KOKEN schrijver A NOG GEEN SPOOR VAN BANKROVERS Opera vijf jaar naar het „Circustheater" JUFFERMANS EXPOSEERT Schilder in arrest WERELDPREMIERE NIEUW STUK VAN PETER WEISS Betonloodsen enz. Gemeente Leiderdorp volslagen en halfwas loodgieters LEIDSCH DAGBLAD na t.v. optreden (Van onze Haagse correspondent) Het tv-programma „Voor de vuist weg" van vorige week vrijdag heeft geleid tot de aanhouding van een 27-jarige schilder, die in de studio een dramatische rol speelde aan de gastvrije tafel van presentator Wil lem Duys. Hij werd door de zanger Leo Fuld als de zoon van zijn broer herkend. Bezoekers van een café aan de Goudserijweg in Rotterdam, die naar de tv-uitzending keken, herkenden de schilder echter ook. Maar dan als de man, die acht dagen tevoren een stamgast naar huis had gebracht en de man had beroofd van honderd gulden en een armbandhorloge. Willem Duys' programma confron teerde de cafébezoekers met de schil- I der, die kort na zijn terugkeer uit de tv-studio door de politie kon wor den aangehouden. De man heeft be kend. Overval in Vaals ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Marktberichten AALSMEER, 27 Januari Bloemen, veiling: William Sim 4650; roze 43 49; witte 48—'55; G. J. Sim 30—36; Dusty 3642; Arthur Sim 4047; Shocking Pink 30—37; Keef er 40- Nederlandse, Belgische en Duitse politie hebben nog geen oplossing ge bracht in de bankoverval op het kan toor van de Algemene Bank Neder land in Vaals. Wel heeft de politie een aantal waardevolle sporen en aanwijzingen in handen. Zeker is, dat de drie overvallers na de roof gisteren in Vaals in een witte Opel Rekord met valse kentekens (GF 78-63) via België naar Duitsland ontkwamen. Vermoedelijk hebben de ïr ze Duitsland inreden, Vaals gebruikte kentekenborden De naam Jan Juffermans is goed in ons geheugen blijven hangen. Deze in 1944 in Oegstgeest geboren schilder-tekenaar expo seerde al op héél jeugdige leeftijd in de Boerhaavezaal met plezierige verwachtingen voor zijn toekomst. Enkele jaren ge leden vertrok hij naar Axel (Zeeuws-Vlaanderen) en werkte daar ijverig voort. Met succes. Bovendien stichtte Juffermans in Terneuzen een - wijdse naam - „Academie voor Beeldende Kunsten". Deze telt intussen al 40 leerlingen. Juffermans is dan ook met groot enthousiasme bezield. In Lelden liet hij sinds zijn vertrek niet meer van zich horen, maar wat hij thans bij de Galerie Walenkamp laat zien, toont een verheugende ont wikkeling. Juffermans heeft daar in Axel zeker niet stil gezeten. Zelf opende hij gisteravond onder veel belangstelling zijn expositie met het voordragen van enkele gedichten uit zijn onder eigen beheer uitgege ven, pas verschenen bundel „Brokken plastic in groen gras": gedichten over actuele onderwerpen. In menig opzicht zijn zij provocerend, wat nu eenmaal bij veel jongeren past. Ook in literair opzicht lijkt Juffermans iemand, aan wie men niet „zo maar" voorbij moet gaan. Wat zijn schilderijen-tekeningen betreft: wonend in een zich krach tig uitbreidend industrieel ontwikke lingsgebied zijn het speciaal machi nes, die hem boeien. Daarvan legt hij met krachtige expressie menig spre kend beeld vast. Het zijn daarnaast vooral „ongelukken", die hem fasci neren: het explosief moment reali seert hij raak en intensief door mid del van uiteenspattende „drukinkt- vlekken". Het „schokeffect" is daar bij evident. Een impressie als van een ingestorte brug, waarin met slechts weinige, maar functioneel toegepaste kleuren, de indruk verhevigd wordt, bewijst dat zijn visie zich verbreed heeft en zijn trefzekerheid gegroeid is. Naast het statische karakter van zijn machines, valt er elders in Juf fermanswerk een ongewone vaart te onderkennen, waarin elke lijn be- kunst Eervolle vermelding voor Hannes Postina De Haarlemse graficus Hannes PoBtma ls op de vijfde Blenale „Ex hibition of Prints" In Tokio onder schelden met een eervolle vermelding (diploma en f.500.voor zijn In zending „Mega variable". Tweehon derd kunstenaars uit de gehele we reld hadden werken ingezonden. Picasso-expositie trekt mensenmassa's De grote retrospectieve Picasso- tentoonstelllng te Parijs trekt men senmenigten. maar ls er tot dusver niet in geslaagd het bezoekersaantal van de Jan Vermeertentoon9telllng van 1966 te overtreffen. De Picassotentoon8telling, de eer ste officiële tentoonstelling van deze kunstenaar in Parijs, toont 800 schil derijen, tekeningen en beeldhouw werken. Sinds de opening op 19 november heeft de tentoonstelling 284.000 be zoekers getrokken. De Vermeerten- toonstelling werd in 57 dagen gezien door 320.000 bezoekers. Museumfunctionarissen verwachten nog een aanzienlijke aanloop in de laatste dagen van de tentoonstelling, welke op 13 februari wordt gesloten. Studententournée bracht f 25.000 op De tournee van het Ned. Studen ten Orkest, dat In tien plaatsen in Nederland concerten heeft gegeven, heeft in totaal f. 25.000.— opgebracht, f. 5000.meer dan de vorige keer. Dit werd gisteravond na de slotuit- voering in het Concertgebouw be kendgemaakt. De baten komen ten goede aan het „Nederlandse Studen ten-Sanatorium" en aan het „Unl- tekenis heeft. In zijn landschappen treft het weglaten van nodeloze, ro mantische verfraaiing. Juffermans' werk onderscheidt zich door een per soonlijk signatuur. Wij hopen, dat het land waar hij woont, hem nog genoeg inspire- Jan Juflermans: „Machine" rende ideeën zal geven om zijn figu ratieve kunst naar verdere vervol making te voeren. De kleine bezienswaardige collectie die hij presenteert, is tot 16 februari in de Nieuwsteeg 11 te zien. Voorafgaand aan de opening is door Kees Buurman de Leidse Kun- stenaarsprijs uitgereikt aan degene, die zich in het afgelopen jaar het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor het Leidse (beeldende) kunst- beleven, namelijk de heer Ben Wa lenkamp, eigenaar van de Galerie Walenkamp. H. Als Amsterdam „ja" zegt: Bij „nee"geen opera meer (Van Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse gemeenteraad zal op korte termijn moeten kiezen voor de bouw van een opera naar het ontwerp van ir. Bijvoet. Valt die beslissing gunstig uit dan zal de Ned. Opera Stichting voor 5 jaar verhuizen naar het Circustheater in Sche- veningen. Er zal geen alternatièf zijn voor directeur Maurice Huisman, zo vertelde hij ons. Als de Amsterdamse gemeenteraad de verdere uitwerking van de plannen afwijst zal Nederland geen opera meer hebben. Tot het gereedkomen van een ope ragebouw ln Amsterdam zal de Ne derlandse Opera Stichting dan met het gehele apparaat van administra tie, ateliers e.d. naar Scheveningen verhuizen. Daarover worden thans onderhandelingen gevoerd. Voor de uitvoeringen in het circustheater, dat by de uitvoering van Wagners ,Götterd&mmerung" weer bewezen heeft akoestisch verre de voorkeur te verdienen boven het nieuwe Rai-ge bouw in Amsterdam, kry'gt de Ope- •Stichting prioriteit dat wil zeg- Hierbij de bekende schrijver Simon Vestdijk met zijn vrouw en haar pas geboren zoon^ gen dat bijv. serie-voorstellingen van musicals én shows eventueel zullen worden onderbroken voor operavoor stellingen. De heer Huisman zei dat er nog niet op korte termyn te re kenen valt op een vergroting van de toneelruimte van het Circustheater, dat aldus nog niet alle groot geën sceneerde opera's zal kunnen bevat ten. Maurice Huisman stelt zich voor in de eerstvolgende vijf jaar het werk van de Opera Stichting een experimenteel karakter te geven, waarbij o.m .naar verjonging zal worden gestreefd. „Lied over een vogelverschrikker Volledig andere theatervorm (Van onze correspondent) In Stockholm heeft in het Scalartheater de wereldpremière plaats gehad van een nieuw werk van de bekende toneelschrijver Peter Weiss. Het nieuwe stuk van Weiss draagt de Zweedse titel ,,Sangen om Skrapuken"( ,Lied over een vogelverschrikker") Peter Weiss, die in 1966 de „New York City Critics Award" ontving voor zyn stuk „Marat - De Sade", heeft nu een volledig nieuwe vorm van theater gepresenteerd en is volgens het „Theatre Workshop"-idee te werk gegaan, waarbij een spel gevormd wordt zonder vaste omlijningen, maar in samenwerking met de spelers ge zocht wordt naar de beste expressie der uitvoeringsmogelijkheid, waarbij er veel aan het eigen initiatief van de spelers wordt overgelaten. In zijn stuk. dat hy zelf een „musical" noemt, stelt hy Angola als het symbool voor kolonialistische politiek, die alleen aan „uitbuiten" denkt, waarbij een schroot-figuur de almachtige poli tieke leiding van het stelsel symboli seert. Authentiek materiaal Weiss heeft zun stuk voornamelijk gebaseerd op authentiek materiaal, hetgeen hy dan ook vrijwel onbe werkt benut. Dit geldt o.a. voor de uitspraak van de vroegere Westduitse minister van Justitie, Jager, „men ziet als bezoeker slechts vriendelijke en dankbare gezichten in Angola", plus enkele stukken uit de redevoe ringen van Salazar. Hierbij komen dan gestileerde dialogen en gezamen lijke protestsongs van de acteurs, ongeveer op dezelfde schijnbaar na ïeve maar sterk pedagogische manier als dit in „Marat - De Sade" het ge val was. Groteske satire Het geheel is een stuk bewust di dactische en polemische dramatiek, dat veel aan het interpretatievermo gen van de toeschouwers overlaat. Weiss' beschryving van Portugals dictatuur in Angola doet af en toe denken aan een groteske satire van Picasso tegen Franco, een mengsel van agressiviteit en intense afkeer. Evenals de meeste andere stukken van deze toneelschryver vindt men ook hier weer een groot deel oud- Duits expressionisme, dat zijn oor sprong vond by Brecht. Positieve ontvangst Over het algemeen genomen werd het stuk zeer positief ontvangen door het publiek, waaronder zich o.m. 40 buitenlandse theaterrecencenten be vonden en enkele teams der West duitse televisie. De regie had Etienne Glaser. terwijl het decor, dat even eens bewondering oogstte, vervaar digd was door Gunilla Palmstierna- Weiss. die een gedeelte van haar op leiding aan de kunstacademie van Amsterdam heeft gehad. andere (Nederlandse) iseld. Het scheelde vrydag maar een haar of de bankrovers waren by het uit gaan van het bankgebouw recht in de armen van de politie gelopen. De politie kwam daarvoor nog geen mi nuut te la-at by het bankgebouw aan. De snelle alarmering van de politie is het werk geweest van Rosemarie Gul pen (18), de jongste van de vijf em ployes van de bank. Ze wist terwijl de rovers het personeel met vuur wapens in bedwang hield snel door een zydeur het kantoor uit te glip pen en rende naar de buren. „Ik was erg zenuwachtig. Ik kon dat nummer van de politie niet eens draaien. Ik heb de buren ook niets kunnen uitleggen. Ik zei alleen maar: „vlug de politie"> Toen heeft Lok de politie gealarmeerd". Defensie komt de industrie te hulp (Van onze Haagse correspondent) Defensie probeert met orders in de metaal- en textielsector by te dra gen tot het lenigen van de werkloos heid. Direct na het bekend worden van voorgenomen bedrijfssluitingen in Limburg, Twenthe en Groningen heeft de dienst van de kwartiermees ter-generaal contact opgenomen met de directies van deze bedrijven, om na te gaan of hun produktiemogelyk- heden kunnen worden afgestemd op de behoeften van het leger. In Gro ningen konden deze week al twee contracten voor confect.iekleding worden geplaatst. Naar Polen President De Gaul le zal nog in de eerste helft van dit jaar, mogelyk in juni, een officieel bezoek aan Polen brengen in het licht van zyn streven naar ontspan ning in Europa, zo deelde presiden tiële kringen in Parijs gisteren mee. Annie Ramuekers (18) zag de overval gebeuren. Zij is dan ook een heel belangrijke getuige. De rovers, die terwyl het personeel van de bank met een stengun in be dwang werd gehouden een bedrag van f 9000 uit de la van de kassier grepen, waren gemaskerd met nylon- kousen. Aan de overkant van de straat had Annie Ramaekers (18) de vreemde mannen ook opgemerkt. Ze stond door een raam van de boven woning recht tegenover de bank te kyken en kreeg argwaan, toen ze juf frouw Gulpen ïykwit naar de buren zag snellen. „Tien tellen later kwamen de man nen uit het gebouw. Een ongeveer 20 jaar had het geweer nog in de handen. De tweede, die ik goed kon zien was ongeveer 45 jaar. Hy ging achter het stuur zitten. De derde heb ik niet goed kunnen zien. Ze reden in volle vaart weg in de richting van het drielandenpunt", vertelde het meisje. Directeur J. Janssens zette de alarminstallatie pas in werking, toen de rovers waren weggestoven. „Ik durfde niets te doen. Ik dacht alleen maar aan die overval in Maastricht, waar een man door zyn verzet het leven liet", aldus directeur Janssens. De politie vond in het kantoor vin gerafdrukken en een knoop van een jas. Gisteravond zijn twee politiehon den bij de opsporing ingezet. 200; Pink 100—120; New TER AAR, 27 januari - bosje spruiten export A 81—83; B 81; C 49; D 65 per kg. LISSE, 27 januari Gladiolenvei- 14/iop 12/14; Verwey 6.305.50; Dr. Fle- Hawai 6.105.25: Hochsommer 5 25— 4.75; Jo Wagenaar 6.25'5.8 slclent Ken 6.204.65; Sneeuwprinses 6.254.50; Vink's Glory 5 704.85; White Friend ship 12.1512.65. RIJNSBURG, 27 januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Copland 190 210; Lustige Witwe 150175; Preludi- Plnk Trophy 140155; Prom —225; Roland 180—190; v. a. twjrae 160—175; Demeter 200—225 Paul Rich ter 155—170; Edith Eddy 180—200'; Christmas Gold 140165; Golden Har vest 150—175; Fresia's Gerbera 3157; Irissen 1820; Enchants 140160; Hy acinten Ostara 36^17; Anne Marie 35 36; Delfts blauw 3850; -L'lnmocence 3548 per stuk; Amaryllis 3842 per 750 per 100 kg; spruiten 35; boeren kool 1516; gele kool 811 per kg KATWIJK AAN DEN RIJN, 27 Janu ari Groenteveilingwaspeen per kist Al 6.00—7.20; A2 3:40—6.30; BI 6.00— 7.30; B2 2.00—3.20; Cl 6.00—7.30; CQ 5380; boerenkool I 77—97; n 56—64; uien per kist r waspeen 148.000 kg. 22, seldery 8-19, 30-106, witlof 70-118, knol- 18-29, peterselie 21- Interconfessioneel gebed Het Vaticaanse staatssecretariaat heeft de Romeinse afdeling van de vereniging „Unitas" laten weten dat alsnog- toestemming is gegeven voor het houden van één interconfessio nele gebedlssamenkomst met deelne ming van rooms-katholieken in een Anglicaanse kerk in Rome De Vati caanse congregatie voor de geloofs leer had kortgeleden, naar aanlei ding van een verzoek om toestem ming voor een drietal van dergely ka bijeenkomsten in een protestantse kerk. laten weten dat men een der gelijk initiatief dit jaar nog niet op portuun vond, hetgeen overigens al leen het vicariaat Rome betrof en ook niet sloeg op byeenkomsten in r.-katholieke kerken. Aan de toegestane byeenikomst, die in de Amerikaanse episcopaalse kerk van Sint-Paulus in Rome is gehou den namen een vyfhonderdtal Ang licanen. rooms-katholieken, metho disten, baptisten en orthodoxen deel in het kader van de thans besloten gebedsweek voor de eenheid. Het is niet bekend of aan de eer dere afwyzing vanwege de congrega tie voor de geloofsleer overleg met de Paus was voorafgegaan. M. W. MEIJER N.V. TIMMER - METSEL - AANNEMERSBEDRIJF aS ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER Ruime ervaring vereist. Bij gebleken geschiktheid levenspositie. Tevens enige ERVAREN TIMMERLIEDEN en METSELAARS gevraagd. Schriftelyke sollicitaties met opgaaf van verlangd salaris en referenties te zenden aan: Rijndijk 68, Voorschoten. STEL EISEN AAN UW WONING! PREMIEWONINGEN IN TRADITIONELE BOUW! KOUDEKERK AAN DEN RIJN (enkele minuten van Rijksweg 4 A - landelijk gelegen) grote woon- en eetk. grote hobbyruimte keuken ook voor koel- grote dakkapel 3 slaapkamers 1e verd 9 veel tegelwerk tweede tollet gele gevelsteen ook 4e slaapkamer 2e verd. tussen kozijnen Chr. Nijverheidsschool v. meisjes .Boshuizen' Op onze avondcursussen voor BEGINNERS EN GEVORDERDEN, sn op onze STUDENTENCURSUS KOKEN, zyn nog enkele plaatsen vry. sussen worden gegeven op woensdagavond Aanvang 1 februari 1967. Aanmelding gaarne zo spoedig mogelyk telefonisch of Te koop nieuwe uitneem- bare enkelwandige beton loodsen, garages, enz, wel ke eenvoudig met onze handleiding en bouwsche ma te monteren zijn. Byv. de afmetingen: 1.72 9.30 x 9.30 x 9.30 x 6.24 1 9.30 x 7.77 12.35 x 4.72 1 12.35 x 6.24 1 12.35 x 7.77 1 12.35 x 9.30 1 15.37 x 4.72 1 15.37 x 6.24 1 15.37 x 7.77 1 15.37 x 9.30 1 15.37x10.83 1 18.42 x 6.24 1 18.42 x 7.77 1 18.42 x 9.30 r 18.42x10.83 1 21.47 x 7.77 1 21,47 x 9.30 r 21.47x 10.83 r 24.60 x 12.35 r f 1065,- f 1465,- f 1510,- f 1780,- f 1990,- f 2395,- f 2140,- f 2525,- f 2895,- f 3320,- f 2550,- f 3025,- f 3580,- f 3965,- f 4960,- f 3740,- f 4265,- f 5175,- f 5850,- f 5080,- f 5815,- f 6700,- f 9320,- Compleet pasklaar ge maakt en franco levering door geheel Nederland, exclusief veerbootkosten- eventueel ook te plaatsen. Tevens levering van losse Reeds honderden gele verd; vele referenties aanwezig. HOOFDDORP KRUISWEG 625 Tel. 02503 - 6746 en 6747 Burgemeester en Wethouders roepen sollicitanten op voor d functie van ter secretarie, afdeling Financiën, Onderwys en Per soneelszaken. Bezit van ten minste u.l.o.-diploma is vereist. Studii voor het diploma G.A. I strekt tot aanbeveling. Voor een jonge ambitieuze kracht bestaat gelegenheii om kennis te nemen van verscheidene op deze afde ling voorkomende werkzaamheden. Aan bovengenoemde functie is een salaris verbondei van f552,(min.) tot f723,(max.) per maand. De gebruikelyke secundaire arbeidsvoorwaarden zijr VENDUHUIS DER NOTARISSEN 's-Gravcnhage (gevestigd sedert 1812) Woensdag en donderdag februari 1967 aanvang 10 t.o v. Notaris J. J. Koster: VEILING van: Noteh. porseleinkast en salonameublement, mahon. kabinet en ronde tafels, linnenpersen, staande klok, spiegels, klokken, pendules, Chin. e a. porselein, aardewerk, radio- en t.v. toestellen, electr. fornuis (AEG), gas haarden (aardgas), brandkast (Lips), gouden en zilveren voorwerpen: armbanden, hor loges; couverts, ged. cassette, enz. enz. KIJKDAGEN: maandag en dinsdag 30 en 31 Jan. 1967 van 10 tot 4 uur. N0BELSTRAAT 5 TELEFOON 070 113313 LOODGIETERS EN VERWARMINGSBEDRIJF G. v/d Pol N.V. Van Lenneplaan 69 Soest Tel. 02955—5459 VRAAGT voor werkzaamheden op nieuwbouwprojecten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 4