SAAB 4 sneller dan Yves Saint-Laurent: erg gevarieerd en amusant Frontale aanval van de Japanners in Brussel PROEFRIJDEN SAAB VA GARAGE OUDSHOORN Zuiniger jjyERDAG 4 FEBRUARI 1907 LEIDSCH DAGBLAD V«i»i wegen9 wagenswielen en wat - er - zo bij - komt Saab heeft het beeld opgebouwd van de veilige, spor- eve en snelle auto voor liefhebbers. Een beetje snobis- 5ch beeld: wedstrijdsuccessen van een buitenbeentje, it je niet zoveel ziet. Saab, de pittige stoere tweetakt uit it hoge noorden. Veel mensen trok dat wel aan. Alleen e tweetakt beviel velen niet. Voor die categorie nu dus nieuwe viertakt. Een Saab, die niet pruttelt, voor 9450 ulden. Kort autonieuws •k In New York zullen auto's, die op drukke verkeerswegen door pech niet verder kunnen en daarom grote verkeersopstoppingen veroorzaken met grote hefschroefvliegtuigen. die een speciale bemanning van Ameri kaanse wegenwachten hebben, van de weg worden opgepikt. In Abingdon (Engeland) zal het eerste benzinestation worden ge opend. dat geheel zal bestaan uit ge prefabriceerde bouwelementen van plastic. Chrysler gebruikt in zyn 1967- modellen meer dan 13.500 verschillen de onderdelen, van elk waarvan er tienduizenden in voorraad moeten zijn. Een thans geopend computer centrum kan de fabrieksleiding nu elke minuut gegevens verschaffen hoe groot de totale onderdelen-voorraad is en by welke fabrieken ze zich be vinden. General Motors zal in Straats burg een nieuwe transmissiefabriek bouwen, die eind 1968 aan 2000 man werkgelegenheid zal bieden. eij nieuwe motor (type V4 van G met 1500 cc inhoud) betekent ,n<wee punten een vooruitgang: sneller en zuiniger (gemid- op U). De tweetakt verbruikt tl meer bij hoge snelheden, It opgebouwde beeld van het bui- echter is helemaal ver- De Saab 4 is evenals de twee- n geen gewone goede en vooral de- le auto. maar verder niet iets bijzonders. Neem nou die drie Men: veilig, sportief en snel. Daar weinig van over. Hij is beslist so sportief als velen denken. Wel Inel, maar er zijn snellere wa in zijn prijsklasse. Hij is inder- veilig gebouwd. De Saab kan heIlinke dreun verdragen, omdat :hten solide carrosserie heeft. Op 2 plaatsen extra verstevigingen en tijadien een eivorm. Probeer maar teieen ei in de lengte tussen duim njsvinger te breken, dat lukt je 5' SI Solide Igbr dat gestroomlijnde model is n:windgeruis zeer gering. Boven- is hij nauwelijks zywindgevoe- heb het zelf nooit gebrobeerd, in Zweden is een testrijder met gSaab een heuvel afgerold. De i stapte heelhuids uit. De auto Islechts kleine deuken. Het ver- rlcwil, dat de cameraman had ver- een filmpje in zijn De tester zou het toen maar hebben overgedaan. Dat is alle- goed en wel, maar een auto 0$ ook veilig zijn om in te rij- dat had in de Saab beter 53nd. Om te beginnen het uitzicht, r 1000 kilometer rijden kan ik wel ]*Jèn, dat het zicht slecht is. Spiegels oral de beide spiegels (binnen fojuiten) zijn de grote boosdoe- Sommigen halen daar scham ende schouders over op en zeggen, tiwij als coureurs veel te hoge en ^Sreven eisen stellen. Dat is juist n_but. Niet de auto moet aan de aangepast worden, maar de P moet leren wat 'n goede auto 2ieggen. it feit, dat de binnenspiegel op ngdashboard staat is een enorm Die spiegel neemt meters uit- weg. En dat kunnen dodelijke eze leuke wagen is een van waarmee de Japan- nif hun aanval op de West- )pese markt ondernemen. Hoe enngrijk deze troef de Toyo- fforolla 1100 ~^_.zal blijken te én is nu nog niet te zeggen, om- w importeur Louwman Par ti, in Leidschendam nog niets idf de prijs wil loslaten. Zoals vrijwel alle Japanse wagens is bij deze bijzonder pittige auto Il0afwerking weer perfect. De leef cc motor heeft 'n maximum- ÏTfiogen van 60 pk bij 6000 t/m. topsnelheid wordt 140 km per i opgegeven. meters zijn. Nu is het in de Saab ook niet mogelijk om die spiegel op een goede plaats boven de voorruit te bevestigen, omdat je dan teveel naar boven moet kijken. Maar dat probleem had men op een andere betere manier moeten oplossen. De stoelen zijn redelijk, maar aan de slappe kant. Je zit er niet stevig genoeg in. Ondanks het feit, dat je ze in heel wat standen kan zetten. Overigens is de achterbank verstelbaar in hoge en lage standen. De voorwielaandrijving is uitgerust met homokinetische koppelingen. De voordelen daarvan zijn niet helemaal uitgebuit. De stuurversnelling werkt goed, onzuiver schakelen wordt ech ter niet rustig maar rukkerig opge vangen. De acceleratietijden zijn: van 0 tot 80 km. in 12,8 sec., van 0 tot 100 km in 18 sec., en van 0 tot 120 km. in 27 sec. Dat is niet slecht, maar ook niet uitzonderlijk. De topsnel heid is 146 km per uur. Sturen en remmen zijn goede kan ten van de Saab 4. Hij stuurt ge woon goed. Niet te veel onderstuur en niet teveel overstuur. Geen nuk ken dus. De wegligging is trouwens ook uitstekend. De remmen zijn pri ma hoewel de pedaaldruk vrij hoog is. Schijven voor en trommels achter. Het hydraulische remsysteem is in twee onafhankelijke circuits verdeeld die diagonaal werken. Linkervoorwiel en rechter achterwiel in één circuit, rechtervoorwiel en linkerachterwiel in het andere. Maximum veiligheid dus als één van de twee uitvalt. De handrem zit uitstekend, direct uit de wedstrijdsport overgenomen. Hij steekt schuin omhoog en is bin nen het bereik van de rechterhand zonder dat je voorover hoeft te bui gen. Sober Het interieur is erg sober en strak gehouden. Dat vind ik wel prettig, al die overbodige luxe leidt alleen maar af. Die veiligheidsriemen zijn erg handig bevestigd. Volgens mij moet Je deze Saab 4 zien als een degelijke en betrouw bare auto, die echter niet die capa citeiten bezit, die zijn faam doet ver moeden. (Van een medewerkster) PARIJS Er was zeer veel te zien bij Yves Saint-Laurent en alles was stuk voor stuk heel mooi en bijzonder apart. Wat de sfeer betreft: die ivas weer hetzelfde als bij de allereerste shows van dit seizoen, zeer veel persmensen en inkopers (bekende gezichten na zoveel gezamenlijk doorge brachte shows), die allen in spanning zaten te wachten wat Yves Saint-Laurent, die tot de topcouturiers in Frankrijk gere kend wordt, deze keer zou bren gen. Het was dan ook niet mis wat we te zien kregen. Dit was werkelijk de meest gevarieerde en tegelijkertijd amusantste show ADVERTENTIE U kunt nu met deze prachtige 4-takt automobiel, zonder verplichting een proefrit maken. Officieel Saab-dealer voor Leiden e.o. Levendaal 138 - Telefoon 01710—23738—33476 Vrijwel gelijktijdig met het feit, dat Japan zich als autoproducent op de derde plaats van de wereldlijst heeft geplaatst, achter de Verenigde Staten en Duitsland, maar vóór En geland, Frankrijk en Italië zijn de Japanse autofabrieken een frontale aanval begonnen op de Europese automobielmarkt met de Brusselse autoshow als uitgangsstelling. Met het geduld der Oosterlingen eigen zijn de Japanners nu al een tiental jaren onopvallend bezig de Europese markt af te tasten, eerst met een modelletje in Frankfurt, daarna een ander met één in Parfjs, een derde in Genève, enz. Soms doken er een paar tegelijk op op één expositie, maar het bleven heel bescheiden inzendingen, een beetje achteraf of in een verborgen hoekje. op het laatste nippertje, met dis pensatie van het Salon-bestuur ook voor het eerst op het Europese con tinent Toyo Kogyo Co Ltd uit Hiro- sjima, een fabrikant van kleine Madza-personenwagens, die nu ook 't terrein van de middenklasse heeft betreden en de 1500 cc Mad2» Luce na Japan voor het eerst in Brussel showde. Met dit zestal waren de grootste Japanse fabrieken voor het eerst au grand complet present op een Euro pese expositie. En niet meer op ach- teraf-plaatsen, maar als dominerend element in een der paleizen. Middelpunt Allemaal Maar nu waren zedaar in de Eeuw feestpaleizen van Heysel ineens alle maal: Toyota, Nissan met de Dat- suns en Nissan met de PMC's van de opgeslokte Prince Motor Ltd, de motorrijwielkoning Honda met de Honda-sportwagentjes, die nu ook al in Nederland zullen worden geïm porteerd, Hino met de Contessa's en Met hun attractieve stands, o.a. door versiering met hoogopgaande boomstammen, vormden ze reeds het middelpunt van de over het geheel nogal fantasieloos ingerichte ten toonstelling, maar bovendien kwa men de meeste primeurs nog uit de Japanse hoek. Brussel snoepta de Toyota Corolla- primeur (2d. sedan, 4 cil 1077 cc, 60 DIN-pk) net voor Amsterdam's neus weg, maar ook de Toyota 2000 GT, een tweepersoons sportwagen in cou pé- en cabrioletversie (6 cil., 1988 cc, 150 DIN-pk, 5 versnellingen, 4 schijf remmen, 250 km/u), een aanduiding dat de Japanners ook het terrein van de sportwagens niet schuwen. Een wagen, die overigens niet in ons land zal worden verkocht. De Toyota Crown heeft een 300 cc grotere zescilinder krachtbron ge kregen en wordt thans aangeduid als Crown 2300 in plaats van 2000 en dat deze een bovenliggende nok- kenas heeft, wordt met een apart embleempje op de kofferruimte ver- Nissan deed eveneens een gooi naar het sportwagengebied met de intro ductie van de cabriolet Datsun 1600 Sports en de coupé Datsun Silvia (beide met 1595 cc motor, 4 cil, 96 SAE-pk, 165 km/u). Uitstekend verzorgde wagens en een lust voor het oog, uitgerust met o.a. toerenteller, radio, autogordels, hou tensportstuur en console. Hino had de Contessa 1300 coupé al eerder geïntroduceerd en bracht nu als enig nieuws, dat de drieversnel lingsbak van de 1300 sedan nu is ver vangen door de vierbak uit de coupé. Honda bracht in Parijs reeds de S 800 als coupé en cabriolet uit. Deze wagens komen nu wat meer in de belangstelling, omdat er nu in Ne derland 'n importeur is gekomen, die ze na de RAI in. Nederland gaat le veren. (4 cil, 791 cc, 70 DIN-pk. 160 km/u, dubbele bovenliggende nokkenas). Honda heeft met de 800 het oor spronkelijk formaat van zijn sport wagen wel vergroot, maar het is alle maal nog uiterst nauw en de zitting is zo laag. dat men slechts reikhal zend over de stuurrand heen kan kij ken. Toyo Kogyo, die nog maar pas in Europa komt kijken voor het eerst was hij in Londen vertegenwoordigd pakte de zaken meteen maar breed op. In Brussel is onder de naam Motor Europa C4 een NV gevormd, die behalve het Benelux-gebied ook Zwitserland en Frankrijk van Mazda-wagens zal voorzien. De Mazda Luxe (4 cil, 1500 cc, 78 SAE-pk. bovenliggende nokkenas, 150 km/u.), heeft een koetswerk van Bertone. Voor en achter is een bank, die met stof is bekleed. Het valt een beetje uit de modetoon, dat de wa gen stuurschakeling heeft. Turkije is begonnen met een auto-industrie door de ingebruikne ming van een assemblagefabriek in Istanbul. De Engelse Reliant-fabriek is verantwoordelijk voor de produktie. Gebouwd wordi een personenwagen met kunststof liter Ford motor. van dit seizoen, tot zover tenmin ste. We weten nog niet wat Cour- règes nog voor ons in petto heeft. Het begon al meteen met de wer kelijk minimale mini-jurkjes van marineblauwe jersey waaroverheen een 17 cm brede suède ceintuur met grote gesp gedragen werd. Militair uitziende regenjassen in groen en blauw gabardine, ook zeer kort, wer den hierbij gedragen terwijl de san dalen van Roger Vivier met de le ren banden, eindigend in een Afri kaans masker vlak onder de knie, dit geheel completeerden. Niet te vergeten de levensgrote gekleurde brillen die ook bij deze dracht hoor den. Maar schrik niet, lang niet alle kostuums waren zo kort. Voor over dag ziet de vrouw er opeens een stuk minder avant-gardlstisch uit met haar rok die dan nog maar 7 cm boven de knie komt. Wat bij de mantelpakken erg op valt en ze toch weer uniek maakt, is het feit dat ze uit drie delen be staan: jasje, vest en plooirok, alle in geruite of gestreepte flannellen of tweed stoffen. Een overhemd met brede das en een Al Capone-hoed op het hoofd, weer in dezelfde stof als het kostuum, horen natuurlijk ook bij deze (mannen)-look. Juist toen ik dacht dat er heel goed een gouden herenhorloge met langè ketting bij zou passen, kwam er inderdaad een mannquin op die zo'n ketting uit haar vestzakje liet hangen, deze keer droeg zij een rechte pantalon in plaats van rok, zodat we hier wer kelijk het gevoel hadden met een man te doen te hebben. Een zeer charmante en ondanks alles toch vrouwelijk uitziende man echter, want het mag dan wat paradoxaal klinken, deze herenmode staat uiterst vrouwelijk. We gaan verder en komen toe aan de avondkleding. Lief en meis jesachtig staan de donkerblauwe en zwarte cocktailjurkjes die allen een tentmodel hebben, soms met plooien 5 wijdvallend, met brede witte manchetten rondom de korte mou- en een brede ronde priester kraag rondom de hals. Vaak wordt een das bij gedragen, zeer breed n dezelfde kleur wit als de man chetten. Ook zijn er tentjurkjes in kleurige mousseline waarbij prachti ge sieraden gedragen worden. Af en toe zien we weer de zwarte smoking met witte blousse en brede band rond de taille, die Yves Sant-Lau- rent verleden jaar lanceerde en die een groot succes was. Het gerucht had al de ronde ge daan, dat ook Saint-Laurent Afri kaanse jurken zou tonen. Wanneer Afrika eindelijk by hem aan de beurt komt, is ledereen toch verrast, want Yves Saint-Laurent gaat nog een stuk verder dan Dior en laat meisjes zien geïnspireerd op Zoeloe- Afrika, met korte roodbruine raffia rokjes en bovenstukjes, by elkaar ge houden door dunne, kleurige kra lensnoeren waardoorheen het mid denrif duidelijk zichtbaar is. Een brede, kralen halsband hoort er ook by, terwijl het haar van Alexandre het apartste is van alle haardrach ten die we tot nu toe gezien heb ben. Enorm grote toestanden in ab stracte vormen, gemaakt uit ijzer- draad waarop haar gespannen is, worden boven of achter op het hoofd gedragen en verhogen het Afrikaanse effect. Het is echter niet alles Afrika wat de klok luidt. De hostessjurken, di nerjurken noemt Saint-Laurent ze, zijn lange zyden jurken, geplisseerd vanaf de knie, die zo uit eind ne gentiende eeuw lijken te komen, maar Afrika wint het toch, steeds maar weer komen de kralen en raf- fiajurken terug en af en toe is het middenrif niet eens meer bedekt door kralen maar gewoon bloot. De laatste jurk is het opvallendst Twee houten puntboezems, zeker tien centimeter lang, steken uit de rechte, tot op de grond vallende kra len jurk. Dit mag dan een homma ge aan Afrika zijn, of het ooi opgang in Europa zal maken, val te betwyfelen, wat niet wegneem dat het een grappige bijdrage is aar, deze uiterst amusante show, waar van ik u ook het slotstuk, de meestal traditionele bruidsjapon niet wil ont- houden. Die was hier namelyk een bikini, gemaakt van de bloemen uit het bruidstoilet. Madame Grès Madame Grès heeft op een bij zondere wijze laten zien dat elegan ce en jeugdig voorkomen zeer goed samen kunnen gaan. Haar collectie is dan ook uitermate geschikt voor de vrouw van boven de dertig. Om vervelende situaties te voorko men, bij het uit een auto stappen bijvoorbeeld, dragen de vrouwen by haar byna onder alle jurken strakke, niet al te korte broeken. Voor overdag zijn deze short-ach- tige broeken meestal in dezelf de kleur als de jurk, by de strand kleding worden ze in afstekende kleuren onder de korte, linnen tu nieken gedragen en voor 's avonds zijn ze afgezet met een laag parel tjes of zilveren pailletten. Ze zyn dan te zien, doordat de lange avond jurken verschillende splitten van vo ren, opzij en van achter hebben. Alweer shorts zult u zeggen en terecht, we hebben ze dit seizoen al zo vaak gezien. Maar om eerlyk te zijn moet ik vermelden, dat Madame Grès twee jaar geleden al shortjes in haar collectie liet zien en toen was zy beslist de enige. Als variatie op deze broekjes, zien we by haar ook de broek-jurk: een kostuum dat lykt op een jurk met een diepe plooi aan de voor- en ach terkant, maar dat by nader inzien irx plaats van een rok een broek rok heeft met wyde pypen. Heel chique en toch jeugdig Mooie, zachte pastelkleuren worden ge bruikt, vooral veel groen en geel. Voor de avond worden bedruk te mousseline jurkjes gedragen die wyd uitwaaien en waaronder dan het eerder vermeldte broekje tevoor- schyn komt. Op haar best is Mada me Grès echter (en daar staat zy Pininfarina werkt voor Volkswagen De Volkswagenfabriek heeft met ds bekende Turynse carrosseriefabriek van Pininfarina een overeenkomst gesloten voor de ontwikkeling van koetswerken. De Duitse fabrieken verkregen zelfs de exclusieve mede- erking van Pininfarina voor geheel West-Duitsland. Onmiddellyk na de publicatie van dit bericht doken er vanzelfsprekend weer geruchten op, dat deze samen werking wel eens kon duiden op een spoedige verdwyning van het kever model. Dergelyke berichten komen de laatste tien jaren nu al met de regel maat van een klok terug, maar in al die tien jaren heeft de produktie van het kevermodel een steeds sty- gende lyn vertoond. Er kan daarom in de eerste jaren dan ook nog sprake zyn van het verdwynen van het kevermodel. Overigens is men in Duitsland onlangs nog met een goedkoper ke vermodel op de markt gekomen, dat uitsluitend in Duitsland leverbaar zal zyn. Het nieuwste model met een iets krachtiger 1200 cc motor kost 240 DM minder dan het tot dusver goed koopste model. Circa 90.000 auto's minder verkocht Volgens RAI-gegevens blijkt thans, dat er in 1966 slechts 213.389 nieuwe personenauto's (inclusief combinatie wagens) zyn verkocht tegen 303.789 stuks in 1965. Het is interessant om de maand- verkopen uit beide jaren te vergeiy- ken om te zien hoe de verkoopgolf van rond 1965 is gevolgd door een verkoopslapte aan het begin van 1966 en alleen in de maand augustus j.l. stegen de verkoopcijfers boven die van de overeenkomstige maand in 1965 uit. juli augustus september oktober november december 1965 18.184 19.090 31.769 3L335 26.080 25.605 21.318 15.118 17.585 26.210 29 384 42.111 1966 11.117 8.741 17.725 22.771 24.343 24.996 20.309 16.853 16.449 20.166 16.486 13.433 303.789 213.389 ook bekend om) wanneer de lange avondjurken aan bod komen. De ze zyn vaak prachtig gedrapeerd, terwyl één schouder bloot gelaten is, zodat de mannequins eruit zien als godinnen uit de Griekse oudheid. Ver der vond ik heel grappig de lange witte avondjurk, afgezet met zilver rondom de hals. die van achteren een split tot aan de taille heeft, waaronder ondeniit dan weer een shortje, ook afgezet met zilver, te- voorschyn komt. Een rode japon met zioarte strepen, waarbij een effen rode jas wordt gedragen. Het is een creatie van de ontwerper Ted La- pidius.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9