Mircea Basarab: vurig inspirerend orkestleider Hulshoff Galaconcert Ned. Studenten Orkest in stampvol Kurhaus kunst Theo Olof: volgroeid Britten-interpreet kc\LeiöoscoQP Emmy Verhey: nog niet volkomen gerijpt VRIJDAG 27 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 RESIDENTIE-ORKEST VOOR IC. EN O. Prof. Peter Sjarow Zoon voor Vestdijk regisseert Tsjechow De Roemeense gastdirigent Mircea Basarab in 1921 in Boekarest geboren thans leider van het belangrijkste orkest van dat land, n.l. het orkest „Georges Enesco", genoemd naar de befaamde componist, violist en pedagoog van die naam, heeft op het K. en O. concert van gisteren bewezen zowel een belangrijk orkestleider als een gemakkelijk aansprekend com te zijn. Knappe variaties Wat het eerste betreft: hij weet straffe hand en vurige inten- ies het Residentie-Orkest te sturen bewogen en geïnspireerde hog- wat het tweede aangaat: zeven „Symfonische variaties", Saterend Uiiit 1956-57 en gebaseerd >p een examen-thema van zijn vroe- jerè harmonieleraar op het conser- 'atorium prof. Mihail Jora, tonen hoe hij op knappe wijze de .volksziel" weet te bespelen. Het warmbloedige thema geeft alle aanleiding. Weliswaar eunt Basarab sterk aan op de jonge Bartok, Strawinsky en in nog hevi- jer mate op Sjoskakowitsj, maar loor middel van het effectvol bezette irkest, waarin ook het slagwerk een iominerende rol speelt, weet hij veel- de toon te vinden, die, zij het veel innerlijke diepgang, recht het hart doordringt. De rijk con variaties, waarin een op mars en tenslotte een in- fuga de opmerkelijkste be- itanddelen vormen, stellen het orkest in staat een suggestieve kleurenrijk- iom te realiseren tot aan de furieuze, schoon wat lang uitgesponnen slot- toe. Dat Basarab de moeilijke itiekunst kundig beheerst, heeft overtuigend aangetoond. en eind kan komen, weet Olof met zijn fijnzinnige, klare en glanzende toon constant te boeien. Een uitgesproken eigen stijl bezit Britten niet: het „leentje-buur spe len" is by hem veelvuldig frappant. Maar hij geeft de solist toch uitge breid gelegenheid tot het exposeren van alle denkbare violistische kunst grepen, speciaal in de fantastisch virtuoze, veeleisende cadens. Dat Olof daarmee niet de minste moeite had, is vanzelfsprekend. Hij speelde het meermalen meeslepende concert zonder één misser bovendien geheel uit het hofd een opgave apart! begeleid door een orkest, dat hem accuraat en vloeiend op de voet volgde, onder directie van Ba sarab, met wie het wederzijds be grip in grote harmonie was. Dirigent Mircea Basarab en violist Theo Olof voor hun optre den. (Foto LD/Holvaot) Olof is thans, zowel technisch als geestelijk een absoluut volgroeide persoonlijkheid. Britten zou zich geen betere interpreet kunnen den ken: zijin opus is onbetwistbaar met unieke zeggingskracht tot zijn recht gekomen Na de panz-e de slechts zelden ge speelde Derde Symfonie 'de liturgi sche) van de Frans-Zwitserse com ponist Arthur Honegger, uit de jaren 1945-46. Daarin heeft deze met een sum mum aan zwaar en somber geladen uitdrukkingskracht, plotseling sterk contrasterend onderbroken door in tense verstilling, zijn verscheurde, dan weer mediterend verheffende ge voelens neergelegd, welke hij na de waanzin van de oorlog onderging. Reminicenties aan dramatische Im pressies, zowel in het „Dies Irae" als in de machtige marsachtige episo den, waarin hij zijn levendig verlan gen naar een gelukkiger wereld uit beeldt. Sfeervol voegden zich de solo passages van cello, viool en fluit in het etherisch „Dona nobis pacem". Het compositorisch meesterschap van deze neo-classisist, die desondanks in in zijn tijd toch ook tot de progres sieve naturen gerekend kon worden, Simon Vestdijk (68) is vader. Gisteren is zijn 28-jarige echt genote thuis bevallen van een jongetje, dat Dirk Simon is ge- Vrydag 3 maart orengt het Nieuw n0emd. Rotterdams toneel in de Rotterdamse 0P7 Schouwburg onder regie van prof. Ruim een jaar geleden, op wSaSi(ZVae v" sTa^h december 1965. trouwde Vest- Tsjechow. j dijk met Mieke van der Hoe- Medewerkenden zyn: Elisabeth j ven, die in haar jeugd vele ja- Anderson, Lies Franken, Elly van rt_„frtrtTWj verloochent zich in deze boeiende. Stekelenburg. Coba Kelling, Robert ren naast hem had g soms iets te wijdlopige partituur, de Vries (Oom Wanja). Pim Dik- fjet was het eerste huwelijk waarin motoriek en melodïek elkaar kers, John Schmitz, Sacco van der afwisselen, niet. Made en Henk Uterwijk. van de auteur. Basarab leek vertrouwd met Ho- neggers wereld, nu eens vervuld van dreiging, dan weer van hoopgevend licht en heeft, speciaal daar waar de emotie doorbrak, dit nog steeds sterk de aandacht verdienende opus tot fascinerend herleven gewekt. Het langdurige applaus maakte deze Roemeense dirigent overtuigend duidelyk, hoe zeer men zyn komst op prys stelde. H. Gouden jubileum dokter Wieg' ersma In intieme kring is gisteren het gouden artsenjubileum gevierd van dokter Hendrik Wiegersma, arts in het Brabantse plaatsje Deurne. Vol- MOOI CONCERT HARMONIE CRESCENDO SASSENHEIM Vele opmerkelijke prestaties Het chr. harmoniekorps ..Crescendo" te Sassenheim gaf gister avond in de gere'f. kerk aldaar onder leiding van dirigent van Ossenbruggen, een invitatieconcert, dat verheugende belangstel ling trok. Voor een mooie muziekavond waren alle voorwaarden aanwezig. Het gebouw leent zich goed om de opmerkelijke pres taties van dit orkest in het juiste licht te stellen. „Crescendo" wordt door Van Os- de balletsuite Zemire et Azor van senbruggen uitstekend getraind, met Grétry, die door hei gave kJ rinetsnel als resultaat, dat het in staat is om de sfeer van de oorspronkelijke svin een werkelijke concert-avond tot een foniebezetting zeer dicht benaderde, levensgrote, boeiende gebeurtenis te De Passepied kw m Hchtvoeti maken. De meest opvallende eigen- de noten, de Pantomime werd door schap van het programma was, dat alle partyen zeer gevoelig geblazen, er slechts één werkelijk arrangement Van de operette-componist Sullivan op voorkwam en dan nog van zulke sierde tenslotte nog een mooi ge- gende maand, wanneer dr. Wiegersma kwaliteiten, dat de illusie een sym- interpreteerde The Pirates of Pen- ook 50 jaar in deze gemeente zal wo- fone-orkest te hoger werd opgeroe- zance (ook nog een arrangement!) nen, zal het jubileum officieel her dacht worden. ADVERTENTIE 3BWI8 'ASPRO' nu'microfined' verdrijft uw pijn sneller! •microfined' 'ASPRO' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'" isntf&ntiOeeh fit! j Kees van Dongen negentig jaar pen. Hiermede wil echter niet gezegd het programma. j worden, dat het laatstgenoemd me- jsja bovenstaande behoeft het I dium op zichzelf van hogere artis- njet verwonderen, dat de klari- 1 Voortgekomen uit een artsenge- tieke waarde zou zijn, dus slechts nettist Rob van Duyn, lid van het slacht vestigde dokter Wiegers- benaderd wordt. Wanneer een orkest orkest, in staat bleek het Concert- De wereldberoemde, in ons land geboren society-portret- schilder Kees van Dongen, heeft ujt j gisteren in zijn woning in Mo naco op rustige wijze zijn 90ste verjaardag gevierd. Hij heeft honderden felicitatieboodschap- pen uit de hele wereld ontvan gen. Van Dongen is op 26 januari 1877 in Delfshaven geboren. vestigde zich Carlo. Van Dongen schildert zich in 1917 in Deurne. Hy kreeg musiceert op het niveau zoals gis- stuk voor klarinet en piano van Von Toeil hij twintig was, is hij in spoedig bekendheid door zyn optre- teren valt iedere vergelijking weg. weber te vertolken. Ondanks de D in«Q den als huisarts en later door zyn Het harmonieorkest heeft een eigen handicap. dat hy dit werk met een Harijs gaan wonen. In 19/V charmerende plaats. „invallende" pianist moest uitvoeren werd hij Frans staatsburger, hij Op het programma kwamen klas- wist hy te overtuigen van zijn muzi- sieke werken voor uit de 16e en 18e kale en technische begaafdheid, die vestigde zich in lVtV in Monte eeuw, zoals M. Franck (Intrada voor blijkbaar een familie-eigenschap is. vier koperblazers), Catels Ouverture, want zijn broer W. van Duyn is lid waarin het baskoper nog net iets van de K.M.K. en instrueert de ad- aan de temperatuur moest wennen, spirantleden. Door dergelijke gun- een Intonation in G van Pretorius stige aspecten verdient Crescendo en een Pavane van Zu Hessen, alle een nog grotere belangstelling van werken, die oorspronkelijk voor bla- Sassenheims jeugd voor daadwerke- zers zyn gecomponeed (hobo, klari- lijke medewerking. net, fagot, hoorn en serpent) en jje^ pUbijek toonde zich herhaal- stemde later de saxofoongroep is delyk erkentelijk voor dit verzorgde kunstenaarsschap als schilder, teke naar, auteur en beeldhouwer. De be kende roman „Dorp aan de rivier" van Anton Coolen werd geschreven rond deze Brabantse arts. Twee jaar geleden, op 73 jarige leeftyd, kreeg dokter Wiegersma een permanente expositieruimte in de ge meente Deurne. Daarnaast bleef hij toch arts. Hoewel hij in 1954 zyn huisartsenpraktijk aan zyn zoon erdroeg, heeft hy zyn grote con sultatieve praktijk, waarvoor hy medicijnen uit eigen apotheek ge bruikt, gehouden. Deze praktijk oefent hij thans, op 75-jarige leeftijd, nog uit. Dagelijks komen nog vele patiënten, niet al i niet meer. Concertmeester Theo Olof weer eens te horen in het uit 1939 stam- Britten, leidde tot grote vreugde. In dit by uitstek lyrische concert dat Britten echter niet van z'n sterk- ste zyde doet kennen daarvoor Het Prins Bernhardfonds heeft de moet men hem vóór alles horen in Martinus Nyhoffpryzen voor verta- zyn vocale werken en dat boven- I lingcn uit en in het Nederlands dit dien, na de twee eerste compacte de- jaar toegekend aan Alexander Bro- len, in het derde deel moeizaam tot therton en Gerrit Kouwenaar. Voor vertalingen Brothcrton en Gerrit ijs ADVERTENTIE Blank eiken bureau uit Polen. Door bijzondere praktische indeling ideaal voor huiskamer, studeer kamer en kantoor. Links: 3 ruime iaden, rechts: handig afsluitbaar kastje. Aan de voorzijde speciale boekenplank. Aantrekkelijke prijs ^25 DEN HAAG: Spui/hoek Kalvermarkt RIJSWIJK: 'In de Bogaard* De in Australië geboren, thans in Nederland woonachtige mr. Brother- ton verwierf de onderscheiding voor zijn vertalingen van werken van o.m. Helman, Vestdijk, Bordewijk, Gijsen, Elschot en Walschap; Gerrit Kouwe naar voor zijn vertalingen veelal toneelstukken van o.m. Goethe, Schiller, Wedekind, Breoht, Dürren- matt, Hochhuth, Tennessee Williams, Carlino en Sartre. Woensdagavond 22 februari zal hun in de Haagse raadzaal de prijs worden uitgereikt. Dit is de twaalfde maal dat het PBF deze heeft uit geloofd. Van de jury die hen voor de on- Van de jury die hen voor de onderscheiding heeft voorgedragen, maakten deel uit: prof. S. Dresden (voorzitter), prof. dr. P. Minderaa, Adriaan Morriën, mr. E. Straat, Dolf Verspoor, Bert Voeten en J. U. Pries- man secretaris) Keulen kocht „Mondriaan" aan Voor 400.000 mark (ongeveer f 360.000) heeft het Wallraf- De schilder heeft gisteren weinig verandering gebracht in zyn dagin deling. Hij maakte zoals gebrui kelijk een lange strandwandeling, begunstigd door zonnig weer. Hij 's avonds met z(Jn aantal vrienden restaurant in Beau- toegevoegd. Er Is dus slechts in ge- i concerti dat geopend en gesloten I dineren ringe mate gearrangeerd. werd met een fraai gespeeld koraal, lieu. De instrumentalisten toonden zich Na afloop was er gelegenheid nader Van Dongen ontving o.a. een tele- zeer bedreven en waar we het verge- met het orkest en zijn instrumenta- gram van de Nederlandsé minister leen uit Nederland, maar ook uit lijken nu eenmaal niet kunnen laten rium kennis te maken. Een aardige van Cultuur, Recreatie en Maat- Duitsland en België, de Brabantse indien van een arrangement sprake j vondst! schappelijk werk, mej. dr. Marga arts consulteren. is, wilen we speciaal nog vermelden 1 Ad Int. Klompé. In bijzijn van Prinses Beatrix en Prins Claus Richartz-Museum in Keulen '«k® sfeerwisselingen moeten f Het Nederlands Studenten Orkest in Den Haag of in Scheve- ningen betekent een appèl voor talrijken; al dan niet geregelde concertbezoekers. Te meer als een derde lustrum in het geding is. Als bekend ontvangen het Ned. Studenten Sanatorium en het Universitair Asyl Fonds de opbrengst van de stedentocht van het N.S.O. Het Kurhaus was dan ook begrijpelijk stampvol, waar het Wilhelmus vooraf weerklonk voor Prinses Beatrix en Prins Claus in de koninklijke loge en het ..Io Vivat" voor alle Acade mieburgers. Dit jaarlijks in de maand januari verschijnende en door z'n samenstel, ling algemeen bekende Ned. Studen ten Orkest heeft muzikaal alle reden om door concertminnaars erkend te worden. Van de tweede tournee ai is het onafgebroken Jan Brussen ge weest, die de teugels in handen heeft gehouden en ln wiens handen deze zijn gelatendit zegt op zichzelf reeds genoeg, want studenten plegen al lerminst tegen dirigentenwisselingen op -te zien. De werkzaamheid van het NSO le vert ieder jaar als opdracht een nieuwe compositie vam eigen bodem op. Ditmaal was Nico Schuyt de kans gegund. Men kent hem nauwelijks, of het moest zijn van zijn schoolopera „De Varkenshoeder". Zijn jongste gewrocht heet „Hymnes" en zo'n ti tel veronderstelt melodiek. Zijn ze ven, slechts door fermate's geschei den delen, waren volgestrooid met melodische trekken, soms zelfs met echte cantabiliteit, en dit is een bij zondere verdienste in een werk dat alleen maar in enkele fragmenten nog op tonale basis steunt. De ritmische problemen, de vaak gedrongen zegging, de onophoude- Emmy nog niet diep genoeg ln de snaren grijpt. Wanneer er 'n sopraan had gestaan, had men ook verlangd dat deze over het orkest heen kan stralen. Zo ver is Emmv nog niet. Zij is een technisch fenoneem, haar spel is nobel en gevoed door geestelijke distinctie, maar de rijpheid der „gro ten" kon haar nog niet in de schoot kort. de aandacht van de compositie zelf af. En zo is het dan vergaan in Vaughan Williams' Fantasy on a the me by Tallis; Haydn's 104de en laat ste symfonie en Mozart's bekendste vioolconcert (in A.). In dat vioolconcert oogstte Emmy Verhey lauweren, d.wz. applaus en bloemen plus zoenen van de studen ten, die ze haar aanboden Emmy vallen. Zij mist nog brille, het ecla- <nog in de middelbare scholierenleef- tante uitzingen, er kwamen leeglo- tijd) kwam niet op haar voordeligst pende momenten, ook in de cadensen, uit op dit Kurhaus-podium. de akoes- waarin de muzikale stroom stilstond, tlek drukte daar de glans van de Een orkest mééstuwen gaat nog niet. toon af. Brussen was er als begelei- In Emmy huist evenwel een waar ta- der op bedacht om haar zoveel mo- lent dit lijkt ons onbetwistbaar, gelijk licht rond de soli te verschaf- Dit talent moet in stilte wasdom fen. Maar er bleef toch een wanver- krijgen! In stilte: enige jaren zónder houding in de wederzijdse klankin- j concertpodium tenstteit. bestaan. V. Men kan zeggen, dat Brussen zijn orkest van 82 leden had moeten uit- Prinses Beatrix en Prins dunnen, wat een herafweging van de Claus bij hun aankomst in het De vertolkte werken zijn moeiteloos j klankwaarden meebrengt en gedemp- j KwJiaus ter bijwoning van het volgbaar geweest. Niet anders dan ter moest laten spelen in de orkest- j Galaconcert van het Ned. Studen- incidenteel leidde het technisch te- I intermezzi. Men kan ook zeggen, dat I ten Orkest. de Nederlander Pieter Mondriaan (1872-1944) uit Zwitsers particulier bezit ver worven. Dit doek geldt als het belangrijkste werk van de rigent te werken met zulk intelligent en opmerkelyk geschoold materiaal een een hoge amateurstatus, dat echter elk jaar voor meer dan de helft nieuw aangevuld dient te ztfn Zo wordt de aan te leggen kri- meester. Het toont met zwarte tische maatstaf een Uiterst bevredi- lijnen afgezette vlakken van &ende, wanneer de staat van amateur verschillende kleur De ffe- 101 bes,issend^ factor eemaakt wordt verscniiienae Kleur ue ge maar ontstaat stof voor kanttekenin- meente heeft de helft van de g-en ajs beroepsniveau criterium is. In koopsom betaald. werkeljykheid constateert men een

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7