Boltini met Hongaars circus door ons land Een onduide televisie-avondje Mevr. steen Gandhi kreeg in het gezicht Mr. Polak sommeert de E.M.S. en C.A.M. ONDERDAG 9 FEBRUARI 1907 RONDER LEIDSCH DAGBLAD Voorstellingen in 200 plaatsen Circus-directeur Toni Boltini (rechts) met Bela Karadi. Rumoerige verkiezingsbijeenkomst Premier Indira Gandhi van India door een steen getroffen op een moerige verkiezingsbijeenkomst die iteren in Bhoebeneswar in de In- tse staat Orissa is gehouden. Zij eeg de steen in haar gezicht en >edde uit haar neus toen zij enkele Inuten daarna de bijeenkomst ver- Antisemitische opmerkingen an kardinaal? Rabbijn Max Nussbaum heeft gis- |en in Hollywood bevestigd dat rdinaa] Frings van West-Duitsland fige maand tijdens een gesprek de Rabbijn dingen zei die hem de nazi-tijd deden denken. Een rslag van dit gesprek is verschenen het onafhankelijke Joodse Week- id in West-Duitsland. De kardinaal zou het antisemitis- i in Hitier-Duitsland hebben toe schreven aan het vertoon van fcdom van de joden en betwijfeld bben of inderdaad zes miljoen jo- h door de nazi's vermoord zijn. De ijarige kardinaal heeft inmiddels ioogd dat zijn opmerkingen uit 1 h verband zijn gerukt. Hij weigert ji spreekbeurt te vervullen tijdens n Keulse week van christelijk- idse broederschap als de joodse ge- ente in Keulen zich niët van jssbaums verslag distancieert. pe rabbijn vertelde dinsdag: „Ik dat de nazi's ontzettende dingen ncPben gedaan. En de kardinaal zei: it hebben de geallieerden dan met f. in bombardementen gedaan. Ik >eg hem: Bedoelt u dat het bom beren van een stad in tijd van rlog te vergelijken is met de moord «•koelen bloede op meer dan 6 mil- Tjn joden?" ,Hij zei: weet u wel zeker dat het 6 miljoen waren? Ik vroeg: Wilt Ofaaarmee zeggen dat u in 1967, nu .es gedocumenteerd is, aan dat ge- twijfelt? Het gaat-.bovendien niet i 6.2 of 5.5 miljoen joden. Het gaat religieuze zedelijkheid". Rabbijn Nussbaum vervolgde: „De vertelde me, dat de joden )rdat de nazi's aan de macht wa- i te veel invloed hadden in indus- cultuur en alle onderdelen van Duitse leven. Hij zei dat ze zo t waren en met hun rijkdom te bp liepen, wat andere Duitsers te- hen innam", eI1antal executies in !4. V.S. neemt af •n 1966 Is in de Verenigde Staten ichts eenmaal de doodstraf uitge- lprd, zo maakt de dienst gevange- Wezen bekend. Eind vorig jaar za- >JCi er 366 ter dood veroordeelden op Itrekking van hun straf te wach- 20 j /Meestal wordt deze gewijzigd in jenslang of opneming in een psy- Matrische inrichting wanneer de linquent in een nieuw proces geen Raening van het vonnis krijgt. Het ntal terechtstellingen is na de oor- I gestadig gedaald. Waren er tus- 1930 en 1940 nog gemiddeld hon- rd tot honderdvijftig per Jaar, in 62 hadden 47 executies plaats, in ^3 21, in 1964 15 en in 1965 7. In rtien Amerikaanse staten is de dapdstraf nu afgeschaft. Tussen 1930 1966 werden 3.857 personen, on- Scr wie 32 vrouwen, ter dood gebracht. jfentachtig procent van hen was ^jgens moord veroordeeld. liet. Later werd meegedeeld dat haar verwondingen meevallen en dat zij haar verkiezingscampagne zal voort zetten. De politie heeft zeven perso nen gearresteerd. In de afgelopen dagen is het tot vechtpartijen gekomen tussen elkaar bestrijdende politieke groeperingen in India. De groeiende onrust baart de autoriteiten zorgen. De vorige week nog heeft mevr. Gandhi de bevolking van het land verzocht zich tijdens de verkiezingen en de daaraan vooraf gaande campagnes ordelijk te gedra- Igen. Record aantal Bij de algemene verkiezingen die van 15 tot 21 februari worden ge houden voor de bezetting van 520 parlementszetels en 3.563 zetels in de deelstaats- en andere regionale par lementen zal een recordaantal van ongeveer 250 miljoen personen zo wat de helft van de bevolking van India ter -stembus kunnen komen. Niemand zal daarvoor meer dan ongeveer vijf km ver behoeven te gaan. Er zijn in totaal 22.000 kandi daten gesteld voor de te vervullen plaatsen, wat ruim zevenduizend meer is dan bij de verkiezingen in 1962. Het aantal onafhankelijke kan didaten naast die van de aan de macht zijnde congresparty is ditmaal opvallend groot. By het uitbrengen van zyn stem moet de kiezer het symbool van de door hem verkoren party os, hut. lamp, ster, olifant aangeven en zyn wysvinger in een sterk hechten de kleurstof steken zodat hy gete kend is als reeds zyn stem uitge bracht hebbend. (Van een onzer verslaggevers) Zestig artiesten van het Hon gaarse staatscircus die tezamen een complete circus-voorstel ling maken zullen van 22 maart tot eind oktober voor stellingen geven in 200 ge meenten van Nederland. Zij zijn als groep gecontracteerd door circus-directeur Toni Bol tini, die van zijn kant zal zor gen voor een nieuwe speeltent, een wagenpark met onderko mens voor de Hongaren en de organisatie van de tournee. Dit is gistermiddag bekend gemaakt in de Hongaarse ambassade in Den Haag door de artistiek leider van de Hongaarse staatsonderneming voor circus en variété, de heer Bela Kara di (38). die niet zonder trots sprak over de prestaties van de artiesten uit zyn land die sinds in 1953 een staatsschool voor circus- en varié té-artiesten is opgericht op een in ternationaal peil zouden zyn gekomen Als topnummer biedt het program ma de springplank-acrobaten Faludi. die in hun sprongen dubbele salto's en pirouettes Men zien en andere exclusieve trie De springplank- acrobatièk is een Hongaarse spe cialiteit. In het circus zullen geen roof dieren optreden. De dieren-dressu- ren beperken zich tot die van 8 oli fanten, 6 kamelen en 18 paarden. De acrobatiek vormt de hoofdschotel van het programma. Tydens iedere voorstelling zal het typische circus gedeelte tweemaal worden afgewis seld door het optreden van een zi geunerorkest met een balletgroep en de zangeres van Hongaarse volks liedje Maria Zambo. ,Er is my vaak verweten dat ik geen goed circus-programma breng", aldus Toni Boltini. „Dit seizoen wil ik laten zien dat ik niets liever wil dan een goed klassiek circus. Het is my mogeiyk geworden dankzy het geld dat wy hebben verdiend door beatorkesten in onze tent te laten optreden". Evenals vorig jaar zal de tent van Boltini in de kleinere plaatsen maar één dag staan. Overwogen wordt de tournee uit te breiden met een aantal Belgische steden, hiervoor zyn echter nog geen speelvergunnin- gen verkregen. De première van het circus is op 22 maart op het Malieveld in Den Haag. De Amerikaans-Franse foto graaf William Klein, van wie vo rige week een tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amster dam werd geopend, heeft een film gemaakt over het leven van een beroemd fotomodel in Parijs. De film met de Nederlandse titel „Wie ben je, Polly Maggoo?" 'zal met Pasen in onze bioscopen ver schijnen. De rolprent toont op sa tirische wijze hoe de fotografen, de couturiers, de mode-redactri ces en de modellen met elkaar in hun glamour-wereldje leven. Op de foto een scène uit de film met de hoofdrolspeelsterhet Amerikaanse model Dorothy Mac- Gowan, covergirl van het inter nationale modetijdschrift Vogue. „Man van UNCLE" gescheiden De filmster Jill Ireland heeft zich gisteren laten scheiden van David McCallum, en 33-jarige blonde Bri uit de televisieserie „de man van U.N.C.LE." Jill Ireland voerde geestelijke r eedheid aan. McCallum onder schepte de blieven aan zyn vrouw, liet haar nooit de telefoon opnemen placht personen voor huiselyke etentjes uit te nodigen waar hy zich niet liet zien. McCallum en Jill Ireland trouwden op 11 mei 1957 in Lonitfen, waar ze >n een film maakten. 'Effectueer het omwisselingsaanhod' I NEDERLAND 6.45 uur Pi po de clown 6.50 uur NTS-journaal 7.00 uur De verrekyker, jeugdjournaal 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 8.00 uui NTS-journaal 8.20 uu Verkiezingszendtijd politieke partijen (Landsbelangen) 8.30 uur i Politiek bekeken 9.00 uur Ja - nee - geen mening 9.50 uur Jean Decroos, cello 10.05 uur Rams Woerthe, tv-spel 10.55 uur NTS-journaal 11.00 uur Automatisering (herhaling) 11.30 uur - Sluiting NEDERLAND KRO 7.50 uur Verkiezingszendtijd politieke partijen (Noodraad) 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Bill Dana show 8.30 uur Gamma, vorderingen In de wetenschap 8.45 uur De Wally show 9.25 uu Brandpunt - Europa NTS-journaal Dicherby, over godsdienstige begrippen Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 6.30 uur Het Promenade orkest 8.05 uur Het Residentie-orkest, bas Yi-Kwei Sze, H Hilversum 2 M 6.40 uur Halte, programma voor twintigers H 8.10 uur Familie Leenhouts, familiekroniek OOR DONDERDAG 9 FEBRUARI I clame. NTS. 20.20 Ultz. Christ. Hist. Mr. R. J. Polak, aandeelhouder van de Exploitatie Maatschappy Sche- veningen N.V. (EM.S.) heeft de Cen trale Administratie maatschappy N.V. (C.AM.) uit Den Haag per exploit gesommeerd de omwisseling van oude aandelen EM.S. in Tb'2% obligaties C.A.M. uiterlijk per 18 fe bruari te realiseren. Mr. Polak meent dat niets de C.A.M. behoeft te verhinderen de obligaties uit te geven en de namens haar indertijd door de heer Zwols - man gedane toezegging gestand te doen. De thans verstreken termijn van drie maanden acht mr. Polak, mede gezien de lange voorgeschiede nis, ruimschoots binnen de term ,re- ïyk' te vallen. In het exploit wordt eraan herinnerd dat de toezegging van 18 november in de plaats was gekomen van het oorspronkeiyk door de EM.S. aangekondigd omwisse lingsaanbod van ruim een jaar ge leden, waarby een aandeel E.M.S. recht zou geven op 3 converteerbare 6% obligaties. Mr. Polak werd de- tijds door het E.M.S.-bestuur verwe ten. aldus het exploit, dat hij .onre delijke twijfel' had gewekt ten aan zien van de nakoming van het bod, terwyl in de loop van 1966 meerma len van EM.S.-zijde is verzekerd dat de zaak nu weldra .rond' was. Thans, drie maanden nadat het omwisse lingsaanbod in zijn gewyzigde vorm door de heer Zwolsman werd bekend gemaakt, is over de effectuering daarvan nog geen concrete medede ling gedaan. (De directie van de Centrale Ad ministratie Maatschappy wordt ge voerd door de zuster van de heer Zwolsman, mevr. P. Zwolsman. De heer R. Zwolsman is commissaris de C.A.M. Op de jaarverga- Heel wat Nederlanders, die nog niet wisten op welke partij zij op 15 februari moeten gaan stem men, zullen ook gisteravond niet veel verder met hun keus zijn gekomen. De NTS heeft met het ingenieuze schakel-debat tussen de vier lijsttrekkers eigenlijk al leen maar een avondje onduide lijkheid op de beeldbuis gebracht. De grootste kracht van de vier politici bleek te liggen in het pa reren van de stoten van de tegen stander met andere woorden in de onduidelijkheid. Dat kon ook niet anders, maar het was goed dat het grote manco van onze politiek gisteravond weer eens werd getoond. Met vier poten tiële regeringspartijen eigenlijk vyf, maar de CHU mocht op nauwe lijks aanvaardbare redenen (twee regeringspartijen en 2 uit de oppo sitie) niet meedoen kunnen de verschillen nooit zo groot gemaakt worden, dat een van het gezelschap zich bij voorbaat uit het onvermijde lijke formatiegesprek na de verkie zingen Iaat wegdrukken. Geen antwoord Evenmin als de leden van het panel heeft ook de kiezer antwoord gekre gen op belangrijke vragen. Is het ka binet-Cals mede verantwoordeiyk voor de werkloosheid? Hebben de confessionele kiezers er recht op te weten welke keuze (WD of PvdA) hun party na de verkiezingen doet. Zal de PvdA de twee zware eisen nationalisatie van het levensverzeke ringsbedrijf en twee procent ontwik kelingshulp in 1970 by de kabi netsformatie laten vallen of niet? De enige vraag, waarop wel duidelyk antwoord kwam was de duikboot kwestie. Alle deelnemers aan de dis cussie waren tegen levering van Ne derlandse duikboten aan Zuid-Afri- ka, met dit verschil dat de socialis tische ïystaanvoerder, drs. Den Uyl er een principiële zaak van maakte en de andere mr. Biesheuvel (ARP) mejuffrouw dr. Klompé (KVP) en mr. Toxopeus (WD) onder de gegeven omstandigheden te gen waren. Zwakke plekken Wat voor de geoefende waarnemer wel zichtbaar werd waren de zwakke plekken van de vier tegenstanders. Drs. Den Uyl was bij de discussie in. zake de schuldvraag inzake de werk loosheid in de verdediging. Hy kwam aardig terug, maar zyn stelling dat dr. Vondeling geen lijstaanvoerder werd, omdat de PvdA zyn verkie zingscampagne sterk zou gaan rich ten op het beheer van de bodem schatten was zwak. Hij bracht mr. Toxopeus in het nauw door te zwaaien met „de onbetaalde rekenin gen van Wltteveen". Maar het sterkst in deze ronde waren mejuffrouw Klompé, die kans kreeg te zeggen dat drs. Schmelzer dan toch maar geiyk gehad had met zyn motie, en mr. Biesheuvel, die triomfantelijk op merkte dat prof. Zylstra het, allemaal al lang geleden had voorspeld. In het debat over de partyvorming waren echter deze twee confessionele ïysttrekkers in hef, defensief. Zo lang de confessionele partyen samen geen meerderheid hebben, zal dat wel zo blijven. Mr. Biesheuvel haalde een aardig schynsuccesje met zijn op merking, dat de VVD en de PvdA het veel vaker met elkaar eens zijn dan zy zelf weten maar in deze verkiezingscampagne snydt zo'n op merking nauweiyks hout. Eenvoudig Gelukkig weten we nu, dat de na tionalisatie van het levensverzeke ringsbedrijf een eenvoudige zaak is. Drs. Den Uyl kreeg opvallend weinig bezwaren te horen tegen zijn uiteen zetting over dit' onderwerp. Veel meer aangevochten werd zyn verde diging van de twee procent ontwik kelingshulp. Bleek hij dit stuk idea lisme van „Tien over rood" als een stukje eXport-bevordering te zien? Bepaald slim was In dit verband het vraagje van de laatste vraagsteller: hoe lang kan het evenwicht tussen de rijke en arme landen nog uitbhjven? Mr. Toxopeus zei, dat op deze vraag niemand een antwoord kon geven zodat de kiezers het ook hier weer met een vraagteken moesten doen. Het is onmogehjk conclusies uit dit soort discussies te trekken. Ze lyken erg veel op de kamerdebatten, met dit verschil dat in de Kamer de on- duideiykheid meestal eindigt met een duideiyke stemuitslag. Een aanwinst is misschien, dat nu heel tv-kykend Nederland heeft kunnen zien hoe be trekkelijk gering zijn invloed by de verkiezing zal zyn. De stembus-uit slag speelt wel mee bij de formatie, maar de afloop van het, formatiege sprek wordt, toch meer bepaald door de bereidheid tot samenwerking van politici. dering werd door hem medegedeeld dat zyn vyf kinderen aandeelhou der van de C.A.M. zyn Ree. L.D.). De heer R. Zwolsman die hoopt zyn Continental hotel te Parijs aan Pan American te verkopen om daar na over te gaan tot de omwisseling van de E.M.S.-aandelen. heeft in een commentaar op het exploit van mr. R. J. Polak het verwijt gemaakt dat deze uit is op .voortydige afgifte van obligaties'. De heer Zwolsman be toogt voorts dat uit het feitelijke verloop der zaken (statutenwyziging en de uitgifte van bonusaandelen) blykt dat met de voorbereiding van het voorgenomen ruilaanbod gesta dig voortgang wordt gemaakt. ,Er is reeds op gewezen', zo zegt hij, „dat de onderhandelingen met Pan American die voortgang enige tyd hebben onderbroken, doch af gezien van de omvang der voorbe reidende werkzaamheden zijn er geen beletselen om tot de voorgeno men omruil te geraken'. Daarom wordt het van de zijde van C.AJVI. en E.M.S. betreurd dat mr. Polak ,eens te meer met zyn publiekelijk optreden schade dreigt toe te brengen aan de E.M.S. en haar aandeelhouders'. RTN-bestuurder trekt zich terug Nadat mr. D J. Veegens uit Den Haag is uitgetreden uit het bestuur van de R.T.N, heeft thans ook de heer D W, Ormel als R.T.N-bestuur der bedankt In een brief aan het bestuur van de RT.N schrijft hy om., dat de R,TN-ers een bewuste keuze hebben gedaan en door hun lidmaatschap de zuilen met inbegrip van de AVRO hebben afgewezen De heer Ormel zegt in de brief de verantwoordeiykheid voor het over hevelen van de leden naar de AVRO „zonder hun voorkennis en instem ming" niet te kunnen dragen. „De reactie, die ik van hen heb vernomen was er een van teleurstelling en ver ontwaardiging". De heer Ormel had er op aange drongen. de actie van de R.T.N. voor het verkrygen van een eigen zend machtiging voort te zetten. Nu de fusie in de dinsdag gehouden verga dering van het R.T.N.-bestuur is be krachtigd, bleef hem niets anders over dan zich terug te trekken. De heer Ormel is secretaris van de So ciaal-Economische Raad. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Ultz. van de Katholieke Volkspartij. op tafel. 18.30 Promenade-ork. "1st: operettemuz. lef. 19.00 Voor de radiotijdschrift .55—24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.10 Sport rubriek. 18.30 Uit zending van de Volkspartij^ ■ge 19.30 Klass. gram.D praatje. 19.50 Stereo: Licht 21.45 Mies en scène. 22.50 Uitgerekend: consumentenrubriek. NTS: 22.5523.00 't kort. STERi 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven, tv-film. 20.30 Reel. NTS: 22*15 journ. 22.30—2: Teleac: Kernfysica (herh thuis: gev. progr. 22.00 l en. 23.45 Stereo: Voc. ens. 23.55—24.00 VOOR, VRIJDAG 10 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. .20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.muz. 7.307.35 Van de voorpag.' AVRO: Stereo: Fragn Russische opera's (gr.). 12.00 ■- 1 zangsolisten. 12.25 Beurs- land- 12.30 Overheidsvoorl.: Ultz. voor de landb. 12.40 Sportrevue. 1300 Nieuws. AVRO-delegatie bij minister Klompé AVRO-voorzitter mr. L. H. Sloten maker en de financieel-economisoh directeur van deze omroepvereniging, de heer J. C. Bongenaar. hebben gis teren een bezoek gebracht aan mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Onderwerp van gesprek was de onlangs tot stand gekomen fusie van deze omroepvereniging met de stichting R.T.N. (Televizier). Desgevraagd is van de zijde van het departement meegedeeld, dat het ministerie nog geen definitief oor deel heeft over het een en ander. „Voor zover de plannen zyn uitge werkt en meegedeeld bestaat even wel de indruk, dat de ontwikkeling niet in strijd is met het thans vige rende overgangsbestel", zo is meege- gedeeld. Het onderhoud duurde ongeveer 17.00 Voor de solist: moderne Jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aanwin sten. 17.45 Act. Hilversum 2, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 l praatje. (7.30 1 12.30 Nws. 12.40 Act 12.60 13.00 Zingenlng: liedjesprogr. Stereo: licht gev. muzprogr. 13.00 ftws! pers. 13.05 teksten van luisteraars. 16.30 Licht mu- ziekprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 1705 18.00 Pop .-party. TELEVISIEPROGRAMMA'S •derland 1 NTS/NOT: 10 45 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal. STER Musical „Man van La Mancha" naar ons land In december 1968 zal de musical „Man van La Mancha" zyn Neder landse première beleven in het Am sterdamse Carré. De hoofdrol zal ver tolkt worden door Guus Hermus. De musical heeft tot hoofdthema de beroemde Spaanse schrijver Mi guel de Cervantes, zoals deze op een gegeven moment in de gevangenis de geschiedenis van Don Quichotte en Sancho Panoha laat herleven. Heti stuk is geschreven door Dale Wasser, man met muziek van Mitch Leigh „Man of La Mancha" trekt reeds meer dan een jaar uitverkochte za len in het Anta-theater in New York. Wenen zal op 10 Januari '68 de Euro. pese première van de musical kry- gen, waarvan de rechten voor Oos- tenryk. Duitsland. Nederland en Zwitserland in handen zyn van pro ducent Paul Kyzer, die eveneens Anatevke in Nederland bracht. Op de foto: v.l.n.r.: Rolf Kutsche- ra, directeur van het Theater An der Wien. de hoofdrolspeler Josef Mein- rad en producent Paul Kyzer voor het befaamde Weense theater

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5