SPORT van vandaag 1 ZO BEN IK Openhartig zelf portret Pelgrim van Ard Schenk ian vooravond van wereldkampioenschappen In mezelf gekeerd ege van Hoddenbacli met Zevenklapper ZESDAAGSE ANTWERPEN KVoetbal in Afdeling Leiden Russische damesploeg NEDERLAAG VULTINK „Wat is judo" Extra behandeling SIDERDAG 9 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD (door Ard Schenk, verteld aan Fred Racké) „In de kranten wordt vaak geschreven: de stugge, gesloten Noordhollander. Ik kan me dat voorstellen. Maar: het is niet helemaal waar. Als je me beter kent is het niet zo, vooral niet na twee, drie jaar schaatsenrijden, reizen, in een ploeg leven, gehuldigd worden. Je zou kunnen zeggen, dat het „stug en gesloten" veel meer komt doordat Cees Verkerk zo heel anders is dan ik. Cees heeft z'n hart op zijn tong, ik niet. Maar dat hoeft zeker nog niet te betekenen, dat ik wereldvreemd ben of een zwijgzame boer. de Nederlandse kampioenschappen bij Huiskes geweest ben om hem te raadplegen. De Graaff was erbij. Cees greep de gelegenheid aan om zijn gif op het ijs te spuien: hij reed verschrikkelijk hard. Hij moet altijd zoiets hebben om geïnspireerd te ra ken en de laatste tijd richtte hij zijn pijlen op mij. Ja, het zijn allemaal dingen, die later gemakkelijk weer goed komen, want daarvoor kennen we elkaar te goed en we liggen el kaar toch ook weer veel te goed om boos te blijven. Maar ik heb in de afgelopen week wel geleerd me te gen zijn aanvallen te wapenen, mo reel gesproken dan. Wat wèl waar is: ik ben nogal in mezelf gekeerd. Ik heb mijn zaken altijd zélf willen uitzoeken. Al vroeg wilde ik de problemen eerst zelf te lijf en nu heb ik dat nog. Het duurt een tijd voordat ik met iets bij iemand anders aankom en dan is het vaak nog alleen maar, om de mening van een ander te horen. Voor mezelf heb ik dan allang uitgemaakt hoe iets in elkaar zit, of moet worden gedaan. Amateur W interk am pioen schap (Van medewerker) n even fraaie als verdiende zege >ordalde gisteren J. W. Hoddenbach Zevenklapper in de amateurs- s. Oudergewoonte sprintte Zeven- Ie per direct naar de kop. Zijn rij- liet hem niet teveel vrijheid en alleen iets van de ruin als zijn astanders, van wie Zambesi en g ot Hollandia de grootste bedrei- ,n - vormden, te dicht in de buurt men. Deze tactiek had resultaat, tegenstelling tot vorige koersen, rin Zevenklapper veelal kort voor •finish „leeg" was, had hjj nu vol- SA'de reserve en zegevierde onbe- fd in 1.24.7 km-tijd. Met een felle sprint verwees Caria van IJmui- V Zambesi naar de derde plaats. W (Woudstra) zat in de ►enXingsdraverij. ondanks 40 meter handicap, al spoedig de koplo- Edel Signal (Harmseni) op de E >n. Toen de leider werd uitge- jkeld, had Econoom geen moeite net overmacht te zegevieren over i en Edmond van Peterhof. ;d door Double Deter en het af- li van deze aanvallen had juist teveel van Donna gevergd. In N echte lijn viel Broncho Hanover u fl. Togt) furieus aan en op foto k deze in 1.26.8 triomfator te zijn, ar Scotch werd derde, ierling Vorenhout zorgde in de tablayprijs voor een surprise door Beachcomber (w. f 10.90) in 1.26.5 met een efficients eindrush BeJoma F en Billy Boij te kloppen. Groter was echter de verrassing van S. van Dooyeweerd met Bento van Eiberhof (w. f22.20), die van kop af won en Don Stuenman W en An- geline B gedecideerd zijn wil Uitslagen Zellinckprijs: 1. Econoom W (K. jr.) 1.28.5; 2. Dalver L; 3. Eva- ncho Hanover (M. L. v. d. Togt) 1.26,8; 2. Donna 3. Donar Scotch. Toto: pl. 1,60, 1.30, 1,90, koppel 14,-, 1.24,4; 2. Carla 3.-. pl. i,e 'er 4,70. comber (J. Vorenhout) 1.26,5; 2. 22,20, pl. 5,30, 2,90, 4.60. koppel 15,70, cov. 5,20. Tremblayprijs, 2e afd.: 1. Dazy H (P. J. Zandt) 1.28,1; 2. Arctic van 's Gravenhof; 3. Ceckmate. Toto: winn. 2,40, pl. 1,30, 2,20, 1,30, koppel Brilliant Heny (A. T. Longchampprijs, 2e afd.: van Rood en Noot (P. M 2 Chopin; 3. Ciscana 2,70, pl. 1,80, 1,50, koppel 4,80. 2.70. .zet: f 218.278.50. WIELRENNEN Peter Post heeft woensdagnacht met zijn koppelgenoten Fritz Pfen- ninger en Jan Janssen zijn leidende positie in de zesdaagse van Antwer pen verstevigd. Heb Nederlands/Zwit serse trio heeft 987 punten en een ronde voorsprong op de rest van het veld. Donderdagmorgen luidde de stand: 1. Post J anssen /P f ennimger (Ned.- Zwits.) 987 p.; op 1 ronde: 2. Sercu/ Merckx/Bugdaihl (Belg.-Dld.) 721 p.; op 2 ronden: 4, KemperOldenburg/ Karstens (Did.-Ned 552 p. Drafsportnieuws De 6-jarige Nederlandse crack Carlos Pluto debuteert hedenmiddag op de Parijse baan Vincennes in de ruim 2600 meter lange draverij om de Prix de Plateau de Graveile. De hengst die al enige weken op Vin cennes verblijft, zal op dinsdag 14 februari nog starten in de Prix du Bois de Vincennes. De Nederlandse draver zal niet door zijn vaste rijder A. Siderius worden gereden, maar door de in Frankrijk werkzame trai ner-rijder Roger Vercuysse. De Union Continentale pour les Trotteurs, waarbij zijn aangesloten de Scandinavische landen, Duitsland, Nederland en België zal het kam pioenschap dei' 5-jarige dravers in 1968 in Nederland laten verrijden. In 1967 wordt deze draverij verreden in Gelsenkirchen in Duitsland. In de in' Fa/rijs gehouden verga dering van de Europese Federatie voor amateurrijders is besloten de organisatie van het Europees kam pioenschap der amateurs in 1968 aan Nederland op te dragen. Het zal dan voor de derde maal zijn dat dit kam pioenschap jn ons land wordt geor ganiseerd. (Rl 7 I ARC 4—Rijnsb. b. 3 1.30 i 2Lisser B. 3 3.45 u; Oeg Julck B. 5 3.45 u; TAVV 2- Koudekerk 2 3.45 i Haz. Boys 3Meerburg Katwijk 5—Rijnsb. B. 6 3.45 Lelden 4Rouwkoop 3—Katwijk" 7 3.45 u; Quick B. lisser B. 5 3.45 uur. 4 Katwijk 9Noordwijk 5 1.30 u; .Wkoop 5Katwijk 8 11 u; Sleutels *WS 4 3.45 u; Lelden 5—Ter Leede •30 u. Sleutels 5—Oegstgeest 5 1.30 u; 'Leede 6—MVKV 2 3.45 u; Dnltas J ei—Kagia Katwijk 10—Leiden 6 11 XV 3—Katwijk 11 3 rWc jnitas L. 2 3.45 uur. OSR al 3.30 A2 Rouwkoop a4Ter Leede Foreholte 5Roodenb. 9 2.3 a3 3.45 I 4D DOCOS 6—LDWS 4 2.30 u I llngen 6 Weter. Boys a2ARC a2 3.45 u; munda 4Stompw. B 3 12 u. i3SVOW a2 1.30 i VOOR ZONDAG I Or. Groen 1 - Stompw. B. 1UD' Koop 1—SVLV 1 2.30 MMO 1—LDWS Teylingen 2 12 uur; DOCOS 2DOSR 2 2.30 i LFC 3 2.30 u; VVSB 2—SVLV 2 2.30 u; Foreholte 2Lisse 3 2.30 u. II Leidse B. 1—VVOA 1 2.30 u; VNL 1VNA 2 2.30 u; Meerburg 1—Weter. B. 1 2.30 u; Unitas L. 1—ÏCRV 1 2.30 Foreholte 6LFC 6 denb. 10ASC 5 12.15 u; UDO 4— DOCOS 7 12 u; SJZ 4Lugdun. 8 12 uur; Altior 5ZLC 4 12 u. 4F Alphia 5—MMO 4 12 u; DOSR 5 —UDO 5 12 u; KRV 4Unitas L. 4 ASC 6—DOSR 6 2.30 i Or.-Groen 5 10 Alph. B. 6 VVOA DOCOS 8—Stompw. 3—DOSR 7 2.30 i Bern. 5Leidse B. 5 DOSR 8 2.30 0 u. I VETERANEN /VSB 4K Alphen 6—Weter 3—Meerburg 2 12 u; SJZ 2—Alphia 2 L°Wf 5"T1^®er^urg 5 121 2B Roodenb. Teylingen 2 2.3 5 '12 u; VVOA DOCOS 3 2.30 u; ZLC 2Lisse 5 12 -Altior 7 12.15 I 4L LFC 7—ASC 7 10 Teylingen 7 2.30 u. JUNIOREN •eholte al—Wam -DOCOS al 2.30 LDWS 3UVS 5 10 u; SJC 5Roo denb. 6 2.30 u; Weter. B. 2St. Bern. 3 3D ASC 4—Leidse B. 2 10 u; Altior 4MMO 3 2.30 u; Rijpweter. 3SVLV 4 12 u; UDO 3—Teylingen 4 2.30. 4A VTL 3SJC 6 12.15 u; Roodenb 7VVSB 5 2.30 u; UVS 6—Leidse B 3 10 u; Lisse 6Alph. B. 4 2.30 u A2 Alphia alA A3 Meerburg alSJZ SJC a2 12 A5 DOCOS a3 holte a2 12 Warmunda a2Fore- Rouwkoop 3Roodenb. 8 DOCOS a4 12 A7 Altior a2Meerburg a2 12 VNA 3 lOu; SVLV 5—Or. 4 2.30 Bern. a2 12 Weter. B. a2—St. Zo is het met schaatsenrijden ook gegaan. Ik neb mezelf waar willen maken en ik geloof dat ik daar nu dan wel in ben geslaagd. Toen ik begon, werd er altijd gezegd en ge schreven: Schenk, de zoon van de oud-coach. Daar heb ik dan wel niet zo erg onder geleden, maar wèl tegen gevochten. Ik probeerde er altijd voor te zorgen dat de invloeden van mijn vader op mijn sportcarrière zo mi niem mogelijk waren. Nu nog: als ik straks vóór de wedstrijden in Oslo mijn vader zie, dan zal ik hem zeg gen: kom niet in de kleedkamer zo lang de wedstrijden nog gaande zijn. Niet even komen feliciteren na een afstand. Vader kan nog steeds over al in komen. Je moet niet vreemd opkijken als hy zeker in Bislet op een gegeven moment op de ere tribune zit, vlak bij de koning of zo. Hij kan ook zó de kleedkamer in en dat is 't hem nou juist dat kan Pleun Verkerk niet. Cees z'n vader staat altijd ergens op de tribune en komt hoogstens een beetje in de buurt. Als mijn vader dan wèl binnenkomt, heeft Cees weer iets. Dan kan hij zich kwaad maken, dan heeft hy weer een wapen. En als Cees zich maar kwaad kan maken, dan rydt ntf hard. Dat is fijn voor hem, maar ik hoef hem zijn suc cessen toch niet op een presenteer blaadje te komen brengen? Niets doen Er zijn wel eens mensen geweest, die hebben gezegd: Ard i» lui als het om trainen gaat. Ook dat is, geloof ik, niet waar. Ik ben nogal makke lijk, dat wel. Ik kan gerust zonder gewetensbezwaren een poosje niets doen. Maar dat neemt nog niet weg, dat ik me kan uitputten als ik er werkelijk zin in heb. En dat komt meer voor dan de meeste mensen denken. Ik ben nou eemnaal zo, dat ik me moeilijk naar regelmaat kan schikken. Er zijn sportmensen die als een monnik leven: zo laat eten, zo laat trainen, zo laat naar bed. Ik heb daar een enorme hekel aan en ik ben ervan overtuigd dat het myn prestaties niet ten goede zou komen, als ik het óók zo zou doen. Stil thuiszitten kan ik niet. Maar zoals Cees in de zomermaanden overal op en in zit, aan alles meedoet, echt aan zijn populariteit schaven en overal een vriendelijk woord voor over hebben, dat kan ik ook niet dat is weer teveel voor me. Ik vind het niet fijn om 's zo mers nagewezen te wordendaar gaat Ard Schenk. Als Je in de stad loopt, herkennen ze je. Als je in de bioscoop zit, wordt je aangegaapt. In de trein komen ze om handtekenin gen vragen. Afschuwelijk. Ik zal dan wel eens nors wezen, maar dat is dan geen pose, geen gewilde houding, dat voel ik dan werkelijk zo aan. Aan dat „onze Ard" heb ik ook zo'n hekel. Ik ben niet van het volk of van wel ke club dan ook. Ik ben van mezelf. baarheid. Ik zeg niet, dat het nu puur slecht is. Natuurlijk niet. Maar je bent toch veel meer op jezelf aan gewezen en dat is vooral voor mij zo eenvoudig, hoe in mezelf gekeerd ik ook ben. Het duurt lang voordat ik me geef aan iets of iemand, maar aan Anton had ik me gegeven. Bovendien: ik heb het altijd wel gemakkelijk gehad. Ik ben in één ren door tot successen gekomen. Ik had aanleg voor schaat- ik leerde de voor mij bestemde techniek gemakkelijk aan het was eigenlijk net zo als in het gewone leven. Ik kon gemakkelijk naar school, ik leerde over het algemeen goed. we hadden en hebben het goed thuis, er waren geen problemen. By het vertrek van Anton kwamen die wel en ik had het er moeilijk mee. Te loe Evenwichtig Ik kan soms niet begrijpen hoe dat mogelijk is geweest. Ik hoop dat Anton terugkomt, maar ik geloof er niet meer in. Dan moeten er in de bond teveel reorganisaties komen en daar is de bond te log, misschien ook wel te zelfzuchtig voor. Die mensen zijn bij wijze van spreken in staat om te zeggen: dan maar geen top, als het in hun kraam te pas komt. Ze hebben nu ook nog het idee, dat het allemaal zo vloeiend gaat, zo ge makkelijk. En ze vinden, dat de suc cessen dat bewijzen. Maar zó is het met, als je er goed doorheen kijkt. We doen het allemaal zélf en we krij gen er nauwelijks iets voor terug. Er is niemand, die nu eens zegt: die jongens geven jaren van hun leven, het kost ze geld, de bond wordt er groot mee, de successen stralen er op af dus we doen iets terug voor ze. Het enige waar ze altijd mee ko men aandragen is: ,maar beste jon gen, het moet toch een hobby blijven?' Anton had daar bijvoor beeld ook andere ideeën over en het was fijn om er over te praten. Sportief Publiek Publiek Dij wedstrijden? Ach, dat doet me wel wat natuurlijk ik ben geen ijzeren Hein. Maar ik geef er toch lang niet zoveel om als Cees. Die zegt wel eens: „Joh, als ze zo zingen van hand in hand voor Cees Verkerk, dan kan ik wel grienen". Dat heb ik niet, helemaal niet. Cees haalt er wel eens inspiratie uit. Als hij kapot zit, dan kan hij denken: je moet rijden, voor al die mensen. En dan rijdt hij ook. Als ik kapot zit, dan heb ik weinig aan toejuichin gen. Dan vecht ik dat helemaal al leen, met mezelf uit. Dan hoor of zie ik niemand. Ik geloof, dat ik wel veel zwaar der aan sommige til dan de meeste anderen. Dit afgelopen jaar, daarin heb ik veel moeilijkheden gehad. Ik heb al geschreven: ik loop niet zo gauw naar iemand anders met mijn problemen. Maar met Anton Huiskes was dat anders. En niet alleen op schaatsgebied. Met Anton kon ik pra ten, over alles. En nu nog. Anton kwam in myn leven, toen ik aan be slissende jaien bezig was, in de sport maar ook daarbuiten. Ik ben nu wat ouder, misschien neem ik de dingen ook wel wat gemakkelijker. Ik pro beer er het beste van te maken. Maar het wordt niet meer zo als het vroeger is geweest. Wim de Graaf is zo heel anders, die kan my niet opvangen. Ben Holleboom helemaal niet. De sfeer in de ploeg is ook an ders, oppervlakkiger vooral en met veel meer kleine ruzietjes, prikkel- Ook in sportief opzicht is dit een moeilijk jaar voor me. Ik werd voor het eerst duidelijk verslagen door Cees. Ik heb moeten vechten tegen een nare karaktertrek in me. Dat idee van: nou ja, dan zal ik wel de tweede zijn. Ik was nog niet rijp om als een goed sportman verlies te ne men en op de mogelijkheden voor een revanche te zinnen. Maar daar ben ik nu wel overheen. Ik heb me gewapend tegen de prikken van Cees, tegen zijn manier van strijden, op en buiten de baan. Ik ben gaan inzien, dat hij zo heel anders is. Dat hij van héél klein tot groot gewor den is. Dat hij zichzelf altijd heeft moeten en willen bewijzen en dat hij dat nu nog doet. Dat heeft onze ver houding niet vertroebeld. Cees en ik zijn nog vrienden, sportvrienden dan. Ik heb daar wel eens over nage dacht, over wat nu eigenlijk vriend schap is. Ik ben met Cees niet .ka meraad', zoals dat begrip bij ons in de Wieringerwaard en ik geloof ook wel overal geldt. Daarvoor wonen we in de eerste plaats veel te ver van elkaar. Bij een kameraad zit je thuis, of hij bij jou. Je doet veel dingen samen. Er is een hechte band. Maar als ik met Cees samen ben en dat is toch nog heel vaak dan is dat bijna altijd bij iets wat direct of indirect met schaatsen te maken heeft, ook 's zomers: een feest, een huldiging, de opening van een zaak. Als we allebei met schaat sen zijn gestopt, dan zal, denk ik, de band veel losser worden. Het is nu ook heus niet zo, dat we om de ha verklap aan de telefoon hangen om elkaar te bellen Tegenpolen Ze zeggen wel eens, dat tegenpolen elkaar aantrekken en natuurkun- j dig gesproken is dat natuurlijk wel i waar. Voor wat betreft mijn vriend- schap met Cees misschien ook wel, maar ik besef toch, dat we over vele zaken verschillend denken. Cees stond op Schiphol te grienen, toen Huiskes niet meer meeging, naar Da- vorig jaar. Maar hij stapte toch veel makkelijker over op De Graaff. En toen hij won, moest De Graaff per sé mee naar het repor tershokje in Lahti. Dat had ik nou nooit gedaan, ofschoon ik natuurlijk helemaal geen hekel aan de man heb. Cees is er ook verschrikkelijk boos over geweest, dat ik vlak voor Ik geloof, dat ik nu weer vol doende evenwichtig ben om in Oslo met succes te kunnen vechten. Men zei: Schenk werkt naar het wereld kampioenschap toe, en ik heb dat maar zo gelaten. Maar de waarheid is, dat mijn trainingsprogramma knap bezig was te mislukken. Nu is het weer voor elkaar. Ik voel het. Ik kreeg het pas na Lahti weer he lemaal. Ik rijd met zelfvertrouwen, de klappen zyn raak, ik ken het spel. Ook in andere opzichten ben ik evenwichtiger geworden. Ik besef zo veel dinger beter, ik interesseer me voor andere dingen dan schaat- Ik ga heilgymnastiek en mas- studeren. Ik wil ook na mijn schaatsperiode wat waard zijn in het leven en dat niet alleen dankzij het schaatsen, want roem is snel voor bij. Ik heb verkering, échte verke ring, meer zeg ik er niet over. Ik rijd nu nog in een rode sportwagen. Als ik ouder ben zal ik ook een auto kiezen van een sportief model, maar niet ao opvallend. Ik zal misschien in een grote stad moeten gaan wo nen voor mijn werk en daar zal ik me dan by neerleggen. Ik probeer me zo goed mogelijk te bewegen in het, wat je zou noemen, mondaine le ven. Maar ik zal toch altijd een trek naar buiten, naar het land blijven houden. Misschien ben ik wat dat betreft dan toch wel weer een beetje een .stugge, gesloten Noordhol lander'. Cassius Clay heeft meegedeeld dat hij over tioee weken een pel grimstocht naar Mekka zal gaan maken. Vlak voor zijn gevecht tegen Ernie Terrel heeft hij een telegram van de koning van Sa- oedi Arabië gehad, waarin hij werd uitgenodigd. Clay zei verder, dat er plannen zijn om hem over tien weken zijn titel te laten verdedigen tegen Zora Folley. Het gevecht zal plaats vinden in Detroit of New York. Ook wordt onderhandeld met de managers van George Chuvalo. De derde die op de lijst staat voor dit jaar is de Califor- niër Thad Spencer. „Ik grijp ze alle drie op één en kele avond als ze dat zo voor me willen regelen", verklaarde Clay. Voor Deventer De 32 -jarige Valentina Stenina en de 27-jarige Lidia Skoblikova zijn de grote troeven van de Russische damesploeg, die gsteren vanuit Mos kou vertrokken is om deel te nemen aan het wereldkampioenschap schaatsen, dat op 18 en 19 februari a s. in Deventer wordt gehouden. Het Russische team reist via Noorwegen, waar de dames aan enkele oefen wedstrijden zullen deelnemen. De ploeg bestaat uit. Valentina Stenina (Sverdlovsk), Lidia Skoblikova (Chel- jabinsk), Lasma Kauniste Riga Irina Jegorova (Ivanova), Galina Nevedova (Moskou) en Ann Sablina (Cheljabinsk) Dit zestal heeft tot taak de bijna twintig jaar bestaande Russische he gemonie bij het damesschaatsen te handhaven. Sinds 1948 veroverden de Russinnen alle titels, met uitzonde ring van die van 1951, toen de Finse Levi Huttunen de hoogste eer voor zich opeiste. BILJARTEN T Op de den-de dag van het toernooi om het wereldkampioenschap 47 2 in Cairo heeft Vultink zyn eerste neder laag moeten incasseren. Hy verloor in 14 beurten van de Spanjaard Gal- Judoscheidsrechter (en leraar) Wim Luiten uit Leiden verzorgt maandag a s. om acht uur in Eigenzorg een oauserie voor de Afdeling Leiden van de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters. De titel van zijn praatje is „Wat i6 judo". Vultink Schrauwen Ogata Berardi Verveer Marty Spielmarm ervest 400 169 2675 400 10 121 400 11 116 156 11 31 Galvez 400 7 K. Diab 105 7 In het klassement, dat wordt aangevoerd, neemt tink met 6 matchpunten tijen de derde plaats in. 17.33 30.77 14.11 57.14 15.— door Marty Hams Vul- uit 4 par- De Amerikaanse bokser Emile Griffith zal maandag 17 april in de Madison Square Garden in New York zijn wereldtitel in het middengewiebt verdedigen tegen de Italiaanse uitda ger Nino Benvenuti. Tonny van Leeuwen, de enige Zeist een extra „behandeling ge- doelman die tot nu toe is geselee- kregen van bondscoach George teerd, heeft gistermiddag tijdens Kessler linksj. de eerste centrale traning te I

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7