Cees Verkerk grootste favoriet Oude leeuw gromde weer leerling-sportjournalist Valeri Kaplan zwaarste concurrent voor oranje Strenge overwintering Teleurstelling voor Leidenaar V. d. Berg Prognoses zaterdagvoetbal DERBY-DAG IN TWEEDE KLASSE PROGRAMMA TAFELTENNIS Hoogoven toernooi UVS sterk gewijzigd IN GEHEIM LbU/OOU U.lUJJL.llJ PAGINA 9 VALERI KAPLAN (Van onze speciale verslaggever) Lahti, donderdagavond Terwijl de scher pe wind tegen de avond nog venijniger werd en nieuwe sneeuw over de ruime stad Lahti ■joeg, streek de Nederlandse kernploeg met in haar midden de sterkste schaatsers ter wereld, neer in een kaal toeristenhotel in de heuvels. Op 4 kilometer afstand van Finlands vierde, stille, maar meest moderne stad, mon sterde coach Wim de Graaf de omgeving en stelde vast: „Een beetje onbeholpen. Ik had Kever niet, dat men op één kamer vier bedden Nu houdt men zich in Lahti niet al te opvallend met schaatsen op. Juist buiten het stadscentrum, maar nog wel degelijk in de scha duw van flats en kantoren ligt het gemeentelijk sportpark: toneel voor de Europese strijd. Maar wie al vóór het weekeinde vlaggen en spandoeken in de naaste omgeving van de ijspiste verwachtte, komt bedrogen uit. De tachtigduizend Finnen, die Lahti bevolken, zijn bezig aan een strenge overwintering en beschouwen de Europese schaatskampioenschappen als een aardig, maar. beslist niet al te opvallend vertier. Een taxi-chauffeur, die vaardig bewijst, waarom de Finnen allemaal uitstekende ralley-rijders zijn, wijst veeleer naar de hoge ski-springschans in de verte, dan naar de ijsbaan, als hij zegt: „Wij Finnen zijn een zeer sportief volk". neerzette. Ik kan me voor onze jongens een wat luxueuzer omgeving voorstellen, zo vlak voor een kampioenschap". De rijders wijdden zich voorlopig in alle rust aan de maaltijd. Zij zullen morgen en zondag dan ook starter! in een „stil" kampioenschap. Niettemin mag men ook zonder de jubel van Deventer op oranje-successen rekenen. Wie zich in deze dagen in Lahti met schaatsen bezighoudt, noemt onmiddellijk Cees Verkerk als dé grote favoriet voor de Europese titel. stamden zal doordringen tot de acht paren van de 10 kilometer. Die af stand kan Seljanin winnen en daar mee zou de mogelijkheid zijn dwenen dat Verkerk de titel winst op drie afstanden zou grijpen. Allemaal tot voordeel van Kaplan, dte links en rechts kan bogen op hoge scores in de voorspellingen. Wilde Lahti eens wat èmders dan ski-springen en -lopen alléén, in de donkere maanden, dlie volgen op de zwoele zomers aan de meren? Helt lijkt erop: niet meer dan wat affi ches bi het stadscentrum wijzen op de ijver van sportoffioials, die het nodig vonden Lahti op te stuwen in de vaart der volkeren. Toen Lahiti zich meldde als kandidaat voor d( titelstrijd, heeft men in de kringen rond de nog immer dictatoriale 6chaatsleider Laftman uit Zweden waarschijnlijk gedacht: waarom die Finnen eigenlijk eens niet? En aan gezien men in Finland ook nog be schikt over een kwalitatief redelijke rijder als Jouko Launonen, zou de beslissing wel eens hebben kunnen vallen als: vooruit, naar Lahti dan maar. Men vertelt zelfs, dat de plaatselijke, veel takken vaoi spart omvattende ontspainningsveren i ging ijlings een schaatsafdeiing oprichtte om tenminste daardoor nog op enige banden met de hardrijderij te kun- Fraai Hoe dan ook: er ligt wèl een fraaie ijsbaan, daar achter die lage tribunes *&n het voetbalveld. Er is ook gele genheid tot kijken geschapen, rond het gladde ovaal: houten tribunes, dlie zo'n zesduizend liefhebbers kun nen bergen. Meer niet en er zullen er waarschijnlijk minder komen. Al was het alleen maar, omidat het zo koud (bet kwik daalde woensdag avond tot nabij 30 graden) en om dat zelfs Finnen huiverig lopen door de strengste winter sinds tientallen jaren. En de opeens naar Noors voor beeld in de „Heya Keessie"-stijl naar schaatsevenementen groeiende Ne derlander, beseft tenslotte pas goed waarom men niet zoveel om de glad de ijzers maalt, als hij in de buiten wijken van Lahti naar leeftijd ge meten mini-skilopers ontwaart. Of als hij, af en toe huiverig naar tin telende oren grijpend, op het school plein van het plaatselijk lyceum lange rijen latten ziet staan daar waar men in Nederland bromfietsen met hoge sturen verwacht. Eerder Welaan, in deze kille omgeving dan, zal zich de Europese titelstrijd afspelen. Noren en Russen, van wie vooral de laatsten op titel jacht zijn. arriveerden al eerder in de zee,r witte omgeving. Zij beproefden de kwali teit van het Finse ijs en spraken er lovende woorden over. Zéker de su per-lange afstandtijder Fred Anton.' Maier die veel meer de kou dan de wedstrijd vreest. „Als de tempera tuur zo laag blijft, kunnen er geen prestaties van belang worden gele verd. Maar hoe dan ook: uw landge noten blijven favoriet. „Keessie" voorop. Van die Noren valt niets te verwachten. Zelf mag ik alleen maar hopen op incidentele winst op de lange afstand. Verder hebben wij niemand in de ploeg, die hoge ogen kan gooien". De Noorse afvaardiging, zo vaak gevreesd in de kampioen schappen, leeft in een depressieve toestand. Men heeft vertrouwde krachten als Maier en Stiansen op gesteld, deed ook weer een beroep op de redelijke klassemenitsrijder Magne Thomassen en hoopt verder op gunstige ontwikkeling van jongere krachten als Bjoern Tveter, die uit d!e sprinterslklasse stamt, en Ingar Bollerud, die als 21-jarige, jong Noorwegen als talentvol stayer ver tegenwoordigt. Hoop De Russen, vorig jaar zeer onte vreden naar verre oorden terugge keerd na een volgens Sowjet-begrip- pen mislukt seizoen, hebben weer nieuwe hoop: Valeri Kaplan, de 24-jarige officier uit het rode legqr, bleek in het voorseizoen in staat een flitsende sprint te laten volgen door alleszins acceptabele en soms zelfs verrassende prestaties op de lange afstanden. „Kaplan", erkent men nu in internationale schaatskringen, „is gegroeid naar een volwaardig klas sementsrijder. Met zjjn geslepen sprint zal hij dit seizoen gevaarlijk kunnen zijn. Alles hangt er van af of hij zijn vorm van enkele weken terug heeft kunnen handhaven". Om voor Kaplan of desnoods nog voor de wellicht toch weer naar de top terugkerende Matoesevitsj de weg naar de titel te effenen, heb ben de in het schaakspel geschoolde Russen zelfs hier een slimme zet ge daan. Men stelde de begaafde, maar sleohts op de langste afstand ge schoolde rijder Seljanin op in de ploeg. Met uitsluitend het oogmerk, dat deze „bejaarde" stayer via een gevecht op dje koutere af- Zwaarste Dat is ook de stelling van de Ne derlandse rijders Verkerk: „Ik zie in Kaplan de zwaarste concurrent. Hij en Jouko Launonen. Die laatste rijdt voor eigen publiek. En hij heeft de training zeer serieus aangep Peter Nottet: „Drie man hebben kansen. Cees natuurlijk in, de eerste plaats. Dan: Kaplan en Launonen. Van Ard Schenk weet je het nooit. Hij kón verrassen. Daar moet je toch wel enigszins rekening mee houden. Ikzelf? Och, ik denk dat het wel zal gaan. Maar ons ontbreekt de moge' lijkheid tot vergelijken. We hebben in 14 dagen, behalve onderling, geen wedstrijd gereden". Terwijl Wim de Graaf heen weer werd geslingerd tussen zorgen omtrent de legering van zijn n schappen, één zoekgeraakte koffer van Cees Verkerk en voldoende aan voer van bruinbrood bij d'e middag' maaltijd, meldde de coach zijn ge> deeltelijk optimistische, gedeeltelijk onzekere visie. „Wij hebben in Ha- mar redelijk goed kunnen trainen" verbelde' hij, „uitgezonderd de laat ste dagen Toen werd het ook dóór al te koud. Wie een paar rondjes had geschaatst, kwam met een spierwit gezicht van het ijs. Verder hebben we helaas de krachten niet kunnen beproeven in een wedstrijd van beetje allure. Tussen wat junioren races door hebben we in Hamar derlinge duels georganiseerd. Maar die vormen natuurlijk geen graadme. ter. Ik heb wel goede hoop op Cees Verkerk. Hij is nu alweer in die ty> pische stemming, die de basis is voo: grote prestaties Schenk gaat duide lijk steeds vooruit. Maar hij werkt wel erg naar de wereldkampioen schappen toe. Daarin wil hij persé goed voor de dag komen. Eigenlijk beetje jammer, dat hij die Euro- kampioenschappen wat weg- In Hoogoventoernooi Door de verrassende overwinning van Ter Leede op het hooggeplaatste Heerjansdam (zaterdag) en de halve misstap van RVVH zijn Quick Boys en vooral Ter Leede weer kansheb bers voor de eerste plaats geworden. Daarom 4s de wedstrijd, die zfj mor gen in Sassenheim tegen elkaar spe len van grote betekenis. Quick Boys heeft het, zelfs in de zwakke perio den van Ter Leede, altijd moeilijk gehad in Sassenheim en is dan ook bepaald niet favoriet. Grote belang stelling za Ier ongetwijfeld ook zijn bij de wedstrijd Noordwijk—Rijnsb. Boys. De Rijnsburgers wonnen het eerste treffen met niet minder dan 40, maar zover zal het nu zeker niet komen, want inmiddels zijn de geelzwarten wat uit vorm geraakt, terwijl Noordwijk daarentegen con stanter is gaan spelen. In de derde klasse A (West I) zal ARC wel niet opgewassen zijn tegen IJmuiden. In de andere derde klasse ontvangt RCL Excelsior uit Pernis. De roodwitten zullen tevreden mo gen zijn met een puntenvoordeel. De vierde klasse A brengt SVOW tegen Wassenaar in het veld. De ploeg uit Oude Wetering heeft de beste kansen. Rouwkoop heeft in Maasdijk niet veel kans op de volle winst, hoogstens op de halve. De Rfjn- streekderby KoudekerkHazersw. Boys zal op een overwinning voor de thuisclub uitlopen. In 4 B zal TAW wel niet opgewassen zijn tegen het bezoekende De Zwerver. TSB verliest van Capelle. 's-GravenzandeLisser Boys is een wedstrijd van gelijke krachten en waarschijnlijk een dien overeenkomstige uitslag. Katwijk TOGR is voor de bezoekers, terwijl tot slot Leiden een klein kansje heeft tegen het bezoekende De Lier. Ereklasse A: A VGA—AMVJ. Wi- bats—Ned. Lloyd, Scylla vrij. Ere klasse B: SVE-WGA, SNL/Smash Maasbree, Belcrum vrij. Hoofd klasse B: Treffers 1AMVJ 2, JCV Wibats 4 en Scylla 2Eendracht 2. Hoofdklasse D: Ned. Lloyd 2Docos, ATTC—HOC en Never Despair—St.- Servaas. Overgangski. F2: Germinal 2Gossima 2, Scylla 3Elan. Over gangsklasse Gv: St.. H./TSB 2—SNL/ Smash 4; AMVJ 3—Excelsior; Tref fers 2 vrij. Overgangski. Hl: St. H./ TSB 3—TOV, The Victory—A VGA 2. CEES VERKERK favoriet drukt. Maar ach, een verrassing zit er natuurlijk altijd in". Concurrenten Ook De Graaf ziet Kaplan en Lau nonen als concurrenten voor het Ne derlandse peloton, dat zich wellicht in zijn geheel bij de beste zestien van Europa '67 zal rangschikken. „Ook Nottet en Bartling gaan goed. Liebrechts wat minder. Maar hij heeft toch altijd de klasse om bij de top te kunnen blijven". Omibrent de rest van het veld diient men zich voorlopig geen zorgen te maken. De naam van Jonmy Nilsson ontbreekt bijvoorbeeld in de prognoses, of schoon de schilderachtige Zweed zich uiterst serieus langs trainings- pad en schijnt te hebben bewogen. Maar nadere gegeivens ontbreken vooralsnog, omdat die Zweedse af vaardiging zich pas als laatste vrijdagavond wenst te melden op die kille plek aarde op 100 kilometer afstand van Helsinki. In Lahti, de Finse stad die een eenvoudige ijs baan heeft uitgelegd voor een Euro pees evenement een gebeurtenis, die naar alle waarschijnlijkheid met veel oranje zal worden gedrapeerd. Tijdens de internationale in doorkampioenschappen van West- Duitsland heeft Tom Okker zich donderdag met zijn partner Drossart (Belg.) geplaatst voor de derde ron de van het herendubbelspel. Met veel moeite versloegen zij de Duitser Ploetz en de Tsjech Kukal met 97, 911 en 64. Voor Niak Fleury is hettoernooi afgelopen; samen met de Zwitser Werran verloor hij eervol in de tweede ronde van het heren dubbelspel van het sterke dubbel Bungert/Darmon (Dld.-Fr.)63, 9—11 en 1—6. De burgemeester van Utrecht, jhr. m-r. C. J. A. de Randtz heeft gis teren In het Utrechtse stadhuis An ton Gees Ink een officiële brief in een koker en een kristallen bokaal met zilveren voet, waarin het Utrechtse stadswapen is gegraveerd, overhan digd in verband met zijn goodwill- reis naar Japan eind februari. Anton Geesink zal de Utrechtse geschenken overhandigen aan de Japanse burge meester van de stad Sapporo, waar in 1972 de Olympische winterspelen zullen worden gehouden. ADVERTENTIE i het LEIDSCH DAGBLAD Middelbare opleiding vereist. Schriftelijke aanmelding bij de Directie van het Lel'dsch Dagblad. Spanning keert ten dele terug De spanning in de grootmeestergroep van 't Hoogoventoernooi is ten dele teruggekeerd. In de gisteren gespeelde 13de ronde won Larsen namelijk gedeci deerd van de Oostenrijker Robatsch en braken Langeweg—Spasski af in een positie, die voor de Nederlander in elk geval tot remise moet leiden. Een en ander betekent, dat Larsen de Rus op één punt zau naderen. Zaterdag staat SpasskiLarsen op het programma. De andere koploper, de Russische meester Loutikov, maakte met zwart tegen Donner remise. Zijn ambities leken niet hoger te liggen. Uitslagen Grootmeestergroep: Kavalek (Tsj- Sl.)— Pomar (Sp.) afg., Cirio (Zd-Sl.) Ghitescu (Roem.) (4Yt. Donner (Ned.)Loetkov (Rusl.) (4(4, Sza- bo (Hong.)— Ree (Ned.) 1—0, Lange weg (Ned.)Spasski (Rusl.) ,aig. Larsen (Den.)Robatsch (Oost.) 10, Van Geet (Ned.)—Gligoric (Z- Si.) o—i, Darga (Did.)— Kuiper» (Ned.) Yt— MeestergroepMarovic (Zd-Sl.)— Ujtelky (TsJ.-Sl.) 0—1, Van Wijn gaarden (Ned.)Medina Garcia (Sp) afg., Keller (Zwits.)—Scholl (Ned.) afg., Sandor (Hong.)—Szily (Hong.) afg., Karaklalc (Zd-81.)—Nalnggo- lan (Ind.) V4H, Tatal (It.)—Bre- dewout (Ned.) Ostojio (Zd- 8i.)—westerinen (Finl.) 1—0, Van Scheltinga (Ned.)— Enevoïdsen (Den.) Yi—Vt. Damesgroep: Timmer (Ned.)—Szo- ta (Pol.) l—O. Mulder (Ned.)— Heemskerk (Ned 1—0. Kokanovlo (Zd-Sl.)—Velat de Colomlnas (Sp.) afg., Jovanovic (Zd-Sl.)Vreeken (Ned.) Vi—Yi, Nicolau (Roem.)— Kouchnir 'Rusl.) (4—(4, Eretova (TsJ.-Sl.)Karakaa (Hong.) (4V4. Standen Grootmeestergroep: 1. Loetikov 9% 2. Spasski 9 en 1, 3. Larsen 8(4k Ciric 8. 5. Gligoric 7(4, 6/7. Darga/ Szabo 6(4, 8/9. Kavalek/Pomar 6 en 1, 10/11. Donner/Van Geet 6, 12/13, Kuijpers/Robatsch 5Yt, 14. Ghitescu 414, 15. Langeweg 4 en 1, 16. Ree 3 pnt. Meestergreep (kopgroep)! 1. Ka- raklaic 9142. Ostojio 814, 8/4. Ma- rovic/Van Scheltinga 8, 5. Ujtelky 714 pnt, Damesgroep (negen ronden)t 1, 1. Kouchnir 814, 2. Nicolau 614, 8/4. Karakas/Vreeken 6, 8/6. Eretova/ Timmer 514. kd van der Berg zal i slagen het recht te het volgend jaar in de meestergroep het Hoogoventoernooi uit te ko- De partij uit de vijfde ronde tegen de VAS-crack Crabbendam, die met een 100% score de reservegroep aanvoerde, bezorgde v. d. Berg een grote teleurstelling. Waarschijnlijk door nervositeit overzag hij al in de beginfase een vrij simpele combinatie, welke hem twee pionnen en later de partij kost te. Ook in de zesde ronde blunderde hij, nu zelfs in gewonnen stelling, tegen drs. Bohlmeyer, maar tegen de geduchte Paul de Rooy (vorig jaar nog in de meestergroep) liet v. d. dit keer nietBerg zich eindelijk te zijde zien en w stijl. UVS komt zondag in de thuiswedstrijd tegen CVV met een sterk gewijzigd team binnen de lijnen. Gerard Désar en Mattie Kantebeen zijn weer van de partij, terwijl in de voorhoede Dissevelt (een 18- jarige junior) en Vermeulen (uit het tweede) hun debuut maken. Fasel en Van Schooten zijn vervangen, Sjoerd Teske is in verband met militaire dienst niet beschikbaar. Het elftal ziet er als volgt uit: Sloos Balkhoven Rol Lardé v. d. Kaay Kantebeen Leget Verver Désar Dissevelt Vermeulen d. Berg heeft nu 3(4 uit 6, wat hem kansloos maakt voor de eerste plaats, maar wel uitzicht biedt op :n hoge klassering. In de andere reservegroep herstelde Joop Piket zich enigszins van zijn zwakke start (1 uit 4). In de vijfde ronde wist de Engelsman Reuben geen antwoord op een combinatie ,Merk-Piket" en werd tenslotte mat in de zesde ronde probeerde Piket iets dergelijks tegen de Zuidslaaf Nikolic, maar deze liét zich zelfs door een stukoffer van Piket niet van de wijs brengen en won keurig. In de zevende ronde veegde Piket de Amsterdammer Molenbroek kans loos van het bord. Piket heeft nu 3 uit 7 en moet in de laatste twee ron den 1(4 punt scoren om het recht op de reservegroep te behouden. In de lagere groepen doet J. H. Wlllemsen, uitkomend in groep IA, het redelijk. Score 3(4 uit 6. Van Halderen kwam tot 2(4 uit 6 (groep II) en Verberg viel na een goede start (3 uit 4) iets terug (4 uit 7) en is kansloos voor de eerste plaats in groep IV. Piet van de Pol bleef ongeslagen op eerste dag kampioenschap 71/2 De oude leeuw heeft weer gegromd. Na enkele jaren op het appèl te hebben ontbroken had de 59-jarige Rotterdamse biljart- grootmeester Piet van de Pol zich laten overhalen om, nu het Ne derlandse kampioenschap anker kader 71/2 binnen de muren van de Maasstad wordt verspeeld, het biljartpak, waarin hij in het verleden zoveel nationale en internationale titels heeft veroverd, weer uit de motteballen te halen. In het geheim bereidde de grijze meester zich voor op deze titelstrijd, enkele malen toog hij naar het Gentse om daar tegen de Belgische meester Jos Vervest de geheimen van het kaderspel niet alleen in de herinnering terug te roepen, maar ook nog weer uit te diepen. Al in de voorwedstrijden voor het nationale kampioenschap bleek welk een geducht tegenstander de ex- wereldkampioen nog kan zijn. Met een algemeen gemiddelde van meer dan twintig plaatste Van de Pol zich ruimschoots onder de acht finalisten en van hen werd invaller Hans Sundquest hij .neemt de plaats in van de uitgesloten titelverdediger Henk Scholte het eerste slacht offer. Piet van de Pol was er weer hele maal, toe hy in zijn twaalfde beurt met de van hem zo overbekende mathematiek ineens naar de eind streep leek te snellen. Tientallen gave caramboles ontvloeiden aan zijn keutop tot hij iets te diep aan legde voor de 83ste, een niet zo moeilijke trekstoot en miste. „Wat is dat nou, Piet," klonk het teleurge steld uit zijn mond. Dat was weer echt Van de Pol. Tegenstander Sund quest liet daarna te slechte posities achter om de Rotterdammer eerder dan de zestiende beurt over de finish te laten gaan. Maar van de Pol had zich laten zien. De concurrtenie mag zich gewaarschuwd weten. Ook in de avondpartij kwam Piet van de Pol winnend over de eind streep, maar heeft daarbij kunnen ondervinden wat destructie in bil jarten kan betekenen. Plet van de Pol kwam in zijn tiende beurt tegen Van Nij natten met een prachtige serie van 103 ruim voor (247—170). De lange Brabander PIET VAN DE POL die praktisch gesproken voor zyn laatste kans op een eventueel kam pioenschap vocht, begon hierna he vig ce-rotte te spelen, waardoor het tot de 23ste beurt duurde alvorens Van de Pol de party uit kon maken- Dat de Rotterdammer zich in het carotte niet onbetuigd liet spreekt vanzelf. UITSLAGEN Beekman Roodenburg Vul tink Van Nynatten Van de Pol Sundquest Van Leur Tinl Wynen Vul tink Beekman Van de Pol Van Nynatten Wynen Sundquest Stand: wynen Vultink Van de Pol Van Leur Roodenburg Beekman Van Nynatten Sundquest 292 21 100 13.90 300 21 103 14.28 300 19 54 15.78 244 19 108 12.84 300 16 82 18.75 143 16 41 8.93 209 16 53 13.06 300 16 100 18.75 300 10 77 30.06 92 10 27 9.20 292 13 100 22.46 300 13 69 23 07 300 23 103 13.04 245 23 70 10.65 300 5 105 60 87 5 38 17.40 15.38 17.55 17.41 12.38 11.64

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9