Order voor vijf vrachtschepen in Nederland IHAAGSE AGENDA Lancering Orbiter uitgesteld A'damse Universiteit naar buiten de stad? Macht zonder einde MET EEN ENKEL WOORD SCHUDEL's CITROEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 FEBRUARI VRIJDAG 3 FEBRUARI Dl lagen tla, 20.15 uur, De Nieuwe Ko- „Het treurig lied van het tries- Java Paket vroeg ook offerte in Japan De Kon. Java-China- paket- vaart Lynen N.V. (Royal Interocean Lines) heeft besloten voor haar con cern vijf moderne lijnvrachtschepen voor de diensten in het Verre Oosten te bestellen, bij de werven Van der Glessen- de Noord N.V. en Verolme Verenigde Scheepswerven N.V. Dit besluit is genomen, nadat vergelij kende offertes waren ontvangen van Japanse en Europese werven. Vier schepen zullen geleverd worden in 1968, het vjjfde in 1969. De schepen zullen elk worden van een hoofdmotor van het fabricaat „Stork" met een vermogen van 13.500 apk, waardoor de dienst- snelheid twintig mijl wordt. De sche pen, die ongeveer 12.000 br. reg. ton zullen gaan meten worden geschikt gemaakt voor het vervoer van ee groot aantal containers, waartoe drie .open hatches' zullen worden toe gepast. De luiken worden hydrau lisch bediend. De schepen zullen een totale laadcapaciteit verkrijgen van ca. 680.000 kub.voet, waarvan 48.000 kub voet bestaat uit vrieskamers. In de machine-installatie zal op uit gebreide wijze arbeidsbesparende ap paratuur worden geinstalleerd. Het zeer moderne laadgerei zal hoofdza kelijk uit kranen bestaan, het hefvermogen varieert tussen en 30 ton, aldus deelt de directie een communiqué mede. De lancering van de derde Lunar Orbiter, die eerst vast gesteld was op 01.35 Neder landse tijd in de komende nacht, is voor minstens een etmaal uitgesteld wegens een defect in de stroomvoorzie ning van de camera's, die close-ups van mogelijke lan dingsterreinen op de maan moeten maken. Vrouwelijke leden van de bur gerwacht oefenen ergens in Al banië in het geweer schieten. Kluis opengebrand f 10.000 vermist In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden de kluis in de kantoren van Naaykens Techni sche Apparatenbouw N.V. in Tilburg met een in het bedrijf aanwezige snijbrander opengebrand. Een be drag van f 10.000 wordt vermist. café' ZATERDAG 4 FEBRUARI Gebouw „De drie stoepen". 20.30 e Haagse Jazz Sociëteit. Kurzaal, bouworkest m.m.v. Erna Spoorenbérg, Concertge- ivcai ui .ui. v&nia opooren' Sophia van Santé, Ileana Mellta. ZONDAG 5 FEBRUARI Kon. Schouwburg. 14.00 uur, Haag- sche Comedle: „Je kunt 't nooit we- Dlligentla, ger. piano; 2( Jean Genet. 4.30 Malcolm Fra- Blnnenhof, Rolzaal, 20.15 uur: Ka mermuziekavond door leden van het Residentie-Orkest. DINSDAG 7 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.00 uur, Nieuw Rotterdams Toneel: „Hamlet". Circustheater, 20.00 uur, De Neder landse Operastichting met „Cosl fan WOENSDAG 8 FEBRURI In Rheden gaat de postkoets rijden Van 14 maart af zal men in Rhe den in de postkoets kunnen stappen, die, getrokken door vier paarden, en kele malen daags een traject door de bossen aan de Oost-Veluwezoom zal afleggen. Het initiatief tot het in ere herstellen van de postkoets is uitge gaan van twee Rhedense paarden liefhebbers, de heren W. Groenewoud en R. A .Hoedt. Zij hebben hun ex clusieve vervoeronderneming .Green- hat' genoemd. Hun postkoets, uit het jaar 1870, zal 15 personen kunnen vervoeren. Het is de eerste postkoets in ons land, waarmee weer een vaste dienstregeling zal worden uitgevoerd. Drie kernen gaan niet door Volgende week zal de .commissie voor planning op lange termijn' van de Universiteit van Amsterdam een rapport voorleggen aan de senaat, waarin het zogenaamde driekernen- plan drastisch wordt herzien, zoniet door een geheel nieuw plan vervan gen. Het rapport is geheim, maar al les duidt erop dat het drie-kemen- plan, dat jarenlang als oplossing moest dienen voor het probleef der situering van de Amsterdamse Uni versiteit en aan de uitvoering waar van thans nog wordt gewerkt. In dit rapport volledig is achterhaald en op de helling wordt gezet. Ons dagelijks vervolgverhaal 55 „Daarvan ben ik overtuigd, maar wellicht is er nog iets dat u vergat, omdat u het niet belanrijk vond. Vol gens mjj zijn er drie grote vragen die beantwoord moeten worden. In de eerste plaats: waarom maakte het vliegtuig die noodlanding? Vervol gens: hoe kwam het verdovingsmid del in de koffie? Ten slotte: hoe werd de radiozender vernield? Als we op deze vragen het juiste antwoord vin den, zijn we een heel stuk verder. Tien minuten later hadden we nog geen enkel resultaat kunnen boeken. Stap voor stap gingen Margaret Ross en ik na wat er sinds het vertrek van het vliegtuig gebeurd was. Bij de douane in New York had ze de passagiers voor het eerst ontmoet. Ze wees ze hun plaatsen in het toestel aan en toen waren ze naar Gander gevlogen. Weer douane en de gewo ne routine van elke vlucht over de oceaan. Margaret Ross vertelde me hoe ze daarna opnieuw in de lucht de passagiers een maaltijd had ge- niets bijzonders opgevallen dat in verband kon staan met de noodlan ding. Toen plotseling, toen ze het nog over de maaltijd had stierf de stem van de stewardess weg en staarde ze me met grote ogen aan. ,Wat is er, juffrouw Ross?' vroeg ik gespannen. .Natuurlijk', zei ze zacht. ,Wat stom van me. Nu begrijp ik ,Wat begrijpt u?' drong ik aan. .Hoe er met de koffie geknoeid werd. In de achterste stoel zat kolonel Harrison. Hij was de laatste die ik serveerde en toen ik wilde weggaan, trok hij zijn neus op en vroeg mij of ik geen brandlucht rook. Ik rook het niet, maakte een geruststellend grap je over aanbranden en ging juist weer terug naar de pantry toen ik de kolonel hoorde roepen. Hij had de door Alistair Macleau deur van het toilet aan stuurboord geopend en ik zag er rook uitkomen. Niet veel. Toch waarschuwde ik di rect de gezagvoerder. Het bleek ech ter niet ernstig te zijn. Er had alleen maar wat papier vlam gevat; waar schijnlijk was er iemand onvoorzich tig met een sigaret geweest'. ,En iedereen', zei ik strak, ,kwam natuurlijk gauw overeind om te gaan kijken, is het niet?' De stewardess knikte. .Captain Johnson stuurde ze weer naar hun plaatsen, omdat ze de ba lans van het vliegtuig verstoorden'. ,En u vond dit niet de moeite waard het me te zeggen? U vond het helemaal niet belangrijk?' ,Het spijt me. Het leek inderdaad onbelangrijk en nergens mee te ma ken te hebben. Het gebeurde uren voor de noodlanding en .Laat maar', onderbrak ik haar. ,Wie had er op dat moment naar de pantry kunnen gaan? Iemand op een van de voorste stoelen neem ik .Jawel. Ze stonden allemaal voor bij het midden ,Ze? Wie waren dat?' ,Ik weet het niet. Wat waarom vraagt u dat?' ,Als we weten wie tot dat groepje nieuwsgierigen behoorden, kunnen we misschien ontdekken wie er niet bij was'. Margaret Ross schudde het hoofd. ,Het spijt me', herhaalde ze hul peloos. ,Ik was even in de war en daarna stond ineens captain Johnson vlak voor me die de mensen naar hun plaatsen terugzond en en daardoor kon ik niets zien'. Ik veranderde van onderwerp. .Gebeurde het in het herentoilet?' „Jawel. Het damestoilet was aan uakboord". „Kunt u zich herinneren", vroeg ik, „wie het herentoilet binnenging, laten we zeggen eh een uur voor dat brandje?" „Een uur? Maar een brandend peukje sigaret „U bent toch ook van mening dat die brand opzet is geweest?" „Natuurlijk!" Haar grote, bruine ogen staarden me opnieuw aan. „Goed. Alles wijst erop dat we met geharde en ervaren beroepsmisdadi gers hebben te doen. Het succes van hun plan hing geheel af van de op winding, die ze met het brandje zou den veroorzaakt. Dacht u heus, juf frouw Ross, dat ze in dat geval ver trouwd hadden op alleen maar een brandend peukje sigaret en het vlam vatten van wat papier speciaal op een bepaald ogenblik nota bene?" „Maar hoe „Heel eenvoudig. Je zorgt voor een vooraf bepaalde tijd vreet het twee- Ien bestaat die van elkaar geschei den zijn door een plaatje. In het ene deel zit een vry zuur, in het andere een glazen buisje met een tweede zuur. Je behoeft nu alleen maar de plastic buis in elkaar te drukken, daarmee het glazen buisje te bre ken en de plastic buis op de plaats leggen waar je hem wilt hebben. Je gaat dan rustig weg en na een vooraf bepaalde tijd vdeet het twee de zuur zich door het plaatje, ver mengt zich met het vrije zuur, waar door brand ontstaat. Deze methode is al honderden keren toegepast, spe ciaal bij sabotage in de oorlog. Voor een brandstichter, die een sluitend alibi wil hebben door bijvoorbeeld vijf kilometer van de brand verwij derd te zijn, is deze methode de enig juiste oplossing". „Inderdaad rook ik een vreemde lucht", begon Margaret Ross lang- „Daar kunt u rustig uw hoofd om verwedden. Herinnert u zich wie dat herentoilet binnenging?" Even zweeg de stewardess. „Ik zie er geen kans toe", ant woordde ze dan. „Ik was bijna voort durend in de pantry om die maaltijd klaar te maken". „Wie zaten er in de voorste stoe len het dichts bij de pantry?" Wordt vervolgd. Dit betekent, dat alle inspannin gen om de universiteit binnen de ge meente te houden, tevergeefs zijn ge weest. Als gevolg van de snelle ont wikkeling van het instituut is men in universiteitskringen tot de con clusie gekomen, dat er vrijwel geen andere oplossing is dan een nieuw universiteitscomplex op een terrein buiten de stadsagglomeratie te bou wen met voldoende ruimte voor la tere expansie. De kans, dat men voor dit doel een geschikt stuk grond in de-directe omgeving van de hoofd stad zou kunnen reserveren, is in middels tot een minimum beperkt, zodat situering ver buiten de stad als enige mogelijkheid overblijft. Het drie-kemenplan dateert van 1955, toen in Amsterdam nog niet werd voorzien dat de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs een zo explosief karakter zou gaan ADVERTENTIE Bekende merkregenjassen (waarvan de fabrikant hier niet mag wor den genoemd). POPEUNE en TERLENKA LEIDEN HaorUmmeritro Lelds Zoldercabart Ruilclub 7.30—10 Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- beatgroep „Total loss", Pe truszaal tj e Lammenschansweg Ledenvergadering „De Natuurvriend". Uitvoering Leldsch koord Dlës-voorstelllng „Reigen", 8 Allda Rebeira Endegeest) O. Solo-toneel John Lanting, 8 u ZATERDAG Den Burcht: Carnaval „Nut en Ver maak", 9 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk 1011 ur voorm. Bijbelstudie; 1112 uur, ds. K. C. van Oossanen. Rapenburg 10: Tienersociëteit ,,'t Roefje" beatgroep „Why", 8 'hoorzaal: PvdA. Spreker o.a. Braat, Cees Vlag en Piet Riethoven, dr. J. de Graaf, 12 i Gebouw Zijlsingel 2: Volle Evangelie- zending. Spr. ("V. J. Zijlstra, 10 uui Hogewoerd 175: Wachttorenstudie v Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 uur nam Openbare lezing: 2.30 en 5.15 u nam. d. Brugge. 7. Oude Rijn 3; Intrede ds. R. Relling Open Huis en Disco'i StadsgehoorzaalStudium Generale Dies-viering. Spr. prof. dr. A. Brou wer. 2.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dihx. Diender. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad, 2 u. nam. Stadsgehoorzaal: Openbare vergade ring Boerenpartij. Spr. H. Koekoek. 8 u, nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Jaar vergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen 2.30 uur. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elecbronlcaclub „De Detector". 7.30 9.30 uur nam. Den Burcht: C.P.N. Spr. dhr. M. Bakker, 8 uur nam. Gebouw Zijlsingel 2: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr; J. Zijlstra, 8 uur Hogewoerd 175Dienst vergadering „Alcoholisme als maatschappelijk pro bleem", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Spr "er „Poolse bui -u^agmgssysteem ln de Middeleeuwen". 8 Stadsgehoorzaal (foyer): Politieke forumavond Leids Jeugdparlement. 8 Stadsgehoorzaal: Concert Residentie orkest. Solist: Yl-Kwei Sze (bas), 8 u. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7 8 uur nam. WOENSDAG Ant. Clubhuis: Toneelavond Slesklp Frysl&n, 8 uur nam. BINNENLAND Soldaat verdronken De 19-jari- ge dienstplichtig© soldaat P. H. Wit vliet uit Melissant (Zld) is gisteren by het zwemmen in Stoops Zwem bad in Overveen overleden. Soldaat Witvliet was gelegerd in de Ripper- dakazerze in Haarlem en was kort na het middaguur in militair ver band naar het zwembad gegaan. Op een gegeven ogenblik merkte men dat hij op de bodem van het zwem bad lag, waarna hij door andere mi litairen boven water is gebracht. De marechaussee onderzoekt de toe dracht van het voorval. Afbakening continentale plat Gisteren werd in Bonn een Neder lands-Duits compromis getekend om de kwestie van de bestaande me ningsverschillen inzake de grondre gels, die toegepast dienen te worden bij de afbakening van het continen tale plat in de Noordzee, aan het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag voor te leggen. Eeveneens werd een dergelijk compromis tussen de Bondsrepubliek en Denemarken in Bonn getekend. Marokkanen aangehouden De politie heeft, een tweetal in Culem- borg woonachtigde en werkende Ma rokkanen aangehouden en ingeslo ten, omdat de mannen ieder een meisje uit 's Hertogenbosch hadden verkracht. De Marokkanen waren naar Den Bosch gegaan en hadden uit een dancing twee meisjes van 20 jaar oud meegenomen in hun auto. De mannen hebben n' volledige be kentenis afgelegd, nadat in hun auto een oorbel van één der meisjes was aangetroffen. Maastricht vervangt gasleiding De hogedrukgasleiding in de Maas trichtse Stensingel zal worden ver vangen. Dat besluit dat een uit gave van bijna een ton vergt is door B. en W. genomen en zal ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd, nadat opnieuw een lek in de leiding is geconstateerd. Op 16 Januari kwamen door een ontploffing tengevolge van een lek in die gasleiding vier mensen om het leven. Het nieuwe lek is ongeveer 50 meter van de rampplaats gevonden. De hogedrukleiding is zonder ver dere gevolgen voor de gebruikers buiten bedrijf gesteld. Korter werken in Helmond Voor de helft van het 120 man tellende personeel van de Helmondse textiel fabriek Terwindt is werktijdverkor ting aangevraagd. De directie wil 60 man slechts voor de helft van de week laten werken. Ir. F. W. Lee- wens, directeur vangenoemde fa briek. deelde gisteravond mede dat er gewacht wordt op winterorders. Niet alleen voor Nederland maar vooral ook voor de export. Paters als proefkonijnen De trappisten van vier Brabantse ab dijen gaan van 8 februari tot 23 maart uitsluitend leven op voedsel in poedervorm slechts aangevuld met wat fruit. De pater doen dit op verzoek van Unilever, dat door mid del van deze proef hoopt aan te to nen, wat de invloed van vetten is op de samenstelling op het mense lijk bloed. In verband met hart- en vaatziekten is het bijzonder belang- ryk dit te weten BUITENLAND V.N. commissie naar Jemen De permanente vertegenwoordiger van Egypte by de Verenigde Naties, A was el Kony, heeft secretaris-ge neraal Thant meegedeeld dat zyn land bereid is in Jemen een VN- commissie toe te laten om te onder- ADVERTENTIF OUBBCl eCSTOOKTC N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN zoeken of de beschuldiging dat Egypte in Jemen gifgas zou hebben gebruikt, op waarheid berust. Toepolew ernstig ziek De be roemde Russische vliegtuigontwerper Toepolew (79) is ernstig ziek. Al ver scheidene maanden wordt hy we gens tuberculose in een kliniek voor vooraanstaande personen behandeld. Toepolew, de nestor van de Rus sische vliegtuigindustrie, heeft een vyf tiental vliegtuigen ontworpen, waaronder de Toe-104, TOE-114 en de Toe-124. Incident in Gent Voormalige Belgische verzetsstrij ders en Vlaamse nationalisten hebben gis teravond in Gent gevochten tydens een anti-nazi byeenkomst. Vyf tien leden van laatstgenoemde groep werden de zaal uitgezet. De byeen komst, voor personen van alle poli tieke richtingen, was georganiseerd te protesteren tegen de herleving het nationaal- socialisme in West-Duitsland. Geen kleuren-tv in Italië De komende vijf jaar komt er in Italië geen kleurentelevisie, zo heeft de Italiaanse kamer v den besloten. Dit besluit vloeit namelyk voort uit de wens om dn vrijwel verzadigde markt in deze sec tor niet te ontwrichten Afgelast Een massabyeenkomst. die door de communisten in Macao was georganiseerd om „de overwin ning van de Chinezen in Macao op hun onderdrukkers" te vieren is af gelast wegens het slechte weer. De Chinezen wilden een overwinnings mars houden nu de Portugese auto riteiten na gewelddadigheden die ze ven weken hebben geduurd, hun ei sen hebben ingewilligd. Door het ijskoude water Twee Jonge Oostberlyners hebben woens dagavond het koude water van een grenskanaal getrotseerd en zyn on opgemerkt naar West-Beriyn ge zwommen, aldus deelde de politie gisteren mee. De jongens ,18 en 19 jaar oud, werden naar een zie kenhuis overgebracht voor behande ling tegen de doorstane koude, zy zwommen het Landwehr- kanaal over in de Westberlynse wyk Kreuz- berg in de Amerikaanse sector van de stad. Kleine Burcht: Bloemistenpatro Pieterskerk: Avondgebed te 7.Ij StadsgehoorzaalRectorale oj Dies Natalia Leidse Universiteit, Stadhuis (trouwkamer)Spreel sociale raadsvrouw 4 6 uur nam, DONDERDAG Bevrijdingskerk (bovenzaal): N speelt .Alleen op vrljd den. Sprekers de heren mr. J. Lnm J. v. d. Ploeg en C. F. Klelsterlee, W. de Zwygerlaan 105: Bahal spreksavond, 8 uur mm. BIOSCOPEN TRIANON „De prooi" (18 Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zoi 2.15, 4.30, 7 en 99.15 uur. REX „Agent 001 Operatie malca" (14 1.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zoi :5, 7 951, CAMERA „De losprijs" (18 Dagelijks 2.30, 7 en 9.30 uur. STUDIO „Cul-de-sac" (18 Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zoi 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. LUXOR Brandt Parijs?" (14 Ji Dagelijks 2 en 8 uur. LIDO „Codenummer L" (14 Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zoa 2.30, 4.45, 7 en 951. uur. ASTRA Wassenaar My fair 1 a.l.; zo. ml. De jongen» uit het v n. (t<X februari). Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg Tentoonstelling tekeningen en si derijen van Jan Juffermans. Geoj dinsdag t/m zaterdag 11 uur voor 6 uur nam. (tot 16 februari). De Lakenhal- Dag 10-ft uur: 8 Lakenhal: Tentoonstelling van nlngen door kinderen. Werkdagen 5 uur; zondag 15 uur. (t/m 18 bruari). Legermuseum Pesthuislaan) uitzondering van zaterdag van 10 (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenku Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 17 uur; 's zondags 1317 uur (t maart). Rijksmuseum voor Volkenku Tentoonstelling van Japans® pre van Kvösaï. Dagelijks 10 17 'e Zondags 13 17 uur Rijksmuseum voor Volk enk u r Steenstraat 1): Dag 10-17 u: V dags 13-17 uur Rijksmuseum voor de geechlec der natuurwetenschappen: Dag Avond, en nachtdienst der apothi Geopend voor spoedeisende g< len: Zuider Apotheek, Lammensoh l 8 tot 12 allen bov« w Drlesum, Mare 110, tel. 20401 gevallen bovendien geopend: apoti wordt op zondag 5 februari 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 waargenomen door de Zuider Apotl De Oegstgeestse Apotheek Is geoj Weekeindedlenst der hulsartse Zaterdagmorgen vóór spoedgevallen dokter foon 2 2 222. By geen gehoor van nw bulsar specialist (of diens waarnemers) op dobterstelefoon 22222. Antisemiet veroordeeld In, "W i Berlyn is een 44-jarige elektrii Reimann, tot vyf maanden ge1 genisstraf veroordeeld, omdat - volslagen vreemde by een wa huis had gewaarschuwd, dat „le - een die bij joden koopt, daanaaü sterven". Volgens de politie was 1 mann toendertijd dronken, maa rechtbank overwoog dat hy al e« voor een zelfde feit was veroordi Roemeense president in Tun President Stoica van Roemenië gisteren voor een bezoek van vyf gen aan Tunesië in de hoofd Tunis aangekomen. Hy werd op vliegveld verwelkomd door presl Bourguiba en leden van het T sische kabinet. Stoica zal met B guiba politieke besprekingen ren. In Tunesië is het commun verboden. Waarnemers menen Stoica is uitgenodigd om te bewj dat Tunesië zowel met het Oo als met het Westen wil samem ken. Niet erkend De Sowjet-Unii kent het besluit van Argentinië, territoriale wateren uit te bre: tot 320 km uit de kust, niet. Dit sluit is op 29 december door pi dent Ongania getekend en zor, J j.l. van kracht geworden. De Ri) sche ambassade in de Argentl hoofdstad zegt in een verklaring ae Argentynse maatregel volgen, volkenrecht in stryd is met ïecht van andere landen om de serij in volle zee te beoefenen. Kennedy in Rome De A.ri kaanse senator Robert F. Ken is uit Bonn in Rome aangekoi Hy zal daar met Italiaanse i ringsleiders spreken en waarsc ïyk morgen by de paus op audi gaan. Optimisme van Pauling enorme vooruitgang op het g i van atoomwapens heeft de n c ïykheid van een derde wereldo afgewend, aldus verklaarde dr. nus C. Pauling, de Amerikaanse belprijswinnaar gisteren ii Indiase hoofdstad Nieuw-® Pauling voorspelde in een lezing er nooit meer een wereldoorlo] komen". Hij zei dat de enorme vernieti de capaciteit die is verkregen de snelle vorderingen op het g van atoomwapens ,ons nu d* j af te zien van oorlog en een st te ontwikkelen van wet en reel 1 de wereld dat is gebaseerd op raai en gerechtigheid".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2