LEIDSCH DAGBLAD Zöpf liet Anne Frank arresteren Russen vallen opnieuw politiek van Bonn aan Reeds 1500 doden bij overstroming in Brazilië Papoea's willen miljoen gulden bijeenbrengen VERANDERLIJKE BEWOLKING TWEE DODEN OP SPOORBAAN Barre titelstrijd IIBhRÉIP Scherp gestelde regeringsverklaring Autokenteken leidde tot snelle arrestatie Belgen gegrepen na overval in de Botlek SATO BEHOUDT DE ABSOLUTE MEERDERHEID KVP GEEN AFSPRAKEN GESCHONDEN AANHOUDENDE ONRUST IN MADRID weekend-systeem ©ucJ §)fct eutvd Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 JANUARI 1967 No. 32089 Directeur: E. A E. van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by cooruitbetaling) losse leleloon Directie en Administratie. 20041; Reoactie 21507 Witte SingeJ 1, LeldeD - Giro no 57055 Bekentenis in Miinclien (Van onze correspondent in Bonn) De zitting van het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke is vanochtend begonnen met een verrassing. De nevenaanklager, dr. Kempner, hield de beklaagde Zöpf de achterzijde van het dagboek van Anne Frank voor en vroeg hem of hij de daarop afgebeelde foto herkende. Zöpf antwoordde bevestigend en zei dat het een foto van Anne Frank was. Dr. Kempner vroeg Zöpf daarop of hij verantwoordelijk was voor de arrestatie van het meisje. Zöpf gaf dat toe. Toen de nevenaanklager Zöpf vroeg of hij in de oorlog Anne Frank al had ontmoet, antwoordde deze dat dit niet het geval was. Wel verklaar de Zöpf dat hij na de oorlog het dagboek van Anne Frank gelezen had. Toen dr. Kempner vroeg of hij van deze lectuur dan niet was geschrok ken, antwoordde Zöpf: „Ik zou nu bij ieder kind schrikken, net zoals De overstromingsramp van begin vorige week in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro, de ergste sinds by na een eeuw, heeft volgens officiële cij fers aan 1500 mensen het leven ge kost en 5000 mensen dakloos gemaakt. In de stad Rio zyn de gemeentedien sten nog steeds volledig in de war en heerst een alarmerende toestand. De drinkwater- en stroomvoorziening in deze stad van vier miljoen inwoners blyft nog weken beperkt en onregel- Delegatie naar New York De in Nederland verblijvende pa- poea's, verenigd in vier organisaties, zijn een actie begonnen, die ten doel heeft een miljoen gulden bijeen te brengen. Daardoor zou het mogelijk worden, dat een delegatie in maart a.s. naar New York zou kunnen rei zen, wanneer de algemene vergade ring bijeen zal komen. Dit werd zaterdag in de blauwe zaal van het Scheveningse Kurhaus bekendgemaakt door president M. W. Kaisiepo. Op een tijdens de pauze gehouden persconferentie deelde de heer Kai siepo mee, dat hij en de secretaris van de overkoepelende organisatie vorige maand in New York zijn ge weest. Bij die gelegenheid was hun „in het oor gefluisterd", dat de alge mene vergadering in april a.s. de kwesties Zuid-Afrika en., Zuid-West- Afrika op haar agenda ztiü plaatsen en dat dan ook de kwestie Oost en West-Papoea ter sprake zou kunnen komen. Verder deelde de heer Kaisie po mee, dat men bij secretaris-gene raal Oe Thant de belangen van de -één miljoen zielen tellende bevolking van het voormalige Nieuw-Guinea heeft bepleit, omdat men vreest dat Indonesië de overeenkomst met Ne derland over Nieuw-Guinea met name wat betreft de overeengekomen volksstemming, geweld zal aandoen. ADVERTENTIE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 DECEMBER Zon op: 8.23 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: uur; onder: 10.45 uur. Hoogwater té Katwijk te 6.56 en 19.16 uur; laagwater te 2.46 en 15.12 u. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ik schrok toen ik van Anne Frank hoorde". De nevenaanklager was direct na het openen van de ochtendzitting be gonnen met Zöpf de vraag te stel len, of het hem niet was opgevallen dat by de transporten naar „het oosten" heel veel kinderen en vrou wen waren. Kempner vertelde dat hij bij het doen van steekproeven had ontdekt dat bij bepaalde trans porten 48 procent uit vrouwen en 22 procent uit minderjarigen be stond. Toen di'. Kempner aan Zöpf vroeg hoe dit kwam, antwoordde de ze: ..Dat was om de gezinnen bij een te houden". Dr. Kempner repli ceerde daarop: „zeker in de dood". Twee Spanjaarden zijn vanoch tend om half acht op een goederen spoorlijn m Rotterdam-zuid door een locomotief overreden en om het le ver. gekomen. Het goederenspoor wordt nog wel eens gebruikt door personen, die een kortere weg willen nemen. Vanmorgen waren de twee Spanjaarden, de 46-jarige Manuel Balsa Dcmiques uit Gavesere en de 51-jarige Augustin Percira uit Coru- na met de Nederlandse voorman- timmerman G. de Boer (47) in de auto in Pernis gearriveerd. Het drie tal, dat in dienst was van de Hol landse Beton Maatschappij, liet de auto bij de spoorbaan staan. Juist toen de heer De Boer over de spoor lijn was gestapt, hoorde hij achter zich de locomotief. De Spanjaarden waren op slag dood. De Nederlandse Spoorwegen deelden vanmorgen mee, dat de machinist in het donker niets heeft gemerkt. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven gefotografeerd tijdens het winkelen in Willem stad. Vorige iveek zijn zij op hun huwelijkreis op Curacao aange komen. Het was koud in het Finse Lahti, verschrikkelijk koud Voor Put- tershoekse Kees Verkerk, de pezige kasteleinszoon, vormde dit geen hin dernis om op grandioze wijze een greep naar de Europese schaatskroon te doen. Verkerk op de foto in jas sen en dekens gehuld won drie af standen de 5000, de 1500 en de voor de 10.000 meter in de plaats geko men 3000 meter. Voorts eindigde hij op de sprint bepaald niet zyn sterkste nummer op een verras- Vergadering Volgens een onbevestigd bericht in Moskou, staat er voor midden-re- bruari een vergadering op het pro gramma van de landen van het War- schau-pact, welke mogelijk in Oost- Berlijn zal plaatshebben. In het bij zonder zouden de landen van het (Van onze correspondent in Moskou) Het politieke offensief van Moskou tegen de Westduitse Bondsrepubliek heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. In een buitengewoon scherp gestelde regeringsverklaring, die zater dag aan de ambassades van de VS, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland werd overhandigd en die zondag in alle Rus sische dagbladen werd gepubliceerd, is de gehele ontwikkeling van de binnen- en buitenlandse politiek in de Bondsrepubliek veroordeeld. Er behoeft niet de geringste twij fel aan te bestaan, dat de Russische politiek geheel is gericht op een vol kenrechtelijke legalisering van de grenzen, zoals die in de na-oorlogse periode in Europa tot stand gekomen zijn, en op een buiten sluiten van de Bondsrepubliek van elke medezeg- geschap over atoomwapens. Deze twee doeleinden zullen de hoofdbe standdelen uitmaken van nieuwe ac ties, waarvan Moskou hoopt dat ze tot een verdere politieke isolering van de Bondsrepubliek zullen leiden. In de Russische verklaring wordt aan de hand van de verkiezingsre sultaten van de NPD en andere fei ten geschilderd hoe de binnenlandse politiek in de Bondsrepubliek zich opnieuw in fascistische richting ont wikkelt en er wordt een parallel ge trokken met het Duitsland uit de tijd van de republiek-Weimar. Deze ge vaarlijke geestesgesteldheid wordt in verband gebracht met de atomaire ambities van Bonn, terwijl de Bonds republiek verder van racistische hoogmoedigheid en haat jegens an dere volken wordt beschuldigd, op wier territorium men aanspraak meent te kunnen maken. Hoewel Moskou reeds enige tijd ge leden is begonnen een stroom van kritiek op de nieuwe regering in Bonn te spuien, heeft de regerings verklaring in politieke kringen in de Russische hoofdstad toch verbazing gewekt. De politieke motieven zijn nog niet geheel en al duidelijk. In het algemeen gelooft men niet. dat Moskou met deze manoeuvre bij de bondgenoten van Bonn van een gro tere anti-Duitse gezindheid blijk wil geven. Meer indruk zal de verklaring daarentegen maken op de eigen vrienden, van wie ei naar de mening van Moskou klaarblijkelijk enkele te veel begrip hebben opgebracht voor de nieuwe politiek van Bonn. Opval lend is in elk geval, dat de verkla ring is gepubliceerd enkele dagen voordat vandaag de Roemeense mi nister van Buitenlandse Zaken, Ma- nescoe in Bonn aankwam voor een bezoek dat plaats heeft om tot het (Van onze Rotterdamse correspondent) Dankzij uitstekende samenwerking tussen de Rotterdamse politie en de Belgische rijkswacht, konden gistermiddag twee Belgen worden gearresteerd die er van worden verdacht in de nacht van zaterdag op zondag een roofoverval in het Botlek- gebied in Rotterdam te hebben gepleegd. Ze hebben daarbij de 57-jarige portier J. Neervoort uit de Kokstraat in Den Haag op diens ronde door de gebouwen van het constructiebedrijf N.V. Wescon aan de Theemsweg besprongen en gebonden. De heer Neervoort, die met zijn hoofd tegen een muur was gevallen, klaagde over zware hoofdpün, maar van enig letsel is nog niets gebleken. De buit die bestond uit f 2500, is te ruggevonden in een bos bij Es- schen, de woonplaats van de over- Een 22-jarige pijpfitter wist goed de weg bij het constructiebedrijf van Wescon, daar hij er enige tijd had gewerkt. Met zijn vriend, een 20-ja- •ige kraandrijver, beraamde hij het plan voor de overval. Zij reden per auto naar het Botlekgebied waar de wagen door de wijze waarop hij was geparkeerd, de aandacht trok van twee surveillerende politiemannen Ze stelden zich in verbinding met de meldkamer van het hoofdbureau of de auto misschien was gestolen. Daarvan was niets bekend, zodat de agenten hun weg vervolgden. Toch zou het kenteken dat zij hadden op genomen de sleutel tot de oplossing van de overval Gebonden Portier Neervoort werd, zo vertel de hij, plotseling besprongen door twee jonge mannen, van wie hij 'niet veel kon waarnemen, omdat het I donker was. Met draad dat zy had den meegebracht werd hij na een „Koest houden, dan zal je niets gebeuren", hoorde hij. De Belgen gingen naar de werkplaats en sleep ten apparatuur mee om de brand kast op het kantoor open te bran den. Hiermee zijn ze waarschijnlijk een kleine twee uur bezig geweest. Na het vertrek van de rovers wist de heer Neervoort zich te bevrijden. Hij belde de politie. Uiteraard werd weldra verband gelegd tussen de overval en de nogal vreemd gepar keerde Belgische auto. Toen de por tier bovendien als zijn mening uit sprak dat de mannen wel eens Bel gen konden zijn geweest, was het duidelijk dat men het over de zuider grens moest zoeken. Direct werden de grensposten en de Belgische po litie gewaarschuwd. Reeds in de loop van de middag kwam het bericht binnen dat de overvallers waren ge arresteerd. Aanvankelijk ontkenden beiden dat zü in Nederland waren geweest, maar er waren zoveel aanwijzingen dat zij spoedig door de knieën gin gen. De verdachten zullen In België worden berecht, daar zij, volgens het internationale recht, als Belgen niet door de Belgische justitie aan een buitenlandse mogendheid kun nen worden uitgeleverd. I Oostblok zich erover willen beraden I hoe zij hun politiek op de Duitse kwestie moeten afstemmen. Deze ver gadering is er wellicht ook de reden van geweest, dat de reis van de Roe meense minister naar West-Duits- I land eerder plaatsvindt dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. Voor de Roemenen kan daarbij de overweging een rol hebben gespeeld dat zij even tuele afspraken met Bonn graag ge regeld willen hebben voordat de con ferentie van de Oostblok-staten plaats heeft, die op deze manier voor voldongen feiten gesteld kan worden. Moskou ziet de ontwikkelingen in de normalisering van de betrekkin gen met West-Duitsland met de grootste tegenzin aan, reden waarom het Russische publiek nog niets over de verschillende contacten van de Bondsrepubliek met de Zuidoost- europese landen heeft mogen ver- De voorspelling, dat de liberaal- democratische party in Japan onder leiding van premier Satt» een vry groot aantal zetels zou verliezen en haar absolute meerderheid in het Huis van Afgevaardigden zou kwijt raken, is niet uitgekomen: ondanks de klachten over corruptie, die de partij in de afgelopen maanden veel schade hebben berokkend, heeft Sa to's party 277 van de 486 zetels ver worven by de gisteren gehouden verkiezingen. Van Japans 70 miljoen kiezers ging 70 procent in regen en sneeuw naar de stembus. Bovengenoemd cyfer van 277 zetels voor de liberaal-democraten is geba seerd op een volledige (maar nog niet officiële) uitslag van de parle mentsverkiezingen. In het oude par lement hadden de liberaal-democra ten 278 zetels, ofschoon het aantal zetels toen iets minder was, namelijk 467. Het aantal parlementszetels is dus gestegen met negentien, dat van de liberaal-democraten met één, het geen procentsgewijze dus wel enige achteruitgang betekent, Voor de ove rige partijen zijn de (nog niet offi ciële) uitslagen als volgt: socialisten 140 (141); de sociaal-democraten 30 (23)communisten 5 (4)de „Ko- meifco", een nieuwe boedhistische party, 25; onafhankehjken 9 (2). In het oude parlement waren negentien zetels vakant. Drs. Schinelzer over continentale plat De voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. Schmelzer, heeft tijdens een verkie zingstoespraak in Hengelo ontkend, dat de KVP met betrekking tot de uitvoeringsmaatregelen voor de win ning van olie en aardgas op het Noordzeeplat afspraken heeft ge schonden, die ten tyde van het ka- binet-Cals waren gemaakt. Verwijzend naar de regeringsverkla ring van het kabinet-Cals zei de heer Schmelzer, dat daarin niet nadruk kelijk was gesteld, dat er staatsdeel neming zou zyn. De KVP kan deze zaak echter niet zonder meer laten passeren. Ook zij staat op het stand punt dat, nu er geen sprake is van staatsdeelneming in de oliewin ning, de algemene maatregel van be stuur in het parlement dient te wor den behandeld. De bewering van de socialistische ly staan voerder, drs. J. M. den Uyl, dat de voorwaarden van het kabinet Zylstra de staat jaariyks 50 miljoen gulden minder zullen opleveren, be titelde de heer Schmelzer als een slag in de lucht. Hy zei meer vertrou wen te hebben in het financiële be leid van de heer Zylstra, dan in dat van drs. Den Uyl. „Ik heb geen en kele grond om aan te nemen, dat een man als minister-president zylstra de behoefte zou gevoelen de olie- maatschappyen ook maar één cent cadeau te doen. Het zal verstandiger zyn als de dogmatischer dromer Den Uyl met beide benen op de grond gaat staan", aldus de KVP-fractie- leider. De deken van de juridische facul teit der rechten in Madrid, Tejero. heeft zyn ontslag ingediend uit pro test tegen het optreden van de poli tie. zo is in Madrid uit goede bron vernomen. Donderdag brak de poli tie de deuren van het gebouw van de ze faculteit open en arreteerde 22 studenten nadat tussen politie en studenten was gevochten. Een ver slaggever van het Spaanse blad „AJB.C." zou door de politie zyn af geranseld en gewond. Vierduizend Madrileense arbeiders hebben als mogehjk voorlopige afsluiting van de grootste stakings golf die de Spaanse hoofdstad onder Franco's bewind heeft gekend, de nacht van zaterdag op zondag vry- willig doorgebracht in de autofabriek „Barreirost". Ze hadden er eerder op de dag het werk neergelegd uit protest tegen de ongeveer honderd arrestaties die vrydag door de poli tie waren verricht tydens betogingen van studenten en arbeiders voor vrije vakbonden en tegen de stygende pry- zen. Zaterdag werd op elf fabrieken in Madrid door ongeveer 20.000 ar beiders gestaakt. Veel arrestanten werden later vry. gelaten maar zaterdag werden nieu we aanhoudingen verricht toen stu denten op het universiteitsterrein de politie met stenen bekogelden. De studenten van sommige faculteiten hebben aangekondigd dat ze van daag de colleges zouden boycotten. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! 1 Leidsch Dagblad van i 1 30 Januari 1867: Zondag zijn uit s-Herto- I M Qenbosch 50 man dragonders naar Sprang vertrokken, 1 ™aar den vorigen dag de boe- I i ren geweigerd hadden hun m 1 vfe af te geven om het te I aoen afmaken ten gevolge 72 V(*n de veeziekte. De mare- 1 chaussees hadden vruchte- M 1 l°os .Veracht de orde te I handhaven. In een gevecht I met de boeren zijn verschei- i dene van hen gewond. De heer Howard, verte- I i genwoordiger van Michigan I heeft in den Senaat der Ver- I H e enig de Staten een wetsont- werp voorgesteldtot bepa- I Un9 van straffen op de veel- H wijverij onder de Mormonen. (jJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIilllllllllÜll

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1