MR. B. BIESHEUVEL Defensie bestelt 105 straaljagers Ruimte-experimenten in Amerika gestaakt De trots van de A.R. «RAIFFEISENBANK Contracten Europese satellieten Gedurende onderzoek rampen Bonden in caravans bij fabriekspoorten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 In het kader van onze publikaties over de politieke partijen in verkiezingsstrijd schilderen wij thans een portret van Hij is de eerste van de lijsttrekkers van de vijf grote partijen, die wij in deze politieke portretten galerij plaatsen (Van onze parlementaire redactie) MR. BAREND BIESHEUVEL (46), lijsttrekker van de ARP, minister van Landbouw en vice-premier, is op het verkiezings pad een mild, lankmoedig en toegeeflijk man. Met een bewon derenswaardige, soms wat naïeve ernst gaat hij in op de on- benulligste en botste vragen. Er kan op de AR-vergaderingen in Naaldwijk, Ede, Rotterdam, Leiden, Aalten of waar hij ook spreekt niet zo'n politiek verzuurde en gefrustreerde figuur aan het woord komen of hij luistert aandachtig en maakt aan tekeningen. Als hij oprijst om te antwoorden staat hij als een reus op de toneeltjes van de dorpshuizen en christelijke ver enigingsgebouwen, die met grote armgebaren en stemverhef fing de dwergen duidelijk maakt dat de ARP met zevenmijls laarzen op een lievere wereld afstevent. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Zo is het in Ede, waar een jongen van een jaar of veertien hem toe roept: „Waarom zorgt u er niet voor dat Nederland de oorlog in Vietnam afkeurt? Dan volgen de andere lan den vanzelf en dan is het vrede". Dikke boek' Mr. Biesheuvel bladert nerveus in het program van actie op zoek naar de Vietnam-passage, kan die in het hele dunne boekje niet vinden, vraagt een van de bestuursleden haar even op te zoeken („ik kan het niet zo vlug vinden in dat dikke boek") en zegt: „Als alle mensen waren zoals ik, was het er allang vrede geweest. Oorlog past niet in evangelische po litiek; wij willen harmonie tussen de volkeren. Wij mensen zijn geschapen om elkaar lief te hebben niet om oorlog te voeren". Hij praat bewogen over het onrecht in de wereld dat alleen ongedaan ge maakt kan worden „door een poli tiek die uitgaat van de bijbel". Hij somt op: „Oorlog, honger er zijn binnen ons koninkrijk, in Suriname en de Antillen, kindertjes die 's mor gens zonder eten naar school moeten, wie weet dat? wij hebben daar met z'n allen niet zoveel slapeloze nachten om. Het zijn wel redenen voor christelijke politiek". Hij buigt zich naar voren, zwijgt even, gaat heftig door: „Kuyper constateerde in 1891 al dat de samenleving tot in de wortel fout is. Zo is het nog. Daarom willen we bouwen aan de hele samenleving en niet zomaar wat zitten mon-elen. Wij mogen christe lijke politiek niet afmeten naar de resultaten, we moeten haar aanvaar den als een opdracht, een uitdaging". Sentimenteel Hij wordt soms bijna sentimenteel, maar hij raakt zijn gehoor. Hij krijgt oorverdovend applaus. Waar hij komt zijn de zalen te klein. In Leiden wordt hij kwaad. Als hij uitlegt wat het kabinet doet tegen de werkloosheid, roept iemand uit de zaal: „U hebt makkelijk praten! Weet u wat het voor een gezin betekent als de man werkloos is?" „Hoe weet u dat"?, roept de land bouwminister de zaal in, „hoe weet u dat het mij koud laat?" Hij vergeet zijn paparassen waarin hij voortdu rend aan het zoeken is en komt drei gend, in bokshouding bijna, naar vo ren. De zaal wordt doodstil. „U dacht dat ik daar onbewogen onder blijf? Ik heb de werkloosheid gezien als jongen op de boerderij. Ik heb boeren failliet zien gaan. Ik heb grote mannen zien huilen bij het verlies van huis en grond. Dat heeft mij diep geraakt en u denktHet is even stil en hij doet nog een stapje naar voren. „Daar moet u mee op passen, u kunt niet zomaar alles hardop zeggen". Trillend loopt hij terug naar de katheder, terwijl een applaus in de zaal aanzwek tot een ovatie. Tot de mannen achter de bestuurs tafel, die het tafereel wat bleek had den gadegeslagen: „Neem me niet kwalijk, voorzitter, ik kalmeer". Zo fel hij kan zijn, zo gemakkelijk kan hij de dingen ook over zijn kant laten gaan. Geen politieke vergade ring althans in A.R.-kring of er staat wel een bejaard man op die een lang verhaal vol rancunes op hangt. Het wordt nooit afgekapt. Vol geduld luistert mr. Biesheuvel. Hij schrijft de cijfertjes op, die veelal van papiertjes worden voorgelezen. De minister geeft al zijn aandacht, al kan hij er nooit veel op zeggen. Maar de speker heeft tenminste de voldoe ning, dat hij zijn financiële zorgen even heel kort maar met een minister heeft kunnen delen. Circus Mr. Biesheuvel, in het Arjosblad bestempeld als onrust-Barend, is de trots van zijn partij. Als hij komt wordt er wat bijzonders van gemaakt. Dat is vaak een beetje circusachtig en dat past niet zo goed bij de grote, plechtige, in donker streepjespak ge klede nummer 1 van lijst 4. Hij heeft zichzelf wat spottend „een soort an tirevolutionaire Luns" genoemd we gens zijn overstappen van het ene in het andere kabinet. Hoe het zij de A.R. wil lief voor hem zijn en doet daarom wat landbouw in de verkie^ zingsvergaderingen. Zo mocht de landbouwminister-lijsttrekker in Rot terdam genieten van een nogal béte j AR in de maand j H „Er zijn mensen die denken j| H dat het op 15 februari gaat p H tussen de liberalen en de socia- j| listen", zegt mr. Biesheuvel, j§ M „maar die hebben respectievelijk |j maar 16 en 43 van de 150 zetels, H Het is een oud trucje om te stel- p= len dat er maar twee mogelijk- M g heden zijn, maar meer dan de I g helft van de zetels (76) wordt g 1 door confessionele partijen be- zet". g Hij zegt op de verkiezingsver- g g gaderingen dat hij niet begrijpt §j g dat de V.V.D. en de P.v.d.A. niet H met elkaar kunnen samenwer- g ken. „Is er dan zoveel verschil g g tussen die twee?" g g „Gelukkig", aldus de anti- g j§ revolutionaire lijsttrekker, „is in l§ g februari de A.R. nog in de §j maand". Utrechter steelt geldkistje met bijna 23 mille van schoonvader De Utrechtse politie heeft een 54- jarige matr ij zenmaker aangehouden wegens diefstal van een geldkistje van zijn schoonvader, de 75-jarige A. Worst uit Utrecht. In het kistje zat een bedrag van f22,910,-. De matrijzenmaker heeft bekend. Tevens kwam vast te staan, dat hy tien Jaar geleden in Sittard een bedrag van f 12.000,- 'heeft ge stolen. De heer Worst woonde lange tijd bij de matrijzenmaker in. Zij kregen echter kortgeleden ruzie en de schoonvader besloot by zyn klein dochter in huis te trekken. De matrij zenmaker wist dat zyn schoonvader een geldkistje bezat en nadat hy te weten was gekomen dat deze met zyn kleindochter eind vorige week op fa miliebezoek ging, sloeg hy zyn slag. Hy drong het huis van de kleindoch ter binnen en nam uit de slaapkamer het geldkistje van zyn schoonvader i, zonder zich overigens te over tuigen van de inhoud ervan. Toen de politie hem aanhield, ont kende hy aanvankeiyk iets met de diefstal te maken te hebben. By de huiszoeking trof de politie echter een elektrische zaagmachine aan, waar voor de matryzenmaker geen aan- nemeiyke verklaring kon geven. De ze machine bleek hy in Bilthoven te hebben gstolen. Later bekende hy de diefstallen. ADVERTENTIE met ruim 2 miljoen spaarders. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden, spaarbank en alle bankzaken De dubbelminister, die ook het met en drie kinderen i schetsje over de koe, dat door een overigens geestig cabaretgroepje werd opgevoerd. In Ede reed te zyner ere een veewagen met luidsprekers rond om zyn komst aan te kondigen. Zyn spreekbeurt in Leiden kreeg een fees- telyk tintje door het optreden van een muziekkorps, dat zo'n hels lawaai maakte dat de verschrikte kiezers in de pauze angstvallig in de koffie kamer bleven. kabinet van de vice-minister-presi dent (Suriname en de Antillen) be heert, heeft een grammofoonplaat ge maakt waarop hy tegen de achter- evangelische politiek van de A R. Hij zal weinig tyd hebben om er naar te luisteren. Hy gaat 's ochtends om half acht de deur uit (hij woont denhout) en komt in deze verkie zingstijd vaak niet voor twaalf uur 's nachts thuis. „Het is met mij heel fyl", zegt hy. „Die heeft de hele dag de tyd voor de verkiezingsstryd. Ik doe de cam pagne erbij in de avonduren. Over dag doe ik myn gewone werk". Bestelling van 600 miljoen gulden bij Canadese vliegtuigfabrieken (Van onze Haagse correspondent) Onder voorbehoud van goedkeuring van het parlement heeft minister De Jong van Defensie bij de Canadese vliegtuigfabrie ken Canadaire 105 straaljagers van het type Northrop F-5 be steld. Een aanvullende begroting zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend. hiervan mededeling gedaan in een nota aan de voorzitter van de Twee de Kamer. Tegelykertyd is van het resultaat van deze onderhandelingen bekendheid gegeven in het Canadese parlement in Ottawa. Wijzigingen Van de in totaal vijftien nodig ge achte wyzigingen in het oorspronke- lyke F-5 ontwerp is, mede door de ervaringen van het „Skoski Tiger" squadron F-5's in Vietnam en op grond van eisen van de Canadese luchtmacht al een aantal verwezen- lykt in het thans in Canada in aan bouw zijnde type CF5 voor de Ca nadese luchtmacht. De Nederlandse F-5 krijgt een op twee hoogrten instelbare neuswielpoot die in voorkomende gevallen een kor- Levering tussen juli 1969 en augustus 1971 Met de totale bestelling Is onge veer 600 miljoen gulden gemoeid, welke uitgave over vier a vyf jaar kan worden gespreid .Zeventig mil joen vloeit direct terug in de rijks- schatkist door de heffing van invoer rechten. Ongeveer honderd miljoen gulden biyft in Nederland door de inschakeling van de Nederlandse in dustrie en nog eens honderd miljoen kan worden verdiend als Nederland se toeleverlngsbedryven voldoende concurrerende offertes kunnen ma ken. De F 5 wordt de opvolger van de F 84 by het commando tactische luchtstrydkrachten, waarvoor er 75 nodig zyn, en van de T33 2-zit straal 1 esvliegtuigen van de voortge zette vliegersopleidtag in Woens- drecht. Dertig van de 105 bestelde toestellen krygen dan ook dubbele stuurinrich ting. De toestellen kunnen worden ge bouwd onder Amerikaanse licentie op de reeds bestaande Canadese produk- tieUjn. Zy zullen tussen juli 1969 en augustus 1971 worden afgeleverd. Fokker, Philips, de Hollandse Sig naal Apparaten Fabriek en Werk spoor zullen o.m. by de bouw wor den ingeschakeld. Over de vorm en de omvang van hun medewerking alsmede over andere Canadese com pensatie-orders by de Nederlandse industrie zyn nog besprekingen gaande. Voor België is de mogelyk- heid opengehouden by de Neder landse order aan te sluiten. Minister P. J. S. de Jong heeft Een Europees consortium heeft gisteren contracten toegewezen ge kregen voor twee Europese satellie ten. Ze moeten in 1970 en 1971 wor den gelanceerd voor wetenschappe- Ujke doeleinden. Hawker Siddeley, een van de vier firma's in het consortium deelde mee, dat het contract van de Europese or ganisatie voor het onderzoek van de ruimte ongeveer tachtig miljoen gul den waard is. Andere leden van de groep zyn de Franse mo torent abr ie k Matra, de Westduitse firma Erno en de Zweedse Saab fabrieken. Matra is de belangrykste contractant. tere start mogeiyk maakt. Verder zorgen jaloezieën in die zy kaïnten van de romp voor ie motor voor een gro tere luchttoevoer by het opstygen van zwaar beladen toestellen. De Ne derlandse F-5's krygen, in tegenstel ling met de Canadese, een extra gro te brandstoftank die midden onder de romp wordt opgehangen (de Ca nadese toestellen krygen een instal latie voor brandstof-by vulling in de lucht) .Verder komt er een extra sterk stuurhutraam met speciale ver warming, een speciale voorzie ning om ysafzetting in de inlaten van de twee motoren te voorkomen. Bovendien krygen de Nederlandse F-5-toestellen krachtiger motoren die een verhoogde stuwkracht leve- Alle Amerikaanse experimenten op het gebied van de ruimtevaart waar- by zuivere zuurstof in bemande cabi nes wordt gebruikt zyn tydelyk ge staakt. Het gaat over een „tamely k groot aantal experimenten", aldus verklaarde een woordvoerder van het medisch centrum voor luoht- en ruimtevaart op de luchtmachtbasis Brook in Texas, waar dezer dagen twee man in een met zuurstof ge vulde ruimtesimulator bij brand,om het leven kwamen. De proeven op deze basis en andere ruimtevaart- centra zullen niet worden hervat al vorens de commissie van ondieraoek naar de oorzaak van de Apollobrand en de simulatorbrand tot conclusies is gekomen. Daar kan drie weken mee gemoeid zyn. Overigens is thans een levendige discussie aan de gang over het ge bruik van zuivere zuurstof in ruimte cabines. Een dergelyke atmosfeer heeft vele voordelen. Zonder byge- mengde andere gassen Is de gehele atmosfeer dan bruikbaar voor de ademhaling. Dat spaart aanzienlyk gewicht. Bovendien heeft men inder- tyd na vele proeven en beschouwin gen besloten tot deze zuivere atmos feer, omdat daarby niet of nauwe- ïyke sprake kan zyn van de gevaar- ïyke „duikerziekte" by plotselinge drukvermindering. voertuigen werd groter geacht dan de grotere brangevaren als gevolg van het gebruik van zuivere zuurstof, en stikstof. In de Russische ruimte vaartuigen wordt een atmosfeer van zuurstof en stikstof gebruikt, zoals wy die normaal kennen, doch waar- by de „duikerziekte" tot de grote ge-, varen behoort. Inmididels hebben de fatale bran den van de afgelopen dagen de dis cussie opnieuw op gang gebracht. Wanneer na de ongelukken beslo ten zou worden om over te gaan op een gasmengsel in plaats van een at mosfeer van zuivere zuurstof, zou dit ingrypende veranderingen in het Apolloproject meebrengen, waardoor een vertraging van twee jaar zou ontstaan. Het zou dan zelfs onwaar- schynlyk worden, dat een maanlan ding kan worden uitgevoerd voor eind 1970. Een zustercabine van de uitge brande Apollo is thans onderweg naar Kaap Kennedy, om proeven te doen by het onderzoek naar de oor zaak van de ramp. Dit zusterschip stonid opgeslagen in de fabriek van North American Aviation Inc. te Downey in Califomië sinds de Nasa enkele maanden geleden besloot, het met te gebruiken voor de aanvanke iyk voor eind november vastgestelde eerste bemande Apollovlucht. Deze vlucht werd afgelast toen bleek, dat de brandstoftanks ander bepaalde ruimtecondities scheurden. CONFLICT IN METAAL Minister De Jong (rechts) en Staatssecretaris luitenant-ge neraal b.d. Schaper bij een model van de F 5. De metaalvakbonden zullen eerder caravans by de fabriekspoorten zet ten als kantoor voor hun vertegen woordigers, dan dat zy het bedryven- werk zullen staken. De drie bonden van metaalbewerkers zyn in conflict geraakt met de werkgeversorganisa tie (federatie voor de metaal- en elektronische industrie F.M.E.) over de medewerking aan het bedrijven van de bonden. Hoewel het bedrijven werk ln een aantal bedrijven al goed van de grond is gekomen en in F.M.E.-kring principieel wel wordt gevoeld voor dit vakbondswerk binnen de bedrijven, kon het conflict nu ontstaan na een Vele duizenden brachten Juin de laatste eer (Van onze Parijse correspondent) Miljoenen Fransen, via de televisie en de radio en tienduizenden Pary- z en aars met eigen ogen, zyn gis teren getuige geweest van de natio nale begrafenis die Frankrijks laat- jste en 339ste maarschalk Al- fons Juin te beurt is gevallen. Over de afstand van byna 6 kilometer die de Notre Dame van de Dóme des Invalides scheidt, werden de stoffe- j lyke resten van de grote soldaat die I geplaatst waren op een kanon, door I zes paarden naar zyn laatste rust- I plaats gebracht. Een lange stoet van 5000 soldaten en oud-strijders die I door de aartsbisschop van Parys en andere leden van dc hoge geesteiyk- heid en de voltallige ministers-ploeg vooraf werd gegaan, volgde te voet de baar. By de Dóme des Invalides waar de maarschalk onder hetzelfde dak als Napoleon nu de eeuwige rust gevonden heeft, was een ere-tribune opgericht, waar de president der re publiek in zyn generaalsuniform had plaatsgenomen om de ïykrede van de minister van Oorlog Mesmer I aan te horen. Ook het complete corps diplomatique en vele andere buiten landse en Franse hoogwaardigheids bekleders hadden op deze plaats van hun belangstelling biyk gegeven om I een laatste groet te brengen aan een onderzoek van de F.M.E. onder zyn leden. De werkgevers lieten vorige week de bonden weten, dat de F.M.E.- leden het principe van het bedrij- venwerk niet willen aantasten, maar dat het bedryvenwerk niet binnen de bedryven kan geschieden. Opzet van het bedrijvenwerk is het contact van de bonden en hun leden. In de bedrijven zelf worden contact mannen aangesteld, die de leden moeten helpen en adviseren. In april vorig jaar bereikten de drie werkne mersbonden A.N.M.B., C.MJ3. en „St. Eloy" een akkoord met de F.M.E.- werkgevers. In de praktyk zou de contactman volledige vrijheid hebben binnen de bedrijven voor zyn taak. Nu byna een jaar later de F.M.E. op zyn standpunt is teruggekomen voe len de bonden zich aan het lyntje gehouden en hebben het contact over de opbouw van het bedryvenwerk af gebroken. In bondskringen wil men echter koste wat kost het bedrijven werk voortzetten. ADVERTENTIE fiiwïm snelwegers Sterke modern van lijn en uitgevoerd in gezellige kleuren. Grote duidelijke schaalverdelingen,onmiddellijk aflees baar. Personenweegschaal Stevige kunststof bekleding. Lever baar in 3 kleuren: geel. blauw en zwart. (Andere typen resp. f39.75 en f46.75) 5 jaar garantie TOMADO

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9