Leidse huisvrouwen hieven het glas... Twee jubilarissen op het Leids Gymnasium F. L, T. du Pon verliet Sociale Zaken Leids stadsgas niet langer in Noordwijk Hoe werkt ons gemeentelijk bestel Radio Plein 16 steekt u wederom de gouden hand toe VRIJDAG 27 JANUARI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ter gelegenheid van het gomden jmhilemm Consult oorspecialist niet overbodig Een 31-jarige chauffeur uit Leiden verklaarde voor de Haagse politie rechter, dat hij beslist niets had ge hoord toen hij in het nachtelijk uur op de Breestraat een geparkeerd staande auto aanreed. „Dan zou het misschien geen kwaad kunnen, indien u eens een oorspecia list bezocht", opperde de officier van Justitie. ,De klap van de aanrijding werd wel gehoord door mensen die lagen te slapen". Zij hadden nog kans gezien het nummer van de auto op te nemen. „Ik was toch van plan geweest de volgende dag naar de politie te gaan", zo verklaarde verdachte. „Klinkt niet erg waarschijnlijk, want de politie is ook des nachts bereik baar", constateerde de politierechter. De officier veronderstelde dan ook, jdat verdachte er „tussenuit wilde knijpen", hetgeen hij een zeer kwa lijke zaak vond. Daarom eiste hij voor de aanrijding f 50 boete, doch voor het doorrijden f 100 boete en ontzegging der rijbevotgdheid gedu rende zes maanden. De rechter ver oordeelde conform die eis. Kolonel Th. Wessels dant van de Leidse Koksschool ivas een van de zeer weinige man nen, die gistermiddag in de aula van de Vredeskerk op de receptie van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen verscheen. Met zijn echtge note dronk hij (zoals bovenstaan de foto laat zien) op het welzijn van de Leidse huisvrouwen. De receptie werd gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke huis vrouwenafdeling. De presidente, mevrouw W. H. van DamNeder- hoed mocht, tezamen met haar medebestuursleden, vele geluk wensen in ontvangst nemen. Aan bloemen en andere stoffelijke blijken van belangstelling heeft het op deze feestelijke middag evenmin ontbroken. Onder de talrijke gelukstelegrammen, die tijdens de receptie binnen kwa men, was er één van het Leidse burgemeestersechtpaarde hr. en mevrouw Van der Willigen. Ook een groot aantal zuster af delin gen van de Leidse huisvrouwen vereniging stuurde schriftelijke felicitaties. Behalve de Koks- schooloommandant behoorde de commandant van de Leidse brandweer, de heer S. Hagedoorn, tot de weinige mannelijke gasten. De heer A. J. J. v. d. Zanden was als voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Midden standsbond van de partij. Voorts waren er op deze drukbezochte receptie deputaties van de VVSL, het Leids Vrouwen contact en de Ned. Chr. Vrouwenbond. De oud er e-presidente. mevrouw J. M. van KinschotDorhout Mees, bood eveneens persoonlijk haar gelukwensen aan het recipiëren- ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De heer F. L. T. du Pont nam gisteren afscheid van zijn collega's van de Dienst van Sociale Zaken in Leiden, waar hij meer dan 32 jaar zijn krachten heeft gegeven aan de genees kundige armenzorg. Onder de aanwezigen bevonden zich naast vele collega's, de oud-directeur dr. S. Rozemond, en de wet houder van Sociale Zaken, de heer S. Menken. Ook de echtgenote van de heer Du Pon en zijn zes dochters waren voor dit afscheid uitgenodigd. De directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, mr. J. W. ten Napel voerde als eerste het woord. Hy schetste de loopbaan van de heer Du Pon. die in 1921 begon als admini strateur bij de Leidse katoenfabriek. Na enige tijd by de paraplufabriek Pluvius te hebben gewerkt kwam de heer Du Pon werken by Maatschap pelijk Hulpbetoon, nu een onderdeel va.n de gemeentelijke sociale dienst. In zijn ambtelijke loopbaan maakte hij door hard werken en het beha len van veel diploma's keer op keer promotie. Namens de staf overhan digde de heer Ten Napel hem een boekwerk van de ANWB over Neder land. Vervolgens werd hij toegespro ken door zijn oud-adjunct directeur, de heer E. A. M. Pley, die 25 jaar lang met hem heeft samengewerkt. Zijn assistent, de heer J. te Mar telde, bood hem namens de afdeling een vrijheidsboom aan, die was sa mengesteld uit geschenken. De heer J. Tielenburg dankte hem tenslotte namens het gezamenlijk personeel voor de fyne samenwerking en to verde uit een kast ook een geschenk tevoorschijn Voor mevrouw Du Pon was er een boeket bloemen. Tot slot sprak de heer Du Pon een hartelijk dankwoord, waarbij hij verschillende van zijn vroegere medewerkers met name noemde en prees om hun col legialiteit. Hij zei aan de vele be sprekingen over financiële en juri dische problemen de allerbeste her inneringen te bewaren. Zijn jongere medewerkers wenste hij toe dat zij, evenals hij vaak heeft kunnen doen. een klein beetje zon mogen brengen in vaak verwarde mensenlevens. de bestuur aan. Vanavond vieren de Leidse huisvrouwen feest in de Stadsgehoorzaal, waar o.m. een kostuumshow wordt gehouden. (Foto LD/Holvast) Officiële publikaties NIEUWE BOUWVERORDENING E> Leiden brengen dat vanaf h die gemeente drie maandei zage liggen: a. de door de Raai in zijn vergadering vastgest» Stat beschikking itig de model-bouwv gemeente augustus Gedepu- Zuld-Holland 0 j december 1966 goedgekeurde nieuwe bouwverordening de Vereniging 27 Januari 1967. Wethouder Harnisen (Leiden) wil gemeenscha ppelijk bedrijf Slot Aan het hoofd van de gemeente staat een raad: Burgemeester en Wethouders zijn voor het gevoerde bestuur verantwoording schul dig aan de raad. Zo zeggen wij dat terecht met Grondwet en wet in de hand. Maar de grote vraag is: hoe liggen de verhoudingen in de praktijk, die tussen raad en College en ook die tussen de leden van het College onderling. Van die eerste verhouding zien wij iets bij het tot stand komen van begroting en rekening. Taak en werkwijze van (le gemeenteraden Begroting en rekening De begroting der plaatselijke in komsten en uitgaven wordt met toelichting door B. en W. aan de raad aangeboden. In een gemeente al? Leiden betekent dit dat in augus tus een zeer lijvig geschrift in twee delen bij de raadsleden wordt thuis bezorgd. folio van 374 blz. en 70 blz. bijlagen, de begroting voor 1967; II zelfde formaat van 214 blz., de begrotingen van de bedrijven en diensten voor 1967. Het is een reuze-werk van „het Stadhuis", onder leiding van het College, toegelicht in een geleide- brief en sinds twee jaar verrijkt met n informatieve nota. Gaat de voorbereiding volgens I r"aa'd "d;e de"stükken streden en wi volgt, wordt Overziet m Burgemeester en Wethouders zijn ieder afzonderlijk en te zamen ver antwoording schuldig aan de raad. Deze kan vragen, mondeling en schriftelijk, kan interpelleren, kan j antwoord vragen aan wie ver-ant- I woord-elijk zyn. Men denkt wel eer geen intrekking gaame aan collectieve verantwoor- gestemd. delijkheid. maar met het groter wor- het slagveld, dan den van de gemeente en het uitdijen blykt er veel gesproken, nuttig onnodig, kort en lang. waarderend en kritisch, maar blijkt ook dat het financieel beleid (en het andere), nagenoeg zonder hoofdelijke stem ming is aanvaard zoals het door het College was uitgestippeld. Nu gaat het College „huishouden". Ingeval van geldelijk tekort ontvangt de raad voorstellen tot verhoging, of bij algemene of bij bijzondere be grotingswijziging. Bij 's Lands finan ciën zou men zeggen; er wordt sup pletoir meer geld gevraagd. Na beëindiging van het dienstjaar, dat is het kalenderjaar, worden de rekeningen op gemaakt. Die komen het accountantsverslag bij de advies voor legt aan plan, dan hebben de bijstand over de begrotingen uit deel II vooraf vragen kunnen stellen. De j njngen> de enige die uiteraard niet inhoud van deel I is voor de leden door een lid van het College kan de raad nieuw, maar zij kunnen 1 wor(jen voorgezeten, wel door een vergelijkend bestuderen doordat bij raadslid By akkoordbevinding elke post de cijfers van twee voor- i wordt dan aan de raad voorgesteld afgaande jaren zijn opgenomen. de rekening vast te stellen, normaal De fracties gaan zich nu bera- een formaliteit. Over bijzondere be den over de vragen die zy schrifte- vindingen rapporteert de ïyk zullen indienen, dat wil in Lei- aan B en -yy die daarop den zeggen voorlezen en overhandi- schriftelijk antwoorden. Onderlinge i erhoudingen de gemeentelijke taak krijgt iedere wethouder meer en meer een eigen taak. komt het accent duide lijker op de individuele verantwoor delijkheid. De burgemeester Nu aan alle inwoners van Noord- wijk aardgas wordt geleverd, is de levering van stadsgas door de ge meentelijke lichtfabrieken van Lei den beëindigd. Aan dit feit is bijzon dere aandacht besteed tijdens een bijeenkomst van de leden van de ge meenteraad met enkele genodigden in het voorlichtingscentrum van de bedrijven. In zijn openingswoord riohbte bur gemeester, mr. J. M. Bonnike, een woord van welkom tot wethouder Harmsen udt Leiden en tot de direc teur van de Leidse energiebedrijven, Ir. Ykema. De burgemeester sprak vervolgens woorden van lof t-ot wet houder Den Otter, die in de afgelo pen weken met een niet aflatende energie had geijverd de omschake ling van stadsgas op aardgas zo goed mogelijk te laten verlopen. De direc tie van de bedrijven dankte hij, spe ciaal ook omdat zij er in geslaagd was deze omschakeling efficiënt en gelukkig zonder ongevallen tot stand te brengen. In een rede vestigde wethouder Den Otter er de aandacht op. dat zich een belangrijke wijziging heeft voltrokken, zowel in de gasvoorzie- ning als in de soort van het gas. De wethouder richtte vele woorden van lof tot het gemeentebestuur van Leiden en de Stedelijke Lichtfabrie ken, hen dankend voor de prettige samenwerking en de goede sfeer, waarin de onderhandelingen steeds konden worden gevoerd. Als aanden ken bood hjj het gemeentebestuur van Leiden een ets aan, voorstellend een gezicht op het oude dorp Noord- wijk aan Zee. Wethouder Harmsen dankte voor dit geschenk, dat een ereplaats in het Leidse stadhuis zal krijgen. Het was hem opgevallen, dat Noordwijk eerst het gas wat ver gezocht had, maar tenslotte toch bij de buur Lei een avondvergadering onder oorzitterschap van een lid van het College, waar elke fractie door enige leden is vertegenwoordigd. Een ze kere zelfbeperking bij het stellen van vragen bespaart „het Stadhuis overbelasting; een te grote beper- Aan het hoofd van de gemeente king verschraalt de discussie, die staat een raad. Mooi als maar zich naar goed gebruik bepaalt tot wordt bedacht: het bestuur, de leiding de ingediende vragen (328 in 19671. j ligt bij het College; aan de raad Na enige tyd verschijnt een vol- I blijft, de nuttige en onmisbare con- j gend boekwerk, zelfde formaat (l967|trole. 110 blz.) de Memorie van Ant- Djt ]ejdt ^t si0f enkele zÜn geworden. WfJ laten ze hier woord, de antwoorden afgedrukt blik op de onderlinge verhoudingen.de juiste versie nogmaals volgen naast de vragen. Bestudering van de De burgemeester wordt benoemd; „De instelling van veel commissies mede) een politieke keuze leidt tot veel vergaderen, tot circa dat zyn richting 250 vergaderingen per jaar. Finan- Openbare Werken en Onder - Dan, hoe staat het eenhoofdige orgaan in raad en College? Wie wettelijk burgemeester heet wordt in gemoedelijke spreektaal wel bur gervader. De eerste burger vindt hier zijn grenzen en mogelijkheden: van meester tot vader. Geen wet kan de mens die keuze opleggen. Hij is van het meesters- of van het va- ders-type of heeft van beide wat. Vraagt men van hem niet twee erlei vooral? Staat bij het leiding geven in raad en in college boven de partyen en Weest „de groote veer in het mid delpunt van het raderwerk" Hem blijft dan bespaard wat een kleine eeuw geleden een Leids raads lid tot de toenmalige voorzitter zei; „Mynheer de Burgemeester wij zoeken U in de administratie, wy roepen om U, en als wy klagen dan is het alleen omdat dat zoeken zoo dikwijls vruchteloos blijft". Vernam de lezer hier louter beken de zaken? Zo neen, dan las hij niet om niet Zo ja. dan is er vooruitgang sinds 1848. J. P. Duyverman. Rectificatie Tot ons leedwezen is het gisteren gepubliceerde artikel van dr. J. P. Duyverman ongecorri geerd in de krant gekomen, waar door enkele zinsneden onbegrijpelijk antwoorden, „to the point" of ontwijkend men kan niet alles docb zeggen kan leiden tot de reactie i m0€t overeenstemmen met die den was terecht gekomen. De heer I »zie z0> die za-ak afgedaan" ofi-sraads meerderheid of grootste frac- Harmsen zei begrip en waardering „zie zo. daar ligt nog vruchtbare ge- tie Den Haag. Utrecht, Haarlem. Lei- te hebben voor de wijze waarop ver-1 spreksstof". den laten dat zien. De wethouders, tegenwoordigers van kleinere ge- j Fl'3Cticbcr33(l gekozen uit en door de raad en meenten hun belangen behartigen. Toch blijft mijn Streven er op Se- i Wederom volgt fractieberaad, ten richt te komen tot een gemeenschap- einde in erote «nen vast te stellen pelijk bedrijf met Leiden als een- mondeling te berde zal worden trum, aldus de heer Harmsen. In een gebracht, hetzij door de fractievoor- dergelijk bedrijf dient niet de een de zitter .hetzij door de specialisten. ander te overvleugelen. Ook de be langen van de kleinere gemeenten zullen daarin gewaarborgd blijven. Deze bijeenkomst werd besloten met heit draaien van Bent Haanstra's kleurenfilm „SI och teren aan de lyn". Geharnast vangt dan het marathon debat aan, waaraan Lelden 35 tot 40 uren besteedt in een reeks ver gaderingen van 3% uur elk. Gedu rende de debatten, gewoonlijk weer in twee instanties, worden wij zigingsvoorstellen verdedigd en be- raadslid blijvende, verdelen de porte feuilles in onderling overleg, waarbij „de politiek" het wel eens wint van de speciale deskundigheid. Het is een politieke keuze, maar niet in die zin dat een „Kabinet" tot stand komt, steunend op regeringspartijen. Op positie kan van verschillende zyden komen. Men ziet het gebeuren dat een „bevriende" wethouder het felst wordt geattakeerd door de eigen fractie. Over politiek geladen kwes ties loopt de strfjd maar zelden. wys 50 Dr. J. Cohen en ir. G.A. Oosterholt rekening; deze vergaderen elke drie weken voordat de raad in vergade ring bijeenkomt. „Na discussie noteert de ambtelijke secretaris het oordeel, bijv. drie le den vóór, één tegen of commissie akkoord met één onthouding.'' Voorts dient men in plaats van presentatielyst en presentatiegeld resp. te lezen presentielijst en pre sentiegeld. Boerderybrand Aan de Oude Wetering in de polder Mastenbroek (gemeente IJsselmuiden) is gisteren de boerderij annex woonhuis van landbouwer H. van Ittersum geheel uitgebrand. Omwonenden slaagden er In het ln de schuur aanwezige vee en enig huisraad te redden. De scha de bedraagt ruim f 100.000. De oor zaak van de brand is niet bekend. ADVERTENTIE PHILIPS grootbeeld televisie, type 1967 van f 799, PHILIPS inruil premie f 100,— af f 100,— f 699,— Uw oude t.v. is toch al gauw f 100,waard, af f 100, Het onmogelijke maakt RADIO PLEIN 16 waar, koopt U nu een Nederlands televisie apparaat, zonder risico, want wilt U in 1968 een kleuren t.v., geen nood, bij ons wordt het gehele bedrag, dat U nu betaald heeft, afgetrokken van de dan geldende kleuren t.v. prijzen. In de docentenkamer van het Ste delijk Gymnasium in Leiden zyn gis termiddag dr. J. Cohen en ir. G. A. Oosterholt gehuldigd. Beide docenten zijn 25 jaar bij het onderwijs werk- De heer Cohen is sinds 1 december 1950 aan het Leidse Gymnasium ver bonden. Daarvoor gaf hy les in 's-Hertogenbosch en in Zwolle. De heer Oosterholt. die oorspronkelijk research-werkzaamheden verrichtte aan de Technische Hogeschool in Dei ft, kwam in 1949 bij het Leids gymnasium. Als eerste sprak de heer S. Sannes, wethouder van onderwijs, beide docenten namens het college van B. en W. toe. Hij veronderstelde dat zy wellicht door him grote cul turele belangstelling hun weg naar het gymnasium hebben gevonden. In dit verband zei hy dat met het oog op de Mammoetwet juist de zeer aparte sfeer, ontstaan door een nauw persoonlijk contact met de leerlingen en hun culturele belangstelling, zo belangrykTan zijn voor het voortbe staan van het gymnasium. Vervolgens nam prof. W. den Boer. president-curator van het gymnasium het woord. Hij schetste de heer Oos terholt als een man, die zijn leerlin gen inspireert, niet alleen in zijn eigen vak. t.w. wiskunde, maar ook op cultureel gebied. De heer Cohen werd een vechter genoemd, bij wie de strijd van meningen en de ont moeting van geestelijke stromingen centraal staat. De rectrix van de school, mej. dr. A. M. M. Smit bracht beide docenten namens de leraren dank voor wat zy voor hun gymnasium hebben gedaan. De belangstelling van de heer Cohen gaat in het zo veelomvattende gebied van de klassieken voornamelyk uit naar de kunst, de godsdienst en naar de mystiek. Zy memoreerde ook de Twee docenten van het Stede lijk Gymnasium zijn nu 25 jaar aan het onderwijs verbonden. Zij vierden dit jubileum gistermid dag onder grote belangstelling. Op de foto J. Cohen (links) en ir. G. A. Oosterholt. (Foto LD'Hol vaat) Rome-excursies, die door hem wer den geleid. Van de heer Oosterholt zei zy dat hy een waardig opvolger is geworden van dr. de Jong. die in Leiden een grote bekendheid heeft genoten. Namens de Vereniging van Vrienden van het Leids Gymnasium bracht mr. H. R. Goudsmit zyn har- teiyke gelukwensen over aan de Jubi larissen. De heer W. J. Claas leverde namens de oudervereniging een hy drate „ter verhoging van de feest vreugde". Tot slot dankten de jubi lerende docenten allen voor hun by- dragen om deze dag onvergeteiyk te maken. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van het college van curatoren der Leid se Universiteit zyn benoemd of her benoemd: drs. H. van Beelen. tot wetenschappeiyk medewerker 1ste klase in tydelyke dienst by de Na tuurkunde: drs. D. C. Brandt, tot wetenschappeiyk medewerker in vaste dienst by de Algemene Zoölo gie: Ir. A. J. M. Deerenberg. tot we tenschappeiyk ambtenaar in tyde lyke dienst by de Werkgroep Kos mische Straling: MP. Hennink. arts tot wetenschappeiyk medewerker le klasse in tydelyke dienst by de N-a ciale Geneeskunde; drs. A. H Hui- zer. tot wetenschappeiyk medewer ker in tydelyke dienst by de Theo retische Organische Chemie; drs. L. J. T. van der Kamp. tot wetenschap peiyk medewerker in tydelyke dienst by de Experimentele Psychologie en Psychologische Statistiek: drs. J. J. C. Mulder, tot wetenschappelijk me dewerker le klasse in tydelyke dienst bij de Theoretische Organische Che mie; dr. W. J. Rietveld, tot weten schappeiyk medewerker le klasse in vaste dienst by de Fysiologie; J. M. Rodermond. arts. tot wetenschappe iyk medewerker le klasse in tijde- lyke dienst by de Radiologie; dr. J. J. Schipperheyn. tot wetenschappe iyk medewerker le klasse in vaste dienst by de Fysiologie; G. Smeenk, arts, tot wetenschappeiyk hoofdme dewerker ln vaste dienst by de Der matologie; drs. M. A. Wes, tot we tenschappeiyk medewerker in vaste dienst by de faculteit der Letteren; drs. T. R. M. Willemse, tot weten schappeiyk medewerker le klasse in tydelyke dienst by de Algemene Psy chodiagnostiek; drs. M. O. Woelders, tot wetenschappeiyk hoofdambte naar in tydelyke dienst by de Bi bliotheek. Aangereden op zebrapad De 8-jarige Adriaan van Grim bergen uit Leiden werd gistermiddag omstreeks half zes op de Lammen- schansweg ter hoogte van de Zee manlaan, toen hy op het zebrapad liep, aangereden door een bestelauto De bestuurder van deze bestelwagen, een 54-jarige Leidenaar, reed een personenauto, die voor het zebrapad was gestopt om enkele kinderen ge legenheid te geven over te steken, links voorby, waarop het ongeluk ge beurde. Het ventje kreeg een Unker- onderbeenfractuur en vermoedelijk een schedelbasisfractuur. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Aca demisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3