LEIDSCH DAGBLAD GROTE AMERIKAANSE STEUN VOOR FOKKER voor Kortere we 2200 man in Enschede :rktijd JAMIN Gé VERHOOG Nauwere samenwerking met Fairchild 73. Mep5?- Tijdens achtervolging van viaduct gestort „De Gouden Lantaarn" Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 No. 32092 Directeur: E. A. E. van DLsüoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse l'eleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. LeldeD - Giro no 6705Ö (Van onze Amsterdamse correspondent) De N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker gaat nauwer samenwerken met de Fairchild Hiller Corporation. Dit is gistermiddag meegedeeld door Fokker-directeur F. Die pen. De nauwere samenwerking houdt in, dat Fairchild een kleinere versie van het nieuwe Fokker-vliegtuig F 28 gaat ver vaardigen. De heer Diepen ziet in de nieuwe vorm van samenwerking een belang rijk winstpunt. Het betekent een consolidatie van de positie van bei de maatschappijen voor 10 tot 15 jaar, zegt hij. De samenwerking tus sen de Fairdhild Hiller Corporation en Fokker is tot stand gekomen in 1965, toen Fairchild de licentierech ten verwierf voor het schroefturbine- verkeersvliegtuig F-27, de Fokker Friendship. De F-228 van de Fairchild Hiller Corporation wordt in vergelijking met de F-28, die naar men hoopt op 15 mei van dit jaar zijn eerste vlucht zal kunnen maken, ongeveer een meter kleiner. Een ander belangrijk verschil betreft de motor. De F-28 wordt uitgerust met twee Rolls Rov- ce Spey-motoren, de F-228 met nieu we Rolls Royce-motoren van het type Trent. De F-228 biedt plaats aan 50 passagiers 15 minder dan de Nederlandse versie. Kleinere versie van de F-28 Voor de verkoop van de F-28 het Amerikaanse type, dat de aa duiding F-228 zal krijgen, is een geling getroffen die inhoudt dat Fairchild de markt op het westelijk halfrond de Verenigde Staten. Canada en Mexico voor zijn reke ning neemt. Fokker zal beide vlieg tuigtypen in de rest van de wereld gaan verkopen. In de Zuidamert- kaanse landen zullen verkoopappara ten van beide maatschappijen ope- Vier Indonesiërs naar conferentie in Amsterdam Het Indonesische kabinetspresidium heeft gisteren besloten een afvaardi ging van Vier personen te zenden naar de conferentie van Indonesische crediteuren-landen, die op 24 februari in Amsterdam wordt gehouden. De afvaardiging staat onder leiding van de directeur-generaal van de raad van toezicht op die financiën, Pande- laki, en vertrekt midden 'februari naar Amsterdam. De andere leden van de afvaardi ging zijn Rachmat Saleh, prof. Niti- sastro en dr. Sisman. De afvaardi ging is bevoegd alle voorwaarden voor nieuwe kredieten die Indonesië hoopt te verkrijgen te bespreken. De conferentie in Amsterdam is een voortzetting van de conferentie die in december in Parijs is gehouden door westelijke crediteurenlanden en Ja pan. Eerste bestelling De componenten waaruit beide vliegtuigen worden samengesteld worden zoveel mogelijk gelijk gehou den. Voor de F-228 zullen zij •orden door Fokker haar Europese partners, de Hambur ger Flugzeugbau, de Verenigte Flug- teohnisohe Werke en Short Brothers and Harland. De Fairchild Hiller Corporation heeft een eerste bestel ing van componenten voor 50 vlieg tuigen gedaan. De eerste F-228 zal in 1970 het luchtruim kiezen. Men verwacht 250 toestellen van dit type- te kunnen verkopen. De F-228 zal meer dan de F-28 geschikt zijn voor het gebruik op ultra-korte afstanden. Vooral aan dergelijke toestellen is in de Verenigde Staten behoefte. Op het ogenblik staan Fokker en Fairchild bekend als de uitvoerders van één van de meest succesvolle verkeersvliegtuigenprogramma's ter wereld. Ze hebben meer dan 410 F-27 en daarvan afgeleide, verlengde Fiï- 227-toestellen verkocht. Contracten voor nog een vijftiental van derge lijke toestellen kunnen binnenkort worden verwacht. De produktie van dc F-27 en de FH-227 zal worden voortgezet. Afbetaling Fokker zal zijn nieuwe tweemoto- rige straalverkeersvliegtuig F-28 Fel lowship op afbetaling moeten gaan verkopen. Bij de marktverkenningen voor de afzet van dit toestel is ge bleken dat potentiële klanten niet meer kunnen voldoen aan de toe dusver algemeen geldende norm van betaling, binnen vijf jaar na Let plaatsen van de definitieve bestel ling. Na-financieringscontracten van zeven a negen jaar, op basis van het principe „betaal terwijl je verdient", moeten volgens directeur F. Diepen in de toekomst voor mogelijk worden gehouden. De prijs van een Fellowship ligt rond de negen miljoen gulden. Juist de kleinere luchtvaartondernemin gen, waarvan Fokker het als beschei den fabrikant naast de grote Ameri kaanse en Engelse concurrenten moet hebben, zoeken bij aankopen ter grootte van dit bedrag of een veelvoud daarvan naar de voor- deligste en gemakkelijkste betalings voorwaarden. Engelse fabrieken ko men hen volgens de Fokkerdirectie daarin met kredietfaciliteiten en lage rente-percentages zover tegemoet, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie wel moet meedoen. Voorzieningen in dit opzicht zullen in de tlhans in voorbereiding zijnde contracten des gewenst worden opgenomen. >V De grote montagehal van Fok ker, waar de F 28 gestalte krijgt. De F-28 Fellowship wordt Neder lands eerste straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart. Deze nieuwe loot aan de Fokker-stam zal medio mei de lucht in gaan. De F-28 en de Amerikaanse (kleine re) versie hiervan, de F-228 zul- len door Fairchild ter verkoop worden aangeboden in de Ver. Staten, Canada en Mexico. Fair child zal als eerste bestelling 50 ,1bouwpakkettenvan de F-228 af nemen. Het eerste bouiopakket moet nog aan het eind van het jaar de deur uit en het vijftigste voor de zomer van 1970. Bij Kon. Ned. Textiel Unie Kieviten zijn er ook al Nadat eind januari in Brabant al een ooievaar ivas waargenomen zijn er nu in Drente en Overijsel ook al groepen kieviten gezien. Flora en fauna reageren begrijpe lijk en spontaan op het wat ivon- derlijke gedrag van deze winter. Vooral de laatste acht dagen ge ven een gemiddeld hoge tempera tuur te zien, hetgeen in de winter weieens twee a drie dagen voor komt, echter zelden over een zo lange periode. De depressies ver tonen een nieuwe activiteit waar door ook in het overige deel van deze week het zeer zachte weer met nu en dan regen zal voort duren. Deze ontitrikkeling zal ivel- licht nog meer opmerkelijk vroe ge lenteverschijnselen tot gevolg hebben. Maar als de weerkundige dienst van de Belgische luchtmacht, die gespecialiseerd is in weersvoor spellingen op lange termijn, ge lijk krijgt, dreigt de uitzonderlijke zachte januarimaand gevolgd te worden door een langdurige kou- deperiode. Het ziet er maar uit, dat onze streken onder invloed zullen ko men van het uitgestrekte hoge- drukgebied, dat thans Scandina vië in zijn greep heeftzodat een langdurige koudegolf met strenge vorst en waarschijnlijk ook de nodige sneeuw verwacht kan ivor- den, aldus de voorspelling WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 FEBRUARI Zon op: 8.18 uur, onder: 17.30 uur. Maan op: 3.32 uur, onder: 11.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.32 en 22.10 uur, laagwster te 5.03 en 17.40 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Duitsers willen technologisch niet verder achterop raken De Westduitse regering zal een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens slechts onderschrijven, wanneer het de landen zonder kern wapens niet discrimineert en de al aanwezige technologische achterstand van deze landen op de kernwapen- mogendheden niet vergroot. Met deze verklaring heeft de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Brandt, gisteren voor het eerst voor het parlement in Bonn de voorwaar den van de Bondsrepubliek voor aan sluiting by het verdrag genoemd. Op vragen van een C.S.U.-afgevaardigde antwoordde Brandt dat het gevaar bestaat dat sommige atoommogend- heden de technische vooruitgang wil len monopoliseren. Dat mag niet ge beuren „want daarvan hangt voor onze toekomst als industriestaat alles af", betoogde de minister onder bij val van alle afgevaardigden. Vier inbrekers spoorloos in de nacht verdwenen Voor ruim 2.200 van de 7.80C personeelsleden van de Konink lijke Nederlandse Textiel Unie zal op korte termijn werktijdver korting worden aangevraagd Deze zal waarschijnlijk maan dag over veertien dagen gaan. In het algemeen zal, met handhaving van de drieploegen dienst de werkweek gedurende een periode van negen weken worden bekort. Het is nog niet te zeggen of van de nog te ver lenen vergunning volledig ge- India's premier, mevr. Indira Gandhi, pleegt zich vlot en met gratie onder haar volk te bewe gen. Ter gelegenheid van de vie ring van de Indiase „republiek- vertoefde zij temidden van volksdansers uit Rajasthan en zich even op een schommel bruik zal moeten worden t ge maakt. Orderpositie De orderposities van de spinnerij en weverij divisies zijn bepaald niet ongunstig. De raad van bestuur acht het echter raadzaam de pas in te houden en tegelijkertijd de beweeg lijkheid van het produktie-apparaat te handhaven, om zodra de situatie daartoe aanleiding geeft, met volle kracht te kunnen doorstoten. Voor een deel van de weverij produkten gelden de zelfde vraagstukken, zij het in iets mindere mate als voor de spinnerij. Wisseling De snelle wisselingen in het vraag patroon maken het noodzakelijk om een voorzichtige politiek toe be pas sen. Dit geldt bijvoorbeeld voor de bontweverij, waar men vroeger voor slechts twee collecties had en tegen woordig vier. Hier is het parool: geen onverantwoorde voorraden aan te houden. Voor een aantal artikelgroe- pen is de orderpositie op het ogen- Staking van 24 nur Chaos viel nog blik niet onbevredigend. Voor de dere artikelen stokt de afzet dui delijk. In goed overleg met de vakorga nisaties (de K.N.T.U. heeft de ge woonte tweemaal per Jaar overleg te plegen met de vakbondsbestuurders zonder dat er een acute aanleiding voor bestaat) en vertegenwoordigers van het personeel, zijn in de ver schillende ondernemingen genoemde maatregelen vastgesteld. mee m Parijs (Van i Parijse correspondent) Hoewel de verkeerschaos in Parijs, de omstandigheden in aanmerking genomen, gisteren eigenlijk nog wel meegevallen, mocht de algemene staking (24 uur) van het overheids personeel en van talloze arbeiders door de organiserende vakverenigin gen toch wel als een succes worden beschouwd. Het treinverkeer, vooral rond Parijs, lag voor tachtig procent stil, terwijl de bussen en de metro's n de stad voor ruim de helft ver- ,'tek lieten gaan. Op de vliegvelden bleven de meeste toestellen aan de grond gekluisterd. De elektriciteit bijna overal in Parijs uitgevallen post werd hoegenaamd niet be steld Middags hebben duizenden sta kers langs de traditionele route tus- Bastille en Place de la République tegen de sociale politiek van de re gering gemanifesteerd om verhoging salarissen en de nationalisering enkele grote bedrijven te eisen Incidenten zijn niet voorgevallen. Of schoon de ambtenaren gisteren een salarisverhoging van twee procent per 1 maart in het vooruitzicht werd gesteld wordt het niet waarschijn lijk geacht dat premier Pompidou zich bereid zaI tonen de eisen der vakverenigingen reeds nu in hun ge heel in overweging te nemen. VERSNELD GESPREK VAN OOST-EUROPA OVER BONN De Oosteuropese ministers van Buitenlandse Zaken zullen waar schijnlijk begin volgende week, zeer vermoedelijk reeds maandag a.s., in Oost-Berl\jn bijeenkomen ter be spreking van de betrekkingen met West-Duitsland, aldus welingelichte zegslieden in Moskou. Uit Oost-Ber- lyn is vernomen dat UIbricht een oproep tot het spoedig houden van een dergelijke bijeenkomst zou heb ben gedaan. Doel van deze conferentie is om cie tactiek der Europese landen te genover West-Duitsland te coördine ren, voordat meer landen het Roe meense voorbeeld volgen en diploma tieke betrekkingen aanknopen zon der voorwaarden te stellen. Vooral Oost-Duitsland en Polen zouden be zorgd zijn over verdere isolatie van Oost-Duitsland. Dinsdag, nog voordat officieel het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en Roemenië was aangekondigd, werd in Moskou van welingelichte zijde ver nomen dat een ministersconferentie over dit onderwerp vermoedelijk bin nen twee weken zou worden gehou den. Sindsdien schijnt echter vooral op aandringen van Polen de datum vervroegd te zijn. De Westduitse bondskanselier Kie- singer heeft gisteren in de bondsdag verklaard ervan overtuigd te zijn dat de buitenwereld het verdrag met Roe menië als een bijdrage tot de vrede beschouwt. Hij wees er voorts op dat zijn regering zich nog steeds als enige vertegenwoordigster van het Duitse volk beschouwt (Van onze R'damse correspondent) Achtervolgd door drie Rotterdam se politiewagens is een grote auto, die toebehoorde aan een Tilburgse woonwagenbewoner vannacht van het vijf meter hoge viaduct over de rijksweg 16 bij het wegrestaurant Van Kekem bij Ridderkerk gestort. In de wagen zaten vier personen, die en inbraak hadden gepleegd in Vlaardingen. Zij konden hoewel zij gewond moeten zijn geweest ontkomen door de velden. De wagen werd ge heel vernield. De Rotterdamse poli tie was vannacht met een speur hond bezig het terrein af te zoe ken. De vier mannen braken gister avond in bij de oud-ijzerhandel in het Vlaardingse centrum. Zij laad den daar 1000 kg koper in een be stelwagen. Hun inbraak werd echter ontdekt en in de Wilhelminahaven in Vlaardingen lieten zij hun bestel- CHAOS IN ZWEDEN DOOR SNEEUWSTORM Eén der zwaarste sneeuwstormen sedert vele jaren, met temperaturen die varieerden van 5 tot 20 graden onder nul en hevige sneeuwval, heeft ruim acht personen het leven gekost en enkele tientallen gewond bij de vele ongelukken die plaats hadden in de sneeuwchaos op Zweedse wegen. Gisteren waren j grote wegen onberijdbaar, terwijl honderden automobilisten in berm zaten te wachten op bergings- 's of sneeuwploegen die verlich ting in de situatie zouden moeten brengen, maar vaak zelf niet kon> den uitrukken De afgelopen nacht zette de plant- :oenendienst in Stockholm meer dan 1300 man personeel aan het werk de straten in en rond Stockholms centrum weer enigermate berijdbaar te maken. De autobergingsdienst in Stockholm kreeg gisteren ruim 600 telefoontjes van gestrande automobi listen. In vele gevallen hebben ook de telefoondraden het begeven onder de van bevroren sneeuw, zodat het enig contact met de buitenwereld verzorgd moet worden met helikop- rs van het leger of eigenaars van eeuwscooters, een voor deze om standigheden uitermate geschikt voertuig. Vooral veel plattelandsart- hebben reeds weker geleden de auto verruild voor een sneeuwscoo ter op rupsbanden, jmdat dit 's win ters vaak de enige mogelijkheid is om de afgelegen boerderijen en kleinere oorpen te bereiken. De eilanden voor de Zweedse kust zijn al ruim een week verstoken van vaste verbindingen met het land en >rden nu geregeld bezocht door 'eeftuigei (hovercrafts), die voor voedsel en post moeten zorgen. ADVERTENTIE j|lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll g Wegens enorm succes nu niet alleen vrijdags maar ook donderdags §j VERSE MOSSELEN verkrijgbaar in OEGSTGEEST. Bespreek tijdig uw tafel telefoon 01710—52058. j§ illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllliilllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllUIIIIIIIIIIII^ auto in de steek, na nog geprobeerd te hebben de1 wagen in de haven te rijden. Hij bleef echter op de kant hangen. De vier mannen sprongen uit de wagen en maakten zich met de grote personenauto uit de voeten. Op de rijksweg bij Ridder kerk, toen er inmiddels drie politie wagens achter hen aanjoegen, ver lieten zij de rijksweg, waarop zij ze ker enige kilometers verder door een ander politiekorps zouden zijn opge vangen. Met volle snelheid reden zij daarop de afrit naar Barendrecht en Ridderkerk in. waarna zij boven op het viaduct niet meer links of rechts konden afslaan. Met volle snelheid schampten zij een hek op het viaduct en doken in de diepte, enige meters verder, in een sloot. De wagen bleef totaal vernield liggen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER Deze week aanbevolen: VARKENSHAASJES met gratis recept. UW POELIER Deze week aanbevolen: HAZEBOUTEN met gratis recept. DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 ADVERTENTIE Verplichte keuring van automobielen Het ligt in de bedoeling in de toe komst een verplichte keuring voor automobielen in te stellen, waarbij gelet gaat worden op de algehele conditie van de auto. Hierbij zal ook sterk gelet worden op gevaarlijke roestschade. Voorkom dat Uw auto om deze reden afgekeurd wordt, laat hem tijdig behandelen bij Zweeds ML-station PERQUIN, speciaalbe- drijf voor anti-roestbehandeling. Vraag vrijblijvend om inlichtingen. Telefoon 21345. (£)uct leuwo 1 (Advertentie) De drinkhal I in de Rijnsburger Poort 1 H wordt te koop aangeboden. 1 1 Te bevragen bij Fischer Co. 1 p Vischmarkt alhier. j (Advertentie) Voor f 182 1 1 's jaars. Te huur, voor één 1 p jaar o langer, een klein Bui- tenverblijf te Sassenheim met I fraaie tuin, gedeeltelijk be- I H plant met vruchtboom en. Na- p tere inlichtingen te bekomen I p den Heer C. van Dorp te §j E Sassenheim. Wüillliinll ij,.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1