van de stad. De oorspronkelijke opzet is intussen enigszins gewüzigd. Waar bet eerst de bedoeling was een ope ragebouw met daaraan verbonden een café-restaurant te bouwen met daarbij een sporthal is de opzet nu zo, dat er een operagebouw is ont worpen, met daarbü hoog- en laagbouw twee gebouwen die inge richt kunnen worden als hotel, kan toren of woningen. Op het ogenblik zün besprekingen gaande met een grote Japnase hotelonderneming die belangstelling heeft voor beide ge bouwen. Architect voor het gehele complex blüft ir. Büvoet. Sir Victor Gollancz, de bekende I se gevangenissen ten gehore te la- uitgever en schrijver, is gisteren In ten brengen, zün woning in Londen overleden. Hü is 73 jaar geworden. In het I Aan **et einde van de tweede we- weekeinde was hij door een beroerte reldoorlog was Gollancr zo ontdaan getroffen over het bjden in Duitsland dat hü 1965 i„ de adel- Ieen t""P«ne bejon om .Europa te werd bekend als redden". Velen beschuldigden hem jood die het Duitse Grootkruis van sentimentaliteit, maar daarop heeft ontvansen en een jood die „TIJ? '1' sterk geloofde in het christelijke ide- iood ™"de ik dat d"e Duitsers, tieve jodenjagers niet uitgezonderd, ook mün broeders waren'. In 1953 op zijn 60ste verjaardag, kreeg hü het Duitse Grootkruis In de Orde van Verdienste .als erken ning voor zijn grote hulp voor- en sympathie met het Duitse volk na de oorlog'. Hij was de eerste niet- Duitser. wie deze eer te beurt viel. aal. Tydens de berecgting van Adolf Eichmann in Israël in 1962 publi ceerde hü een boekje, waarin hij zün redenen uiteenzette waarom de beul van de joden niet zou moeten worden opgehangen wegens volken- moord. Sir Victor meende dat de methode om meer dan 15 jaar jacht op Adolf Eichmann te maken .betreurens waardig' was geweest. Hij was medevoorzitter van de na tionale campagne voor de afschaf fing van de doodstraf en ook lid van het genootschap dat zich ten doel stelde meer goede muziek in de Brit- ADVERTENTIE ÏTOYOfA OFF DEALER ,AUT0 HOME' „Figures, doubles, prismes" Van onze kunstredactie, De Parijse dirigent Pierre Boulez dirigeerde gisteravond voor het Concertgebouworkest de première van zijn nieuwste com positie, „Figures, doubles, prismes". Het artistiek muziektech- nische incident dat vorige week de uitvoering om „technische redenen" deed uitstellen, was daarmee gesloten. Er was tijdens de allereerste repetities een zekere balorigheid ontstaan over de moeilijk te realiseren partituur. Het was een opgroeiende -• stemming, die zich keerde tegen een te ver doorgevoerd mo- j Cnting I dern gecompliceerd experimentele muziek. ,„?ngt „Rigoletto Gollancz is geboren in een joods middenstadsgezin. Hij kwam uitein- delük in opstand tegen de strenge orthodoxie van het geloof van zijn ouders. Jaren daarna bepleitte hü een absolute naleving van de chris- telyke ethiek'. Gollancz is opgeleid aan de uni versiteit van Oxford en stichtte in 1927 zijn eigen uitgeverij. Hij had onmiddelhjk succes en zyn zaak bloeide toen hy de .linkse boeken club' stichtte die voor de tweede we reldoorlog 50.000 leden telde. Als socialist gebruikte hü hulp bronnen van zün uitgeverü om zün idealen te bevorderen. Ook ln zün eigen boeken kwam zün socialisti sche gerichtheid duidelük tot uiting. Hü was president-directeur van de maatschappü die zün naam draagt. In 1918 trouwde hü met Ruth Lo- wy. Het echtpaar kreeg vijf doch ters. Konden de verrichtingen van de „Bende van de blauwe hand" in overeenstemming worden gebracht met de doeleinden van de Dienst voor Schone Kunsten en met de bestemming en het karakter van het Gemeentemuseum? Dit is de kernvraag die het raadslid mr. G. J. de Lint van de prot.-chr. partijen aan B. en W. van Den Haag stelt. hadden dan die in dat programma werden aangekondigd. Ook wil mr. De Lint weten, hoe de bende was georganiseerd ,of de leiders allen be kend waren, of zü voor het ordelük verloop en of zü in dat geval zich tot tevredenheid van B. en W. van hun taak hebben gekweten. De .Bende van de blauwe hand was op 1 februari in het Haags Ge meentemuseum aan het werk en le verde .instant-art', waaraan het publiek moest meewerken om tot de beoogde manifestatie te komen. Mr. De Lint somt op, dat tot de verrich tingen van de bende behoorden: het beschilderen of besmeren van een of meer vloeren met krijt, verf, haar- creme en andere substanties, het beschilderen van muren, het con stant produceren van zeepbellen, het dragen van experimentele kle ding. het vastbinden met plasticbui zen van meisjes aan houten palen, het vertoon van een minder dan schaars geklede jonge dame met een soort van Zeppelin over haar hoofd, die, nadat zü door kunstenaarshan den tot een levend schilderij was ge worden, ging zoals ze gekomen was, en cacofonische ontboezemingen, die bedoeld waren tot het in het leven roepen van «reële situaties'. Het raadslid wil de overwegingen van B. en W. weten die tot het ver lenen van de goedkeuring voor dit optreden van de .bende' leidden. Hü vraagt of voor de goedkeuring een nauwkeurig programma werd verstrekt en of er de hand aan ge houden is, dat geen andere cultureel- revolutionaire verrichtingen plaats tij Moro en het schijnt zelfs dat deze twee politici inzake het vraag- stuk-Zuid-Tirol tot een vry grote overeenstemming zün gekomen. Maar Magnago is ernstig ziek en het is de vraag of hü de gehele volks party van Zuid-Tirol voor zün standpunt kan winnen. Voorlopig moet men afwachten hoe de Italiaanse regering zal antwoor den op de büzondere wensen van Zuid-Tirol, dat over bepaalde pun ten om opheldering in Rome heeft gevraagd. Over dit antwoord van Ro me zal het bestuur van de Zuidtirol se volkspartü beraadslagen en haar standpunt daarna aan Rome bekend maken. Bovendien moet de Italiaanse re gering rekening houden met de open bare mening in Italië, die op het ogenblik weer slecht te spreken is over Zuid-Tirol, na de bomaanslag op de Brenner, die afgelopen zon dag heeft plaatsgehad. Het verdient de aandacht dat Oostenrük weliswaar meewerkt om tot een oplossing te komen, maar dat het op de eerste plaats het initiatief en de definitieve beslissing overlaat aan Zuid-Tirol zelf. ADVERTENTIE Tot slot is mr. De Lint benieuwd naar de maatregelen om het muse umgebouw en de aanwezige kunst schatten te beschermen tegen schade en uitspattingen, naar eventuele raadpleging of inschakeling van de politie en naar wat het optreden van de bende uiteindelük de gemeente heeft gekost Er zijn nu nog SINAASAPPELEN met de ADVERTENTIE "e^Ned. Operastichting zal mor- Klet de Stadsschouwburg in Am- - tn de landelijke première ge- '7- an Verdi's Rigoletto. Voorts >1 Hi nog voorstellingen gegeven 17, i9 (middag) en 23 febru- kferkenden zün Romano Emili, Col Beresford. Ilena Contrabas, van den Berg, Mimi Aarden, de' Greger, Bert Bünen, Paolo Pi Simon van der Geest, Marco ~jj#» Nelly Morpurgo, Gerard van 'en Ans Philippo. Voor de bege- f zorgt het Utrechts Sympho- ud rkest onder leiding van Alberto 7-, met het Ned. Operakoor o.l.v. Althuis en leden van het Na- e Ballet. Eigenlük lange tyd sluimerde dit, maar het was altüd weer geluwd. Na overleg tussen leiding en orkest was dan ditmaal besloten deze noviteit toch doorgang te doen vinden en zo zagen wjj gisteravond in het Concert gebouw het zwaar bezette Concertge bouw Orkest. Dit stelde ons met. de gespeelde compositie van Boulez voor een nauwelijks op te brengen luister energie. In het eerste deel „Figures", hoorden we kort melodisch uitschie tende motieven op een veelvuldig herhaald ritmisch patroon. Verstandelijke inspanning teerde verscheidenheid. Zo ook dej daarop volgende aansluitende varia- J ties in het laatste deel, .Prismes'. Dit j alleen dan bü grote verstandelüke inspanning. Alles was zo dik geïn strumenteerd, dat men nog wel eens i verdwaald raakte in deze klankensa- j men voeging. Men begrüpe dat dit 11 I minuten durende stuk ettelüke repe-1 titles heeft geëist, teveel voor de b- trekkelük muzikale resultaten. We zijn er niet door geschokt, al J geeft de componist soms zuiver mu- 1 zikale aspecten te zien. Boulez heeft daarvoor ontzettend veel noten nodig. Er werd ditmaal tydens het korte applaus van het publiek tweemaal „boeh" geroepen. Daarna speelde het orkest het reeds kortelings uitgevoer de tweede pianoconcert van Bartok, met Theo Bruins aan de vleug! en de Tweede Symfonie van Schumann.1 Zwartkop f 2 bijzondere aanbiedingen W.N.S.O. met Maurits Bosman Tien jaar geleden maakte het Westnederl. Symfonie Orkest z'n intrede in Bodegraven. Het 75-jarig bestaan van de kaas markt werd toen gevierd. Dit leverde Sam Swaap de kaas van zijn leven op en Bodegraven de belofte van een jaarlijkse terugkeer van zijn orkest. Toen speelde dit ensemble Christian Bach's Sinfonietta in Bes. gisteren was die er ook weer. Toen een symfonie van Haydn, nu eveneens. Toen een Mozart- divertimento, nu een Mozart-coneert. Muziek in deze klassieke sfeer wordt hier kennelijk buitengewoon gewaardeerd, want de publieke belangstelling bleek opnieuw een zeer redelijke. Dat symfonletje van de Jongste Gratis royale nylon georgette hoofddoek bij 2 Taft hairspray van f 5,25 Gratis mini-Taft voor in uw handtasje bij ïhft hairspray van f7.85 Sebastian Bach zal het WNSO wel honderd maal hebben gespeeld. Dat het desondanks aller minst niet plichtmatig klonk, maar zelfs van de eerste maten af ragfün violen werk te horen viel, pleit voor de instelling van deze musici. In het Andante staat een verrakkelüke par ty ingeweven voor de hobo. die zün melodie de volle sohoonheid meegaf. Swaap beschikt dikwüls over opval lend goede blazers. De dirigent gaf als steeds zün toe lichtingen en vestigde dus ook de aandacht op de prachtige melodieën van Haydns 95ste cymfonle, waar koperpartüen Ingevoegd konden wor den. In het eerste deel ervan keerde 8e opperste verfüning van de Bach- verlolking niet zonder meer terug, wel In het mooi uitgebalanceerde An dante en de verdere delen. Misschien lag een hoogtepunt van dit concert In het Trio van het Menuet door de on gerepte innigheid van het spel van de eerste celliste en haar groepspart- ners. Mozarts Vioolconcert in A ia een ongemeen bekoorlük meesterwerk en vooral die alia turca passages van het Rondo hechten zich in het dankbars geheugen. Het WNSO biedt door gaans een Jonge musicus een solis ten kans. In dit geval aan de violist Maurits Bosman, die bewees te steu nen op een deugdellüke technische ba sis. Zyn streek is royaal, zün toon diep, zün cantabile breed zingend. Even leek het bü de solo-inzet of er verschil van inzicht wa« over het tempo tussen dirigent en violist. Het orkest, dat besloot, met de ouverture GTtaliana in Ageri van Rosslnl. be toonde het na-de-pauze-symptoom van een nog opgewekter speelvreugde.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9