Kruiswoordraadsel Voorlichting over vakantie Oosterheker voert al vijf jaar henzine-oorlog Kom er ACHT-er Jonge Edenaar stuurt meisjes op huisbezoek ZATERDAG 28 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D 'EXTRA 5 De 27-jarige Edenaar W. N. J. C. Bloem is de man, tot wie u zich wenden moet als u er behoefte toe voelt een uur lang bezoek te ontvangen van een charmante jonge vrouw, met wie het goed praten is over vakantie. Het enige dat de geïnteresseerden ervoor moeten doen, is bellen naar Ede. Het be zoekje kan u op vijftien gulden komen te staan, maar als de charmante, zo vaardig over vakantie pratende jonge vrouw erin slaagt u deze zomer op vlieg reis te laten gaan naar het zonnige zui den, dan krijgt u die vijftien gulden nog terug ook. W. N. J. C. Bloem uit Ede probeert op deze manier het maken van vlieg vakantie-reizen en, want de zon gaat niet voor niets op, het bespreken van die reizen via zijn boekings-kantoor nog aantrekkelijker te maken dan het al is. Het zag er dit jaar naar uit, dat de reis bureaus met de beste wil ter wereld geen mogelijkheden meer konden vin den om de vliegvakantie nóg aanlokke lijker te maken. Uiterst moderne machi nes staan van de zomer klaar op Schip hol, Zestienhoven en Beek. De Dakota's hebben afgedaan, de DC-4 vervoert al leen nog vracht, de Electra's en de DC-6 zijn sneller en comfortabeler dan de Friendship. De prijzen laten geen scher pere concurrentie meer toe: achthonderd gulden zijn voldoende voor twee weken Egypte; nog geen honderd gulden méér en u bent twee weken in Mexico. Goed koper kan echt niet. „Als de markt met prijzen en comfort niet meer te veroveren is", moet de heer Bloem hebben gedacht, „dan zal er iets anders op gevonden moeten worden". Hij is er, eind vorig jaar al, over gaan piekeren en langzamerhand groeide een plan, dat uniek is in het reisbureuwezen. De heer Bloem, een jaar of wat gele den heel in het klein in Ede begonnen met het boeken van vakantie-reizen (tussenpersoon tussen reisbureaus en vakantieganger voor een bepaald per centage van de reissom) realiseerde zich, dat zijn klanten al maanden voor hun vakantie zoeken naar zo volledig moge lijke informatie over hun reisdoel. De gebruikelijke methode om die informa tie te verstrekken, is het nogal onper soonlijke uitreiken of opsturen van kleu rige folders, de een nog mooier dan de ander. Daar blijft het dan bij en aan het strand in het zuiden moet de vakantie ganger dan maar ontdekken of de gouden bergen van de folders werkelijk bestaan. De heer Bloem is het anders gaan aanpakken. Hij heeft gezocht naar een stuk of wat jonge vrouwen, die in het seizoen als hostess fungeren in de va kantie-landen. U weet wel, die behulp zame, bruinverbrande, altijd opgeruim de meiskes, die aan de vliegtuigtrap op Mallorca op u staan te wachten namens reisbureau zus of zo. In de winter, zo tot april/mei toe, gaat de kleur er bij die meisjes af, als ze thuis-in-Holland bij een uitzendbureau de koude dagen door brengen in afwachting van het vakantie seizoen. Vier van deze hostesses-in-de-zomer (typistes-in-de-winter) hebben nu een verbintenis met de heer Bloem en staan klaar om in een autootje stad en land af te reizen teneinde iedereen die dat wenst, haarfijn te vertellen hoe het nu toch op Corsica, in Egypte, in Italië en aan de Costa Brava is. Ze weten er alles van, want ze hebben er al een aantal jaren maandenlang gewerkt. Ze verte gen wodrdigen als ze op bezoek zijn niet een bepaald reisbureau, wèl de heer Bloem en uiteraard diens percenten. Ze praten u dus geen reis met bureau zus of zo aan, ze bieden keuzemogelijkheid en omdat iedereen graag zijn vijftien gulden terug wil hebben, wordt erop ge rekend, dat voor de reis geboekt wordt in Ede. De reisbureaus, waarvoor de heer Bloem optreedt, hebben deze manier van werken nog nooit meegemaakt. Ze zijn even benieuwd als de heer Bloem zelf naar het resultaat ervan. „Ik ben heel voorzichtig begonnen", zegt Bloem, „twee advertenties in het Utrechtsch Nieuwsblad, omdat ik daar mee een doorsnee van de Nederlandse bevolking bereik. De eerste reacties zijn binnen en de eerste afspraken zijn ge maakt. Met families, die inlichtingen over Egypte willen hebben. Die mensen zijn al half verkocht, dat is duidelijk. Als je eenmaal zo ver bent, dat je ie mand bij je thuis laat komen om over Egypte te vertellen, sta je eigenlijk al met één been op de vliegtuigtrap. Als je dan bovendien nog plezierig.eerlijk en deskundig wordt ingelicht over de reis en het verblijf, ga je die trap wel op". Méér dan een service-verlening dus, die reisadviesdienst van de heer Bloem, ook en vooral een commerciële activi teit, nu nog uniek, maar zonder enige twijfel volgend jaar al lang niet meer. Want er zijn vele reisbureaus en véle hostesses, die de winter produktief wil len maken. Kunt u de acht afwijkingen ln de belde bovenstaande tekeningen vinden? De Juiste oplossing vindt u elders ln dit nummer. VERTIKAAL 1. gemeente ln oostelijk Gelderland 2. platvis 3. dienstvaardig 4. olm 5. soort van antilope 6. werktuig 7. Rijksmark 8. grootvader 9. deel van een blad 10. helder, duidelijk 11. afwezigheid 12. ongebonden 13. dekens en lakens 19. gemeente in de Betuwe 23. tegenspoed 25. slaginstrument 27. Alg. Ouderdomswet 29. hoogste kerkelijke gerechtshof 31. overal 33. welpenleidster 34. hoofdtelwoord 35. deel van het gelaat 37. gemeente op de Veluwe 39. verdieping 40. grote naaldboom 42. Ierland 46. schaap 47. oorlogsgod van de oude Grieken 49. heel zachte veertjes 52. leervak op school 54. eerste mens 56. vlieg: overbrenger van de slaap ziekte 58. van de 60. zelfzuchtig iemand 61. stuk 63. deel van een bokswedstrijd 66. leer 67. waakzaam, levendig 69. plaats 71. tocht, uitstap 73. hert 74. ijzerhoudende grond 76. Soc. Economische Raad 78. gehakt varkensvlees 82. de lezer heil 84. titel Kom er ACHT er 1. vogel meer 2. koplamp van auto ontbreekt 3. boomstam 4. vleugel van vliegtuig in de lucht 5. hoed man 6. neus van vrouw 7. wieldop 8. hoofd in auto in de verte HORIZONTAAL 1. zeer boos, afgunstig 6. opschik 11. politieke partij in Nederland 14. sprookjeswezens 15. breedvoerig 16. eer 17. getij 18. huisdier 20. papegaai 21. welgesteld 22. afsluiting 24, gemeente in de Betuwe 26. dwarsbalk 28. iemand die eet 30. meer dan een serum 32. grondstof voor lichte meubels 35. toezicht 38. zachte, slappe 39. ware 41. voorbijgaand gebruik 43. wig 44. voorzetsel 45. luchtstroming 48. meisje 50. lidwoord in 't Frans 51. gravin van Holland 53. vrouw van Abraham 55. zie 32 horizontaal 57. betaalmiddel 59. evennaaste 62. van ongustiger aard 64. bindmiddel bij koken 65. muziektaken in de psalmen 68. god van de min 70. zwart iemand 72. samentrekking van „edel" 73. zeehond 75. Nederl. Tel. Stichting 77. evenzo 79. lidwoord 80. alvorens 81. ten dele 83. elk 85. tijdperk 86. vóór het andere 87. vertrekpunt jnj TGENLIJK heeft auto- rijdend Nederland J-J enorm veel te danken aan de 39-jarige Gerrit Driessen in Oosterheek. Een mandie in ons land een ware henzine-oorlog ontketende. De grote maatschappijen moeten ernstig rekening hou den met de Oosterheekse „olieman". En dan te bedenken, dat Gerrit Driessen vijf jaar geleden nog als chauffeur op een tankwagen van de Esso zat. „Ik was een bijzonder fanatieke Esso-man. Als ik bijvoor beeld met vakantie was, zocht ik altijd een pomp met een tijger op. Al moest ik de wagen er ook naar toe duwen". Moeilijkheden met zijn superieu ren op het dépot in Arnhem wa ren aanleiding tot zijn ontslag. Gerrit wilde graag de weg op als vertegenwoordiger, maar dat werd geweigerd. „U heeft", zei zijn grote baas „geen h.b.s.-diploma en dat is voor een dergelijke functie noodza kelijk". Dat alles is nu vijf jaar gele den. Wie er ook spijt van heeft: Gerrit Driessen in elk geval niet. „Ik heb me", vertelt hij, „ook nooit druk gemaakt over dat ont slag. Overigens is dat later weer ingetrokken. Op dat moment was ik echter al bezig een oude tank wagen, die ik op een dump had ge kocht, op te knappen. Dat was een heel merkwaardige samenloop van omstandigheden Dan begint Gerrit Driessen, die rusteloos op zijn stoel heen en weer draait, onderwijl nog een 50.000 li ter benzine verkoopt, zijn levens verhaal en vertelt hij over het „vloeibare goud". Want dat is het voor hem, al gaat het voor de laagst denkbare prijs weg. „Tegen die oude tankwagen ben ik heel toevallig aangelopen. Ik werd door de manager van de Esso naar Zwolle geroepen om eens te komen praten over de moeilijkhe den en het ontslag. Op weg daar naar toe kwam ik in Hattum langs een dump". „In een flits zag ik een tankwa gen staan. Een oud beestje. Voor ik in Zwolle aankwam was ik met wat pingelen eigenaar van de wa gen. Honderd gulden handgeld kon ik nog nèt betalen, de rest, ongeveer 1400 gulden, moest ik nog by el kaar scharrelen. Gelukkig kon ik van een oom wat lenen. Ook keer den we thuis alle spaarpotten om". Het behoeft geen betoog, dat de heer Driessen, toen hy in Zwolle tegenover zyn baas zat, in zijn achterhoofd al plannen had voor een eigen zaak. Zyn ontslag werd echter ingetrokken. Maar na een paar maanden ging hij toch in vre de weg. Als eigen baas stond hy op 15 januari 1962 op de weg: zonder klanten en ook zonder .benzine bron". Geen enkele maatschappy wilde hem als dealer leveren. By een grossier in Rotterdam slaagde hy er eindelyk in petro leum los te kloppen. Met zyn ei gen tankwagen reed hy naar de Maasstad. Met vierduizend liter kwam hy thuis. Hy vond een af nemer en had schoon acht gulden verdiend! Een paar weken ging dat zo door. Hy ging ook flessen gas verkopen en kon nog net het hoofd boven water houden. „Op een dag tankte ik voor myn eigen wagen ook benzine in Rot terdam op de raffinadery. Ik moest er 36 cent per liter voor betalen. Dat werd het begin van de bezine- handel. Ik tankte elke keer myn wagen vol, later vulde ik ook een paar blikken, thuis verkocht ik het spul met een paar centen winst aan kennissen". „Ik ging steeds meer aanvoeren, maar kreeg thuis moeilijkheden met de opslag. Het was in strijd met de hinderwet. Op de dag dat ze de zaak in beslag wilden ne men, kocht ik een spoorwagon voor benzineopslag. Met medewerking van de spoorwegen kreeg ik in Arnhem een stukje terrein". „We zaten diep in de schuld. Met de petroleum liep het wel goed, vooral 's winters, maar met de ben zine bleef het een gekriebel met een litertje of twintig. Er moest wat gebeuren". Toen wierp Gerrit Driessen vlieg tuigen in de stryd. Vliegtuigen met reclameteksten? die de automobilis ten wel aanspraken. Er werden grote advertentiecampagnes ge voerd en Gerrit Driessen, moreel en daadwerkeiyk gesteund door zyn vrouw, werkte. Dag en nacht ging hy door. Hy bereikte wat hy wilde Hy werd de goedkoopste benzine leverancier van geheel Nederland. Deel van het wagenpark. if Gerrit Driessen uit Oosterbeek, nog steeds de harde werker. aan. Een voorraadje van maar liefst vier miljoen liter. Inmiddels echter had de benzi neoorlog Driessen een terugslag ge geven. Van 124.000 liter zakte de afzet tot 20.000 liter per week. Toen Driessen de stryd weer hervatte ging het spoedig weer crescendo. Hy is nog steeds de goedkoopste „olie- en bezineman" in Nederland. Met negen grote tankwagens (twee van 26.000 liter) rijst hy door heel Nederland. Met het grossieren mee haalt hy nu een omzet van totaal een miljoen liter per week. Nog werkt hy dag en nacht. Zelf zit hy op de wagen als het nodig is. Zoals onlangs nog, toen het spiegelglad was kwam hy met een vrachtje van 26 ton naar Ooster beek kruipen. „Klanten kun je niet laten wachten" is zyn devies. Plannen heeft hy ook nog ge noeg. In Velp hoopt hy binnen kort een groot pompstation te bou wen. „Hy gaat weer vliegtuigen in de lucht brengen. „Heeft plannen voor de bouw van een groot hoofd kantoor in Oosterbeek en denkt er sterk over ook nog een tankvloot op te bouwen. De moeiiykheid is echter, dat hy geen ligplaats kan vinden voor de schepen. „We moe ten", zegt hy, „in elk geval kun nen door varen tot het cen trum van het land". Maar by alles is Gerrit Driessen een eenvoudig man gebleven. Hy woont in een heel eenvoudig huis je aan de Noorderweg Een aanbie ding van drie miljoen gulden voor zyn hele bedrijf heeft hy afgewe zen. Driessen zonder werk en stryd is ondenkbaar. Wat de toekomst betreft gelooft de heer Driessen, dat de gro te maatschappyen nog wel eens zullen zakken tot de prys, die hy vraagt. „Maar", zegt de Oosterbeekse olieman, „dat is niet zo erg. Ik heb het vertrou wen verworven van heel veel men sen. Die zullen zeker biyven". Oplossing van vorige opgave De eerste prijs van f5,- werd toege kend aan mevr. M. Verdoes—v. Duyn, Rijnmond 51 te Katwyk aan Zee, de twee prijzen van f 2.50 aan de heer L. J. W. Kok, Mauritssingel 112, Lei- Het monopolie van de grote maat schappyen was doorbroken. Het duurde echter maar even. De „bron" van Driessen werd dichtge draaid. Nog geen reden voor deze een voudige hardwerkende Oosterbeek se zakenman om het hoofd in de schoot te leggen. Hy reisde binnen- en buitenland af om een nieuwe raffinadery te vinden. Het lukte uiteindeiyk in Ierland. Een paar dagen later kwam de eerste tan ker voor Driessen in Amsterdam Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen vóór woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wjj een eerste prys van f 5, en twee pryzen van f 2.50 beschik baar waarnaar alleen abonnees kun nen mededelingen. derdorp en aan mej. E. Th. M. van Slingerland, Lindestraat 5 A, Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13