i/eel activiteiten ^atwijkse bij de Visserijschool In een HELIKOPTER boven een wereldstad n( sZar g g Jterk ruimte-effect i de lang-verwachte collectie - Courr èges Vlucht over Metropolitan Toronto Radio-reporter Eddie Luther dirigeert het auto-verkeer vanuit de lucht ID AG 4 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 vredenheicl blijkt uit jaarverslag :k '■"l Visserij school in Katwijk aan Zee had in 1966 een goed kan Vooral in de eerste zes maanden van het jaar werd op toeren gewerkt. Er werd zowel dag- als avondschool iden. JZETTING dagschool omvatte o.m. de voor onbevarenen (de z.g. yielding), de cursus voor nan en motordrijver voor visvaart en de cursus voor h)<elegrafist bliotlavondschool had de volgen- ?kketf SMSSen voor niotordrijver, wiskunde en visbewer- hetf>oe^en en breien en de cur- jd, iepalingen ter voorkoming \nvating op zeeën. d- eel de „Cursus onbevarenen" it b/n grote bezetting had als bijv. 70Tjj bedroeg het aantal leerlin- tig jaar 43. dit was 11 meer '1965. Inkrimping van de vloot wel de hoofdoorzaak, onderwijs is thans aangepast i Mammoetwet, waardoor het ■n is ingesteld op een 3-jarige raktijk i i het 1 nen' vindt wekelijks plaats door je vissers. Zy gaan dan maken met het visserij- ihip „De Zeearend" vanuit t enningen. Vorig jaar werd ook Eenreis gemaakt naar Ostende. DOl-ontacten werden onderhouden B visserij school aldaar, lere evenementen van de toe- ge vissers waren een bezoek ït jeugdcentrum in Schoorl en cursie naar de visserytentoon- l in Zierikzee en de Deltawer- din4 Stuurlieden ee,ilageursus „Stuurlieden" werd door 33 leerlingen hiervan examen en 30 leerlingen den het diploma. Het aantal jden is dus zeer gunstig. vasyel het onderwijs in de elek- ihe navigatiemiddelen, zoals ig* radar en echolood nog geen neisen zijn, wordt deze stof itvoerig behandeld. In de toe- zal voor alle examens vermoe- bleöhet accent op deze stof wor- »legd, omdat dit een goede reiding voor de praktijd bete- inimo voor de cursus beperkt :aat radio-telefonist was niet Vier kandidaten deden jigden. Vorig jaar waren er 26 aanmel dingen voor de dagschool „Cursus motordrijver" en 8 voor de avond school. Van de dagschool slaagden er 17 en van de avondschool 5. Wat het programma betreft zou het aan te bevelen zijn, dat recht streeks aan te passen aan de appa raten, gebruikelijk op moderne schepen. De cursus Engels werd bezocht door 18 leerlingen en de cursus vis verwerking en viskennis door 7 leerlingen, hiervan slaagden 6 voor het diploma A, terwijl één kandidaat voor het diploma B. De deelneming aan de cursus boe ten en breien bestond uit leerlingen van de cursus voor bevarenen, de z.g. twee-maandelijkse vervolgcursus. Bij het begin van deze cursus be droeg het aantal deelnemers 16. Bepalingen Tenslotte dc cursus „Bepalingen ter voorkoming van aanvaring on zee". Deze werd bezocht door 67 kandi daten. Dit waren hoofdzakelijk va rende jongelui en daarom was deze cursus geheel afhankelijk van de binnenkomst en het vertrek der schepen. In totaal deden 33 kandidaten examen, waarvan 31 met gunstig gevolg. Voor de leerlingen van de dag school vonden een viertal lezingen plaats die werden gegeven door de Voorlichtingsdienst van het Depar tement van Landbouw en Visserijen. Het is gebleken, dat het visueel onderwijs de gemiddelde leerling dui delijk aanspreekt. Voor het vak „Scheepsbouw" zijn bijv. 80 projec ties vervaardigd van de bouw van een moderne treiler, die tijdens de lessen kunnen worden gebruikt. Vorig jaar kon de radar in wer king treden, waarmee de aspirant- stuurlieden hun theorie aan de praktijk kunnen toetsen. Een decco- simulator is nog een vrome wens. Zwemonderricht wordt gegeven in het Sportfondsenbad in Wassenaar, waarmee ook veel tijd verloren gaat door transport. Afscheid meest avant-gardistische EQiturier van Parijs f» 1 Ibele modewereld had ng naar uitgekeken N Wi het dan itte omgeving (witte vierkan- Sens, witte muren, witte gor- III presenteerde Courrèges gis- na twee jaar van geduldig I In, een nieuwe collectie. Als C* jedacht had dat hij evenals jaar geleden met een totaal I en revolutionaire stijl zou X kwam men bedrogen uit. Wat 1 zien is weer typisch de Cour- die we kennen met de trape- chtige jurken,korte rechte en de mathematische precies- waarmee alles uitgedacht is. Set wegneemt dat het een bij goed geslaagde en een--uiterst ne collectie is. is een compliment voor Cour dat hy met zijn styl die het- gebleven is toch nog de meest -gardistische couturier van is. Welk ander modehuis is teret een stijl van twee jaar pe- ïvel Natuurlijk zijn er wel de veranderingen te vinden. Zo •^voorbeeld de witte laarsjes in jngiollectie vervangen door witte, [fluitende kniehousen, die hal- je het scheenbeen komen. Hier- de mannequins zonder ring platte gekleurde schoen- iet. een bandje om de wreef. zien we heel veel kartelrand- afstekende kleuren, waarmee en sluitingen zijn afgewerkt. randjes worden vooral veel ge- op de Bermuda-pakken, broekjes met twee vierkante 1 voorop, waarin een hesje met Ihoopte mouwen vastgemaakt overheen wordt een recht, tot i taille vallend jasje met een le rij knopen gedragen. Soms, ït jasje uitgedaan wordt, zien leen maar een bikini-top met hals die bij deze broeken ge il wordt. Ook de rechte panta- j er weer, van achteren bijna grond vallend over de schroei- leen, van voren een ietsje kor ist wit worden veel pastelkleu- toals rose, lichtblauw en geel ikt en bovendien veel geruite n, waarin wit de basis-toon is. De jurken onder de korte jasjes zyn kort, 15 centimeter boven de knie, hebben altyd een uitgeknipte mouw en vaak weer het kartelrandje rondom zoom en hals. Ondanks de baby-schoentjes en witte kousen die gedragen worden, ziet de vrouw er geenszins uit als een klein meisje, veel eerder is zij een ruimte-vrouw die elk ogenblik een raket kan gaan bestygen om een weekend op de maan door te brengen. Het opmerkelijke is dat Courrèges dit effect weet te verwezenlijken zon der hypermoderne materialen te ge bruiken. Een enkele keer komt er een plastic mantelpakje of jurkje voor, maar meestal zijn het wollen en voor de avond nylonstoffen die gebruikt worden. Het ruimte-effect wordt nog verhoogd door de manier waarop de mannequins, die telkens achter een groot wit scherm tevoor schijn komen en verdwijnen, zich voortbewegen. Het lijkt namelijk of zij zich reeds in het lucht-ledige be vinden en alleen nog maai- precies uitgemeten en houterige stappen kunnen maken. Voor 's avonds heb ben de jurkjes weer hetzelfde tra pezium-model met de uitgeknip te mouw, welke dit keer evenals de zoom afgezet zijn met een plastic rand, waarin bloemetjes gedrukt zijn. Het bloemetjes-motief keert bij de cocktail-jurken (als je ze zo wilt noemen) telkens terug. Heel mooi zijn de doorzichtige jurkjes, waarop deze bloemen altijd in een effen kleur en meestal in wit gedrukt zijn. Het straksluitende, wit satijnen pak je met heel kort broekje, waarop een bermuda al naar gelieve wel of niet gedragen kan worden, vond ik het apartste model van deze collectie, vvsarnaar lang uitgekeken is en die, hoewel minder opzienbarend als men misschien verwacht had, opnieuw op overtuigende wyze blijk gaf van het vakmanschap en de moderne esprit van Courrèges. Het was dan ook een waardig besluit van een alleszins ge slaagde modeweek, die als belang rijkste punt naar voren brengt dat we de knie nu maar als een zaak moeten beschouwen die duidelijk ge toond mag worden. worden besteed aan het afscheid van de heer C. Varkevlsser, voormalig directeur dezer school. By dit afscheid is, gezien de be langstelling daarbij, wel zeer duide lijk gebleken, welk een werk is ver zet door de heer Varkevisser in de 40 jaar, dat hij het zeevisserij on derwijs heeft gediend. Zijn wijsheid en tact zullen ongetwijfeld voor vele vissers en de visserij in het alge meen, hebben gediend als een veilige koers. De heer Varkevisser werd op 1 maart opgevolgd door de heer Aschmoneit, voormalig gezagvoerder en inspecteur bij Shell Tankers N.V. Ontslag voor 36 werknemers I Voor 36 werknemers en werkneem sters van de fijn mechanische in dustrie Beckers Sons N.V. in Bram men is bij de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau in Zutphen een ontslagvergunning aangevraagd. De betrokken werknemers zijn van deze aanvraag op de hoogte gesteld. Tevoren heeft overleg met de vakor ganisaties plaatsgevonden over de af vloeiingsregeling Het bedryf, dat 325 werknemers heeft, is tot deze maatregel overge gaan wegens verscherpte concurren tie, onder andere uit het buitenland, en daling van de vraag. Amerikaanse actie tegen Vietcong in woud bij Cambodja Zware B52-bommenwerpers hebben oorlogszone-C gisteren driemaal aan gevallen. Wellicht is dit het voorspel van een nieuwe Amerikaanse actie om de Vietcong te verdryven uit de oerwouden langs de grens met Cam bodja. Dit is de zesde maal sinds za terdag dat deze strook, 10 tot 110 km ten noordwesten van Saigon, wordt bestookt. Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier maakte voorts bekend dat een troepenmacht van zeker 8.000 man een nieuwe opsporings- en ver nietigingsactie is begonnen in oor logszone D. 45 km. ten noordoosten van Saigon. Deze „Operatie Big Spring" begon woensdag en is nog op weinig tegenstand gestuit. Bij ver scheidene kleine schermutselingen zijn tot dusverre veertien Vietcong- EDDIE LUTHER is meer dan 3000 uur in eei fF helikopter van de C.F.R.B. in de lucht geweest In die tijd heeft hy tenminste een kwart mil joen myl of 400.000 kilometer afgelegd. Hij heef plezier in zyn werk. Het is dan ook een dank bare taak, welke hy vervult. Zij bestaat uit he' aanwijzingen geven aan het verkeer, dat tijden- de spitsuren een enorme dichtheid heeft in deze Canadese wereldstad. Automobilisten geven maar wat gaarne gevolg aan zyn directies vanuit de blanke vogel met zyn twee felle wieken. Theo Olof speelt in Rusland De concertmeester van het Resi dentie-Orkest, de violist Theo Olof maakt op het ogenblik een ccncert- toumee door Rusland, waar hij oun. optreedt in Kiew, Odessa en Lenin grad, tesamen met het Moldavisch Symphonie Orkest onder leiding van dirigent Gersjew. Gisteravond heeft hij met groot succes zijn eerste concert gegeven. Hongaarse expositie in Rotterdam De Hongaarse ambassadeur in ons land Lajos Barta heeft gistermid dag in het Bouwcentrum in Rotter dam een tentoonstelling over Hon gaarse architectuur geopend. De ex positie, die een oppervlakte van 140 m2 beslaat, is ter beschikking ge steld door de bond van Hongaarse architecten in De Hongaarse expositie in Rot terdam is een antwoord op een ten toonstelling van Nederlandse archi tectuur die in september 1965 in Boedapest is gehouden. Als passagier aan boord C.F.R.B. is de populaire aanduiding van het radiostation Canadian Fami ly Radio Broadcasting. Ontario's Fa mily Station, zoals de ondertitel luidt. Zoals elk radiostation in de Nieuwe Wereld is het een particuliere onder neming, die door het uitzenden van reclame-teksten op de been wordt ge- als Luther niet pitient is. De radio- reporter en zijn piloot mr. Smith M. Pruner, die ook al heel wat gevlogen heeft in zijn leven, laten het er niet spoedig bij zitten. Mee als gast OP EEN VRIJDAGMIDDAG. ter wijl het in Toronto smoorheet was, vlak voor een lang weekend, mochten we als speciale gast met reporter en piloot meevliegen. In de nabijheid van de schuur, waarin de helikopter was opgeborgen. Rechts de populaire radio-repor ter Eddie Luther met naast hem helikopter-piloot Smith M. Pru ner, welke laatste helaas bij het nemen der foto „gescalpeerd" werd. De chauffeurs nemen zijn wenk ter harte en als ze even kunnen, zullen ze afslaan om hun doel via een andere route te bereiken. Vanuit de helikop ter zie je dan de „speelgoedauto's" een andere richting nemen. „Truck in brand bij de 401", schalt het door de luidspreker. Eddie Luther had het gesignaleerd en toen we de kijker naar hst betrokken punt richt ten, zagen we dat een cement-track, die blijkbaar te snel een bocht had willen nemen, over de railing van de weg was gevlogen en op zijn kant brandend was blijven liggen. Er om heen honderden mensen, als ka bouters zo groot! Bij het pas geopende deel van de Gardner Expressway staat politie het verkeer te regelen. Dat is wel nodig ook. Er zijn heel wat politiemannen op de been. „Zullen we even een CANADESE NOTITIES (9) door H. de Lanse praatje met hen maken?" vraagt Ed die aan de piloot. „O.K." Is het ant woord. En even daarna landt de helikopter op een open veldje midden ln de we reldstad en stappen beide mannen uit om de mannen der wet hartelijk te begroeten. Dan stijgt de helikopter weer op en begint de reporter op nieuw zijn dankbare werk. Er zijn aan deze vooravond van het lange weekend (ook de maandag heeft men vrijaf) heel wat andere punten, waar het een gedrang van jewelste is en waar bumper aan bumper wordt gereden. Voor de radio-man is het ple zierig te zien dat er aan zijn aanwij zingen gevolg wordt gegeven. Dienst aan de gemeenschap MET DEZE VLUCHTEN, zo vertelt Eddie Luther ons, verrichten wtf een dienst aan de gemeenschap. Ons werk wordt bijzonder op pnUs gesteld. We doen dat al een jaar of vjjf en de reacties van het publiek zijn zeer posi tief. Ook de politie-autoriteiten van Me tro Toronto ztfn bijzonder eukentelijk voor dit werk van de C.F.R.B. Hun taak wordt er door verlicht, al moet op zeer drukke dagen hier en daar nog wel eens regelend worden opge treden. Maar gewoonlijk kunnen de stoplichten het alleen wel aan. De grote gedisciplineerdheid van de Canadese chauffeurs doet de rest, al laat Eddie Luther aan het slot van zijn uitzending geen enkele keen na te zeggen: „Drive carefully" „Rijdt voor zichtig; zorg dat U weer veilig thuii komt." Aan de voet van hoge flatgebou wen bevindt zich temidden van het groene geboomte deze golfbaan in een der noordelijke delen van Me tro Toronto. Vlak voor het gebouwtje in 't midden ziet men een dode boom: een iep. De iep- ziekte in Cana da is wijd ver breid. Overal tn het landschap zagen we kale bomen; het gaf een trieste aan blik. Bestrijding is uiterst moei lijk, zoals ook in Nederland wel gebleken is. Toronto heeft een prachtige lig ging aan het Ontario-meer. Rechts Tor onto-eiland, een re creatie-oord voor dc bewoners der stad. In het midden de per manente tentoonstellingsgebou wen met sportstadion. houden. Maar in de avonduren kan men ongestoord genieten van zijn p .achtige programma's met klassieke en moderne muziek. De C.F.R.B. is gevestigd 2 St. Clair Avenue West in Toronto. Populaii De naam Eddie Luther is bij iede re automobilist bekend. Hij heeft een populariteit als geen ander. Hij was voorhoen journalist bij een krant, maar hij is later overgestapt naar de radio. Al een jaar of vijf vliegt hij in een Bell J-2 helikopter op zo'n 300 meter hoogte en met een 100 mijl snelheid per uur boven de drukke ver keersaders van Metro Toronto. Iedere „cardriver" (automobilist) weet, dat Eddie Luther op de vijf werkdagen des morgens en des mid dags ongeveer een uur in de ether is. Door middel van hun auto-radio kun nen ze hem beluisteren. Ook geduren de de drukke „Holiday-weekends." Het weer_moet al heel bar en boos zijn dartelden de renpaarden van muit! miljonair E. P. Taylon de grote man die de gastheer was van koningin moeder Elizabeth van Engeland een jaar geleden, vrolijk in de wei. De aantrekkelijkheid van Toronto is, dat het naast zijn dichte bebouwing, nog zoveel ruimte heeft wëlke het talloze mogelijkheden biedt. Het is ongeveer vijf uur als de heli kopter die op rails staat naar buiten wordt geschoven naar het platform, van waaruit ze zal opstijgen. Mr. Pru ner start de motor, de wieken begin nen hun wenteling al sneller en snel ler en dan stijgen we in een sierlijke boog tot een hoogte van ongeveer 300 meter. Het is een belevenis zo'n eer ste helikoptervlucht boven parken n wegen, flatgebouwen en bungalows en machtige wolkenkrabbers van dezf Canadese metropool. Drukken we op een knop, dan kun nen we met de radio-reporter een praatje maken. Tot hij een teken geeft dat de beurt thans alleen aan hem is Mijdt 't druk verkeer BENEDEN ONS beweegt zich het verkeer op de brede autowegen van de hoofdstad. „Lake Shore very hea vy traffic", waarschuwt.Eddie Luther zijn talloze luisteraars in hun „car." „It is quite bad there?". Druk verkeer langs Lake Shore. Het is daar heel erg, zegt hij. Downtown Toronto ligt hier aan onze voeten. We namen deze foto vanuit een helikopter, 't Grote gebouw is de hoogste wolkenkrabber in Toronto: het is de Toronto-Dominion Bank. Op de voorgrond het Union Station.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17