Boudewijn de Groot in Land van Maas en Waal ZATERDAG 4 FEBRUARI 1907 LEIDSCH DAGBLAD LD-EXTJ >*v;; BERGHAREN, op de grens van het Land van Maas en Waal Ofschoon niet helemaal volgens datum was het al volop carnaval toen een stille, in bruin ribfluwee' gestoken jongen een heuvel op rende. Beneden in het dal speeldt een blikken harmonie-orkest Het was een van de merkwaardi ge taferelen die zich afspeelden in Bergharen, een plaats die op de grens ligt van het Land van Maas en Waal. De enige plaats in het gebied waar heuvels en dalen zyn. Wilde de rennende jongen de heu vel op om vanaf de top het dooi hem bezongen land te zien of wil de hy zich gewoon verbergen? Het zag er naar uit dat het laat ste het geval was, want de stille jongen Boudewijn de Groot kwam voorlopig niet te voorschijn Verborgen voor de jeugdige fans die er de lucht van hadden gekre gen dat hy zou komen, hoewel dit zoveel mogelyk geheim was gehou den, en die nu Id groten geta le naar het heuvelachtige gebied waren gekomen. Een gebied dat in de regel is bestemd voor natuurlief hebbers, elk jaar ook gebruikt wordt voor de Europees beroemde motorcrosses van Bergharen en dat nu het decor vormde voor een toto, die exclusief voor ons blad %erd gemaakt. Boudewyn de Groot heeft veel •ucces met zyn nieuwste car- navalsachtige plaat „Het Land van Maas en Waal'. In enkele weken tyd is het nummer doorgedrongen tot de top van de hit-parade. En dat betekent dat de zanger precies in de roos heeft geschoten. Heel in het byzonder heeft hy de harten van de mensen van het vlakke land van Maas en Waal veroverd. Helemaal in de styl van het lied je is het carnaval, dat vandaag be gint, aanleiding voor de ,Maas- en Waal-bewoners' om Boudewijn de Groot te vertellen dat hy het hele gebied een enorme dienst heeft be- Dinsdagavond komt de jonge zanger naar een plaats in de buurt van Tiel, waar een carnavalsvere niging hem wil huldigen. Wanneer hy eraan komt zal het de tweede keer zijn dat Boudewyn de Groot in het Land van Maas en Waal is. Zyn eerste kennismaking met het gebied dat hij zo uitbundig heeft bezongen vond precies een week geleden plaats. Op uitnodiging van ons blad kwam Boudewijn de Groot naar het Land van Maas en Waal, om zijn succesplaat te kunnen verta len in een foto. Aan het hoofd van- een optocht, arm-in-arm met een kater, over de heuvels en Joor de dalen het Land van Maas en Waal binnentrekkend. „Voelt u er iets voor?" was de vraag aan Boudewijn de Groot. ,Het idee is geweldig, maar voor lopig heb ik geen tyd' zei hy in eerste instantie. Tydens een tweede gesprek, op zyn kamers in de Marnixstraat in Amsterdam, stemde hij toe. Zyn verhuizing naar een nieuwe flat (vier kamers, gekocht voor f 42.000 in Weesp en waarmee hy het zo druk had, kon voor één middag wel wachten. De voorwaarden die werden ge Foto's t G. Wagenaar. Met medewerking van: Boudewijn de Groot, Anneke en Wil de Jong, Rita, A. van Zeist, postconnnandant Rijkspolitie Bergharen, Sportbureau Oranjekazer ne, Arnhem, N.V. Phonogram, én Vorst Lau den Eerste, Prins Jos den Eerste, Raad van Elf, Tanzmariechen, Boer Bart en de Hofka pel van de Carnavalsvereniging „De Braoiers" uit Beneden-Leeu- i Bergharen, op de grens i steld, waren echter scherp. ,Er moet zon zijn en de optocht moet iets onwezenlijks hebben', zei Bou dewijn de Groot, die in zyn .Land van Maas en Waal' de figuren van de surrealistische schilder. Jeroen Bosch in een circus ten tonele voert. Onze figuren waren de leden van de Carnavalsvereniging ,de Braoi ers' uit Beneden-Leeuwen. Samen met hen moest Boudewyns plaat vertaald worden in een foto. In het westen van het land re gende het pijpestelen, toen Boude wyn de Groot op reis moest. In het Land van Maas en Waal scheen op hetzelfde moment echter de zon, ook al was het dan maar heel dunnetjes en bleek. En deze wetenschap deed de zanger door de knieën gaan. Hij ging mee. We reden door de Betuwe. Vrij zwijgzaam. Boudewyn de Groot mompelde wat voor zich uit. In de buurt van Och ten stond een handwijzer met de plaatsnaam Echteld er op. De zanger keek verrast op en maakte snel een aantekening. Toen we het Land van Maas en Waal binnenreden, zei hij er nog nooit eerder te zyn geweest. ,Het land van Maas en Waal heeft voor mij niettemin een heel byzondere betekenis. Alleen door de naam. In mijn fantasie heb ik een bepaald beeld gevormd van dat land. Ik heb wel meer van dat soort dingen. Het woord .glazuur' bijvoorbeeld heeft voor my ook een heel byzondere klank'. De werkelykheid van het Land van Maas en Waal liet Boudewyn de Groot langzaam op zich af ko men. En hy werd nog zwygzamer ,Valt het tegen?' ,Is de kennis making een afknapper?' ,Is het fantasiebeeld in elkaar getrapt? „Ach, de werkelykheid is altyd anders. Dat gaat met de meeste dingen zo waar je een bepaald idee over hebt zonder ze gezien te heb ben'. Helemaal in elkaar getrapt was het beeld in de fantasie van Bou dewijn de Groot over het Land van Maas en Waal toch' niet. Nadat de foto was gemaakt, gingen „De Braoiers" hem huldigen. Hy kreeg de Ridderodde van de carnavalsvereniging. In het 12- jarig bestaan van de vereni ging, was het nu voor"' tweede maal dat de onderst ding aan een buitenstaander uitgereikt. De eerste keer wa*e aan de heer Krul van de Ai^ lancedienst uit Tiel. .Wegens zondere verdiensten voor het Land van Maas en Waal krijf Boudewyn de Grote, Boudewijn de Groot, doorg een stil en zwygzaam mer te de carnavalisten en .Sinds mijn vierde jaar ken ii Land van Maas en Waal v zeggen. Het is een van de gewe ste plekken van Nederland'. Om te bewyzen hoeveel het van Maas en Waal hem aansp liet hij het kettinkje zien dal zyn linkerpols hangt en wai een plaatje zit. ,Het Land van Maas en 1 staat er in gegraveerd. Hy het met Kerstmis gekregen. Het beeld dat BoudewijE Groot zich gevormd heeft zijn vierde jaar over het Land Maas en Waal en dat nadien vorm kreeg na het lezen van boek, is dus toch niet helema elkaar getrapt. Ondanks de kennismaking de werkelykheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 14