Een ezeltje tussen twee hooibergen daarom leest een kind K Gebak met perziken Liesbeth den Uyl: DAG 4 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA f de politiek een grote indringer in het gezin? [et is er altijd bij geweest. Het begon al toen mijn man was. Daarna werd hij wethouder van Amsterdam minister. We weten gewoon niet beter. Maar we het niet overheersen. Met de kinderen praat ik wel over soms zijn ze het helemaal niet met mijn man eens. denkt veel radikaler en een jongere dochter vindt de po- us afschuwelijk. Zij voelt zich in haar persoonlijkheid er ar» tekort gedaan", m?- ^jsbiljet in huis kwam. Een P""ihoog papier met een con- JrJ itryk portret van de ernstig n.ende lijstaanvoerder. De ene "jfPhter zei: .laten we het maar ^de prullebak stoppen' terwijl andere dochter kritisch ""tnde: ,nou. het is wel goed. ^nar het heeft ook iets van ,ho- 7 .beloning- opsporing verzocht', ^"rrouw Den Uyl zit ontspan- ®op de bank. Ze draagt een ïlpakje dat goed kleurt bij frisse gezicht. Naast haar zit *e"ertouden peuter, de bijna 2- driane. Het is de jongste ?®nle ieven kinderen. In en rond ®^*aiflrt3we gerieflijke huis in er dam. Buitenveldert, moeten .^anderen zijn. De 20-jarige "nijverheidleerlinge Saskia, vas^ (19) die jaar eindexa- lyceum doet, Barbara (17) klas gymnasium, Martijn H« Mevrouw Den Uyl spreekt ge makkelijk, haar antwoorden komen snel en concreet. Volgens vrienden en kennissen beschikt ze over een droge humor, die wel verenigbaar is met de lako- niekheid van haar houding. Je moet ook wel lakoniek zijn om een groot gezin in de hand te houden. ,Er wordt hier veel geïmprovi seerd, dat kan niet anders. Ik ben geen goede huisvrouw wat poetsen en zo betreft. Er zijn een paar dingen die ik belangrijk vind. De kinderen moeten goed eten, genoeg vitamines krijgen en hun kleren moeten schoon zijn. Ik vind heel belangrijk dat het leuk is in huis, dat er veel kan. Ze doen in alles mee. Ik heb ze vroeg leren beslis sen, want ze moeten weten wat ze willen. Ook als ze klein zijn. Ariane bijvoorbeeld kiest nu al of ze rode schoenen aan doet 's morgens of witte. Meer keus heeft ze trouwens niet'. Houdt u van koken? ,Ja dat vind ik leuk. maar het moet niet te veel tijd kosten. Ik zorg dat ieder kind elke dag vol doende vitamines binnen krijgt en verder ben ik er voor om veel varia tie in de maaltijd te hebben. Op tafel staan altijd verschillende soorten groete en als ik vlees klaar maak. zorg ik dat er behal ve de duurdere soort ook een voudige dingen zijn zoals gehakt balletjes e.d. Niet alle kinderen houden van hezelfde'. Bent u altijd zo sterk in politiek geïnteresseerd geweest? ,Nee, pas toen ik mijn man leer de kennen merkte ik dat ik eigenlijk over allerlei dingen socialis tisch dacht. Mijn man komt uit een geïnformeerd milieu en zijn vader stemde op Colijn, alleen om dat hij het zo'n verstandige man vond. Mijn man is één van de op richters van Het Parool geweest. We trouwden toen ik psychologie studeerde en de eerste twee kinde ren kwamen zo vlak na elkaar dat ik het studeren heb opgegeven. Ik ging lezingen houden voor vrou wengroepen van de P.v.d.A. en ik schreef stukken. Waarover? EEFT u zich wel eens afge- 'aagd waarom kinderen Ik welwant als producente 'vaderboeken moest ik toch bij )egin beginnen. Waarom lezen eren? slist niet om er wijzervan lorden, of qm er iets van te Evenmin om hun taalgevoel ntwikkelen, hun vermogen tot ch denken te stimuleren, hun ich vermagen te toetsen of maar om te ontdekken hoe vereld in elkaar zit. Dat kan nmers allemaal niet schelen! 9zen om ja, waarom welf i precies dezelfde „reden die invoert wanneer u in de va- ie op reis gaat. Om „weg te En als kinderen hun boek tslaan zijn ze „terug van Weg- eest". Dat is het hele eieren ^j(. Je begrijpt eigenlijk niet rover uitgevers, critici en au- -,0lt verder nog zo'n drukte ma- jnl. kaft van het boek is de poort eeiï. andere wereld. En nu jMkt het absoluut geen verschil "f het lezende kind of die „an- i wereld" bestaat uit een ■jokjesland waar de tapijtjes ten vliegen, of dat die „an- weréld" precies zo'n gezin \choolklas is als waarin het pleegt te verkeren het is hetzelfde, het is altijd: de wereld!En in die andere Jld kun je als kind naar belie- M verdwijnen zodra déze wereld machtig wordt. Je pakt maar boek en je gaat zitten lezen, tje open werkelijkheid toe.. even bijkomen. Even de 'draaien aan ouders, onder- vriendjes, huiswerk. Even [gwezen". dren die zich in de realiteit 'baarlijk goed thuis voelen m weinig. Ze hebben aan de bht in een andere wereld geen 'pefte. Ze grijpen bij voorkeur rr de strips, omdat die poort Ier gaapt en je er gemakke- sg er in en uit kunt glippen. Kin- Spew die zich op onze wereld memd voelen, die door de reali- i van school, gezin, milieu wor- afgeschrikt kimnen 'n grie kte leeshonger ontwikkelen, yr hen wordt de vlucht in de lere wereld 'n voortdurend gro tere noodzaak, ze raken er aan verslaafd; buiten die andere we relden bestaat déze wereld nog nauwelijks voor hen, wég er mee Achter de poort van de boekomslag is het. veiliger. Daar gebeurt ook van alles maar met de anderen, niet met het angstige Is het u wel eens opgevallen dat- kinderen hun boeken op precies dezelfde wijze beschouwen als hun- speelgoed? Ze verdwijnen ermee uit uw en mijn leven, uit de rea liteit, ze duiken ermee onder. Een. kind dat in een boom klimt verlaat deze wereld, een kind dat met een- boek in een fauteuil klimt even eens. Een kind dat speelt uit kind dat leest. Dat weten Wij vergeten het te vaak. Het moet ons dan ook niet ver bazen wanneer kinderen hun boe ken niet slechts gebruiken om te lezen, maar er dikivijls gewoon mee spélen, zoals ze met blokken, snippers of poppen spélen. Ze bou wen er toren van. Of bruggen, of tunnels om er een trein door te leiden. Ik heb meisjes gezien die hun boeken rokjes aantrokken en namen gaven. Diezelfde kindereyi zijn, terwijl ze,blokken opstapelen of tenten bouwen, eigenlijk bezig hun eigen „verhalen" te schrij ven. Zonder begin, zonder eind, dikwijls zonder concrete inhoud, maar heerlijk „anders". Kinderen zijn geheimzinnige we zens. Ze verstaan in de perfectie de kunst waarvan bij ons de scien cefictionschrijvers slechts kunnen dromen: zich te verplaatsen naar buitenaardse oorden, reizen te ma ken d-oor ruimte, tijd en wei'kelijk- heid, de realiteit achter zich te laten zodra die realiteit zich on aangenaam betoont, Het ene kind verstaat die kunst beter dan het andere allicht. Sommigen zijn er ware meesters in, zij spélen en lezen met zoveel overgave dat. de moeder „er geen kind aan heeft" en heel trots is op de spruit die zichzelf zo fijn bezig kan houden terwijl ze eigenlijk in paniek zou moeten raken over haar we reldvreemde kind dat altijd maar weer op de vlucht slaat. Andere kinderen kunnen niet spelen en hebben geen geduld om een boek te lezen. Maar ze slaan actief om zich heen 'in déze wereld, be moeien zich met alles en iedereen en zijn voortdurend met de reali teit in de weer. Dat zijn de veel eisende, drukke, alle aandacht op eisende kinderen maar die ko men er wél, die zijn niet op de vlucht, die zijn bezig déze wereld Het ideale kind heeft- u mis schien. Dat is het kind dat met mate speelt, met mate leest, met mate zich thuisvoelt in zijn wereld èn zich daar dapper weert. Daar om: als dit ideale kind van u zijn dure boeken misbruikt om er een toren van te bouwen, of de kos telijke kleurplaten verknipt om zijn kast te beplakken, wordt dan niet te boos. Het is zijn goed recht. Boeken zijn óók speelgoed En een elektrische trein kost meer. Thea Beekman vrouw moet geen slaaf van de huishouding worden. Ik heb toen eens uitgerekend hoeveel tijd een huisvrouw besteedt aan bijvoor beeld worteltjes krabben of aard appelen schillen. Weet u, dat je een uurloon van twee tot negen cent hebt met dit soort vervelen de karweitjes? Maar daat moet toch iets tegen over staan om het zo te berekenen. ,Ja', geeft ze lachend toe. ,het is niet helemaal eerlijk. Ik had een reuze hekel aan dit soort werk en in het begin van ons huwelijk deed ik vertaalwerk als bijverdienste. Elke minuut die ik naar mijn idee te veel aan het huishouden moest besteden ging af van de tijd die ik voor het vertalen had. Op die ma nier was het niet produktief. Maar ik ben nog steeds voor om zoveel mogelijk etenswaren te kopen die zijn schoongemaakt of voorbe werkt. Eén keer per week ga ik naar een winkelcentrum en koop levensmiddelen in. Ik breng de chefs tot wanhoop door steeds de gewichten en prijzen te vergelij ken. Prijsbewust? O, ja heel erg'. Bent u fanatiek? „Nee, dat geloof ik niet. Ik ben heel plooibaar. Alleen voor dingen die ik essentieel vind. kan ik kop pig op m'n stuk blijven staan. Mijn man is niet zo kalm als ik Het is een dominerende figuur, al les draait in het gezin wel om hem. Niet dat hij hier in huis zo domi neert. Je moet van vaders geen boemannen maken, vind ik. Hij heeft minder tijd voor de kinde ren dan hij zou willen. Het komt zelden voor dat hij op tijd is voor het eten en er is altijd iets te doen. Er zyn telefoontjes en bezoekers en artikelen of redevoeringen die geschreven moeten worden'. Wordt zo'n drukke huishouding u nooit te veel? ,Ja, vooral toen ik er ook nog allerlei politieke activiteiten bij had. Maar een jaar of tien gele den werd ik ziek en besloot het po litieke werk er voorlopig aan te ge ven. Af en toe verlang je er naar om er een paar dagen uit te bre ken. Soms ging ik met mijn man mee naar congressen in het bui tenland. Ik ga ook wel eens een paar dagen naar myn moeder, als ik tenminste een goede oppas kan vinden. Onze vakanties zijn altijd heerlijk. Vanaf het begin hebben we de zondag gebruikt om er met het gezin op uit te gaan. Wandelen. In de zomervakanties kamperen we. Tot nu toe deden we dat met drie tenten waarmee we tot in Turkije zijn geweest. Maar ik moet bekennen dat we kort ge leden een inklapbare caravan heb ben aangeschaft die achter de stationcar wordt gekoppeld. Het geeft iets meer comfort". Uw man is econoom. Betekent dat dat uw huishouding volgens zijn inzichten wordt gevoerd? ,In zoverre, dat hij verwacht dat ik het ook economisch doe. Kle ren kopen bijvoorbeeld geen pro bleem. In het voorjaar en in de herfst ga ik met alle jongens naar een kledingmagazijn en koop daar wat ze nodig hebben. De meisjes? Nee hoor, die hebben een vast maandgeld en daar kopen ze kle ren of stof voor. We hebben geluk kig nog zo'n ouderwetse instelling; de huisnaaister, die elke veertien dagen komt. De meisjes hebben on derling afgesproken wie aan de beurt is en verder kan de naaister van alles korter of langer maken, zodat uitgegroeide kleren door een ander gedragen kunnen worden'. Wat vindt u van televisie? Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam Een maand lang trekt de verkiezingskaravaan van de P.v.d.A. door ons land. In de grote autobus aan de kop rijdt de lijsttrekker van de partij mee, oud-minister drs. J. H. den Uyl. Hij beschouwt de bus niet alleen meer als „open oor" voor iedereen die er iets in wil zeggen, de bus is nu ook het uit gangspunt van zijn toespraken en heftige debatten met politieke tegen standers. Zijn activiteiten worden met grote spanning gevolgd door zijn gezin en vooral door zijn vrouw Liesbeth, die de eerste week met de kara vaan is meegereisd. „Ik ben soms net een ezeltje tussen twee hooibergen", zegt mevrouw Den Uylvan Vessem, „aan de ene kant het gezin en aan de andere kant de politiek, waar ik me wel wat meer mee zou willen bemoeien". (W)ETENS WAARD Nu de goede voornemens, die u na een over dadige decembermaand in allerijl had ge maakt, weer een beetje normale proporties hebben aangenomen, kunt u weer eens den ken aan iets lekkers. Om de overgang niet te groot te maken geven we u een recept van knappend perzikgebak dat niet „aanzet" en toch lekker is. „Oorspronkelijk waren we er tegen, maar ik vind dat televisie grote invloed heeft, veel goede voorlichting kan geven. Daar komt bij, dat ik mee heb gedaan aan de VARA-rechtbatik en toen het toestel eenmaal in huis stond vond ik het kinder achtig om de tv weg te houden van de kinderen. Ik ivas bang dat ze aan het toestel zouden vastkleven, maar in de praktijk valt het reuze mee. Program ma's die ze niet leuk vinden, zetten ze gewoon af. Een van de jongsten zal misschien blijven kijken en die is er met een grap je ook wel vandaan te krijgen. Wat ik het liefste zie? Actuali teitenprogramma's, oude films, maar toneel niet. Dat vind ik „echt" veel fijner". Leest u veel? ,Ja, detectives en ik houd de mo derne literatuur bij. Vroeger heb ik een tijdje in een boekwinkel ge werkt en daar heb ik geleerd snel te lezen. Daar kwam de baas 's morgens met een stapel boeken binnen en zei doodgemoedereerd .Even lezen'. Mijn man komt er minder aan toe, leest .behalve kranten af en toe detectives. Er liggen hiet altijd stapels kranten en tijdschriften. Je moet kranten kunnen vergelijken. Ik wil graag dingen omkeren om de achterkant te zien'. U hebt er voor nodig: 1 pak brooddeeg (500 gram) 1 pak brooddeeg (50 gram) 1 ons suiker snufje zout theelepel amandel extract 1 eetlepel roomboter of marga- 1 kwart kopje geroosterde amandelen (in stukjes). Giet de perziken af. bewaar plm. 2 ons van de siroop. Maak het deeg gereed volgens de aanwijzingen op de verpakking, voeg 1 eetlepel sui ker aan het droge mengsel toe. Wanneer het deeg (gerezen is) tweemaal zoveel is geworden, uit rollen in een rechthoek van onge veer 40x30 cm op een bord met bloem. Doe het vervolgens in een ingevette pan van ca. 40 x 30 x 8 cm. Schik de perzikschijven in ge lijke banen over het deeg. Dek hel af en laat het gedurende 45 tot 60 minuten rijzen tot dat het twee maal zo groot is geworden. Bak het vervolgens bij een matig war me oven, gedurende 35 tot 40 minu ten, totdat het goudbruin is gewor den. Maak ondertussen in een juspan een mengsel van perziksiroop met de overgebleven suiker, kaneel en zout. Kook het geheel 10 minuten, todat een dikke siroop is gevormd, haal het van het vuur en voeg bo ter en amandel extract al roerende toe. Haal de cake uit de oven, en giet siroop over de perzikschijven. Ver spreid de amandelen tussen de ba nanen en perziken. Het geheel nu nog 5 minuten in de oven en dan warm opdienen. Papier, hout en vinyl Papier is het materiaal van de trouwjurk links, inclusief brochje en bouquet, 't Is vuurbestendig, kost 10 dollar en komt uit New York. Vinyl werd gébruikt voor het jurkje (onder) met lichtgevende „katte-ogen" bezaaid. Ook uit New York. Rozenhout fineer gebruikte Di-> or voor de damesschoen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13