Tewaterlating „Alida" Zelfmoorden Chinese leiders „verzinsels" Polanski: Cul-de-sac Indirecte belastingen zijn onrechtvaardig Dodelijk ongeluk Man stak ex-vrouw neer PSP-nota verworpen The Liquidator „High and low" PAGINA 4 LE1DSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 FEBRUARI 196' Op de scheepswerf Boot-Leiden N.V. werd gis teren de „Alida"-Sch 6 te water gelaten. Het schip, dat gebouwd is in opdracht van Rederij W. v. d. Zwan Zn. uit Scheveningen, werd ge doopt door de dochter van de reder, mevr. A. Scheltensv. d. Zwan. Het is een hektrawler van 43£5 m lengte en biedt accommodatie voor 20 personen. Er is warm en koud stromend water aan boord. Op 29 september 1966 werd de kiel van het schip gelegd. De trawler, die werd gebouwd onder toezicht van de Ned. Scheepvaartinspectie, zal omstreeks 15 april worden afgeleverd. Na af loop van de tewaterlating werd in t Karrewiel" een receptie gehouden, waar op de behouden vaart van de „Alida een dronk werd uitgebracht. (Foto L.D./Holvast) P.S.P. en de verkiezingen „De PSP is niet tegen een loonronde in guldens, doch wel tegen een loonronde in procenten, want dit is typisch kapita listisch: wie het meest verdient krijgt er het meeste bij. De PSP kant zich verder tegen de onrechtvaardige belastingheffing in de indirecte sector. Op een pakje sigaretten van 1,50 zit 1,07 aan indirecte belasting. Belasting, welke men moet betalen ongeacht het inkomen. Het ligt voor de hand, dat iemand met een inkomen van 200,tot 300,in de week dit beter kan betalen dan iemand, die per week maar handerd gulden in zijn loonzakje vindt", aldus de heer H. Gortzak tijdens de gis teravond in „Zomerzorg" gehouden propagandavergadering van de afdeling Leiden van de PSP. Burgerlijke Stand Voorschoten: Geboren: Jacob L.. z v. L. C. Los en M. M. Kok; Johannes J., z. v. J. J. Doorwea en C. van Nlm- wegen; Waitherue. z. v. W. A. van den Biggelaar en K. M. Ginjaar; Relnler J. J., z. v. J. A .Jansen en B M. J. van Eisen; Jan K., z. v. H. J. M. Waösen en G. C. Walter; Petrus J. M., z. v. W. J. M. Olsthoorn en C. P. M. Voge laar; Cornells N., z. v. N. C. van Os en G. A. van Meljgaarden. OverledenK. J Schipper, 81 J. Fiets belemmert uitzicht In de afgelopen nacht is in het Wilhelminapark in Tilburg de 22- Jarige automonteur H. van Beers uit die gemeente gedood bij een ver keersongeluk. De man reed met een kleine personenauto, terwijl hij in de kofferruimte, aan de voorkant van de auto, een fiets had geborgen. Door het openstaande deksel werd zijn uitzicht dermate belemmerd dat hy aan de linkerzijde van de wagen met het hoofd en een arm buiten het raampje hing. Door dit gebrek kige zicht merkte hy een tegemoet komende vrachtauto te laat op. De man werd by de botsing zo ernstig aan het hoofd verwond, dat hy ter plaatse overleed. (Van onze A'damse correspondent) Een 27-jarige Amsterdammer heeft vanmorgen zyn 35-jarige ex-echtge note met een mes in haar woning neergestoken aan de Fannius Schl- tenstraat. De vrouw overleed vrijwel onmiddeliyk. De moord werd om ongeveer kwart over tien gepleegd. Na zijn wandaad nam de moordenaar via het dak de benen. Politiemannen konden hem echter een straat verder in de kraag grijpen. De man en de vrouw waren enige tyd geleden gescheiden. Aan de moord, is volgens de eerste berichten van de politie, een ernstige woorden wisseling vooraf gegaan. De vrouw laat drie kinderen achter, twee meisjes van zes en zeven jaar en een Jongen van drie jaar. Loonronden in procenten is kapitalistisch Uitvoerig stond de heer Gortzak stil bij de stygende werkloosheidcU- fers, met name In de bouwwereld (thans reeds 46.000). Een aantal, dat schrijnend afsteekt by de nog steeds heersende woningnood, ter oplossing waarvan de regering in het recente verleden de bouwwereld tal van fa ciliteiten verleende. Terwyi wy In de bouw, aldus spreker, beschikken over areidskrachtcn en materialen, gooit de ryksoverheid het thans op een gebrek aan geld. De heer Gortzak trok dit laatste in twijfel. Een onlangs uitgeschre ven rykslening teg-an een rente van 7% werd honderden malen overte kend. Er is dus wel geld. Geld. dat in andere objecten tb.v. kleurentele visie) wordt gestoken dan in de wo ningbouw, waaraan men niet genoeg kan verdienen. Het is duideiyk, al dus de heer Gortzak, dat de belan gen van de bezittende klasse preve leren boven volksbelangen. Winsten en dividenden moeten een zo hoog mogelijk rendement opleveren. Laat de overheid voor de bouwsector een verplichte lening uitschryven tegen een aanvaardbaar rentepercentage. Ook over de medezeggenschap (ondernemersraden) was de heer Gortzak slecht te spreken. Werkne mers mogen in deze raden meespre ken over het JaarlUkse personeels- uitstapje en over de kwaliteit van het closetpapier. De P.S.P. stelt zich op het standpunt, dat de werkne mers in deze raden medezeggen Drs. G. J. de Bruyn, lid van de Leidse raad, had in het begin van de avond een korte beschouwing ge geven over pacifistisch denken. Het gebruik van geweld wordt door de P.S.P. onvoorwaardeiyk afgewezen. Het is, aldus spreker, een aardige theorie van ,de tanden laten zien', doch in de praktyk is dit steeds uit gelopen op een bewapeningswedloop en een oorlog. Teneinde een catastrofale oorlog te voorkomen, is het gewenst. dat steeds en met verstand naar een vreedzame oplossing wordt gezocht. Gelijk aan andere reeds gehouden politieke byeenkomsten, was ook de ze openbare vergadering zeer druk bezocht, hetgeen duidt op een toene mende politieke belangstelling. De Leidse voorzitter concludeerde uit deze belangstelling, dat ouderen en jongeren thans deze verkiezingen zien als .verkiezingen van de duide- ïykheid'. L.J.P. over automatisering Tijdens de gisteravond in de raadzaal van het Stadhuis gehouden zitting van het Leids Jongeren Parlement werd een nota over automatisering behandeld, die was ingediend door de heer H. Amptmeyer (PSP). In een uitgebreide toelichting kwam de indiener van de nota tot de con clusie dat, gezien de invloed die de automatisering met name op het ge bied van de werkgelegenheid heeft, maatregelen moeten worden getrof fen, zodat de technische ontwikke lingen de gehele maatschappij van nut zullen zyn en niet Juist grote groepen mensen zullen duperen. Hoewel de nota uitvoerig was ge motiveerd en op zeer veel punten voor de meerderheid van het Jeugd- parlement aanvaardbaar scheen, werd zy niet aangenomen. Aan alle aspecten werd aandacht besteed. Een woordvoerder van de CHJO noemde de nota „een primitieve reactie op een Ingewikkelde proble matiek". De JOVD achtte de nota te uitgebreid om haar op verantwoorde wyze op één avond te behandelen. In het kort werden verschillende onderwerpen besproken, die in ver band staan met de automatisering, zoals verlaging van de pensioenge rechtigde leeftyd, verhoging van de leerplichtige leeftyd, verkorting van de arbeidstyd, „recht op inkomen" in plaats van „recht op arbeid", hervor mingen in het onderwys, beslissings bevoegdheid van de overheid by grote fabrieken en de grote macht, die de centrale overheid door dit ailes zou kunnen krygen. De nota leverde deze avond echter voldoende stof op voor een geani meerde discussie, waarby de ver schillende politieke denkbeelden dui- deiyk naar voren kwamen. Relatie Frankrijk-China op zware proef Welvaart schap moeten hebben in belangrijke heeft gisteren de toegang geweigerd aan de ongeveer 10 Chinese perso neelsleden, die na afloop van een staking van zes dagen het werk wil de hervatten, aldus het persbureau Nieuw China. Op 27 januari ging het personeel in driedaagse staking uit protest te gen het optreden van de politie in Moskou tegen Chinese studenten. Op 30 januari werd de staking drie da gen verlengd nadat bekend was ge worden dat in Bagdad Chinese stu denten door Russische diplomaten waren geslagen, aldus het pers bureau. Nieuw China meldt nog, dat de Chinezen ontslag is aangezegd. Deze hebben evenwel geweigerd het te aanvaarden omdat zy het ontslag als een vergeldingsdaad beschouwen die ingegeven is door politieke motie ven. Genade Voor de achtergebleven (achterge houden) gebieden moet het streven erop gericht zyn om ook deze men sen welvaart te brengen. Het is ver klaarbaar, dat de mensen van deze gebieden niet meer in htm noodlot berusten. Het is onze taak te komen met plannen, die deze landen uit hun efhankeiyke economische positie ha len. Over een oorlog zei spreker, dat deze voert naar een vernietiging van het menseiyk leven op onze pla neet. academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heer C. J. Crul (Lei den). Volgens een Japanse correspondent Tsjoe En-lai door middel van aanplakbiljetten in de Chinese hoofdstad bekendgemaakt dat de berichten over de dood van Tao Tsjoe, hoofd van de afdeling propaganda van het centrale partiicomité, en de zelfmoorden van andere leiders „pure ver zinsels" zijn van mensen die de betrokkenen willen beschermen. ten willen herstellen en terug willen tot de juiste partyiyn". De laatste twee provincies die zich aan de zyde der .revolutionaire re bellen' hebben geschaard zyn vol gens radio-Peking Heiloenkiang in noordoost-China en Kweitsjauw in het zuidwesten. De machten der cul turele revolutie hadden reeds eerder de overhand behaald ln Kiangsi en Hopei. Ook in de Westerse provincie Singkiang zou een eind zyn gemaakt aan het verzet der .bourgeois-reac tionairen', maar er bestaat gro te twyfel over de .zuiverheid' van het nieuwe bewind aldaar. Geweigerd De Russische ambassade in Peking In de Chinese culturele revolutie hebben de aanhangers van Mao zich meester gemaakt van het gezag in twee nieuwe provincies, maar tege- Ujkertijd aangekondigd genade te la ten gelden voor leidende kaders, die te kermen geven dat zy hun fou- Peking heeft premier I een die ln Peking de volgende dagen beantwoord werden door even luid ruchtige manifestaties bij de Franse ambassade. Nu de Chinese studen ten uit Frankrijk zyn vertrokken, wordt de anti-Franse actie in China met verhoogde felheid voortgezet, waarby de Fransen heftig zyn uit gescholden. Ook hebben Chinese ma nifestanten zich deze week in Pe king op straat tegen de Franse han delsattaché Richard gekeerd, een ini tiatief waaruit zelfs een diplomatiek incident is voortgekomen dat nog lang niet sohynt te zyn bygelegd. De Franse versie luidt dat de han delsattaché by een manoeuvre om zyn auto te parkeren een Chinese truck zou hebben geraakt zonder ove rigens enige noemenswaardige scha de aan te richten. Omstanders zou den toen echter een dreigende hou ding tegen de Franse diplomaat en zyn vrouw hebben aangenomen. Het echtpaar werd meegenomen naar een politiepost waar het gedurende zes uren aan een zwaar kruisverhoor is onderworpen. Door de bemiddeling van de Franse ambassadeur in Pe king zyn zy tenslotte eindeiyk weer vrij gelaten. Radio-Peking meldt, dat contra revolutionaire elementen in de Noordchinese provincie SJansi nog steeds niet verzoend zyn met hun nederlaag en een samenzwering op touw zetten tegen de revolutionaire rebellen die partyleider Mao steunen. (SJansi is een van de provincies waarin de aanhangers van Mao de macht in handen zouden hebben). De goede betrekkingen die De Gaulle twee Jaar geleden aanknoopte met Peking, en waarvoor hy de vriendschap met nationalistisch Chi na toen offerde, worden de laatste dagen weer zwaar op de proef ge steld. Eerst hadden, vorige week, Chi nese studenten in Parijs voor de Rus sische ambassade en ook voor enkele ministeries gedemonstreerd, betogin- De Chinezen verwyten Parys in werkeiykheid dubbel spel te willen spelen en in het by zonder zitten de verbeterde verhoudingen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie hun nu kenneiyk dwars. Met zekerheid kan intussen al worden vastgesteld dat het diplomatieke offensief dat president De Gaulle indertyd op Chi na opende en waarover toen vooral in Washington zoveel te doen is ge weest, Frankryk niet de resultaten heeft opgeleverd waarop Parys toen gerekend had. Mysterieuze sfeer van Kaflia STUDIO Wie iets van de mysterieuze sfeer van Kafka wil ondergaan .anders dan uit zyn boeken, kan te gast by het Studio-theater waar Roman Po lanski zyn „Cul-de-sac" voorzet: het jongste meester werk van de Poolse filmer die hiermee vorig jaar in Berlyn de Gouden Beer behaalde. De 33-jarige cineast, die in Parys kunstgeschiedenis stu deerde en die op de Poolse film academie in zyn vak werd grootgebracht, moet alle boeken van Kafka hebben verslonden de neerslag ervan openbaart zich in „Cul-de-sac", wat zoveel wil zeggen als een doodlopende steeg, een slop. Doodlopend is het zo idealis tisch begonnen leven van Geor ge, een man die zyn vrouw en zyn zaken opdoekt en zich met een nieuwe jonge echtgenote terugtrekt in een bouwvallig kasteel op een stil eilandje. Tien maanden bevinden ze zich samen in hun rampzalig para- dys en dat vreet aan hun le vens. De vrouw Teresa was een en al vitaliteit, maar ze ver teert langzaam van eenzaam heid. En George is neurotisch geworden met een manie voor vliegeren als toegift. Verder geen sterveling op het eiland, behalve dan de ontelbare „geve derde vrienden". Af en toe ko men wel enkele verre buren op oezoek, van wie er een een kor te verhouding heeft met Tere sa. In dit desolate oord vormt de komst van twee danig door schoten misdadigers, zonderlin ge types, een afwisseling, al is George zo laf als hy lehjk is. Er ontstaat een sfeer van vrees en kameraadschap van lotgeno- ten-onder-elkaar. Maar de ban dieten sterven af, de een al gauw, de ander wordt later door George met kogels doorzeefd, opgehitst door zyn vurige vrouw die wil doen voorkomen aan een verkrachtingspoging te hebben blootgestaan. De tweede misdadiger sterft juist als hy wil afreizen. Maar de griezelige burcht was immers een doodlopende steeg. De enige die aan de een zaamheid ontsnapt is Teresa die door een minnaar wordt weggehaald. George biyft wan hopig achter in zyn luchtkas teel, door iedereen verlaten, by- na krankzinnig, smekend om zyn eerste vrouw. Een aangrijpend werkstuk, maar gelukkig heeft Roman Po lanski met fyne hand wat bi zarre humor gestrooid en daar door zyn de soms dramatische beelden niet loodzwaar ver dronken in de zee rondom het eiland. 4r George (Donald Pleasence) met zijn tweede vrouw Tere- •>r> 55 LIDO Achter de wat zwa re titel „The liquidator" ver wacht men zonder twyfel de zoveelste geheim agent die schietend en amoureuzend door het leven trekt. Dat is echter niet geheel het geval. In derdaad verwacht de Britse in telligence van Boysie Oakes dat hy allerlei verraderiyke ele menten opruimt maar The Liquidator is een hoogst merk waardige stoethaspel, die des- tyds volkomen ten onrechte het predikaat van „gewetenloze kil ler" verwierf. Voor het bloedige werk dat hy krijgt opgedragen huurt hy een moordenaar van professie die alles tot in de puntjes regelt en opknapt, ter- wyl Boysie de eer opstrijkt. Hy krygt nu ook royaal de tyd om met allerlei aantrekkeiyke da mes op stap te gaan, onder wie CAMERA „High and Low", de uit 1965 daterende film van *kira Kurosawa, speelt zich mor het grootste deel af in een frote villa in Jokohama. De ichoenfabrikant Gondo moet /oor het ontvoerde zoontje van ?en van zyn medewerkers een losprys betalen van 30 miljoen ven. Hy besluit dit te doen, hoewel daardoor zyn faillisse ment voor de deur komt te staan. De politie, die onmiddel iyk in de arm wordt genomen, staat tegenover een by zonder scherpzinnige afperser, die ech ter toch ln de val loopt. Het is jammer dat er weinig vaart in deze lange film zit. Er is te weinig wisseling van decor en het werk moet het hebben van dialogen; hierby komt het feit dat er ondanks de Engelse titel Japans wordt ge sproken zodat de toeschouwer geheel is aangewezen op de on dertitels. Regisseur Kurosawa schiet enkele keren zyn doel om een menseiyk werk te maken (vol gens Westers opzicht) voorby, TOSHIRO MIFUNE, als de schoenfabrikant. maar toch toont hy zich vaak een goed vakman. Een goede film, die wanneer hy korter was. meer zou hebben geboeid. Brandt Parijs? LUXOR Het was wel te verwachten, dat „Brandt Pa rys?" nog zeker één week zou worden verlengd. Zoals wy al meermalen hebben geschreven heeft de maker van deze film wat de hand gelicht met de his torische waarheden en heeft hy niet al teveel aandacht besteed aan de karaktertekening. Wat hy voor alles heeft gemaakt is een groot spektakelstuk, waar in op toch wel boeiende wyze 'n filmische reconstructie wordt gemaakt van de bevrijding van Parys, een stad, die tegen alle bevelen van Hitler in, door de gevoeligheid van de Duitse com mandant niet door brand werd verwoest. de secretaresse van zyn chef. Nu is dat ten strengste verbo den, maar ja, als het om vrou wen gaat ziet Boysie geen ge vaar. Op een in Engeland niet il te fleurig uitziend weekeinde irekt hy met de mooie Iris naar Monte Carlo en komt dan tot zyn schrik in verwarde ver wikkelingen van spionage en contra-spionage terecht. Hy gaat terug naar Engeland met een allerzonderlingste opdracht, maar het komt allemaal nog net goed, al maakt agent Boysie nog heel wat benauwde uurtjes door. De film is in feite een sa menstelling van hard James- Bondwerk en wat luchthartige op-de-hak-nemerij van de ge heime diensten. Als zodanig is 't een zeer amusant produkt, al heeft men zeker niet alle moge- lykheden benut. Goed spel van Trevor Howard als de chef van Boysie Oakes. ,De prooi TRIANON Roger Vadim toont in „De prooi" (La Curée) een merkwaardige driehoeks verhouding tussen een echt paar en de zoon van de vader. Of eigeniyk is het meer een „gewone" verhouding tussen de zoon en zyn vrijwel evenoude „mama", want de vader bemoeit zich uitsluitend met de zaken, die niet byster best blyken te gaan. De verhouding trouwens ook niet, als de vader het merkt. De zakenman toont zich dan een goed organisator door een fraai spelletje te spelen en het broze geluk van zoon en echt genote wreed in stukken te smyten. Roger Vadim, geïnspireerd door een roman van Emile Zo- la heeft van deze liefdesintrige een fris en pikant schouwspel gemaakt, mede dankzy het spel van Jane Fonda, Michel Picco- li en de Peter Mc. Enery. Operatie Jamaica REX „Operatie Jamaica" Is een redeiyk afgietsel van een James-Bondfllm. Regisseur Ri chard Jackson is erin geslaagd een flinke dosis spanning ln deze film te verwerken. Geheim agent 001, Ken Ste wart, wordt naar Jamaica ge zonden om te zoeken naar zyn collega Larry Peacock, die ver dwenen is by het opsporen van een bende wapensmokkelaars. Nauweiyks op het eiland gear riveerd, raakt Ken in allerlei penibele situaties. Hy weet er echter zonder veel kleerscheu ren uit te komen. Collega Peacock wordt ver moord aangetroffen; hy is ge- elektrocuteerd. Ken ontdekt de baai, waar de smokkelaars de wapens verhandelen. Geholpen door Jane, het lieftallige zusje van zyn vermoorde collega, en politie-officier Jefferson wordt een verwoede jacht geopend. Het brein achter de smokkel handel biykt een ter dood ver oordeelde Griekse misdadiger te zyn, die zich thans van de naam Hayes bedient. Hayes zint op wraak. Hy heeft een elektri sche stoel ontworpen, waarmee Peacock reeds op zeer onzalige manier kennis heeft gemaakt. Ken raakt ook in zyn macht, maar wordt gered door Jeffer son en zyn mannen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4