mm BÉP Wi erf De Vries Lentsch heeft moeilijkheden SCHEEPS ERICHTEN mmr~ Ufa jfoete voor belediging Von Kielmansegg te? :|£rr~ 4 februari 1967 LEIDSCH DAGBLAD Leerling-scheepstimmerlieden li Alphen aan den Rijn ontslagen tn steeds meer inkrimpend aan- opdrachten is al enige jaren de laak, dat er reeds meermalen over ■jroken is, het scheepsbouwbedrijf De Vries Lentsch aan de Emma- i in Alphen aan den Ryn te [en en het 50 a 60 man tellende ■ioneel op wachtgeld te stellen. Is bekend mag worden veronder- Jl, dat het aantal opdrachten T het bouwen van schepen of Jnu grote of kleine zijn doet er ■lig toe over de gehele linie zienlijk is terug gelopen en dit jig nog doet. het bedrijf van De Vries Lentsch jet vooral met de jachtenbouw bijzonder slecht, vandaar ook, aan een aantal leerling-scheeps- f nerlieden dezer dagen ontslag is f Wat betreft de metaalgroep is er voorlopig nog werk genoeg, al zjjn de opdrachten ook in deze sector niet meer zo groot als een tiental jaren terug. Momenteel zijn er vier stalen boten in opdracht in aan bouw. Onder de gegeven omstandigheden valt het niet te verwonderen, dat de directeur van het bedrijf, de heer P. de Vries Lentsch, zich wel eens te genover zijn personeel heeft laten ontvallen, dat als er geen opdrach ten meer komen tot sluiting van de werf zal moeten worden overgegaan. Zover is het echter gelukkg nog lang niet en over een ontslagaanvraag bij het Gewestelijk Arbeidsbureau is De kleine scheepsbouwwerf De Vries Leutsch in Alphen, waar duidelijk zichtbaar is dat men elkaar bij het werk niet voor de voeten loopt. (Poto Leidsch Dagblad) dan ook in de verste verte nog geen sprake. Ook financieel Is er geen vuiltje aan de lucht getuige de gratificatie, die het gehele personeel vorige week nog heeft ontvangen (rond f 100. Wel zal er volgende week een be spreking plaats vinden tussen de directie van het bedrijf en vertegen woordigers van de vakbonden. Tij dens deze bespreking zal de positie van het bedrijf uitvoerig worden be sproken. in 22-jarige student in de medi- f tn uit Amsterdam stond gisteren f de Maastrichtse kantonrechter f Cht, omdat hij op 17 januari j.l. f (ijl Afcent-bevelhebber generaal f Kielmansegg door Maastricht had geroepen: „Von Kielmans- nazi". had de student zich ofldig gemaakt aan een overtre- van de Maastrichtse politiever- fning. Artikel 72 van die veror- ng verbiedt iemand in het open- 1 uit te schelden. 'dl rkantonrechter mr. L. Bronsgeest de twee getuigen toe te la- oiidie raadsman mr. M. Proper uit LHem had meegebracht. De isman beoogde met de verklarin- van die getuigen, J.. Slagter *4itter van het Nederlands Ausch- comité, en L. Koning, voorzitter het Verenigd Verzet, iets van het Ohverleden van de Duitse generaal ntsluieren. „Dat zou wel eens be- rijke omstandigheden over de ^baarheid kunnen opleveren", al- :de raadsman. jt u zich nu maar bij mijn be ing neer. Verzachtende omstan- eden zal ik zo wel in aanmer- nemen", antwoordde de kan- echter. De raadsman poogde nog -raai Von Kielmansegg zelf als fge te laten oproepen. Ook dat bek de rechter af. De student zei niet te hebben wil len beledigen. De jongen, die een groot deel van zijn (joodse) familie van vaders kant door Duitse han den weet omgebracht, zei: „Ik had het publiek wat te zeggen. Ik wilde iedereen er op attent maken, dat Von Kielmansegg als stafofficier van een tankbrigade verantwoordelijk is voor oorlogsmisdaden in Polen". De officier van Justitie, mr. J. Fransen, vond dat „nazi" een scheldwoord is. Tegen wie dat wordt geroepen achtte hij in deze zaak helemaal niet aan de orde. Hij eiste een geldboete van 15 gulden. De raadsman bestreed de geldig heid van de plaatselijke verordening. „De gemeenteraad is hiermee getre den op een terrein, dat al in het Wetboek van Strafrecht (belediging) is geregeld. Maai' ook vond hij dat nazi volgens het Nederlandse spraak gebruik geen scheldwoord is. „Volgens de Nederlandse woorden boeken duidt het alleen maar een aanhanger van het nationaal-socia- lisme aan, zonder denigrerende be doeling. Mr. Proper toonde met een reeks citaten uit oorlogsdocumentatie nog aan, dat de generaal Von Kielmans egg het predikaat nazi verdient, Kantonrechter mr. Bronsgeest vond met de officier van justitie dat nazi een scheldwoord is, dat in Juwelendief tot 6 maanden veroordeeld Een 26-jarige Amsterdamse kunst schilder, op wiens kamer in een Lon- dens hotel op 14 januari de partij bij de juwelierszaak Regli in de Kai- verstraat gestolen horloges en siera den werd aangetroffen is door een Londense rechtbank wegens smokkel van de kostbaarheden tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voorts zal hij by het ministerie van Binnenlandse Zaken voor uitwijzing naar Nederland worden voorgedra gen. Volgens zijn verdediger zal de uitwijzingsprocedure tenminste zes maanden vergen. De kunstschilder heeft inmiddels tegenover twee Am sterdamse politiemannen bekend de inbraak bij Regli te hebben gepleegd. De buit bestond uit 551 horloges, 64 ringen, 11 armbanden, 20 halsket tingen en 12 broches met een totale waarde van ca. f 140.C00. De Oostenrijker Emmerich Dan- zer, die de afgelopen week in Ljubl jana zijn Europese titel voor de twee de maal prolongeerde heeft ver klaard, dat hij na de Winterspelen van Grenoble professional zal wor den. Maastricht in het openbaar niet mag worden geroepen. „Als iemand eens gestolen heeft, mag men hem niet zijn hele leven „dief" achterna roe pen", zei hij. De kantonrechter von niste conform de eis van het open baar ministerie. PANDA EN DE MEESTER LOODGIETER 1-92. Op een goede dag ging Panda ivat uit rijden in zijn auto, maar erg veel plezier had hij niet van het ritje. „Dit is misschien wel de laatste keer dat ik uit rijden kan gaan!" mompelde hij. „Ik heb niet eens meer geld genoeg voor een extra liter benzineEn de melkboer wil niet meer leveren zolang zijn rekening niet is betaald .Bah!" Hij was zo in zijn zorgen verdiept, dat hij maar wat rondreed, zonder op het landschap te letten en zonder te weten waar hij heen ging. Daardoor merkte hij dan ook niet, dat hij langs allerlei bor den kwam, die op grote gevaren wezen. „Ik zou eigenlijk een baantje moeten gaan zoeken!!' vervolgde hij zijn gedachtengang. „Anders raak ik mijn auto ook nog kwijt!" Maar het zag er naar uit, dat hij zijn auto toch al kwijt zou raken. Want hij was op een weg terecht gekomen die helemaal niet op verkeer was berekend. RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 11-51. In gedachten verzonken nadert Rechter Tie het Hoofd kwartier van de Keizerlijke Garde. Hij had gedacht een paar dagen vakantie te kunnen houden in Rivierstad. In plaats daarvan is hij in het geheim door de Prinses ontboden, benoemd tot Keizerlijk Grootinquisiteur (al moet ook die hoge functie nog een geheim blijven), en belast met een ingewikkeld onderzoek inzake een gestolen parelsnoer. Bovendien heeft kapitein Sioe hem gevraagd om uit te kijken naar gangsters in de stad, en tenslotte is er nog de moord op de kassier Tai Min, die wel eens iets meer met de hele zaak te maken zou kunnen hebben. Als Rechter Tie de sergeant van de wacht genaderd is, verzoekt hij meteen te worden toegela ten tot kapitein Sioe. Een halve minuut later betreedt hij het ver trek van de kapitein, die opspringt en de Rechter een stoel aan biedt. „En? Heeft u al iets gemerkt van onze gangster, magistraat?" vraagt hij joviaal. „Ik ben bang van wel, Sioe", antwoordt de Rechter. „Drie boeven hebben tenminste geprobeerd om me te ver moorden, een half uur geleden ongeveer. Je zult hun lijken moeten laten weghalen. Ze liggen bij de voorraadschuur van de zijde handelaar Langaan de rand van het bos. Ik heb trouwens ook verse bloedsporen in die schuur gevonden. Wat is die Lang voor een DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAM MET JE FOK 741. De schepelingen waren in een opperbeste stemming, dat hun list om het duiktoestel in handen te krijgen zo uitstekend was geslaagd. Zij schudden elkaar de hand en verkneuterden zich zeer. Intussen zette de machinist het duikapparaat zachtjes neer aan dek. „Wat ee?i schoonheid ivat een lijn wat een geld zal me dat opbrengen", zei de kapitein trappelend van geluk. „We moeten maar eens een kijkje gaan nemen. Ik geloof Wat hij geloofde bleef voor altijd verborgen. Want tot hun stom me verbazing zagen de oneerlijke zeelieden eensklaps het deksel van het duikapparaat bewegen en omhoog gaan. Enkele armen tegelijk duwden het luik steeds verderen toen kwam een ge zicht tevoorschijn, dat de schepelingen maar al te goed kenden. Bram Fok denken jullie? Nee, daar schrokken ze niet van. De professor misschien? Maar daar was nog nooit iemand van geschrokken. Een derde persoon icas groot en indrukwekkend omhoog geko men en zijn verschijning deed de schepelingen stilstaan alsof zij aan dek waren vastgenageld. i [Posities Nederlandse schepën ï:=V/S:gH sr. iba 2 v Llvorno n Tripoll Oceaan 3 Tul al p 2 Lissabon n Algi» Ssgr.Vws! s;,nS5i:^:!Vo0«NSo"«ï iskaa'Attsu

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23