Mammoetwet wordt onder de loep genomen t"! Katwijkse bakkers in Leidse bakkersschool Voorzitter kiesraad Vele veranderingen I m m BOLS Uitslagen van Leidse bloembakkenwedstrijd VAN ZILVER TOT GOUD Oostenrijk nog dit jaar hij de E.E.G. P.y.d.A. heeft zich automatisch in de oppositie gewerkt STADSGEHOORZAAL LEIDEN PERZISCHE TAPIJTEN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ,Prot. christelijk convent in Leiden Minister Verdam: De nieuwe wet op het voortgezet onderwijs de mammoet- f wet zal op 1 augustus 1968 in werking treden. Reeds enkele I jaren buigen de onderwijsmensen, ook uit protestants-christe- lijke kring, zich over de mogelijkheden die de nieuwe situatie i zal opleveren. Nieuw schooltype In bijzondere mate geldt dat at voor de -problemen ten aanzien van een heel nieuw schooltype, J het hoger algemeen voortgezet 3 ondenoijs (havo), maar ook de J bestaande schoolvormen zullen „f grote wijzigingen ondergaan. Het gymnasium blijft zijn eigen ka rakter vrijwel behouden, maar veranderingen gaan optreden voor de H.B.S., die een zesjarig atheneum wordt, en voor de al U.L.O.-school, die straks mavo school gaat heten; de middelbare 1 school voor meisjes wordt havo- -j school. Niet alleen de leerprogramma's en Tde eindexamens wijzigen zich. Ook Jjde aanpak van het onderwys zal nieuwe methoden vragen, die, naar 7 men mag aannemen, de leerlingen L ten goede zullen komen. Niet alleen 'Bullen er meer studiemogelijkheden zijn. maar ook zal iedere kandidaat voor het eindexamen zijn eigen pak ket vakken grotendeels zelf kunnen .kiezen. Van nog groter belang is dat iedere leerling op de school terecht komt waar hij zich gelukkig voelt, doordat hij het werk aankan. Dat vereist een goede selectie èn de kans om van de erue school naar de am- !U) dere te kunnen overstappen zonder |al te grote moeilijkheden. Daarvoor lis een intense samenwerking tussen .de verschillende scholen nodig. a| Reeds in februari 1966 kwamen de Jbesturen en de leiders van de pro- jtestants-christelijfce scholen voor al- gemeen voortgezet onderwys in Lei den en omgeving byeen, om de mo- tot beter onderling con tact te onderzoeken. Er werd in maart ^een coördinatiecommissie benoemd om een en ander te bestuderen. Veel werk is er reeds verzet, veel moet er '^ïiog besproken worden. De protestants-christelyke ulo-scho len in het rayon Leiden hebben el- Zangavond Bijbel a Kiosk Vereniging )i In de geheel bezette Oude Vestkerk hield de Bijbel Kiosk Vereniging uit Amsterdam gisteren een zangavond. De bijeenkomst werd geopend door ds. J. M. D. v. d. Berg, die de aanwezi gen welkom heette, in 't bijzonder ds. 1 radiozanger Kees Deenik, die de sa- .menzang leidde. Aan deze avond werkten verder mee rdhet Hervormd kerkkoor „De Molen wijk" uit Leiden, het Geref. kerkkoor uit Katwijk aan Zee en de Chr. ge- amengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Koudekerk aan den RijD onder leiding van Bram Zaalberg, alsmede de zangklas van de Leidse 'Houtschool met een blokfluitgroep, die werden gedirigeerd door Chris ïlHanegraaff. Als organist was Hanegraaff voor. 13al goed in de begeleiding van een eigentijds lied van Martin Schnei der, dat werd gezongen door Kees Deenik. Voor de begeleiding van de samenzang zorgde verder trompettist Harry Sevenstern, die ook het andan te uit het concert in es voor trom pet van Joseph Haydn speelde, i De bijeenkomst, die als thema had: „Kom laat ons vrolijk zingen", werd .gesloten door ds. H. Post.. Onder het motto: „Geef Uw gevel een corsage" werd in de afgelopen zomermaanden in Leiden een grote bloembakwedstryd, gehouden, waar- zowel particulieren als zaken lieden (twee categorieën) heb ben deelgenomen. Mede dank zy een propaganda-actie, gevoerd door een commissie, bestaande uit bestuursle den van de samenwerkende organi saties t.w. de Leidse Bloemisten Pa troonsvereniging en de Leidse afde ling van de Kon. Ned. My voor Tuin bouw en Plantkunde, is de „Bloem- bakken-wedstryd-1966" een succes geworden. ip- ADVERTENTIE Mm Mm f iP MllU ilfe IhmtuOrtectn Zier Oude verCisstng Ik aam altijd de goedkoopste Zeer Oude Genever omdat ik niet wist dat ik al voor ƒ12,05 per kruik de echte oude historische Bols kon krijgen, zowel in glas als in koelhoudend steen. Als je één keer die volle, zachte Bols kwaliteit geproefd hebt, dan weet je voor goed: niets is Zo Onweerstaanbaar als 'Eiken dag een glaasje l" A<-'< I v «y wy q kaar gevonden in een Convent, waar in besturen en hoofden van scholen gezamenlijk streven naar een steeds hechtere samenwerking, o.a. in de planning van eventueel nieuw te stichten scholen, by de Inrichting van het leerprogramma, de keuze van de leerboeken, het onderwas in de examenklassen In de coördinatiecommissie onder houdt het Conventt van Protestants- Christelijke ULO-soholen nauw con tact met het bestuur en de rectoren van de christelyke lycea en met het bestuur en de directeur van de Chris telijke kweekschool voor onderwijzers te Leiden. Het is reeds gebleken dat de bereidheid tot samenwerking groot is. Gemeenschappelijk wil men ko men tot o.a. een doelmatige inrich ting van de brugklassen, waarmee de leerlingen ten zeerste gebaat kunnen zyn. Ook de toelating tot de verschil lende schooltypen is onderwerp van gesprek. Bij dit alles staat voorop het be lang van het kind. Dat is dan ook een der uitgangspunten van de mam moetwet. ADVERTENTIE „Geef Uw gevel een corsage" A.B.V.A. huldigt jubilarissen Op een speciaal voor dit doel geor ganiseerde bijeenkomst vond gister avond in „Ons Centrum" de huldi ging plaats van leden van de Aig. Bond van Ambtenaren, die terug kon den zien op een 25-, 40- of 50-jarig lidmaatschap van een vakorganisa tie, aangesloten bij het NVV. Aangezien het vorig jaar het aan tal leden, dat op een dergelijk lang durig lidmaatschap kan bogen, te gering was om daarvoor een bijeen komst te beleggen, waren ook zij voor deze bijeenkomst met hun echtgeno ten uitgenodigd. Het gouden insigne voor het 40-ja- rig lidmaatschap verkregen in 1966 de heren M. J. Wagenaar, T. Bazel, H. Wolting en F Filippo. Het zilveren ereteken voor het 25-jarig lidmaat schap verwierf de heer P. H. J. van Griensven. De afdelingsvoorzitter, de heer J. Wondergem meende zich ontslagen te achten van de plicht om voor hen, die een zo lange tijd in de rijen der ganiseerden hadden doorge bracht, op de noodzaak van de vak organisatie te wijzen. Des te meer reden echter is er, om woorden van erkentelijkheid te uiten voor him trouw aan de vakbeweging, waarbij de heer Wondergem zich al lereerst richtte tot de heren J. A. van Haaren, J. H. Sohuller en H van Woudenberg, die onlangs 50 jaar lid van hun vakorganisaties waren en jarenlang stuwende krachten waren in de vakbeweging. Tot diegenen, die op een 4-jarig lidmaatschap terug konden zien be hoorden de heren W. M. van Leeu wen, H. de Nooyer, J. J. van Putten, J. Benjamins, E. Pot, G. L. J. den Hollander, W. van Zonneveld, P. Ver- H. Sliggers, wethouder C. J. Piena en J. Dool. Voorts eveneens de heer P. C. de Kruis, voorzitter van de NVV-Be- stuurdersbond, die echter door fami lieomstandigheden niet aanwezig kon zijn. De heren P- G-. Bouman, M. Han sen en F. Veldhuyzen ontvingen het zilveren insigne verbonden aan het 25-jarig lidmaatschap. Met een voor ieder toepasselijk toespraakje reikte de heer Wonder gem de insignes uit, terwijl de echt genoten een aardige attentie ont vingen. Ter afsluiting van deze bijeen komst vertelde de heer H. van Wou denberg van een reis naar Grieken land, Cyprus en Israël, toegelicht met gekleurde lichtbeelden. Een jury, gevormd door de heren A. Buurman, J. J.' Mandag, J. Vel- zel, W. L. Witteman, W. F. Wegman (allen hoveniers), A. Wetselaar, J. Kriest, H. Sanderman, W. R. Ouds hoorn (leden Tuinbouw en Plant kunde), P. Zuiderduin, C. van der Voort en H. van Wijk (bloemist-win keliers) heeft enkele honderden bloembakken moeten keuren. Tydens een spciaal daartoe beleg de en druk bezochte bijeenkomst in ,X>e Kleine Burcht" heeft de heer J. C. van Leeuwen, voorzitter van de Bloemist- en Patroonsvereniging gis teravond, de prijzen aan de geluk kige winnaars uitgereikt. De heer Van Leeuwen wees daar bij om. op het feit, dat men in vele plaatsen in ons land, in navolging van het buitenland, een gestadige toeneming ziet van het gebruik van bloembakken op balkons en aan ge vels ter verfraaiing van het stads beeld. Prijzen De uitslag van de Bloembakken- wedstrijd luiden als volgt: afdeling particulieren: 1ste prijs (beker): L. de Vet, Pieter Bothstraat 18; 2e prijs (beker)C. C. Kok-v. Alphen, War- monderweg 12, 3e prijs (lauwertak) „Stichting Groenhoven", Groenho- venstraat 21, 4e prijs (medaille): T. v. d. Mark, Mahlerstraat 11, 5e prijs (medaille)T. Beewkes, Cobetstraat 21, 6e prijs (fruitschaal) G. Bagger Sweelincklaan 31, 7e prijs (siervaas) „Huize Anneke", Cobetstraat 5, 8e prijs (plain tengleter)„Woonschip Aveion" t.o. Morskade 13, 9e prijs (sierplant)„ochachtenhof", Middel stegracht 27, 10e prijs (platenbestul- ver)C. de Feijter, Paramaribostraat 76, Afdeling zaken: 1ste prijs (beker „Imenexco", Hoge Rijndijk 25, 2e prijs (beker)„Hotel Minerva", Vrouwensteeg 16, 3e prys (stan daard) restaurant „De Doelen", Ra penburg 2. Na de pauze vertoonde de heer Van Steenhardt Carré de films „Tover- vierkant" (boskoopse boomkwekerij), „Plantenbeweglng" (groeiwijze van diverse bijzondere planten) en „Keu ze voor Uw tuin" (juiste keuze van planten en bloemen voor eigen tuin door amateurs), die hy tevens van commentaar voorzag. (Van onze Haagse correspondent) De minister van Binnenlandse Za ken, prof. mr, P. J. Verdam, ontkent dat de voorzitter van de kiesraad, adviezen heeft gegeven inzake de po litieke keuze van de kiezer. Ook niet in gesprekken met vertegenwoordi gers van de pers. De bewindsman komt tot deze ont kenning naar aanleiding van vragen van de P.SP.'er Van Wijk over een interview, onder meer in onze krant, met mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke in zyn werkka mer op het departement van Binnenlandse Zaken. De secretaris van de kiesraad had daarby gezegd: „Stem op een party, die een stuk of tien zetels in de Kamer heeft of krijgt, al was het alleen maar om dat zo'n groepering voldoende per sonen heeft om serieus te kunnen oordelen over de ingewikkelde zaken waarmee het parlement wordt ge confronteerd". De heer Van Wyk heeft gevraagd of de bewindsman kon meedelen of een en ander juist is weergegeven en of de minister t' geoorloofd acht dat een ambtenaar, werkzaam in zyn eigen departement. een der- gelyk oordeel in diensttyd openbaar maakt. „Is naar het oordeel van de minister een advies in bovenbedoel de zin niet princiitieel discriminerend ten opzichte van de kleinere party en tevens historisch ongegrond, aangezien slechts zeer zelden een party met tien kamerleden tegeiyk is begonnen?" Prof. Verdam schryft dat de heer Van Ommen Kloeke zyn mededelin gen heeft gedaan in zyn hoedanig heid van secretaris van de kiesraad. Tot diens werkzaamheden behoort onder meer het geven van voorlich ting aan vertegenwoordigers van de pers. Hy verricht deze werkzaamhe den onder toezicht en verantwoor- deiykheid van de kiesraad. (Onze parlementaire redacteur te kent hierbij aan dat de heer Van Ommen Kloeke deze zinsnede be paald niet had bedoeld als een poli tiek advies doch uitsluitend als za- kelyk. zyn opmerking kon meer po litieke partijen betreffen, zodat er moeilyk van een politieke keuze kan worden gesproken Red.) Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Sylvia Wietske, dochter van Van Oordt-Koller, Geldrop; Evelien Karen en Nienke Elisabeth, dochters van Engel-Van Imhoff, Groningen; Menno Simon, zoon van Huber-Spaans, Neftenbacht (Zw.); Jan Hein, zoon van Van Drogen- broek Bamgma, BunnikJan Maar ten, zoon van Van den Hoek-Ten Have. Overleden: Ernst C. Goudsmit, 63 j., Amsterdam; Marjorie Sellmeyer, 12 j., Amsterdam; Willy Elisabeth Waller-Henning, 41 j.. Heemstede; Elizabeth Johanna van Epenhuysen, wed. van J. A. Maas Geesteranus, 98 j., Arnhem; Maria Melitta Selma Schlingeman-Jonkvrouwe van Bere- steyn, 's-Gravenhage. Sen groot aantal Katwijkse bak kers leden van de gouden Bak- kerspatroonsvereniging „Talma" woonde gisteravond met het perso neel in de Nieuwe Leidse Bakkers vakschool, onderdeel van de Chr. Lagere Technische School aan de Vyf Meilaan hoek Johan Wagenaar- laan in Leiden, een interessante de monstratie by van het bakken van brood en banket. Deze demonstratie werd de bakkers uit de vissers- en badplaats aange boden door Calvè-Delft ter gelegen heid van het vyftigjarig bestaan van „Talma". Omdat men, in verband met de omvangrykheid, de beschik king wilde hebben over twee ovens had de voorzitter van de Katwykse bakkerspatroonsvereniging, de heer Debuut van „Maskerette" De klnder-operettegroep .Maske rette" houdt maandag 20 februari haar debuut in het Leidse Volkshuis. De groep van 69 jaar voert „Ame- leoranna en de groene paraplu" op, dat werd geschreven door mevr. J. P. Stam-Dresselhuvs. De groep van 912 Jaar speelt „Geniet met Garan tie" van mevr W. J. StamVan der Staay. Tonny WeidnerVan der Staay componeerde de muziek voor beide zangspelen. Toneelavond van „Fryslan" De Friese vei-eniging het .Beid- kip Fryslèn" hield gisteren een to neelavond in het Antoniusclubhuis in Leiden. De toneelgroep van de zusterver eniging .Rjucht en Sljucht" uit Den Haag voerde onder regie van H. Vis ser het komische spel „Albidil" op. Dit is oorspronkelijk een Engels stuk. geschreven door Jack Popplewell en vertaald en bewerkt door W. Westra. Er was een goede rolbezetting en het spel viel bij het publiek bijzonder ln de smaak. Luns terug uit Wenen Bij zijn terugkomst uit Oo6tenryk, waaraan hy op uitnodiging van de Oostenrijkse regering een officieel bezoek van 3 dagen heeft gebracht, heeft minister Luns gistermiddag verklaard „het niet onmogeiyk te achten, dat een EEG-akkoord met Oostenrijk nog voor het eind van het jaar voorlopig zal worden getekend Oostenrijk zelf spreekt liever niet over de gebruikelyke associatie, zo zete de minister voorts uiteen, om dat aan het !and onder het naoor- L. ten Cate in Leiden: logse vredesverdrag van de grote vier een strikt neutrale positie is toebe deeld tussen Oost en West. Daarom moet in dit speciale geval een over eenkomst. worden gesloten, waar by deze neutraliteit niet in gevaar komt. De minister heeft in Wenen de president, de kanselier en de vice- k&nselier opgezocht en uiter aard heeft hij vooral met zijn ambt genoot. dr. Lujo Toncic-Sorinj, van gedachten gewisseld. Het bezoek kwam op een gunstig moment, „om dat de besprekingen met Oostenrijk over de EEG een eind gevorderd zyn en de ministerraad van de Euro- mairkt een nieuw mandaat moet. op stellen voor de Europese commissie. Deze commissie zal een rapport sa menstellen, waarop de raad een be slissing zal moeten nemen". De socialistische kamerkandidaat L. ten Cate uit Oranjewoud is van oordeel, dat, na alles wat van de zUde van de P.v.dA, is gezegd en gedaan met betrekking tot de gas- en olie- voorwaarden, deze party zich „auto matisch heeft gemanoeuvreerd in de oppositie" De heer Ten Cate sprak gisteravond op een verkiezlngsbyeen- komst in Leiden. Wanneer dat zo zal zyn, zal de socialistische lystaanvoer. der drs. J. M. den Uyl niet meer „de man zijn om mee te werken', maar „de man die kijkt hoe anderen wer ken". Op deze by eenkomst werd tevens het woord gevoerd door de KVP-se- nator, mr. W. Siegmann. Beide poli tici zeiden het te betreuren, dat in de huidige verkiezingscampagne meer de aandacht wordt gericht op wat zy noemden .rand versohij nselen" en minder op hetgeen naar him oordeel wezeniyk aan de orde is. te weten de hervorming van de maatschappy en daarmee tevens de hervorming van de party structuur. De heer Siegmann stelde zich op achter de inhoud van het recent ver schenen rapport van het „Centrum voor staatkundige vorming" en hy sprak zich uit voor samenwerking tussen KVP en P.v.d.A, Twee gewonden Bromfietsbotsing op Wilhelniinabrug Een 17-jarige jongeman uit Alphen aan den RUn en een meisje van de zelfde leeftyd uit Voorschoten liepen gisteravond by een bromfietsbotsing op de Wllhelminabrug een hersen schudding op. Beiden zyn door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De Alphenaar reed op zyn brom mer over het fietspad in de richting van Zoeterwoude, het meisje kwam, eveneens op de bromfiets, uit tegen gestelde richting. Er ontstond een frontale botsing, waarby zowel de jongen als het meisje gewond raak ten. De twee bromfietsen werden vernield. Li. van den Oever, contact opgeno men met de directeur van de Leid se Chr. L.T.S., en de leraar van de bakkersschool (de heer A. Kamphuis, die spontaan de bakkersafdeling van de school beschikbaar stelden. Met grote aandacht hebben de Katwykse bakkers geluisterd naar de technische uiteenzetting van de de- monstrateurs en gekeken naar wat zy uit de twee ovens aan bakkerspro- aukten te voorschyn „toverden". Er werd witbrood, krentenbrood en luxe brood in allerlei variaties gebakken en uit de andere oven kwam wat de bakkers noemen stuk- en wichtgoed. Onder stukgoed worden onder andere verstaan gevulde koe ken, rondo's, Deense luxe, korstgebak en hazelnoottaarten en onder wicht- goed allerlei soorten koekjes. Het was een zeer leerzame avond voor de Katwykse bakkers. Met veel enthousiasme werden de demonstra ties gevolgd. Hun dankbaarheid werd aan het slot vertolkt door de heer L. Universiteit van Madrid morgen weer geopend Waarnemers in Madrid zyn van mening dat generaal Franco voor het oplossen van de huidige moeilykhe- den in zyn land twee wegen kan vol gen. Hij kan de wensen van de Spaan se studenten inwilligen en zich dus niet meer met het bestuur van hun interne organisaties bemoeien of hy dient nog harder op te treden tegen hun stakingen en betogingen. Dit laatste echter zou bijna zeker nog meer onlusten tot gevolg hebben. De toestand is nu echter min of meer tot rust gekomen. De universi teit van Madrid heeft gisteravond een communiqué uitgegeven waarin wordt meegedeeld dat alle colleges aan alle faculteiten morgen zullen worden hervat. De studenten zullen aan de ingang hun identiteitskaart moeten tonen. In Barcelona, waar de rector mag nificus de universiteit liet sluiten toen de studenten uit solidariteit met Madrid staakten, hebben 10.600 van de 15.000 stakers een persoonlyke ver klaring overgelegd van hun afwezig heid. Deskundigen menen dat sluiting van de universiteiten de regering niet kan baten in deze kwestie. De kleine minderheid van strydbare, goed ge organiseerde studenten zou zich voe gen by de militante arbeidersbewe ging. Deze minderheid heeft grote aanhang onder de „neutrale" studen ten gekregen als gevolg van het ruwe politie-optreden by verboden demon straties en vergaderingen. De regering zal zich op de kabi netszitting van morgen waarschyn- ïyk beraden over een oplossing op lange termyn. Met grote belangstelling volgen de leden van de gouden Katwijk se bakker spatro/insv er eniging „Talma" met hun personeels leden de demonstraties in de Nieuwe Leidse Bakkersschool. (Foto L.D./Holvast) van den Oever, die de demonstra- teurs bedankte voor het gebodene en de heren H. van der Stoep en A. Kamphuls voor het beschikbaar stel len van de school. Invoering van nieuw B.W. kan beginnen Boek I van het nieuwe Burgerlyk Wetboek zal naar verwachting spoe dig kunnen worden ingevoerd en de minister van Justitie, mr. A. A. M. Struyken, zal ln zijn ambtsperiode alles doen wat in zyn vermogen ligt om het tydstip van invoering nader- by te brengen, aldus blykt uit een memorie van antwoord van de minis ter over de hoofdstukken een tot vier en zeven, die gisteravond is gepubli ceerd. Boek I bevat het personen- en familierecht. Doel van de algehele herziening van de codificatie van het Nederlands privaatrecht is het thans gelden bur gerlyk wetboek en het wetboek van koophandel, die beide van voor 1838 dateren, en diverse byzondere wetten die in de loop der jaren stukken pri vaatrecht buiten die wetboeken heb ben geregeld, te vervangen door een nieuw wetboek. In 1947 werd met do herziening begonnen onder leiding van prof. Meyers. Twee van de ne gen boeken waaruit het nieuwe bur gerlyk wetboek zal bestaan hebben het staatsblad reeds bereikt, van vier boeken zyn de ontwerpen in behan deling by de Staten Generaal en do ontwerpen van de laatste drie zyn nog in het stadium van voorbereiding. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN; Petrus An ton lus. zn van B J Ver ver en C. A. Edelaar; Allda Margriet Johanna, dr van J. van der Stelt en T. A. Vermeulen; Adrianus, zn van A. van D(jk en K. Ouwehand; Marcel Ro bert, zn van A. van der Lult en E. Zwaan; Apolonla Maria, dr van K. C. J. van Haastrecht en T. B. H. van der Beek; Maria Catharina, dr van M J Heemskerk en F. Faas; Deslrée Patri cia, dr van L. H. Ramakers en R. M. van Wijk; Margaretha Johanna Maria, dr van A. L. A. Steenvoorden en M. M. G. van der Maden; Martinus Jo hannes Christin us, zn van M. J C Simons en J. M. T. Casteleln; Arthur Jacobus Willem, zn van J. F. M. van Veen en A. P. M. Kramer, Karin Petra, dr van P. van Hameren en W. I. Rad- schies. GETROUWD: W. D. Wagner en E. Y. Kooreman. OVERLEDEN: ADVERTENTIE Zaterdag 11 en zondag 12 februari 1967 te 11 uur 'g morgens tot 10 uur 's avonds EXCLUSIEVE EXPOSITIE origineel handgeknoopte exemplaren voorzien van het welbekende „FARAH'' GARANTIE-CERTIFICAAT Deze zeer exclusieve keurcollectie omvat vele, zo moeilyk ver- krygbare oudere stukken, zowel als mooie nieuwe exemplaren, o a KESHAN, MIR, KLARDASHT, GHOM, BAKTIARI, W1Z, JOSAN, MASHAD, etc. Zoals gewooniyk, nodigen wy U ook deze keer uit dit zeer inte ressante handknoopwerk der Perzische provinciën en steden ge heel vrybiyvend te bezichtigen. MPORTHUIS „FARAH" - AMSTERDAM Telefoon 020—161776

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3