Leidse huisvrouwen maken van leeftijd geen geheim Prof. Van Esveld over sociale rechtsvorming Mantanq (aantano, Cadeaus en goede woorden Weinig aanvoer met oplopende prijzen Oratie als opvolger van prof. Molenaar ZATERDAG 28 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Toespraken en kostuunishow op jubileumfeest ADVERTENTIE W \)irdytjouMKJüi (Jmt SWloA kt-, Z5 5 MOorv Z&s, kieuwe tnZjs... -£5*"*" S Mogelijk cioor de meest moderne verwerking van rijpe tabakken volgens het A C natuurproces De Leidse huisvrouwen hebben het gouden jubileum van hun afdeling gisteravond in de Stadsgehoor zaal gevierd. Met officiële toespra ken, met zang van het huisvrouwen koor, met een optreden van de goo chelkunstenaar Fred Kaps en met een historische kostuumshow. Er heerste op dit stijlvolle feest een sfeer van gezellig bij elkaar zijn, die de avond tot een hoogtepunt van de jubileumviering maakte. Wat het officiële gedeelte betreft, loco-burgemeester S. Menken bood de afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen namens het ge meentebestuur gelukwensen aan met het vijftigjarig bestaan, waarbij hij er zijn blijdschap over uitsprak, dat, hoewel vrouwen over het algemeen terughoudend zijn bij het prijsgeven van hun leeftijd, de Leidse huisvrou wenafdeling niet geaarzeld heeft haar gouden verjaardag ruchtbaar heid te geven. Hij noemde de doel stellingen van de vereniging, t.w. de behartiging van huisvrouwenbe- langen en het geven van voorlichting op huishoudelijk gebied, bijzonder zinvol, Juist ook in een tijd, waarin de techniek een steeds grotere rol spelen. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen was op deze avond vertegenwoordigd door mevrouw mr. E. T. N. van der Hoe- ven-Toxopeus. Zij hing de presidente van de jubilerende afdeling, mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed, een gou den penning om, waarmee de afde ling Leiden zich geschaard mag we ten in de keten van gouden zuster- afdellngen. De presidente van het gewest Zuid-Holland, mevrouw L. P. Lange- laar-Lucht, verraste de Leidse be stuursleden op dit feest met een aantal kandelaartjes als „lichtend" voorbeeld van eendrachtige samen werking. Namens de drie ere-leden van de Leidse afdeling overhandigde me vrouw C. Hageman-Ver hagen de presidente van deze afdeling een zil veren vaas met bloemen ter opfleu ring van de bestuurstafel. Van de leden ontving het afde lingsbestuur een kienspel, met welk cadeau mevrouw Van Dam eveneens bijzonder ingenomen was. Het eigenlijke feest kon toen pas be ginnen. Modeshow Nadat het zangkoor onder leiding van mevrouw Truus Massaar-Van Driel zich op welluidende wijze had laten horen, ging het doek op voor de kostuumshow gepresenteerd door mevrouw E. F. Canter Cremers-Van der Does en haar mannequins. De zéér Haagse en zéér gedecideerde me vrouw Canter Cremers oogstte met haar uitgebreide collectie japonnen uit de afgelopen twee eeuwen heel veel succes. De feestvierende Leidse huisvrouwen, van wie velen zich voor deze bijzondere gelegenheid door hun echtgenoot lieten vergezellen, zagen achtereenvolgens kostuums uit de Rococo-tijd, de Empire-periode, de Biedermeier-jaren, het crinoline- tijdperk en het begin van deze eeuw met zijn enorme hoeden en grote effectwaaiers. Er werd uit deze vroeg-twintigeeuwse tijd ook onder- kleding getoond, die in sterke mate het silhouet van de vrouw bepaal den. Het laatste deel van de show was gewijd aan de periode van na de eerste wereldoorlog tot de mini- tijd van nu. De mannequins toonden deze kostbare en unieke collectie op charmante wijze, een factor, die by heeft gedragen tot het welslagen van de show. Het feest werd besloten met het optreden van Fred Kaps, de ar tiest, die zijn sporen op goochelge- bied al geruime tijd geleden heeft verdiend. Een hoogte-punt van het gouden feest: de modeshow. (Foto LD/Holvast) NORM MOEILIJK TE VINDEN In zijn rede constateerde prof. Van Esveld, dat er vele redenen zijn stil te staan bij de sociale rechtsvor ming. In de eerste plaats is het een eeuw geleden, dat Nederland over ging tot de moderne kapitalistische ondernemingsgewijze produktievorm. In de tweede plaats versoheen hon derd jaar geleden het eerste rapport over de arbeidstoestanden, te weten het Verslag van de Staatscommissie —De Vries Robbè. In de derde plaats brak een eeuw geleden de maat schappelijke rechüsbesohouwing baan, voornamelijk onder invloed van de jongere economische-histo- rische school en de opkomende na tuurwetenschappen, Ten slotte hield prof. mr. H. P, G. Quack in 1868 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn oratie over Staat en Maatschappij, Gift voor de Mytylschool k De Leidse huisvrouwen hebben J ter gelegenheid van het gouden J feest van hun afdeling liefdadig- a heid willen betrachten. Tijdens k de jubileumviering, gisteravond J in de Stadsgehoorzaal, werd na- k melijk een geldelijke gift ter be- 1 schikking gesteld van de Leidse J Mytylschool. Het is de bedoeling k dat het beschikbaar gestelde be- drag wordt gebruikt voor de k aankoop van een skelter en een J poppenwagen. ADVERTENTIE LEIDSE AUTOREPARATIEDIENST 24 uurs autohulpdienst Tel. 21496? - b.g.g. 20693 Kunstreis naar Leiden De stad Antwerpen heeft in samenwerking met het Rubenshuis en de Antwerpse VVV een opstelwed strijd voor schoolkranten uitgeschre ven, met als hoofdprijs een kunstreis van drie dagen naar Amsterdam, Lei den en Rotterdam. De prijs is be stemd voor het beste artikel in een schoolkrant over de Vlaamse kunst of de Belgische musea. Niet alleen de schrijver van het bekroonde artikel zal de reis maken, al zijn klassege noten mogen mee. waarin hij sbaatsingrijpen ten be hoeve van de economisch zwakken bepleitte. Een eeuw geleden werd beseft, hoe groot de invloed van samenleving, maatschappelijke verhoudingen en staathuishoudkunde is od de rechts wetenschap Het richtsnoer voor de sociale rechtsvorming werd de maatschap pelijke opvatting van de gerechtig heid. Wat sociale gerechtigheid in houdt, dient gesplitst te worden naar de eisen, die de positie der sociaal- afhankelijken stelt en de eisen van de mensen met een inkomen daar boven. Het sociale recht beperkt zich niet tot de loonarbeiders, maar om vat alle regelen betreffende de ar beid. die ter voorziening in de kos ten van het levensonderhoud van de sociale afhankelijke arbeider en zijn gezin wordt verricht Uiteraard is voor het sociale recht van belang, wat de sociale gereohtigheid eist, dat gedaan wordt voor of ten laste van Prof. mr. J. M. van Bemme- len (links) biedt de nieuwe hoog leraar gelukwensen aan. (Foto LD/Holvaat) de leden der rechtsgemeenschap. Het lijkt buiten kijf, dat zij streven naar de garantie van bestaanszeker heid vraagt. Het is tot nog toe om vele redenen ondoenlijk gebleken een vorm te vin den. welke een verdere of zelfs alge mene herverdeling van inkomens eist en mogelijk maakt. Als men niet weet, hoe men de vooropgestelde ge lijkheid en ongelijkheid moet toet sen en meten, is de kans groot, dat men in zijn poging tot het scheppen van gelijke verhoudingen nieuwe on gelijkheid tot stand brengt. Bij de sociale rechtsvorming heb ben overheid en maatschappelijke groepen en kringen alle een taak. De functie van de overheid als cen trale wetgever is stimulerend, af remmend, bundelend en vrijlatend. Bij haar ligt de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de sociaal- econom. politiek, ook op het punt der loonvorming. Waar duidelijk heid omtrent de algemene rechtvaar digheidsnorm ontbreekt, hebben de maatschappelijke groepen door be weging en tegenbeweging de functie de rechtvaardigheid in de ruilver houdingen zo dicht mogelijk te be naderen. De organisaties van werk gevers en werknemers hebben hier een belangrijke rol te vervullen. Wel moet worden afgevraagd, of ten op zichte van bepaalde onderwerpen niet beter de regering de normstel lende instantie kan zijn, bij voor beeld bjj arbeidsduur, minimumloon, vakantie en vakantietoeslag, sterk gedifferentieerde loonmaxima. Thans Hoe kinderen tekenen De Contact-commissie kinderbe scherming Leiden en omstreken or ganiseerde gisteravond in samen werking met de vereniging Pro Ju- ventute en de R. Katholieke vereni ging voor gezinsvoogdij en patrona ge een bijeenkomst, in „De Laken hal". Mevr. E. Goslings-Deutman, medewerkster van de educatieve dienst van „De Lakenhal" vertel de over haar werk met kinderen. Op woensdagmiddag wordt er voor kin deren van 8 tot 13 jaar steeds een cursus gehouden, waar zij in het museum zelf kunnen werken. Het doel van deze cursus is drieledig. In de eerste plaats raken de kinderen vertrouwd met het museum, zij leren om zelf details te ontdekken en bo vendien wordt er een beroep gedaan op him eigen creativiteit. Mevrouw Goslings wees verder op het grote verschil in de wijze waarop kinderen van verschillende leeftijdsgroepen zich uitdrukken en over hun concep tie van het begrip „abstracte kunst". Als tweede spreker trad deze avond drs. H. E. Wassing op, die als psy choloog verbonden is aan de paedo- logische Kliniek „Curium". „De psy chologie is ontstaan uit de behoefte om het gedrag van de mens te ver klaren", aldus de heer Wassing. Een van de middelen om de oorzaak van een bepaald gedrag te ontdekken is het laten maken van tekeningen. Zo kan het tekenen van poppetjes bij voorbeeld dienen als intelligentietest. Dit kan vooral van belang zijn als het kinderen met zintuigelijke ge breken betreft. Daarnaast bestaat o.a. ook nog een persoonlijkheidstest, waarbij van een paar lijnen een ge hele tekening moet worden gemaakt. In een van de zalen was een ten- K. en O., in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie, heeft de Leidse schooljeugd gistermiddag en -avond de gelegenheid gegeven met dit werk, leidt het naast elkaar werken op so ciaal-economisch terrein van politie ke partijen en vakorganisaties tot wederkerige atrofiëring. Prof. Van Esveld weidde ten slotte uit over de tegenwoordig nogal eens verdedigde „collecttviteitsLeer", in houdend dat binnen de sfeer van het privaatrecht in toenemende mate collectieve bindingen ontstaan, die de persoonlijke betrokkenheid bij het sluiten van overeenkomsten als het ware omzetten in een collectieve gebondenheid. Het laatste decen nium is echter juist gebleken, dat het individu zijn eigen opvatting over wat rechtvaardig is heeft ge handhaafd. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. Van Esveld in de ontvangstzaal van do Acade- Nieuwe controleurs van keuringsdienst bloembollen De heren J. v. d- Nouland uit het rayon Sassenheim en L. van Deur- sen uit het rayon Wassenaar, Voor schoten .Katwijk zullen binnenkort de Bloembollenkeuringsdienst verla ten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Beiden hebben, voortgekomen uit het vak, zich vele jaren zeer deskundig van hun taak gekweten. De heer Van den Nouland heeft zich onder meer in de jaren dertig in Amerika beziggehouden met het koken van uit Holland geïmporteerde narcissen. Aan het afscheid van bei de controleurs zal in eigen kring aandacht worden geschonken. Op hun 65ste verjaardag zullen door di rectie en collega's biyken van waar dering worden aangeboden. De gladiolenkeuring en kassencon- trole binnen het rayon Noordwijk- Blnnen zal per 1 februari worden gedaan door de controleurs J. W. v. d. Berg en H. J. de Haas, beiden uit Noordwijk. In het rayon Wassenaar, Katwijk, Valkenburg, Voorschoten, Veur zal per dezelfde datum als con troleur optreden de heer L. Th. v. d. Mey uit Noordwijk. In het rayon Sassenheim is de heer J. v. d. Nou land Jr. tot controleur benoemd. toonstelling ingericht van werk van kinderen, die een goede illustratie vormde voor hetgeen de spre kers hadden verteld. Na de pauze werden een aantal vragen van de toehoorders beantwoord door een fo rum, dat onder leiding stond van dr. D. A. van Krevelen, lector in de kinderpsychiatrie aan de Leidse Uni versiteit. dat aan de toeschouwers nogal hoge eisen stelt, kennis te maken. Het werd ten tonele gebracht door Bad Godenberg „Kleines Theater". En dat op een wijze die, zij mag dan niet in alle opzichten bevredi ging hebben geschonken, toch duide lijk blijk gaf van ernstige voorberei ding. De bokser Schmitz van Kurt Ul- rich, wat te joviaal voor de onaf wendbare dreiging, die allengs als een loden last op Biedermanns huis gaat drukken, had in die opvatting toch wel allure. Bruno Thost als de verlopen kelner was zijn gelijkwaardige partner. Herr Biedermann, iets te zwak en met weinig nuance, kreeg een aan* vaardbare vertolking van Max Dietz, evenals Babette, z'n vrouw, weerge* geven door Marianne Worbs. Hertha Barian was een pittige, op haar stuk staande dienstbode. Verder hebben wij alle waardering voor het uitstekend samensprekende koor onder leiding van Günter Stell- macher. B.H, LEIDSE VEEMARKT (Van een deskundige medewerker) In het beeld op de Leidse veemarkt trad nog weinig verandering op. De totaal aanvoer bleef beperkt tot slechts 419 dieren. Hierin zal ook niet veel verbetering komen, zolang maatregelen tegen het mond- en klauwzeer niet ingetrokken kunnen worden. De venvachtingen hieromtrent zijn echter hoopvol gestemd hetgeen nog versterkt wordt door het bericht van de op heffing van het vervoersverbod binnen enkele kleine gebieden van Zuid- Holland. De stemming in de handel was dan ook niet ongunstig. De handel had over het geheel genomen een rustig tot redelijk verloop. Wolvee was weer duurder. Het rundvee, zowel slacht vee als gebruiksvee, bleef goed prijs houdend. Gebruiksvee. Dank zij de ophef fing van het vervoersverbod in en kele kleine districten van Zuid-Hol land, was de aanvoer in deze afdeling weer wat ruimer. Hoewel de handel een rustig tot redelijk verloop be hield, was de belangstelling toch iets beter. De dieren bleven goed prijs houdend en het' bruikbare vee zelfs weer iets duurder. Kwaliteits-dieren, mooie jonge beesten en koeien met veel melk waren goed te verkopen terwijl derde klas koeien met weinig melk slecht te plaatsen waren. Notering: melk- en kalf koeien van f. 1000.— tot f. 1275.— en f. 1500.—. Varekoeien van f.680.tot f.1000. en f. 1400.—. Vette koeien. De aanvoer in de sec tor vette koeien was niet groot. Aan vankelijk zag het er naar uit dat de prijzen hoger zouden inzetten, maar de vraag was niet zo wild. De handel kreeg daardoor een vrij rustig tot lui en duur verloop tegen slepend aan. De dieren bleven echter goed prijshou dend tot iets stijver in prijs voor de beste kwaliteiten. Notering per kg ge slacht gewicht: vette koeien van f. 3.50 tot f. 4.10 en f4.55, slachtstle- ren van f.4.— tot f.4.20 en f.4.40, worstkoeien van f. 3.10 tot f. 3.30. Vette en nuchtere kalveren. Zowel de afdeling vette kalveren als de afdeling nuchtere kalveren gaven zeer korte aanvoeren te zien. De handel had een rustig tot strekzaam en prijs houdend verloop. Voor mestkalveren was weer iets meer belangstelling. Deze dieren werden willig en duur der verkocht. Notering per kg levend gewicht: vette kalveren van f. 3.70 tot f.4.slachtnuka's van f. 1.40 tot f. 1.60, mestkalveren per stuk van f.140.— tot f.160.— en f.200.—. Wolvee. Op deze afdeling weer een uitermate geringe aanvoer van uit sluitend vette schapen en nog enkele rammen. De handel wil wel, maar de afzetmogelijkheden naar het buiten land zijn nagenoeg alle geheel afge sneden. De vraag voor het binnen land was goed en de aangevoerde die ren van goede zware kwaliteit waar door bij het korte aanbod de handel een vlug en duurder verloop kreeg. Notering: vette schapen van f.100. tot f.125.— en f.150.—. Varkens (buiten de markt). De varkenshandel blijft moeilijk, doch vanwege een zeer krap aanbod liepen de prijzen van slachtvarkens gemid deld weer 20 cent per kg levend ge wicht op. Het ligt in de verwach tingen, dat een verdere prijsstijging niet zal zijn tegen te houden. Behalve de doorvoer naar Italië, schijnen er ook nog bepaalde wegen gevonden te zijn om slachtdieren uit te voeren. Rectificatie oplossingen kerstpuzzel In de oplossing van de rekenpuz- zel van de kerstprijsvraag, die wij gisteren publiceerden, is vermeld dat tussen haakjes geplaatste cursief ge drukte getallen cijfers voorstelden van de in het tientallig stelsel aan gegeven waarde in meer-dan-tiental- lige stelsels. Bedoeld is echter, «lat vetgedrukte tussen haakjes geplaat ste getallen deze functie vervulden. Met een oratie over .Sociale rechtsvorming" aanvaardde prof. mr. N. E. H. van Esveld gistermiddag officieel het ambt van ge woon Leids hoogleraar in het sociaal recht. Prof. Van Esveld is opvolger van prof. mr. A. N. Molenaar, die reeds in 1958 met emeritaat ging en enkele maanden later overleed. Aan prof. Van Esveld werd indertijd reeds een leeropdracht gegeven, die hij voorlopig combineerde met een hoogleraarschap van de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam. „Biedermeier irnd die Bramdstifter" Opvoering „Kleines Theater" Max Fritsch werd in 1911 in Zürich geboren. Na de middelbare school volgde een periode van enkele jaren waarin hij in de journalistiek werk zaam was. Zijn veelzijdige natuur deed hem overstappen op de architectuur. Daarna volgden 10 jaar waarin hij architect en tegelijkertijd schrijver van toneelspelen was. Toen kort na de tweede wereldoorlog zijn werken tot het wereldrepertoire gingen behoren, besloot hij zich uitsluitend aan de literatuur te wijden. Van zijn bekend stuk „Biedermann und die Brand- stifter" ging de wereldpremière in 1958 te Zürich, de geboorteplaats van de auteur, en oogstte een groot succes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3