NA DE KOU SNEEUW... Coach Stender werkt aan nieuwe zwemgeneratie Jeugd enthousiast bij training en overwerk PROGNOSES Zaterdagvoetbal Bobsleeën moeilijker dan Japanner denkt VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) S In het Robben-nieuws van december 1966: „De onderlinge zwemmiddag voor meisjes en jongens van acht tot en met dertien jaar zijn sportief gezien, een groot succes geworden. Nog nooit is er tijdens onderlinge zwemwedstrijden zo snel gezwommen als nu het geval was. Er blijken zwemmers(sters) te zijn met een talent, zoals wij nog nimmer hebben gehad, zelfs niet in de tijd, dat wij aan de nationale zwem- en polo- ploeg tien leden leverden Achter deze nieuwe Robben-generatie, na jaren van stilte, [staat een enthousiaste zwemtrainer: Jan Stender. Jan Stender terug? Jan Stender is nooit weggeweest. „De jeugd is [terug', is het commentaar van de [wereldberoemde Hilversummer. De in mei 61 hoopt te worden, jarenlang zwemsters onder zijn loede, die in hun tijd evenzeer ge- :esd werden als nu Karin Muir, Fraser, Galina Prozumenschiko- of Donna de Verona. Het waren Tel van Vliet, Geertje Wielema, Kok. Leny en Judith de Nijs, .ty Voorbij, Greet je Kraan en Ri- Kroon, die door Jan Stender naar wereldniveau werden gestuwd. Sindsdien werd het stil in Hilversum, in het bad aan de Kapelstraat (het overdekte) en het buitenbad .Crailo'. J)e jeugd heeft er weer zin in', ver- Kunstrijden Danzer behoudt Europese titel De Oostenrijker Emmerich Danzef te donderdagavond in de Zuidslavi- 6che plaats Ljubljana voor de derde i achtereenvolgende maal Europees kampioen kunstrijden geworden. De j 22-jarige Danzer, die na de verplichte «figuren al een grote voorsprong op 1 zijn landgenoot Wolfgang Schwarz had, reed een vrijwel foutloze kür. De I jury beloonde hem met zestien maal tweemaal 5.8 punten, eindstand was: 1. Danzer (Oost.) plaatscijfer 9 punten - '2217.4; 2. Schwarz (Oost.) 23 - 2124.5; 3. Nepela (Tsj.-Sl.) 26 - 2108.3; 4. Pera (Fr.) 34 - 2090.3; 5. Tsjet- verukhin (Rusl.) 46 - 2036.7. W TH De Oostduitse Gabrielle Seyfert heeft tijdens deze kampioenschappen de leiding genomen bij de dames. Na drie verplichte figuren heeft zij 513 punten verzameld. Tweede is de Brit se Sally-Ann Stapleford met 500.9 punten. klaart de man, die dagelijks voor .ritje* van drie uur op de racefiets klimt, halters heft, spiraalveren uit trekt, of sprintjes .trekt' op een home-trainer. Intensief Zo'n anderhalf jaar geleden werd het merkbaar. Wat minder .kastje kijken' of plaatjes draaien, wat meer zwemmen. Een gelukkige Jan Stender (viermaal elfstedentocht) zag de sportieve groep uitgroeien tot veertig jongens en meisjes tussen de acht en de dertien jaar. Daar be vindt zich zoveel talent onder al; Jan Sten der in zijn hele loopbaan nog nooit bijeen heeft gezien. Jan Stender. ere-lid van zoveel verenigin gen, lid van verdienste van zoveel organisaties, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, werkt nu met een be wonderenswaardige vitaliteit aan de oonditieverbetering van zijn zwem- jeugd. Hij weet echter als geen an der, dat talent niet voldoende is. Straks volgt de studie. Slaagt de kampioen in spé er dan in met de steun van de ouders een gezonde combinatie studiesport op te bouwen? De jongeren werpen zich weer met grote gretigheid op de trainingssche ma's. Nog veel meer dan de cracks van vroeger zijn zjj bereid om nog eens extra terug te komen, of baantjes meer te zwemmen. De sportbladen worden weer gespeld, er is belangstelling zelfs voor de club bladen en er wordt hardop gedacht en gediscusieerd over de prestaties van anderen. Jan Stender heeft de pé in over het feit, dat hij de vorige week tijdens een .galop' over de Gooise heide door een hond in de trainings broek werd gepakt. Jan Stender hield er een verstuiking aan over en dat zit hem dwars. Het lopen op on effen grond doet pijn. De racefiets komt vaker uit de schuur dan voor heen. De man, die de vierdaagse liep, het NOC-vaardigheidsdiploma acht keer .opstreek', in het Nederlands waterpolo-zevental speelde, met Neer- landia 1 tegen de Vole wij ckers voet balde om de eer van Neerlands hoofdstad, laat weer met plezier zijn aanmoedigingen schallen over het bassin. Voorzichtig Toch is Jan Stender .htig in zijn uitlatingen. De prestaties stij gen over de gehele wereld. Misschien wordt er elders door kinderen van dezelfde leeftijd nog harder gezwom men. Niettemin, Jan Stender, met een huis als een museum waarin on gekende aantallen gebruiksvoorwer pen voorkomen, prijs' van zoveel evenementen, met ladingen medail les, bekers en lauwertakken, met di ploma's, oorkoonden en wat al niet, zelfs nog met de bandjes van de on dergrondse, ziet ze weer komen. Zo als vroeger, de klop op de deur met de vraag om te mogen trainen in de privé-gymnastiekzaal van de zwem meester. Om aan al die attributen de spieren te mogen stalen. Om te mogen vlinderen of crawlen, om .baantjes te trekken', aan het appa raat met gewichten. Net zoals vroe ger. In de tweede klasse A zal Ter Lee- de, dat inmiddels tot hoog in de top is doorgedrongen, in Kinderdijk De Zwervers moeten gaan bekampen. Deze opgave is moeilijk, maar gezien de resultaten van de rood-gelen is er toch wel hoop dat er een kleine overwinning kan worden behaald. Quick Boys, dat in elke wedstrijd tot redelijk aanvaardbaar spel komt, maar een schotloze voorhoede heeft, speelt op Nieuw Zuid tegen ZCFC. Hoewel het krachtsverschil niet groot zal blijken te zijn, moet het voor de Katwijkers mogelijk zijn eens een overwinnning te boeken. Als de voorhoede tenminste van de kansen gebruik zal weten te maken. In de tweede klasse B zal Noord- wijk een moeilijke reis gaan maken naar Spakenburg. IJsselmeervogels won de eerste wedstrijd en dat zal nu wel weer het geval zijn. Van de ploegen die we in deze afdeling heb- ben zien spelen heeft Huizen bij ons I verreweg de beste indruk achterge laten. Daarom zal het ontvangende Rijnsb. Boys heel goed voor de dag moeten komen om de ploeg van Evert Sterk een nederlaag toe te brengen, al hebben de Rijnsburgers het voordeel op eigen terrein te spe len. ARC ontvangt in de derde klasse koploper SIZO uit Hillegom. Mis schien hebben de Alphenaren een goede dag, zo niet, dan zien we de punten naar Hillegom gaan. RCL zal in Rotterdam tegen Unicum moeten bewijzen dat de verdienstelijke zege van vorige week geen uitschieter is geweest. Wij houden het echter op een gelijk spel. In de vierde klasse wordt de Rijn streek-derby Hazersw. BoysSVOW gespeeld. De ploeg uit Oude Wetering is in de laatste wedstrijden dermate produktief dat de winst ook nu weer zeker naar Oude-Wetering gaat. Koudekerk in kansloos in de uitwed strijd tegen koploper Capelle. Dit geldt ook voor Wassenaar dat naar TSB moet. Rouwkoop ontvangt in Voorschoten Omas, maar de punten blyven ook hier niet thuis. In de vierde klasse B zal Lisser Boys thuis wel winnen van De Lier Badminton-strijd Sterke spelers naar Haarlem De 22e internationale badminton kampioenschappen van Nederland, op 11 en 12 februari in de Duinwij ck- hal in Haarlem krijgt een sterke be zetting. Twee all-Engelandkampioe- nen, Erland Kops en Knud Age Niel sen, vormen naast het te verwachten duel bij de dames Imre Rietveld Angela Bairstow de grote attractie van de komende wedstrijden. Erland Kops komt voor de eerste maal in Haarlem uit. Knud Age Nielsen, die vorig jaar de titel veroverde, zal door een heupblessure alleen uitkomen in de dubbelspelen. Bij de dames is Imre Rietveld fa voriet, maar kan op sterke tegen stand rekenen van Angela Bairstow. Ook de Nederlandse Agnes Geene speelt in deze strijd een belangrijke rol. Jan Stender, de zweminstruc- teur op de racefiets. Op dit mo ment rukt de befaamde Robben- trainer uit voor een pittig trai ning sritje van een uurtje of drie. Schalks leidt jeugdinterla nd De wedstrijd Engeland Schot land, die op 1 maart in Southamp ton voor de voorronden van het UEFA - j eugd toernooi in wordt ge speeld, zal geleid worden door de Leidse arbiter W. J. M. Schalks. Een week later zal een Nederlands trio de wedstrijd F C Dundee Ju- ventus voor het toernooi om de Jaarbeurssteden-beker Leiden. De heer P. P. Roomer (Rotterdam) treedt op als scheidsrechter. Hij zal worden geassisteerd door A. P. Bom (Den Haag) en H. J. Lausberg (Cu- lemborg) Spartaan oefent tegen Herkules De LAC „De Spartaan" organi seert zaterdag in haar clubgebouw aan de Langebrug een oefenwed strijd tegen Herkules uit Dordrecht. Tijdens de wedstrijd, welke een voor bereiding is voor de komende Neder landse kampioenschappen in Raam- donksveer zal het nieuwe halter ge test worden. De Leidenaars komen met een volledige ploeg uit. Augusto verloren voor Benfiea De Portugese voetballer Augusto zal nooit meer kunnen voetballen. Zaterdag openbaarde zich bij de snel le voorspeler van Benfiea en het Portugese team verschijnselen die wijzen op een hersentrombose. Dit gebeurde in Chili tijdens een toer- nee van Benfiea door Zuid-Ame- rika. De 27-jarige Augusto is aan de rechterkant van het lichaam verlamd hij heeft het spraakvermogen verloren. Hij is opgenomen in het ziekenhuis van Santiago. Volgens de artsen is het onmogelijk, dat Augus to ooit weer zal kunnen voetballen. Sneldamtoernooi in Noordwijk In restaurant „De Beurs" te Noord- wijk wordt zaterdag 25 februari voor de eerste maal in het district Leiden een sneldamtoernooi gehouden. Men verwacht dat meer dan 100 dammers van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken. Iedere deelnemer speelt drie partijen, er wordt ge speeld in groepen van vier en het tempo bedraagt 60 zetten per uur. Tennis-voorzitter blijft nog 1 jaar De heer P. D. A. van der Heyde, de voorzitter van de K.N.L.T.B., die zich aanvankelijk niet herkiesbaar had gesteld, heeft zich bereid ver klaard nog een jaar aan te blijven. Toen de heer Van der Heyde twee jaar geleden de voorzittershamer ter hand nam, na 25 jaar als competitie leider werkzaam te zijn geweest, deed hij dit onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat hij zo snel mogelijk zou worden opgevolgd door een vertegen woordiger van de jongere generatie. Het vinden van een geschikte kan didaat blijkt echter nogal moeilijk te zijn, getuige de agenda voor de jaar lijkse bondsleden vergadering op za terdag 18 maart as. in Utrecht, waarin staat; „In verband met nog niet geheel afgeronde pogingen om in de opvolging te voorzien hoe- l in vergevorderd stadium zal heer P. D. A. van der Heyde zich desgewenst op deze vergadering her stellen. B0SL00P IN DE LEIDSE HOUT De Bataven opent zondag traditie getrouw het Leidse atletiekseizoen met haar bosloop in de Leidse Hout. Het verzoek aan de Technische Com missie om een tweetal lopen voor niet bondsleden aan het programma toe te voegen, is ingewilligd. Er wordt gestart in twee groepen: deelnemers van 12 t.m. 14 jaar lopen 855 meter terwijl de groep van 15 t.m. 17 jaar 1260 meter moet afleggen. De aan vang van de wedstrijd is 12.00 uur. Nieuwe opzet voor badminton-strijd In het najaar zal de badminton- competitie worden opgezet volgens de methode, waarmee de tafeltenniscom- petitie wordt afgewerkt. De tafelten- niscompetitie werd hierdoor een suc- Oe hoofdklasse wordt uitgebreid tot acht teams, die worden ondergebracht in twee groepen. Na een volledige competitie van zes weken vormen de i twee van beide groe- groep van vier teams, zich kampioen Nederland mag noemen. De laatstgeplaatste van de 3-4 degrada- tiegroep is de degradent van de hoofdklasse. Een soortgelijk systeem wordt doorgevoerd in de eerste klas se (vergroot tot 16 teams). De competitie „nieuwe stijl" zal 12 weken in beslag nemen, twee weken meer dan thans het geval is. In een volleybalwedstrijd voor de competitie van de NeVoBo heeft het Rotterdamse Libanon donderdag avond met 32 gewonnen van de Ne derlandse kampioen Blokkeer (Den Haag). Blokkeer, in elf competitie wedstrijden ongeslagen, leed hiermee zijn eerste nederlaag in dit seizoen. Het Nederlandse hockeyteam heeft in Karachi met 0—0 gelijkge speeld tegen het districtselftal van Rawalpindi. Van de vijf tot nu toe in Pakistan gespeelde wedstrijden won Nederland er één, speelde driemaal gelijk en verloor eenmaal. Donderdag is in Den Haag op 82-jarige leeftijd overleden de ere voorzitter van het Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de lichamelijke op voeding, de heer J. M. J. Korpers- hoek. Den Bosch heeft donderdag avond een ijshockeywedstrijd voor de Coupe International tegen Luik met 74 verloren. Trudy Groenman is donderdag uitgeschakeld in de kwartfinales van de Zuidafrikaanse tenniskampioen schappen, die in Durban worden ge houden. Ze verloor na harde strijd met 36, 1113 van de Britse Chris tine Truman. ADVERTENTIE Vrij...dan de caravan! CARAVAN RAI67 Representatief aanbod van binnen- en buitenlandse caravans en toebehoren. nog 2 dagen (t/m 5 febr.) Kangeroes-VVS uitgesteld De volleybalwedstrijd Kangeroes- VVS, welke hedenavond zou worden gespeeld, is uitgesteld. Hert duel vindt nu plaats op maandag 13 fe bruari. Tafeltennis in het weekeinde Ereklasse A: AMVJScylla; Wi- batsAVGA; B: WGAMaasbree, BelcrumSVE. Hoofdklasse B: AMVJ 2—Wibats 4, Scylla 2Treffers 1, Eendracht 2— JCV. Hoofdklasse D: DocosHOC. Never Despair—Ned. Lloyd 2, ATTC—St.- Servaas. Overg. klasse F2; Gossima 2—TOG, Scylla 3Germinal 2; Gl: SNL/ Smash 4—Excelsior, Treffers 2 AMVJ 3; Hl: TOV—Wibats 6 The Victory—St. H./TSB 3. De Japanners, die naar het Franse Alpe d'Heuez zijn gekomen voor het wereldkampioenschap tweepersoons bob, hebben besloten zondag en maandag niet deel te nemen en langs de kant te blijven kijken wat bobsleeën nu eigenlijk precies is. De Japanse afvaardiging had n.l. nog nooit eerder een bobslee gezien en dacht tijdens de training voldoende ervaring te kunnen opdoen om aan de wedstrijden deel te nemen. De Japanners zouden zich dan gelijk enigszins hebben voorbereid op de Olympische Winterspelen, die in 1972 in hun land worden gehouden. Met veel praten hebben de organisatoren de Japanners duidelijk kunnen maken, dat bobsleeën niet zo eenvoudig is te leren en dat het, zelfs al is men getraind, een sport vol gevaar blijft. De Japanse „bobsleeërs" zijn tenslotte maar voor de argumenten gezwicht Voor straf geen straatverlichting o Van onze Enschedese oorrespondent) De Holtense buurtschap Espelo moet het voor straf enige tijd zonder straatverlichting stellen. Espelo-ers hebben enkele malen dure kwiklampen met buksen be schoten, zodat telkens nieuwe lampen moesten worden inge draaid. Men moet zijn gedrag nu eerst maar eens herzien, vindt burgemeester mr. W. H. Enklaar van Holten. NA JAAR MOORD BEKEND Een 29-jarige Tilburgse timmer man heeft na eindeloze verhoren be kend in de nacht van 8 op 9 Januari van het vorig jaar zijn schoonvader, de 63-jarige bouwvakker J. van de Mierde, te hebben vermoord. In ver band met een verder onderzoek wer den door de politie nog geen nadere gegevens bekendgemaakt. Het kleine wereldkampioenschapvan Toensberg staat in het teken van de omlerlinge gevechten (Van onze speciale verslaggever) Toensberg, donderdagavond De Noorse kranten roepen angstig dat er meer sneeuw, nóg meer sneeuw zal gaan vallen en de daken van de houten huizen buigen al onder de witte last. Wim de Graaff schuift eigenhandig op de baan van de Toensbergse ijsclub de witte wade terzijde om tenmiri^te voor de kernploeg een pad over de piste te banen. Van de Finse kou naar de Noorse sneeuw het is maar een stapje door Scandi navië, maar de wereld is opeens heel anders geworden voor zes schaatsenrijders, die aan de vooravond staan van een wereldkampioenschap. Dit Noorwegen is weer vriendelijk, vertrouwd voor de Nederlanders. In het rustige, bijna sukkelachtige tem po, waarin de mensen leven op de oevers van de Oslo-fjord, vormen zij een spectaculair troepje, dat aan dacht vragend door de straten trekt. Maar ook een ploeg je, dat in vinnige trainingsronden sporen grift in het plaatselijke ijs met goedkeurend knikkende stille, maar ongetwijfeld deskundige mannen aan de kant. De vooravond van het wereldkam pioenschap. Het lijkt wellicht spotten met de tijd om dat zó te stellen. Maar het is voor Rudi Liebrechts, Frits Bartling en Jorrit Jorritsma wel degelijk al avondschemering, met Schenk en Nottet voor Hollanders in het wereld'toerooi zijn gereserveerd. Eén man moet afvallen en nie mand weet nog wie. In de koude van Lahti verblijft Jorritsma in de war me kleedkamer. Maar Frits Bartling strompelde slechts moeizaam het klassement van de laatste zestien binnen en Rudi Liebrechts vergaarde tenslotte een acceptabel maar niet imponerend puntentotaal. Aandacht terwijl Oegstgeest, Katwijk ontvangt, het rumoerige Bislet in scherpe i In het „kleine wereldkampioen schap" dat Toensberg vandaag en morgen met medewerking van 's we relds sterkste rijders uitgezonderd de Zweden, die hun eigen kampioen rijst de twijfelis dat wel goed zo? zullen de drie in hun onderlinge ge vecht niet teveel geven? Zó veel dat in het Bislet-stadion slechts de de ceptie ligt te wachten? Woensdag ad, toen de Nederlanders door de Noorse nacht in slippende en zwoegende automobielen terugge- den naar Toensberg, telde men in de karavaan al twee na-hijgende rijders die elkaar op het kleine baantje van het dorp Lisleby tot het uiterste hadden opgejaagd in een 1500 meter-race. Het moet wel haast al de roep van Bislet zijn geweest, die Liebrechts en Jorritsma op de mijl tegen elkaar in het harnas joeg. waar anderen in alle rust de benen losreden. Uitgezonderd Ard Schenk, die wel overwogen zijn krachten gaf op die zelfde 1500 meter. Een soort gelijke explosie als in Lahti op de drie kilometer, die ditmaal een im ponerende 2.09.7 op de proppen bracht. En dat op een baan van 333 meter! Op slag benoemden Noorse bladen Verkerk en Schenk tot het favoriete duo voor Bislet. De Noren zelf kunnen in Toens berg ook al een heftig onderling ge vecht verwachten. Men houdt reke ning met de terugkeer van Per Willy Guttormsen, die na een goed voor- ziek werd, maar herstelde. Hier zit een puntenverdeling in. Lei- touren op de achtergrond. Vanavond schap rijden organiseert, is de terwijl in Lahti de rijders i den verliest met klein verschil van en morgen immers zullen de drie strijd van een Hollands trio een van truien bitter teleurstelden. Ook De Zwervers. Tenslotte is TAVV niet moeten strijden om twee beschikbare j de vele gevechten die de aandacht Noorse kernploeg zal een fel gevecht opgewassen tegen 's Gravenzande. plaatsen, die naast die van Verkerk komen vragen. En op de achtergrond I woeden om de traditionele eer in Bislet voor eigen publiek te mogen starten. Men verwacht een .sneuve len" van Tveter of Bollerud, de jonge hoop des vaderlands, maar of do overwinnaar in deze meerdaagse strijd niet ad te vermoeid naar Oslo zal reizen, is ad evenzeer de vraag. Gedisciplineerd In het zeer ouderwetse, maar nog ad/tijd wel buitengewoon degelijke Grand Hotel in Toensberg zijn ook de Russen neergestreken: een om vangrijke equipe, die zich zeer ge disciplineerd voor de maaltijd pleegt te melden, waarbij volgens de rang schikking van de stoelen „troetel kind" Kaplan plaats dient te ne men tussen de trainers Kudriatsjef en „ijzeren" Boris Stenin. De kleine Kaplan kijkt wat benard in deze da gen. „Nee, schudt h«. „ik ben niet ziek, niet krank. Wel vermoeid, you see". Enkele woorden gebroken En gels en dito Duits, die overigens wel duidelijk maken dat ook de Russen hun moeilijkheden hebben. Hun trainingsprogramma overtuigt trou wens niet alte zeer. Men kan de rij ders nog al eens in de hal van het hotel zien rondhangen cp uren waar in de Nederlandse ploeg gretig de de witte weg naar de baan inslaat, of ach voetballend op de straat begeeft, waarbij het door de sneeuw voort- ploegende verkeer zich zeer vrien delijk in acht neemt en liever remt dan claxonneert. Men kan als een voudig Noors automobilist niet al tijd een voetballende wereldkampioen schaatsenrijden voor zijn moterkap zien opdoemen. Praten Zo is het kleine om het maar weer eens te zeggen: pittoreske Toensberg een schaatscentrum van de eerste orde in de dagen voor het wereldkampioenschap. Men taxeert alvast de krachten en geeft voor spellingen. Vooral de uiterst vlot pratende en zo langzamerhand Noors even snel met Nederlands als omge keerd verwisselende Verkerk is daar een meester in. Met veel omhaal van woorden weet hij ieder het zijne te geven: een Noors fotograaf moet ho ren, dat Maier en Guttormsen ge vaarlijk kunnen zjjn en weer een andere passant verneemt waarde rende woorden over Ants Antson. Allemaal blijde praat, gelardeerd met vele grappen. Maar superrijder Verkerk is dan ook zo ongeveer de enige, die zich nergens zorgen over hoeft te maken. De ernstige gezich ten van bijvoorbeeld de Noor Tveter en de Rus Matoesewitsj en het in getogen gedrag van de oranje-rijders Bartling en Jorritsma spreken wat dat betreft boekdelen. Bislet is al heel dichtbij.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7