Nieuw Prytanaeum aan Leidse Kaiserstraat SPECIALISATIE IN DE GENEESKUNDE J. L. C. de Wilde 40 jaar bij onderwijs In Leiden vrijdag wereldgebedsdag Ambtsaanvaarding prof. dr. J. de Graeff Aanvoeren blijven nog zeer klein ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 LEIDSCÏI DAGBLAD PAGINA 3 Zangavond Bijbel Kiosk Vereniging De Bijbel Kiosk-vereniging houdt woensdag in de Leidse Oude Vest- kerk een zangavond. De radiozanger Kees Dee nik zal enkele liederen zingen en de samen zang leiden. Verder werken mee: het Hervormd kerkkoor „De Molen wijk" uit Leiden, het Geref. Kerk koor uit Katwijk aan Zee, de Chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Glo ria" uit Koudekerk aan den Rijn on der leiding van dirigent Bram Zaal berg en de zangklas van de Leidse Houtschool met blokfluitgroep o.l.v. Chris Hanegraaff. Ds. J. M. D. v. d. Berg en ds. H. Post zullen het woord Slecht weer en een borreltje Naar wij vernemen is het gebouw van de don zen-deken} abriek Beuth aan de Kaiserstraat aan gekocht ten behoeve van de Leidse Universiteit. Het ligt in de bedoeling, hier in de toekomst een nieuw Prytanaeum te vestigen, ter vervanging van het huidige gebouw Rapenburg 6, dat voor vele studenten-activiteiten veel te klein is gewor den. Onder meer de algemene mensa, die in het huidige gebouw wordt gehouden, biedt onvol doende plaats, terwijl voor de komende jaren juist gerekend moet worden op een sterke toe neming van het aantal mensa-gangers. Het is nog niet bekend, wanneer tot realisatie van de plannen tot verplaatsing van de mensa kan zoorden overgegaan. Enige tijd geleden be richtten wij reeds, dat het personeel van Beuth geleidelijk af zou vloeien als gevolg van het feit, dat het produkt van deze industrie langzamer hand weinig gangbaar meer is. Voorts schijnt het in het voornemen te liggen, binnenkort ook het terrein van de Universiteits manege aan de Kaiserstraat voor andere univer sitaire doeleinden te bestemmen. Op bijgaande foto een buitenaanzicht van het hoofdpand van Beuth aan de Kaiserstraat. (Foto L.DJ Holvast) Het is wel al een aantal jaren geleden, maar menigeen her innert zich toch nog de schilderachtige, statige figuur van Koningin Salote van de Tonga-eilanden als een van de meest markante figuren, die de kroningsfeesten van Koningin Elisa beth van Engeland opluisterden, en van wie dan ook in de internationale pers vele foto's verschenen. Koningin Salote stelde liturgie samen Koningin Salote overleed na een regering van 47 jaren. Enkele maan den vóór haar dood stelde zij de li turgie voor die Wereldgebedsdag 1967 samen. Zij had jarenlang de dienst, die in de vroege morgen werd gehou den op het strand van haar eiland, mee georganiseerd en bijgewoond. Uit de liturgie van dit jaar komt ons haar stralende en diepgelovige per soonlijkheid tegemoet. „De natuurvriend" zeer actief De aquarium- en terrarium hou dersvereniging de „Natuurvriend" hield gisteravond in het „Petruszaal tje" (Lammenschansweg) onder gro te belangstelling haar 1 jaarvergade ring. De voorzitter, de heer W. Th. Nieboer wierp, een korte terugblik op het afgelopen verenigingsjaar, dat zich kenmerkte door een reeks van activiteiten en een sterke toename van het ledental. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer A. de Jong, kwam op meer gedetailleerde wijze naar vo ren, dat de vereniging op een zeer actief jaar kan terugzien. Tot hoogte punt van het jaarprogramma be hoorde de geslaagde tentoonstelling ..Aqua Hortus '66", welk evenement ruim 55000 bezoekers trok. Het ledental nam met circa 60% toe en bedroeg per ultimo 1966 261 (v.j. 160). Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer A. Gijzenij, bleek dat het verenigingsjaar met een batig saldo kon worden afgeslo ten. Het batig saldo, dat uit het financieel verslag van de penning meester der tentoonstellingscom missie de heer P. W. Dool, naar vo ren kwam, toonde aan, dat ,Aqua Hortus '66' in financieel opzicht eveneens zèer geslaagd kon worden genoemd. De periodiek aftredende bestuurs leden, heren A. de Jong (secretaris) en A. van Gijzen (2e penningmees ter) werden bij acclamatie herkozen. Tot opvolger van de bibliothecaris, de heer G. Vermeij, werd bij acclamatie de heer A. de Jong ge kozen. De heren H. J. Velders, J. Onderwater en H. Massaar werden benoemd tot leden van de nieuwe kascontrole-commissie. Na de pauze hield de heer J. Vis ser een interessante lezing over de aquariumliefhebberij waarbij hij in het bijzonder het kweken en hou den van enkele planten- en vissoor ten onder de loep nam. Tijdens het projecteren van een aantal kleuren dia's van de „Aqua Hortus '66", maakte de heer Visser bekend, dat tijdens de komende Leidato dank zij de medewerking van het verenigings lid, de heer E. C. Stol, ook een aqua rium zal worden geëenposeerd met een aantal piranha's, vleesetende en vraatzuchtige vissen uit de Amazoney rivier. Het thema dat zij koos is Zijn Ko ningschap zal geen einde kennen (Luc. 1:33). Uit die tekst alleen al spreekt do belijdenis van een vast en blijmoedig geloof in Gods macht en in Zijn alles en allen omvattende liefde. Zoon in Leiden Als ik er nu ook nog bij vertel dat de zoon van koningin Salote, prins Tongi enkele jaren geleden Leiden bezocht en oa. werd ontvangen door de rector magnificus van de Univer siteit, dan zijn dat allemaal natuur lijk interessante wetenswaardighe den die door de persoonlijke noot enige kleur en reliëf geven aan de liturgie voor de Wereldgebedsdag. Maar door wie ter wereld dan ook de liturgie 'wordt samengesteld, door een groep eenvoudige vrouwen of door een exotische vorston van wezenlijk belang is slechts, dat wij samen met vele duizenden in alle landen der aarde ons geloof in Gods Koningschap belijden en onze ge meenschappelijke gebediem om vrede, gerechtigheid en eenheid, in de we reld èn in de kerk, voor "Hem neer leggen. Coördinatie Werninks beton neemt deel in „Makuba" Blijkens het bijvoegsel van de Staatscourant is opgericht „Ma kuba", maatschappij tot aanleg en exploitatie van kunstschaatsbanen NV te Leiden. Het kapitaal bedraagt f750.000 verdeeld in zes preferente aandelen a, en zes preferente aande len b, elk groot f 1.000, en 738 gewone aandelen, elk groot f 1.000. Hiervan is geplaatst f 150.000, waarin wordt deelgenomen door „Wernink's beton en aanneming maatschappij NV" voor zes preferente aandelen a en 69 gewone aandelen. De vennootschap heeft ten doel het vervaardigen of doen vervaardigen, het aanleggen of doen aanleggen van- en exploiteren of doen exploi teren van- en de handel in kunst schaatsbanen met een speciaal kunststof oppervlak, het vervaardi gen of doen vervaardigen en exploi teren of doen exploiteren van- en de handel in schaatsen, voorzien van een bijzondere inrichting, waarmee op die kunstschaatsbanen wordt ge reden, waarop voor Nederland oc trooi werd aangevraagd. De motieven voor verkeerde daden kunnen wel heel sterk verschillen. Een inwoner uit Leiden, die terzake van heling zich voor de Haagse po litierechter had te verantwoorden, wierp wat zijn geval betreft de schuld op het slechte weer en een borreltje. Wat doe je dan? In dit geval: kledingstukken ko pen, die van diefstail afkomstig zijn. Hij stand daarin niet alleen, want ze stamden met hun vieren op een rijtje, twee vrouwen en twee mannen, allemaal .geheeld." Ze spraken elkaar weieens tegen, doch overlegden zo nu en dan in druk gesprek wie nu wel eigenlijk de hoofdschuldige was. Eenparig wees men Koos aan, die op een kwade dag met een carrier vol gestolen spul bij Jansje voor kwam rijden. Toen gingen Sjaan en Jan er in meedelen. Sjaan zou nl. zo een en ander tijdelijk in bewaring hebben genomen, waarna de distri butie volgde, waarmee de heling werd gepleegd. „Men moet met gestolen goed al tijd voorzichtig zijn", luidde de waar schuwing van de politierechter, in dit geval ails mosterd na de kwade maaltijd. Want de Officier betoogde, dat er heling was gepleegd. Hij wilde alle verdachten maar over dezelfde kaan scheren, hetgeen neerkwam op f 75 boete voor ieder plus twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk. De waardering voor deze eis va rieerde van „Dank uwel meneer" tot „Ik verdien geen straf." „Jullie wilden allemaal wel een mazzeltje", meende de rechter te mogen vaststellen en omdat dit dan tot de heling had geleid, werd Let uniforme vonnis f 50 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. „Dank u wel, fijn", zei de één, „Het is geen manier", zei de ander terwijl ze gevieren de rechtszaal uit schoven. A. M. Stroosnijder G.A.B. directeur in Dordrecht De heer A. M. Stroosnijder (41), adjunct-directeur van Let Geweste lijk Arbeids Bureau in Leiden is be noemd tot directeur van het Ge westelijk Arbeids Bureau in Dor drecht. Prof. dr. J. de Graeff aanvaardde gistermiddag met een oratie in het Groot Auditorium officieel het amt van gewoon Leids hoogleraar in de inwendige geneeskunde. Prof. De Graeff, die opvolger is van wijlen prof. dr. J. Mulder, behandelde in zijn rede over „Specialisatie in de geneeskunde" voornamelijk vraagstukken van de integratie van de zich steeds verder in specialismen splitsende interne geneeskunde. Zijn voorganger heeft reeds veel gedaan voor deze integratie ten bate van onderwijs, research en niet het minst de klinische zorg voor de patiënt, en een deel van de oratie was gewijd aan de organisa torische vormgeving van deze integratie. Organisatie en communicatie In zijin rede constateerde prof. De Graeff, dat de toenemende speciali satie in de geneeskunde, mede dank zij die groei van de wetenschappelijke kennis, steeds nieuwe perspectieven opent voor het onderzoek en de be handeling van patiënten („advanced medical care")Deze verheugende ontwikkeling heeft echter ook scha duwzijden. Deze betreffen vooral de integratie van de kennis, die door de verschillende deelspecialismen wordt vergaard, en de opleiding van me dische studenten. Prof. De Graeff analyseerde ver volgens de genoemde problematiek aan de hand van de ontwikkeling van de Inwendige Geneeskunde te Leiden. Terwijl er in 1946 één afde- Natuurlijk de „Week der gebe den voor de eenheid der Christen heid" ligt nog maar pas achter ons, en hier en daar rijst dan ook de vraag of de tijd niet gekomen is om in ieder geval te overwegen of en hoe er een mogelijkheid voor wat. meer coördinatie en misschien combinatie zou zijn. Maar zover is het nu neg niet. In 1967 zullen in Leiden de volgende diensten gehouden warden in de Ma- rekerk, in de Bethlehemkerk (Kooi- kwartier) en in de St.-Anthoniuskerk (Zuid-West) alle om 8 uur n.m. Als «-y i» »i li» gewoonlijk is vanaf 9 uur vm. de Hartelijke huldiging „De belangrijkste eigenschap pen voor een goed schoolhoofd zijn een enorme dosis geduld en bereidheid om door te drin gen in de ziel van anderen". Dit zei de heer J. L. C. de Wilde, hoofd van de school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Plesmanlaan gis termiddag, toen hij de vele sprekers dankte voor hun waarderende woorden, uitge sproken bij zijn veertigjarig jubileum. Oud Katholieke Kerk a terwoudsesingel geopend voor per soonlijk gebed. Moge er im al deze kerken een gro te deelname zijn. Het Leidse Comité voor de Wemeflidgtl'edsdag roiept U allen daartoe dringend op. A. Honmef-Bender. Wijziging busroute Met ingang van maandag wordt, in verband met bestratings werk zaamheden, de Dr. Lelylaan en het Lelyviaduct voor de duur van een week afgesloten voor alle rij verkeer. Dientengevolge wordt de route van lijn 15 in de richting eindpunt Mors- kwartier tijdelijk als volgt: Vondel laan Dam la an secundaire baan Dr. Lelylaan Morslaan. In de richting Station Leider dorp wordt gereden via: Morslaan Duikerstraat Damlaan Vondel laan. De halten Lage Morsweg wor den tijdelijk verplaatst naar de Dam laan Vondellaan. De halten Hoge Morsweg vervallen tijdelijk. Reizigers worden verwezen naar de tijdelijke halten Damlaan Vondellaan, resp. naar het tijdelijke begin/eind punt, dat wordt gevestigd aan de Morslaan, nabij de Dr. Lelylaan. Van de 40 dienstjaren was hij 30 jaar hoofd van een Ulo-school. De wethouder van onderwijs, de heer Sannes, die als eerste de jubilaris toesprak, prees hem om de rustige wijze waarop hij aan de school leiding had gegeven. Namens het College van B. en W. bood hij de jubilaris de gebruike lijke gratificatie aan. De heer L. Stortebeker, rijksin specteur van het onderwijs, zei dat dank zij mensen als de heer De Wil de het Ulo-onderwijs zo groot is ge worden. Namens de oudercommissie bood prof. dr. A. Quispel de jubilaris een fraaie plantenbak aan. Marjolein Gravemeyer overhan- Incident in Korea Zuidkoreaan- se soldaten, die een wachtpost in de gedemilitariseerde zone bezetten, hebben gisterochtend vroeg een Noordkoreaanse soldaat neergescho ten tijdens een vuurgevecht met een groep Noordkoreanen. Het korte vuurgevecht had 800 meter ten zui den van de militaire demarcatielijn plaats nadat de communistische groep van naar schatting 40 man een aanval op de Zuidkoreaanse post opende. digde hem namens de leerlingen een vulpen. Zij sprak haar grote waar dering uit voor de wijze, waarop de heer De Wilde steeds de schooljeugd wist te benaderen. De heer C. C. Akkerman, die de uitstekende samenwerking tussen het hoofd en het personeel ter spra ke bracht, bood namens dit perso neel een langspeelplaat en platen- koffer aan. De voorzitter van de Al gemene bond van onderwijzend per soneel, de heer G. J. Enserink, fe liciteerde zijn collega van harte met dit Jubileum en bood hem namens de bond een geschenk onder couvert aan. De heer H. Zunderman, voor zitter van de Adviesraad voor het openbaar onderwijs, legde er de na druk op, dat de heer De Wilde zeer veel heeft bijgedragen tot de vor ming van honderden jonge In gelijke zin sprak de heer D. Voort man, hoofd van de Prof. de Leeuw Ulo, namens de schoolhoofden. In zijn dankwoord zei de heer De Wilde in het bijzonder getroffen te zijn door het geschenk van de leer lingen en de toespraak van Marjo lein. Hij was dankbaar voor de goe de samenwerking, die hij altijd heeft ondervonden; toen hij zelf leraar was met de sohoolhoofden en nu met het personeel van zijn eigen school. Hü voegde hieraan toe: ,De woor den, die hier vanmiddag zijn ge sproken, geven mjj de hoop dat het mü is gelukt om een goed school hoofd te zijn'. Marjolein Gravemeyer biedt de heer De Wilde namens de leer lingen een vulpen aan. (Foto LD/Holvast) ling algemene inwendige geneeskun de bestond, kan men nu ten minste negen deelspecialistische afdelingen onderscheiden. Het lij lat mogelijk door goede organisatie de onderlinge communicatie te veiibeteren. De overheid zal echter de wenselijkheid en de omvang van wetenschappelijk onderzoek en van „advanced medical care" naar waarde moeten schatten Prof. De Graeff wordt geluk gewenst door prof. dr. P. Munten- dam (rechts). (Foto LD/Holvast) en honoreren. Indien aan deze voor waarden wordt voQdaan en indien het aantal studenten per medische faculteit binnen redelijke grenzen wordt beperkt, is het, aldus prof. De Graeff, mogelijk aan de aanstaande arts het noodzakelijk inzicht in de medische wetenschap bij te brengen. De nadruk moet hierbij worden ge legd op het bijbrengen van begrip, aangezien de ontwikkeling van de medische wetenschap zo snel gaat. dat de feitenkennis in de volgende twintig jaren waarschijnlijk groten deels zal zijn verouderd. Daarnaast zal de aanstaande arts anderwijs aan het ziekbed moeten ontvangen. Hier voor is het nodig ook niet-universi taire ziekenhuizen in te schakelen. Deze affiliatie is een ingewikkeld en kostbaar probleem, bij de oplossing waarvan gestreefd moet worden naar intensief contact tussen universi taire en niet-universitaire specialis ten. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd beslo ten, recipieerde prof. De Graeff in de ontvangstzaal van de Academie. LEIDSE VEEMARKT (Van een deskundige medewerker) Mede wel als gevolg van het bijzonder zachte winterweer, zoals we dit in geen jaren hebben meegemaakt, kenmerkte de gisteren gehouden veemarkt zich als een bijzonder rustige markt. Hoewel zeer vroeg voor de tijd van het Jaar, hangt het voor jaar reeds in de lucht, waarvan de eerste aangevoerde jonge lammeren wel het bewijs waren. 17 stel van de verlaging der melkprijzen V arkenshaildel 11161(1 de handel 111 melkkoeien gaan de, cüe rustig en goed prijshoudend 11 1 verliep. Hoewel nog vroeg voor de tijd vriiwel onmogelijk van to' Jaar',.had de handcl °pde J o J afdeling vare koeien een iets williger en ook prijshoudend verloop. Goede mest- en weide dieren waren goed te verkopen. Notering: melk- en kalf- koeien van f1000,— tot f1275,— en f1500,—; vare koelen van f625,— tot f 1000,— en f1375,—. Vette koelen De aanvoer in deze afdeling was weer aan de korte kant. Ook op andere markten was het aan bod niet groot terwijl de vraag iets toenam. De handel had dan ook een redelijk tot goed verloop met iets stij vere prijzen. De goede kwaliteiten slachtrunderen waren zelfs Iets duur der. Notering per kg geslacht ge wicht: vette koeien van f3,50 tot f4,10 en f4,60; worstkoeien van f3,10 tot f 3,35. Vette- en nuchtere kalveren Weinig aanvoer en een rustige han del. De aangevoerde kwaliteiten wa ren niet best. Notering per kg levend gewicht: vette kalveren van f3,70 tot f 4,—; mest kalveren per stuk van f 140,— tot f 160,— en f 200,—. Wolvee Zoals reeds vermeld, was de aanvoer wat ruimer dan verleden week, waaronder ook weer een aan tal drachtige fokschapen en enkele jonge lammeren. Aanvoer van buitenlandse slacht dieren deed de Leidse markt concur rentie aan, waardoor de handel, die zich toch al alleen op de binnenland se markt moet instellen, iets moei lijker was en flauwer tot stug ver liep met lagere prijzen. Voor de drachtige fokschapen was nog niet veel belangstelling. Het is daarvoor nog vroeg genoeg in het jaar. Notering: vette schapen van f 100,— tot f 120,— en f 140 drach tige fokschapen van f 140,— tot f 175,—. Varkens (buiten de markt) De varkenshandel is nog steeds een on mogelijke zaak. Een ruimer aanbod vanwege de prijsstijging van vorige week deed de prijzen weer iets zak ken, terwijl ook het aanbod vanuit Gelderland hier ln het westen van het land prijsdrukkend werkte. De prijzen bewogen zich rond de f2,35 per kg levend gewicht voor lichte slachtdieren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3